The Economist: Politica din Romania - model de "cum sa nu conduci o tara"

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 13:03 Actualitate | Esenţial


Un blog al publicatiei The Economist comenteaza "eroarea legislativa" comisa marti seara de Parlament, cand plenul Camerei Deputatilor a votat TVA de 5% la alimentele de baza si neimpozitarea pensiilor sub 2.000 de lei - "a parut ziua pacalelilor de 1 aprilie", noteaza comentatorul.

Aceasta "gafa" comisa de Parlament "se potriveste traditiei procesului politic disfunctional din Romania, unde legile par a fi scrise cu cateva minute inainte de voturile din Parlament".

Potrivit acestuia, legile nu sunt supuse unei analize serioase asupra strategiei pe termen lung sau a impactului financiar.

Comentariul aminteste de motiunea de cenzura care va avea loc saptamana viitoare, notand faptul ca, in ciuda increderii premierul Emil Boc, exista parlamentari PDL care ar putea sa intoarca situatia care a avut loc in iunie, cand guvernul a supravietuit unei motiuni.


Citeste mai multe despre   
















11640 vizualizari

  • +8 (40 voturi)    
    ne minunam (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 13:28)

    masteryodda [utilizator]

    ne tot minunam ce "gafa" au comis votand o astfel de masura, dar nu ne intereseaza cine a initiat asa ceva?? daca nu era buna si acum o tot contesta, de ce opozitia a mai depus si votat proiectul? Atunci stau si ma gandesc daca nu si marirea punctului de pensie la 45% este tot o astfel de masura, sa dea bine la public dar in cazul in care este adoptata, sa fie inurata la toate posturile ca nu este sustenabila. Asa intelege opozitia sa faca politica in cazul in care mai si vin pe la parlament, isi iau liber de la oficine
    • +13 (35 voturi)    
      nu credeam (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 17:35)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui masteryodda

      ca poti sa fii atat de total pe inafara realitatii.
      Dar de fapt nu rcedeam asta nici despre PD.
      • +5 (35 voturi)    
        realitatea (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 19:00)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

        este ca ce s-a intamplat in parlament nu are nici o legatura cu guvernul si blogul din articol este al unui roman, iar postarea este cel putin subiectiva. de altfel sunt cateva comentarii ale unor straini care confirma acest lucru.
        realitatea este ca parlamentarii pdl au votat in grup, ca de obicei, si un pampalau, probabil ca nu e vorba de liderul grupului de la deputati, a citit aiurea legea sau a citit bine, dar a baga un plic in buzunar si le-a spus parazitilor de parlamentari sa voteze invers.
        realitatea este ca majoritatea parlamentarilor romani, indiferent de culoarea politica, habar nu au ce voteaza si, chiar daca ar incerca, n-ar fi in stare sa inteleaga o lege de la cap la coada.
        realitatea este ca majoritatea romanilor n-au citit in viata lor o lege si, la fel ca parlamentarii pe care ii trimit o data la 4 ani sa-i reprezinte, chiar daca ar incerca, n-ar fi in stare sa o inteleaga.. de fapt sunt suficient de multi care nici macar nu stiu sa citeasca, desi au drept de vot :)
        realitatea este ca romania o duce bine la capitolul masuri de austeritate. de fapt guvernul boc nici macar nu a incercat niste masuri de austeritate, a incercat doar sa readuca niste cheltuieli bugetare la un nivel sustenabil, dar, i s-a dat peste bot de parlament si ccr. nivelul sustenabil este cel din 2006-2007, cand un guvern de fanfaroni de stanga a acceptat o crestere economica pe credit si a bagat toata cresterea asta in pomana electorala.. si nici macar n-a reusit sa castige :)
        • +1 (21 voturi)    
          Realitatea este (Duminică, 24 octombrie 2010, 1:22)

          un roman [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          ca gashca portocalie este doar o turma de oi.
          Ma intreb cat luati voi astia de ii pupati in fund in timp ce ei duc tara de rapa?
          • 0 (8 voturi)    
            O fac din pasiune! (Duminică, 24 octombrie 2010, 7:59)

            Constantin [anonim] i-a raspuns lui un roman

            Sau mai bine zis sunt zombi precum guvernantii si parlamentarii puterii, si nu raspund decat la comenzile vampirului politic sef. Cam asta-i situatia, dar orice situatie are si o rezolvare. De ce crezi ca se opun cu atata inversunare suspendarii? Ca-i arde rau in inima, insa numai asa se pot trezi.
          • 0 (10 voturi)    
            ha ha ha (Duminică, 24 octombrie 2010, 9:27)

            oaie [anonim] i-a raspuns lui un roman

            Mah omule, nu ai inteles nimic: tu esti oaia, tu esti aia belita, mulsa si taiata. Si nici macar de ei, care sunt lupii, ci de straini, da, da aici in stana ta...
            Ei, lupii, mai dau din cand in cand un tun, dar mulsul adevarat si eficient este facut de firme gen OMV care au venit cu pantalonii rupti in dos si acum dicteaza preturi!
            • +2 (2 voturi)    
              Iar tu deţii adevărul absolut? (Luni, 25 octombrie 2010, 11:02)

              Mihai [anonim] i-a raspuns lui oaie

              Tu ce ai înţeles? Că ăştia de la putere-s lupii iar cei care îi contestă sunt nişte câini ciobăneşti? Nu uita că OMV-ul, pe care îl dai exemplu, a preluat Petrom prin "bunăvoinţa" celor pe care îi vrei la putere. Mai lasă Antena 3 si Realitatea, pune-ţi creierul la contribuţie. Toţi sunt nişte lupi.
        • -3 (11 voturi)    
          Realitatea e (Duminică, 24 octombrie 2010, 11:36)

          sebi [anonim] i-a raspuns lui pehash

          ca publicatia The Economist e controlata printr-un offshore de Patriciu, Vantu, Voiculescu &co. Toti corespondentii The Economist sunt membrii PSD sub acoperire, iar campania lui Cameron de asta primavara a fost sustinuta din umbra de banii furati de Tariceanu din privatizarea BCR. Iar Iliescu si minerii sunt in spatele afacerii cu FC Liverpool.
          • -1 (3 voturi)    
            adevarul este ca... (Duminică, 24 octombrie 2010, 12:38)

            cristi.. [anonim] i-a raspuns lui sebi

            multe lume ca si sebi sufera de scenarita... chiar daca controlata de acele persoane e vreo minciuna in ceea ce scrie in publicatia respectiva? in orice tara civilizata intreg corpul de decizie al unui partid, guvernare, etc. dupa o asemenea gafa isi prezenta demisia...ai nostri ce au facut? nimic vor continua sarada pe banii nostri si isi vor vedea in continoare de greselile care vor urma!
            • +2 (2 voturi)    
              Sunt de acord cu tine (Duminică, 24 octombrie 2010, 19:53)

              sebi [anonim] i-a raspuns lui cristi..

              ca multa lume sufera de scenarita, dar comentariul meu nu se vroia a fi un scenariu, ci o ironie caustica la adresa unor bolnavi reali de scenarita. Asa ca judecati-l ca pe un pamflet!
          • +2 (4 voturi)    
            :) (Duminică, 24 octombrie 2010, 18:06)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui sebi

            masurile de austeritate pe care le aplica in uk Cameron taie, in termeni reali, cheltuielie bugetare mult sub nivelul de acum 2-3 ani. ce bine ar fi daca boc ar face acelasi lucru (plus varsta de pensionare pe care englezii o imping deja spre 65 de ani).
    • +15 (25 voturi)    
      pentru analfabetii parlamentari 1+1 nu fac 2 (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 19:30)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui masteryodda

      ei sunt ca indienii din triburile din Amazon,care nu au sisteme de numeratie ,care aproximeaza , dar nu masoara ,au un sistem binar , aceeaşi cifră aşezată în poziţii diferite ale unei secvenţe, poate avea valori diferite!
      nenorocirea Romaniei este colectia incredibila de prosti numita Parlament ,care nu au in cap decat cel mai mic proces de judecata =comparatia, raspandit in lumea animala ! intre osul mai mare si osul mai mic, ei fug in gura cu osul mai mare,fara sa ii intereseze viitorul acestei tari !
      • -2 (6 voturi)    
        parlamentarii prosti ?! (Duminică, 24 octombrie 2010, 4:07)

        gigel [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        ... dar guvernantii ?! dar pdl-ul ?!
    • +7 (13 voturi)    
      La romani opozitia e luata in serios (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 20:54)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui masteryodda

      si anume propune legi ce se opun politicii guvernului. Mie mi se pare anormal ca puterea si opozitia sa traga in aceiasi directie.
      • -3 (11 voturi)    
        CARE POLITICA?!? (Duminică, 24 octombrie 2010, 10:00)

        STAN PATITU [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        are guvernul o politica? sa fim seriosi!
        • +9 (9 voturi)    
          Politica guvernului Boc (Duminică, 24 octombrie 2010, 11:48)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui STAN PATITU

          este constanta si bine directionata si anume reducerea deficitului bugetar preponderent prin micsorarea cheltuielilor bugetare cu ajutoarele sociale si salariile. Puterea, insa, are carente mari de exprimare legislativa pentru a-si duce la bun sfarsit politica, care, trebuie sa recunoastem, este curajoasa si in favoarea eficientizarii statului roman.
          • -2 (2 voturi)    
            VORBE GOALE (Duminică, 24 octombrie 2010, 12:41)

            STAN PATITU [anonim] i-a raspuns lui Constantin

            Eu nu agreez vorbele goale. Reducerea cheltuielilor nu poate fi o politica ci numai o masura pentru racordarea cu realitatile economice. Politica economica e o chestie complexa. Reducerea cheltuielilor a fost facuta ciobaneste. Nu se pot reduce salariile oamenilor cu asemenea procente pentru ca nu vor mai avea chef de munca. Reducerea salariala din domeniul bugetar trebuia facuta prin reformarea birocratiilor de toate felurile. Trebuia redus numarul darilor la una singura. Trebuie desfiintate toate agentiile care nu sunt strict necesare iar la cele pastrate din 80 de oameni de exemplu trebuie pastrati aproximativ 5 foarte buni. Trebuie desfiintate in masa ghiseele prin desfiintarea avizelor care nu sunt strict necesare. sa-ti dau un exemplu: pentru autorizarea unei constructii civile pe teritoriul unui oras sau a unei comune nu ar trebui sa se mai ceara nici un aviz. Primaria prin inspectorul respectiv trebuie sa decida fara alte avize. Pentru constructii industriale este necesar avizul de la mediu. Pentru colectarea banilor la buget trebuie redus numarul functionarilor cu 80% si eventual externalizarea activitatii pentru desfiintarea coruptiei. In domeniul sanitar si invatamint nici nu poate fi vorba de reduceri. ETC. Dar asa ceva inseamna reducerea furturilor din banii bugetului. Este posibil sa se lase baietii de furturi? Este posibil sa se lase baietii de constructia de sali de sport folosite la nunti, botezuri sau concesionate ca birouri, patinoare fara gheata si alte bazaconii in conditiile in care nu avem o sala de sport serioasa in toata tara?
            Din 1866 pina in 2008 toate regimurile s-au laudat cu cite scoli au facut , asta este primul regim care SI-A PROPUS (vezi Basescu) inchiderea a 3000 de scoli !!!
            Este suficient sa ne amintim ca actualul guvern sub motivul ridicol ca vor sa grabeasca atribuirea lucrarilor au desfiintat practic licitatiile, lucrarile facindu-se cadou direct cu 60% spaga!!!
    • -4 (8 voturi)    
      ORBIRE (Duminică, 24 octombrie 2010, 9:57)

      STAN PATITU [anonim] i-a raspuns lui masteryodda

      Tu nici macar titlul articolului nu l-ai citit? Tot nu ai aflat cine conduce tara asta? Lemn nene, lemn...
    • -2 (2 voturi)    
      ai citit altceva (Duminică, 24 octombrie 2010, 14:58)

      mastercard [anonim] i-a raspuns lui masteryodda

      Probabil ca ai citit rubrica de sport, ce a facut mutu,ai orbit si ai gresit rubrica.
      Ce scrii tu nu dovedeste stii despre ce este vorba.
  • 0 (24 voturi)    
    Eu nu cred ca este eroare legislativa. (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 13:31)

    mircea [anonim]

    Aplicata corect,legea cu 5% TVA poate aduce beneficii bugetului de stat prin reducerea evaziunii in domeniu.Ca nu vor fi reduse preturile prin aceasta lege,asta-i alta poveste si depinde de lacomia comerciantilor.Oricum ,romanii pot fi prostiti ca ,uite sa redus TVA la alimentele de baza,dar excrocii sunt excroci.
  • +4 (46 voturi)    
    apel nominal (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 13:40)

    laurentiucat [utilizator]

    unde sunt toti fanaticii portocalii care fac spume la gura pe aici pe site?va rog luati atitudine impotriva comunistilor ,coruptilor,nenorocitilor aia de la the economist.
    • +13 (27 voturi)    
      Problema grava este ca... (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 16:33)

      haiducul [anonim] i-a raspuns lui laurentiucat

      ...multi postaci indiferent de simpatiile care le au fata de un partid sau altul habar nu au ce-i ala comunism ce-i aia dictatura...
      Nu-i condamn deoarece au invatat din cartile de istorie care este FALSA,doar un exemplu 1989 scrie ca a fost REVOLUTIE,da a fost numai ca sa transformat in lovitura de stat+mineriadele care in loc sa-l scoata pe ilici de pe scena politica si sa raspunda penal.
      Alegerile in general au fost si se castiga prin frauda,multi din toate partidele ar trebui sa de-a socoteala PENAL pentru devalizarea tari ce-a ce este imposibil datorita legaturilor stranse intre ei.
      Stenograme,arestarile televizate sunt numai pentru a prosti poporul,care dosar a fost dus pana la capat
      Nici un partid nu este curat ,toate au in spate multi dintre cei care au contribuit la distrugerea economiei,Dupa 1989 noi cei care nu aveam datorii cu strucura industriala nu avem decat sa o modernizam si puteam sa le sufla in ceafa multora care acum rad si isi bat joc de noi.
      Toata Europa rade de noi nu exista saptamana sa nu se scrie despre nazbatiile celor ce ne conduc.
      • +5 (13 voturi)    
        pledoaria pentru elita si contra ei - duc la acela (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 17:52)

        JDER [anonim] i-a raspuns lui haiducul

        Sa iesim din infundatura in care ne-au adus intelectualii de serviciu de pe ambele parti ale capcanei: cei din occident - care, pentru ca au sustinut "alternativa comunista" nu doresc sa se afle realitatea - si cei de la noi - care, in mod simetric, considera capitalismul amoral fast pentru Romania.
        Analiza spectrului socio-politic : http://www.universulromanesc.com/showthread.php?t=501
        Analiza socio-economica : http://www.universulromanesc.com/showthread.php?t=236

        Avem deci probleme comune cu alti revoltati pentru degradarea conditiei umane, de care ar trebui sa ne apropiem. "Progresul" ne vine de hac la toti. Sintem parazitati multilateral. Fiecare picatura muncita de cineva e sifonata in multe directii, pindita de multiple sisteme de captare. Pot trai decent cei care contraataca, jefuind/profitind/speculind. Mercantilismul perfid distruge humusul social si opreste transfigurarea spirituala. Clocaiala oamenilor de prada nu are cum forma un organism colectiv.

        Aparentele nu vor mai amorti agresivitatea potentiala mult timp ci se va trece la anarhie, violenta generalizata, tiranie sau domesticire totala. Tehnicile de acaparare intre state, intre stat si cetateni, intre diversele grupari (asociatii) au rafinat doar competitia biologica, fara a-i schimba esenta.

        Generozitatea si corectitudinea nu sint atuuri stimulate ci slabiciuni care scot din cursa pe cei care le practica. Nu se trateaza patologia omenescului prin cirpelile cu care depasim "crizele periodice". Nu vom putea hrani parazitii inmultiti insuportabil, escrescenta institutiilor chemate sa compenseze atrofierea omeniei noastre (relatiei interumane organice, contrapusa instinctelor de acaparare).

        Cel mai grav este ca sintem tot mai putini, cei care dorim sa rezistam noii inginerii sociale. Majoritatea fratilor nostri captivi cedeaza in fata realitatii crude, intoxicarii mediatice si necesitatilor fiziologice. Nu ne putem face iluzii privind setea de bine, frumos si echitate a romanilor formati in ult
    • -3 (29 voturi)    
      mai animalule (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 17:23)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui laurentiucat

      ca sa vorbesc in dulcele grai al lui ilici - tatucul vostru - tu nici macar acum, facand o comparatie, n-ai reusit sa vezi diferenta dintre critica si obsesia voastra baloasa si infecta!
      • +5 (29 voturi)    
        asa injura (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 17:36)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        ca ce altceva puteai sa inveti de la mesia al tau al mai mare bou din istorie? Injuara pana o sa crapi sustinand o porcarie.
        • -2 (16 voturi)    
          sarac cu duhul esti (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 23:51)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

          era citat din Iliescu - dar trebuia sa iti spun de multe ori, ca la militieni!
      • +4 (22 voturi)    
        mai fratele meu portocaliu (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 21:48)

        laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        nu sunt pesedist,nu sunt comunard,am iesit in 16 decembrie 1989 ,cand multi erau la cutie, in strada si am actionat impotriva regimului comunist reprezentat astazi de utecistul boc si securistul basescu.ce pot sa zic de pd-l care sunt primii la categoria prostii prostilor?poate ati uitat de ziua de marti..sau poate aia va face mai constienti ca sunteti la finish.
    • -6 (14 voturi)    
      Eu,de ex.,sunt un ''fanatic'' portocaliu... (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 22:20)

      Rammy [utilizator] i-a raspuns lui laurentiucat

      ....tu al cui fanatic esti,al ciumei rosii sau al galbejitilor?
      Intereseazate si ai sa vezi ca articolul este luat de pe blogul unui roman.Oricum pedeleii au dat-o in bara cu legea asta.Auzi scuza ''a fost o eroare''.Nu se poate domnilor parlamentari PDL sa nu cititi legile pe care le votati in parlament.
      • +1 (7 voturi)    
        precizare (Duminică, 24 octombrie 2010, 10:25)

        laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui Rammy

        am votat cu ratiu,constantinescu,isarescu,iliescu in 2000 contra vadim,basescu,antonescu in turu unu si geoana in turu doi in speranta johannis.dupa cate vezi nu sunt fanatic si am votat divers si majoritar dreapta, cu mici exceptii.incerc sa-mi tin mintea deschisa si sa iau atitudine impotriva hotilor si impostorilor.
  • -1 (35 voturi)    
    Rusine Dinu Patriciu! (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 13:41)

    Omu oarecare [anonim]

    si a..ah.. am uitat SOV e de vina!
  • +1 (37 voturi)    
    hai frate (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 13:46)

    smen [anonim]

    rescatoru,ddiliu si ceilalti basisti,intrati frate sa ne explicati cum adica cel mai bun guvern e criticat in Europa,asta e o blasfemie,vreau sa vina basisti sa-mi explice ce si cum
    • -2 (32 voturi)    
      evident ca tie tre' sa iti explice cineva (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 17:25)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui smen

      absolut orice, nu te duce capul de unul singur! nenorocirea e ca informatiile tale vin prin antene...
      • +1 (31 voturi)    
        nenorocirea (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 17:37)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        e alta. Nenorocirea e ca tu ar trebui sa fi luat cu ai tai cand o sa se duca tara asta de rapa din cauza astora pe care ii sustii si dus in piata publica si spanzurat cu ei vreo 3 zile cu picioarele in sus.
        • +7 (19 voturi)    
          Lasa ca vedem in 2012 in ce situatie suntem (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 18:51)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

          Daca dupa 10 ani de guvernare PSD nu v-ati dat seama ca acest partid pur si implu ingroapa aceasta tara prin furturile lor organizate si programele sociale deplasate, atunci e grav. Nu grav pt noi, pt ca noi suntem in primul rand pe picioarele noastre, traim asa cum dorim....dar mai grav e pt tara, pt ca o vor baga in faliment complet.
          Vor vinde ce mai este de vandut, vor baga impozit progresiv iar toti cei ce mai produc bani in tara asta isi vor lua talpasita...ori cu firmele la bulgari, ori de tot in alte tari, investitorii vor spune pas...ca doar nu e prost nimeni sa bage bani ca sa-i ia statul peste 50%... vor incepe sa tipareasca bani si se vor imprumuta mai mult decat o fac astia.
          Voi pur si simplu nu realizati cam cat de rau va fi dupa 2 ani de guvernare PSD.
          Dar nu-i nimic, daca tara nu se va redresa in urmatorii 2 ani...o sa aveti sansa sa vedeti cat de bine merge tara sub PSD.
          Lipsa de educatie ne omoara, la fel si lipsa de bun simt.
          • -4 (4 voturi)    
            CARE CIMITIR? (Luni, 25 octombrie 2010, 8:24)

            STAN PATITU [anonim] i-a raspuns lui bgd

            Nu am votat niciodata PSD sau un alt partid care coboara din FSN dar nu uita ca in 2004 Romania venea dupa 5 ani de crestere economica, iar in 2008 dupa inca 4 ani de crestere economica. Dar o data veniti la putere cei de la PDL au ingropat tara asta. Care cimitir draga? Care educatie care bun simt? Daca ar avea o farima de bun simt ar pleca singuri de la putere.
        • +9 (21 voturi)    
          mergi... (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 20:03)

          dorian gray [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

          ...pana la baie si da-ti cu apa rece pe fatza. uita-te in calendar. Suntem in 2010. De bine de rau, forma de organizare practicata in Romania se cheama democratie ( majoritatea alege)...probabil,ca din evul mediu al mintii tale e greu sa pricepi asa ceva.
          • -5 (7 voturi)    
            democratia, fas (Duminică, 24 octombrie 2010, 9:35)

            ovidiu [anonim] i-a raspuns lui dorian gray

            Frumosule, uite cum sta treaba acum la noi: Romania se conduce cu ordonante de urgenta, si asumari de responsabilitate, stii ce este asta: DICTATURA. Sa fiu mai clar pentru chipul tau mereu tanar: se dau legi dupa interesul de moment, sarindu-se deliberat peste forurile legislative! Interesul de moment al politicienilor, nu care cum te-ai gandit ca al populatiei(asta ar fi fost doar o guvernare pompieristica)
            • +3 (5 voturi)    
              deci aia inseamna dictatura?? (Duminică, 24 octombrie 2010, 16:26)

              zaboo [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu

              mare pacalici mai esti, bre... mare!
        • -1 (1 vot)    
          ba mai bine (Duminică, 24 octombrie 2010, 20:06)

          Rafael Che Guevara [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

          sa fie spanzurat cu picioarele in jos.
      • -3 (19 voturi)    
        Vai antenele si realitatea... (Duminică, 24 octombrie 2010, 1:19)

        haiducul [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        ...sunt vinovate de dezastrul in care se gaseste Romania.
        La fel cum se fac vinovate de razboiul din Irak,disparitia mamutilor,pierderea virginitati a reginei Angliei....
        Der Spiegel,Frankfurter Allgemaine,Le Matin,The Economist etc ,toate sunt conduse de moguli.
        Nici inainte de 1989 nu scriau si bateau joc de noi ca acum,sunt multe cauze din cauza carora nu ma apuc sa le enumar acum.
        Acum am ajuns de rasul lumi intregi din cauza politici mizerabile de dupa 1989,mai ales acum in ultimi doi ani.
        • +4 (6 voturi)    
          nu antenele si realitatea (Duminică, 24 octombrie 2010, 16:12)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui haiducul

          ci prostii ca voi - fara de care ele nu ar exista!
          • -1 (3 voturi)    
            Noroc ca tara are... (Luni, 25 octombrie 2010, 1:06)

            frankestain [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

            ...si destepti ca tine,trag speranta ca antenele si realitatea sa fie acaparate de catre actuala putere,sa se desfinteze toate partidele,prosti sa emigreze dupa care sa se inchida granitele si sa ramaneti doar voi aia DESTEPTI.
            • +2 (4 voturi)    
              nu e suficient norocul asta (Luni, 25 octombrie 2010, 4:19)

              zaboo [utilizator] i-a raspuns lui frankestain

              ca prostii ca tine sunt prea multi!
              • -1 (3 voturi)    
                Dar tu din ce... (Luni, 25 octombrie 2010, 11:59)

                haiducul [anonim] i-a raspuns lui zaboo

                ...categorie faci parte?Te las pe tine sa te evaluezi.....
    • +1 (3 voturi)    
      fratele mai mic (Luni, 25 octombrie 2010, 13:27)

      ala micu [anonim] i-a raspuns lui smen

      Ba da ce de frati ai tu :))
      Si ce-or fi aia basisti? Poti sa ceri patent (nu unealta de scule..) pentru notiunea asta de basisti :))

      Si presupun ca ii fi si om citit.. e foarte posibil judecand dupa corectitudinea gramaticala.. dar atitudinea ti-e compromisa..

      Nu e la subiect.. stiu.. dar m-a intristat un pic atitudinea arogant-provocator-scandalagist a mesajului
  • -2 (26 voturi)    
    proasta guvernare (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 13:48)

    UN CETATEAN [anonim]

    Sigur Vantu si Voiculescu au comandat si platit cu publicatia cu banii furati de la noi.
  • +5 (25 voturi)    
    Altii la rand ! (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 14:00)

    Catalin [anonim]

    ...mai e nevoie de comentarii ?
  • +7 (21 voturi)    
    o data (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 14:06)

    jim [anonim]

    se voteaza in Romania o lege care este in favoarea cetatenilor si se descopera ca este o eroare... cam asat-i tara in care traim.
  • +2 (22 voturi)    
    Dar vai, Sa-ti fie rusine Dinu Patricu ! (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 14:26)

    Basescu a fost demis ! [utilizator]

    Mai mira pe careva ?
    Pana si cei mai talibani sustinatori ai domnului Basescu - patronul ideologic al PDL si tatuca' puterii, are serioase semne de intrebare fatza de politica antinationala si mafiota a guvernantilor actuali.

    Desigur, ne putem minti in continuare cu minerii, Iliescu si ... mogulii ...
  • +2 (4 voturi)    
    if only (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 14:30)

    ION I [anonim]

    se va schimba ceva .... altfel, prostii raman sanatosi, aia care inteleg ce se scrie o iau razna si mai rau..
  • +5 (11 voturi)    
    Nu e mana mogulilor din Ro (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 14:40)

    Comunistu [anonim]

    Ca daca era un informator roman
    s-ar fi mentionat si anuntul lui Boc de prin mai
    despre impozitarea progresiva pentru a doua
    si a treia proprietate...etc
    ...care se aplica deja de 3 ani...

    Atunci au dres-o modificand procentele -
    - nu-i bai , ca daca am auzit eu bine
    acea Ordonanta a fost respinsa de Parlament.

    Oricum e un pas inainte - de obicei sunt
    neconstitutionale.

    PS. Englezii habar nu au sa faca austeritate -
    cica reduc 400 000 de posturi bugetare - dar nu de azi pe maine ci in mod ”natural” in 4 ani - nu mai angajeaza pe posturi vacante. Iar pensioanrilor le reduc doar un ajurtor de incalzire ...Le dam lectii la reformarea statului ...Pe ei Ii tinein loc comunista aia de Elisabeta ...
  • +1 (9 voturi)    
    Pe ce blog ati gasit comentariul citat? (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 14:42)

    DinuA [utilizator]

    Cred ca ar fi bine daca ati afisa si linkul respectivului blog.
    • +5 (5 voturi)    
      Lincu' (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 18:28)

      Neutron [anonim] i-a raspuns lui DinuA

      Dati clic pe cuvantul "blog" scris cu albastru.
  • +3 (11 voturi)    
    Ahaha! Cucu investitori (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 14:55)

    Gigi Fisiune [anonim]

    Care mai ramane in tara e un prost! O sa mai vina cucu investitori. Si asa nu prea mai vroiau ei sa vina, iar pdl-ul ii convinge sa nu mai vina deloc.

    Bravo baieti, Bravo! Se pare ca pana la urma reusiti sa faceti ce v-ati propus. Nu stiu exact ce, dar ceva in interesul vostru.
  • +4 (4 voturi)    
    pai (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 14:56)

    mannix [anonim]

    nu a fost nici o eroare, a fost un troc!
  • +2 (8 voturi)    
    sunt platiti de moguli (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 15:04)

    nu conteaza [anonim]

    si ar trebui dati in jutecata pentru atentat la siguranta nationala
    • +3 (7 voturi)    
      good one (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 18:29)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui nu conteaza

      si aia de la BBC sau altii care ziceau ca e guvernul incompetent tot de mogulii nostri sunt platiti si spalati pe creier ;)
  • +3 (9 voturi)    
    Este interesant de stiut... (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 15:06)

    Ioana [anonim]

    Cum comenteaza cabinetul Boc, aceasta eroare legislativa?
    • +2 (10 voturi)    
      Da! Cine? (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 17:46)

      AlinN [anonim] i-a raspuns lui Ioana

      Vantu presedinte, voiculescu premier si patriciu ministrul responsabil cu privatizarile?
  • +4 (10 voturi)    
    Ha ha ha (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 15:08)

    kwd [anonim]

    Cea mai "tare" tara din lume. Romania, mereu surprinzatoare.
  • +10 (24 voturi)    
    niste haimanale (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 15:10)

    calaul [anonim]

    toata clasa politica începând din anii '90 şi până în ziua de azi,împreună cu afaceriştii lor de partid,ar trebui lichidată fizic.Din cauza lor am ajuns unde am ajuns. A cam venit timpul să le între în capetele alea seci pline de rahat,că răbdarea noastră e la limita.Valabil în special pentru carpele si otrepele din PSD si PNL.
    • +4 (10 voturi)    
      lasa ca fara noi, aia multi (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 17:28)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui calaul

      care 'ne-am descurcat" pe langa ei nu erau posibili! diferenta nu este principiul (condamnabil oricum!) si scara la care s-a mintit, furat, tras chiulul etc... acum culegem roadele!
    • +2 (6 voturi)    
      din pacate... (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 23:20)

      roman diaspora [anonim] i-a raspuns lui calaul

      parlamentul este o oglinda a societatii romanesti.
      Dezastrul se manifesta la toate nivelele - constiinta lucrului bine facut, al mersului pe propriile picioare, fara propte, e rar intalnit sau lipseste cu de savarsire.
      Uitati-va la articolele din ziare, la tv, ziaristi facuti peste noapte, fara substanta, la diplomele pe banda rulanta, la specialistii ultimilor ani...
      Isi imagineaza cineva ca un nou parlament ar arata altfel? Becali si Vadim ne reprezinta in Parlamentul european, ii platim cu bani grei...
      Toti suntem responsabili de situatia actuala, mai ales prin dezinteres...Trebuie sa nu mai asteptam ca altii sa ne rezolve problemele ci sa luam singuri taurul de coarne...Iar faptul ca the economist scrie despre noi e un lucru bun; e jenant - dar inseamna ca inca mai suntem demni de luat in seama....Asemenea greseli se intampla si la case mai mari dar noi avem boala aia cu barna. Daca guvernul nu-si va duce reformele promise pana la capat vor scrie toate ziarele lumii despre noi!
      • -1 (5 voturi)    
        Te intreb inca odata. (Duminică, 24 octombrie 2010, 2:19)

        haiducul [anonim] i-a raspuns lui roman diaspora

        In ce tara capitalista traiesti?.Coreea de nord,Uganda,Eritrea...sau pe undeva prin Dorobanti .Ori ai o mica fuctie in pdl,ori esti foarte tanar...ca in occident cu certitudine nu esti.
  • +2 (6 voturi)    
    Algemene Rekekamer (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 15:12)

    M.Andrei Iulian [anonim]

    Court of Audit sau Curte de Control este o entitate deoarece nu se subordoneaza Executivului dar are contact cu acesta si verifica doua puncte:
    1. Comportarea politica a Executivului;
    2. Cheltuirea de fonduri publice(Absorbtia fondurilor UE) si finalizarea proiectelor, mare diferenta decat cele incepute sau intarziate.
    Ce inseamna o "Curte de Control"?
    Pozitia lor in stat este de "Consiliu Superior de STAT" in Olanda este un organ guvernamental central creat cu scopul de-a asigura bunul mers la Democratiei.Subliniez este Independet de Guvern.Celelalte Consilii superioare: Senat; The House of Representatives, ambele camere pot propune legi in cazul H. of Representatives o lege poate fi trimisa Senatului daca are majoritatea in camera(ex. bicameral);Consiliu de stat (reprezentat de oficialitati olandeze s.a.) dar reprezinta o Curte de Apel pentru cetateni impotriva ramurilor executive;National Ombudsman are misiunea de-a ajuta micile afaceri (probabil IMM-uri) cand acestea sufera restrictii guvernamentale excesive cum ar fi "Austeritatea" pe viitor nu vrem sa mai vedem asa ceva acum se intelege, controale repetate sau invetigatii, amenzi excesive, penalitati, amenintari, represalii, orice alta actiune asemanatore realizata de oarecare agentie federala sau guvernamentala.
    Obiectivele "Curtei de Control" , imputernicirile, statul legal sunt adnotate in Constitutie si in inregistrarile Guvernului.
    Misiuni:Investigarea daca Veniturile si Cheltuielile sunt colectate si utilizate corect si daca politica centrala a Guvernului este repspectata si "aplicata" corect. Legea obliga aceste actiuni. Se asuma o opinie asupra politicii Guvernului doar dupa acesta a adoptat-o astfel nu-si pierd vremea cu politica cum facem noi stil "mioritic". Niciodata nu vor spune ca o lege este "gresita" doar ca acea lege nu "functioneaza", apoi este de bunul simt al Guvernului si H.of Representatives(Parlament) sa dezbata acea lege.http://www.courtofaudit.com/english/Organisation.
    • +6 (12 voturi)    
      curtea de conturi? (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 17:42)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui M.Andrei Iulian

      condusa de vacaroiu? stai linistit.. psd vegheaza pentru tine..
      • -1 (1 vot)    
        Problema (Duminică, 24 octombrie 2010, 11:03)

        M.Andrei Iulian [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Mi se pare ca nu Vacaroiu este problema, consider ,Constitutia le ofera un program de activitate cam stirb, limitat.
        Telurile lor de performanta pentru performanta administrarii publice(pilonul 2) sunt:
        Investigarea conexiunii dintre politica si practica in urmatoarele zone:
        *servicii publice (sanatate,educatie, munca si venit)
        *securitate(a mediului personal si mediului de lucru,securitatea alimentara!,contra-terorism)
        *dezvoltare durabila(vezi Clubul de la Roma),(sustenabilitatea energiei,utilizarea sustenabila a resurselor naturale si biodiversitatii).
  • +1 (21 voturi)    
    NO COMMENT..... (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 15:26)

    lili [anonim]

    Dl Basescu, mare amator de presa si televiziuni, oare citeste THE ECONOMIST ???!!! Sau, macar vede acest articol din HotNews ???!!!! Sau din alte surse, care-or fi pe gustul dumnealui......
    • +3 (17 voturi)    
      vede sigur (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 17:29)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui lili

      si prostiile pe care le insiri tu zilnic aici, cu titlu de "idei"
      • -2 (2 voturi)    
        deshteptule! (Duminică, 24 octombrie 2010, 20:30)

        Avogardo [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        Cum sa-ti explic si eu tie ca sa intelegi odata...? Cel mai bine e sa vorbesc pe limba ta: muuu, muuu.
    • +2 (18 voturi)    
      Comment. (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 17:56)

      AlinN [anonim] i-a raspuns lui lili

      1. Votarea aiurea a fost o tampenie, dar asta nu inseamna clasicul sablon "Basescu e de vina!"
      2. Si daca ar citi ce? Ce-ar trebui sa faca? Harakiri? Voiai sa spui ceva, sau era doar vreo vaicareala tipic tateasca?
      3.Crezi ca articole stimulate de romani in presa internationala nu exista? Crezi cumva ca ce scrie in The Economist sau mai stiu eu in ce vine de la Dumnezeu scris in piatra? E un articol pur si simplu.
      • +1 (9 voturi)    
        E o REALITATE nefericita.... (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 18:20)

        lili [anonim] i-a raspuns lui AlinN

        din pacate.... cu niste oameni care si-au atins demult limitele si care continua sa se afle acolo unde nu este de departe locul lor... Dl Boc este un incompetent care a facu Romania de ras..... Nu numai The Economist a scris despre incompetenta guvernarii din Romania , vedeti ce scrie Raportul BM, apoi ce-a spus nu o data Andreas Treischl, CEO de la Erste Bank si cati altiii..... INCOMPETENTA cum rar a vazut UE si sunt convinsa ca deja multi din UE isi spun UITE CU CINE AM INTRAT IN UE !!!!! Asta e problema si e grava !!! Imaginea Romaniei este ferfelita cu Guvernul Boc si cu parlamentarii habarnisti ai puterii care voteaza zi de zi gafa dupa gafa......
        Iar Dl Basescu este responsabil pentru ca gireaza acest guvern incompetent al Dlui Boc....
      • -1 (11 voturi)    
        Da, e un articol intr-o publicatie........ (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 19:20)

        lili [anonim] i-a raspuns lui AlinN

        De MARE prestigiu si care este citita de lumea buna intr-ale economiei......... Este de preferat ca numele in aceasta publicatie sa-ti apara legat de lucruri pozitive, nu de genul celor in care a aparut de 2 ori pana acum Romania..... Cei ce citesc The Economist fac parte din lumea celor cu nume mari si cu bani multi.... asta va convinge mai mult ??!!!!!!!!!!!!!!
      • +2 (10 voturi)    
        Nu e un articol pur si simplu.... (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 19:29)

        lili [anonim] i-a raspuns lui AlinN

        E IMAGINEA Romaniei in lume azi si e JALNICA..........
        • +2 (10 voturi)    
          draga lili nu uita (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 23:32)

          roman diaspora [anonim] i-a raspuns lui lili

          ca imaginea Romaniei in afara o facem si noi, cei care traim afara! Daca ne comportam ca-n bazar nu va da nimeni doi bani pe noi...Atata vreme cat suntem respectati e semn bun, altfel...Imaginea Romaniei nu e jalnica, numai daca imaginea noastra e jalnica...Daca noi vorbim tara de rau nu ne va vedea nimeni bine, stii vorba aia cu spalatul rufelor...Politicienii sunt peste tot in colimator, e ceva democratic. Iar in democratie noi suntem inca incepatori!
    • +2 (10 voturi)    
      The Economist? (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 18:38)

      DinuA [utilizator] i-a raspuns lui lili

      A gasit cineva acest articol in The Economist? Eu nu.
      De fapt ni se spune ca a aparut pe un blog, deci este pur si simplu parerea personala a cuiva, as vrea sa sper ca nu neaparat interesat sa influenteze un deputat PDL sovaielnic.
      Guvernul Boc a aplicat singurele masuri recomandate de economisti de inalta calitate de la FMI, Banca Mondiala si EU. Opozitia nu are o alternativa viabila, cele 100 masuri au rolul doar sa amageasca pe cei usor de pacalit.
      Ce va face sa credeti ca guvernul Boc nu ar fi putut aplica masuri populiste ca sa-si pastreze pozitia inalta in sondaje. Dar a preferat sa-si riste popularitatea luand masuri care vor salva cu adevarat tara in scurt timp.
      • -2 (4 voturi)    
        linkul din The Economist.......... (Duminică, 24 octombrie 2010, 9:09)

        lili [anonim] i-a raspuns lui DinuA

        http://www.economist.com/blogs/easternapproaches/2010/10/romanias_hopeless_politics

        Cat despre ce-a facut guvernul Boc, NO COMMENT..........
  • +6 (16 voturi)    
    Mda... (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 15:30)

    icflorescu [utilizator]

    Lăsând la o parte tâmpenia pe care au făcut-o ăștia din Parlament, care-s toți o apă și-un pământ, ne cam place să ne terfelim singuri imaginea fără să ne gândim prea mult la consecințe. Spun asta pentru că respectivul articol a fost scris de un român.

    Nu spun că ar trebui să tolerăm astfel de greșeli; dimpotrivă, aș vrea să-i văd demiși ieri, cu toate scuzele publice de rigoare, pe parlamentarii care au făcut gafa asta.

    Dar să-ți expui rufele murdare în public, într-un moment în care Romania are nevoie de investitori străini ca de aer, este o prostie la fel de mare.
    • +7 (7 voturi)    
      :) (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 15:52)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui icflorescu

      Caracatita are multe tentacule.
    • +3 (3 voturi)    
      Buna gluma (Duminică, 24 octombrie 2010, 1:36)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui icflorescu

      Cum vrei tu sa demiti un parlamentar ales de popor?!
      • +1 (1 vot)    
        Știu... (Duminică, 24 octombrie 2010, 17:21)

        icflorescu [utilizator] i-a raspuns lui un roman

        Știu că nu se poate, dar ceea ce încercam să spun este că, lăsând la o parte incompetența lor, noi toți, ca Români, ar trebui să avem grijă de imaginea pe care o proiectăm peste granițe. Pentru că AVEM NEVOIE de o imagine bună, pentru că mai ales în contextul de față avem nevoie de ajutorul investitorilor străini și de un import masiv de mentalități occidentale.

        Am citit articolul în cauză (cel de pe blogul afiliat The Economist) și o parte din comentariile de acolo. Sunt foarte interesante!...
  • +6 (12 voturi)    
    Articolul e pe un blog! (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 15:40)

    florian [anonim]

    Este inexat sa spui ca articolul a aparut in The Economist. Trusturile de presa au o multime de bloguri. Articolul respectiv este scris pe un blog, la Bucuresti, de un anume V.P., in data de 22 oct, ora 18,35.
    • -3 (11 voturi)    
      Da, numai ca cei ce scriu pe blog la THE Economist (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 16:10)

      lili [anonim] i-a raspuns lui florian

      Au OK-ul publicatiei si se inscriu in linia politicii editoriale a acesteia....Mai mult, majoritatea articolelor ce apar in publicatie sunt nesemnate.....

      Si zice si mai multe THE ECONOMIST despre guvernantii Romaniei, dupa cum transmite MEDIAFAX....

      "Dar această ultimă gafă se încadrează în tradiţia obositoare de proces politic disfuncţional în România, unde legile par adeseori schiţate cu câteva minute înaintea votului parlamentar, ţinându-se prea puţin cont de strategia pe termen lung sau de impactul financiar ", comentează The Economist.

      O evaluare a structurii guvernamentale din România, realizată de Banca Mondială vorbeşte despre o "prevalenţă a luării de decizii ad-hoc" şi critică "folosirea frecventă" a ordonanţelor de urgenţă care ignoră legile aprobate de Parlament. În pofida planurilor anunţate, în urmă cu cinci ani, de a măsura rezultatele în loc de planuri, nu s-a făcut nimic, arată documentul. De asemenea, acesta denunţă absenţa ierarhizării politicilor şi faptul că "legile sunt aprobate de obicei fără finanţare adecvată".

      Cu o economie încă recesiune şi un al doilea împrumut de la FMI negociat la Bucureşti, această ultimă gafă alimentează apelurile la demisia Guvernului, pe fondul moţiunii de cenzură ce urmează să fie supusă votului Parlamentului miercuri, conchide publicaţia.
      • +3 (7 voturi)    
        Citatele trebuie date corect! (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 21:33)

        florian [anonim] i-a raspuns lui lili

        Hotarati-va, cand citati din The Economist spuneti din care articol, cand citati de pe un blog spuneti care blog, ca sa stim cand va spuneti propriile pareri si cand pe ale altora.
        Puteti sa ne spuneti care "linia politicii editoriale" a publicatiei The economist, in ce priveste criza din Romania? Blogul ramane blog, iar publicatia este independenta de blogurile asociate.
    • -2 (8 voturi)    
      Asadar... (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 16:30)

      tati [anonim] i-a raspuns lui florian

      Deci este o minciuna,tot ce se spune este neadevarat,sa va fie rusine britanicilor,care ati avut colonii si le-ati exploatat si voua americanilor,care ce ati facut cu negrii...
      Trebuie sa se cenzureze toate informatiile care nu ne lasa pe noi sa mergem pe calea noastra care este cea mai buna!!!
    • +2 (6 voturi)    
      V.P. ar putea sa fie Victor Ponta. (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 18:11)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui florian

      Cum sa nu conduci o tara este expresia favorita a lui Ponta,atunci cand se referaz la guvernul Boc.De fapt expresia este preluata de Ponta de la Nastase care a folosit-o mai de mult si lui Ponta i-a placut atat de mult ca o repeta intr-una.
  • +1 (17 voturi)    
    :)))))))))))))) (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 15:54)

    unudepenet [anonim]

    unde sunt probasestii?!.... oricum ei tot timpul au justificari.... asta e, pacat de halul in care a ajuns natiunea asta... si aici nu dau vina numai pe pdl...
    • +1 (13 voturi)    
      Unde sunt cei care gandesc? (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 18:00)

      AlinN [anonim] i-a raspuns lui unudepenet

      1. "Probasesti" spui ca si cand Basescu a votat pentru 150 de PDL-isti.
      2. O spui ca si cand a votat legea lui "Dracu' Impielitat", cand de fapt tembelii care au propus legea sunt altii. Prosti sunt si PDL-istii ca nu au fost atenti sa respinga dejectiile dar cat de nemernici sa fie cei care au propus-o?
      • 0 (6 voturi)    
        Legea neimpozitarii pensiilor sub 2000 (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 21:07)

        Sarcomul Kaposi [anonim] i-a raspuns lui AlinN

        a fost propusa de deputatul PDL Mircia Giurgiu. Varianta cealalta de pana la 1000 roni era propusa de UDMR-isti. Asa ca nemernicii care au propus-o sunt aceiasi cu neatentii :)
  • -1 (9 voturi)    
    Parlament abject (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 16:25)

    cacealma [anonim]

    Dupa fapta parlamentarilor de a vota la comanda(si asta se intampla la toate partidele) nu se aduce urgent o lege de reducere a numarului parlamentarilor(ceea ce am votat la referendum).Ce mi-e 400 sau 300 sau 200 toti o apa si-un pamant.
  • +3 (7 voturi)    
    Strategie ... (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 17:08)

    Xulescu [anonim]

    ... pe termen lung in Romania?? Ce-i aia ?
    • +2 (4 voturi)    
      Ce-i aia... (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 22:17)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Xulescu

      strategie sau ce-i aia Romania ??
  • +6 (10 voturi)    
    Viata e complexa si are multe aspecte (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 17:14)

    ion [anonim]

    M-am dus acolo. Am citit. Tonul cam apocaliptic si destul de brutal, lipsit de nuante. Si e doar un blog. Vroiam sa scriu mai multe. Dar a scris un grec (nomisma), locuitor in Romania, in locul meu un comentariu. Ar trebui sa invatam mai multe de la grecul asta, care apara imaginea Romaniei ca si cum ar fi tara lui.

    Ii preiau comentariul in intregime. Engleza lui e usor de inteles.

    "Some of the content presented in this article is indeed correct: there was a shameful "voting process error" (that's how they called it, anyway) but this phenomenon is not isolated to Romania; it happened at least once in the US as we all know very well.

    However, I can't stop noticing the overall-biased tone of the article. As the author says, the government had to promote some severe austerity measures, similar to what we have in UK, Ireland, France and most EU countries. And there are lots of individuals/companies/press corporations that were affected by these measures and are now criticizing the government on a daily basis.
    It's true, Romania's quality of governance is not among the best in EU, but it's far better than what we have in Greece, for instance. Same is true about the taxation level. And that is why lots of private Greek investors are now moving from Athens to Bucharest. Not to mention that labour cost is much lower in Romania and Bucharest has one of the lowest crime rates in Europe.

    Again, the main reason I'm writing this comment is because, as a Greek small-business owner in Bucharest, I find the tone of this article a little biased."
  • +3 (15 voturi)    
    Va credeam mai seriosi.... (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 17:16)

    Cataleya [utilizator]

    Ce ne ofera NotNews?
    Un articol scris pe un blog de catre un necunoscut

    "Oct 22nd 2010, 18:35 by V.P. | BUCHAREST"

    Chiar asa ati ajuns?
    Sa faceti politica "de varf" bazandu-va pe scrierile unui blogger oarecare?
    • -2 (12 voturi)    
      Ce stiti despre publicatia asta ?! (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 19:26)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      The Economist este o mare publicatie intr-ale economiei, un nume de referinta in domeniu si este foarte important sa-ti apara numele in aceasta publicatie numai ca numele Romaniei a aparut de 2 ori tot in astfel de ipostaze.... Iar faptul ca articolul a aparut pe un blog nu este ceva neobisnuit, majoritatea articolelor acestei publicatii sunt nesemanate, iar cei ce scriu pe blog in The Economist au OK-ul publicatiei pentru articolele semante si se inscriu in politica editoriala a publicatiei.... Cititi mai multe pe internet despre publlicatie si mai vedem.....
      • 0 (10 voturi)    
        Draga lili... (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 22:22)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui lili

        ai luat apararea de 2 ori acestei reviste cu acelasi comentariu! a vazut revista aia ca vine criza financiara provocata de bula imobiliara? NU! ei faceau reclame la imobiliare prin articole.. au zis ceva de NINJA aia si de bancile americane care au dat credite fara buletin? au zis ceva de Lehman? NU ! sau au zis dupa ce a murit.. asa ca lasa-ma cu profesionalismul lor...
        • +2 (4 voturi)    
          nu te pune cu vuvzeLILI (Duminică, 24 octombrie 2010, 16:31)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

          ele au treaba pe aici contra cost, nu ca sa inteleaga ceva, ci ca sa arunce cu laturi
  • +1 (11 voturi)    
    LISTA RUSINII by SRI, SIE & DGIA (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 17:46)

    The MOLE [anonim]

    LISTA RUSINII by SRI, SIE & DGIA

    Relansarea economica a Romaniei nu depinde doar de Romania si nici doar de evolutia UE sau SUA. Pentru a putea iesi din bula scaderii si subdezvoltarii este obligatorie filtrarea casei politice si a administratiei publice centrale si locale implicata in cazuri grave de coruptie care afecteaza siguranta nationala. Vantu este doar varful iceberg-ului. Acesta este motivul pentru care mai multe unitati centrale din SRI si 3 grupuri operative interdepartamentale din SRI SIE si DGIA au elaborat o lista a persoanelor compromise (fie pentru fura prea mult, fie pentru ca lucreaza cu rusii, fie pentru ca blocheaza integrarea profunda in UE) care vor trebui ventilate, in urmatorii 3 ani, din viata politica, din administratie, din mediul de afaceri:

    1. Sorin Ovidiu Vantu
    2. Adriean Videanu
    3. Dinu Patriciu
    4. Mircea Geoana
    5. Adrian Nastase
    6. Radu Berceanu
    7. Dan Radu Rusanu
    8. Dan Voiculescu
    9. Liviu Dragnea
  • -2 (14 voturi)    
    tara lui basescu&co (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 18:02)

    bogdan [anonim]

    asta e tara lui basescu&co cu udrea, ritzi, anastase si eba, o panarama de tara, cei care l-au votat pe marinar sa traiasca bine, vom ajunge mai rau ca somalia, nu mai este mult, catelusui lui basescu, pe nume boc, ne va duce pe cele mai inalte culmi ale prostiei
    • -1 (7 voturi)    
      si a (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 18:37)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      10. Ion Iliescu
      11. Dan Diaconescu
      12. Miron Mitrea
      13. Decebal Ioan Popescu
      14. Tudor Chiuariu
      15. Rodica Stanoiu
      16. Victor Ponta

      etc..

      lista e lunga..
    • +2 (6 voturi)    
      In PSD si PNL nu sunt panarame? (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 21:15)

      florian [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      E adevarat ca femeile citate de dvs din PDL n-au adus prea multa cinste partidului. Dar, pentru corectitudine, trebuie sa continuati lista cu cateva "celebritati" din PSD si PNL. Aveti scurta de memorie?
      • 0 (4 voturi)    
        corect (Duminică, 24 octombrie 2010, 9:43)

        laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui florian

        dar multi de la pnl care trebuiau sa fie pe lista s-au dus la unpr si pd-l cauta-i pe acolo.
  • +5 (9 voturi)    
    Prospect pentru criticarea votului. (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 18:16)

    AlinN [anonim]

    Am intalnit comentarii in care se spune: "ce mai e de comentat, este clar cat de slabi sunt guvernantii, sa vina ceilalti!"
    Scuzati-ma domnilor comentatori dar asta denota marlanie sau schizofrenie. De ce? Pai masura a fost propusa de opozitie. Daca esti admirator al opozitiei inseamna ca esti bucuros ca a fost propusa si deci nu exista motive sa ceri "sa vina altii la rand". Din contra, daca esti iubitor al opozitiei si nu-ti place masura propusa, iti dai seama cat de nemernici trebuie sa fie cei pe care i-ai iubit pana acum asa ca ar trebui sa schimbi tabara. Dar daca esti iubitor al opozitiei sesizezi ce masura netrebnica propun si faci gargara ca de ce a fost votata de putere, atunci scuza-ma esti si tu netrebnic!
  • 0 (6 voturi)    
    guvernare (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 18:25)

    Marin [anonim]

    S a prins si strainatatea de cit de destepti sint PDL eii ?
  • 0 (4 voturi)    
    Uyyyyyyyyyyy! (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 18:34)

    Ioana [anonim]

    Ce e aici? Bar de negri? Am lipsit doar o ora si uite ce se intampla pe forum, de nu mai inteleg nimic! Oricum, putin imi pasa ce voteaza parlamentul, daca e spre binele tutulor.
    PS: eu tot pe base il ador. :)
  • +6 (6 voturi)    
    conducere tara (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 18:49)

    Marin [anonim]

    Nu poti sa conduci o tara daca toata ziua te gindesti cum sa o jefuiesti !
  • -4 (12 voturi)    
    Da' cine va pune (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 19:13)

    Andreea Pora [anonim]

    sa cititi bloguri ale "The Economist"?!Cititi,nene,RL,Ev.Z,blogul Elenei Udrea si uitati-va la B 1 TV ! Si o sa vedeti ca avem o conducere desteapta,devotata si eficienta.Ce simtiti pe pielea voastra-e alta problema,nu face obiectul discutiei asteia...
    • -1 (7 voturi)    
      Informati-va dvs doar de la Antene si Realitatea! (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 21:22)

      florian [anonim] i-a raspuns lui Andreea Pora

      Nu prea ma uit la Antene si Realitatea din cauza politicii editoriale. B1Tv este relaxant si mai aproape de perceptia jurnalistilor occidentali. Ma informez de la revista presei occidentale. La fel am facut si inainte de '89.
      • -3 (5 voturi)    
        BiTV.... (Duminică, 24 octombrie 2010, 0:07)

        roman diaspora [anonim] i-a raspuns lui florian

        se poate receptiona si in afara tarii (D), pe internet?
        Multumesc pentru tip.
      • -2 (8 voturi)    
        Interesant (Duminică, 24 octombrie 2010, 1:44)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui florian

        Si de unde aveai tu access la revista presei occidentale inainte de 89?!
        Nu cumva erai/esti securist, ceea ce nu este exclus?!
        • 0 (4 voturi)    
          de la europa libera (Duminică, 24 octombrie 2010, 10:32)

          laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui un roman

          bbc,vocea americii,rfi,d w. de acolo ma informam si eu.
  • +5 (7 voturi)    
    Mai,sa fie ! (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 19:20)

    scepticul [anonim]

    Daca de deputatii nostri va mirati, ce mai spuneti de cazul Madock?Astia sunt soimii patriei ,nu altceva.Dar de faptul ca Obama a lasat-o pe Michelle,ma belle sa tina spach-uri ca sa convinga electoratul cat este el de bun si ca mai are nevoie de timp sa-si duca la indeplinire promisiunile electorale ?
  • +2 (8 voturi)    
    Adevaratul motiv (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 19:41)

    Cristi [anonim]

    Inca nu v-ati prins ca EU ne-a primit pentru ca toate celalalte tari sunt prea serioase? Aveau nevoie de clovni:

    Franta, Elvetia - cercetari cu acceleratoare de particule, fuziune nucleara... oho, serioasa treaba

    Marea Britanie cu "un grup de cercetatori britanici"

    Germania - motor economic

    Celalalte tari - lupta cu criza, dat legi in Parlamentul European... etc

    Si-au dat seama ca nimeni nu-i amuza asa ca s-au uitat pe harta si au descoprit niste dezaxati dezorientati traind ca niste oi speriate de lupi in spatiul carpato-danubiano-pontic. S-au amuzat si ne-au inclus in UE sa-i distram. Si asa facem...
    • -1 (7 voturi)    
      Ai dreptate de clovni (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 22:51)

      Ionel [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Dar e vorba doar de fractiunea de stanga din Romania din care cu onoare faci parte , ceilalti sunt OK
  • +4 (6 voturi)    
    kinjui (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 20:01)

    oji [anonim]

    fratilor, am plecat doar de o luna si jumate - de tot - din romania.

    si vreau sa va spun ca doar dupa o luna a trebuit sa citesc de 4 ori stirea asta si SA NU O INTELEG.

    ceva nu e in regula big time in Romania daca de abia dupa o luna de normalitate ajungi sa nu o mai intelegi - deloc !

    nu credeti ?

    p.s. mai citesc o data... poate-s io prost... cine stie ?
    • 0 (0 voturi)    
      Asa este! (Duminică, 24 octombrie 2010, 12:20)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui oji

      Am stat si eu un an jumatate in vest, si am lucrat. Dupa ce m-am intors in tara, vreo doua luni am fost atat de ametit ca nu stiam ce-i cu mine. Insa nu regret, viata din vest este ipocrit de fada fata de cea din Romania; aici simt cu adevarat ca traiesc.
  • +1 (3 voturi)    
    Intrebare pentru toti parlamentarii Romaniei (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 20:31)

    Cetateanu; [anonim]

    Daca imi permiteti sa pun si eu o intrebare pentru toti parlamentarii:Folosesc metoda asta in speranta ca cineva o sa le puna intrebarea asta!

    Domnilor parlamentari
    In momrntul in care ati fosti alesi in functii ati depus un juramant fata de popor
    Ati fost alesi acolo sa reprezentati populatia si interesele populatiei sau ati fost alesi sa putem avea o pozitie dominanta si noi cei care v-am votat sintem sclavii dvs!

    Cu mult respect ( mai mult decit meritati domnilor parlamentari ) astept un raspuns!
    • +3 (7 voturi)    
      Raspuns (Duminică, 24 octombrie 2010, 1:47)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu;

      Paradoxal, in acest caz votul din parlament a fost favorabil populatiei, dar nu si guvernului de tembeli care va conduce.

      Alte intrebari?!
  • -2 (14 voturi)    
    jos basescu, jos boc (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 22:12)

    bogdan [anonim]

    jos basescu, jos boc, sa speram ca vor avea soarta lui ceausescu, au distrus tara, ne fac de ras peste tot
  • +3 (5 voturi)    
    refgerinta completa (Duminică, 24 octombrie 2010, 0:33)

    gigelM [anonim]

    Uite aici tot articolul, pentri cine vrea sa il citeasca

    iar o parte din raportul foarte critic al Bancii Mondiale la are face aluzie articolul il puteti citi la

    http://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=1686617

    Nu os a aflati lucruri noi, dar eu m-am mai racorit citind. Macar sint scrise bine! Nu e nici un secret ce cretina guvernare avem, si nu e prima, nici ultima....
  • -2 (6 voturi)    
    pd+bashinescu=cancerul Romaniei (Duminică, 24 octombrie 2010, 10:17)

    maria [anonim]

    Inchiputi-va o persona in mijlocul unei multimi: persona atrebuie sa plece din punctul A si sa ajunga in punctul B diametral opus. Nu poate face acest lucru decat daca idnetifica mai intai punctul B si ignora tot ceea ce s eintampal imprejur deplasandu-se tot timpul spre tinta. In aczul nopstru, al romanilor, tinta o reprezinta javra. Nu trebuie sa ne disipam eforturile demonstrand la sediile ministrelor sau mai stiu eu cui. Trebuie mers direct si fara abatere la Cotroceni si cerut sa iasa afara ocupaqntul ilegal al Palatului. Dac nu iese azi, revenim maine si tot asa. Va promit ca in cele din urma va ceda pentru ca este las si mincinos. Javra vrea sa se razbune pe piolitisti cum a facut si cu celelalte categorii (perosnla din sanatate, invatamant, pensionari). Dar de unde si pana unde ii este permis acestei chelii unsuroase sa dea pedepse in masa pentru faptul ca o categorie este in dezacord?! Haideti fratilor sa maturam gasca portocalie si sa nu mai inghitim toate mizeriile pe care ni le arunca boc si javra de basescu!!! Traiasca rezistenta anti-portocalie!
  • +2 (2 voturi)    
    REformatorii (Duminică, 24 octombrie 2010, 11:52)

    plopianu [anonim]

    Ne spun mereu ca parlamentarii PDL sunt cei in masura sa restuctureze ROMANIA.Foarte bine, Bravo lor, dar intrebarea este cand votezi o lege trebuie sa ai punctul de vedere a celor care te-au votat, din cate stiu parlamentari au fost uninominal.
    Ce s-a intamplat denota ca listele pentru uninominale tot partidele le intocmesc avand un criteriu clar"cel care strange cele mai multe sponsorizari la BUGETUL partidului.
    Pe scurt nu a fos o greseala ci faptul ca dansi nu cunosc ceea ce voteaza, au anulat legea votului uninominal prin vot la comanda si nu in ultimul rand nu recunosc ca au fost alesi ca alegatorii cei care au fost "cinstiti" de PDL doresc s-a cumpere alimente mai ieftine, mai ales ca la europarlamentare au abuzat de produsele de baza alocate din fonduri europene pentru a fi transmise de catre parlamentarii PDL"tineti minte scrisorea de prezentare a lui Placinta catre oameni saraci din Focsani".
  • 0 (0 voturi)    
    Hooo cu tata! (Duminică, 24 octombrie 2010, 12:34)

    Razvan_M [utilizator]

    Ne comportam precum o ceata de provinciali. Auzi domle ce scrie "The Economist: Politica din Romania ..." Pardon, de fapt este blogul unui cetatean din Romania, foarte greu sa ne dam seama dupa "obiectivitate" de care parte a baricadei politicianiste se afla.

    So: avem o lege propusa de alianta PSD+PNL pe care o voteaza prosteste inclusiv membrii PDL. Vorbim de responsabilitate pentru voturi? Pai a cui este responsabilitatea membrilor PNL si PSD pentru voturile care scad veniturile la bugetul de stat?
    Suntem de acord ca membrii PDL au votat precum oile. Dar trebuie sa fim foarte atenti la urmatoarea nuanta: toti membrii de partid din Parlament au votat ca oile o lege care se bate cap in cap cu acordurile incheiate de statul roman cu institutii internationale care ne imprumuta bani cu dobanda. Daca analizam insa ce spune legea (TVA scazut la alimente si neimpozitarea pensiilor mici), cred ca era destul de greu pentru un parlamentar care asculta de liderul de grup sa considere ca-i o lege rea. Ca principiu (independent de cine conduce), eu cred ca scaderea taxelor si impozitelor in Romania ar trebui sa fie principala politica de stat.

    Avem o problema foarte importanta aici: avem niste partide aflate la putere ai caror membri nu sunt foarte hotarati care-i politica partidului din care fac parte si avem niste partide aflate in opozitie care isi urmaresc strict interesele de partid practicand o lupta de gherila parlamentara. Cine-i cu cetateanul in acest tablou???
  • 0 (0 voturi)    
    x (Duminică, 24 octombrie 2010, 13:48)

    catalin [anonim]

    nu trebuie sa ne miram.asa ceva s-a mai intamplat ,nu e prima data cand nu stiu ce voteaza.ai grav este ca incepem sa ne dam seama cine ne conduce.
  • 0 (2 voturi)    
    blackwater// (Duminică, 24 octombrie 2010, 14:38)

    Blackwater [anonim]

    Televiziunile iRealitatea şi Antena Felix (sau 3), apelează la numele prestigios al revistei britanice The Economist ca să acrediteze ideea că o postare de blog, aflat pe situl acelei publicaţii, dar nepurtând semnătura cuiva, nici măcar un pseudonim de circumstanţă, ar fi chipurile o analiză pertinentă din afară a realităţii româneşti. (editat de Hotnews.ro)


  • 0 (4 voturi)    
    Ma bucur ca devin balansate comentariile politice! (Duminică, 24 octombrie 2010, 15:36)

    Bucur [anonim]

    Pana nu demult observam comentarii pe HotNews in marea lor majoritate partiale si partinitoare pro-putere, asemanator unui mod papagalicesc de-a reprezenta o opinie. Cu acest articol observ in sfarsit un echilibru in opinii care reflecta mult mai bine adevarul si reprezinta mai aproale de corectitudine publicul. Felicitari HotNews pentru ca promovati astfel de articole care invita la echilibru, impartialitate, nepartinire si in special corectitudine in comentariile cititorilor si in voturile lor!
  • 0 (2 voturi)    
    La asa conducatori asa tara (Luni, 25 octombrie 2010, 11:35)

    DIDA [anonim]

    La asa conducatori asa tara si deci asa legi sau semilegi sau non legi sau pseudolegi.
    O rusine acest PDL si acest Guvern cu Presedintele "ales"?
    Asa alegeri asa conducatori.
    Din hotie a venit cu hotie se va duce