Disputa la Iasi: Torta din Piata Natiunii - stinsa de Primarie, reaprinsa de Consilul Judetean/ Constantin Simirad: Ori spaga, ori flacara

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 30 august 2010, 20:28 Actualitate | Esenţial


Consilierii judeteni ieseni au aprobat, in unanimitate, in sedinta de luni, ca lunar sa fie achitata o factura de 1.800 de lei de catre Consiliul Judetean, pentru torta care semnifica 'Flacara vesnica' din Piata Natiunii, amplasata in fata Universitatii de Medicina si Farmacie "Gr.T.Popa".

Consilierii judeteni au aprobat ca 'Flacara vesnica' sa fie reaprinsa si, totodata sa achite facturile la gazul metan, dupa ce municipalitatea a renuntat sa mai faca acest lucru din cauza fondurilor insuficiente, informeaza Agerpres.  

De asemenea, torta din Piata Natiunii a fost si un prilej pentru ca presedintele Consiliului Judetean, Constantin Simirad, sa critice activitatea primarului PSD Gheorghe Nichita, dupa ce acesta i-a cedat scaunul de edil sef al urbei.

"Este unul din cele mai mari afronturi aduse neamului romanesc (sa stingi flacara vesnica -n.r). O prima propunere ar fi sa adunam ceva bani de spaga, sa facem sa functioneze flacara. Ne-ar costa cam tot atat. Ori spaga, ori flacara. Pentru ca, din pacate, eroii sunt morti si nu mai pot da spaga. A doua propunere pe care v-o fac este sa preluam finantarea acestei flacari in finantarea Consiliului Judetean. Daca Primaria aduna bani pentru diverse sarbatori pentru cate un cantaret exprirat, care gajaie cateva cantece aici, in fata Palatului (Culturii -n.r) si primeste sume fabuloase, cred ca a neglija acest monument dedicat celor care au murit pentru Romania, a spune ca nu ai bani pentru asa ceva este descalificant si ca om'" a declarat Constantin Simirad, presedintele Consiliului Judetean Iasi.

La mijlocul acestei luni municipalitatea a decis sa stinga torta din Piata Natiunii, din cauza crizei economice. In ultimii 10 ani, flacara s-a stins o singura data, in ianuarie 2007.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1225 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    of of mai mai (Luni, 30 august 2010, 21:03)

    un roman [anonim]

    Ce bine era daca gaseau solutii pentru aeroportul din Iasi......bun motiv de disputa......o flacara;fie ea si a neamului.
    • -1 (7 voturi)    
      Cocalarule! (Luni, 30 august 2010, 21:34)

      ready4war [utilizator] i-a raspuns lui un roman

      Ca student, de fiecare data cand trec pe acolo imi fierbe sangele cand imi amintesc cati oameni si-au dat viata pentru ca tara asta sa fie independenta si apare unul ca tine care spune repede: o flacara. Precis ai carnet de partid in buzunar sau esti unul care "ragaie cand da duble la table si nu iti pretuiesti istoria, altfel nu ai vorbi asa.


      Daca nu mai au bani, sa faca o cheta, vor fi multi cei care vor dona, inclusiv eu, pentru ca flacara acea e un simbol al eroilor neamului, si ar fi pacat sa trec prin fata Universitatii de medicina si farmacie si sa fie stinsa...
      • +5 (5 voturi)    
        hmm (Luni, 30 august 2010, 22:09)

        un roman [anonim] i-a raspuns lui ready4war

        Nu ti mai umfla pieptul de atata patriotism....;)eram si eu ca tine mai demult.Nimeni nu misca un deget in iasi.Se duce de rapa incet si digur dulcele targ al Iesului.Nu fac parte din nici o categorie mai sus mentionata.Un iesean dezradacinat.
        • +2 (4 voturi)    
          O autostrada Iasi-Arad (Luni, 30 august 2010, 22:59)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui un roman

          Si nu s-ar mai duce de rapa.

          Cat despre flacara....auzi Simirade, ce se mai aude de sediul CJ? 10 milioane? Da actualul sediu nu ti-e bun?
          Asta e problema...flacara neamului. Ia-te de mana cu prietenu tau Daniel si poate va combinati si de o catedrala a neamului...una mai mica asa, ca deh...simbolistica tine de foame.
      • +6 (6 voturi)    
        si mie imi fierbe (Luni, 30 august 2010, 23:25)

        oarecare [anonim] i-a raspuns lui ready4war

        inteleg mania si cred ca ai dreptate

        dar, dupa un moment de calmare, poti sa constati ca trebuie sa fii cu mult mai nervos

        da' nu pt ca nu e mai e gaz la lampa

        ci pt ca nu mai e filarmonica
        nu mai e teatru
        nu mai e palatul culturii
        nu mai e biblioteca judeteana
        nu mai e aeroport
        nu mai e spital nou
        nu mai e sosea de centura
        nu mai e trei ierarhi
        nu mai e mitropolia
        nu mai e golia
        nu mai e aproape nimic

        o parte din cel de mai sus au fost facute de inaintasi; faptele lor ar fi mai bine apreciate si puse in valoare daca ceea ce au facut ei cu sacrificii ar functiona

        dar nu mai e nimic; este doar o continuitate stupida simirad nechita sub care pute pamintul

        sigur, o flacara e frumos; cu atit mai frumos cu cit nu ne costa mai nimic; e cel mai ieftin mod de a te da patriot
  • +4 (6 voturi)    
    flacara (Luni, 30 august 2010, 21:56)

    iesean [anonim]

    Dar de ce nu se face un sondaj de opinie privind oportunitatea flacarii si de ce nu, despre activitatea infatuatului de Simirad ?
  • +1 (5 voturi)    
    Jassy (Luni, 30 august 2010, 22:07)

    Alex [anonim]

    E criza ! E clar ! Vagoane de tramvai noi 100% cate s-au vazut in ultimii 15 ani ? Gara e OK ?
    Cat se cheltuie cu iluminat de frumustezte, nocturn, cu mega-reflectoare pe diverse cladiri publice ?

    Cat se incaseaza la ANAF din cheta bisericii ? Nu e venit ? Nu se impoziteaza ?

    Un simulator de falcara e mai iedtin si mai ECOLOGIC ! Tocam MW pe covrigi, merdenele si alte prostii. E apa calda la toate spalatoarele spitalelor din Jassy?
    Care aeroport ? Cate terminale are ? Ce capacitate? Cate curse pe zi ? Cargo ceva ?
  • +2 (4 voturi)    
    Biblioteca (Luni, 30 august 2010, 22:46)

    Nichita [anonim]

    Sa nu uitam ca s-a inchis biblioteca judeteana de la palatul culturii deoarece Simirad nu a acordat fondurile necesare functionarii! Acum degeneratul isi mai permite sa vorbeasca despre datorie morala, despre etica si cultul eroilor... :) * asta in timp ce zeci de volume unicat putrezesc in ploaie deoarece nu exista spatiu/bani
    • 0 (0 voturi)    
      Ceva nu-i bine. (Marţi, 31 august 2010, 14:28)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Nichita

      Nechita este primar de Iasi,dar Siirad este vinovat de ce se intampla in Iasi.Nu va mai prostiti si aruncati gunoiul sub pres!Daca Nechita nu are barbatia sa-si asume raspunderea ,schimbati-l.Un primar trebuie sa conduca un oras si cu bune si cu rele.Cine nu-i in stare si arunca vina pe altii sa plece.Pa ,Nechita.
      • 0 (0 voturi)    
        CJ (Marţi, 31 august 2010, 16:45)

        Nichita [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Pierzi esentialul. Consiliul judetean hotaraste alocarea fondurilor :) ... pentru ce vor ei si pentru ce este mai "important" in iasi (cum e si flacara respectiva).