Vlad Filat i-a cerut lui Vladimir Putin sa se implice in "solutionarea" problemei exporturilor moldovenesti

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 26 august 2010, 13:16 Actualitate | Esenţial


Premierul moldovean, Vlad Filat, i-a adresat o scrioare premierului rus, Vladimir Putin, in care i-a solicitat sa intervina in "problema exporturilor produselor moldovenesti de vin, fructe si legume", informeaza Info-Prim Neo, citat de portalul Moldova Azi.

Filat declara miercuri, pentru postul national de televiziune, ca nu este vorba despre un embargou din partea Rusiei, ci despre "niste restrictii nejustificate".

"Admit ca nu ar fi respectati unii parametri de calitate, dar nu cred ca aproximativ 150 de companii au savarsit aceste incalcari intr-o singura zi", a declarat premierul moldovean. "Sa nu ne grabim sa spunem ca este o actiune politica", a continuat el, adaugand ca este necesara "o analiza si, ulterior, o pozitie clara a Guvernului". "Noi ne concentram eforturile pentru ca productia moldoveana sa ajunga pe piata rusa. Vom intreprinde toate actiunile necesare in acest sens, dar avem nevoie si de o deschidere dinspre partea rusa pentru solutionaea problemei", a subliniat Filat.

Prim-ministrul a mai spus ca aceste probleme legate de export sunt o lovitura pentru economia tarii. Resimtim deja efectul acestor interdictii", a spus premierul, precizand ca urmeaza sa fie facuta o analiza a pierderilor suportate.

Imediat dupa interdictia in exportul vinurilor moldovenesti pe piata rusa, Vlad Filat a facut un demers catre Uniunea Europeana de dublare a exportului de vinuri pe piata europeana. Intrebat daca o va face si in cazul problemei fructelor si legumelor, Vlad Filat a spus despre obiectivul Guvernului de a fi creat un fond de interventii pentru sustinerea domeniului exporturilor cu o suma de 150 milioane euro. Din aceasta suma 100 milioane de euro o va constitui creditul Bancii Europene de Investitii, iar alte 50 de milioane un grant de la Comisia Europeana.

Recent, autoritatile de la Moscova au limitat pana la 36 numarul companiilor moldovenesti cu drept de export de legume si fructe din cele 177 care exportau pana in prezent.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















566 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    nu vad problema (Joi, 26 august 2010, 13:57)

    ady [anonim]

    de ce nu exporta catre Romania?
    • -1 (1 vot)    
      Bomboane Bucuria (Joi, 26 august 2010, 14:52)

      don giovanni [anonim] i-a raspuns lui ady

      Vrem bomboane Bucuria!!!! Sunt extraordinare, cum dreaqu nimeni nu le importa in RO?
      • +1 (1 vot)    
        le importa (Joi, 26 august 2010, 16:18)

        chinezu [anonim] i-a raspuns lui don giovanni

        o firma de basarabeni de pe Calea Dorobantilor. dar sunt asa de scumpe ca zici ca mananci bomboane din cea mai fina ciocolata elvetiana invelite in foita de aur :):) asa ca sa se bucure ei de bucuria lor, ca eu nu iau la banii astia :)
      • 0 (2 voturi)    
        Ia-ti tu bomboane d-alea daca ai bani (Joi, 26 august 2010, 16:34)

        Frankie [utilizator] i-a raspuns lui don giovanni

        eu prefer celelalte zeci de mii de sortimente care se gasesc pe piata romaneasca la preturi accesibile
  • -1 (3 voturi)    
    . (Joi, 26 august 2010, 14:03)

    Ivanu [utilizator]

    Vinurile, fructele si legumele au fost tot timpul tratate cu acele substante interzise, dar Rusia a inchis ochii pt ca relatiile mergeau bine si aveau ambele state de castigat, dar acum s-a trezit nationalistul Ghimpu sa o faca pe-a duru si s-ar putea sa isi ia Moldova niste suturi pe care sa nu le poata duce. Asta se intampla cand, in loc sa puna binele tarii deasupra, presedintele vrea sa devina erou national.
  • 0 (4 voturi)    
    pana unde merg rusii? (Joi, 26 august 2010, 14:37)

    mirceab1 [utilizator]

    Sunt curios, pana unde merg rusii?? Ce le mai trece prin cap, dupa embargoul gazului, cel alimentar? Ce credeti?
  • -1 (1 vot)    
    exporturi (Joi, 26 august 2010, 17:48)

    gheo [anonim]

    bomboanele de la bucuria chisinau ar trebui sa aiba trei de X pe ele, ca-s in general pentru adulti. au mai mult alcool ca multe bauturi :)
    dar altfel romania ar trebui sa se implice si in economia moldovei daca ii vrem in sfera noastra de influenta si viitori membri ai uniunii europene.
    e bun si un ajutor de stat dar cu pomeni nu poti tine o natiune.
    stiu pe de alta parte ca drumul spre iad e pavat cu intentii bune si ca ai nostri guvernanti nu sunt si nici n-au fost vreodata in stare sa rezolve problemele economice ale romaniei, cu atat mai putin vor reusi cu moldovenii.
    dar nu ii putem pune p-aia, dupa ce ca sunt saraci, sa faca eforturi financiare si mai mari.
    nu de alta dar o sa-i vedem lesinati de foame si atunci halal unire...
    • +1 (3 voturi)    
      Dar cine a zis ca vrea unire ? (Joi, 26 august 2010, 18:39)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui gheo

      Ce legatura au bomboanele cu unirea ???? Jesus Christ !!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    ? (Joi, 26 august 2010, 19:56)

    CoanaKiritza [anonim]

    Nu inteleg, i-a cerut lui Putin sa se implice, dar trebuia sa-i ceara sa nu se mai implice...