Berceanu: Autostrada Cernavoda-Constanta si calea ferata Bucuresti-Constanta vor fi finalizate in 2011

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 15 august 2010, 15:58 Actualitate | Esenţial


Radu Berceanu
Foto: AGERPRES
Autostrada Cernavoda-Constanta va fi finalizata pana la sfarsitul anului 2011, dar soferii vor putea circula pe acest tronson pe un singur fir, probabil din iunie 2011, cand vor fi incheiate si lucrarile la calea ferata Bucuresti-Constanta, a declarat duminica ministrul Transporturilor, Radu Berceanu, citat de Mediafax.

"Noi putem sa terminam cele trei portiuni de autostrada care ne mai despart, adica Cernavoda - Medgidia, Medgidia - Constanta si Centura ocolitoare a Constantei macar la nivelul la care sa se poata circula poate pe un singur fir, sa nu mai iasa nimeni de pe traseul asta, in luna iunie anul viitor, urmand sa terminam pana la sfarsitul anului, complet, cu toate dotarile, cu parapeti, cu lucruri de genul asta", a spus Berceanu, la Constanta, dupa ceremonia prilejuita de Ziua Marinei.

El a mentionat ca lucrarile la tronsonul Medgidia - Constanta sunt "putin ramase in urma" si ca intentioneaza sa efectueze mai multe vizite, poate impreuna cu premierul Emil Boc, pentru impulsionarea lucrarilor.

"Din cele trei consortii care lucreaza, doua dintre ele stau foarte bine, din pacate este putin mai oarecum ramas in urma cel de la mijloc. Am fost de mai multe ori, o sa mai merg, probabil o sa vin impreuna cu premierul sa mai acceleram lucrurile acolo. Si ei si-au luat tot felul de angajamente. Nu este numai vina lor, am avut o portiune pe care s-au descoperit nu stiu ce vestigii arheologice care ne-a facut pana la urma sa ne pierdem orice rabdare si sa schimbam traseul autostrazii pe vreo 5 kilometri care sigur ca a intarziat aceste chestiuni. Avem o padurice care e in Natura 2000 si de care nu ne putem atinge, dar care in mijloc are o unitate militara. De un an si ceva facem tot felul de incercari de a gasi o formula sa rezolvam situatia", a spus Berceanu.


Citeste mai multe despre   
















4069 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    si autostrada catre Marte e gata joi (Duminică, 15 august 2010, 16:05)

    aviatorasul cel viteaz [anonim]

    dupa miercurea ciuc. ti pup!
    • 0 (6 voturi)    
      2111 mai precis ! (Duminică, 15 august 2010, 19:29)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui aviatorasul cel viteaz

      ce imi pare rau ca e ca acesti golani fara numar care ne conduc,care nu au nici o idee despre investitii, chiar cred ca mai pot prosti pe cineva.....
    • 0 (6 voturi)    
      Da, Da, .........intr-o joi, pe 2 !!!!! (Duminică, 15 august 2010, 21:52)

      lili [anonim] i-a raspuns lui aviatorasul cel viteaz

      Si cam ce mai termina Dl Berceanu ??!!! Dl Berceanu si PDLul Dumnealui au cam terminat Romania cu erorile si minciunile constante facute de Guvernul Boc din noiembrie 2008 si pana azi.
    • -2 (2 voturi)    
      unu (Luni, 16 august 2010, 6:04)

      unu [anonim] i-a raspuns lui aviatorasul cel viteaz

      da' astia cand se apuca de facut o autostrada nu se uita mai intai pe unde va trece?!
  • +1 (7 voturi)    
    daaaaaaaaaaaaaaaaaa (Duminică, 15 august 2010, 16:06)

    me [anonim]

    la fel ca si celelalte sute de km de autostrazi promise in diverse campanii
    • +2 (2 voturi)    
      Pe mine.... (Luni, 16 august 2010, 1:00)

      Niggerson [utilizator] i-a raspuns lui me

      .... m-a convins ! Sa partici la presedintzie ca io te votez ! FMM !
  • +3 (5 voturi)    
    rusinica (Duminică, 15 august 2010, 16:27)

    ady [anonim]

    am avut ocazia sa vad cum se lucreaza la calea ferata spre constanta..jenant...metode primitive de lucru fara un minimum elemntar de a accelera lucrarile asa cum ar fi normal in sec 21
  • +5 (5 voturi)    
    mda (Duminică, 15 august 2010, 16:30)

    luc [anonim]

    guvernantii nostri dau dingura. salarii marite cu 50%, revenirea salariilor la nivelul de anul asta, kilometri de autostrada... las' ca romanul e prost si uita pana a anul...
  • +5 (5 voturi)    
    autostrada ? (Duminică, 15 august 2010, 17:27)

    jack [anonim]

    Mergi pe pariul cu penele pe fund daca nu-i asa ?
  • +6 (6 voturi)    
    "Sa ne traiesti", domnule ministru (Duminică, 15 august 2010, 17:27)

    bigbrother [utilizator]

    Astept cu sufletul la gura momentul in care va spune "am dat in folosinta, dupa 10 ani, a doua autostrada din Romania. Ne-a costat cat nu face, dar e de inteles, fiecare smecher a dorit partea leului. Veti putea merge pe ea dupa ce mai platiti si niste taxe, ca parca nu v-am furat destul."

    Si ma sper ca pana la prima pensie, peste vreo 30 de ani daca nu se mai schimba ceva pana atunci, sa apuc sa merg pe toata autostrada Transilvania. Dar parca vad ca dau coltul inainte..
  • +6 (6 voturi)    
    hmmm (Duminică, 15 august 2010, 17:29)

    gigi [anonim]

    O chestie terminata inseamna una care poate fi exploatata la parametri maximi, care nu se inchide dupa taierea panglicii pentru "depunerea statului de uzura" sau alte bazaconii. Presupun ca domnului ministru nu-i place sa se dea cu un avion care are aripi doar pe dreapta sau doar jumatate din palele elicei. Stim ce inseamna expresia "a duce cu zaharelul" si suntem satui de vorbe!
  • +5 (5 voturi)    
    padurice (Duminică, 15 august 2010, 17:48)

    gabone [anonim]

    asa, si daca e "padurice" inseamna ca poate fi casapita, nu? probabil ca unitatea militara era acolo inainte de a fi declarata "paduricea" arie protejata. de fapt, dom berceanu, matale cred ca ar trebui sa tragi pe cineva la raspundere pentru faptul ca nu s-a documentat cind a facut / aprobat traseul constructiei. nu se poate sa descoperi la un an dupa inceperea lucrarilor ca ai o "padurice" protejata pe autostrada. la ce se mai fac atitea fezabilitati, prefezabilitati si parafezabilitati, daca matale te trezesti cu macaraua in padurea protejata? vai de capul, tau, in austria il bateau cu pietre pe ministrul transporturilor care spunea asa ceva. dar la noi nu ne mai mira nimic, deja e faimos drumul din retezat, celebrul "drum al lui basescu", ala care taie muntele si padurile ca pe salam.
  • +1 (1 vot)    
    autostrada (Duminică, 15 august 2010, 18:03)

    k7 [utilizator]

    as vrea sa o vad si pe asta....
  • 0 (2 voturi)    
    Articol publicitar !!! (Duminică, 15 august 2010, 18:57)

    mih_i [anonim]

    Tronsonul Cernavoda - Constanta are 11 viaducte cu termen de executie 36 de luni. Sa declari ca se vor termina in 11 luni este o minciuna clasica romaneasca de tip PCR. Mai ales ca francezii de la COLAS nu au inceput nimik din tronsonul lor (Cernavoda-Medgidia) ptc statul nu le-a platit avansul necesar inceperii lucrarii. DECI, PANA IN 2014 LUATI-VA GANDUL DE LA AUTOSTRADA CERNAVODA-CONSTANTA !!!
  • -1 (5 voturi)    
    Berceanu=INCOMPETENTZA (Duminică, 15 august 2010, 19:02)

    TZUKU [anonim]

    ...O caricatura de om...o maimutza tipic pedelista, incompetent, hotz si rau...
  • 0 (4 voturi)    
    Intrebare (Duminică, 15 august 2010, 20:30)

    Vizitiul [utilizator]

    Domnule Berceanu, este posibil sa fim noi indusi in eroare, sa nu intelegem functia dvs., de aceea va intrebam:

    Du ce va ocupati dvs.?

    Semnat: Niste contribuabili nesimtiti cu pretentii.
    • +1 (3 voturi)    
      Cum (Duminică, 15 august 2010, 22:44)

      HESS [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Cu ce se ocupa.?Pilotaj,ingrasat conturiile,mai o vilisoara prin Europa ,mai isi ,,ajuta,, copilul sau copii.Nu are cu ce se ocupa.
  • +3 (3 voturi)    
    Stie omul ce stie (Duminică, 15 august 2010, 21:07)

    Rhadoo [utilizator]

    Dati pe wikipedia "Roads in Romania". Cred ca de acolo se informeaza Berceanu privind termenele de finalizare ale autostrazilor.
  • -2 (4 voturi)    
    Euro. (Duminică, 15 august 2010, 21:15)

    AlinN [anonim]

    De ce nu se pun taxe pe autostrazi si cu banii stransi din taxe sa se finanteze alte autostrazi? Un 10-15 E suta de km ar fi decent. Abia la cativa ani dupa aceasta astrategie as fi de acord cu co-comentatorii mei.
    Pentru ca altfel restul comentariilor sunt naivitatea dusa la extrem. Doar n-om fi fost vreun stat colonial sa primim cateva sute de ani forta de munca si materiale de constructie gratis si ni se ascunde asta la istorie...
    Ba chiar si astfel de state cum ar fi Franta au taxe apreciabile.
    Asadar dragi co-comentatori fie va duceti si cuceriti un sfert de planeta si aduceti bitum piatra si negrii gratis fie scoateti banu' pentru autostrazi.
    • +3 (5 voturi)    
      Ma scuzi, naiv esti tu (Duminică, 15 august 2010, 23:44)

      Rhadoo [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

      Tu ai idee cate miliarde de euro, da ai citit bine, miliarde, se aduna anual din roviniete, taxe in benzina, taxe de pod si altele? Din nefericire, multi dintre banii astia nu paveaza drumuri, ci foarte multe buzunare. Daca ar mai baga si taxele la suta de km de care zici tu, ar trebui sa avem drumuri pavate cu aur.
    • +2 (2 voturi)    
      nu este nevoie:) (Luni, 16 august 2010, 1:04)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

      platesti nu mai putin de trei taxe pt drumuri si dupa cum vezi astia nu termina cam nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    Deci s-a stabilit (Duminică, 15 august 2010, 22:25)

    Lol Lolovici [utilizator]

    Daca nu ar fi vestigii din astea, cum le zice, arheologi..ceva si padurici nesimtite care cresc si devin protejate dupa studiul de fezabilitate s-ar construi autostrazile intr-o zi cat la altii in zece.

    Dar vestigiile astea, astea ne stau noua in gat si ne fac sa aparem prost la popor.
  • +4 (4 voturi)    
    taxe (Duminică, 15 august 2010, 22:36)

    CristiP [anonim]

    Doar ca la altii cand platesti "vigneta" nu mai platesti alte taxe. La noi platesti si vigneta, si taxa de pod (pardon, autostrada), si acize in benzine/motorine si tot degeaba, nici macar indicatoare rutiere nu sunt destule.
  • 0 (0 voturi)    
    Mananci .....t! (Luni, 16 august 2010, 9:49)

    nicollaeb [anonim]

    Somnoroase ministere pe sustache se aduna/ Si discuta pe soptite/ Ce minuciuni sa ne mai spuna!
  • +1 (1 vot)    
    autostrada (Luni, 16 august 2010, 10:18)

    gheo [anonim]

    nu stiu de ce va suparati asa
    e vorba de o autostrada romaneasca, cu o banda pe sens.
    adica dupa metoda 'parcarilor' din capitala, se ia un drum existent si se da cu vopsea pe el si gata.
    se pun alte indicatoare de viteza, se fac eventual cateva pasarele sa poata oamenii traversa si e gata 'autostrada' ; pe de alta parte, autostrada romaneasca are particularitatile ei: in localitati limita la 70km/h, in afara probabil se vor risca la 110km/h.
    si cu numai 50 de galeti de vopsea, se ridica viteza de la o medie de 70 la o medie de 90km/h. nu-i rau, mai ales ca o sa coste milioane bune de euro vopseaua aia. si singura problema e sa nu ajungi in spatele unui camion care nu poate mai mult de 50km/h, ca atunci se vor vedea limitele 'autostrazii cu o banda'
    cam asa e si in capitala; s-au 'facut' parcari cu vopsea pe asfalt, se incaseaza 19 milioane de euro pe an. si a plecat dalli, a ramas primarul, aceleasi metode...
    in curand metoda romaneasca se va extinde: se va vopsi mancare in farfurii, se vor vopsi bancnote in portofele, se vor vopsi doctori si medicamente in spitale, se vor vopsi profesori si carti prin scoli si se vor vopsi hoteluri si servicii in statiunile balneo....
    stai, asta s-a facut deja si s-a si castigat la comisia europeana un premiu....
    suntem buni, doar din vopsea o scoatem la capat
  • 0 (0 voturi)    
    o porcarie (Luni, 16 august 2010, 10:48)

    the geaba [anonim]

    sa vedem dle ministru ce randament o sa mai aiba Bucuresti-Constanta retur daca o distrugeti de acum cu marfa.deja e afectata.
  • +1 (1 vot)    
    Taxe ... (Luni, 16 august 2010, 10:52)

    Eu.Gen [anonim]

    Peste 50% din pretul combustibilului reprezinta taxe de drum!
    Vigneta mi se pare a fi o taxa abuziva in acest moment.
    Taxa de POD ( Cernavoda ) iar este abuziva. La o luna de la cresterea TVA-ului, a crescut si taxa asta nesimtita cu 10 % ( de la 10 Lei la 11 Lei pentru cei care nu au detalii ). Doar datorita TVA-ului ??? Mai mai mai .. ce prosti ne cred astia pe noi ...
    In mod normal, daca nu vrei sa platesti o taxa trebuie sa ai alternativa gratuita. Insa pentru a ajunge la Constanta, nu ai drum gratuit! Consider ca ar trebui dat in judecata statul pentru inapoierea taxelor de la Cernavoda.
    Cat despre plata a 10 - 15 Euro / 100 KM de autostrada ... pentru Romania, asta inseamna ca Autostrazile care vor introduce taxa asta, vor ramane goale ... este penibil sa platesti 40 Lei / suta de KM. Iar un drum Bucuresti - Constanta sa te coste aprox 100 Lei, cand combustibilul te costa cam tot atat.
    Ganditi oameni buni inainte de-a veni cu propuneri de taxe. Taxe care de altfel nu se regasesc deloc in "investitiile" care ar trebui sa fie.
    Acum cativa ani, costa 1.000.000 EUR un km de autostrada. Acum ne costa .. de cate ori mai mult??? Si mai ales ... de ce ?
  • 0 (0 voturi)    
    fortza PDL (Luni, 16 august 2010, 11:14)

    Alex [anonim]

    Asta e o palma pentru toti mancatorii de rahat gen badea, gadea, ciutacu etc, care au spus ca PDL nu e in stare de nimic si ca nu se construiesc autostrazi in tara asta. Uite ca la noi se fac autostrazi si pe timp de criza. Votez PDL forevar.
  • 0 (0 voturi)    
    calea ferata? (Luni, 16 august 2010, 12:13)

    Deea [anonim]

    si cu reparatiile la calea ferata Bucuresti - Constanta cum stam? nu este nimeni contrariat de faptul ca dureaza de mai bine de 5 ani sa repare / refaca o cale ferata care se intinde pe mai mult de 250 km si care afecteaza pana la urma turismul romanesc, fiind un drum de legatura catre zona litoralului romanesc? este posibil ca o calatorie cu trenul pe o distanta atat de mica sa dureze peste 5 ore? cu siguranta ca transportatorii privati de persoane de pe aceasta se bucura din plin de calatorii care au renuntat intre timp sa mai apeleze la serviciile CFR :)
  • 0 (0 voturi)    
    shot yourself FORTZA PDL (Luni, 16 august 2010, 18:17)

    the geaba [anonim]

    sina de cale ferata bucuresti-constanta e deja compromisa inainte de terminare din cauza trenurilor de marfa care in alte state nu au ce cauta pe linia de cale ferata pe care circula trenurile de calatori.iar despre autostrada a2 cand o fi terminata sa te lauzi mai fortza pdl! din partea mea pdl forever in cartea de istorie la capitolul -asa nu!
  • 0 (0 voturi)    
    CFR (Vineri, 27 august 2010, 21:09)

    Cristi [anonim]

    Buna ziua,

    Va scriu fiindca imi pasa ce se intampla in tara, si efectiv ma doare sufletul...
    Stiti ca de ani de zile ca sa ajungi cu trenul la Constanta din Bucuresti faci in jur de 4-6 ore...
    Tot acest chin, am aflat recent, este pentru a face o cale ferata obisnuita, de mica viteza (maxim 170 km/h):
    http://www.mt.ro/web_ISPA/Agentia%20ISPA%20CFR/cfr%20link%201.html

    Eu credeam ca suntem in secolul 21, cand trenurile in vest merg cu viteze intre 300-600 km/h
    Acum cativa ani am mers si eu cu un TGV Paris-Poitiers, cu 300km/h.
    Si TGV-ul este o tehnologie de anii '80.

    De ce la noi nu s-a putut face o linie de TGV?
    Mai ales ca e vorba de finantare UE?

    Sincer, cred ca n-o sa traiesc (am 30 de ani) sa circul cu 300km/h pe ruta Buc-Ct...
    Caci aceasta "lucrare" de reabilitare banuiesc ca e facuta macar pt. urmatorii 40-50 de ani, nu?
    Suntem chiar condamnati la a fi inapoiati?

    Nu-si dau seama guvernantii ca nu este un moft sa anungi la Constanta in mai putin de 1 ora, ci ar fi un beneficiu enorm pentru oamenii de afaceri, si nu numai...

    Asa nu se mai poate...

    Ce sa mai zic ca in Mamaia, langa Rex s-a facut un complex rezidential pe plaja, vor sa faca si langa lac, o sa distruga statiunea, nu se gandesc de exemplu ca daca construiesti langa lac, undele fonice de la sosea se reflecta in constructie si nu mai lasa sa doarma turistii din hoteluri...

    Cristian