Corespondenta de la Shanghai​

Dezbatere HotNews.ro: "Explore the Carpathian garden" - Ce brand de tara propun cititorii HotNews pentru promovarea Romaniei?

de R.M. Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Miercuri, 28 iulie 2010, 19:31 Actualitate | Esenţial


Din Shanghai aflam pe surse ca noul brand de tara al Romaniei va fi "Explore the Carpathian garden". Cum comentati aceasta propunere? Este oportuna lansarea unui nou brand? Credeti ca ne reprezinta tara mai bine decat "Romania, land o choice?" Ce brand de tara propun cititorii HotNews pentru promovarea Romaniei?

Surse HotNews.ro au confirmat miercuri ca invitatia de a explora gradinile Carpatilor este, intr-adevar, brandul de tara pe care il va lansa la Shanghai, in 29 iulie, ministrul Elena Udrea. Ea a invitat alaturi de ea principalii vectori de imagine ai Romaniei - pe Gheorghe Hagi, Ilie Nastase si Nadia Comaneci, care au fost implicati si in campania anterioara, lansata la Paris anul trecut, "Romania, land of choice".

De aceasta data, invitatia le este adresata chinezilor - sau ei par primii vizati, intrucat  ministrul Turismului, Elena Udrea, a ales sa lanseze brandul de tara la Shanghai, in cadrul Expo 2010.

Numai ca, dintr-un dialog avut cu o chinezoaica, mi-am dat seama ca nu e de-ajuns doar sa ii atragi cu gradinile Carpatilor. Intrebata daca a vizitat Romania, ea mi-a spus ca isi doreste sa o faca in viitorul apropiat, dar acum viza de Romania se obtine mai greu, pentru ca e multa birocratie si iti trebuie multe documente.

Ea spunea ca probabil anul viitor vor veni turisti chinezi in Romania, pentru ca vom fi stat Schengen si chinezii nu au nevoie de vize in statele Schengen. O informatie incorecta, de altfel, intrucat doar cetatenii Taiwanului nu au nevoie de viza, pana acum.

Aflata la Shanghai, ministrul Udrea a refuzat sa comenteze orice informatie aparuta in legatura cu brandul de tara, argumentand ca n-a venit atatia mii de kilometri doar ca sa vorbeasca despre asta cu o zi inaintea lansarii. Festivitata va avea loc de la ora locala 15.50 (10.50, ora Romaniei) si, potrivit programului, explicatiile ministrului vor fi precedate de un spectacol in care va canta Gheorghe Zamfir.

29 iulie, Ziua Drapelului, a fost aleasa sa fie ziua nationala a Romaniei in cadrul Shanghai Expo 2010.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2774 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    "Gradina Maicii Domnului" din Carpati (Miercuri, 28 iulie 2010, 19:38)

    francis the adopted romanian [anonim]

    Explore the Carpathian garden nu va exprima decat URA pentru multi romani (cum e in sufletul lor)
    Dar pentru cei putini si pentru straini, va fi "Gradina Maicii Domnului"
  • +1 (1 vot)    
    logo (Miercuri, 28 iulie 2010, 19:41)

    crist0bal [anonim]

    Romania: What will you find next?

    Mi se pare absolut cinstit si misterios.
  • +1 (1 vot)    
    Felix si Nus libertate ne-au adus (Miercuri, 28 iulie 2010, 19:45)

    masteryodda [utilizator]

    mi se pare corect :))
  • 0 (6 voturi)    
    nu-mi apartine, dar inspirat (Miercuri, 28 iulie 2010, 19:59)

    major_ballsack [utilizator]

    "Romania, the end of choice"
  • -2 (4 voturi)    
    Brand (Miercuri, 28 iulie 2010, 20:08)

    g [anonim]

    Decat enormitatea din Land of(spanac),in care Nadia este pusa sa debiteze ineptia la Romania este singura tara din lume unde orice femeie poate avea PATRU barbati in acelasi timp si ea o spune,orice alta prostie este net superioara!
  • 0 (4 voturi)    
    brand (Miercuri, 28 iulie 2010, 20:21)

    I [utilizator]

    ar trebui sa ne gandim la brand doar dupa ce toate centrele istorice vor fi renovate, sosele de centura, drumuri de acces in zonele turistice etc.
    • +2 (2 voturi)    
      nu merg mana in mana? (Joi, 29 iulie 2010, 7:52)

      bula [anonim] i-a raspuns lui I

      se renoveaza o bucatica, vin si de acolo ceva venituri din turism, se mai renoveaza altceva etc. Altfel nu se va termina vreodata, iar fondurile necesare devin imense
    • 0 (0 voturi)    
      Da, da! Sunt de acord! (Joi, 29 iulie 2010, 8:11)

      i22eh [utilizator] i-a raspuns lui I

      Totusi, o parte din bani vine din turism. Nu cred ca e bine sa nu ne promovam deloc tara!

      Despre renovari, eu am o alta propunere. Ca tot se vorbeste acum despre dezvoltarea regionala. Cred ca ar fi bine daca ministerul turismului si-ar concentra atentia asupra anumitor regiuni, pe perioade delimitate de timp. De exemplu: in anul 2010 dezvoltam Dobrogrea. In anul 2011, Oltenia. Si tot asa. Daca aceste eforturi s-ar face concomitent cu dezvoltarea infrastructurii ar fi si mai bine. Poate asa am atinge obiectivele mai repede.

      De asemenea, aceasta dezvoltare cred ca s-ar putea face in acelasi timp cu promovarea respectivelor regiuni.

      Ce credeti? :)
      • 0 (0 voturi)    
        de acord (Joi, 29 iulie 2010, 16:35)

        I [utilizator] i-a raspuns lui i22eh

        sunt de acord dar din ce stiu eu nu e nici un obiectiv din acesta finalizat. Daca ar renova macar centrul istoric al Bucurestiului. Ceva, orice.
  • +1 (3 voturi)    
    Explore....the Living Hell.. ! (Miercuri, 28 iulie 2010, 20:28)

    ali [anonim]

    ..... in the Carpathian Garden!
  • -1 (3 voturi)    
    Care CARPATI? (Miercuri, 28 iulie 2010, 20:36)

    Alex [anonim]

    "Munții Carpați reprezintă un lanț muntos, aparținând marelui sistem muntos central al Europei. Carpații cuprinși între Bazinul Vienei (care-l separă de lanțul alpin) și culoarul Timokului (care îl separă de Stara Planina, în Peninsula Balcanică) formează un arc cu o lungime de 1500 km și o lățimea maximă de 130 km, desfășurându-se pe 6° în latitudine și aproximativ 10° în longitudine. Se întind pe teritoriul a șapte state: Austria, Cehia, Slovacia, Polonia, Ungaria, Ucraina, România și Serbia." - conform Wikipedia.
    Sloganul te trimite sa cauti " gradina " dar ce ne facem daca fiecare o gaseste in celelalte 6 state si nu aici in Romania?
    • +1 (1 vot)    
      corecta observatia..... (Miercuri, 28 iulie 2010, 21:07)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Alex

      din prezentarea facuta in articol nu rezulta nici un indiciu ca ar fi vorba de Romania.... Poate brandul o fi : "Romania, explore the carpathian garden" !!!!
  • +2 (2 voturi)    
    De cati ani se tot dezbate ... (Miercuri, 28 iulie 2010, 21:27)

    kinn [anonim]

    ... subiectul asta ?
  • 0 (4 voturi)    
    Africa (Miercuri, 28 iulie 2010, 22:15)

    Bogdan [anonim]

    Romania: a piece of Africa near you!
  • +2 (2 voturi)    
    o brand frumos, o brand frumos... (Miercuri, 28 iulie 2010, 23:01)

    brand-on lee [anonim]

    ...eu nu inteleg de ce le tot schimba...ai ales unul mergi cu ala inainte!!
    ...in alta ordine de idei, consider ca, o imagine ar fi mult mai reprezentativa si mai usor de retinut decat un slogan! ...de ex. spanioli si-au ales "boul" ala si acum este pe toate masinile...foarte tare, nu?
  • +1 (3 voturi)    
    Crocodilii din Carpati (Miercuri, 28 iulie 2010, 23:20)

    Dedalus [anonim]

    Care draq sunt alea "gradinile Carpatilor?"???!!!

    D. Udrea, fara suparare- in Carpati nu sunt gradini...

    Sunt insa ministri care dau milioane de eur pe bradnuri tampite-aia chiar ca merita vizitati, in Carpati fiind intr-adevar singura gradina cu prosti din lume.
  • +1 (3 voturi)    
    propunere (Miercuri, 28 iulie 2010, 23:45)

    Mazeta [utilizator]

    "Romania, who wants to be a millionaire?"
  • +1 (1 vot)    
    RMGC si Carpathian Garden (Joi, 29 iulie 2010, 0:31)

    Stephanie Roth [anonim]

    The Carpathian Garden of Eden shall be no longer if RMGC's cyanide mine are given the green light...Cyanide Garden would then be the right name.
  • -1 (1 vot)    
    Udrea (Joi, 29 iulie 2010, 0:45)

    David [anonim]

    To be explored spun ca suna mai bine. Avem o tara minunata care trebuie exploatata la capacitate maxima. Nu stim deloc sa pretuim ceea ce am dobandit...
  • 0 (0 voturi)    
    Propuneri (Joi, 29 iulie 2010, 8:04)

    i22eh [utilizator]

    Intai si-ntai, salut dezbaterea hotnews.ro pe aceasta tema. La cat mai multe!

    Propunerile mele sunt:

    1) "See Romania beyond all prejudice: YES, we are proud!"

    2) "We know why Romania is worth the trouble, but do you? Explore a wonderful land!"

    3) "Romania unveiled: the truth will unfold under your eyes."

    4) "There are good reasons why we love our country: have you senn Romania yet?"

    Mi-ar fi placut sa stiu care sunt criteriile pentru un "brand" de tara. Cate cuvinte, daca sa contina imagini sugestive. Daca exista un concurs de proiecte pe aceasta tema.
    • 0 (0 voturi)    
      propunere v2 (Joi, 29 iulie 2010, 10:57)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui i22eh

      in opinia mea ar fi mai bine:
      "There are good reasons why we love YOUR country: Come see for your self !" :D
  • +1 (3 voturi)    
    OMG (Joi, 29 iulie 2010, 8:09)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Brandul de tara ar trebui sa fie 'OMG"
  • 0 (0 voturi)    
    Romania - brand turistic cultural (Joi, 29 iulie 2010, 11:57)

    stefan [anonim]

    Brandul turistic cultural al Romaniei poate fi promovat nu numai prin TVR prezentand de catre arhitecti restauratori cetati, manastiri, biserici, conace boieresti, dar si de ghizi care sa preia de la aeroporturile de prin tara in niste autocare sau microbuze turisti straini spre locurile unde exista un folclor autentic si traditii bune. Bineinteles, este nevoie si de unitati de cazare adecvate pentru turism cultural.
  • 0 (0 voturi)    
    brend (Joi, 29 iulie 2010, 13:49)

    dana [anonim]

    Primul brend si cel mai bun, ar fi cetateanul roman multumit si mandru de tara lui, de conducatorii lui.Al doilea brend ar fi cetateanul strain care nu va mai da spaga niciodata in aceasta tara, va avea tratamemt corect si egal asa cum sunt si cetatenii romani care au reusit in alta tara. Al treilea brend ar fi oamenii de valoare sa ajunga in posturi cheie astfel incat sa reflecte un popor valoros nu un popor de hahalere. Iar al patrulea brend ar fi(si probabil cel mai important) nici macar un politician din cei actuali sa nu mai existe in functie, astfel incat sa pitem face infrastructura tarii sa avem pe unde circula.
  • 0 (0 voturi)    
    "brand de ..." (Joi, 29 iulie 2010, 14:28)

    nic [anonim]

    Ha , ha , ha "gradinile din Carpati"... mai bine spus gradinile din Nuttziland ... tb sa recunosc femeia asta este extraordinara , cum face ea rost de bani si cat de repede ii cheltuie .. pe prostii ... auzi tu "brand de tara" .. care tara ??.. Tara lui papura voda ... si sa vina turistii si sa vada ce in "Carpathian gardens"? ... fostele paduri ? , gunoaiele lasate de atatia alti turisti ( romani )?... Tara arde si Nuttzi se piaptana ..
  • 0 (0 voturi)    
    Ce sens are aceasta dezbatere, Hotnews? (Joi, 29 iulie 2010, 15:07)

    misha [anonim]

    "Este oportuna lansarea unui nou brand?"
    Nu este un nou brand, este singurul brand. "Land of choise" este o campanie de promovare, nu un brand - informatie pe care ati publicat-o tot voi, de a altfel!!!!

    "Ce brand de tara propun cititorii?"
    WTF????? Brandul a fost deja adoptat si cumparat. - tot la voi pe site scrie.

    Daca vreti sa ma intrebati doar "Cum comentati aceasta propunere?", adica daca imi place, atunci rapunsul este da, imi place.
    Are miez, e simplu, se bazeaza pe esenta acestei tari, care este zona de munte-deal cu obiceiurile aferente si pe culorile ei dominante.
    NU suntem o tara de litoral, nu putem promova plaja si soarele - le avem doar vreo 4-5 luni pe an si atunci conditiile sunt infecte.
    NU avem vreun oras notabil in context universal, iar personalitatile noastre artistice sunt majoritatea cunoscute doar pe plan national.
    NU avem monumente istorice foarte bine conservate (alea care sunt), decat poate prin Ardeal...
    Asa ca ce mai ramane? Cam numai mama natura.
    Iar "explore" este verbul potrivit in acest context.
  • 0 (0 voturi)    
    bravo Udrea (Vineri, 30 iulie 2010, 0:24)

    oana [anonim]

    Udrea a facut o treaba buna, ajuta imaginea tarii asa cum a facut-o si in trecut. Ca de fiecare data romanul este reticient la lucruri bune care se intampla pentru tara.
  • 0 (0 voturi)    
    Brandul de tara (Duminică, 1 august 2010, 15:00)

    ionatan [anonim]

    Romania: back in time