Zone Arena va fi demolata

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 22 iulie 2010, 17:07 Actualitate | Esenţial


Zone Arena va fi demolata
Foto: Agerpres
Reprezentantii SC Arena Invest SRL au comunicat Primariei Sectorului 2 ca, in urma notificarilor primite pentru demolarea constructiilor ilegale din Zona Arena, a inceput demontarea tribunelor, urmand sa fie demontata si scena de spectacole, astfel ca in zona nu se vor mai organiza concerte, informeaza Mediafax.

Primaria Sectorului 2 a anuntat, joi, intr-un comunicat de presa, ca, in urma notificarilor facute reprezentantilor societatii Arena Invest pentru demolarea constructiilor ilegale din Zona Arena, acestia au anuntat ca au inceput deja demontarea tribunelor si se afla in curs de demontare a scenei de spectacole.

Reprezentantii societatii au mai comunicat ca nu vor mai organiza in acest perimetru niciun fel de concerte sau productii muzicale, potrivit sursei citate.

Reprezentantii SC Arena Invest SRL au anuntat Primaria Sectorului 2 in legatura cu aceste decizii, in mod oficial, printr-o adresa transmisa ediului de sector.

Primarul sectorului 2 Neculai Ontanu a somat, miercuri, SC Arena Invest SRL sa desfiinteze toate constructiile din Zone Arena din strada Barbu Vacarescu nr.164D pe motiv ca nu au autorizatie de constructie si alte avize necesare.

Primaria Sectorului 2 a informat, miercuri, ca mai multi locuitori din zona au reclamat atat poluarea fonica, in special dupa orele 22.00, dar si aglomerarea strazii Barbu Vacarescu cu autovehicule sau cu pietoni.

"Locuitorii din cartierul Floreasca au mai sesizat ca desi spatiile verzi din zona au fost infrumusetate, ele au fost distruse, iar holurile de bloc au fost transformate in toalete publice", preciza autoritatea locala de sector.

Primaria Sectorului 2 a notificat societatea Arena Invest SRL pentru desfiintarea constructiilor si pentru sistarea oricarei activitati la arena de spectacole.

"Primaria Sectorului 2 a aplicat o amenda pentru ridicarea constructiilor fara autorizatie si a dispus intrarea in legalitate insa proprietarul terenului nu s-a conformat masurilor dispuse. Stim ca si autoritatile municipale au aplicat, de asemenea, o amenda, probabil vom astepta decizia instantei pentru a demola cladrile", a declarat, miercuri, pentru Mediafax, Neculai Ontanu.

In ultima perioada, la Zone Arena au avut loc mai multe evenimente artistice, printre care Ciuc Summer Fest (16 - 18 iulie), unde capete de afis au fost Faithless, Pink Martini si Gary Moore, dar si concerte sustinute de Massive Attack, Aerosmith, Bob Dylan si The Cranberries.


Citeste mai multe despre   
















3506 vizualizari

  • -4 (6 voturi)    
    bravos (Joi, 22 iulie 2010, 17:41)

    adib [anonim]

    O locatie de concerte aveam si noi in Bucuresti (da stiu, sonorizare slaba, nu se vedea ca de la VIP-uri de peste tot) si aia o demoleaza. Era singurul loc unde puteai baga 30000 de persoane fara sa ingita praf, cu transport in apropiere si cu locuri de parcare.Probabil era concurenta prea mare pentru spatiile cu acelasi profil dar detinute de primarie.........
    • -4 (4 voturi)    
      Cine e in spatele demolarii? (Joi, 22 iulie 2010, 19:59)

      emil [anonim] i-a raspuns lui adib

      Cineva f puternic de fapt a demolat Zone Arena. Cum dupa atatea concerte s-au trezit brusc ca nu au autorizatii, ca deranjeaza oamenii din zona? Brusc, TVR-ul face reportaje, Ontanu este hotarat sa ii desfiinteze, iar proprietarii se conformeaza imediat, fara discutii, fara sa conteste nimic. Cine oare este atat de puternic?
    • +1 (1 vot)    
      de la vipuri (Vineri, 23 iulie 2010, 1:18)

      marissar [utilizator] i-a raspuns lui adib

      nu se vedea deloc bine, de la gazon B nu vedeai nimic (adica nici macar ecranele pt ca erau niste stalpi in dreptul lor) iar pietrisul de pe jos e mai mult decat foooarte suparator. deci bravo ca o demoleaza!
  • +3 (5 voturi)    
    bazoo-k (Joi, 22 iulie 2010, 17:45)

    nevro tic [anonim]

    Daca stateam vis a vis de ei ii demolam de mult cu bazooka. Nu e admisibil sa ai intr-o zona locuita o sursa de zgomot saptamanala. Multa mizerie, zgomot, peraf, bisnita nenorocita.
    De ce nu aerau cismele cu apa potabila, un loc in care sa te poti spal;a pe maini ? Era ca pe camp. Naspa, urat, nasol.
    Ce sa mai vorbim de debandada si haosul de pe strazi, iscate la fiece eveniment.
    Foarte bine.
    Nu conteaza cine a cantat. A canta ca a fost platit.
    BTW; unde e Amsterdam arena fatza de centru? Cum arata? Cum se aude ? E cumva acoperit ? Are parcrea? Cate mii de locuri ? ehehe .. suntem departe.
    Unde mai pui ca e si stati ade tren langa, autostrada si ai cu ce pelca acasa dupa miezul noptzii , fara mafia taxiurilor Arsenal si Fly.
  • +3 (5 voturi)    
    Zone Arena (Joi, 22 iulie 2010, 17:45)

    Doar in Romania [anonim]

    Doar in Romania poti organiza concerte cu Bob Dylan,Aerosmith si alte manifestari intr-o locatie pentru care nu ai autorizatii...no comment....pur si simplu incredibil
  • +2 (4 voturi)    
    mdeah (Joi, 22 iulie 2010, 17:58)

    seven [anonim]

    numai in romania poate sa creada cineva ca aia era locatie pentru concerte. cine a fost pe acolo stie despre ce este vorba. au dat si ei cateva tunuri, dar gata, acum nu le mai merge. pentru restul intrebati-l pe smecherul de dorian ciubuc la cine si de ce a cotizat, ca stie el bine cum este cu zone arena
  • -2 (4 voturi)    
    iarba? (Joi, 22 iulie 2010, 18:10)

    vlad [anonim]

    Iarba? Un maidan nenorocit era acolo inainte, plin de mizerii si gunoaie. Aglomerare de masini? Hahahahha pai nu e asa peste tot in orasul asta de 3 lei???

    Eu cred ca de fapt Ontanu nu si-a luat spaga destul.
  • -2 (4 voturi)    
    Aberatii (Joi, 22 iulie 2010, 18:28)

    Amelie [anonim]

    Daca intr-adevar nu existau autorizatii atunci ar fi trebuit sa interzica toate concertele de la bun inceput. Faptul ca acum vin sa spuna ca de fapt nu existau autorizatii arata ca e ceva necurat la mijloc. Si nu a fost un singur concert - de pe 2 Mai incoace au fost acolo, George Dalaras, Goran Bregovic, Bob Dylan, Aerosmith, Massive Attack, Faithless, Pink Martini si Gary Moore!! Chiar au trebuti sa treaca 2 luni jumate si 8 concerte ca primaria sectorului 2 sa realizeze ca arena nu are autorizatii? Astea sunt aberatii - sau niste jocuri politice murdare... Pacat de locul ala, mai ales ca urmau sa-l antifoneze cu panouri uriase, ca la autostrazi... Ontanu mai bine ar face el o sala de spectacole decat sa se apuce sa demoleze una facuta cu bani privati. Rusine primaria sectorului 2!
  • -2 (2 voturi)    
    si barajul pentru grupa mondiala? (Joi, 22 iulie 2010, 18:31)

    Valentin [anonim]

    Barajul pentru grupa mondiala din Cupa Davis unde o sa se joace daca Zone Arena va fi demolata?
  • 0 (0 voturi)    
    Concerte anuntate la Zone Arena... (Joi, 22 iulie 2010, 19:34)

    TPA [utilizator]

    Si cu concertele Guns'n Roses / Ozzy Osbourne cum ramane ?
    • 0 (0 voturi)    
      pai (Joi, 22 iulie 2010, 20:01)

      ijohn [anonim] i-a raspuns lui TPA

      guns e la romexpo
  • -2 (2 voturi)    
    imi pare rau (Joi, 22 iulie 2010, 23:06)

    un meloman [anonim]

    Incepusem sa ma atasez de locatie; orasul fotbalului, cranberries, faithless, aerosmith - au fost super momente.
    Ma revolt cand vad ce usor DISTRUG "autoritatile" initiative si investitii PRIVATE fara sa le pese de altceva decat de spaga lor; se putea recomanda masuri de corectie( zgomot ) si ex cu panourile absorbante este unul din lucrurile care urmau sa se faca. E mult mai usor sa omori capra vecinului si din aceasta cauza - in legatura cu subiestul asta - mi se face sila ( de toti ontanii din tara asta)
    • +1 (1 vot)    
      la aerosmith (Vineri, 23 iulie 2010, 1:21)

      marissar [utilizator] i-a raspuns lui un meloman

      au fost momente frumoase datorita trupei, nu datorita organizarii ce tinea de zone arena. la capitolul asta au fost jalnici.
  • 0 (0 voturi)    
    zone arena (Luni, 26 iulie 2010, 13:59)

    logan [anonim]

    Zone arena este o improvizatie. Activitatea din acest spatiu incalca legi romanesti si europene. Cine va raspunde daca se va intampla ceva ca la Duisburg, in Germania?
  • 0 (0 voturi)    
    era si cazul (Luni, 26 iulie 2010, 16:16)

    andrei [anonim]

    Am 31 de ani (deci nu "bosorog de Floreasca") si am avut "onoarea" de a avea timp de trei luni de zile aceasta mirobolanta arena vizavi.
    Ce sa zic... Numai in Romania Aerosmith, Cranberries si Bob Dylan puteau sa cante pe o scena fara autorizatie.
    In tarile civlizate, de care noi suntem la mii de ani lumina distanta, asa ceva ar fi fost de neconceput.
    Sa luam drept exemplu Amsterdam Arena:
    1. E situata intr-o zona unde nu deranjeaza pe nimeni
    2. E antifonata
    3. Are mii de locuri de parcare
    4. Pana acolo se ajunge cu un metrou/tren de suprafata care preia miile de oameni de la concerte.

    Sau, ce ziceti de un alt exemplu (din lumea civilizata, bineinteles, doar nu din lumea a a treia care este Romania): U2 - cat sunt ei de U2 - au fost amendati pentru zgomotul din timpul unor concerte sustinute in Irlanda.

    Asa ca fratilor, poate intr-o viata viitoare o sa invete si romanasii nostri sa se distreze in mod civilizat. Pana atunci, locatiile de concerte de la noi, cluburile (de fite sau nu) si alte asemenea locante ce gazduiesc paranghelii nu vor ramane decat niste simple maidane care functioneaza cu, sau fara autorizatie, in bataia de joc a cetatenilor si in fata autoritatilor care nu se sinchisesc.

    Si pt. final inca o problema: ma indoiesc ca primaria sector 2 a aflat abia la 3 luni de zile de la deschiderea acestei mirobolante arene ca ea nu avea autorizatie de functionare, mai ales ca Politia comunitara a fost prezenta la fiecare concert. Cred mai degraba ca nu
    s-a primit toata spaga promisa, sau ca patronii Zone Arena au dat doar atata spaga cata trebuie pentru ca sa traga niste tunuri trei luni de zile si pe urma sa-si ia talpasita spre alte zari.