VIDEO Emil Boc cere autoritatilor locale sa nu faca disponibilizari masive in cultura pentru a proteja birocratii

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 22 iulie 2010, 12:18 Actualitate | Esenţial


Premierul Emil Boc le-a cerut joi autoritatilor locale si primarilor sa nu faca disponibilizarile de bugetari pe seama culturii, in incercarea de a-i proteja "pe ceilalti din birouri care nu fac nimic".

"Primarii si presedintii de consilii judetene trebuie sa stie ca actul de cultura e la fel de important ca orice act economic", a afirmat el, cerand autoritatilor locale "sa nu disponibilizeze din cultura 30-40% ca sa-i protejeze pe ceilalti din birouri care nu fac nimic".



Emil Boc a subliniat ca "actul de cultura trebuie tratat cu maxima responsabilitate pentru ca e la fel de important ca si actul economic".

Declaratiile au fost facute dupa ce primul ministru s-a intalnit cu conducerea Fondului National de Garantare pentru IMM-uri, unde a discutat functionarea programului Prima Casa 2 si acordarea de garantii de stat pentru reabilitarea termica a blocurilor.

Potrivit premierului, CEC-ul a confirmat ca incepand cu data de 2 august oamenii pot solicita garantie guvernamentala pentru a-si reabilita blocurile.

In ceea ce priveste etapa a doua a programului Prima Casa, 12 banci au semnat deja o conventie de finantare cu Fondul de Garantare.

Pana in prezent, prin acest program s-au acordat 24.614 garantii, in valoare de aproximativ 1,2 miliarde euro.

Garantia medie acordata la nivel national este de 41.500 euro, iar majoritatea solicitarilor (50%) au vizat apartamente cu doua camere, cu suprafete de pana la 60 de metri patrati.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2471 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Greu (Joi, 22 iulie 2010, 12:24)

    Mao [anonim]

    Premierul nu-ntelege ca oamenii aia si-au cumparat posturile si nu pot fi dati afara... Ce este asa greu... pot fi dati afara doar oamenii angajati prin concurs sau cei angajati pe competente...
    • 0 (0 voturi)    
      si nu pot fi? (Joi, 22 iulie 2010, 18:34)

      bula-nedumerit-rau [anonim] i-a raspuns lui Mao

      externalizati: personalul de serviciu, fochistii, contabilitatea, juristii, etc. ??? externalizarea se aplica de decenii in vest. La noi probabil ca primariile isi atrag voturi si asa!
  • 0 (2 voturi)    
    Bine dar... (Joi, 22 iulie 2010, 12:59)

    traian [anonim]

    Pana la urma ce e mai bine pentru romani?Sa mentina aparatul birocratic ineficient sau actorasi de duzina,fosti si actuali kulturnici ,multi cam prea veseli, aciuiti pe langa asa zise teatre finantate fara nici o noima sau fara criterii de performanta pe langa bugetele locale,judetene si nationale?
    Eu zic ca in ambele cazuri e nevoie de rezultate,ca e foarte rau sa incurajezi plata unor oameni al caror singur merit este ca au reusit candva sa obtina cu chiu cu vai un post caldut!
    Actorii si cei responsabili cu cultura ar trebui p[latiti pe proiecte ,nu ar trebui sa fie angajati permanenti!
    • +8 (8 voturi)    
      Cultura (Joi, 22 iulie 2010, 13:27)

      dorin bretan [anonim] i-a raspuns lui traian

      Eu am sansa sa traiesc in Brasov alaturi de 2 trupe de actori si cantareti minunate. Acum cativa ani salile de spectacol erau goale, astazi trebuie sa-ti rezervi bilet din timp. Asta il cosider cel mai important proiect - sa ai spectatori .Totodata nu pot spune ca oaspetii care au venit in Brasov din alte orase sunt mai prejos. Asa ca propunerea mea este sa protejam cultura. Toti !
    • 0 (0 voturi)    
      ma dezamgesti! (Vineri, 23 iulie 2010, 22:25)

      contabila [anonim] i-a raspuns lui traian

      se vede ca nu ai nici o treaba cu ceea ce inseamna angajati intr-o institutie de cultura...iti dau un exemplu si te rog sa-mi dai tu solutia... un regizor( recunoscut pe plan international) ca angajat are un salariu de 534 lei pe luna net( 705 lei brut) pentru ca atat iti permite legea.... asta inseamna 6408 lei intr-un an( 8460 lei brut)... daca ar fi platit pe proiect ar putea lua intre 5000- 8000 de euro/proiect... care crezi ca e varianta mai accesibila intitutiei?( asta fiind valabil si pt un scenograf sau designer costume)...
  • +3 (3 voturi)    
    virgula (Joi, 22 iulie 2010, 13:07)

    gechi [utilizator]

    nu vreau sa par carcotas, dar virgula aia din titlu schimb tot sensul propozitiei.

    "Emil Boc cere autoritatilor locale sa nu faca disponibilizari masive in cultura, pentru a proteja birocratii" - se intelege de aici ca Boc cere ceva pentru a proteja birocratii.

    "Emil Boc cere autoritatilor locale sa nu faca disponibilizari masive in cultura pentru a proteja birocratii" - fara virgula: Boc cere sa nu fie protejati birocratii.

    Redactia: Multumim pentru observatie. Am corectat.
  • 0 (0 voturi)    
    Normal (Joi, 22 iulie 2010, 13:16)

    Matematicianul [anonim]

    E normal.Ei ajuns ceea ce sunt nu pentru ca au invatat sau pentru ca au cultura,ci pentru ca sunt "bine imbracati".Si atunci,daca ei au ajuns ce au ajuns fara multa carte si cultura,la ce foloseste cultura si scoala?Lor sigur nu,deci se poate renunta la mofturile astea.
  • -2 (4 voturi)    
    aiureli (Joi, 22 iulie 2010, 13:26)

    Dedalus [anonim]

    Autoritatile locale nu sunt subordonate lui Boc.

    Maine-poimaine vine Boc si-mi spune sa nu ma
    gatesc pui, ci vita....

    Mai era unu" care se pricepea la toate. L-au deshumat ieri....
  • 0 (0 voturi)    
    demagogie (Joi, 22 iulie 2010, 13:29)

    panousolar.shopmania.biz [utilizator]

    Tocmai s-a desfiintat un teatru din Constanta, azi artistii fac greva in strada ....
  • 0 (2 voturi)    
    Si cum le-a cerut???!!!!!!!!!!!! (Joi, 22 iulie 2010, 13:54)

    lili [anonim]

    I-a rugat frumos ???!!! sau cum altfel, le-a cerut asta??!!! Ca altfel nu mai pot autoritatile locale de ceea ce le cere Dl Boc. Dl Boc a anuntat ca merge azi la Fondul de Garantare ca sa se asigure ca programul Prima casa 2 si Programul de acordare de garantii de stat pentru reabilitarea termica a locuintelor functioneaza cum trebuie, adica daca Dumnealui nu mergea pe-acolo sa intelegem ca aia nu-si prea faceau treaba cum trebuie ???!! Pai, si astia de la locale de ce l-ar asculat pe Dl Boc sau o sa mearga din catun in catun sa se asigure ca la caminele culturale mai raman 2 fluierasi si o lauta ??!!!! Si-un mos cantand la fluierul piciorului ???!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Adica Boc sustine descriminarea unora .... (Joi, 22 iulie 2010, 14:30)

    Gek [anonim]

    in favoarea altora. Poate se sesizeaza Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii si ii trage macar un avertisment! Nu e posibil asa ceva. Nu am nimic impotriva actului de cultura, desi dp meu dv, asa ceva cam lipseste in Romania, iar acest lucru imi este confirmat de majoritatea salilor goale din teatre, cinematografe, etc. Nu prea am auzit de un pictor/sculptor/etc. care sa fie recunoscut la nivel international...deci rezultate nu prea exista. Ar trebui sa sa fie platiti in functie si de anumite criterii de performanta. Ei lucreaza si in sistemul public, dar mai au si zeci de colaborari in privat. Daca vor bani in sistemul public, sa fie transformati in functionari publici si nu doar ei, ci si medici....oricum, vad ca acest guvern continua cu invrajbirea unor categori de functionari impotriva altora, functionari de la stat vs. privat, etc...
  • 0 (0 voturi)