Presedintele CA al Bancii Transilvania si directorul general al Bank Of Cyprus, sucursala Romania, trimisi in judecata pentru spalare de bani

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 12 iulie 2010, 12:40 Actualitate | Esenţial


Presedintele CA al Bancii Transilvania, Horia Ciorcila, a fost trimis in judecata de procurorii DIICOT Cluj, alaturi de Christofourou Georgios, director general al Bank Of Cyprus - Public Company Limited - Sucursala Romania, sub acuzatia de manipulare a pietei de capital si spalare de bani.

In acest dosar, au mai fost trimisi in judecata:
  • Claudiu Eugen Iuliu Silaghi - fost vicepresedinte al Consiliului de Administratie al Bancii Transilvania
  • Anastasios Isaakidis - angajat al Bank Of Cyprus - Public Company Limited - Sucursala Romania
  • Mirela Silaghi, Doina Marioara Cojocaru, Dan Sergiu Dascal si Radu Codrut Jurcovanu
Cei cinci sunt acuzati de savarsirea infractiunilor de manipulare a pietei de capital si spalare de bani. Doar profitul ilicit obtinut de Christofourou Georgios si Anastasios Isaakidis  a fost de 196.505 lei. DIICOT nu a precizat care este profitul realizat de ceilalti trei inculpati.

Care sunt acuzatiile procurorilor:
  • Claudiu Eugen Iuliu Silaghi a achizitionat pe Bursa de Valori Bucuresti, in contul soacrei sale, Doinei Marioara Cojocaru, in perioada 15 mai 2009 - 10 decembrie 2009, in mod concertat cu ceilalti invinuiti, 43.646.740 actiuni al Bancii Transilvania, in valoare totala de 74.797.448,34 lei, "in scopul asigurarii unei pozitii dominante asupra cererii si ofertei acestor titluri, pentru crearea unor conditii incorecte de tranzactionare si in scopul ascunderii identitatii detinatorului real, precum si aceea de a folosi informatia privilegiata cunoscuta inca din toamna anului 2008 (in calitatea sa de membru al Consiliului de Administratie al Bancii Transilvania S.A.), referitoare la intentia Bank of Cyprus Public Company Limited, Nicosia, Cipru (HE 165) de a achizitiona un pachet semnificativ de actiuni emise de Banca Transilvania S.A. (titlul TLV)".
  • In 7 decembrie 2009, prin intermediul Doinei Marioara Cojocaru, el a vandut toate actiunile achizitionate detinute la acel moment, (33.600.000 titluri TLV) la pretul de  80.640.000 lei catre Bank of Cyprus Public Company Limited, Nicosia, CIPRU (HE 165).
  • Horia Ciorcila este acuzat si el ca a vandut prin intermediul societatii off shore Dodworth Limited cu sediul in Cipru, pe care o controla, 8.918.671 titluri TLV in valoare totala de 21.404.762,52 lei catre Bank of Cyprus.
  • Christofourou Georgios si Anastasios Isaakidis sunt acuzati ca, stiind ca Banca Transilvania  intentiona sa identifice un investitor strategic, precum si ca banca ai carei angajati urmeaza sa cumpere un pachet semnificativ de titluri TLV, au divulgat aceasta informatie invinuitilor Claudiu Eugen Iuliu Silaghi si Horia Ciocirla.
"In intelegere cu acestia, folosind cele doua informatii privilegiate, in baza unei rezolutii infractionale unice, au actionat concertat, incheind mai multe tranzactii cu titluri TLV si au cumparat 3.541.500 actiuni la valoare totala de 7.897.545,00 lei", spun procurorii DIICOT, intr-un comunicat de presa.

Ulterior, actiunile cumparate in nume personal au fost vandute de cei doi pe BVB catre banca la care lucrau, obtinand in aceasta modalitate un profit ilicit in suma de 196.505 lei.

Cercetarile efectuate de procurorii D.I.I.C.O.T. in aceasta cauza nu au avut ca obiect si nu au stabilit abateri de la legislatia bancara si activitatea persoanelor juridice - Banca Trasilvania si Bank of Cyprus Public - Sucursala Romania,  rezultand in mod indubitabil ca faptele inculpatilor au fost savarsite in nume propriu, fara implicarea unitatilor bancare la care acestia isi desfasoara activitatea.

Cauza a fost trimisa spre solutionare Tribunalului Bucuresti.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10771 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Bring it ON !!! (Luni, 12 iulie 2010, 12:47)

    Traficantu_De_Influentza [utilizator]

    Hai si cu smecherii astia odata si odata !!!
    • +1 (5 voturi)    
      nu cumpar (Luni, 12 iulie 2010, 14:35)

      otonel [anonim] i-a raspuns lui Traficantu_De_Influentza

      mi se pare cusuta cu ata ..... de o culoare anume.
      200 000 ron, adica vreo 50 000 eur, ptr cati oameni? 5, adica 10 000 de fiecare? bani de seminte de dovleac ptr oameni ca astia. Vrajeala de diicot!!!
      • +1 (3 voturi)    
        scuze (Luni, 12 iulie 2010, 14:56)

        otonel [anonim] i-a raspuns lui otonel

        am vazut mai tarziu ca sunt de fapt alte cifre, dar ziaristii astia sunt ca de obicei varza. E vorba de 4mil lei noi, adica aproape 1 mil eur. E... aici e altceva.
  • +6 (6 voturi)    
    +1 Procurorii Clujeni (Luni, 12 iulie 2010, 12:52)

    Daniel [anonim]

    Felicitari ca nu faceti diferenta intre presedintele CA al BT si un infractor anonim !!!
  • -1 (9 voturi)    
    praf in ochii lumii (Luni, 12 iulie 2010, 13:04)

    sarac [anonim]

    Sa ii gasim pe cei care au falimentat economia nationala si care au vandut patrimoniul statului.
    Pe cei flamanzi nu ii intereseaza cine este actionar la o banca privata...
    • 0 (0 voturi)    
      asa (Marţi, 13 iulie 2010, 10:32)

      sanaq [anonim] i-a raspuns lui sarac

      astia sunt...acuma ca i`ai gasit ce o sa faci??
  • +3 (7 voturi)    
    indiferent (Luni, 12 iulie 2010, 13:15)

    nicolae butnar [anonim]

    Nu ma intereseaza daca motivul este politic sau nu , daca sunt trimisi in judecata pentru ca nu au dat "dreptu' " cui trebuia,vreau doar sa vad cat mai multi dintr-astia la parnaie.
  • +3 (7 voturi)    
    nastase adrian cel mai mare actionar (Luni, 12 iulie 2010, 13:17)

    koko [anonim]

    1. petrom
    2. petromidia
    3. pamanturi peste tot luate cu interpusi (probabil la cate lovele are a luat si pe luna unde am auzit ca nu ploua, deci nu are nevoie de terompane sau de firme care sa le acuze ca ii ploua in balcon si ca are acol o piscina de care nu stie)
    4. licitatii cu dedicatie la enspe clienti
    si muuuulte altele, pe asta nu il atinge nimeni ?
    pe tariceanu si pe vosganian nu ii atinge nimeni ?
    pe remes nu il atinge nimeni ?
    pe dan ioan popescu nu il atinge nimeni ?
    pe mitrea miron ?
    pe mazare radu ?
    • -1 (1 vot)    
      continuare (Marţi, 13 iulie 2010, 12:31)

      artistu' [anonim] i-a raspuns lui koko

      Videanu, Udrea, Basescu-tatal, Basescu-fratele, Basescu-Eba, Basescu-Ioana, Falca-finul lui Basescu.....?! Pe ei nu-i intreaba nimeni, nimic ?
  • +1 (1 vot)    
    frumoasa povestea... (Luni, 12 iulie 2010, 13:20)

    stefan [anonim]

    ...asa cum sunt sigur ca sunt multe altele din domeniul bancar (chiar international). Ramane de vazut totusi cum o vor putea demonstra procurorii. Sau si aici vin cu "clasicele" inregistrari telefonice...
  • -1 (7 voturi)    
    Rusine DIICOT ! (Luni, 12 iulie 2010, 13:31)

    Radu [anonim]

    Oamenii astia sunt urmariti doar pe motiv politic, fiindca nu au fost incalecati de catre gasca PDL . BT e un stalp economic al liberalilor
    Insa, acesti investitori au reusit sa se impuna prin profesionalism si sa mentina singura banca cu capital majoritar romanesc pe o pozitie onoranta.
    Sa fim seriosi, 196.505 RON, adica nici 50.000 EUR, e o paguba? Ce inseamna asta fata de furtul de sute de milioane din patrimoniul statului?
    DIICOT Cluj are zeci de dosar cu mafia clujeana a PDL-ului, de care nu se atinge. Numai prejudiciile inregistrate de statul roman cu suveicile de spalat bani de la autostrada Transilvania se ridica la ZECI DE MILIOANE DE EUR.
    Un pont simplu - cel putin JUMATATE din piatra care se foloseste la constructia autostrazii Transilvania e exploatata din cariere la NEGRU, fara inregistrare la agentia resurselor minerale, fara plata redeventei si NU indeplineste criteriile de calitate pentru a putea fi folosita!
    De acesti oameni DNA-ul si DIICOT-ul nu se ating desi au zeci de sesizari si dosare pe masa.
    Imi e scarba ca traiesc in tara asta de kkt cu justitia asta de kkt.
    • +2 (4 voturi)    
      "Un pont simplu" (Luni, 12 iulie 2010, 14:43)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      daca stii ca "cel putin JUMATATE din piatra care se foloseste la constructia autostrazii Transilvania e exploatata din cariere la NEGRU, fara inregistrare la agentia resurselor minerale, fara plata redeventei si NU indeplineste criteriile de calitate pentru a putea fi folosita" de ce nu faci o sesizare la DNA?

      de ce nu le trimiti mai intai o scrisoare recomandata cu aviz de receptare (astfel incat documentul tau sa fie inregistrat de institutie) in care sa le expui problema?

      de ce nu trimiti o sesizare asemanatoare si la DIICOT?

      nu este treaba ta sa faci actul de justitie, dar in calitate de cetatean este de datoria ta sa iei atitudine in cazul in care stii ca se petrece un fapt aberant.

      iar daca nu stii in mod direct si indubitabil ca respectivul fapt aberant are loc, atunci este chiar nociv sa arunci cu fumigene in spatiul public.
      • 0 (0 voturi)    
        cata "inocenta" (Marţi, 13 iulie 2010, 15:54)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

        Ce raspuns penibil... Stii bine ca justitia nu functioneaza asa in Romania, pe baza sesizarilor... mai degraba pe baza de comanda politica !

        Au fost dej facute ZECI de sesizari catre DNA si DIICOT pe marginea suveicilor de pe autostrada ... aceste sesizari au fost facute PUBLICE, au fost trimise prefecturii, ANRM-ului, au fost sesizati inclusiv parlamentari PDL. Culmea, cei ce au facut sesizarea, s-au trezit la randul lor cu organismele de control pe cap, in timp ce banditii continua sa fure in continuare in voie...

        Iar replica aia cu "fumigenele" este atat de manipulatoare si plina de lasitate...
        adica bring it on sau ascunde-te ca un gandac ... hahaha, ce penibil
        • 0 (0 voturi)    
          usoara contradictie in ce spui (Miercuri, 14 iulie 2010, 0:01)

          diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Radu

          pe de o parte zici ca justitia nu functioneaza pe baza sesizarilor. poate e pentru ca nu a primit suficiente sesizari din partea populatiei. ar fi cazul sa o obisnuim cu sesizarile, fara a avea pretentia sa se schimbe situatia de maine dimineata. nici bebele nu invata sa umble peste noapte, trebuie sa se obisnuiasca.

          pe de alta parte zici ca DNA a facut deja sesizari. inseamna ca cel putin DNA lucreaza. ba de ceva vreme vedem si ca munca DNA incepe sa fie fructuoasa (avem cativa primari in puscarie, avem si cativa parlamentari deja acuzati - pe toate astea nu le aveam pe vremea PNA). ziceam sa faci o sesizare la DNA. sa-i ajutam (si sa ne ajutam) si noi cu ce putem.

          daca vrem ca lucrurile sa se schimbe, nu trebuie sa mai asteptam interventia salvatoare a politicului. trebuie sa renuntam la lene si la lasitate. trebuie sa luam atitudine in conformitate cu legea atunci cand dam de fapte aberante.
  • +1 (3 voturi)    
    ceva e dubios (Luni, 12 iulie 2010, 13:44)

    ngi [anonim]

    ca pentru 46.373 Euro "profit ilicit", tare imi vine sa cred ca atat H Ciorcila cat si Silaghi s-ar fi complicat.. mai pune-i si pe ciprioti.. fiecare dintre ei face suma asta intr-o saptamana, in mod obisnuit/ normal/ legal.

    deci nu vad logica/ sensul..

    ori suma e mult mai mare, ori este o greseala.
    • +1 (3 voturi)    
      e ceva neinregula (Luni, 12 iulie 2010, 14:06)

      info [anonim] i-a raspuns lui ngi

      Suma e infima.
      Asa ceva nu arata a manipulare
    • +1 (1 vot)    
      citeste din nou (Luni, 12 iulie 2010, 14:07)

      nu e nimic dubios [anonim] i-a raspuns lui ngi

      citeste din nou articolul si poate o sa intelegi. suma aia a fost obtinuta doar de ciprioti. in rest :
      silaghi - 74.797.448,34 lei (cumparat)
      80.640.000 lei (vandut)
      ciorila - 21.404.762,52 (vandut) nu se specifica si cat au costat initial..dar sigur a obtinut ceva profit.
    • +1 (5 voturi)    
      Sigur e o greseala (Luni, 12 iulie 2010, 14:10)

      mass [anonim] i-a raspuns lui ngi

      Suma reala este 196.505.000.000.000.017 RON ! Mi-a zis mie femeia de serviciu care stie de la portaru' ala de ridica bariera la parcare.
  • -2 (2 voturi)    
    nimik nu este nou.... (Luni, 12 iulie 2010, 14:03)

    capatu` satului [anonim]

    este o reeditare a scandalului de la bursa super organizata de la noi, comitetu` bursei stie ca totu` merge ceas, sau asa se preface pt. fraierii din tara....

    pt. cei care au mai multa minte si care mai au capacitatea de a`si reaminti evenimentele din urma cu vreo 4 ani; este vorba de patriciu, vantu, srs, oamenii capabili din tara asta, ca doar nu credeati ca ma refer la vreun iubitor de carte, in aceea vreme, apareau si numele din apropierea presedintelui republicii printre prietenii speculatori la bursa, ce actionau concertat dupa informatii confidentiale la care aveau doar ei acces, pana la acest moment nu avem nici un condamnat, halal justitie !

    ceeea ce`i interesant la noi, in tonu` democratiei originale, este piata rasdaq care are ca si model piata nasdaq, numai ca piata americana are reguli foarte stricte, la noi, regula o face cine are banu` prin furaciune - pe piata romaneasca rasdaq, un tantar de azi, maine poate deveni elefant - organizatorii merita un premiu pt. capacitatile intelectuale, asa ceva nici marii speculatori la bursa de pe globu` pamantesc nu au mai vazut si poarta denumirea de furtu` legalizat,

    io zic, ca un impozit de 60 % pt. persoanele ce castiga peste 100.000 ron/an este binevenit si necesar....

    pana la urma toate marile averi din tara noastra s`au facut pe spinarea amaratului din tara asta, prin furtu` de la bujetu de stat sau prin incercarile reusite de ocolire a lejilor - militia, parchetu`, dna`u si justitia si-aui facut treaba corespunzator, o gramada de persoane cercetate, nici un peste mare condamnat...

    dupa cum spune un citat atribuit lui Solomon: nimik nu este nou sub soare.

    sa`ti fie rusine...
    • +1 (1 vot)    
      de acord (Luni, 12 iulie 2010, 14:49)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui capatu` satului

      cu o precizare: milioanele de amarati din tara asta isi folosesc la randul lor spinarea pt a cara ceea ce fura si ei, ba de la stat, ba unii de la altii. nu zic ca nu am avea coloana vertebrala - problema e ca acea coloana e cam strâmba.
  • -1 (1 vot)    
    O da! ... 196.505 lei (Luni, 12 iulie 2010, 14:44)

    Pardalian [anonim]

    Deci oamenii invart cu zecile de miliarde(lei vechi) iar la final le raman 200 milioane(lei vechi) adica vreo 5000Eur ... mare lovitura
    Totusi ... uite asa incepem cu gainarii si poate dam de urma celor 86mii mii mii de euro , datoria Romaniei facuta in ultimii 20 ani. http://www.capital.ro/articol/datoria-de-e-86-000-000-000-136887.html
  • +2 (2 voturi)    
    Un pic de matematica (Luni, 12 iulie 2010, 16:01)

    kiddu [anonim]

    Matematica ii un pic mai complicata.
    Silaghi cumpara 43,646,740.00 actiuni la pretul mediu de 1.71 in valoare de 74,797,448.34 LEI, si vinde 33,600,000.00 actiuni la pretul de 2.40 Lei/actiune in valoare de 80,640,000.00.
    80,640,000.00 -(33,600,000.00 * 1.71 ) = 23,059,656.90 profit (circa 5 milioane de Euro).
    In plus mai detine 10,046,740.00 actiuni.
    Ciorcila, presupunand ca a achizitionat actiunile la acelasi pret cu Silaghi, are un profit de 6,120,877.78 Lei ( circa 1.5 milioane de Euro)
    Parerea mea.
  • +2 (2 voturi)    
    Care is aia 5? Cine ma ajuta sa ii numar? (Luni, 12 iulie 2010, 18:06)

    Socotirotu [anonim]

    Numar si eu ca prostu, pe degete: 2 nume in titlu, inca 2 nume in primele 2 randuri de dupa "au fost trimisi in judecata:" si inca 4 nume pe randul 3. Mie imi dau un total de 8 nume, deci as zice 8 persoane. Ajung la urmatorul paragraf si citesc "Cei cinci sunt acuzati ..." Ma intorc si mai numar de vreo 3 ori pe degete, incerc sa vad care ar fi putut fi scosi de la socoteala, dar nu-mi ies 5 orice incerc. Ma ajuta si pe mine careva sa pricep care din cei 8 sunt cei 5?
  • -2 (4 voturi)    
    danionescu20002000@yahoo.com (Luni, 12 iulie 2010, 21:48)

    dan coste [anonim]

    Abia astept
    Sa vad ca si veniturile conduceri Bancii Nationale a Romaniei sunt investigate de organe. Venituri ale lor si ale interpusilor ori rudelor mai apropiate sau mai indepartate. Mai ales in perioadele in care romanii erau sfatuiti cu profesionalism de Isarescu si ai lui sa mizeze pe leu si luau teapa. In vreme ce -este posibil- cei ce detineau informatia (cand si in ce masura vor urma infuzii pe piata de lei sau valuta) procedau cu totul altfel. Or fi mari lefurile celor de la BNR, dar chiar atat de mari incat sa detine averile pe care le au? Intrebarea asta nu si-a pus-o nimeni pana acum. Oare de ce?