Mihai Seitan: Rata somajului a scazut in iunie, pentru a treia luna consecutiv

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 5 iulie 2010, 15:15 Actualitate | Esenţial


Rata somajului a scazut si in iunie, pentru a treia luna consecutiv, a declarat, luni, ministrul Muncii, Mihai Seitan fara a preciza, insa, si nivelul la care a ajuns aceasta, potrivit Mediafax.

Mihai Seitan a afirmat ca are informatii privind faptul ca somajul a inregistrat o scadere aproape similara cu cea din luna precedenta, dar ca asteapta ca cifra oficiala sa fie transmisa de Agentia Nationala pentru Ocuparea Fortei de Munca.

Rata somajului in luna mai a fost de 7,67%, fata de 8,07% in aprilie. In aprilie, rata somajului a scazut de la 8,36%, cat a fost in martie. Anterior rata somajului inregistrase cresteri timp de 20 de luni consecutiv.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















808 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    prostii (Luni, 5 iulie 2010, 15:32)

    fane [anonim]

    seitan asta e dus cu pluta. se concediaza peste tot si la el scade somajul. poate se refera la faptul ca li s-a terminat la multi plata somajului dar aia nu inseamna ca si-au gasit de lucru. as vrea sa-l vad peste vreo 4-5 luni cu ce se mai lauda
    • 0 (0 voturi)    
      politica neconcordanta. rezultate pe masura (Luni, 5 iulie 2010, 17:28)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui fane

      asta se bucura ca a scazut numarul de someri si ca are de plata mai putin dar nu spune nimic de numarul angajatilor. ca numarul angajatilor a scazut deci numarul platitorilor a scazut, numarul consumatorilor a scazut. dar asta nu e treaba lui, este treaba altor ministri. de finante, care nu aduna suficienti bani de la angajati pentru plata salariilor. de economie, ca acum economia bubuie, nu duduie. ca daca nu se face consum pentru ca nu sunt bani nu va aparea curand o crestere economica.
  • 0 (0 voturi)    
    Si unde s-au dus somerii? (Luni, 5 iulie 2010, 15:32)

    AlinN [anonim]

    In gaura neagra facuta la CERN?
    Vad ca Romania poate sa puna probleme serioase chiar si celor mai luminate minti ale lumii.
    Problema 1: 22mil locuitori 10milioane apti de munca 3.7milioane angajati 8 ore la stat + privat -somaj 8%. Rezolvati problema!
    Problema 2: a.8.36% someri in martie 7.67% someri in luna mai in conditiile in care numarul de angajati a scazut.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Luni, 5 iulie 2010, 15:56)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Poate multi someri s-au pensionat, mizand pe neconstitutionalitatea scaderii pensiilor fata de cea a ajutorului de somaj :-))
  • 0 (0 voturi)    
    Scadere.... (Luni, 5 iulie 2010, 15:47)

    PAPA PAUL [anonim]

    D-nul Seitan,poate anunta,de pe acum si fara frica, scaderea somajului pe ficare luna pana in 2011.Mai greu va fi prin martie- april 2011 cand va trebui scazut din condei numarul populatiei active(numitorul),pentru a nu scadea somajul sub 2%.Acest lucru ar trebui sa-l stiti si dvs.si sa nu mai pomeniti de acest lucru decat atunci cand somajul in Romania se va calcula corect si nu pe baza listelor in plata.
  • 0 (0 voturi)    
    scaderi (Luni, 5 iulie 2010, 15:55)

    Kapo [utilizator]

    sa vedeti ce scaderi vor avea loc la somaj cand vor reduce aparatul bugetar. Statul da afara 100.000 de oameni, somajul mai scade cu 1%! Ce matematica stiu astia?
  • 0 (0 voturi)    
    socoteala e alta (Luni, 5 iulie 2010, 16:54)

    adn [utilizator]

    Pe Steitan nu il intereseaza cati muncesc la negru in ROMANIA ci cat are el de plata pentru somerii declarati oficial.
    Daca numarul astora oficial scade el are mai putin de plata oficial. Deci mai poate face someri de la stat in limita unei sume pe care oricum era obisnuit sa o plateasca pana acum 3 luni
  • 0 (0 voturi)    
    Asta-i dus rau cu pluta... (Luni, 5 iulie 2010, 17:26)

    lili [anonim]

    ca tot guvernul..... Pai, sigur ca cifrele arata ca somajul a scazut, ca acum 1 an privatul a concediat masiv iar acum la 1 an si 3 luni acei oameni au terminat somajul si au disparut din cifrele AJOFM. Numai ca la AJOFM aceste cifre clare exista dar ei nu vor sa le dea publicitatii, se infoaie in pene ca a scazut somajul. Unde si cine a angajat acei someri din socoteala Dlui Seitan, e mister mare... mai mare ca acest guvern care nu inteleg de ce nu pleaca sa ne lase.....
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Luni, 5 iulie 2010, 17:50)

    ileana [anonim]

    Scade somaju'ca se iese din plata Domn'Ministru'...nu ca si-a gasit lumea de lucru...
    Ce iese din plata nu mai publicati in statistici ....
  • 0 (0 voturi)    
    au si ei niste cifre sa-si ridice moralul (Luni, 5 iulie 2010, 18:05)

    gelu [anonim]

    mai penibile sunt comparatiile cu alte tari la care rata somajului chiar spune ceva despre gradul de neocupare a fortei de munca active.
  • 0 (0 voturi)    
    Daca (Luni, 5 iulie 2010, 23:46)

    HESS [anonim]

    Nu ma insel Seitan in turca inseamna drac.,diavol.
    Si dracul e tatal MINCIUNII.Cum calculeaza el somasul si cine il crede ,ca intr-o tara aproape de faliment somajul este cel pe care il prezinta el.Astia sant maestrii minciunii si dezinformarii.

    Salar mediue pe economiede 1500 roni somaj de 7,62 de invidiat pt UE.Ptiu drace.