Jose Manuel Barroso: Suntem ingrijorati de o posibila slabire a rolului ANI. Basescu: L-am asigurat pe presedintele CE ca Romania va avea o agentie de integritate functionala

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Joi, 22 aprilie 2010, 16:11 Actualitate | Esenţial


Traian Basescu si Jose Manuel Barroso
Foto: Comisia Europeana
"Suntem preocupati de posibila slabire a rolului ANI, care are nevoie de o baza legislativa care sa ii garanteze deplina independenta si posibilitatea de a desfasura anchete", a spus presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, in declaratiile de presa facute in urma pranzului de lucru de la Bruxelles, cu presedintele Basescu. Seful statului roman a dat asigurari ca Romania isi va respecta angajamentele si va avea o agentie de integritate functionala, care va putea controla averile demnitarilor si a intreprinde anchete.

"Romania trebuie sa isi consolideze eforturile pentru a inregistra progrese in domeniul combaterii coruptiei si a reformei sistemului juridic. (...) Suntem preocupati de posibila slabire a rolului ANI care are nevoie de o baza legislativa care sa ii garanteze deplina independenta si posibilitatea de a desfasura anchete", este mesajul transmis de presedintele Comisiei Europene Jose Manuel Barroso, in urma deciziei recente a Curtii Constitutionale privind neconstitutionalitatea a doua capitole din legea de functionare a ANI.

Barroso a subliniat faptul ca "o agentie pentru integritate intr-o tara unde exista sau au fost identificate probleme grave de coruptie de catre autoritatile democratice este o prioritate".

"Speram ca Romania sa isi onoreze angajamentele asumate. Romania a facut o promisiune sa infiinteze aceasta agentie importanta, dar ea nu este importanta pentru Comisie, ci pentru modernizarea Romaniei si a societatii romanesti", a completat Barroso.

El nu crede ca astfel de probleme, la trei ani de la aderarea Romaniei in UE si impunerea mecanismului de cooperare si verificare pe justitie (MCV), reprezinta o bila neagra pentru Comisia Europeana.

'Suntem aici sa ajutam si sa sustinem eforturile Romaniei, nu sa le inlocuim. Nu e o problema pentru Comisia Europeana, ci o problema in ceea ce priveste garantiile date de Romania Uniunii Europene, Comisiei, institutiilor europene si statelor membre. Speram ca Romania sa isi indeplineasca angajamentele. Dupa conversatia de azi pe care am avut-o cu domnul presedinte Basescu, consider ca asa se va intampla in viitor", a conchis presedintele CE.

La randul sau, seful statului roman a tinut sa il asigure pe oficialul european ca "Romania isi va respecta angajamentele de a avea o agentie de integritate functionala, care sa isi atinga obiectivul de a controla averile demnitarilor si provenienta resurselor acestora", dupa ce  "ANI a  fost pur si simplu desfiintata printr-o hotarare a Curtii Constitutionale".

Traian Basescu a spus in final ca Guvernul va emite o Ordonanta de Urgenta privind ANI, dupa ce va vedea motivatia Curtii Constitutionale.

Presedintele Basescu a aratat ca discutia s-a purtat si pe tema restantelor pe care Romania le are in indeplinirea obligatiilor asumate prin MCV.

"Sustinem fara rezerve corectitudinea obiectivelor stabilite impreuna cu CE in ceea ce priveste procesul de modernizare a justitiei si de eficientizare a luptei anticoruptie", a spus presedintele.


Citeste mai multe despre   


















2517 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    nu va impacientati... (Joi, 22 aprilie 2010, 15:35)

    cristus [anonim]

    se va fura la greu in romania atata timp cat nu-i verifica nimeni.
    ramasese o singura institutie care se facea ca ii verifica si au matrasit-o. Era ultimul obstacol in calea "FURTULUI TOTAL".
    Am mai zis aici : nasol va fi atunci cand ne vor trimite pe toti in groapa si nu vor mai avea de la cine sa fure (asta fff curand pt ca suntem o natiune in coma). Se vor sfasaia intre ei, acesti cativa nemernici.
    Doamne, ce as vrea sa traiesc vremurile alea...
  • -16 (22 voturi)    
    LUI baroso i se drapeleaza de ANI (Joi, 22 aprilie 2010, 15:45)

    nutzy spaima revolutiei [utilizator]

    Lui Baroso i se rupe de ANI.Teatru de doi bani pe bani publici. Base este disperat ca i s-a luat jucaria si ca procurorul ratat Macovei ramane fara servici si da pe gusa presiunile facute de prezident asupra lui ca sa dea in gat doar opozitia.
    Presedinte blindat de microfoane.
    Joc murdar. Cand a dat ANI in gat CCR, la 2 ore Romanica era afara din UE,din spatiul Shenghen,nu ma primea fonduri eram in faliment .Base cerseste protectie de la Barosso
    • +5 (13 voturi)    
      Sigur...ca da ! (Joi, 22 aprilie 2010, 18:03)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui nutzy spaima revolutiei

      Cum sa nu mai osky, si eu sunt Obama !
      Suferiti grav de mania persecutiei, crede-ti ca toti joaca cum vrea Base', pentru ca Base' nu e Base', e SuperBASE !
      Esti penibil doar pentru modul de gandire, sa nu mai zic si despre tupeul de a scrie aici.
      • -3 (9 voturi)    
        In afara de tampeniile pe care le scrii... (Joi, 22 aprilie 2010, 18:47)

        moi [anonim] i-a raspuns lui Razvan

        ...mai esti si agramat, nu stII unde se scrie cu cratima si unde se scrie intr-un cuvant! Cine are tupeu sa scrie aici? Mai bine du-te si mai fa odata clasa a patra si-apoi vino si da-ti cu parerea despre politica si ce mai vrei tu! De-asta am ajuns aici, pentru ca, a propos de ce spuneai la celalalt topic, au ajuns oameni cu (mai putin de) patru clase sa ne conduca si sa-si dea cu parerea!
    • +9 (9 voturi)    
      Asa se intampla cand te uiti prea mult la TV (Joi, 22 aprilie 2010, 18:12)

      ion [anonim] i-a raspuns lui nutzy spaima revolutiei

      Exact nene, lui Barroso i se rupe de ANI. In camera era si Manolea, ala cu flacara violeta, si l-a convins pe Barroso sa scoata vorbele alea pe gura.
      Barroso incerca sa spuna:
      - ANI nu e constitutionala, mi se rupe de ea
      Si din gura ii iesea:
      - "Suntem preocup de posibila slabire a rolului ANI, care are nevoie de o baza legislativa care sa ii garanteze deplina independenta si posibilitatea de a desfasura anchete."
      Sau
      "o agentie pentru integritate intr-o tara unde exista sau au fost identificate probleme grave de coruptie de catre autoritatile democratice este o prioritate"

      Asa se intampla, nene, cand nu mai gandesti cu creierul tau si ii lasi pe unii precum Ciutacu, Badea sau Razvan Dumitrescu sa gandeasca pentru tine. Da sa nu te superi cand ti se va atrofia organu' ala din lipsa de exercitiu..
    • +5 (7 voturi)    
      Vai de tartacuta ta...esti cu vaca! (Joi, 22 aprilie 2010, 18:41)

      Gigi Berlogea [anonim] i-a raspuns lui nutzy spaima revolutiei

      Vai de capul tau...ma bucur ca m-am carat din "Romanica"! "Treilaleu" d-astia ca tine mentin starea de (a)normalitate de acasa! Nui nimic...stingeti voi lumina, e m-am scarbit demult!
    • +1 (3 voturi)    
      ca bine zici! (Joi, 22 aprilie 2010, 22:26)

      geoana&ilici [anonim] i-a raspuns lui nutzy spaima revolutiei

      important e ce crede moscova, nu bufonii astia din UE! ca doar noi acolo vrem sa ajungem!
  • -10 (12 voturi)    
    Eu cred ca... (Joi, 22 aprilie 2010, 16:07)

    Cristian [anonim]

    Azi,tot mogulii sunt de vina.
    Dupa ei, la rand,este revenirea comunismului,etc,vivat prostime ca m-ati reales....
    Hai s-o lasam balta nene marinele...
    De 6 ani numai incompetenta la matale,pdl si alte pramatii...
    Inaintea lu'matale alte haimanale,psd,matusi si....cdr..
    In consecinta de 20 de ani=>haimanaua e clasa politica conducatoare.
    Uitati-va numai la reprezentantii nostri europarlamentari...un popa secui care militeaza impotriva tarii care l-a ales sa fie acolo,un machidon agramat,un poet ceusist si fetita lu'tata....
    Pai suntem normali???
    • +8 (10 voturi)    
      Saracul de tine (Joi, 22 aprilie 2010, 17:19)

      Ionel [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      Mii-e mila de tine.
    • +4 (6 voturi)    
      Poate ar fi bine sa mai stati si in casa (Joi, 22 aprilie 2010, 18:25)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      Delir. Sper ca faceti asta cu un scop..

      P.S. Articolul discuta despre pozitia lui Barroso relativ la diminuarea rolului ANI. Intelegeti ceva din fraza asta? Hai ca nu e greu, are doar 12 cuvinte.
    • -1 (3 voturi)    
      Eu fac pariu ca.... (Joi, 22 aprilie 2010, 18:41)

      Buster [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      Cei care ti-au dat minusuri si cei carora le este mila de tine sunt PDL-ei cu acte in regula .....pentru ei este propaganda...
      • -1 (3 voturi)    
        Moncher...pricep...insa.. (Joi, 22 aprilie 2010, 19:47)

        Cristian [anonim] i-a raspuns lui Buster

        Mie imi e mila de ei...in afara de marinel si pdl,impreuna cu gogosile inghitite fara judecata,nu au nimic clar...decat poate state de plata..
        Acum on-topic.
        E relatia cauza-efect.
        Cauza=sunt incapabil,hot si demagog=>efect=iau suturi de la UE.
        Eu sunt total apolitic,dar cand vad ce este in tara asta si nimeni(bineinteles)nu e de vina imi vine sa imi iau campii.
        Plus aratarea aia alcoolica imi face greata.
        Atata.
    • +4 (4 voturi)    
      Din pacate fiecare natiune isi merita liderii (Joi, 22 aprilie 2010, 18:44)

      Gigi Berlogea [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      Asta e problema...si machidonul si popa Tokes si Valium Tudor si EBA au fost...ALESI! Asa ca VOX POPULI VOX DEI! asta am votat...asta avem. Apropo, care a fost prezenta la vot al Europarlamentare? Pai si atunci ne lamentam de lipsa politicienilor de calitate in Romania? Asta ne caracterizeaza pe noi romanii...vaicareala si pomanageala!
      Hai pa.....
    • -1 (3 voturi)    
      bravo (Joi, 22 aprilie 2010, 21:32)

      cristus [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      frumos expus, bine sintetizat !!
      Nu te plafona, continua sa scrii asa in ciuda voturilor negative pe care le iei. Asta pana nu se instaureaza definitiv dictatura in tara asta si nu vei mai putea sa te exprimi liber. Nu mai e mult pana atunci.
      Inca o data...FELICITARI ! Si ma bucur ca mai sunt oameni ca tine in tara asta. Putini, din pacate...
  • +8 (10 voturi)    
    firesc (Joi, 22 aprilie 2010, 16:27)

    mircea [anonim]

    Este fireasca ingrijorarea ld Barroso. Romanii va spun sa stati linistiti, ne-am obisnuit sa se fure ca-n codru. In stadiul in care e acum Romania, nu se mai poate face treaba. Trebuie inlaturati TOTI de la putere si pusi altii nepatati. Usor de spus si f greu de facut.
  • -6 (10 voturi)    
    curat constitutional ! (Joi, 22 aprilie 2010, 17:26)

    sebi [anonim]

    ce a uitat dl. basescu e ca nici noua ordonanta nu poate fi neconstitutionala ? sau nu conteaza? schimbam constitutia sa fie buna ordonanta ! curat dictatura! da umflatii !
    • -3 (5 voturi)    
      Nu insitutia e problema (Joi, 22 aprilie 2010, 17:41)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui sebi

      ANI era o insititutie buna, la fel cum teoretic sunt si politia/justitia si asa mai departe.
      Problema e ca aceste insitutii nu-si fac treaba (ce a facut ANI pana acum a fost doar un circ).
      • +5 (5 voturi)    
        Si-atunci... (Joi, 22 aprilie 2010, 18:20)

        moi [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        ... am facut in asa fel incat nici circ sa nu mai poata sa faca! Si la fel vom face cu orice institutie sau organizatie care se va opune furtului, imoralitatii de conducere si guvernare, nesimtirii de nivel inalt, minciunii si escrocheriei. Sa ne fie de bine si sa continuam sa ne ducem la alegeri ca sa legitimam alta serie de hoti, iar intre alegeri sa nu facem nimic!
      • +5 (5 voturi)    
        Pai tocmai cand a inceput.. (Joi, 22 aprilie 2010, 18:22)

        ion [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Din contra, daca tot ce facea ANI era circ, o lasau in pace inca 1000 de ani de aici incolo. Abia atunci cand a inceput sa functioneze, atunci s-au decis sa ii taie gatul.
    • +7 (7 voturi)    
      Curat neconstitutional? Da de ce? (Joi, 22 aprilie 2010, 18:21)

      ion [anonim] i-a raspuns lui sebi

      Auzi, nene, dar de ce nu e ANI constitutionala? Pentru ca au hotarat 9 fosile de la CCR?

      Stiai ca anul trecut CCR a judecat 9 (noua) probleme de neconstitutionalitate privind legea de functionare ANI? Si ca a fost ok de fiecare data?

      Vad ca ne place sa o dam dupa cires, dar adevarul tot ala este: cand ANI a inceput in final sa lucreze, atunci au hotarat si fosilele alea iliesciene ca ANI nu e constitutional. Ca e cam nasol sa te tot controleze unii la case, terenuri si conturi. Mai ales daca esti demnitar in Romania.Curat neconstitutional! Ce dracu, nici sa mai furi nu poti in tara asta?
  • +7 (7 voturi)    
    si poporul a pus umarul (Joi, 22 aprilie 2010, 17:47)

    mav [anonim]

    o colaca de ticalosi corupti s-au simtit putin amenintati de publicarea averiilor, si imediat s-a inchis gura ANI. In ce societate vrem sa traim? Aceste derapaje grave se petrec in societatiile in care li se permit sa apara si sa se dezvolte ( vezi coruptia, hotia, etc); majoritatea poporului a pus umarul si s-a ferit de munca si competenta in orice domeniu...sindrmul "las'ca merge si asa" angajarea pe nepotisme ne-a adus aici...este probabil inceputul sfarsitului!
  • 0 (6 voturi)    
    Minciuni !!! (Joi, 22 aprilie 2010, 17:57)

    Florin Varlan [anonim]

    Cititi va rog cu atentie decizia CCR privind pe ANI, nu se poate emite nici o OUG in acest caz, ci doar proiect de lege trecut prin Parlament !!!
    Dl. presedinte Basescu este marinar , nu jurist !!! Cel putin 45 de zile ANI e in stand-by !!!
    • +1 (5 voturi)    
      Si? (Joi, 22 aprilie 2010, 18:27)

      Eugenn [utilizator] i-a raspuns lui Florin Varlan

      Si mai trebuie sa credem ce zice CCR?
      Cititi http://doc.hotnews.ro/noua-nebuni-in-roba-constitutia-e-neconstitutionala.html
  • +3 (3 voturi)    
    Cazuri similare (Joi, 22 aprilie 2010, 21:45)

    hotnewsfil [utilizator]

    Este cunoscut ca politia rutiera ii amendeaza pe cei care incalca legea circulatiei pe drumurile publice. Cei amendati, daca se considera nedreptatiti, pot ataca in instanta decizia politistului. Justitia are ultimul cuvant.
    Similar, organele fiscale ii amendeaza pe cei ce nu isi platesc taxele si impozitele si pe evazionisti, le pun sechestru pe avere. Si in acest caz, nemultumitii se pot adresa justitiei care are ultimul cuvant.
    Plecand de la aceste realitati, ar trebui ca si deciziile ANI sa opereze in baza legii de infiintare a acestei institutii. Cei ce se considera nedreptatiti de deciziile ANI trebue sa se poata adresa justitiei care sa decida.
  • +2 (2 voturi)    
    Cazuri similare URMARE (Vineri, 23 aprilie 2010, 9:45)

    hotnewsfil [utilizator]

    Smecherul care face alb din negru si negru din alb, campion al conflictelor de interese , cel ce doarme cu capul pe mama legilor, Andon, decreteaza ca ANI este o organizatie "paraconstitutionala", ca asa ceva nu exista in alte tari. Ba exista, numai ca este incadrata in institutiile financiare ale statului, care asigura respectarea obligatiilor financiare, cu atentia indreptata, in special, catre marii evazionisti.
    Daca ANI ar deveni un departament subordonat organelor fiscale de la noi, Smecherul -Andon ce-ar mai inventa contra existentei activitatii acestei atat de necesare si utile formatii in Romania, campioana coruptiei?
    Smecherul prezinta ANi ca pe un "organ de represiune, un invadator al drepturilor omului", trecand cu vederea, minimalizand scopul pentru care a fost infiintat acest organ, de a investiga evazionistii, hotii banilor de la buget (banii populatiei), sa determine respectarea legilor financiare, in scopul sa cresterii fondurile pentru salarii, pentru pensii, pentru invatamant si sanatate, pentru investitii. ANI nu face "arta pentru arta".
    Si inspectorul financiar care ii investigheaza pe evazionisti, ca sa ii oblige sa nu mai faca evaziune fiscala, fac o activitate "paraconstitutionala", daca ne-am lua dupa smecheriile avocatesti ale lui Andon.
    Politistul care ii amendeaza pe cei ce incalca legea circulatiei, inspectorul financiar care decide amendarea evazionistilor, functionarul primariei, care 'taie chitante" de amendare a celor ce arunca gunoaie in spatiul public, care taie pomii abuziv, sunt, si ei, organe paraconstitutionale?
    Daca ne-am incadra in "smecheria andoniana", ar trebui ca numai judecatorii, judecand din treapta in treapta, sa fie indreptatiti sa ii amendeze pe evazionisti (fiscal), pe cei ce nu acorda prioritate pe drumuri, pe cei ce rup florile si taie copacii.
    Conform "conceptiei andoniene", politistul, inspectorul financier, inspectorul de la primarie, invadeaza intimitatea individului, incalaca drepturile elementare ale