Profesorii fac azi greva. Eminescu: ”Manifestatiunile in contra legii scoalelor secundare dau o directiune si un caracter stricacios intereselor de existenta ale poporului roman”

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 22 aprilie 2010, 8:25 Actualitate | Esenţial


“Tinerilor le-am da sfatul de a nu mai face manifestari politice, de a nu compromite prin miscari precoce munca lor intelectuala si roadele pe cari le va da odata aceasta munca chiar pentru natia romaneasca. Romanul e de soiul lui inzestrat cu mult bun-simt, el are cumintia popoarelor care au suferit multe, cumintia omului patit”, scrie Dan Popa pe blogul sau.

Pe la 5 dimineata, dupa ce am citit cam tot ce scrie presa economica a lumii, mi-am deschis o carte cu publicistica eminesciana. Nu comentez acum orientarea poetului, ci mi s-a parut foarte interesant sa vad cum priveste Eminescu ideea de greva si mai ales, aceea din invatamant.

Daca as fi invocat autoritatea unui politician care sa indemne la luciditate, mi s-ar fi obiectat ca sunt de partea vreunui partid. Asa, nu cred sa fiu facut nici de PDL-ist si nici PRM-ist. Iata cum vede Eminescu, greva:

“Motivul manifest şi imediat al acestor adunări e precum se ştie discuţiunea în Dietă asupra proiectului de lege privitor la şcoalele secundare. (…) Trebuiau şi manifestaţiuni ,,spontane ” ale ,,voinţei poporului”, cari să dea acelui protest o putere şi o eficacitate deosebită. Şi-n adevăr ! Daca e vorba să relevăm repejunea şi preciziunea cu care s-au înscenat meetingurile române din Braşău , Sibiiu, Deva, Cluj, Turda, Cahalm , Făgăraş şi din alte locuri, cei ce le-a pus la cale merită desigur toată lauda".

Citeste continuarea si comenteaza pe blogul lui Dan Popa.


Citeste mai multe despre   
















1162 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    romania e distrusa pe multi ani (Joi, 22 aprilie 2010, 8:32)

    gelu [anonim]

    cred ca cea mai buna idee e sa trimitem copii sa faca scoala la unguri sau poate chiar la bulgari. oricum sistemul de invatamant romanesc se va compromite din ce in ce mai mult din cauza ca se tolereaza tot felul de bombe ca spiru haret dar si altele.
  • +7 (11 voturi)    
    !!!! (Joi, 22 aprilie 2010, 9:01)

    Cris [anonim]

    Poi daca au primit comanda de la PSD si grupul de interese care administreaza trustul de presa IRealitatea unde unul dintre administratori este chiar liderul de sidicat al lor!!!!
    • -2 (12 voturi)    
      are dreptate cris (Joi, 22 aprilie 2010, 9:40)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Cris

      in realitate profesorii o duc foarte bine dar sunt manipulati de psd ca sa faca rau pdl-ului.
      ai fost chiar comic. imi vine sa rad. nu de situatie. de tine.
      • +5 (5 voturi)    
        Cu siguranta de mine? (Joi, 22 aprilie 2010, 8:55)

        Cris [anonim] i-a raspuns lui adrian

        Oare? Si daca iti zic de faptul ca stiam de dezordinea sociala care se va produce in jurul date de 1 mai, inca din ianuaria ac, ghidata de catre coalita PSD+PC+PNL prin intermediul liderilor de sindicat care sunt administratori la IRealitatea, ce mai zici? Liderul vostru de sindicat face parte din trust.
        • -2 (4 voturi)    
          stii ce zic (Joi, 22 aprilie 2010, 11:03)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui Cris

          ca daca tu stiai de "dezordinea sociala" care are loc acum inca din luna ianuarie inseamna ca stiai de la sediul partidului. acelasi sediu din care postezi acum.
          • -1 (3 voturi)    
            Eu nu sunt membru te partid (Joi, 22 aprilie 2010, 15:35)

            Cris [anonim] i-a raspuns lui adrian

            Imi cer scuze ca te deranjeaza IRealitatea. Nu fac parte din nici un partid, organizatie, politica, paramilitara, ONG, paramedica sau ce vrei tu.
            Daca mai auzi de vre-o greva condusa de vre-un lider de sindicat actionar si administrator de la IRealitatea si membru PSD, sa-mi dai de veste si sa-mi zici, bahhh ai avut dreptate.
      • -1 (7 voturi)    
        Amice, (Joi, 22 aprilie 2010, 10:04)

        domino63 [anonim] i-a raspuns lui adrian

        Este chiar asa cum scrie Cris!
        Unde ai mai vazut tu bugetari care sa lucreze 4-5 ore pe zi, sa aiba concedii cat vacantele si din mana lor sa iasa in mare parte analfabeti?
        Si mai au si salarii grase + meditatii + ....
        Ca orice puturos, cand este pus la munca incepe sa tipe!
        Si cum pesedeii sunt puturosii Romaniei, la cine se puteau adresa asa zisii profesori?
        N.B: Nu ma refer la cei care au fost si au mai ramas profesori, dascali, invatatori, ci la cei iesiti de dupa 89 care sunt asa cum sunt... Uita/te la examenele pe care le dau si mai ales la notele luate!
        Asa ca.... mai usor cu pianl pe scari!
        • 0 (6 voturi)    
          Daca te gandesti putin, (Joi, 22 aprilie 2010, 10:52)

          oranjada [anonim] i-a raspuns lui domino63

          daca poti, desigur, gasesti raspunsul la intrebarea ta. E vorba despre specificul muncii.
          De ex:
          - cate ore lucreaza pe zi un soldat? Sau un ofiter?
          - cate ore pe zi un pompier stinge incendii?
          - cate ore pe zi un ministru lucreaza pentru tara sa?
          etc
          etc.
          • +1 (3 voturi)    
            ei nu pretind mariri de salarii (Joi, 22 aprilie 2010, 12:28)

            george [anonim] i-a raspuns lui oranjada

            Citi profesori sunt "exmatriculati" pentru incompetenta , sau nu exista asa ceva .
            Cum se face ca multe din examenele elevilor au ajuns niste glume proaste in romania .
            Sunt de acord sa marim salariul profesorilor , (dau si eu 2 lei pe luna pentru sarmani) dar sa vad ca acei profesorii incompetenti si corupti ajung unde le este locul .
        • +1 (5 voturi)    
          de ce nu te-ai facut profesor? (Joi, 22 aprilie 2010, 11:04)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui domino63

          daca e atat de bine de ce nu te-ai facut profesor? cred ca ar fi bine sa-mi raspunzi ca sa nu traiesc cu impresia ca din cauza incompetentei.
        • +1 (5 voturi)    
          de ce nu va faceti profesor? (Joi, 22 aprilie 2010, 11:18)

          hmm [anonim] i-a raspuns lui domino63

          4-5 ore pe zi, vacante interminabile...? nu suna bine?
          eu am facut experienta. 4-5 ore in fata unei clase se pot echivala cu eventual 9 ore in fata calculatorului sau la un birou, dar stresul tot ramane mai mare la cele 4-5 ore de predat. lucrez uneori si cate 20 de ore la calculator, cand am proiecte, si este mult mai relaxant decat predatul. daca ati da cu sapa sau daca ati munci pe platforma sau in laboratoare, sau daca ati fi chirurg sau alte meserii care implica in acelasi timp mult efort, multa responsabilitate, atentie, minutiozitate, atunci poate ca ati avea dreptate. dar majoritatea joburilor calificate din tara noastra sunt in domenii "usurele" - finante, servicii, vanzari. nu sunt mai utile decat ce face un profesor, sunt in schimb mai placute, mai comode, mai putin proletare si nici nu te manjesti cu noroi. profesorii fac o munca heteroclita, ambigua, dificila, adesea in van.
          asa ca, de ce sa nu faceti experienta? un pic de gandire proaspata, niste sentimente nobile, un pic de avant si de revolutie nu i-ar strica invatamantului. ce spuneti? va tin baierile?
          pana una alta, invatamantul nu inseamna realitatea, nici psd, nici sindicalisti. altfel profesorii ar fi o clasa foarte bogata, nu? a, ca sunt prostiti de sindicalisti? cine nu e prostit de discursuri populiste? cati dintre romani au votat cu psd-ul si pnl-ul datorita unor campanii bine gandite. cati dintre noi astilalti nu am sperat de la legea invatamantului ca va curata toata putreziciunea din sistemul educational? - e, iata ca nu-i nici asa. va scoate probabil cateva masele cariate, dar si cateva bune. pofta buna!
          • +1 (5 voturi)    
            Asta este raspunsul standard. (Joi, 22 aprilie 2010, 13:15)

            domino63 [anonim] i-a raspuns lui hmm

            "De ce nu va faceti profesor?"
            E ca si cum ai spune, de ce te uiti la postul ala de televiziune, ai telecomanda, nu?
            Asa a vrut viata, sa nu fiu profesor.
            Dar nu pot sa nu observ atitudinea unora dintre profesori si mai ales a multora dintre liderii lor. Cand au vrut sa se "faca profesori", nu stiau de riscuri?
            Apoi, am cunostinte care se lauda cu examene pe net, cate 4-5 pe zi, cu concursuri la care au participat cu elevi, in 3 - 4 localitati diferite aflate de multe ori ca sute de kilometri distanta...
            Ceea ce vreau sa spun este ca ei, cei care ar trebui sa ii invete pe copii sa munceasca, sa gandeasca, sa fie oameni, repet, ei sunt cei care fura primii, eludeaza primii si nu in ultimul rand nu sunt oameni. Asteapta "darul", "fondul"...
            Repet, nu toti, dar sunt totusi foarte multi.
            Si atunci, de ce eu care lucrez in privat sa ii tin in carca...
            Cat despre realitati, antene si pesede, adevarul este crunt. Astia manipuleaza tot. Ii asmute pe unii impotriva altora.
            Ca de unii sunt patroni si lideri de sindicat.
            Radoi, costin.... nu?
            • +3 (5 voturi)    
              nu lucrati in privat ca sa ii tineti in carca (Joi, 22 aprilie 2010, 12:38)

              hmm [anonim] i-a raspuns lui domino63

              impozitele pe care le platiti ajung in ultimul rand la profesori si la scoli.
              de furat fura toata lumea in tara noastra.
              cand pun o absenta unui elev - pentru ca a intarziat, pentru ca prefera sa isi petreaca trei sferturi din ora la internet - cafe, iar la sfarsitul orei apar victoriosi si imi zic sa-i motivez, iar eu refuz, imi spun: ce conteaza, imi fac motivare. iar ora urmatoare au motivarea facuta la medic. intrebarea standard este: in ce date am absente ca sa imi fac motivari? au un test la care n-au chef sa invete? nici o problema, apare o motivare pe toata ziua. apoi, daca vrei sa-i asculti la materia ta, iti raspund: nu aveti cum sa ma ascultati, ca sunt absent (lol) - am motivare care spune ca sunt absent toata ziua. le dai sa faca referate, iluzionandu-te ca o sa caute o mie de surse pe net in limbi straine? obtii 30 de referate identice, penibile si chinuitor de citit de pe www.referate.ro.
              dai note pe merit? suna parintii: "modificati nota pruncului sau, "politicos": cum putem face sa-i modificam nota?" esti categoric la clasa? - elevii iti vor rade in nas ca ai "salariu de profesor".
              bun, astia-s elevii si parintii dumnealor.
              in restul societatii, ai pile, cunostinte, relatii, dai mita la doctori, accepti santaje la locul de munca, iti sapi colegii, iti perii sefii etc. hotia nu apare in invatamant. hotia este peste tot in tara asta. inclusiv in sistemul privat. sindicatele? - sindicat exista si in petrom, condus de liviu luca. azi liviu luca este, ca intotdeauna, deasupra legii, iar angajatii petrom sunt santajati ordinar de omv sa dea inapoi despagubiri ce le-au fost acordate legal.
              'nu toti, ci foarte multi'? - nu toti, ci foarte multi tarani fura lemne, nu toti, ci foarte multi angajati se capatuiesc cand au posiubilitatea, nu toti, ci foarte multi romani au sustinut niste bombardamente pentru ca cei care bombardau erau americani si puternici. nu multi, ci toti gandim cel putin o data in viata "decat sa planga mama, mai bine planga ma-sa".
    • -2 (6 voturi)    
      De dimineata, la post! (Joi, 22 aprilie 2010, 10:07)

      vio [anonim] i-a raspuns lui Cris

      Vad ca azi ati inceput de dimineata sa postati minciunele. Sa ghicesc: totul e pus la cale de coalitia Grivco (cu UDMR sau fara?), profesorii tariesc foarte bine, au salarii de minim 1000E, castiga si din meditatii inca 2000E, vacanta 5 luni pe an, ce mai, ma mir ca nu toata lumea se face profesor!
      • +2 (2 voturi)    
        Ai o problema de atitudine (Joi, 22 aprilie 2010, 15:49)

        Cris [anonim] i-a raspuns lui vio

        Nu fac parte din nici o organizatie politica, partid, adunare, ONG, si orice grupare care ti-o inchipui tu! Postez decat opinia proprie si personala. Daca vrei bani mai multi ca profesor atunci eu, noi cei de aici nu te putem ajuta, in schimb pot sa ma impotrivesc acestei idei aberante de a cere bani prin intermediul unui sindicat manipulator cu interese de partid psd, in conditiile unui buget facut varza de catre pnl si in conditiile economice actuale in care abia se platesc pensiile. Eu platesc taxe si impozite din munca mea la privat. Invatamantul nu mai are nici o legatura cu perfomanta iar faptul ca impiedicati schimbarea inseamna ca directia voastra nu este buna pentru ca ati pastrat aceeasi cale timp de 20 de ani, timp in care sistemul vostru a ajuns la pamant. Bani pentru invatamant au fost chiar daca mai putini dar au fost. Daca comparam salariile de la privat cu cele din invatamant va pot demonstra ca mare parte din salariile din provincie privat sunt mai mici decat cele din invatamant exceptand salariile noilor veniti in invatamant.
  • 0 (10 voturi)    
    inainte sa aruncati cu pietre in profesori (Joi, 22 aprilie 2010, 9:17)

    adrian [anonim]

    va intreb daca v-ati sfatui copilul sa se fac profesor (sau medic)?
    sunt copil de profesor dar nici prin cap nu mi-a trecut sama fac profesor. asta pentru ca am vazut cat este de greu. daca voi credeti ca nu e greu sfatuiti-va copii sa se fac profesori. sau mai rau, sa invete 12 ani dupa ce termina liceul ca sa devina medici.
    rog persoanele inteligente sa raspunda. pe cele mai putin inteligente le sfatuiesc sa dea minus fara sa raspunda.
    • +3 (9 voturi)    
      Da... (Joi, 22 aprilie 2010, 8:46)

      Cris [anonim] i-a raspuns lui adrian

      O sa-l rog sa se faca profesor apoi sa devina liderul vostru de sindicat apoi sa va manipuleze la IREalitatea cu comenzi politice din partea coalitiei PC+PSD+PNL si apoi il sfatuiesc sa faca tot posibilul sa ia si un salariu de vreo 4000 euro net cum sunt prin invatamantul superior la bugetari apoi sa faca tot posibilul sa traga toata familia lui in invatamant, sa le dea posturi foarte bine platite de la buget.
      • 0 (4 voturi)    
        pai cati profesori universitari sunt? (Joi, 22 aprilie 2010, 10:04)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Cris

        eu ma refeream la marea majoritate a celor din scolile din satele si comunele din tara. nu la cativa profesori universitari. pe care oricum nu i-am vazut mercedesuri. profesorul meu de la facultate (la vreo 60 ani) are o dacie de prin 70 si-l vad mesterind la ea in parcarea facultatii.
        asa cum sunt cativa profesori universitari cu salarii mari la fel sunt si directori de banca cu salarii de 20.000 euro net. mai bine te revolti impotriva alora.
      • -1 (5 voturi)    
        Woau! 4000E salariu in invatamant!! (Joi, 22 aprilie 2010, 10:04)

        gigel [anonim] i-a raspuns lui Cris

        Super! SAu e cumva salariul dnei.lect.drd. Udrea?

        Oricum, daca nu poti dovedi cumva ce afirmi, esti doar un postac oranj, si inca unul retard.
      • -1 (5 voturi)    
        Vise, taica, vise! (Joi, 22 aprilie 2010, 10:17)

        vio [anonim] i-a raspuns lui Cris

        Tot postul tau e la timpul viitor sau la modul conjunctiv. Si asta stii ce inseamna?
        Daca tu nu, sigur stie Sulfina Barbau, aia care va face instructajul.
        • +1 (3 voturi)    
          Lamuriri: (Joi, 22 aprilie 2010, 9:34)

          cristiian [utilizator] i-a raspuns lui vio

          O sa rog dl jurnalist sa-mi permita sa copiez acest post (link) la fiecare coment care are nevoie de lamuriri.
          Multumesc!

          Va rog sa cititi urmatorul articol si veti gasi raspunsurile.

          http://www.hotnews.ro/stiri-esential-7116937-edu-cer-reclama-cumulul-ilegal-salarii-bugetare-din-sistemul-universitar.htm
          • -2 (2 voturi)    
            Tot "vise"! (Joi, 22 aprilie 2010, 10:59)

            vio [anonim] i-a raspuns lui cristiian

            Daca ai fi citit cu atewntie acel articol ai fi vazut ca se refera la "cativa baieti destepti din educatie" care au salarii "nesimtite". Adica sa cum este si in energie, deconcentratre si alte institutii acolo unde sunt pusi sinecuristii.

            Dar sa generalizezi si sa spui ca toti profesorii au salarii de mii de E e ca si cum ai spune ca orice tanar ar putea fi angajat la Min. de Externe si trimis la post la Paris. Ca daca unul ca Syda a putut, inseamna ca orice poate!
            • +2 (2 voturi)    
              NU am afirmat ceea ce ai zis tu (Joi, 22 aprilie 2010, 15:53)

              Cris [anonim] i-a raspuns lui vio

              Eu am zis ca exista specimene din invatamant care au salarii foarte mare.
              Acum am o intrebare pentru tine: Daca zici ca nu este bine in invatamant si ca este normala aceasta greva, de ce sunt atatea cupluri casatorite (sot -sotie) in invatamant uneori chiar in aceeasi scoala? daca tot ziceti ca nu este bine? Daca nu era bine cred ca aveau datorii la credite, cred ca unul din ei fugea la privat... zic si eu, daca nu e bine?
          • -3 (3 voturi)    
            bai baiatule (Joi, 22 aprilie 2010, 11:07)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui cristiian

            din cauza a 70 de rectori tu vrei sa spui ca sute de mii de profesori traiesc cu mii de euro pe luna?
            • +2 (2 voturi)    
              Nu!!! (Joi, 22 aprilie 2010, 16:00)

              Cris [anonim] i-a raspuns lui adrian

              Eu zic altceva: situatia este alta si anume faptul ca sunteti manipulati de catre niste lideri de sindicat cu salarii foarte mari, lideri care nu au nevoie sa obtina aceste cresteri. Pe ei ii intereseaza cu totul altceva. Pe voi profesorii ar trebui sa va intereseze schimbarea sistemului vostru pe care mergeti de 20 de ani si care merge intr o directie gresita tinand cont de realitatea economica si sociala a Romaniei.
              Iti zic si tie faptul ca nu fac parte din nici un partid, ong, organizatie,etc. Sunt un simplu angajat la stat.
              • 0 (0 voturi)    
                Rectific-Privat nu stat (Joi, 22 aprilie 2010, 16:13)

                cristiian [utilizator] i-a raspuns lui Cris

                ..
    • +10 (10 voturi)    
      2 lucruri diferite (Joi, 22 aprilie 2010, 9:37)

      dessik [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      Eu observ o divegenta intre ce vrea ministrul invatamantului sa faca, si inteleg si doresc profesorii. Ministrul propune o lege care sa eficientizeze sitemul de invatamant, fara sa aduca in discutie salariile. iar profesorii dau ignore la aceasta lege si cer mariri de salarii. Si se contureaza o idee precum ca noua lege a invatamantului este vinovata pentru salariile mici ale profesorilor. Nu au nici o legatura. Profii, daca ar fi intelepti, ar accepta legea, si ar revendica maririle de salariu separat. Eventual impreuna cu alte sindicate, ca nu sunt ei mai privilegiati decat alte ramuri.
      • +3 (5 voturi)    
        eficientizarea (Joi, 22 aprilie 2010, 11:38)

        hmm [anonim] i-a raspuns lui dessik

        nu e chiar asa.
        daca privesti in perspectiva eficientei, atunci leaga invatamantul de industrie/ economie/ productie.
        daca privesti in perspectiva eficientei, afla mai intai ce inseamna invatamant - om invatat - cultivat. iar eficienta culturii nu inseamna bani. nu este eficienta economica.
        din cate stiu eu, azi fac greva si universitatile, si nu pentru salarii (de altfel, oricat ai urla acum pentru salarii decente nu o sa le primesti - si e normal), ci pentru alte prevederi ale legii. una dintre ele spune ca toate facultatile vor "beneficia" de autonomie. cu alte cuvinte, te poti sustine financiar din ce produci - traiesti, altfel esti omorat si ingropat. cu siguranta ca o facultate cu productie industriala precum ase-ul, limbile straine, politehnica, relatiile internationale, dreptul, stiintele politice, medicina - ar trebui puse in stransa legatura cu piata muncii. dar limbile clasice? filosofia? arheologia? pictura? or sa moara de foame daca sunt considerate ineficiente pentru ca au putini studenti.
        arta, poezia, gandirea nu pot fi cuantificate. si totusi avem nevoie de ele.
        in acelasi timp, ministrul funeriu a omis sa specifice clar obiectivele legii domniei sale. invatamantul nu se va specializa, ci se va imprastia si mai tare. punem clasele a 9-a la gimnaziu pentru acei elevi de la sat, dar distrugem asa liceele. probabil invatamantul planuieste sa se recalifice ca baby-sitter.
        in capul meu, eficienta inseamna performanta, iar performanta inseamna rigurozitate, standarde inalte, respectarea regulilor. d-l ministru funeriu a riscat o perspectiva simplista, si, se pare, a cam respins dezbaterile reale ale acestei legi. este pacat, avand in vedere ca legea este necesara, reforma invatamantului este imperativa, si ar fi fost minunat ca elaborarea ei sa presupuna mai mult dinamism.
      • +3 (5 voturi)    
        si "profii, daca ar fi intelepti"... (Joi, 22 aprilie 2010, 11:45)

        hmm [anonim] i-a raspuns lui dessik

        ar da ignore la ce le spun sindicatele.
        dar, cum am spus deja, profii nu sunt mai intelepti decat restul oamenilor. din pacate.
    • +6 (6 voturi)    
      inainte sa aruncati cu pietre in profesori (Joi, 22 aprilie 2010, 9:53)

      GM [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Sunt copil de profesor si am fost 10 ani cadru didactic. Am fost cadru didactic, in ciuda avertismentelor mamei. M-am si certat cu ai mei din cauza asta. Dar am vrut sa fiu cadru didactic. Am lucrat cu clase de 43 de elevi. Am corectat zi de zi sute de caiete - cu ceea ce se lucra in clasa + toate temele + lucrari de control, dupa care le pretindeam elevilor sa-si indrepte greselile (ceea ce, din nou, verificam). Orele de consultatii la clasa, dupa terminarea orelor de curs - nici nu se putea concepe sa nu le fac - indiferent ca lucram cu acei copii care aveau nevoie de mai mult ajutor pentru ca nu intelegeau la fel de repede ca altii sau, in alte zile, cu copiii de olimpiada. In anii '90 nu aveam calculator, copiator etc. Am lucrat sute de fise de mana, material didactic, planse, am avut ore si ore de activitati extrascolare. Aveam o rabdare de fier la clasa, dar cand ajungeam acasa, era suficient sa ma atingi cu degetul ca sa explodez. Salariul? Nu comentez. Asa ca, dupa 10 ani, venind si copilul meu, am renuntat. Intre timp, copilul meu a crescut si a ajuns elev. In 8 ani de scoala, daca i-au fost corectate caietele de zece ori - si doar anumite teme. Nu a existat nici macar o ora de consulatatie cu elevii. Nu a existat nici macar o serbare, ca sa nu mai vorbim de excursii, vizite la muzee etc. In schimb, da, au fost profesori care au venit la inceputul orei la clasa si le-au spus copiilor sa plece acasa pentru ca nu au chef de ore. Iar cand aveau profesorii chef de ore (MULTI, NU TOTI!!!) ii puneau pe copii sa conspecteze din carti. Meditatii cu copiii de la clasa cu duiumul - iar acei copii, care nu mergeau la meditatiile respective, erau arsi la note (copilul meu a simtit din plin acest lucru). Reclamatiile la directiune din partea comitetului de parinti s-au soldat cu ridicari din umeri. Si vreau sa subliniez ca este vorba de una dintre scolile cotate foarte bine. Concluziile le trageti singur.
      • +2 (4 voturi)    
        Daca e adevarat ce zici, (Joi, 22 aprilie 2010, 10:45)

        vio [anonim] i-a raspuns lui GM

        si lasand "modestia" putin la o parte, e clar ca cei daruiti/buni/competenti au plecat pentru a face loc celor rai/incompetenti/lenesi.
        Evident, nu generalizez!

        De ce au plecat? Foarte simplu: salariul de mizerie!
        Vrea cineva, Funeriu sau Boc, ca ei sa se reintoarca? E foarte usor: salarii decente.
        E atat de simplu!
    • +2 (6 voturi)    
      Plus de la mine (Joi, 22 aprilie 2010, 10:34)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Eu cand am fost student am refuzat sa fac cursurile alea de pedagogie. Am zis mai bine mor de foame decat sa ma duc in invatamant, pe salar mic, pe o indolenta a copiilor. Toata lumea da in profesori ca nu se face carte. Intrebarea e, cati copii vor cu adevarat sa invete? Sa ajung la catedra sa rada niste pustani de mine, ca nu ai ce sa le faci?

      Toata societatea noastra e putreda nu doar profesorii. Profesorii au un sindicat mai puternic si stiu sa se reprezinte, comparativ cu alte domeniii de activitate.
    • +3 (3 voturi)    
      greva din invatamant (Joi, 22 aprilie 2010, 11:06)

      ana popescu [anonim] i-a raspuns lui adrian

      dar dvs. v ati gandit vreodata la frustarile pe care le avem noi, parintii copiilor. cei care merg in fiecare zi la liceele renumite ale Bucurestiului si unde, citez din baiatul meu"azi am mai murit un pic", stiti cat de tare s a degradat mediul scolar, cat de lipsit de interes a devenit, cat de blazati sunt dascalii. sa nu mi spuneti ca doar lipsa de mijloace materiale este explicatia, ea rezida in lucruri mult mai profunde si multe dintre acestea tin chiar de individ. va rog sa reflectati si la partea cealalta - implicata fara voia ei.
      multumesc.
      • -2 (2 voturi)    
        mvaaai (Joi, 22 aprilie 2010, 10:19)

        calugaru' vaxile [anonim] i-a raspuns lui ana popescu

        bieetu' tau copil ... ce stresat e el micutzu, ce oropsit. din cauza degradarii invatamintului, desigur.

        dar ... vai! eu am invatat la scoala versul "liceu, cimitir al tineretii mele". iiincreeediiibil!! nuuu see poaate. oare ale cui sa fie aceste cuvinte? si de cind sa dateze ele?

        desigur, versul in cauza ii apartine lui audi aseis si au fost inventate in 2004.
      • -1 (3 voturi)    
        Nu, doamna, nu e vorba de lucruri profunde (Joi, 22 aprilie 2010, 11:17)

        profu [anonim] i-a raspuns lui ana popescu

        ci de ceva extrem de simplu: banii.
        In fisa postului nu scrie nimic nici de "plus de interes", nici de "entuziasm". Ne facem treaba pentru acre suntem platiti, conform fisei postului. Iar la 900Ron pe luna, nu pot si nici nu vreau sa ma "sacrific".
        Si cand ma uit la alti bugetari, care au 18-24 milione pe luna, imi promit ca,a tunci cand voi fi platit si eu asa, voi fi si plin de entuziasm, de interes, de solicitudine si tot ce vreti dvs. Dar toate au un pret!

        Stiti cum e, nu poti trimite un oarecare din Somalia sau din satele Buzaului la olimpiada si sa ai pretentia sa vina cu o medalie, doar asa, "de amorul artei". Nu, intai investesti in el, il pregatesti, si apoi ceri performante de la el.

        Asa se face in lumea civilizata.
  • +2 (4 voturi)    
    Si inca o data (Joi, 22 aprilie 2010, 10:41)

    Un om necajit [anonim]

    .....primim aplauze la scena deschisa....sau injuraturi?
    E un fel de Vintage Point ce se intampla.....iar ce rezulta e mai ceva ca in Triunghiul Bermudelor. Se intra la negocieri.....nu se stie cine, unde, cat, care sunt adevaratele motive....si nici ce iese....La ceva vreme se da sfoara in tara de o noua greva....si-o luam de la capat. Adica, noi, intram la ore, ca sa nu recuperam, liderii de sindicat intra la negocieri, iar restul tarii ne injura. Ce ma amuza e ca am ajuns si batuti, si....., si cu banii luati.....
    Si ce imi place de lesin, e ca de fapt, nu s-a pus niciodata problema de cand sunt in invatamant (4 ani), unde lucrez, UPB, de greva generala cu inchis de usi si trimis studentii acasa. Asa ca intreb si eu ca omul care n-are ce face: Si cu onoarea mea cum ramane? Guvernantii isi bat joc, lumea ne injura.....
    PS: Am 10 ani de studii superioare, 1100 lei salariul si un prag al tolerantei foooooarte crescut. Si la ce imi foloseste oricare din cele trei enumerate mai sus?
    • +3 (5 voturi)    
      la constientizarea propriei conditii :D (Joi, 22 aprilie 2010, 12:05)

      uf [anonim] i-a raspuns lui Un om necajit

      o spune un prof de filosofie - 750 lei salariu...

      in invatamantul romanesc e intuneric bezna. si asta, de cand intri - incepand cu ministrul, ministerul, sindicatele, programele, inspectoratele.
      se mai face nitica lumina cu stiinta, dar, cum se spune, e aiurea sa pui lumina cu obroc. asa ca predam nu de dragul cunoasterii sau al gandirii libere, ci la ordinul obiectivelor, directivelor, sefiilor si tagmelor. singurul lucru care ne mai tine aici e frumusetea cunoasterii, dar unde e rostul?

      iata de ce ne luam bocceluta si ne ducem la doctorate prin strainatati si apoi ramanem pe acolo. iar ministerele si guvernele persevereaza in a deplange schizofrenic "tineretul" calificat care pleaca, si profesorii prosti si trandavi. cele doua categorii se confunda adesea. la fel cum eroicii capsunari sunt tot cei ce isi parasesc copiii in tara. iata cum avem legiuitori care gandesc in "categorii" fara sa aiba nici cea mai vaga idee de categoriile unui Aristotel sau ale unui Kant.