Gabriel Sandu: Toate gospodariile din Romania vor avea semnal TV digital in 2012

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 12 aprilie 2010, 14:04 Actualitate | Esenţial


Toate gospodariile din Romania vor avea semnal TV digital incepand cu anul 2012, a anuntat, luni, ministrul Comunicatiilor si Societatii Informationale, Gabriel Sandu, in cadrul celei de-a doua editii a Forumului Roman de e-Guvernare, potrivit Agerpres.

Ministrul Comunicatiilor a readus in discutie, cu aceasta ocazie, si strategia e-Romania, pentru care sunt preconizate cheltuieli din bugetul de stat de jumatate de miliard de euro in urmatorii patru ani. "e-Romania va fi o strategie care, cu siguranta, va moderniza statul roman", spune Gabriel Sandu.

Luni la Bucuresti a inceput a doua editie a Forumului Roman de e-Guvernare. Evenimentul este sprijinit de Ministerul Comunicatiilor si beneficiaza si de prezenta unor companii importante in domeniu, precum Oracle, IPM si Iveco Romania.


Citeste mai multe despre   


















3263 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    Vrajeala !!! (Luni, 12 aprilie 2010, 13:37)

    Mihai [anonim]

    Toate stirile din si despre Romania incep cu: "va fi", "se va face", "se vor construi", "se va moderniza". In realitate nu se face nimic, sau lucrurile dureaza mult mai mult. Sa va traduc stirea de mai sus: "Pana in 2030 toate gospodariile din Romania vor avea semnal digital", de parca asta ne lipsea noua ca in rest le-avem pe toate !!!!!!!!!
  • -3 (3 voturi)    
    Asa, si pe ce standard? (Luni, 12 aprilie 2010, 14:00)

    enter [utilizator]

    Ca digital poate fi de mai multe feluri: DVB-C, DVB-T, IPTv s.a.m.d. Sa zicem ca pe aer va transmite SNR-ul, pe banii nostri, pe standard DVB-T. Dar pe cablu?
    Si se mai ridica niste intrebari:
    - ce se intampla cu cei care si-au luat acum 3 ani TV fara digital, de xx cm diagonala, si nu intentioneaza sa-l schimbe? Le da statul receivere DVB-T ? nu as fi asa sigur...
    - Ce se intampla cu cei care receptioneaza prin cablu, analogic. Le va aduce statul receiverul sau TV-ul nou? iar nu prea cred...
    Insa da, e posibil ca sa ajunga digital la 90% din gospodarii, asa cum ajunge TVR1. Ca vor putea sa-l prinda toti, e alta poveste. Insa cu certitudine, pe aer vor disparea destul de curand transmisiile analogice. Sa vedem ce se va intampla si pe cablu.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu e de mai multe feluri... (Luni, 12 aprilie 2010, 15:19)

      Costica [anonim] i-a raspuns lui enter

      Recomand "calduros"s tudierea unui subiect inanite de debitarea prostiilor si afisarea catre natiune a prostiei...!
      Emisia digitala e una singura, ce ai insirat tu sutn relclamele pe care si le pun producatorii de tv-uri pe tv , respectiv receptie digitala pe cablu(DVB-C), terestru-emisia in aer(DVB-T) sau receptia pe modem a unui canal ce emite pe internet (IPTv) . NU mai amestecati datele ca nu va iese socoteala , nu stiti ce cuprinde ordinul si mai ales chetiile tehnice va depasesc. Cautati pe net , cititi bine inainte si apoi postati !
      "Marimea" voastra , cand se schimba un standard , el obligatoriu trebuie sa aiba si componenta de compatibilitate cu echipamentele mai vechi! La cati agitati vad ca au postat , ar fi trebuit macar unul sa stie !
      De aia a spus ala ca scoala noastra face ... "absolveti" fara nimic in spate...bine ca stiti sa postati!
      Dati din degete agitati dar fara sa ganditi sau sa stiti vreo ceva despre acest subiect ( analogic , ai schimbat televizorul cand au transmis color? NU, te-ai rupt in doua sa iti iei color !)
    • +1 (1 vot)    
      Este vorba de DVB-T (Luni, 12 aprilie 2010, 15:56)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui enter

      Daca ai cablu, ramai pe analogic pana cand RCS/UPC/... vor oferi si ei numai digital. Asta e problema respectivelor companii si ale clientilor lor si nu are NICIO legatura cu articolul de fata.
  • -1 (1 vot)    
    Infractorul (Luni, 12 aprilie 2010, 14:04)

    scorpionu [anonim]

    Cine dracu il mai crede pe infractorul asta cu dosare la Oficiul de Spalare a Banilor in legatura cu mafia italiana ?
  • -1 (1 vot)    
    pacat ca nu vor avea si televizoare digitale (Luni, 12 aprilie 2010, 14:11)

    Dan [anonim]

    televizoarele actuale, cele cu tub catodic, nu pot afisa semnal digital fara adaptoare speciale

    in SUA adaptoarele au fost subventionate de stat

    in Romania cine va mai avea in 2012 acces la televiziune? nu cei saraci. iar 2102 e an electoral...
    • -1 (1 vot)    
      Te pui cu profesionistii (Luni, 12 aprilie 2010, 14:22)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Dan

      de la STS? Pai acolo sunt angajati toti veri si cumnatii, copii si nepotii de la partid. Crezi ca se pricep aia? Se pricep doar la cheltuit banul public!
    • +1 (1 vot)    
      Se vor da si in Romania (Luni, 12 aprilie 2010, 14:30)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      Acum e sub 300 Lei un receptor digital luat de la un magazin de electocasnice, fara nicio subventie. Insa mai mult ca sigur pretul acestora va scadea si mai mult in urmatorii doi ani, pe masura ce tot mai multe tari trec la noul standard.
      In Romania sunt planuri sa fie distribuite gratuit familiilor sarace.
  • 0 (2 voturi)    
    Bani publici cheltuiti cu cap! (Luni, 12 aprilie 2010, 14:18)

    vio [anonim]

    Jumate de miliard de E ca sa fie OTV in toate "gospodariile" (chiar si cele fara electricitate?)
    Sau, ca sa poata urmari toata populatia discursurile obligatorii ale lui Boc la TVR!


    Oare daca ar fi investit banii astia in Educatie, nu era toata lumea mai castigata?

    Aaa, STS e seviciul ala care a numarat toata noaptea de dupa alegeri si l-a sc os castigator pe Base! Atunci, "se merita" sa cheltuiasca banul public!
    • +1 (3 voturi)    
      Alo, Gigele (Luni, 12 aprilie 2010, 15:44)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui vio

      Romania ESTE OBLIGATA sa treaca la televiziune digitala. De asemenea, aproape toate tarile din lume vor renunta in urmatorii 5 ani la cea analogica.

      In plus, frecventele eliberate vor fi scoase la licitatie pentru firmele de telecomunicatii. Deci trecerea la digital va ADUCE BANI.
      Tot datorita acestui lucru si elevul dintr-un sat uitat de lume ar putea avea acces la internet, dar si omul de afaceri care va deveni mai eficient, deci va castiga mai multi bani, deci mai multe taxe platite la stat, deci mai multi bani pt educatie.
  • 0 (2 voturi)    
    Intrebare (Luni, 12 aprilie 2010, 14:18)

    Mircea [anonim]

    La ce foloseste televiziunea digitala ?
    Vom fi mai destepti, mai harnici, mai educati ?
    Sau vom fi mai bine manipulati ?
    Treziti-va !
    Cititi o carte si mai lasati televizorul !
    • +1 (1 vot)    
      Uite la asta (Luni, 12 aprilie 2010, 15:53)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

      In loc de 6 canale nationale (cum e posibil acum pe analogic), vor fi vreo 40 si mai ramane si spatiu destul pt servicii de comunicatii mobile. Deci da, poti deveni mai eficient si mai destept daca le folosesti pe acestea din urma cu cap.

      PS: vezi ca si o carte poate manipula
  • -1 (3 voturi)    
    exact de aia avem nevoie (Luni, 12 aprilie 2010, 14:37)

    Ovidiu [anonim]

    In urma cu o luna, Ministerul Sanatatii a dat publicitatii rezultatele unui studiu din care rezulta urmatoarele:

    - consumul anual de pasta de dinti pe cap de locuitor nu trece de 100-125 mililitri, in timp ce la nivel mondial consumul mediu depaseste 300 de ml, iar in tarile civilizate ajunge la 500 ml. In plus, un roman isi schimba periuta de dinti odata la doi-trei ani, desi este recomandat sa o schimbe odata la 2-3 luni.

    - consumul mediu de sapun pe cap de locuitor este de 400 grame anual, de 4-5 ori mai mic decat in vest.

    - doar jumatate dintre romani se spala pe maini dupa ce merg la toaleta sau dupa ce ingrijesc un animal, iar unul din patru romani nu se spala pe maini dupa ce schimba scutece.

    Multi s-au grabit sa explice aceasta stare de fapt prin lipsa de educatie, insa cifrele de mai sus nu reprezinta altceva decat efectul unei realitati mult mai crunte: conform Eurostat, in 2008, ( ATENTIE !!!!)
    41% din populatia Romaniei traia in locuinte fara apa curenta, fara baie si cu WC in curte sau la capatul holului.

    Dar e bine ca guvernul investeste in televiziunea digitala !!!

    Bravos Natiune !!!
    • +2 (4 voturi)    
      Alo, tovarasu' ! (Luni, 12 aprilie 2010, 15:01)

      Costica [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Adica la mintea ta vrei guvernul sa-i spele pe nespalati , sa le bage pasta si periuta in gura si sa le faca veceul ?
      Apoi, de unde ati inventat-o pe aia cu "guvernul investeste" ?
      Mai tovarase , eu va cred ca nu stiti ce comentati dar lasati-o mai moale... Guvernul a dat ordinul de trecere la digital, de facut o fac operatorii de televiziune (obligatoriu) si consumatorii (care vor)-isi iau televizoare noi. Stii ca cablistii au de un an de zile transmisie digitala iar toate tigaile de pe case cu abonament si cartela prin numai digital !
      Mai merg pe analog cei ce transmit in eter si aia trebuie sa schimbe aparatura.
      Cum dracu nu va deranjeaza sa scrieti tampenii despre lucruri ce nu le cunoasteti ?
  • +2 (4 voturi)    
    Dragi postaci... (Luni, 12 aprilie 2010, 14:54)

    Costica [anonim]

    ...dracul sa va inteleaga !
    Ce are sula cu prefectura? ce are politica de a face aici? Iar apar idiotii care dau din degete ca "daca se face , de ce se face , daca nu , nu s-a facut nimic!" ???
    Nu se mai trecea la color ca nu aveau decat cativa telecoloruri ?
    Toata Europa trece pe transmisia digitala, directiva CE este ca pana in 2013 sa se termine trecerea pe digital si inchiderea emisiei analogice iar SUA are numai transmisii digitale din iunie anul trecut .
    Bat pariu ca habar nu aveti cu ce se mananca ....
    In primul rand , calitatea imaginii nu este afectata de calitatea receptiei (nefiind de tip analog deci nedepinzand de nivelul semnalului de intrare) . Apoi saltul acesta este necesar pentru posibilitatea introducerii canalelor HD .
    Mai ratatilor, daca ar fi sa ne luam dupa idioti ca voi, nu mai facea Ferrari super-masini pentru ca prea multi italieni erau saraci, nu?
    Vizionati un program HD , un meci sau ceva si apoi vorbiti de televiziunea digitala...
    Plus ca trecerea o fac operatorii de televiziune iar tu , daca n-ai bani de tv digital, o sa te clocesti tot in fata celui analogic care POATE RECEPTIONA SEMANLUL DIGITAL, ASA CUM CELE ALB-NEGRU PRINDEAU SEMNALUL COLOR !
    Asa ca mai lasati postareala de partid , ca nu le aveti , in principal cu ganditul...
    • 0 (0 voturi)    
      prostac esti tu (Luni, 12 aprilie 2010, 16:09)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Costica

      http://www.dtv.gov/consumercorner.html#faq6

      "However if you have an analog TV set, a digital converter box must be connected between the antenna and the analog TV to receive and display over-the-air digital programming."

      un televizor analogic nu poate receptiona semnal digital FARA un adaptor digital-to-analog

      cati tarani o sa-si ia asa ceva in 2012? cati or sa vada dezbaterile electorale la televizor? nu zic ca e rau, nu zic ca e bine, zic ca e gandita treaba. nu de capul mare al lui sandu, e prea prost pentru asa ceva. el e un executant
    • 0 (0 voturi)    
      apropo, HD nu e totuna cu digital TV (Luni, 12 aprilie 2010, 16:12)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Costica

      D-ul din HD vine de la definition (High Definition); televiziunea digitala va avea si canale SD (Standard Definition), iar la inceput acestea vor fi mai multe decat cele HD
    • 0 (0 voturi)    
      aproape corect (Luni, 12 aprilie 2010, 16:39)

      kllaus [anonim] i-a raspuns lui Costica

      doar ca un televizor fara decodor digital pe norma DVB-T nu va receptiona niciun canal digital. Partea buna este ca se pot achizitiona decodoare la 50 RON, care la momentul conversiei se vor gasi pe toate gardurile.
  • +2 (2 voturi)    
    Si cu electrificarea cum e ? (Luni, 12 aprilie 2010, 16:16)

    cir [anonim]

    Macar de-ar avea curent electric toate gospodariile din Romania...ca sa poate vedea semnalul digital.
  • 0 (0 voturi)    
    iveco? (Marţi, 13 aprilie 2010, 1:38)

    cosmin [anonim]

    ce treaba are Iveco cu semnalul digital?
  • 0 (0 voturi)    
    digitalu (Marţi, 13 aprilie 2010, 23:16)

    trendelex [anonim]

    "Oracle, IPM si Iveco" = Oracle, IBM si SIveco
    Ce mai conteaza o litera doua