Conventia Organizatiilor de Media condamna atitudinea premierului Emil Boc fata de mass media

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 8 aprilie 2010, 19:23 Actualitate | Esenţial


Conventia Organizatiilor de Media condamna, intr-un comunicat, atitudinea premierului Emil Boc, "care considera ca televiziunile private au obligatia de a transmite punctul de vedere al autoritatilor statului ori de cate ori reprezentantii acestora doresc sa intre in direct". Reactia vine dupa incidentul de miercuri dintre premier si reprezentantii mass-media, cand seful Guvernului si-a exprimat nemultumirea fata de faptul ca Realitatea Tv a refuzat o interventie a purtatorului de cuvant al Executivului, Ioana Muntean.

"Libertatea presei inseamna si libertatea de a lua decizia editoriala privind persoanele invitate sa-si exprime punctul de vedere in cadrul unei emisiuni. Reprezentantii guvernului au nenumarate posibilitati de a se exprima public si de a explica deciziile politice pe care le iau. Suntem profund nemultumiti de faptul ca primul ministru considera televiziunea publica ca pe un instrument prin care Guvernul isi poate transmite, nestanjenit si in lipsa unei abordari critice, mesajul catre cetateni. Aceasta atitudine tradeaza mentalitatea Guvernului si a partidelor de a considera televiziunea publica drept o televiziune a statului si nu una care trebuie sa actioneze in interes public", se mai arata in comunicat.

Emil Boc a acuzat, miercuri, posturile tv Realitatea si Antena 3 de faptul ca "dezinformeaza si denatureaza realitatea romaneasca", luandu-i la un moment dat si microfonul din mana reporterului Realitatea TV.


Citeste mai multe despre   


















2021 vizualizari

  • +16 (20 voturi)    
    De ce nu ziceti nimic... (Joi, 8 aprilie 2010, 19:34)

    cornel popovici [anonim]

    Chiar asa sa fie ?Pai,atunmci cand televiziunile respective indruga numai minciuni si puncte de vedere aberante,de ce nu luati atitudine ?Ce credeti voi, mai desteptilor, ca publicul larg trenuie sa se aboneze la Monitor pentru a afla noutatile emise de legislativ si executiv...Sau trebuie sa inghita realitatile unui Vantu ori Voiculescu?
    • -1 (1 vot)    
      Mi se Vantu-ra cu media (Joi, 8 aprilie 2010, 22:30)

      Murphy [anonim] i-a raspuns lui cornel popovici

      Cum crezi ca o adunatura de golani pot sa invinga fragila democratie?
      S-a vazut la alegeri. Basescu vs toate gunoaiele Vantu-rate (cumparate). Mi-e mila de liberali. Sunt partide care au un singur scop politic: Jos Basescu. In asa conditii, Basescu mai poate lua 3-4 mandate.
      Brucan a spus - 20 de ani!
      Au trecut si s-a vazut ca poporul poate face diferenta intre minciuna si adevar. In Moldova apare o noua "REALITATE" ! Banii de la Moscova se Vantu-ra. E un post rusesc
  • +10 (12 voturi)    
    Cine este mai exact (Joi, 8 aprilie 2010, 19:40)

    misescu [utilizator]

    'Conventia Organizatiilor de Media'?
  • +19 (21 voturi)    
    !!!! (Joi, 8 aprilie 2010, 19:41)

    Cris [anonim]

    Bun si cu dreptul la replica cum ramane? Daca prezinti doar o "opinie" fara sa ai si argumentele contra nu se numeste manipulare? Rog aceasta prostie de Conventie a Organizatiilor de Media sa raspunda si la opinia mea fara a marginaliza si a canaliza raspunsul intr-o directie mai cetoasa.
  • +10 (12 voturi)    
    Cine este COM? (Joi, 8 aprilie 2010, 19:43)

    mircea [anonim]

    Cand cate un ziarist o ia razna si-si bate joc de cititor prin gesturi si informatii trasnite ,acesta inventeaza cate o asociatie care chipurile-i impune sa fie tampit.Oare acesta este acest COM?Realitatea a avut intodeauna o atitudine provocatoare fata de Boc,asa ca interventia ziaristei cu gogoasa COM este de "balci".
  • +11 (13 voturi)    
    conventia murdariei pe sticla (Joi, 8 aprilie 2010, 19:50)

    alexa [anonim]

    Dar cine sunteti voi ? Conventia lui Iliescu ? A lui Patriciiu/ A lui Vantu ? Foarte bine a facut Boc.Orice televiziune trebuie sa prezinte ambele puncte de vedere, ale ambelor parti ,iar publicul are dreptul sa-si formeze singur propria opinie.
  • +9 (13 voturi)    
    COMISIA LU PESTE (Joi, 8 aprilie 2010, 19:59)

    kuku [anonim]

    asta e cumva Comisia lui Dinu Paturiciu?
    sau a unui alt mogul nedescoperit?
    mie scarba de 99% din Televiziunile si radiourile romanesti.
    BOC e cel mai tare politician care l a avut ROMANIA din anii 90 .
    Dar majoritatea romanilor sunt manipulati de mizeriile astea de televiziuni care scuipa si il injuta pe BOC tot timpul.
    Nu vi rusine? mancavar pamantu de gunoaie... va vine voua rasplata de la cel mai mic la cel mai mare!!!
  • -13 (13 voturi)    
    musca pe caciula, postaci portocalii? (Joi, 8 aprilie 2010, 20:02)

    clujean [anonim]

    agresivitatea extraordinara si promptitudinea cu care sar in apararea pedeleului si a basescului pe ORICE site ma determina sa cred ca Puterea plateste cateva zeci de mercenari! nu-i bai, va juganim noi (oamenii cinstiti, nu concurentii vostri intr-ale mafiei)!
    • +1 (1 vot)    
      aha (Joi, 8 aprilie 2010, 21:55)

      qqq [anonim] i-a raspuns lui clujean

      pai tu latri moima aiurea fara sa ai o parere la subiect. WTF. care-i mai lingau, ala care isi spune opinia, pro sau contra, sau ala care latra aiurea fara sa zica nimic?
  • -11 (11 voturi)    
    Boc Mitocanu (Joi, 8 aprilie 2010, 20:03)

    floreabi [utilizator]

    Vreții informatii complete?Cititi ”Vocea Patriotului Nationale” recte:Ev.Z.,OTV & B1TV.Ce atata opareala?!?
  • +10 (12 voturi)    
    afara ploua (Joi, 8 aprilie 2010, 20:06)

    Ovidiu [anonim]

    Cand Rodica Culcer a dat filmul cu Remes si dupa doua zile a fost demisa, unde erati voi, mai curajosilor?
  • +12 (16 voturi)    
    Felicitari! d-le Boc (Joi, 8 aprilie 2010, 20:09)

    nick_d [anonim]

    Cine sunteti voi COM? pe cine slujiti voi?
    • 0 (0 voturi)    
      Raspuns (Joi, 8 aprilie 2010, 21:37)

      Mario [anonim] i-a raspuns lui nick_d

      Poate COM vine de la COMintern?
  • 0 (0 voturi)    
    Mitomanul,Codosul si Turnatorul .... (Joi, 8 aprilie 2010, 20:47)

    gura rea [anonim]

    ...suparati nevoie mare ca Piticul i-a scuipat intre ochi la o ora de mare audienta,in direct pe propriile lor posturi, se hotarara sa faca un protest colectiv asa cum au invatzat ei pe vremea cand erau pionieri si utecisti fruntasi.Asa ca au purces cu manie proletara sa sasaie si sa ocarasca de mama focului ca le este incalcata libertatea de a injura si de a manipula informatia.Ete FAAASSSSSSSSSSS!
    Dar cand santajul si etajul umbla -si mai umbla- prin redactiile lor de ce nu protesteaza asa de vehement ?
    Am auzit ca doi din ei se vor replia prin Basarabia ca p-aici nu prea mai au cautare..tre sa fie foarte atenti ca acolo problemele de etica se rezolva cu AKMul..bai sarlatani !
  • +2 (2 voturi)    
    Conventia Organizatiilor de Media? (Joi, 8 aprilie 2010, 20:53)

    adrian88000 [utilizator]

    Nu am auzit. O fi vre-o organizatie fantoma ce scoate capul la ordin.Cine e presedinte? Rosca Stanescu? Sau Bogdan Chiriac?
    Revoltata ar trebui sa fie toata media pentru raspunsul Irealitati TV. Nu vor mai da drept la replica purtatorului de cuvant al Guvernului indiferent de aberatiile pe care le spun. Motivul lor? Sa nu piarda din...spatiul publicitar. Astia chiar sunt porci!
    Aloooooo CNA!!! Se aude??
  • +1 (1 vot)    
    Ha,ha (Joi, 8 aprilie 2010, 21:05)

    scorillo [anonim]

    Conventia scatofaga Vantu-Patriciu-Voiculescu a mai emis o flatulatie. Din inalta intelepciune urat mirositoare a respectivei Conventii, se desprinde obligatia impertinentilor insolenti de la Guvern si Presedintie de a-si concepe viata si implicit programele publice de guvernare ,dupa ce primesc avizul organelor media abilitate,mai ales Realitatea si Anrenele securiste.Sa mai spuina cineva ca nu e nevoie de o lege a presei in Romania! Asa zisii ziaristi fac parte din singura profesie nereglementata din aceasta tara si probabil de aici lipsa lor evidenta de performanta,plus modul pompieresc in care trateaza cu suficienta orice subiect,la comanda beneficiarului. Mi-e scarba!
  • +2 (2 voturi)    
    ? (Joi, 8 aprilie 2010, 21:12)

    dan [anonim]

    N-am intzeles,"conventzia " este pesedista sau penelista ? Urmeaza Parvulescu cu oenge-urile lui "echidistante.
  • +1 (1 vot)    
    C.O.M. = Consiliul Oamenilor Muncii. Ati uitat ? (Joi, 8 aprilie 2010, 21:46)

    cornel [anonim]

    Daca scotociti mai mult o sa vedeti ca-i descopriti pe cei din alianta pro-Geoana.
  • +1 (1 vot)    
    Evident (Joi, 8 aprilie 2010, 22:45)

    florin [anonim]

    De acord ca nu poti obliga o televiziune privata sa fie de acord cu guvernul si poate ca este bine asa.
    Dar.... de aici si pana la a permite televiziunilor sa distorsioneze realitatea dupa cum canta seful...
  • +1 (1 vot)    
    mda (Joi, 8 aprilie 2010, 22:45)

    Nobody [anonim]

    care conventie ?? conventia antena-realitatea ?
  • -1 (1 vot)    
    uaaaa pdl (Joi, 8 aprilie 2010, 23:11)

    onebobitza [anonim]

    pdl = jigodism,prostie pura,conglomerat de handicapati
  • +1 (1 vot)    
    Avem telecomanda! (Joi, 8 aprilie 2010, 23:48)

    valli [anonim]

    Credeam ca o organizatie de media se gandeste in primul rand la libertatile si drepturile mele, ale cetateanului consumator si platitor de taxe, la cele 22 de milioane de romani. Bag seama insa ca singura ei grija este libertatea lui vantu si a lui patriciu de a-si folosi televiziunile pe post de privata...ei sunt privati nu-i asa.
  • -1 (1 vot)    
    !!! (Joi, 8 aprilie 2010, 23:55)

    unu' [anonim]

    Asta e dovada clara a mentalitatii bolnave pe care o are acest mizerabil guvern.

    Da? Boc mai este un politician bun dupa ce te-a indatorat cu mai binde de 3000 de euro la banca mondiala?

    Piticu' de la CJ a erupt si cu astfel de ocazii i se poate observa si mai bine caracterul infect.

    Au aproape tot. Dupa ce au acest si mai mult "aproape tot" o sterg din tara si ne lasa in curu' gol cu viitorul presedinte Victor Ponta. Au aproape tot pentru ca nu au si media. E drept ca ea e detinuta si mogulizata, dar de altcineva care nu e la putere.
  • -1 (1 vot)    
    Clujeanului periferic (Vineri, 9 aprilie 2010, 9:32)

    Clujean [anonim]

    Cred ca mataluta faci parte din cei 4% rrromani cluuujeni care nu l-au votat pe Boc la ultimele locale.Inteleg ca, juganiti politic fiind, visati o revansa.Daca v-ati saturat sa o obtineti doar in pat, prin manopere automutilante, mutati-va in Teleorman. Acolo, la Dragnea, printre cei juganiti intelectual, sunt sigur ca o sa va simtiti ca acasa.