Noi propuneri Iulian Urban: Introducerea cazierului auto si retinerea permisului pentru violenta in trafic

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 6 aprilie 2010, 16:25 Actualitate | Esenţial


Senatorul PDL Iulian Urban propune pe blog, in completarea initiativei legislative prin care vrea ca amenzile rutiere sa fie aplicate in functie de venitul soferilor, introducerea notiunii de cazier auto, precum si retinerea permisului pentru soferii violenti in trafic.

Urban precizeaza ca din momentul in care a lansat, la 1 aprilie, in dezbatere publica, propunerea de modificare a Legii privind circulatia pe drumurile publice, mii de romani au facut comentarii pe forumuri si site-uri de internet, mini-vacanta de Paste fiind o perioada propice in acest sens.

"Am preluat extrem de multe din comentariile pertinente ale cetatenilor si am creat un update la proiectul de lege, care vizeaza in plus notiunea de cazier auto, aplicarea progresiva a amenzilor de circulatie raportate la repetabilitatea si gravitatea contraventiilor, retinerea permisului pentru soferii violenti in trafic", scrie Urban pe blog.


Citeste mai multe despre   
















3770 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    nu e bine... (Marţi, 6 aprilie 2010, 16:35)

    LupuMoralist [anonim]

    corelarea amenzilor trebuie realizata in functie de caii putere de sub capota. sa presupunem cazul unei persoane care castiga multi bani (dar nu pe hartie), are un jeep cu care face numai tampenii in trafic si pe cartea de munca are un salariu de 200 euro :-)
    • -1 (5 voturi)    
      ... (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:32)

      Johny [anonim] i-a raspuns lui LupuMoralist

      inteleg ca esti de acord cu alte amenzi, caziere, acte, pierdut timpul pe la politie, la cozi, cu declaratii de avere si tot restul? In loc sa haituiasca soferii n-ar fi mai bine daca ar face o infrastructura mai sigura pentru toti participantii la trafic?
      • +1 (3 voturi)    
        prea multa reclama acestui domn. 3 articole ?!? (Marţi, 6 aprilie 2010, 18:16)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Johny

        prea multa reclama acestei idei a acestui domn. pe logica lui un violator trebuie jefuitor ar trebui condamnat nu numai in functie de fapta comisa ci si in functie de cati muschi are. mai mult, un hot tanar sa stea dupa gratii 5 ani, pentru ca este tanar, suporta bina regimul de detentie si mai are mult de trait in timp ce un hot batran ar trebui inchis doar 1 an pentru ca mai are mai putin de trait (deci anii lui sunt mai importanti) si este si bolnav si nu suporta regimul de detentie.
        • +2 (2 voturi)    
          ca la fotbal ar fi bine, nu prostiile astea (Miercuri, 7 aprilie 2010, 8:46)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui adrian

          la o greseala - amenda, la 2 greseli - amenda, la 3 greseli - amenda + stai o luna, la 4 greseli - amenda + stai o luna si tot asa. la fiecare greseala peste 3 stai o luna. dar legea sa se aplice. si gata. ne mai tine sa facem nazdravanii?
      • +2 (2 voturi)    
        Infrastructura (Marţi, 6 aprilie 2010, 20:30)

        Pelerinul [anonim] i-a raspuns lui Johny

        ar trebui sa fie, de fapt, o suprastructura, cea din creierul soferului. Nu este drept sa arunci intreaga vina pe mediul ambiant. Asta (adica Mediul) este fix pe cand Tu, soferul, esti mobil (adica tu esti cel care te zbenguiesti - adica te joci intr-un mod inconstient - cu Caii Putere de sub capota).
        • +1 (1 vot)    
          Sofer (Miercuri, 7 aprilie 2010, 9:58)

          calin [anonim] i-a raspuns lui Pelerinul

          Da-mi voie sa-mi spun si eu parerea mea de sofer care nu am avut nici un accident de 3 ani de cand am permisul de conducere.
          Infrastructura influenteaza foarte mult numarul de accidente.Am sa-ti dau cateva exemple.
          1. Exista masini parcate pe trecerea de pietoni si tu mergi pe prima banda si afara ploua. De pe trotuar vine un pieton in fuga, pentru ca ploua, iar din cauza vizibilitatii reduse nu il vezi. Si la 30-40 km/h ai sanse mari sa faci accident. Cine e de vina? Tu ca ai lovit pietonul pe trecerea de pietoni. De ce nu aveai vizibilitate? Pentru ca cei care au parcat fix langa trecerea de pietoni nu au altundeva unde sa parcheze.
          2. Mergi linistit pe drum si pe banda ta apare un crater imens. De obicei il vezi in ultimul moment. Ce faci? E foarte posibil ca sa iei decizia de a trece pe alta banda fara sa te asiguri si de aici si sansa de a face accident.
          3. Mergi pe strada si dai de o intersectie. Te uiti dupa semne dar semnele sunt ascunse printre crengile de copac.
          4. Circuli pe prima banda. Sansele sa intalnesti o masina parcata pe prima banda sunt mari. De aici vezi consecintele de la 2.
          5. Nu exista pista de biciclisti. Biciclisti nu cunosc (sau nu vor sa cunoasca) semnele de circulatie si te trezesti ca mergi pe sens unic si intr-o curba cu vizibilitate redusa iti vine un biciclist pe contransens. Sau intr-o intersectie in care tu ai prioritate iti apare un biciclist care nu iti da prioritate (din necunostiinta de reguli sau ca nu il intereseaza). Cine e de vina? Pai de vina e infrastructura ca nu avem piste de biciclisti.
          6. Circuli pe un drum european cu o singura banda (in Romania) si intr-o curba este un tir avariat. Ce faci? Astepti sa vina cineva sa ridice tirul sau depasesti tirul desi ai vizibilitate redusa? Cine e de vina? Infrastructura. Daca era drum cu 2 benzi nu aveai astfel de probleme. Daca e drum cu o banda nu ar trebui sa circule tirurile pe ele (cam asa e prin alte tari europene).
          Exemplele ar putea continua...
          • +1 (1 vot)    
            UN 'MIC' AMANUNT (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:43)

            gogu [anonim] i-a raspuns lui calin

            nu avem infrastructura , dar se merge de parca am avea. La o asemnea infrastructura trebuie sa conduci defensiv si oricum ca sofer nu ai circumstante atenuante daca nu anticipezi si nu sti tot ce misca 360 de grade, in jurul masinii.
            Daca nu vezi din cauza unui obstacol, opresti, nici gand sa mergi cu 30-40 km/h.
            Cei care fac asta sigur si-au luat permisul la Pitesti...
          • +1 (1 vot)    
            Sau... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 12:33)

            Sorin, sofer cu mai mult de trei ani de experienta [anonim] i-a raspuns lui calin

            1. ... mergi mai cu grija, ca ploua si n-ai vizibilitate
            2. ... franezi. Daca treci pe contrasens in disperare de cauza iti cresti sansele sa te ciocnesti frontal. Da, posibil sa-ti rupi masina.
            3. ... mergi mai cu grija, ca e intersectie si pe deasupra nu vezi nici semnele
            4. .. vezi 2
            5. ... mergi mai cu grija, ca e curba cu vizibilitate redusa
            6. ... stai pana ridica tir-ul (glumesc)

            Ideea e ca orice infrastructura ai avea, cand conduci ca naucul risti sa faci accident.

            @Pelerinul: imi place conceptul de suprastructura, bine zis.
          • 0 (0 voturi)    
            Infrastructura (Vineri, 9 aprilie 2010, 20:00)

            Miluta [anonim] i-a raspuns lui calin

            Da-mi voie sa-ti spun si eu parerea mea de sofer care nu a facut nici un accident din '92 de cand am permis...si circul din '93 cate 75-100 de km zilnic, marea majoritate in oras.Daca ai permis de trei ani , nu cred sa fi auzit de conduita preventiva de pe vremea lui Ceasca...Era ceva ce te facea sa gandesti de doua ori inainte de a apasa ca nebunul pe acceleratie...Ca sunt asa multe accidente nu e vina exclusiva a infrastructurii ,cat a soferilor cu tupeu care se cred zmei ai soselelor la doua zile dupa ce si-au luat permisul...
    • 0 (0 voturi)    
      Si daca-i doar un sofer? (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:50)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui LupuMoralist

      Atunci cum se potriveste ce spui tu acolo?
    • +2 (2 voturi)    
      stai jos. nota 4. sa-ti explic (Marţi, 6 aprilie 2010, 18:10)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui LupuMoralist

      in primul rand la fel poti trece pe rosu si cu masina de 100 de cai si cu masina de 200 de cai. in al doilea rand, peste 200 de cai nu mai conteaza diferenta asa de mult. ajungi la 100 km/h instant si viteza maxima este limitata la 250 km/h si la un bmw de 200 cai si la unul de 400 cai.
    • +3 (3 voturi)    
      Iar se pune fierul inainte... (Marţi, 6 aprilie 2010, 20:54)

      Gigi Maybachistu' Juridic [anonim] i-a raspuns lui LupuMoralist

      Dacă tot insistă unii şi alţii cu valoarea, CP, KW, cc, kilogramele, calitatea tablei etc maşinii, poate că ar trebui să vă tamponeze pe fiecare în parte un dobitoc cu un jaf ruginit de Dacie şi "să devină violent" cu o bâtă sau rangă, ca să pricepeţi odată că în cazul în care le spuneţi în mod expres unor cretini fără şcoală că le daţi o sancţiune minimă v-aţi transformat în sclavii lor :)
  • -2 (2 voturi)    
    Nu exista padure fara uscaturi. (Marţi, 6 aprilie 2010, 16:39)

    mircea [anonim]

    Fiecare cu prostul lui.Urban,de pasti,se gandeste cum sa mai ia pielea de pe romani.Ce se intampla in trafic e clar pentru mintea lui-romanul nu stie sa circule.Ia sa vada d-l Urban cum au luat permisul 99% din cei vinovati de accidentele din trafic.Sa propuna o lege care sa nu mai permita aparitia pe sosele a soferilor gen Piedone nu este in stare.Sanctionati drastic ar trebui sa fie cei care au dat permis de conducere unora care nici nu stiu sa citeasca,sau care nu au dat examenul pentru permis.O lege prin care atunci cand se produce accidentul sa se ancheteze si cum a luat permisul si "militianul" vinovat sa faca puscarie alaturi de soferul vinovat,nu inpartit la doi,ci inmultit cu doi.
  • +5 (7 voturi)    
    INUTILITATI (Marţi, 6 aprilie 2010, 16:39)

    GICU DIN SABARENI [anonim]

    Atatea caziere si atata birocratie de ce ? Ca nu-si fac altii treaba ? Ia sa-si faca politistii si judecatorii treaba cum trebuie si n-o sa mai avem nevoie de atatea inutilitati si hartii si legi si caziere. Cand judecatorii nu baga-n puscarie nici un sofer criminal iar politistii ies cu japca cu radarele noua ne trebuie caziere si alte vrajeli. Iar amenzile ar trebui date dupa masina nu dupa venituri. Baietii de cartier cu Cayenne-uri care traiesc din combinatii au venituri 0 pe hartie. Aia ce platesc ?
  • -2 (4 voturi)    
    Poate se mai gandeste (Marţi, 6 aprilie 2010, 16:40)

    nae [anonim]

    Poate domnul senator se mai gandeste si renunta la domeniul auto, mai nou pentru dansul, si se intoarce la mai vechea dansului preocupare de real interes si maxima audienta : schimbarea lui Geoana din fruntea senatului.
  • 0 (6 voturi)    
    Aiurea (Marţi, 6 aprilie 2010, 16:43)

    Florian [anonim]

    Nu inteleg, politia nu face fata incalcarilor flagrante din trafic - trecere pe rosu, depasirea vitezei legale, nesemnalizarea schimbarii directiei de mers, condusul pe contrasens, depasiri ale tramvaiului pe stinga, si multe altele, dar acum se vrea ca ei sa fie pe faza la injuraturi si claxoane? pare o gluma dintr-un exces de zel, probabil ca bietul senator a fost injurat pe cind depasea coloana dinspre Brasov pe contrasens, cu girofarul, si s-a gindit ca ar da bine o lege!
  • -1 (1 vot)    
    trist (Marţi, 6 aprilie 2010, 16:45)

    anonim [anonim]

    "You're a big scary man in a black hat."-Greg Proops
  • -2 (4 voturi)    
    taierea capului... (Marţi, 6 aprilie 2010, 16:46)

    georgemoldovan [anonim]

    Unde este acea egalitate in fata legii??? Vom vedea pustani de 18-19 ani, fara venituri, gonind ca bezmeticii si facand liniute in fata politistilor, ca...nu au venituri, ei sunt elevi de clasa a 12-a, sau studenti in anul 1, sau someri...Li se vor lua caii de la bicicleta! Si are de gand domnul idealist sa ii tina pe infractori vreo 6 ore pana politistii ii gasesc veniturile de pe declaratia de avere??? Parerea mea e ca pana si propunerea pentru dezbatere este un mare fas, menita doar sa arate Parlamentului ca are si dumnealui activitate. Somn usor.
  • +4 (6 voturi)    
    nu e bine (Marţi, 6 aprilie 2010, 16:51)

    veninusrl [utilizator]

    inflatia legislativa, chiar daca legile sunt bine intentionate, nu-i buna! trebuie aplicate deja legile in vigoare cu severitate...
  • +1 (1 vot)    
    in sfirsit (Marţi, 6 aprilie 2010, 16:58)

    io [anonim]

    revine dl. Urban cu picioarele pe pamint ...
    chestia cu amenzi functie de venituri era cam SF, hai sa o spunem pe sleau.
    in sfirsit o propunere legislativa buna, si care poate fi si usor implementata.
    plus ca ar aduce o completare benefica la legislatia actuala, care prevede un minim si un maxim al cuantumului amenzilor, fara o metodologie clara si transparenta, cind trebuie dat minim si cind se poate merge pina la maxim.
    felicitari !
    mai ramane ca politia rutiera sa munceasca mai mult, in mare parte ce se intimpla acum este din cauza ca politia e ca si inexistenta ...
    si trebuie inceput de "jos" cu razii si amenzi pentru stationari si parcari neregulamentare, cu montarea de camere cu senzor in intersectiile mari, etc...
    atita timp cit soferii raman cu impresia ca pot face cam ce vor ca oricum politia nu-i vede, nu se va schimba nimic in comportamentul lor.
    si cu politia rutiera care sta in birouri sau "dirijeaza" circulatia in intersectii semaforizate, slabe sanse.
    • 0 (0 voturi)    
      Daca bati Romania (Marţi, 6 aprilie 2010, 18:54)

      revelare [utilizator] i-a raspuns lui io

      vei vedea ca poltia rutiera e foarte prezenta, cel putin pe traseele ce strabat foarte des: Arad/Oradea - Bucuresti si Bucuresti - iasi.
      iar in localitati se circula foarte incet, recunosc ca eu cu nr strain imi cam fac de cap,... desi ultimaoara am incasat-o in Prahova, credeam ca mergand mascat de un gipan o sa scap.
      Dar am fost si iertat de cdela mai multe ori, fara sa ma vait ca un tigan, fara sa ofer spaga...
      • 0 (0 voturi)    
        nu strabat tara in lung si lat (Miercuri, 7 aprilie 2010, 11:24)

        io [anonim] i-a raspuns lui revelare

        am serviciu stationar, la birou, iesiri in afara orasului doar in weekend, concedii etc...
        dar pot sa-ti spun ca, sub geamul unde lucrez, sensul giratoriu e blocat permanent de taximetristi.
        soferii disperati claxoneaza, pentru eliberarea sensului, si nimic.
        am sunat de mai multe ori la politia rutiera, de citeva ori au trimis un echipaj care anunta la portavoce: "puneti-va in miscare" .
        atit. dupa ce pleca politia, in cinci minute era ca inainte.
        mai apoi, uita-te cite masini sunt parcate neregulamentar, in intersectii, pe trotuare, pe strazi cu semn de stationare interzisa, etc...
        si vrei sa ma convingi ca politia e omni-prezenta?
        du-te in Germania si parcheaza neregulamentar in oras ...
        in juma' de ora esti cu amenda pe parbriz.
        am patit-o in Munchen, intr-o parcare cu limitarea stationarii la 2 ore.
        n-am avut cadran orar, am luat amenda, scurt.
        desi nu am stat mai mult de doua ore.
  • 0 (0 voturi)    
    puncte (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:01)

    rsbl [utilizator]

    Daca vi se pare ca se aduna prea greu punctele de penalizare, inaspriti sanctiunile pentru abaterile de la codul rutier si se va suspenda mai repede carnetul de conducere. De asemeni la un numar total de puncte (fara anulare) sa se suspende dreptul de a conduce.
  • +3 (3 voturi)    
    cauze, nu efecte (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:02)

    yoyo [anonim]

    ca deobicei lumea se inflameaza si sub presiunea media se iau masuri de 3 zile. urban e foarte activ, dar vad ca numai la aberatii legislative. mai acu cateva luni vroia ca toti ziaristii sa depuna declaratii de avere, desi legal nu exista o definitie a ziaristului.

    in loc sa umble la cauze umbla la efect. cauza aici nu sunt nervii si nici aglomeratia. cauza este ca politistii, procurorii si judecatorii sunt incompetenti, ca nu cunosc legea, ca exista un cadru legal abracadabrant si ca peste tot haosul asta intervine coruptia si lipsa de pedepse pt abuzuri.

    mecanismul in sine, mecanismul existent, nu functioneaza, el nu poate fi peticit cu noi legi si o noua birocratie.
  • +2 (2 voturi)    
    ? (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:05)

    ileana [anonim]

    Asta nu-i constient de locul unde traieste...din Parlament lui i se pare ca are un sistem care are o evidenta clara asupra veniturilor?
    Asta a iesit cu propunerea asta doar ca sa se vada la stiri in zilelel de Paste, cand era "gol"de stiri...a umplut el spatiu!

    Ca sa nu mai vorbesc ca discriminare...de ce unul sa plateasca mai mult pt. aceeasi contraventie ...depasirea vitezei are de-a face cu venitul?
    Incepe sa fie ca-n poanta aia : "ce-i mai greu un Kg de puf sau un Kg de plumb"?
    • 0 (0 voturi)    
      e potrivit pt stiri de paste. are aspectul.. (Marţi, 6 aprilie 2010, 19:00)

      hamtidamti [anonim] i-a raspuns lui ileana

      poate forma capului chiar l-a integrat in stirile legate de iepurash si oua...
    • +1 (1 vot)    
      Aproape toti europenii sunt "discriminati" asa (Marţi, 6 aprilie 2010, 19:15)

      Petru Moldovan [utilizator] i-a raspuns lui ileana

      In cea mai mare parte din tarile UE amenda e in functie de venit sau in functie de valoarea masinii. Cei care au sistem informatic bine pus la punct iti vad venitul direct de la fisc si punctul de amenda e o fractiune din venitul net lunar (ceva de genul 5%), cei care stau mai prost cu sistemul informatic au un program pe laptop unde baga datele din talon si obtin punctul de amenda in functie de valoarea de piata medie a masinii (ca la asigurari).
      • 0 (0 voturi)    
        ! (Marţi, 6 aprilie 2010, 21:48)

        ileana [anonim] i-a raspuns lui Petru Moldovan

        Daca ne referim la circulatie ( si nu la amenzi penale) doar Elvetia are sistemul.
        • +1 (1 vot)    
          Mai "e" si altii (Marţi, 6 aprilie 2010, 23:47)

          Petru Moldovan [utilizator] i-a raspuns lui ileana

          Un amic imi spunea ca i-au explicat politistii din Finlanda cat are venitul, ca el a dat o cifra aproximativa si ei au venit cu zecimale cand i-au dat amenda de circulatie... Merge sistemul asta si in Danemarca si prin alte locuri. Prin Franta unde aia sunt mai tantalai la sistem informatic se joaca pe valoarea masinii, nemtii aveau sistemul cu valoarea masinii de mai bine de un deceniu dar azi habar n-am ce sistem au acum...
          • 0 (0 voturi)    
            CM CUBI (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:51)

            gicu [anonim] i-a raspuns lui Petru Moldovan

            daca s-ar aplica punctul de amenda la centimetri cubi, care sunt in talon, s-ar simplifica lucrurile si i-ar atinge si pe jmecherii cu bani si pe jmecherii care castiga la negru.
            Nu uitati ca jmecherii cu bani au sofer cu 600 lei pe luna...
  • +1 (1 vot)    
    urban nu stie pe ce lume traieste (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:06)

    razvan [anonim]

    cel care conduce S Klasse sau seria 7 nu are nici salariu nici venituri din dividende... d-le urban chiar va faceti ca nu stiti?
  • +1 (1 vot)    
    alt idiot ajuns in parlament (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:07)

    anonim [anonim]

    baiatul asta nu poate propune si o solutie pt drumuri mai bune???
    nu e suficient ca platim o gramada de bani statului roman care isi bate joc de noi si nu ne ofera macar o autostrada decenta de la un capat al tarii la altul?
    pe cand taxa pe respirat aerul minunat al acestui jeg de tara, dle Urban????
  • -1 (1 vot)    
    Hmm... (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:13)

    Catalin [anonim]

    Vad ca multi PDL-isti nu sunt de acord cu acest proiect de lege. De ce ? E oare din cauza ca agresivitatea (inclusiv in trafic) si tupeul sunt trasaturi de baza ale PDL-istului clasic ? Este PDL-istul iubitor al legii junglei ? E oare lipsa de inteligenta (atat emotionala – empatie, cat si logica) o trasatura a PDL-istului clasic ? Eu am ajuns de mult timp la concluzia ca raspunsul e “da” la toate aceste intrebari.
  • +4 (4 voturi)    
    sa se aplice legea asa cum e (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:13)

    fl [anonim]

    sa se aplice legea asa cum e dar sa se aplice.
    daca e senator sau fiul lui sau al lui poate sa faca ce vrea si muritorii de rand sa rabde!
    primul care greseste este seful de militieni care deleaga pe oricine la examenul auto.
    apoi sunt spagarii de pe strada dispusi oricand la abuzuri si la un sa traiti daca a oprit un sef militian sau un mahar care poate sa dea un telefon cui trebuie!
    daca e o lege sa fie aplicata pentru toti. stiti cazuri celebre carmen paunescu ludovic orban si cati altii
  • 0 (0 voturi)    
    Ce sa mai vorbim... (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:15)

    Grig [anonim]

    hai sa strangem la buget cat mai multi bani. Si cum ma rog o sa faca amenda in functie de venit? Ma pune sa umblu cu adeverinta de venit dupa mine? Si cu cartea de munca? dar ce, ma duc sa imi iau credit in fiecare zi.... Are si domnu' avocat niste idei... Sunt de acord ca pentru violenta in trafic ca nu mai pupe sofat o viata, de asemenea pentru baietasii care au in masini, bate, rangi, sabii, si alte obiecte de crapat capul. Dar partea cu veniturile, chiar nu e o solutie...
  • +2 (2 voturi)    
    hmmm (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:25)

    anton [anonim]

    daca legea actuala s-ar aplica nu ar fi nevoie de noi amendamente. violenta in trafic este amendata si de legea actuala. de ce nu se aplica legea actuala pentru anumite clase sociale? asta e intrebarea...putem sa introducem mii de sisteme noi, daca ele se vor aplica selectiv degeaba...
  • +1 (1 vot)    
    subscriu : sa se aplice legea asa cum e (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:51)

    gelu [anonim]

    mai tine cineva minte ce tam-tam a fost cu noul cod rutier? parca nu avusesem lege pana atunci. ce s-a intamplat? a venit cu politisti noi? ce folos ca sunt pedepse daca sub nasul politistului depaseste coloana de masini, intoarce pe linie continua, blocheaza intersectia?
  • +3 (3 voturi)    
    Propunere ! (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:57)

    Adrian [anonim]

    Asa cum multa lume a sesizat, legi avem, dar se aplica dupa bunul plac al celor care, culmea, ar trebui sa o aplice neconditionat.

    Nu de legi ducem lipsa.
    Propun domnului Urban, in mod public, sa isi indrepte atentia catre urmatoarele chestiuni ce ar putea fi luate in calcul:

    1. Inasprirea modului de obtinere a unui permis de conducere si , in mod special, acordarea unei atentii DEOSEBITE educatiei in scolile de soferi, pentru ca de acolo incepe totul, de cele mai multe ori. Stilul unui sofer, cu greu il mai poti schimba dupa ce a terminat scoala de soferi.


    2. In cazurile de violenta in trafic (sicanari, gesturi obscene, etc..etc) propun o masura legislativa foarte eficienta (aplicata deja in U.S.): "Anger Management", pe romaneste , "stapanirea furiei", ce consta in retinerea permisului si obligativitatea de a te prezenta la un psiholog (pe cheltuiala ta, nu a statului) pe parcursul a 2 saptamani ( de exemplu).In cele doua saptamani,vei urma cursuri de stapanire a furiei si nu iti vei putea recapata permisul pana cand nu urmezi acele cursuri.In caz de neprezentare la cursurile respective, sa fii olbigat sa prestezi munca in folosul comunitatii (20-200 de ore).Daca nu prestezi munca in folosul comunitatii, o amenda de la 3000 la 10000 RON (indiferent de venit) va linisti pe toata lumea cu astfel de porniri.

    Evident, eu am adus in discutie doar conceptul. Simplu si eficient. In acest mod, i se acorda soferului sansa de a se reabilita, inainte de a primi o amenda consistenta.Pentru ca...ne intereseaza reabilitarea, nu amenzile, nu-i asa?
  • 0 (0 voturi)    
    Nu trebuie exagerat (Marţi, 6 aprilie 2010, 18:14)

    revelare [utilizator]

    cu ideea ca traficul in Romania este mai violent decat in alte tari, dar masurile de pototlire ale celor cativa mitocani sunt binevenite.
    Pt. violenta in trafic in Cehia, uitati-va aici. Nu e un accident involuntar...
    http://www.novinky.cz/krimi/196798-policie-chysta-vyslech-pomstychtiveho-pirata-z-dalnice-d1.html
  • +2 (2 voturi)    
    e necesara o lege (Marţi, 6 aprilie 2010, 18:25)

    mav [anonim]

    trebuie o lage prin care sa mai calmeze soferii violenti...nesimtirea romanului la volan a ajuns de nesuportat....mai puneti acolo in lege si poluarea fonica masiniilor tunate, ca n-om fi obligati sa fim deranjati de aceste specimene!
  • +1 (3 voturi)    
    Hotnews, grupati stirea cu ipad-ul cu cea de aici (Marţi, 6 aprilie 2010, 18:42)

    rov [utilizator]

    Baiatul din state care a batut ipad-ul cu bata are aceiasi gandire cu parlamentarul nostru : vrea sa devina celebru, dar nu stie cum....
    De ce nu i-a venit ideea pentru o propunere ca de exemplu :
    - piste de bicicleta care sa uneasca orasele de comunele adiacente ?
    sau
    -munca in folosul colectivitati pentru infractiunile marunte ?
    • +1 (3 voturi)    
      ? (Marţi, 6 aprilie 2010, 19:05)

      ? [anonim] i-a raspuns lui rov

      va spun eu cum am inteles

      dl senator sau deputat plateste o amenda mare daca merge cu viteza si nu i se pare normal sa fie oprit.
      are in schimb un sofer platit cu sal minim pe economie care va plati amenzile lui in functie de venitul lui ?!!!!
      iar el iese ieftin din toata tarasenia :))
  • -1 (1 vot)    
    cel mai corect (Marţi, 6 aprilie 2010, 19:48)

    Nick [anonim]

    Vreti disciplina in trafic.Ce ar fi daca pentru orice abatere sa iti dea o amenda sa te usture + suspendare de permis un minim de 3 luni .
  • +1 (1 vot)    
    Ce tot vrea baiatul asta ? (Marţi, 6 aprilie 2010, 19:55)

    cornel [anonim]

    Se baga prea mult in seama cu tot felul de propuneri aiuristice. Asta inseamna sa avem prea multi juristi in parlament.
    Ia mai raritii mai si mai alegeti si ingineri, cam singurii dare ar avea idei bune, prin structura lor profesionala.
    Juristii ne-au adus inapoi in acest 20 de ani.
  • +1 (1 vot)    
    o lege a circulatiei mai serioasa e necesara (Marţi, 6 aprilie 2010, 20:45)

    pb80tm [anonim]

    am observat ca numai cu suspendarea carnetului se da p'aci. de ce sa nu se piarda dreptul de a conduce definitiv.
    soferii profesionisti sa aiba un regim mai dur de penalitati pt camajoritatea infractiunilor din trafic le fac taxi, curierii, pizzerii, transport marfa, tiristi... . plus sa se anuleze licentele de transport ale transportatorilor care au astfel de specimene in dotare.
    toti angajatii ca soferi in firme sa fie soferi profesionisti. sunt cazuri in care orice racan cu 2 luni de carnet face taxi.
    sa se piarda carnetul de conducere pt cei ce parcheaza pe trotuare/ drum si/sau pun avariile si apoi se duc sa-si ia tigari peste drum sau isi asteapta gagica sa se rimeleze.

    btw pt toti comentatorii a parca vine de la parcare nu de la trotuare. la noi a "trotuar-a" a devenit sport national. asa ca sunt toate motivele ca astfel de indivizi sa piarda carnetul definitiv daca cel mai elementar lucru nu al respecta.
    si in primul rand sa se schimbe politia sau cel putin sa treaca in subordinea primariilor.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 1:21)

      Gigi Maybachistu' Impozabil [anonim] i-a raspuns lui pb80tm

      Nu se pierde dreptul de a conduce definitiv fiindcă acel om nu mai consumă carburant (70% din preţul său fiind accizele şi TVAul), renunţă la maşină sau o vinde, nu mai cumpără piese de schimb şi accesorii la care se încasează TVA şi nu mai plăteşte în viitor alte amenzi şi impozitul pe maşină, deşteptule.

      Interesul legiuitorului nu e să taie pentru totdeauna o sursă de venituri la buget, ci să te facă să fii mai moderat şi mai civilizat în comportament. Crezi că ţările occidentale nu au şi ele piloţii lor locali? Cât timp îşi asumă riscul şi caută să nu deranjeze prea tare populaţia civilă, nu reprezintă o problemă. Rar stă un purtător de caschetă cu radarul după tine în câmp pe DN cu 4 benzi sau autostradă, dar dacă ai chef să te joci de-a Schumacher pe bulevard sari pragul de toleranţă la nesimţire şi suporţi consecinţele :)
      • 0 (0 voturi)    
        la aspectul mulsu contribuabilului (Miercuri, 7 aprilie 2010, 12:08)

        pb80tm [anonim] i-a raspuns lui Gigi Maybachistu' Impozabil

        nu m-am gandit. da aici ai dreptate. partea proasta ca in conditiile actuale productia de muls e cam slaba si sunt cam multi bizoni in trafic. parca in germania e o clauza la asigurari ca nu ti se plateste nimic daca un accident s-a produs peste 120/h.
  • +1 (1 vot)    
    Mda (Miercuri, 7 aprilie 2010, 7:26)

    Malia [utilizator]

    Problema cu aceasta propunere este ca acest cazier auto exista deja, politia contabilizeaza toate contraventiile rutiere de prin 2001-2002, iar "retinerea permisului" este doar o masura tehnico-administrativa. Probabil ca domnul senator a vrut sa se refere la suspendarea permisului. Violenta in trafic este insa infractiune, iar suspendarea dreptului de a conduce poate fi sanctiune complementara penala. Ar fi un pas inapoi ca in loc de sanctiune penala sa aplicam o simpla sanctiune contraventionala.
    In instanta intotdeauna se cere si cazierul auto in cazul contraventiilor rutiere sau al infractiunilor de acest gen, si evident ca, in principiu, cel cu antecedente este tratat mai... fara manusi.
    O propunere inutila, menita doar sa creasca domnului senator capitalul de imagine. Cu atat mai mult cu cat cele enumerate mai sus sunt cunoscute (sper) si de domnul senator, jurist la origine.
  • -1 (1 vot)    
    altceva??? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 9:42)

    bubu [anonim]

    asa, si??? si crezi ca daca pui amenda in functie de orice vrei (venit, valoare, cai putere etc) ce crezi ca se va intampla???? daca ai sta sa vezi corect, marea majoritate a amenzilor radar sunt luate pt "vitezomanii" patriei care merg cu 62-70 km prin localitate..... cei cu 120-200, cam sunt "invizibili", pt ca-si permit sa fie invizibili....si atunci, de ce tot fraierul trebuie sa plateasca asemenea amenzi aberante???? da, ok, sunt de acord ca e groaznic ce se intampla pe sosele, dar sa nu uitam de faptul ca nu viteza ucide, ci prostia atat a participantilor la trafic, cat si a autoritatilor exact in egala masura!! de 20 de ani nu s-a construit nici un drum nou, nu s-a extins nici o sosea in tara asta..... in schimb numarul masinilor s-a inzecit, daca nu chiar mai mult..... numarul de carute nu a scazut, numarul de oameni care umbla pe jos in miez de noapte si de sosea nu a scazut..... oare numai soferii trebuie amendati??? autoritatile de ce nu??
    sincer, nu cred ca exista om care sa nu-si fi pierdut rabdarea in trafic, sa nu injure, si sa nu se enerveze pe cel din fatza pt ca "doarme", dar asta din lipsa de spatiu, din cauza de aglomeratie- deci indiferenta autoritatilor..... cum e sa mergi 10 km prin oras, in 45-50 min, sau intr-o tara normala, sa strabati un oras de la un cap la altul in tot atata timp, numa o distanta de "n" ori mai mare??
    cand iei o decizie de sanctionare, nu trebuie sa vezi ca si calul, doar in fatza, ci trebuie sa iei in calcul toti factorii care pot duce la o incalcare a "legii"..... niciodata nu va fi un cod rutier bun, in asemenea conditii de trafic din rromania, indiferent de unde se "importa" acest cod rutier, si oricat de mari sau astronomice vor fi amenzile!
  • 0 (0 voturi)    
    Prea multa filosofie (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:15)

    Cristi [anonim]

    Senatorul Urban are dreptate. Trebuie gasite solutii pentru a se stopa macelul de pe soselele din Romania. Unii de pe-aici vorbesc despre infrastructura proasta dar ce te faci ca sunt o multime de bezmetici care merg cu viteza chiar si in aceasta situatie???? Ce legatura are infrastructura cu viteza excesiva???? Haideti sa incercam sa nu mai inventam false probleme ca sa gasim scuze celor care comit accidente. Legile trebuie sa fie mult mai aspre pentru ca in aceasta tara au ajuns sa fie soferi pana si cei care habar n-au sa conduca!!! Asta e realitatea. Scandalul permiselor din Arges este graitor in acest sens. Statisticile spun ca majoritatea accidentelor de masina se petrec din cauza vitezei, a neatentiei la volan, a necunoasterii regulilor de circulatie si de-abia mai la urma si din cauza starii proaste a drumurilor din Romania. Prin urmare trebuie ca soferii sa se civilizeze iar daca nu sunt in stare sa fie civilizati cu forta. Prin legi dure si fara echivoc. Sustin initiativa lui Urban.
  • 0 (0 voturi)    
    sa reglementam si Politia (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:17)

    Tataie [anonim]

    Sunt conducator auto, dar nu pot sa ma opun reglementarii cat stricte a conduitei in trafic, OK. DAR... pe baza de reciprocitate, as vrea sa vad ca se ocupa cineva si de partea adversa: cine opreste abuzurile Politiei rutiere ? cine ii verifica atunci cand intocmesc procese verbale neconforme ? cine raspunde cand in intersectie merge un semafor din 3 punand siguranta traficului in pericol ? cine sanctioneaza echipajele care parcheaza aiurea ? cine ne apara de abuzurile Politiei rutiere ?
  • 0 (0 voturi)    
    in urma cu vreo 20 de ani..... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:21)

    capatu` satului [anonim]

    priveam la conducatorii republicii, tovarasii`Iliescu si Roman, ce ne spuneau sa imbratisam valorile europene si ca trebuie sa ne schimbam mentalitatea ca si natiune.....
    de atunci si pana astazi, aproape in fiecare zi, parlamentu` ne spune ca fiecare lege proasta, a fost realizata in aceeea forma, pt. ca a fost cerinta UE, FMI, CEDO, NATO, etc...

    spre deosebire de opiniile de mai sus, consider ca o astfel de lege ar fi benefica tarii in care traim....., la acest moment mor in accidente auto, sau sunt mutilati pe viata, mai multe persoane anual, decat in cazul unor forme de cancer.....

    spre deosebire de forma proiectului de lege propusa de dl senator Urban, aprerciez ca punctul amenda trebuie sa fie un procent fix din venitul net din anul anterior, indiferent de valoarea venitului realizat - ca sa fie multumiti cei care trambiteaza impozitul fix de 16 % - si nu un procent care sa scada in funtie de marimea venitului realizat - un procent fix ar duce la sanctionarea egala, atat a buzunarului omului de rand, cat si a celui ce castiga foarte mult.....

    oricum, legea singura nu poate face nimic, trebuie sa ca politistu` sa o aplice, ceea ce este mai greu - dupa cum vedem in fiecare zi.....

    avand in vedere starea carosabilului de prin tara,
    intreb si eu Politia Rutiera cate amenzi a dat in fiecare zi din acest an, in fiecare localitate a tarii, administratorului drumului - primarii sau drumuri nationale - in conditiile in care aceasta sanctiune este prevazuta in actualul Cod Rutier de vreo 5 ani.....
    • -1 (1 vot)    
      ceri prea mult (Miercuri, 7 aprilie 2010, 12:18)

      pb80tm [anonim] i-a raspuns lui capatu` satului

      politisti actuali put de lenesi ce sunt si vrei sa se transforme in niste contabili? sa-ti calculeze ei puncte de amenda pe baza de venit anterior? nu e in stare garda financiara sa mentina un sistem echitabil de colectare/ penalizare dpdv financiar al firmelor si vrei sa faca asta niste inculti de politai? nu e destula coruptie in tara asta? mai vrei sa dai politiei o tzatza de muls? daca adopti metoda asta te-ai gandit la deducerea amenzilor din impozit? cum amendezi straini? pe ce baza de calcul? de ex un tirist turc? cum ai stabilesti punctul de amenda? crezi ca o sa scoata politaiu pt el o versiune beta de amenda pt straini?
      • 0 (0 voturi)    
        Poti afla raspunsul la intrebare (Miercuri, 7 aprilie 2010, 14:50)

        calator prin lume [anonim] i-a raspuns lui pb80tm

        foarte simplu, faci o excursie in Austria, te "distrezi putin in trafic pe acolo" si apoi o sa primesti acasa o hartie oficiala de la Primaria din localitate sa le trimiti fisa fiscala cu parafa fiscului si apoi astepti linistit amenda! O sa vezi tu cat o sa fie! De ce nu se poate aplica asa ceva in RO? Simplu, ptr ca la noi nu exista fiscul decat cu numele, la noi te duci cu banu in mana/valiza si cumperi un Q7 si nimeni nu intreaba daca ai venitul legal necesar sa-ti cumperi asa ceva. Si din cate am auzit nici legea ilicitului nu mai este in vigoare.
        • 0 (0 voturi)    
          daca ma duc in Austria doar (Miercuri, 7 aprilie 2010, 21:53)

          pb80tm [anonim] i-a raspuns lui calator prin lume

          ma amendeaza austrieci pt distractii in trafic. intrebarile se limiteaza la RO aci sunt bubele. btw si austrieci sunt bizoni cu toate amenzile lor. cand intra in RO uita tot. mie greata de masinile de W parcate pe trotuare sau care iti iau fata la stop. stiu aia tot romani sunt. da' 1% is austrieci originali care au invatat ca aici isi pot permite orice.
  • +1 (1 vot)    
    trafic razlet (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:29)

    trafic razlet [anonim]

    Politistul din strada trebuie sa aiba puterea sa iti ia permisul si sa ti-l suspende imediat! Nu cu dovada de 15 zile cu prelungire la 2 ani pana iti aranjezi tu procesul si iti iei permisul inapoi. Daca sanctiunea se aplica pe loc in cazurile grave si mai ales in cazurile in care sunt implicati smecherii sunt sanse mai mari sa scapam de bestiile din trafic care iti taie fata, isi permit sa se opreasca in fata ta sa te blocheze sa vina sa iti dea cu picioarele in masina ca mergi cu 55km/h pe banda 2 si nu poate el sa treaca su 90-100...

    Politistul din strada trebuie sa aiba puterea sa iti ia permisul! Sa nu primeasca spaga si sa nu fie impresionat sa dea amenda pentru centura sau pentru vorbit la telefon. Are nevoie de salariu suficient cat sa puna legea in aplicare punctual fara favoritisme!

    Intelegeti?
  • +1 (1 vot)    
    Agitatie fara rost (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:46)

    ionescu [anonim]

    In fiecare zi vad cate o imbecilitate din partea lui Urban. Mai lasa-ne tataie ! Avem o groaza de legi care reglementeaza absolut tot ce tine de un trafic civilizat. Problema este ca nu se aplica, nu ca nu sunt legi. Conform codului rutier se sanctioneaza depasirea de viteza, trecerea pe rosu, schimbarea directie de mers fara asigurare si semnalizare etc. De asemenea violenta, inclusiv cea din trafic se sanctioneaza conform codului penal. Limbajul injurios inclusiv injuraturile de la volan se cheama ultraj si se sanctioneaza de asemenea. Asa ca agitatia asta de pe net marca Urban este doar incercarea patetica de a se baga in seama + o noua modalitate de aduce bani la bugetul Romaniei ciuruit de coruptie si incompetenta. Pe Urban il doare fix la banana de siguranta noastra pe drumuri. Ca daca l-ar interesa cu adevarat ar veni cu propuneri legate de starea drumurilor (astuparea gropilor, marcarea corspunzatoare, centuri de ocolire a localitatilor, dublarea benzilor la urcare, sanctiuni concrete pentru cei care iau bani sa faca lucrurile enumerate mai sus dar nu fac etc.). Uite domnu' Urban drumul de la intersectia cu Deva pana la Petrosani este un dezastru: de 10 ani se fac ca il repara, s-au inghitit zeci de milioane de euro si tot ce s-a realizat este o alternanta de gropi si bucati de asfalt. Despre asta ce ziceti ?
  • +1 (1 vot)    
    mofturi (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:49)

    brod [anonim]

    acest domn urban vrea sa fie bagat in seama. a uitat sa spuna ca amenzile direct proportionale cu veniturile se practica, de peste 30 ani, in suedia, ca si restul masurilor (altfel, binevenite). ganditi-va ca junele honorius prigoana plateste o amenda identica celei impuse unui amarat de camionagiu.
    • 0 (0 voturi)    
      Si? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 13:01)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui brod

      Pai si atunci care e ideea ta?
  • +1 (1 vot)    
    o noua propunere (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:57)

    ionescu [anonim]

    Am mai gasit un subiect de studiu pentru musiu Urban. Raspunderea celor care fac legi inclusiv domnia sa. Domnu' Urban ti se pare normal ca mataluta sa dormi in Parlament si sa votezi ca boul o lege care in urma unui proces se dovedeste neconstituionala ? Atunci statul, deci subsemnatul va plati petentului tot felul de daune (materiale, morale, cominutive etc) + cheltuieli de judecata. Nu mai vorbesc de cauzele pierdute de stat la CEDO care in 90% sunt din vina legislatiei si nu din vina instantei. Nu ar fi normal ca aceste daune sa fie platite de autorii respectivei legi (in principal parlamentarii care au votat)+de idiotii de la departamentul juridic al camerelor care nu si- au dat seama ca legea este neconstitutionala ? Ce zici de o lege care sa oblige parlamentarii sa plateasca absolut toate daunele care rezulta dintr-o lege proasta ?
  • +1 (1 vot)    
    meh (Miercuri, 7 aprilie 2010, 13:00)

    Sorin [anonim]

    La cate opinii contra vad, e clar de ce avem circ pe sosele. Asta e, natie de cioflingari cu creier de manelist, veleitati de Schumacher si masina SH...

    Acu' hai, downvote baeti...