Silviu Prigoana cere politiei sa-i anuleze permisul de conducere lui Honorius

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 2 aprilie 2010, 15:41 Actualitate | Esenţial


Honorius si Silviu Prigoana
Foto: Agerpres
Deputatul PDL Silviu Prigoana a cerut, vineri, politiei anularea permisului fiului sau, Honorius Prigoana, pentru ca a depasit pe DN 1 viteza legala cu peste 30 de kilometri la ora, relateaza Agerpres. Totodata, deputatul a  pledat pentru o schimbare a legii circulatiei, sustinand ca actuala lege are lacune si trebuie imbunatatita.

''Honorius a fost depistat, joi, de aparatul radar depasind viteza legala cu 30 de kilometri la ora. Pentru ca a incalcat legea, din punctul meu de vedere ar trebui ca politia sa-i anuleze permisul si sa faca alta scoala. Probabil era un semn pe care nu l-a vazut. Cred ca ar trebui ca depasirea vitezei legale, oprirea la stop, sa se sanctioneze cu anularea permisului. Nu vreau ca din cauza unui tip care a sarit o pagina cu un semn din carte sau care are probleme cu vederea si nu vede un semn de circulatie sa mor. Poate a sarit o pagina, cu un semn, si nu i-a intrat in cap'', a spus Silviu Prigoana.

Purtatorul de cuvant al Politiei Capitalei, Christian Ciocan, a confirmat, pentru Agerpres, ca deputatul PDL i-a solicitat anularea permisului fiului sau.

''Mi-a cerut sa promovam o lege, pentru a-i anula permisul fiului sau pentru ca a depasit cu peste 30 de kilometri la ora viteza locala. (...) Nu-i putem anula din multe motive permisul. Nu Politia Capitalei i-a luat permisul si permisul se suspenda la depasirea vitezei cu peste 50 de kilometri la ora", a spus Ciocan.

UPDATE Purtatorul de cuvant al IPJ Prahova, Dan Radu, a declarat la Realitatea TV ca, pentru fapta sa, Honorius Prigoana a fost sactionat contraventional cu o amenda cuprinsa intre 100 si 500 de lei si cu trei puncte de penalizare.


Citeste mai multe despre   


















5399 vizualizari

  • +5 (17 voturi)    
    Fanfaronada... (Vineri, 2 aprilie 2010, 15:56)

    Gigi [anonim]

    ...inutila!
    • +3 (9 voturi)    
      mda .. dar, ... (Vineri, 2 aprilie 2010, 16:09)

      strategy [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      cam are dreptate, chiar daca e exagerata cererea.
      Problema in tara la noi nu e legea prea dura, sau amenzi prea mari, ci banul dicteaza legea = saracul plateste, jmecherul scapa, ambii prinsi cu dovezi. Asa ca .. facem legi, crestem amenzile .. dar le aplica doar looserii.
      Exemplu: politistul care s-a aparat de tinganca aceea "necivilizata" (sa nu zic altceva, e mai corect asa), a fost suspendat (in US era pe dos, lua femeia o bataie de nu mai stia cum sa zica Sa Traiti Dl. Politai si va rog sa iertati neglijenta mea + amenda + 3 zile de racoare voluntariata sa nu fie mai grav).

      ... tara lu' papura voda, tara tuturor posibilitatilor
    • +1 (9 voturi)    
      stii tu (Vineri, 2 aprilie 2010, 16:32)

      dlemil [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      din pacate prinde la prosti
    • +1 (5 voturi)    
      Trebuia sa si divorteze a N-a oara (Vineri, 2 aprilie 2010, 16:52)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      era mai antrenant si se potrivea cu calcaiul !
    • +3 (3 voturi)    
      astazi.... (Vineri, 2 aprilie 2010, 20:49)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      la ora 17.25 beizadeaua megea cu cca 80km/h pe str av serbanescu in dir ectia dn1 si a facut la staga la semaforul de dupa pod. venea din spatele meu cu o masina neagra parca b20sph repet cu cca 80km/h. asa ca nea prigoana las-o jos ca macane. fiitu merge in draci cu viteza prin tot orasul
  • +5 (9 voturi)    
    reluam (Vineri, 2 aprilie 2010, 16:06)

    septimius [anonim]

    ca poate n-am inteles eu bine: deci, un parlamentar, un om politic il suna pe purtatorul de cuvant al Politiei Capitalei (Bucuresti, Romania, UE), pentru a-i cere ("mi-a cerut") sa anuleze permisul de conducere al fiului sau si, totodata, la nivelul lor de politie a Capitalei, sa elaboreze si sa promoveze un proiect de lege pentru modificarea si completarea legislatiei in vigoare? Tot n-am inteles. Deci,...
  • +2 (4 voturi)    
    viteza (Vineri, 2 aprilie 2010, 16:07)

    djaghah [anonim]

    1. depasind viteza legala cu 30 de kilometri la ora
    2. depasirea vitezei cu peste 50 de kilometri la ora

    30 - 50 - 150 ce mai conteaza...

    50 o fi viteza minima a masinii...
  • +3 (7 voturi)    
    cum a cerut? (Vineri, 2 aprilie 2010, 17:24)

    The Saker [utilizator]

    am si eu o intrebare..cum a cerut politiei? a depus o cerere scrisa, cu nr de inregistrare dat din registrul de corespondenta?
    pt ca fi-su a fost amendat joi, azi e vineri, si cam repede au raspuns aia....
    eu de exemplu am facut o adresa scrisa la politie, si m-au sunat dupa mai mult de 30 de zile, cat prevede legea...oricum ii durea undeva de lege..
  • +1 (7 voturi)    
    Mi-e sila de astia (Vineri, 2 aprilie 2010, 17:29)

    laurs [utilizator]

    Auzi, isi rezolva problemele de familie, educatia (mult prea tarzie) a copiilor prin propunerea schimbarilor de legi pe cai oficiale!!! Prigoana asta ar trebui amendat, asta nu e comportament de deputat, om politic in stat. Parca ar fi la el in curte.
    Ma intreb cum se numeste fapta lui in Codul Penal?
  • +2 (8 voturi)    
    hmmm (Vineri, 2 aprilie 2010, 17:41)

    anton [anonim]

    eu propun sa stea cu ocazia asta amandoi o saptamana in inchisoare. sa li se aplece fanfaronada si megalomania.
  • +1 (7 voturi)    
    Vrajeala ieftina (Vineri, 2 aprilie 2010, 17:55)

    a [anonim]

    Vai ce respect fata de lege are Prigoana. I-ar anula permisul odraslei pentru ca a depasit cu 30km/h viteza. De fapt i-a luat lambo sa aiba cu ce sa mearga legal.
    Evident ca nu i se va anula permisul pentru asta si nici nu va exista vreo lege care sa anuleze permisul pentru ca ai depasit cu 30km/h viteza. Nicaieri in lume nu e asa.
    Lasati-ne cu povesti din astea ca nu suntem oligofreni sa le credem!
  • +3 (7 voturi)    
    bufoni (Vineri, 2 aprilie 2010, 18:55)

    gabriel [anonim]

    bufoni ce sunteti cei de mai sus, eu sunt persoana desemnata la o firma si nu-mi pot stapani soferii in traseu, ii vad pe gps si-i sun ca merg prea tare, mai potoliti-va aparatori ai faradelegii !
  • +5 (5 voturi)    
    Beizadel' (Vineri, 2 aprilie 2010, 19:24)

    Maneki Neko [anonim]

    Prigonel , cit a stat in USA , a fost cu gura mica si a mers cu viteza legala. In Romania, noul El-Dorado al nesimtirii, face ce vrea el. Nu e vina lui, e vina celor care l-au educat asa. Adica tasu'. Daca muncea ca sa-si cumpere masina aia sport, in mod cert ar fi avut alta mentalitate. Prigoana i-a cumparat masina si acuma tot el chitzaie s-i ia lu asta canetu. De ce nu-i ia el masina?
    • -3 (3 voturi)    
      ... (Vineri, 2 aprilie 2010, 20:54)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui Maneki Neko

      La un singur click distanta ai fi putut sa afli ca si-a luat amenzi si in SUA. In rest, sunt convins ca esti un sofer impecabil!
      • +3 (3 voturi)    
        ? (Vineri, 2 aprilie 2010, 23:40)

        Maneki Neko [anonim] i-a raspuns lui Aph

        Pai tu crezi ca io d'aia am google ca sa ii caut amenzile lu Prigoana din Usa...
        • -3 (3 voturi)    
          ... (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 2:55)

          Aph [anonim] i-a raspuns lui Maneki Neko

          E un link chiar sub articol, din care probabil ai citit numai titlul. Dar e OK, a trebuit sa iti dai cu parerea si ai facut-o, acum poti dormi linistit...
          • +3 (3 voturi)    
            ... (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 4:51)

            Maneki Neko [anonim] i-a raspuns lui Aph

            Nu mestere...am adaugat un comentariu. Cu informatiile in detaliu va ocupati voi, astia care cititi printre rinduri. Noapte buna tie, la mine e inca seara....
            • 0 (0 voturi)    
              ... (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 20:57)

              Aph [anonim] i-a raspuns lui Maneki Neko

              Aha, asadar eu citesc printre randuri. Merci, si sa sa-ti mearga bine acolo unde esti!
  • +5 (5 voturi)    
    da' sa-l faca deputat, mergea! (Vineri, 2 aprilie 2010, 19:25)

    eeeuuuu [utilizator]

    aferim tara in care o beizadea cu ambâţuri de legislator incalca legea! bizoni-dumneavoastra cati dintre voi i-ati cantat osanale printisoruli gunoaielor, la alegerile anticipate din colegiul 1? si inca una, pentru hotnews, de ce nu dati si reactiile lu' musiu gonorius: "sa ma aresteze pentru 30 de zille" si "de ce se intereseaza lumea de amenzile mele"? sau despre portocale, numai de bine, ca-s_sacre?
  • +3 (3 voturi)    
    :) (Vineri, 2 aprilie 2010, 19:28)

    ion voicu [anonim]

    asa ma prigoana, arata-le tuturor ca politia romana danseaza cum cinti tu. si mai si pedepseste-l pe ala micu in public ca da bine la prosti. poate te mai alegi cu vreun mandat ceva...
    ...se intimpla in republica bananiera romanika.
    • +1 (1 vot)    
      Mda..... (Duminică, 4 aprilie 2010, 13:13)

      NO COMMENT [anonim] i-a raspuns lui ion voicu

      Romania = o republica bananiera in care bananele sunt nefiresc de scumpe si circul mediatic gratuit!
  • +3 (3 voturi)    
    Bullshit (Vineri, 2 aprilie 2010, 19:45)

    Gigi Maybachistu' Automobilist [anonim]

    E un nou moft al Omului cu Pliciul, la fel de mare ca şi propunerea de a fi abandonată Casa Poporului.

    Odată ce nu s-a mai ales, avea nevoie şi Vadim Tudor de un urmaş :)
  • +4 (4 voturi)    
    Attention whore (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 0:02)

    john [anonim]

    asta daca ii moare cainele o sa ceara o lege sa moara mai putini caini. Get a life mf!
  • +3 (3 voturi)    
    niste nesimtiti! (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 8:53)

    brod [anonim]

    campanie de promovare a imaginii = nu mai stiu ce sa faca ca sa auda lumea de ei. si-au gasit sa o faca, virtuos, taman in saptamana mare: asta cu permisul beizadelei (haida de!...) becali cere dispensa de la popa ca sa-si "atinga" nevasta"... astia sunt viitorii conducatori ai romanie, aia ne-securisti!...
  • +2 (2 voturi)    
    organele competente (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 12:37)

    darko daniel [anonim]

    permisul ti-l poate anula numai instanta! politia poate doar supenda permisul pe max 90 zile.
    la cat sunt de prosti ai nostri, doamne fereste de o libertate mai mare a ``organului``.ex:
    5 masini de politie nou noute lovite de ``organele competente``.
  • 0 (0 voturi)    
    geniu din carpati (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 13:26)

    parca [anonim]

    parca la alegerile pe sector asta micu era marele geniu din carpati cu studii in usa, acu nu mai corespunde e infractor, sau manele tv sontorogu nu-l mai baga lumea in seama si se baga singur ca musca in kk ca sa stie lumea ca mai traieste? pai nu mai bine ai pune mana tu si ai face o lege ca tocmai de aia te platesc amarastenii din buzunarul lor cu miliarde, nu ca sa dormi in loja aia de tampiti care va credeti buricu pamantului? apropo la voi cand e invierea sau coborarea?
  • +1 (1 vot)    
    Mai bune l-ar "rupe" la buzunare... (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 21:13)

    Ritzi Pitzi [anonim]

    Cea mai justa forma de sanctionare a incalcarii legislatiei rutiere este cea progresiva, pentru ca la un moment dat oricine se autocontroleaza, mai devreme sau mai tarziu, in functie de venituri...
    De exemplu, pentru depasirea vitezei, acum se prevad puncte amenda, puncte de penalizare, iar daca s-a depasit cu +50 km/h, suspendarea dreptului de a conduce pe 1-3-9 luni, in functie de cazierul auto...

    PROPUNERE pentru "potolirea" celor care platesc, dar nu se linistesc:
    - la prima abatere, sanctiunea asa cum este prevazuta acum in lege
    - la a doua abatere, sanctiunea inmultita cu 2
    - la a treia abatere, sanctiunea inmultita cu 4
    - la a patra abatere, sanctiunea inmultita cu 8
    - s.a.m.d.

    In acest fel, daca depasesti viteza a 6-a oara, amenda va fi inmultita cu 32, ceea ce devine semnificativ pentru 99% din soferii romani.

    La fel, suspendarea dreptului de a conduce trebuie sa fie progresiva ca numar de luni, asa incat, dupa ce a stat "pe bara" 12 luni, orice sofer se gandeste de 2 ori daca mai trece pe rosu, stiind ca urmatoarea suspendare va fi de 2 ani...

    Astept cu interes argumente contra acestor propuneri...
  • 0 (0 voturi)    
    mitomani patologici (Miercuri, 7 aprilie 2010, 23:37)

    o mama [anonim]

    ce tigani mitomani patologici. noroc ca are permis tinerelul plin de cosuri si ca e major si nu a mai trebuit sa se dea vina pe altul. o sa va ajunga blestemele si o sa platiti pentru faptele voastre voi care faceti rau si unor copii. prigoana tot raul din lume