VIDEO: Cum va arata noua ambasada a SUA

de Attila Biro     HotNews.ro
Joi, 28 ianuarie 2010, 17:48 Actualitate | Esenţial


Ambasada SUA-schita
Foto: Ambasada SUA
Oficialii ambasadei SUA in Romania au prezentat joi o macheta, planuri si schite ale viitoarei cladiri in care isi vor desfasura activitatea. Viitoarea ambasada va avea 9 cladiri construite pe o suprafata de 40 000 de metri patrati, inconjurata de un zid de beton. Viitoarea constructie va integra tehnologii noi care vor reduce impactul asupra mediului, dar va respecta toate normele de securitate impuse de SUA. La constructia ambasadei lucreaza 300 muncitori, majoritatea romani si unul dintre subcontractori este Titan-Mar, companie detinuta de Adriean Videanu si familia sa.  

Directorul de proiect, Jorge Vazquez a prezentat si cateva detalii tehnice ale cladirii care se construieste in apropierea Mall-ului din Baneasa:

  • noul sediu al Ambasadei SUA se va întinde pe o suprafaţă de 40.000 de metri pătraţi
  • are in componenta noua cladiri, o parcare pentru angajati cu 160 de locuri, o cladire pentru utilitati, cladire principala unde vor lucra angajatii ambasadei, trei puncte de acces securizate, o zona cu depozite, o cladire care va gazdui fortele de protectie si o zona de relaxare care include si o piscina.
  • in noul sediu vor lucra 234 de angajati ai ambasadei.
  • intregul ansamblu va fi inconjurat de un gard din beton.
Vezi video mai jos: Jorge Vazquez prezinta noua ambasada.



Noul sediu este in plina constructie; pe santier lucreaza 300 de persoane si, potrivit reprezentantilor Ambasadei SUA, majoritatea sunt romani. Costurile totale ale constructiei nu au fost dezvaluite de oficialii americani dar au mentionat ca "investitia va aduce in economia romaneasca 60-80 milioane de dolari". Constructorul noii ambasade este American International Contractors-Special Projects care a angajat si cativa subcontractori autohtoni printre care si Titan Mar, companie detinuta de catre Adriean Videanu si familia sa. Alti subcontractori sunt: Apolodor, Bog`Art, Sommering-Mech si LaFarge. Noul sediu urmeaza sa fie terminat in toamna anului 2011.

In ceea ce priveste nivelul de securitate al cladirii, oficialii americani au mentionat ca vor fi respectate normele impuse de SUA pentru o astfel de constructie insa nu au dezvaluit detalii. "Dupa cum arata si proiectul, va exista un zid care va inconjura perimetrul iar cladirea va fi robusta. Geamurile sunt facute la comanda, nu sunt cumparate de pe piata locala. Daca vorbim spre exemplu de vizitele la sediul ambasadei vor exista doua proceduri de control, vor exista garzi si doua canale de control", a declarat Beth Kempton, reprezentant al Departamentului de Stat al SUA. Detalii despre noua ambasada puteti gasi si in comunicatul oficial aici.

In constructia cladirillor care vor deservi viitoarea ambasada a fost integrat si conceptul de green building (cladiri verzi). "Deşi pentru mulţi aceasta poate fi o simplă clădire, pentru noi este mult mai mult de-atât. Ea este o ilustrare a angajamentului nostru pe termen lung faţă de puternicul parteneriat SUA-România. Atât pentru mine, cât şi pentru guvernul SUA este important ca noul sediu să reflecte respectul nostru faţă de cultura şi patrimoniul ţării gazdă. Noul sediu demonstrează clar angajamentul SUA de a proteja mediul înconjurător,” a declarat Jeri Guthrie-Corn, Adjunctul Şefului Misiunii Diplomatice a SUA.

Practic noua ambasada este construita avand invedere si criterii precum: economisirea de apa si energie, reducerea emisiilor de CO2 si o atentie sporita fata de impactul asupra mediului inconjurator. Din suprafata intregului complex vor exista spatii verzi ce vor reprezenta 20% din amprenta la sol a cladirilor si vor fi plantati in jur de 300 de copaci. Iata cateva exemple prin care noua cladire va fi a doua cladire verde certificata din Romania:
  • Pentru noul sediu se vor folosi vopsele şi materiale de construcţie ecologice, menite să reducă emisiile chimice şi de căldură în atmosferă.
  • Amplasarea clădirii şi orientarea ferestrelor vor folosi la maxim lumina naturală. În interior vor exista tehnologii avansate care vor permite modificarea automată a iluminatului electric în funcţie de intensitatea luminii naturale.
  • De asemenea, consumul de apă în interiorul şi exteriorul clădirii va fi eficientizat.
  • Detalii despre acest aspect al constructiei puteti citi. Oficialii americani au prezentat si un scurt film cu ambasada din Sofia care a fost construita urmand aceiasi parametri care poate fi gasit aici

Pe de alta parte, oficialii americani au mentionat ca nici un element de securitate nu a fost modificat pentru a indeplini cerintele impuse de conceptul de "green building".

Locatia viitoarei ambasade
Locatia viitoarei ambasade
Foto: Ambasada SUA
In 2009, de pe santierul viitoarei ambasade a SUA au fost furate doua laptouri. Presa a speculata ca ar fi fost sustrase si planurile constructiei. Reprezentantii Ambasadei au mentionat ca in realitate "nu s-a furat nimic din bunurile ambasadei [inclusiv laptopuri] in acel moment. Laptopurile furate atunci au apartinut contractorilor. De aceea nu a fost necesara o modificare a planurilor constructie."


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















9404 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    modesti, baietii (Joi, 28 ianuarie 2010, 18:00)

    :D [anonim]

    40.000 metri patrati
    • +1 (1 vot)    
      nu te teme (Vineri, 29 ianuarie 2010, 10:39)

      curios [anonim] i-a raspuns lui :D

      nu pleaca cu ea in alta parte. Terenul l-au cumparat de la romani, multe materiale de constrcutie le iau de aici, manopera e in majoritate romaneasca, utilitatile le cumpara de aici. Toate acestea inseamna bani in Romania. Iar antreprenorul general subcontracteaza cu cine vrea el, iar in USA luarea de shpaga e PENALA rau.
      • +1 (1 vot)    
        Ambasada.... (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 18:27)

        Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui curios

        Da, luarea + darea de shpaga este "penala" aici in America !

        Daca este SUB 20.000 de dolari (cifra aproximativa) si asta pentru aruncat praf in ochii fraierilor care au nevoie de "exemple"!

        Trebuie sa "demonstram" poporului ca legea se aplica !

        In realitate, sa fii tu sanatos cite miliarde se manipuleaza "pe sub masa"! Dar acest joc se practica numai la categoria "super-grea". acolo unde "bratul lung si necrutator" al legii nu are efect.

        De ce? Pentru c-asa-i in tenis.(editat de HotNews.ro)
    • 0 (6 voturi)    
      Pai asta e mai mare decat... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 12:12)

      Aproximativ [anonim] i-a raspuns lui :D

      ... era ambasada sovietica de la Berlin. Un intreg sediu de serviciu de informatii, poate chiar si un mic aparat represiv. All in one.
  • +1 (9 voturi)    
    nostim (Joi, 28 ianuarie 2010, 18:00)

    gigi [anonim]

    la cat spatiu au, cred ca o sa-si traga in interior si o pista de intreceri cu tancurile.
    • +11 (15 voturi)    
      Nu prea (Joi, 28 ianuarie 2010, 18:09)

      sile [anonim] i-a raspuns lui gigi

      40.000 mp inseamna 200x200. Unele mall-uri sunt mai mari.
      • +9 (13 voturi)    
        Felicitari ! (Joi, 28 ianuarie 2010, 18:18)

        PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui sile

        Vedeti, dragi comentatori, ce inseamna sa stii tabla inmultiriisi calculul ariilor ?!
        • +4 (10 voturi)    
          mda, 200 x 200 (Joi, 28 ianuarie 2010, 18:36)

          :D [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

          nici nu m-am gandit altfel. sau 100 x 400.
          dar e vorba de o ambasada!!!
          oricum, e tare aia cu "unele mall-uri sunt mai mari" =))
      • +4 (6 voturi)    
        200x200 (Joi, 28 ianuarie 2010, 19:29)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui sile

        iar casa poporului are 250x250. si nu e mica deloc.
        40.000 m^2 inseamna mult totusi.
        • +2 (2 voturi)    
          casa poporului (Vineri, 29 ianuarie 2010, 9:14)

          goe [anonim] i-a raspuns lui gigi

          compari mere cu pere. TOT terenul e mai mic decat casa poporului. cat e insa terenul casei poporului? o fi 1000m x 1000m = 1000000mxm?
  • -3 (9 voturi)    
    s-au adunat... (Joi, 28 ianuarie 2010, 18:05)

    CIOMBE [anonim]

    toti marii spargatori ai Bucurestiului! Halal sa va fie!(editat de HotNews.ro)
    • +1 (5 voturi)    
      DRAGA HOTNEWS! (Joi, 28 ianuarie 2010, 19:10)

      ciombe [anonim] i-a raspuns lui CIOMBE

      Am vrut sa spun SHPAGASINI de la SHPAGARI! nu spargatori, desteptilor!
      Adica firme care dau spaga, "dreptul", comision, etc. pentru a obtine un proiect! Lotul in constructie se afla in partea de nord a magazinului METRO din respectiva zona, la giratoruil din spatele cladirii de birouri Baneasa Park!
  • +6 (6 voturi)    
    da' adresa? (Joi, 28 ianuarie 2010, 18:07)

    dragoshf [utilizator]

    care e adresa?
  • +1 (13 voturi)    
    ca sa vezi... >:) (Joi, 28 ianuarie 2010, 18:20)

    Codruta N [utilizator]

    Deci pentru "ecologica cladire" (sic!) cam CATE hectare s-au defrisat? >:

    Oricum: un exemplu despre "cum functioneaza trocul": mai un "ajutor de stat" pentru Ford... mai un contract pentru firma ministrului Industriei... despre CE influentza a avut Primarul General al Capitalei in defrisarea terenului aceluia (btw: in CE an s-au obtinut acordurile / autorizatiile? cine era atunci Primar?), sa mai indraznesc oare sa ma gandesc? :-p
    • +3 (9 voturi)    
      defrisat ?! (Joi, 28 ianuarie 2010, 22:29)

      john doe [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      40 mii mp inseamna patru hectare.
      nu intzeleg, ce era pe teren, ca dupa plan se vad cladiri comerciale si rezidentziale de jur imprejur.

      si apropou, statzi linistitzi, ambasada chinejilor e mai frumoasa si mai intinsa. sa nu mai vorbim de cea mare-mare, dupa sos. kiseleff.

      da de, ce e americanesc, pute la roamani.
      cladirea de rezidentza al lui joana la wash, cam cat a costat romania ? asta va preocupat vreodata ?
      sau muritzi de grija americanilor ?!
      saracii ! :-))
      • +2 (2 voturi)    
        indreptare (Joi, 28 ianuarie 2010, 22:48)

        j.d. [anonim] i-a raspuns lui john doe

        pana nu vine politziea gramara

        cladirea de rezidentza al lui joana la wash, cam cat a costat romania ? asta v'a preocupat vreodata ?
      • +1 (3 voturi)    
        Da, defrisat ! (Vineri, 29 ianuarie 2010, 10:32)

        neaosh [utilizator] i-a raspuns lui john doe

        Pe terenul respectiv pana acum cativa ani erau foaaaarte multi copaci ( era o livada imensa ).

        Romanii nu mor de grija americanilor, doar ca nu suporta minciunile lor. Atunci cand in locul unor copaci pui BETON, nu poti spune ca iti pasa de mediu.
        • +1 (3 voturi)    
          nu copaci, pomi fructiferi (Vineri, 29 ianuarie 2010, 13:40)

          john doe [anonim] i-a raspuns lui neaosh

          era ferma didiactica a univ. agricole, fostul institut agronomi n balcescu, fosta scoala superioara de agricultur herastrau, inainte de comunisti.
          ferma a fost infiintzata si a fost intretzinuta de scoala superioara de agric. herastrau.
          era un loc unde faceau practica studentzii, viitorii agronomi si horticultori.
          a fost o crima. dar nu e vina americanilor. ferma fusese defrisata, terenul transformat in intravilan construibil, cand ei au decis sa se mute din inghesuiala de langa intercontinental. probabil cele patru hectare au fost concesionate...
          nu cred ca madam hillary sau altcineva dela wash a stiut de ce'a fost p'acolo.
          si, respectand dreptatea si nefolosind dublul standard, apai aia dela metro, ikea si totzi shtabii rezidentzi in pipera-baneasa ar trebui sa fie mai rusinatzi ca americanii.

          la bordei sau alte parcuri din bucale nu mai fura americanii, aaaa ?

          tot americanii sunt de vina ca rectorul rahat a vandut terenul lui popoviciu ala, aaaaa ?!
          • 0 (2 voturi)    
            ?! (Vineri, 29 ianuarie 2010, 14:58)

            neaosh [utilizator] i-a raspuns lui john doe

            Pomii fructiferi nu sunt copaci ?! Eu asa stiam, poate s-o fi schimbat ceva intre timp .... Daca ai fi citit mesajul meu ai fi vazut ca despre o livada ziceam si eu.
            Sunt absolut convins ca ambasada americana nu stia ce a fost in urma cu cativa ani pe locul unde ei isi ridica mastodontul de beton " ecologic ". Si marmota crede la fel ....

            Ai dreptate in schimb cu rusinea pe care ar trebui s-o resimta cei de la Ikea, Carrefour, Metro si cei care au ridicat betoanele respective. Dar din pacate intr-o tara bananiera cum e considerata Romania, nu conteaza parerea bashtinashilor.
            • +1 (1 vot)    
              copac (Vineri, 29 ianuarie 2010, 18:11)

              john doe [anonim] i-a raspuns lui neaosh

              copac e nume generic.
              adesea confundat cu arbore, adica mai mult a padure.
              pom fructifer poate fi si arbust.
              multe dintre plantatziile dela baneasa erau de pomi fructiferi, cu corane dirijate pe spalieri, sistem vas, cu porturi nu atat de inalte ca cele ale unui copac, arbore nefructifer.

              deci, ce'am vrut sa zic e ca, erau plantatzii de pomi fructiferi, nu padure. deci, cu atat mai valoroase...

              hai sa vedem...
              candva, pe malul dumbovitzei s'a asezat pastorul bucur. intre timp padurea a fos defrisata, au aparut casele.

              ce facem, construim case, dormim in copaci ?!

              e mult de discutat.
              asta facem noi aici.

              dar intre a arunca anatema pe altzii pentru vina noastra, pentru slabiciunile si parsivia noastra...

              nu prea, aaaa ?!
  • +4 (4 voturi)    
    Urata constructie (Joi, 28 ianuarie 2010, 18:30)

    mihai [anonim]

    Nu mi se pare nimic deosebit. Parca e o cazarma cu cateva hangare. Am inteles ca e amplasata in Pipera. Acolo va fi si consulatul, va trebui sa mergem pana acolo pentru vize ?
    • +4 (4 voturi)    
      si (Joi, 28 ianuarie 2010, 19:26)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      ce se va intampla cu fosta ambasada?
  • +3 (5 voturi)    
    locatia (Joi, 28 ianuarie 2010, 19:02)

    marius [anonim]

    Locatia este in Pipera, pe mosia lui Popovicioiu. In josul hartei vedeti IKEA, Carrefour Baneasa, Mall-ul. Cartierul rezidential din dreapta, cladirile de birouri in stanga, DN1 in stanga de tot.
  • 0 (8 voturi)    
    mda... (Joi, 28 ianuarie 2010, 19:45)

    fvb [anonim]

    acuma americanii s-au pus pe construit fortarete in toata lumea, si le numesc ambasade. se izoleaza si baga o groaza de bani in ziduri ca sa fie ei siguri acuma ca nu ii mai izbeste nimic.

    cand te dai mare putere si apoi te inchizi intre ziduri, intre cazamate, e precum chestia cu cine plimba cainele cel mai mare e cel mai fricos.

    engleza va ramane ceva timp inca limba internationala, pana o sa decada precum latina. generatiile viitoare vor invata chineza.
  • 0 (12 voturi)    
    "respect pentru cultura si patrimoniu" (Joi, 28 ianuarie 2010, 19:53)

    Codruta N [utilizator]

    ... si "pentru natura tzarii-gazda"...!

    Cîh! In al CUI "patrimoniu" fusese terenul acela? si CE era pe el inainte? si CUM a ajuns sa fie al cui a ajuns sa fie?

    Sa le fie RUSINE la americanii astia - care, cica, ne dau noua lectii de "combaterea coruptiei" si "buna guvernare" si blabla...!

    CATI arbori s-au taiat de pe terenul acela, de 40 000 mp? pe care il betoneaza si - vaaaaiiii!!! - "planteaza 300 copaci"?

    Bleah!
  • -3 (9 voturi)    
    Zau ca nu pricep... (Joi, 28 ianuarie 2010, 20:34)

    Vasile Mairan [anonim]

    Bai frate, astia acasa mor de foame din cauza crizei, dar megalomania le papa banii... Pai chelului tichie de margaritar ii trebuie ?!...
    • +1 (5 voturi)    
      cainele moare de drum lung (Joi, 28 ianuarie 2010, 22:23)

      john doe [anonim] i-a raspuns lui Vasile Mairan

      .........................................
  • +1 (1 vot)    
    green or brown (Vineri, 29 ianuarie 2010, 1:58)

    Semaca [anonim]

    Mie mi se rupe in paispe de cum va arata noua ambasada a SUA . Ca sa fie si un comentariu neutru.
  • 0 (2 voturi)    
    BUNKER ?? (Vineri, 29 ianuarie 2010, 11:16)

    ali [anonim]

    ADICA-SI FAC UN BUNCAR - bunker ? De ce oare ?
    Se gandesc ca in viitor nu vor mai fi in sigurantza aici ?
    Pai de ce ? Ce au de gand sa faca ?
  • 0 (2 voturi)    
    Banii nostri (Vineri, 29 ianuarie 2010, 11:50)

    marius [anonim]

    Da foarte frumoasa cladirea, impresionanta , dar mai impresionanti sun banii pe care i-am dat noi romanii cu fiecare vizita facuta la ambasada dand cate 130 $, cred si eu.. la cati bani au strans puteau sa`si construiasca un mall nu doar o mica cladire pe 40000 mp.In fine macar de ar fi mai destepti si ar da drumu la vize pentru romani, dar nu le prea convine..ca scot bani frumosi de la noi.Noi cica ii si ajutam cu trupe in afganistan..si prin irak i-am ajutat si iata recompensa.. ne refuza la vize cat incape..ca doar trebuia sa`si faca bani baietii.
    • 0 (0 voturi)    
      noua ambasada a americi (Sâmbătă, 1 mai 2010, 12:54)

      baulescu [anonim] i-a raspuns lui marius

      lasati-ma cu americanii ca lucrez la noua ambasada au facut un gratar sa ne cinsteasca pentru ce am facut si au adus sa ne dea si tricouri simbolice ...dar bineinteles contra cost...40 sau 70 ron asta asa in semn de apreciere ...insa alceva nu am sa le reprosez poat aroganta cu care ne trateaza...oricum i-am dat pe spate cu modul de lucru al romanilor...termene de 2 saptamani au fost facute in 2 zile
  • +1 (1 vot)    
    Circotasilor !!! (Vineri, 29 ianuarie 2010, 13:04)

    giga [anonim]

    In loc sa ziceti multam ca elibereaza centrul Bucurestiului si scot barierele alea timpitoare de acolo......
  • 0 (4 voturi)    
    US of A (Vineri, 29 ianuarie 2010, 14:08)

    CristiV [anonim]

    Complexul diplomatic al SUA poate concura oricand la un concurs de penitenciare de lux. Cred ca ziduri mai mari intalnim in Bucuresti doar la Rahova. Promoveaza adevarul dar il evacueaza pe ucigasul lui Teo Peter. Promoveaza ecologia dar uita ca au construit pe un teren care era o oaza de verdeata intr-un oras care se umple de betoane si care teren avea o destinatie clara si nicidecum rezidentiala.
    Si cum ambasada este lipita de aeroport, pot sa-si aduca "suspectii" rapiti fara sa-si mai faca griji de inchisori secrete. Au cea ma secreta inchisoare pe post de ambasada.
  • 0 (0 voturi)    
    Mi-au dat lacrimile de "emotie" (Duminică, 31 ianuarie 2010, 19:32)

    valisa [anonim]

    Intre voi (americanii) si rusi nu este absolut nici o diferenta. Grandomania politicienilor calca in picioare sperantele de mai bine ale oamenilor de rand.