Primele rezultate partiale, ora 8.00. Traian Basescu - 32,84%, Mircea Geoana - 29,17%, Crin Antonescu - 20,78%

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Luni, 23 noiembrie 2009, 7:44 Actualitate | Esenţial


Traian Basescu a obtinut  32,84% din voturi, Mircea Geoana - 29,17%, iar Crin Antonescu - 20,78% potrivit primelor rezultate partiale date publicitatii de Biroul Electoral Central. Corneliu Vadim Tudor a obtinut 5,3%, Kelemen Hunor - 4,5% iar Sorin Oprescu - 3,4%. Urmatoarele rezultate partiale vor fi date publicitatii la ora 11.00.
Textul se actualizeaza






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2032 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    MINUS (Luni, 23 noiembrie 2009, 8:30)

    Batranu [anonim]

    O fi corect, dar ar trebui un MINUS la Basescu pentru voturile cu autobuzu si alte abuzuri
    Pentru Basescu -5-8% si decimai mult de 28% nu a optinut.
    Pacat pentru Crin si pacat ca a preluat discursul lui Basescu.
    • +3 (5 voturi)    
      Chiar asa? (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:23)

      Costica [anonim] i-a raspuns lui Batranu

      Daca stiti ce-i logica...Oltenia este zona (4 judete) in care au fost cei mai multi "turisti"-votanti pe liste speciale. Stii cine a castigat acolo? Geoana a facut 44% ! In Bucuresti grosul "turistilor" au fost sptudentii care au votat cu Crin Antonescu.
      Asa ca , domnule dezinformat sau dezinformator- ce-ai fi, nu mai arunca petarde , mai sunt si oamnei care judeca cand citesc , nu iau de bun ce arunca smecherii pe televiziuni.
      Eu personal am prea multa experienta cu astia din perioada "ati mintit poporul cu televizorul"! Nu mai posta ineptii daca nu intelegi la ce te uiti!
      • -1 (3 voturi)    
        STUDENTII ? (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:41)

        Batranu [anonim] i-a raspuns lui Costica

        Au fost lasati studentii sa voteze?
        Uitate mai experimentatule cam ce a fost la facultatea de drept, la gara de nord.
        Au fost practic impiedicati sa voteze prin asa zisa proasta organizare , facuta de cine? de pd-l - organizatorul alegerilor.
        Daca era pe bune vedeam o finala CRIN - GEOANA.
        Basescu trebuia sa pozeze ca fiind alternativa pentru dreapta in romania si pentru asta trebuia in primul rand sa il fure pe crin.
        Basescu NU reprezinta Dreapta din Romania.
  • +4 (6 voturi)    
    Basescu presedinte in turul 2 (Luni, 23 noiembrie 2009, 8:43)

    ticuta2IV1940 [utilizator]

    Ramane sa vedem ce diplomatie adopta Basescu pt atragerea electoratului PNL. Crin Antonescu trebuie sa inteleaga ca peste 5 ani el va fi presedinte ajutat de electoratul PDL deoarece Base
    nu mai are dreptul de a candida si in felul acesta
    se poate elimina usor PSD-ul de pe scena politica
    pt. o perioada de timp in care acest partid de stanga sa poata sa-si faca curatenie de javrele
    corupte
    • -1 (1 vot)    
      care electorat penele? (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:50)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui ticuta2IV1940

      nu exist anici-un "electorat PNL", si oparescu, si antinescu, si toti ceilalti, nu sunt decit "interfete grafice" pentru ion ilescu!

      Asa ca nu mai e nevoie de nici-un tur doi, pedesereul a cistgat, este vorba de o simpla artimetica, nu conteaza daca Base are 32 sau 35%, pentru ca 29+21+4+5 fac mai mult de atit, pedesereul a cistigat ..
  • +1 (3 voturi)    
    E de bine (?)... (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:32)

    urbanie [utilizator]

    A intrat Prostanacul in finala, deci Basescu (cu care am votat) are sanse mai mari pentru un nou mandat. Peste 5 ani, votez cu Crin : el e deocamdata prea slabutz pentru lupta cu comunistii. Oricum, in 5 ani sper sa se coalizeze dreapta, intr-un singur pol, ca sa fie mai clar 'cine cu cine'...
    Deocamdata zic asa : Base ii va da satisfactie lui Crin, deci ii va da liber sa pice guvernul Negoita, cu promisiunea ca-l accepta pe Johannis premier, daca voturile pnl-istilor trec la el. Apoi, peste 6 luni,probabil ca-i da afara de la guvernare, si o luam de la inceput.
    Concluzie : pentru ca in Romania NU TIN coalitiile, e nevoie de crearea CLARA a celor doi poli. Pana atunci, tot ce vedem sunt jocuri politicianisme pentru AZI, nu pentru maine.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu TREBUIA (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:50)

      Diaconu [anonim] i-a raspuns lui urbanie

      In turul 2 nu trebuia sa intre basescu ci CRIN; numai atunci puteai sa consideri o confruntare reala intre Dreapta si Stanga.
      Basescu a intrat i turul 2 cu fraude clare ( autobuzul,mortul voteaza, proasta organizare la sectiile unde voteaza studentii)
  • -2 (4 voturi)    
    ATENTIE! (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:32)

    VARF [anonim]

    Dreapta NU este reprezentata de basescu ar fi o mare rusine si degradant.
    Atentie PN-L sa nu acceptati sa deveniti un nou PNTCD; ar fi pacat si ar fi o pierdere pentru democratie in romania.
    Referendumul cu o prezenta putin peste 50% arata clar ca romanilor le este totusi teama ca basescu va deturna sensul acestuia in favoarea sa personala si mai grav in favoarea pd-l.
    Dizolvarea parlamentului pe care o va face basescu va conduce la fortarea unui parlament reprezentat de un singur partid =pd-l. ADIO DEMOCRATIE