Basescu ii cheama la vot pe romanii din R. Moldova: Va astept sa va spuneti cuvantul si sa optati pentru reformarea Romaniei si pentru reintalnirea noastra cat mai curand in cadrul UE

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Marţi, 17 noiembrie 2009, 10:53 Actualitate | Esenţial


"Va astept pe 22 noiembrie 2009 in cele 13 sectii de votare deschise pe teritoriul Republicii Moldova, pentru a va exprima dreptul de vot. Va astept sa va spuneti cuvantul si sa optati pentru reformarea Romaniei si pentru reintalnirea noastra cat mai curand in cadrul Uniunii Europene", este indemnul adresat de presedintele Traian Basescu si candidat pentru un al doilea mandat romanilor din Republica Moldova, intr-o scrisoare in care enumera toate actiunile sale de sustinere a Chisinaului.

"Anul acesta a fost unul plin de incercari pentru Republica Moldova. Un an in care ati dat dovada de mult curaj si ati luptat pentru a apara ceea ce avem mai scump – libertatea. Doresc sa va asigur, cu acest prilej, ca atat anul acesta, dar si pe parcursul intregului mandat de Presedinte al Romaniei, nu am incetat nici o clipa sa sustin ca locul Republicii Moldova este in cadrul unei Europe Unite si prospere", isi incepe mesajul adresat romanilor din republica Moldova seful statului.

El aminteste ca a incercat, din prima zi a mandatului sau, sa intareasca relatiile bilaterale si in acest sens, prima vizita in calitate de sef al statului roman a facut-o la Chisinau, "pentru ca suntem acelasi popor!". Presedintele Basescu arata ca a sustinut aderarea Moldovei la UE in toate vizitele sale la Bruxelles, Washington si Moscova si ca a solicitat autoritatilor romane competente, parlamentului si Guvernului, sa inlesneasca procedurile de redobandire a cetateniei romane, "un drept ce va apartine".

"Am marit cu 1000 de locuri numarul burselor  acordate tinerilor basarabeni in institutiile de invatamant din Romania. Am insistat ca toti elevii si studentii romani aflati la studii in tara sa primeasca, imediat, cetatenia romana, pentru a se putea bucura de toate drepturile pe care le au astazi cetatenii europeni. Am admirat cum tinerii basarabeni s-au opus regimului totalitar pentru a apara democratia! Pentru ei m-am adresat in plenul Parlamentului Romaniei si am facut apel catre toti romanii sa fie solidari cu cetatenii Republicii Moldova", mai arata presedintele roman.

In incheierea mesajului adresat romanilor de peste Prut, Traian Basescu isi ia angajamentul de "a lupta pentru idealurile romanilor, orinde s-ar afla". "Pentru ca am convingerea  ca Romania exista prin acesti romani, prin toti, iar atata timp cat limba romana, identitatea si constiinta nationala ne va uni, telul meu va fi acela de a-l promova si proteja!", spune Basescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1190 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    da bine... (Marţi, 17 noiembrie 2009, 11:04)

    liviu_ [utilizator]

    eu nu mai cred nimic ce este spus in preajma alegerilor ....
    si aici nu intra numai basescu ci si contracandidatii lui...
  • +4 (12 voturi)    
    Basescu LIVE (Marţi, 17 noiembrie 2009, 11:15)

    Cetatean [anonim]

    Hotnews, Basescu e live pe basescu-live.ro, ii raspunde lui Bleen!

    Preluati declaratiile si difuzati-le text!

    Cetatean
  • -4 (16 voturi)    
    Mai Base, (Marţi, 17 noiembrie 2009, 11:26)

    Pantera Roz [utilizator]

    eu sunt moldovean din dreapta Prutului.Optez pt. reformarea Romaniei.Asa ca nu te votez,omule.Il votez pe Antonescu.
    • +7 (13 voturi)    
      eu d (Marţi, 17 noiembrie 2009, 11:52)

      victor [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

      eu insa il votez, macar a fost consecvent cu problema basarabeana.
    • 0 (8 voturi)    
      Care din ei? (Marţi, 17 noiembrie 2009, 11:52)

      doina [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

      Care Antonescu zici ca votezi?
  • +6 (10 voturi)    
    25 de milioane etnici romani (Marţi, 17 noiembrie 2009, 11:30)

    Romania Noastra [anonim]

    La fel ca in Romania actuala, si in Basarabia exista o generatie de pensionari si oameni mai simpli care are nostalgia societatii totalitare comuniste. Cei din RO voteaza Iliescu-PSD (circa 30%), cei din Basarabia voteaza PCRM-ul lui Voronin (circa 40%).

    La fel ca si in Romania actuala, si in Basarabia exista o minoritate agresiva politic, cu revendicari autonomiste si separatiste: la noi e vorba de maghiarofoni (6%), la basarabeni e vorba de rusofoni (3,5%).

    In aceasta parte de Europa, romanii, urmasi ai daco-romanilor si partial ai cetelor nomazilor cumani, iazigi, alani sau wizigoti pe care i-au asimilat, sunt singurul popor pamantean. Doar grecii mai pot avea pretentia asta, insa foarte partial (pentru ca au fost supusi la exterminari, invazii si colonizari repetate, pe parcursul a 1.700 de ani), grecii de azi nu mai au genetic decat putin in comun cu grecii antici. Si albanezii revendica stramosii iliri si continuitate.
    Insa si la albanezi e mare problema, pt ca cei din nord si cei din sud vorbesc dialecte diferite (nu e vorba de regionalisme ca in Romania), iar albanezii de sud sunt de fapt aromani si greci in majoritate, acum incep ei sa isi redescopere radacinile.

    Romanii, ca pamanteni au singura legitimitate de a fi aici, restul popoarelor vecine au doar legalitate, recunoscuta international. Au fost invazii, maceluri, ocupari de teritorii si la un moment dat s-a stabilit ca ramane fiecare cu ce a apucat sa fure si sa ocupe!

    De la malurile Tisei (acum in Ungaria), pana dincolo de Nistru (acum in Ucraina), de la nord de Cernauti (Ucraina) pana la sud de Bor (Serbia) s-a vorbit si se vorbeste romaneste de sute de ani, inainte sa apara maghiarii asiatici, bulgarii turcici, sarbii sau ruso-ucrainienii slavi.

    E incredibil ca acest neam vechi european a rezistat la atatea invazii, atatea secole si a mai si construit un stat la rascruce de imperii.

    Vom profita de Istorie si treptat vom reuni teritoriile unde s-a nascut poporul roman. Asa va fi!
    • +2 (2 voturi)    
      De apreciat... (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:22)

      defav [anonim] i-a raspuns lui Romania Noastra

      ce ati zis, cu exceptia ultimei fraze, imposibil sa se mai reuneasca teritoriile pierdute la patria-mama ,evident ca in UE nu se poate petrece asa ceva.
      Oricum , comunitatea internationala nu apreciaza lucrurile retrospectiv in modul in care percepem noi istoria noastra si nu cred ca mai intereseaza geopolitic sau in orice alt mod pe cineva.
      • +2 (2 voturi)    
        E imposibil sa cada URSS-ul ;) (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:34)

        Romania Noastra [anonim] i-a raspuns lui defav

        Cati "sovietologi" au prevazut prabusirea URSS? Cati "intelectuali" stangisti din Occident au prevazut disparitia comunismului?
        Nu cred ca era lider european sa isi inchipuie reunificarea germana cu doar 1 an inainte de caderea zidului Berlinului !

        Nu e sigur ca UE va dainui vesnic :)
        Istoria ne invata ca exista intotdeauna oportunitati incredibile, popoarele care profita si reusesc sunt cele care isi urmaresc constant telurile si se pregatesc pentru "acea zi", indiferent cand va veni !

        Multumesc si eu pt apreciere si pt. limbajul dvs. civilizat, o zi buna !
  • -4 (8 voturi)    
    Votati-ma! (Marţi, 17 noiembrie 2009, 11:40)

    Ariel [anonim]

    Mesajul Marinarului trebuie citit astfel: "Moldoveni, votati-ma!". Mai mult decat jenant!
    • +4 (6 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:08)

      [anonim] i-a raspuns lui Ariel

      • -3 (5 voturi)    
        Da... (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:52)

        blackarrow [anonim] i-a raspuns lui

        si l-a prins constiinta acum sa isi faca datoria de chemat oamenii la vot , f. convenabil ,nu ? si nimic nu e in interesul lui , bineinteles,mai ales ca nu uita sa mentioneze cit de tare s-a zbuciumat el pentru soarta moldovenilor.Halal sa-i fie..astept niste minusuri de la cetatenii suparati ,care vor "reforma" lui Base
        • +5 (7 voturi)    
          Hai sa dam mâna cu mâna cei cu inima româna! (Marţi, 17 noiembrie 2009, 13:16)

          Iurie Antonovici Kuzenko [anonim] i-a raspuns lui blackarrow

          L-ai auzit cumva pe Geoana aparând drepturile românilor din Basarabia?Sau pe Antonescu?Ce sa mai zic de iliescu,vc tudor sau becali???Doar Basescu o face,îi sustine pe românii din Basarabia,le ia aprarea si spune ca Basarabia trebuie sa se reunifice cu România(chiar daca o zice în mod foarte diplomatic!).Asa ca Basescu e singurul votabil;el da drumul la reforme si modernizeaza tara.LA VOT ROMÂNI,oriunde ati fi,e dreptul vostru,faceti uz de el,nu lasati pe altii sa voteze în locul vostru!
          • -2 (2 voturi)    
            Sper (Marţi, 17 noiembrie 2009, 15:29)

            blackarrow [anonim] i-a raspuns lui Iurie Antonovici Kuzenko

            sa fie asa cum zici ,m-as bucura sa fie bine pentru noi toti cu Base la cirma, cine ar avea ceva cu el daca lucrurile ar merge bine ,dar de ce tine in sah guvernarea tarii, de ce nu s-a vazut mai nimic in astia 5 ani de guvernare, in primul rind n-a stopat coruptia-f. important , de ce baga strimbe, etc, etc... Nu ti se pare ca sint cam multe voci-unele, f. autorizate - care-l contesta ca presedinte ?
    • +1 (3 voturi)    
      Corect ! (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:23)

      defav [anonim] i-a raspuns lui Ariel

      E transparent ca un geam
    • 0 (4 voturi)    
      Asa si? (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:26)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui Ariel

      Ai fi vrut sa spuna "Ba, nu va votati". E campanie... sper sa treaca cat mai rapid.
    • -2 (4 voturi)    
      votati (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:39)

      marinel [anonim] i-a raspuns lui Ariel

      Pai sa-l voteze presedinte peste Put, ca oricum acolo nu s-au inteles pe cine sa puna in functie.

      Dar parca e urat din partea mea sa le doresc sa iba un asemenea carmaci.
  • +1 (5 voturi)    
    Nu numai drepturi (Marţi, 17 noiembrie 2009, 11:40)

    gheorghe [anonim]

    Ii asteptam sa plateasca si taxe si impozite si sa dea examene pentru locurile din facultati.
    • 0 (4 voturi)    
      RE: Nu numai drepturi (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:27)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui gheorghe

      Din cate imi aduc eu aminte, chiar dau examene de admitere.
  • 0 (8 voturi)    
    Mda (Marţi, 17 noiembrie 2009, 11:46)

    Deepstereo [anonim]

    As vota, daca avea cetatenie pe care o astept inca din 2003! Bine ca acum s-a trezit sa schimbe legea, chiar inainte de alegeri! Sunt foarte dezamagit de el.
  • -3 (9 voturi)    
    Sa-l dam jos pe Basescu (Marţi, 17 noiembrie 2009, 11:54)

    doina [anonim]

    Bineinteles ca vom veni la vot. Nici noi nu-l mai vrem pe Basescu. Ne-am saturat de minciunile lui si de circul pe care-l face.
    • +2 (2 voturi)    
      vrei sa ai carnet de partid? (Marţi, 17 noiembrie 2009, 14:58)

      pentru doi na [anonim] i-a raspuns lui doina

      Va e cam dor de comunism, bag eu seama. Va deranjeaza ca mafia comunista nu mai poate actiona in liniste, ca inainte de 2004.
      Va e dor de niste apauze si o manifestatie de 23 august, nu?
  • -4 (6 voturi)    
    votul si UE (Marţi, 17 noiembrie 2009, 11:56)

    ARDELEANU' [anonim]

    Dragi moldoveni.
    Sunteti invitati de domnul presedinte Basescu sa-l votati, cu promisiunea "pentru reintalnirea noastra cat mai curand in cadrul UE"
    Se pare ca veti (fi) primi si voi UE, precum a primit si Adrian Nastase de la Basescu in decembrie 2004......
    • +1 (5 voturi)    
      Votez Basescu, ca e patriot si roman! (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:25)

      moldovean [anonim] i-a raspuns lui ARDELEANU'

      Decat unul ca Geoana care se duce la Moscova ca tradatorul comunist Voronin, prefer unul ca Basescu, care merge la Bruxelles si la Washington sa puna vorba buna pt republica Moldova.

      Si imi place si ideea cu un parlament mai mic, sunt cam multi paraziti acolo, deja 300 mi se pare foarte suficient !

      Basescu si DA la referendum !
      • -2 (2 voturi)    
        patriot sau patrihot (Marţi, 17 noiembrie 2009, 14:45)

        ARDELEANU' [anonim] i-a raspuns lui moldovean

        Asa este.....Mai ajunge Basescu si pe la Bruxelles si Wasington, ca sa le stea in cale unora ca Berlusconi care-l da deoparte ca pe o scama.
        Mda...Mare patriot (s-a vazut in atitudinea lui din acel moment). A tacut ca porcu-n cucuruz........
  • +2 (6 voturi)    
    Basarabenii (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:01)

    Moldova lui Stefan cel Mare [anonim]

    Pe circa 34.000 km2 (adica un teritoriu mai mare ca al Belgiei sau Albaniei), locuiesc oficial circa 3,6 milioane oameni (2007), din care, potrivit recensamantului din 2004, circa 3 milioane sunt etnici romani (adica echivalentul intregii populatii a Mongoliei sau Armeniei).

    Nici un stat din lume, nici o natiune sau un popor, nu ar renunta la 3 milioane de etnici si 34.000km2, separati de restul tarii datorita dictatului si agresiunii unei puteri imperialiste.
    Altii se bat de decenii pt echivalentul unui judet !

    Minoritatea ucraineana din RM a scazut de la an la an, ajungand acum la circa 8%, tinerii ucrainieni prefera sa se stabileasca definitiv in Occident sau in Ucraina, tara de origine. Ucrainienii
    Minoritatea rusa din RM a scazut chiar mai accentuat, o majoritate de tineri parasind saracia din RM spre prosperitatea moscovita, indemnati si de politica lui Putin de dobandire a cetateniei rusesti (Rusia vrea sa aduca milioane de etnici rusi inapoi, e confruntata cu scadere demografica grava). Iar pensionarii care sunt acum majoritari in Transnistria "pleaca" pe cale naturala. Inca 10 ani si regiunea separatista nu va ma avea cu cine face "stat".

    Ucraina nu vrea regiune separatista rusa, de teama ca asta va afecta si Crimeea si estul Ucrainei. Dar nu vrea nici intarirea Romaniei prin unirea cu RM, de teama ca asta va renaste puternic romanismul in Bucovina de Nord si sudul Basarabiei (aflate in Ucraina actuala). Romania are interes strategic intr-o Ucraina condusa de un guvern federalist de centru-stanga.

    Rusia vrea relatii bune cu Romania, stat UE/NATO strategic, ca sa aiba in romani niste aliati pt "rezolvarea problemei ucrainiene". Pt. ca una e sa te chinui cu 300.000 nistreni pe o fasie cat un judet si alta e sa iei 200.000km2 si 15 milioane etnici de la Ucraina "facuta din bucati" (zicea Putin la Bucuresti!).

    Romania a avut victorie la Chisinau contra comunistilor pro-rusi si victorie la Haga contra Ucrainei.

    Lupta continua, pt. Unire!
  • +1 (5 voturi)    
    votati continuarea reformei! (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:07)

    Antonov [anonim]

    Aveti de ales intre continuarea reformei lui Basescu si intoarcerea la sistemul comunist.
    Sa votati bine!
    • -1 (5 voturi)    
      Aroganta chemare la lupta ! (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:29)

      Gore [anonim] i-a raspuns lui Antonov

      Ai impresia ca oamenii aia de peste Prut sunt chiar tampiti, ignoranti si primitivi ? Crezi ca numai cu Basescu sau cu oricare alt demnitar din Romania isi vor regasi moldovenii busola ? Se vede ca cei mai multi de pe aici habar nu au ce probleme sunt acolo si care le sunt prioritatile. Daca Moldova are nevoie de reforma din Romania, mai bine lipsa. Sunt si ei destul de destepti si capabili sa-si vada de grijile lor. Singuri n-o sa-si rezolve problemele, e edevarat. Dar cu Romania ? Romania nu e in stare sa-si rezolve propriile probleme, dar poate sa le rezolve pe ale lor ? Nici intr-o amarata de ambasada nu e in stare sa puna ordine si sa ofere servicii civilizate, daramite pentru o tara intreaga. Aveti putintica decenta !
      • +2 (4 voturi)    
        Nu e asa! (Marţi, 17 noiembrie 2009, 13:21)

        Andrei Dimitrievici Serebriakov [anonim] i-a raspuns lui Gore

        Asta e discursul voronino-comunistoid,plin de resentimente,ura si invidie disimulata pe România si români.Asa afirma si voroninul la Chisinau cum ca România nu ar fi în stare sa-si rezolve problemele; ba uite ca este "amice",asta ati vrea voi sa fie asa ca sa puteti ramâne la putere,voi ipochimenii comunisti.Dar nu va fi asa,pariem???
        • -1 (1 vot)    
          Daca zici tu, asa o fi ! (Marţi, 17 noiembrie 2009, 14:13)

          Gore [anonim] i-a raspuns lui Andrei Dimitrievici Serebriakov

          Dragaia Andrei Dimitrievici Serebriakov, ca tot ti-ai luat un nume de rusi celebri, daca tu crezi ca asta este discurs voronino-comunistoid, esti la fel de inveninat ca si comunistii pe care ii urasti din rarunchi, si nu te condamn. Comunistii au facut mai mult rau Romaniei si Moldovei decat toti tatarii, turcii si cati altii ne-au calcat. Ne-au schimbat modul de a gandi, nu doar vorba. Si cei mai multi moldoveni, din pacate, inainte sa vorbeasca pe limba lor - oricum i-or spune - gandesc mai intai in rusa. Dar sa nu vezi o realitate de ti se infige in ochi, faci o mare greseala. Nu Romania este modelul, uita-te unde suntem dupa atatia ani de reforma victorioasa: suntem ultimii in UE. Iar RM este cea mai saraca tara din Europa, chiar daca s-a dat cand cu Romania, cand cu Rusia. Modelul este democratia adevarata, libertatea, inclusiv cea economica, inteligenta rasplatita. Si, crede-ma, Romania mai are inca mult de invatat la capitolele astea. Unde vezi "resentimente, ura si invidie disimulata" ? Traiesc aici, "amice", nu in Rusia si nici la Chisinau. E realism curat, amestecat si cu multa deceptie. Pe ce sa fiu invidios, pe saracia Moldovei, pe prostia cat carul a lui Voronin, pe ipocrizia de la Bucuresti ? Imi pare rau cand vad ca politicienii de la Chisinau copiaza atitudini si discursuri de la Bucuresti. Iar Bucurestiul nu e Romania. Du-te de la Leuseni spre Birlad si o sa vezi mai multa mizerie pe marginea drumului decat in RM. Si asta spune ceva si despre oameni, si despre politicieni in general - nu despre comunisti sau democrat-liberali. Cautati ajutorul acolo unde este civilizatie, de la nordici, spre exemplu, care va asista in o multime de proiecte. Invatati sa fiti mai eficienti decat noi, mai seriosi decat noi, mai putin corupti decat noi si o sa va fie mai bine decat cu Romania sau cu Rusia. Intelegi acum ?
    • -1 (1 vot)    
      High ! (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 0:04)

      IL62 [anonim] i-a raspuns lui Antonov

      Esti high, mai ANtonov ! Pina una-alta, de comunisti au scapat Filat, ai lui si copiii aia din Chisinau, nu i-a trimis acasa Basescu. Faceti-va treaba acolo si votati pe cine vreti voi la Bucuresti, pentru ca Basescu nu are nevoie decat de voturile voastre, dar nu asta va aduce mai multi bani in casa. De ce nu-i faceti frate o statuie cu sabie si coroana s-o puneti langa Stefan cel Mare daca vi se pare ca este marele liberator de popoare romanesti ? De ce nu va bateti atunci sa-i aduceti in granitele Romaniei Mari si pe bucovineni, de ce nu o intregiti si cu bucata furata de Stalin Basarabiei si data Ucrainei ? Fiti fratilor mai echilibrati si nu mai dati atatea pupaturi in dos marelui fiu al neamului. Va place sa va gasiti cate unul si sa va ploconiti, sa duceti tucalul cu spinarea indoita.
  • +2 (16 voturi)    
    Basescu ii cheama la vot pe romanii din R. Moldova (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:08)

    mamzy [utilizator]

    Super Base!
    Felicitari moldovenilor si lui Base!
  • +2 (2 voturi)    
    inspirata chemarea... (Marţi, 17 noiembrie 2009, 16:56)

    egroeg [anonim]

    s-ar prea putea aici sa fie diferenta care sa-i aduca o noua presedintie dlui Basescu.
  • 0 (0 voturi)    
    Doar nu o sa-i uitam (Marţi, 17 noiembrie 2009, 22:02)

    mau [anonim]

    Si care e problema? Sau trebuie sa-i uitam complet? Sa mergem ca Geoana la Moscova?
    Daca iese presedinte, ne vinde direct la rusi. De asta s-a dus el in Rusia, sa fie sustinut sa ajunga presedintele Romaniei. Vom asista oare duminica la o lovitura de stat cu ajutor mafiot rusesc pentru a-l pune pe Geoana presedinte al Romaniei?