Salariile bugetarilor care castiga mai mult decat seful statului ar putea fi inghetate pana in 2015

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 22 aprilie 2009, 15:06 Actualitate | Esenţial


Salariile bugetarilor care castiga mai mult decat seful statului ar putea fi inghetate pana in anul 2015 - este una dintre prevederile proiectului legii salarizarii unice, ale carei principii urmeaza sa fie adoptate miercuri de Executiv, sustin surse guvernamentale, citate de NewsIn.

Liderii Coalitiei s-au intalnit miercuri dimineata si au cazut de acord asupra principiilor ce vor sta la baza legii, iar Guvernul urmeaza sa adopte aceste principii in cursul aceleiasi zile. Liderii PD-L si cei ai PSD au stabilit si ca proportia dintre cel mai mic si cel mai mare salariu din sistem sa fie de 1 la 15, fata de 1 la 72, cat este in prezent.

Reprezentantii Coalitiei spun ca termenul-limita pentru intrarea in vigoare a prevederii privind raportul de 1 la 15 intre cel mai mic si cel mai mare salariu din sistem a fost prelungit din 2013 pana in 2015. Ei spun ca, pentru ca aceasta prevedere sa poate fi 100% aplicabila in 2015, este nevoie ca, pana atunci, salariile foarte mari din sistem sa fie inghetate.

 "Constructia noului act normativ va urmari ca, la trecerea de la actualul sistem de salarizare la noul sistem de salarizare, nici o persoana sa nu inregistreze o diminuare a salariului brut de care beneficiaza potrivit actualelor reglementari", a precizat Valentin Mocanu, secretar de stat in Ministerul Muncii.

Valentin Mocanu a adaugat ca termenul pana la care trebuie finalizata legea este sfarsitul acestei sesiuni parlamentare, pentru ca ea sa poata intra in dezbaterea Legislativului in luna septembrie si sa fie aplicata incepand cu 1 ianuarie 2010.

"Raportul dintre salariul de baza minim pe economie si salariul de baza maxim al personalului platit din fonduri publice va creste, astfel incat acesta sa se apropie de practicile europene, respectiv 1 la 15, iar implementarea noului sistem de salarizare se va realiza intr-un termen de cinci ani, prin cresteri salariale diferentiate, Legea urmand sa intre in vigoare in anul 2010", se arata in documentul obtinut de agentia NewsIn, ce contine principiile care vor sta la baza legii unitare de salarizare a bugetarilor.

"Miercuri  vor fi adoptate principiile care vor sta la baza legii unice de salarizare si cele noua criterii de definitivare a functiilor in sistemul bugetar, respectiv nivelul studiilor si competente; importanta sociala a muncii; complexitatea si diversitatea activitatilor;  responsabilitatea si impactul deciziilor; expunere la factori de risc; incompatibilitati si conflicte de interese; dificultatea activitatilor specifice; sfera de relatii - interactiunea cu factorii externi si conditiile de acceptare pe post", a declarat secretarul de stat in Ministerul Muncii, Valentin Mocanu.

Citeste si Proportia dintre cel mai mic si cel mai mare salariu din sistemul bugetar va fi de 1 la 15, fata de 1 la 72, in prezent.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2621 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Falimentul (Miercuri, 22 aprilie 2009, 15:26)

    Oikonomos [anonim]

    Nu aveti barbatie in voi sa le taiati salariile. Norocul nostru este ca dat fiind situatia actuala, statul roman va da faliment inainte de 2015, asa ca s.eca.turile respective nu se vor bucura prea mult timp de privilegii!!!
    Boc! Nu numai ca esti mic, deja nu mai esti vizibil cu ochiul liber! O sa primiti feed-backul nostru cu ocazia europarlamentarelor!!!
    • +3 (3 voturi)    
      Nu e vb ca n-au barbatie... (Miercuri, 22 aprilie 2009, 16:22)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Oikonomos

      E vb ca respectivele persoane cu salarii gigantice...sunt oameni importanti care fac jocurile celor de la putere. Din moment ce le-ai micsorat salariile...nu te mai poti astepta la acelasi nivel de colaborare. Desigur ca acei oameni nu sunt acolo unde sunt doar pt ca au bani si pile, presupun ca sunt si competenti, dar salariile care le iau sunt exagerate pt tara in care traim. Eu totusi sunt curios de alta chestie...avand in vedere ca economia nu mai "duduie"...de unde au ei de gand sa creasca salariile bugetarilor? Mai ales ca urmeaza sa platim si "necesarul" imprumut in cativa ani... Oare cum isi propun ei sa faca chestia asta avand in vedere ca tot dau suturi in sistemul privat? Prin alte taxe oare? Oare nu era mai simplu sa reduca dintr-o parte si sa creasca in partea cealalta? Daca guvernul Boc ne scoate din aceasta groapa in care ne aflam, retrag tot ce-am zis despre ei si ii si votez data viitoare....dar tare cred eu ca masurile astea ne vor baga si mai adanc in groapa in care ne aflam. La urma urmei, intr-o facultate de profil nu ai sa inveti asa ceva niciodata...dar na...poate stiu ei mai bine, sunt oameni cu o mare experienta in afaceri (hahahahaha). Totusi...SPER SA MA INSEL. Sa traiti bine :) .
  • +1 (3 voturi)    
    VA MULTUMIM (Miercuri, 22 aprilie 2009, 15:27)

    EccE [anonim]

    Vaaai, ce masura drastica. Adica io care am 10000 euro pe luna (marit de PeNaListi) acum ca bugetar de stat..imi inghetati salariul pana in 2015 fiindca e mai mare decat al presedintelui..ca sa va arat ce patriot sunt..propun sa il ingetati pana in 2030.va multumesc
  • +2 (2 voturi)    
    Venit asigurat (Miercuri, 22 aprilie 2009, 15:39)

    john [anonim]

    Daca un bugetar are 10000 lei in acest moment trebuie sa stea linistit pentru ca statul ii garanteaza salariul pana in 2015 (inghetat bocna), fata de "fericitii" bugetari cu salarii mici care vor avea 3-4% crestere pe an.. Felicitari...
  • +1 (1 vot)    
    SALARIILE sau VENITURILE "bugetarilor de lux"? (Miercuri, 22 aprilie 2009, 15:49)

    Margelatu [anonim]

    Ar urma sa fie inghetate SALARIILE sau VENITURILE bugetarilor de lux "care castiga mai mult decat seful statului"?! Este o mica/MARE diferenta intre cei doi termeni...
  • +1 (1 vot)    
    salarii (Miercuri, 22 aprilie 2009, 15:53)

    ion [anonim]

    Eu am o idee si mai buna: mariti salariul presedintelui, ca saracu il are cam mic, si atunci totul va fi ok.
  • +2 (2 voturi)    
    numai minciuni (Miercuri, 22 aprilie 2009, 17:11)

    Agamita Dandanache [anonim]

    Guvernul Boc este expresia profunda a operelor lui Caragiale: Sa se revizuiasca primesc dar sa nu se schimbe nimic. Ma fac sa rad cica taie din sporuri dar nimeni nu va fi afectat la salariu brut. Cum se face asta ? Si sa inteleg ca in cinci ani salariile cele mai mici vor creste de 5 ori? Numai minciuni, demagogie, praf in ochii alegatorilor. O sa se vada cand nu o sa mai faca fata la cheltuielile salariale si bineinteles deficitul bugetar va fi unul imens. Atunci si FMI si Comisia europeana o sa realizeze demagogia actualului guvern. Bineinteles ca nu o sa umble la salariile cele mai mari: doar este clientela lor politica: rude, prieteni etc.
  • +1 (1 vot)    
    statul este angajator sau lider de sindicat? (Miercuri, 22 aprilie 2009, 20:01)

    salariat la privat [anonim]

    daca se lasa pe seama ministerelor si se platesc in continuare toate sporurile aberante,ore suplimentare,al 13lea salariu,salariu de merit,bonuri de vacanta,sa la salariatii de la stat,desi se asteapta la cresteri negative de venituri la buget pe trimestrul I((au crescut cheltuielile cu salariile cu 11%-a inebunit lupul!),II 2009,rezulta, in continuare,creste deficitul bugetar,cresc: cursul valutar,inflatia,preturile,in trim IV o sa vina sa zica ca nu mai au bani si o sa ia iar de la investitii sau fmi.inseamna ca ne meritam soarta si conducatorii neprofesionisti ai statului,care nu se pot impune in fata salariatilor de stat.
    cica:responsabilitate,austeritate,solidaritate...
    intr-un caz similar, angajatorul privat, ar trece imediat la restructurare de salarii(sporuri) si de personal.
    asadar,ne intrebam: statul este angajator sau lider de sindicat?sau mai e un deal dublu: atit sa ne coste anestezia anului acesta electoral?