Liderii Coalitiei au cazut de acord asupra principiilor legii salarizarii unice

Proportia dintre cel mai mic si cel mai mare salariu din sistemul bugetar va fi de 1 la 15, fata de 1 la 72, in prezent

de C. Dinu, A. Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 22 aprilie 2009, 13:28 Actualitate | Esenţial


Guvernul a adoptat, in sedinta de miercuri, principiile legii salarizarii unice a personalului bugetar, dupa cum anunta saptamana trecuta premierul Emil Boc.

Actul normativ "va elimina privilegiile din sistemul public de salarizare si va crea o corespondenta reala intre munca prestata pe baza pregatirii de specialitate si salarizarea corespunzatoare in domeniul public fara privilegii si fara privilegiati”, a spus primul ministru.  

El precizase ca nu s-a incheiat inca procesul de consultare a partenerilor sociali si ca discutiile vor continua, "pe un ton accelerat de saptamana viitoare".

  • Vicepremierul Dan Nica: Proportia dintre cel mai mic si cel mai mare salariu din sistemul bugetar va fi de 1 la 15

Liderii Coalitiei s-au intalnit miercuri dimineata si au cazut de acord asupra principiilor ce vor sta la baza acestei legi. Vicepremierul Dan Nica a anuntat ca proportia dintre cel mai mic si cel mai mare salariu din sistem va fi de 1 la 15, fata de 1 la 72, cat era pana acum, si ca partidele aflate la guvernare spera ca legea sa inceapa sa produca efecte incepand din 2010.

"Este vorba despre ierarhizarea in functie de sistemul european de salarizare, precum si de sistemul de echivalare a functiilor in grilele de salarizare, ca in statele Uniunii Europene. Principiul fundamental este principiul european. Cum este si in state ca Germania, Franta, Marea Britanie, Spania sau Italia, asa va fi si in Romania", a declarat vicepremierul Dan Nica, citat de NewsIn, dupa sedinta coalitiei.

Potrivit vicepremierului, partidele aflate la guvernare isi propun ca legea salarizarii unice sa inceapa sa produca efecte incepand din anul 2010. Dan Nica promite ca "Echivalarea functiilor se va face pe principiul unei salarizari care sa respecte competenta, profesionalismul si ierarhia sociala".

  • Sindicatele nu sunt de acord cu propunerile facute

Federatia Sindicatelor Libere din Invatamant nu este de acord cu rezultatul negocierilor de pana acum. Sindicatele si reprezentanţii mai multor ministere au stabilit noua criterii de ierarhizare a functiei publice, care vor sta la baza elaborarii legii unice de salarizare a bugetarilor.

Potrivit acestora postul de profesor cu gradul I de liceu si o vechime in munca de 6-10 ani ar fi echivalenta cu cel de sublocotenent, plutonier adjutant principal cu studii superioare si maistru militar principal, precum si cu cel de expert vamal principal, muzeograf gradul II, preot de parohie, farmacist, fiziokinetoterapeut, expert principal, consilier juridic principal, auditor principal.

Functia de medic primar de clinica ar urma sa fie echivalata ca salarizare cu cea de conferentiar universitar, capitan, consilier superior in minister, artist liric de opera. Functia de referent superior in minister ar urma sa fie echivalata cu cea de secretar de scoala, pedagog, soldat si gradat voluntar, statistician medical, laborant.

Miercurea trecuta, Uniunea Nationala a Judecatorilor din Romania (UNJR) a solicitat in instanta suspendarea acestui proces, dar si reluarea discutiilor de la zero, dupa ce asociatiei i s-a refuzat dreptul constitutional de a participa la procesul de elaborare a legii unice de salarizare, se arata intr-un comunicat al UNJR.

Prin legea unica a salarizarii, sporurile salariale nu mai trebuie sa depaseasca 30% din salariul de baza si se vor acorda doar in anumite conditii.

Guvernul s-a angajat sa adopte legea pana la sfarsitul lunii octombrie 2009, potrivit ministrului Finantelor, Gheorghe Pogea. Luna trecuta, premierul anunta ca proiectul de lege privind salarizarea unica ar putea fi finalizat pana la sfarsitul lunii aprilie, iar in mai, urmeaza sa fie trimis in Parlament pentru dezbatere.

Citeste si Salariile bugetarilor care castiga mai mult decat seful statului ar putea fi inghetate pana in 2015.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17259 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Pentru toti ? (Miercuri, 22 aprilie 2009, 7:40)

    Nicolae [anonim]

    Justitie,MAI,Armata ?
    • -2 (12 voturi)    
      De ce? (Miercuri, 22 aprilie 2009, 9:59)

      Darian [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

      Cine te impiedica sa te angajezi in una din institutiile pe care le-ai enumerat, varsta, sanatatea cumva? Nu-mi spune ca tu ai bun simt, si de aia nu te faci aviator, parasutist, sau gardian la peniteciar. Daca mergi la scoala sau muncesti in alt domeniu, cand pleci de-a casa stii ca te intorci. In altele e probabil, dar cineva trebuie sa le faca si pe astea. Iar aceste meserii nu sunt practicate numai din nevoia de adrenalina ci si de bani. In aceste conditii egalitatea salarilor este o masura pur comunista care indeparteaza tinerii de meserii care cer eforturi fizice si psihice mari si in care de multe ori nu apuci pensia din ele. Si nu ca mori, ci ca dupa vreo zece ani constati ca nu mai poti din diverse motive si trebuie sa o iei de la capat in alta meserie.
      • +5 (9 voturi)    
        Pe loc repaus Dariane! (Miercuri, 22 aprilie 2009, 10:41)

        Tim [anonim] i-a raspuns lui Darian

        Lasa exemplele cu aviatori ca nu avem atatea avioane. Iar gardian la penitenciar cred ca in Ro se intra pe pile :)))). Trebuie o lege a salarizarii ca sa vedem totusi un sergent infanterist sau un politist de la circulatie cam cu ce sunt echivalenti :D... de exemplu...sau un judecator...
        • +1 (1 vot)    
          TREBUIA DEMULT (Joi, 23 aprilie 2009, 8:51)

          Licuriciul [anonim] i-a raspuns lui Tim

          Diferenta de 1/15 este prea mare, un director bugetar nu merita 15 salarii minime pe economie. Daca se cred prea competenti sa treaca la privat. Spagi oricum iau, indiferent de salariu.
          • -1 (1 vot)    
            Din cauza celor ca tine merge treaba asa... (Joi, 23 aprilie 2009, 10:35)

            Eu [anonim] i-a raspuns lui Licuriciul

            Mentalitatea celor ca tine fac lucrurile sa mearga asa cum merg!
            De asta avem autostrazi, trenuri, o administrare foarte buna!
            Nimeni nu vorbeste de ce trebuie sa faca omul ala! Doar de bani.
            Sa ia 100 de salarii minime... dar sa ia decizii bune care sa duca la crestere economica.
            As fi preferat ca Boc si ceilalti ministrii sa ia cate 10.000 Euro pe saptamana si sa avem un plan anticriza coerent! care sa ne scoata din letargie.
            Ii platim pe toti cu cate 1000-2000 euro sirem sa faca ceva ?!?!
            Dar mentalitatea de mai sus ne face sa fim unde suntem acum...
            • 0 (0 voturi)    
              Ma directore (Joi, 23 aprilie 2009, 18:45)

              Licuriciul [anonim] i-a raspuns lui Eu

              E naspa, nu ma directore? Scade leafa, nu mai esti smecher, nu? Ia treci tu la munca, ca nu-ti trebuie 300 de milioane pe luna sa dai cu batu si sa iei spagi. Din cauza parazitilor ca tine care si-au votat propriile salarii s-a ajuns la dezechilibrul social din prezent (care se va reflecta in curind in tulburari si miscari de strada.)
              Hai, nu sta pe internet, ca avem treaba.
      • +3 (11 voturi)    
        Riscurile (Miercuri, 22 aprilie 2009, 11:05)

        G [anonim] i-a raspuns lui Darian

        Teama in:
        Justitie: sa fii judecator si sa ai de judecat intre doi interlopi. Daca nu alegi corect de la cine iei mita? E ca alalalt iti taie gatul si nu te mai intorci acasa?
        MAI: sa ai intalnire cu prietenii din clanurile de interlopi. Daca se shukaresc? Daca nu mai poti sa sustii propria burta si ajungi la spital? Daca se dovedeste ca esti analfabet si te trimit la scoala? E ca nu mai ajungi acasa?
        Armata: haha! Daca nu ai fost tocmai trimis in Afganistan. Sa vinzi armele din dotare si sa te bage la racoare. E ca nu mai ajungi acasa.
        Scoala: te pocesc elevii in bataie ca asa au chef. E ca nu mai ajungi acasa?

        Hai s-o lasam balta cu periculozitatea meseriilor periculoase. In Romania scapi oricum pt ca nu iti faci treaba. Riscurile sunt cel mult cand faci ceva ilegal si te mai prind.
        • -8 (14 voturi)    
          Ca DASCAL nu mai ajungi acasa si altfel (Miercuri, 22 aprilie 2009, 12:23)

          MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui G

          - 3 luni vara , in vacanta mare,
          - inca vreo trei in restul anului, in multe vacante mici,
          - plus o zi ”metodica” saptamanala
          de stat acasa ,
          pa langa banalele sambata si dumica.
          *
          Iar cand e musai sa treci pe la ”catedra”
          intorsul acasa urmeaza iute- iute ,
          dupa cele 4 - 6 ore , a cate 45 de minute/ora
          ....sa nu dai in oboseli.
          *
          Ca dascal
          nu ai armament din dotare
          sa-l vinzi ,
          dar o sedinta cu parintii
          pentru stransul banilor
          in vederea cumpararii Bradului de Craciun, din plastic,
          pe care tu il ai acasa in debara,
          de la promotia 1992,
          tot se mai poate face.
          Basca banchetul de orice final, 8 martie cu fursecuri, șampanii si barfe in Cancelarie,
          Serbarea de sfarsit de an ...buchetul ca buchetul, dar Cadoul clasei cumparat din banii stransi discret de doamna aceea a carei fiica e abonata la Premiul I
          *
          Nici spaga de la interlopi
          nu poti sa iei.
          Noroc cu parintii care,
          de la un moment dat,
          inteleg ca fara o leaca de meditatie
          ...Domnu Trandafir, Baltagu, O scrisoare pier..., copilul lor, care se visează informatician e ca Makensen la Marasesti:
          PE AICI NU SE TRECE.
          • -1 (9 voturi)    
            Inca un cap de creta (Miercuri, 22 aprilie 2009, 13:49)

            Catalin [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

            Are dreptate proverbul: Unde se termina prostia incepe armata!

            Bai parazitule, daca nu erau dascalii nu ajungea ala sa inventeze "armamentul din dotare".

            Spune-mi si mie, cu exceptia mercenarilor din Irak si Afganistan (ajunsi acolo pentru bani, si atat de slab instruiti ca pica precum mustele in fata arora care ii casapesc cu prastia), ce produce, ce munca utila acestei tari, presteaza armata?

            Armata e cel mai mare parazit in tara asta! In conditia in care nu produc nimic si in caz de (Doamne fereste) razboi, sunt primii care fug mancand pamantul, cu maroniul scapat in turul pantalonilor!
            • +1 (9 voturi)    
              hah (Miercuri, 22 aprilie 2009, 14:21)

              Donath [anonim] i-a raspuns lui Catalin

              Are dreptate domnul Mihai. a spus ceva neadevarat in legatura cu programul boieresc al dascalilor? Nu pune egal intre un amarat de dascal si un mare ilustru inventator ca risti sa faci parte din proverbul pe care il enunti. Vreti sa spuneti ca voi invatati copiii? Nu vi rusine ma? Putini peste 10% din profesorii de astazi au rabdarea necesara sa invete un copil in rest vin cu poezia de acasa ca un robotel. Asta numiti voi invatare?. Adica pui pe tabla ca robotul! Si nu uitati. Voi nu invatati pe nimeni! Elevii invata(daca invata). Voi doar predati! ATAT! Pana la a invata elevii.. mai este mult si bine si necesita daruire. O caracteristica care incepe sa devina straina ... ca doar e mai productiv sa dea ore decat sa ”piarda„ timpul la clasa. Si iata dom'le ca unii ridica glasul ca fara dascali astazi nu aveam inventatori :)) Ma intreb cine e fost primul. Profesorul sau elevul?
              • +2 (2 voturi)    
                : )))))) (Miercuri, 22 aprilie 2009, 16:30)

                h [anonim] i-a raspuns lui Donath

                /// Ce zici tu ca fac copiii? Invata?! Ce invata? Sa se bata in pauze, sa bata profi si sa-i injure? Sa se joce cu celularele? sa se comporte ca la usa cortului? Fara sa cadem in derizoriu, dar cred ca interesele ar fi bine sa vina din ambele parti. Parintii sa se ocupe mai mult de copil (asta daca tot il are in dotare) si dascalii sa aiba o tematica mai elaborata si o stimulare financiara bineinteles (macar in randul debutantilor)
              • 0 (0 voturi)    
                Dumneavoastra ati fost primul! (Joi, 23 aprilie 2009, 10:41)

                Eu [anonim] i-a raspuns lui Donath

                Asa este! Inainte de profesor si elev ati fost dumneavoastra! La fel de neinstruit....
                Dar, daca aveti pregatirea necesara puteti sa mergeti plin de daruite pe la tara sa predati, ca sunt locuri destule!
                Mai mult, nici pregatire nu va trebuie! Si nici bani din ce sa traiti! Dao daruire... calatorie placuta
            • -1 (7 voturi)    
              penibi de prost (Miercuri, 22 aprilie 2009, 14:25)

              novarom [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

              inteleg sa faci parte dintr-o tabara anume insa nu ti-as dori sa se ajunga intr-un scenariu pe care-l descrii......cat priveste ce-ar face armata? ia manualul de istorie si vezi ce-a facut de-a lungul existentei sale. Si daca vrei un citat mai celebru decat proverbul tau de dupa bloc, iti spun eu unul de Iorga "armata este o oglinda vie o neamului pe carel reprezinta". .....Iar cand majoritatea oamenilor plangand imi impingeau camionul stricat in dec. 89 strigand "armata e cu noi".....imi spui si mie cati ani aveai.....sau eventual daca ai intrat vreodata pe poarta vreunei UM(daca stii ce-i aia)?
              • +6 (8 voturi)    
                Lasa vrajeala (Miercuri, 22 aprilie 2009, 14:48)

                Catalin [anonim] i-a raspuns lui novarom

                In decembrie 89 eram in armata, militar in termen, si am vazut cu ochii mei "curajul" bravilor militari de cariera. Erati albi ca varul si va tremurau nadragii! In strada au iesit nu militarii de cariera (tablagii si carpacii) ci copii, studentii, muncitorii! Voi erati ascunsi prin vagauni, plangand de frica si mestecati carnetul de partid crezand ca astfel se pierde dovada ca sunteti comunisti! Minciuna asta cu "armata e cu noi" nu mai tine de mult! Si cei care au fost in strada n-au uitat ca armata aceea a tras in oameni.

                Sunteti toti niste oportunisti - asta va face sa fiti lasi! Din oportunism intrati in armata inainte de 89 (ca "iti da statul haine si casa") din oportunism intrati acum! Eroismul vostru e o gluma.
                Iar cei cativa care merg in Afganistan sau Irak merg pentru bani - asumandu-si un risc.

                Oricum - si o spun in cunostiinta de cauza (fiindca nu sunt profesor cum crezi) - a trecut vremea privilegiilor voastre! O sa vedeti!
                • -1 (5 voturi)    
                  n-ai inteles nimic...de-aia ai fost soldat (Miercuri, 22 aprilie 2009, 15:26)

                  novarom [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

                  ca si pregatire, cei care erau militari in termen in 89 nu se ridica nici la nivelul siretului unui militar din 2009...de ce?...pt ca atunci toti erati pe la canale si metrouri la munci....iar asta este si-o explicatie a ceaa ce s-a intamplat in revolutia pe care zici c-o cunosti, de la lopata direct cu mitraliere in mana....iar efectele s-au vazut.
                  N-am sa fac polemica cu tine, esti departe de adevar stimate ce-oi fi tu...ca si multi din aceia care ne conduc ...ca doar de aia suntem aici dupa 20 de ani.....succesuri si tie asa cum doresti si tu la altii!!!!
                  Apropo cunosti vreun stat fara armata?
                  • +1 (5 voturi)    
                    Da - cunosc! (Miercuri, 22 aprilie 2009, 15:43)

                    Catalin [anonim] i-a raspuns lui novarom

                    Romania!

                    Ce numesti tu armata e doar o adunatura de paraziti, parveniti la trai bun pe banii statului.

                    In alta ordine de ideii - daca tu esti militarul nou, al anului 2009, ce cautai la revolutie cu camionul militar pe strazi, asteptand sa te impinga lumea (probabil motorina ai furat-o ca s-o vinzi)? Te dai singur de gol! Sper sa-ti fi priit digerarea carnetului de partid.

                    Roaga un amic pe care nu-l strange casca militara sa-ti traduca lista de tari fara armata - incultule si agramatule:
                    http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_without_armed_forces
                    • +1 (5 voturi)    
                      cunosti degeaba (Miercuri, 22 aprilie 2009, 16:29)

                      Costinel [anonim] i-a raspuns lui Catalin

                      Prietene,

                      Nu stiu ce profesie sau ce scoala ai, dar sincer nu ai pic de "simt" analitic, ca sa nu zic nici macar spirit de observatie. Daca ai avea catusi de putin timp si ai studia lista a carei adresa oricum ai postat-o aiurea (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_without_armed_forces) ai vedea ca tarile cu care te lauzi tu sunt ori niste biete insulite pierdute prin oceanele lumii ori sunt statulete protejate prin acorduri cu mari puteri (Franta, SUA). Daca te intrebi, da, sunt militar si iti pot spune ca datorita celor care merg dupa bani prin Afganistan si Irak stai mataluta linistit acasa si nu ai grijile celor din Georgia, Ucraina sau Moldova. Daca vrei sa vezi ce s-ar putea intampla unei Romanii fara armata citeste putina istorie si o sa-ti dai seama. Daca nu iti spun eu - in cateva zile prin grija rusilor suntem dezmembrati si in bratele unui razboi civil (vezi Targu Mures acum cativa ani). Sunt probleme si in armata, nu contest, exact ca in societatea asta condusa de fostii politruci comunisti, dar aruncatul cu piatra unul in altul nu rezolva nimic. E risipa de timp si dovada incontestabila a unei crase imaturitati intelectuale. Cat despre afirmatia "Armata e cel mai mare parazit in tara asta!" pe mine cel putin, nu ma face sa cred decat ca esti un refulat care manaca o gramada de bani de la patron sau vreun "lup tanar" din staff-ul nomenclaturistilor la putere. Cat despre dascali... sunt putini care se mai pot numi asa...
                    • -2 (2 voturi)    
                      esti de pe cocalari.com? (Miercuri, 22 aprilie 2009, 17:32)

                      novarom [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

                      romane nu te regasesc decat aici!
                      Am zis ca nu-ti mai raspund caci bati campiile. Tin totusi ca pt cei ca tine, dar si pt altii, caci vad ca ai sustinatori, sa fac niste precizari....anume:
                      -ca varsta n-am apucat sa fiu membru de partid asa cum crezi
                      -camioanele se stricau pt ca de ani de zile stateau degeaba, iar armata de care partidul isi batea joc facea alte treburi
                      -azi am ajuns sa regret ca am ales aceasta cariera si nu am profitat de anii de dupa revolutie cand puteam sa ma apuc de altceva.....vezi cazurile celor care nu stiu sa scrie dar conduc masini de sute de caias mai scrie dar am treburi mai imp decat tine
            • 0 (6 voturi)    
              esti idiot sau te prefaci? (Miercuri, 22 aprilie 2009, 16:18)

              marian [anonim] i-a raspuns lui Catalin

              pentru informarea ta armata mai face si alte lucruri decat ... irak si afghanistan... mai iese pe la inundatii, mai ajuta revolutii....dar tu probabil lucrezi la oi si nu ai capacitatea sa vezi mai departe decat cei 30 m din arealul unde iti pasti animalele. pana la a emite judecati de genul asta e bine sa te interesezi ce reprezinta armata... cate caractere a format (pe vremuri cand era obligatorie) si ca este un stalp al stabilitatii in orice democratie. probabil nu meriti sa ti se raspunda in niciun fel dar...
            • 0 (0 voturi)    
              te iseli baietel... (Joi, 23 aprilie 2009, 21:00)

              muky [anonim] i-a raspuns lui Catalin

              ...armata produce ceva ce se numeste PACE, sau altfel spus ,siguranta zilei de maine ;adica vei putea" insira cuvinte goale ce din coada au sa sune" IN LINISTE, fara teama ca te va deranja cineva sa-ti expui pe net, cuvintele jignitoare la adresa celor ce(e adevarat sunt platiti)sa-si dea viata pt TINE si poporul din care faci parte;candva cand armata era obligatorie,nu erai considerat barbat,daca nu faceai armata;din pacate s-a scos,desi pe multi i-ar trezi la realitate,si poate ar privi lucrurile dintr-un alt unghi,mult mai pragmatic si mai ancorat in realitatea de zi cu zi;mai reflecteaza la ce ai scris si incearca sa ai un punct mult mai flexibil si mai tolerant ,vei avea numai de castigat. cu bine
        • 0 (0 voturi)    
          Gandire profunda (Miercuri, 22 aprilie 2009, 16:06)

          darian [anonim] i-a raspuns lui G

          Inteleg ca in ordine publica, justitie, aparare toti sunt spagari si dau mita sa se angajeze si de cate ori se organizeaza concursuri de aia vin cate 100 pe un post. Si toti sunt prosti ca nu stiu ca locurile au fost date. Dar tara are noroc cu cei ca tine. Trebuie sa fi mandru cand te duci la servici si treci pe langa mine.
          Aveam un unchi care gandea ca tine: nu merge la doctor sa nu le umple buzunarele. A murit cu zile.
      • +3 (9 voturi)    
        De aia (Miercuri, 22 aprilie 2009, 11:10)

        ion [anonim] i-a raspuns lui Darian

        Cine ma impiedica. Poate faptul ca nu vreau. Enumeri si tu niste exceptii. Se pare ca uiti ca in justitie, mai si armata sunt si secretare femei de servici, diferiti functionari, directori. Care este diferenta dintre o secretara din armata fata de una de la o scoala? Raspunde la mai multe telefoane si face mai multe cafele. Dar un director cu ce ii mai cu mot? Si in firmele private este o anumita echivalare intre angajati din diferite domenii de activitate. Echivalare care ia in considerare diferite aspecte. Nu vad de ce la stat nu se poate aplica. Poate ca sunt diferite persoane care se cred mai deosebiti si nu pot fi echivalati cu un profesor.

        Oricum pana nu se trece la stat pe o salarizare bazata pe performanta indiferent de domeniu/minister tot nu se face o reforma adevarata
      • +5 (7 voturi)    
        naiDar (Miercuri, 22 aprilie 2009, 11:34)

        de ce oare [anonim] i-a raspuns lui Darian

        Te faci ca uiti care e piata spagilor ca sa te angajezi in domeniile (castele) enumerate de Nicolae. Normal ca aia care au cotizat (sau cotizeaza inca) tipa acum, dar situatia de acum vreo 3 ani cand un soldat cu liceul la seral avea salariu dublu fata de cel al unui profesor ar trebui sa nu mai apara decat odata cu revenirea in evul mediu. Nu mai zic de gradele superioare, specializate in lustruit scaunul. Mai adaug faptul ca la noi mersul la razboi se face pe baza de voluntariat (spaga). Adica te-ai angajat in armata doar pe timp de pace, daca apare vreun conflict..
        Ca o concluzie, este criza, perioada de austeritate bugetara si e de inteles ca cei care primesc bani degeaba de la stat (bani cu care s-au obisnuit) sa devina foarte vocali in a-si apara veniturile comode. E de inteles, dar nu de acceptat.
        • 0 (0 voturi)    
          Voluntar pe timp de pace (Joi, 23 aprilie 2009, 10:48)

          Eu [anonim] i-a raspuns lui de ce oare

          Daca doamne fereste intram in stare de razboi nu mai este voluntara participarea pentru nimeni!
          Cel putin asa stiu eu! Ma poate incorpora si pe mine, si pe tine...
      • +10 (10 voturi)    
        Mai usor cu egalitatea (Miercuri, 22 aprilie 2009, 11:36)

        sile [anonim] i-a raspuns lui Darian

        Hmm, vad ca sunteti direct afectat si v-ati incins. Totusi legea nu prevede "egalitatea salariilor", cum vad ca va exprimati ("egalitatea salariilor este o masura pur comunista"), ci doar o anume omogenizare, o plafonare a salariilor maximale si o limitare a sporurilor. Mi se pare corect ca un aviator, un judecator sau un medic chirurg sa castige de cateva ori mai bine decat un suplinitor debutant dintr-o scoala generala, dar nu mi se pare corect absolut deloc ca:
        1. un sofer fara nicio alta functie speciala care lucreaza in domeniile enuntate (MAN, MI,Justitie) mai sus sa bata la 800 de euro cu sporuri (caz concret pe care il stiu). Un sofer in mediul privat care face o munca similara castiga 50% din suma asta.
        2. un functionar public sa aiba sporuri care depasesc cu 100% salariul de baza net (salt de la 1400 brut la 2500 in mana, salt "rezolvat" din sporuri si prime care mai de care mai ciudate). Alt caz concret pe care in stiu eu.
        3. Salariul mediu net in administratia publica sa fie cu 50% mai mare decat salariul mediu net din sectorul "productie industriala". Vezi orice statistica pe 2008

        Se simte nevoia unei omogenizari si a unei plafonari. Cei cu salarii foarte mici sau nedrepte fata de ce anume fac ei la nivel social ar trebui sa aiba o crestere, ceilalti o plafonare si mai ales o limitare de sporuri, sa se dea doar acolo unde este efectiv cazul (adica la aviatori ;))

        Si cand vorbesc de o anumita crestere, nu ma refer la "gardieni, aviatori si parasutisti", ci la sistemul medical si de educatie. Categoriile enumerate de dumneavoastra stau bine. Si nu ma refer ca stau bine la modul absolut, adica castiga cat ar castiga in Germania sau ca se imbogatesc, ci stau bine relativ la ce poate duce economia romaneasca. Economia romaneasca, adica mediul privat asta poate face astazi: 350 euro salariul mediu pe economie, 6000 de euro PIB per capita. Suntem la cam 25-30% din potenta economica a unei tari ca Germania.
      • 0 (2 voturi)    
        pericole si sporuri (Miercuri, 22 aprilie 2009, 12:12)

        ion [anonim] i-a raspuns lui Darian

        Sa nu uitam ca pentru pericolele mentionate mai sus au pe langa salarii grase si alte beneficii (de exemplu sporuri pentru te miri ce si peste toate acestea mai ies si la pensie la 50 de ani). Deci daca vor o lege atunci acele riscuri la cere se supun sa fie recompensate doar o singura data nu de mai multe ori cum se intampla acum: prima data in salariile grase pe care le primesc, a 2-a oara in sporurile salariale si a 3-a oara in grupele de munca si limita de pensionare. Si poate mai sunt si altele pe care nu le cunoastem.
        Si hai sa nu povestim despre meserii extreme gen aviator si parasutist pentru ca stim foarte bine cati pierde vara sunt in armata si politie (multi nici nu stiu bine sa scrie) iar noi vrem sa-i echivalam cu doctorii si profesorii!!
        Pana una alta infractionalitatea in romania este in crestere si noi le tot marim salariile la politisti vezi doamen ca nu or mai merge altii la scolala de politie. Hai sa fim seriosi, este o meserie domneasca unde se ia ia spaga multa fara sa se faca mare lucru. Si peste toate astea mai sunt si increzuti de paraca ce meserie complicata ar face ei.
        Cred ca peste jumatate din doctori si profesori ar fi in stare sa practice meseria de politist dar sunt curios cati plutonieri si capitani ar putea sa fie doctori sau profesori.
        Sa fi doctor sau profesor trebuie sa termini universitati de stat care au o oarecare istorie dar ca sa fi politist cu studii superioare e suficient sa finalizezi o facultate privata care vinde diplome.
        Ati mai auzit ceva de finalizarea cazului de jaf si crima din Brasov sau de finalizarea celui din Cluj. Ei bine astia sunt politistii nostri competenti pe care ii comparam cu doctorii.
      • 0 (0 voturi)    
        Echitate. (Joi, 23 aprilie 2009, 8:14)

        Nicolae [anonim] i-a raspuns lui Darian

        Poti castiga oricat in firme private,dar ca producator de nimic si capusand (impozite pe salariul celor ce muncesc,TVa,etc) sa vrei mai mult decat de 15 ori valoarea salariului unui bugetar incepator nu e corect cum nu era corect 1la 5 pe vremea lui Ceasca!
    • 0 (6 voturi)    
      inca un novice (Miercuri, 22 aprilie 2009, 10:59)

      novarom [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae

      inainte de a te baga in seama doar pt ca ai internet si tastatura raspunde la o intrebare: ai urmarit la tv momentele in care erau aduse corpurile militarilor din Afganistan sau cele cu profa din Zalau sau Suceava?
      Justitia nu face obiectu pt ca oricum e un Tom & Jerry........ atata timp cat pt ei pericol public sunt arbitrii de fotbal si mosnegii de 80 de ani care muta tarusii pe ogoare..... si nu lumea interlopa sau milionarii care sug banul public de 20 de ani incoace.
      • 0 (4 voturi)    
        Scuze.. (Miercuri, 22 aprilie 2009, 13:02)

        Buster [anonim] i-a raspuns lui novarom

        ....si care ar fi ideea cu militarii din afganistan si cu profa din Zalau sau Suceava ??
      • +4 (6 voturi)    
        esti pe langa (Miercuri, 22 aprilie 2009, 13:27)

        ion [anonim] i-a raspuns lui novarom

        Mai da tu esti pe langa rau de tot. Nu poti sa compari o profesie cu un proiect, dar la nivelul tau tot ce se poate.
        Plecatul in Afganistan e identic cu un proiect pe care il gasesti in oricare alt domeniu de activitate.
        Un capitan este incadrat cu un anumit salariu, iar in momentulin care el decide unilateral (ca nu-l obliga nimeni din cate stiu eu) sa plece in Afganistan atunci el practic ia parte la un proiect unde este platit cu un alt salariu. Cei care pleaca in misiuni in zone de razboi nu cred ca vor avea salariul comparat cu alte categorii de salariati bugetari inclusiv cadrele militare.
        Dar daca tu te apuci sa compari pe cei care pleaca in Afganistan cu doctorii si in schimb uti de celelalte 99% de frecatori de menta din armata si politie atinci e grav tare in tara asta.
        Sau poate ii fi si tu unul din aceia vizati care acum iti justifici leafa mare?
        • +1 (1 vot)    
          regret scoala care te-a dat....intr-o parte (Miercuri, 22 aprilie 2009, 20:02)

          novarom [anonim] i-a raspuns lui ion

          sa-ti spun eu unde e nivelul tau ioane!
          Plecatul in Afganistan nu se regaseste in nici un alt domeniu cum ai tu impresia.
          Stii tu ce face un militar pana ajunge, chiar si voluntar, sa plece acolo?
          Nu freaca menta....iti spun eu. Cand tu Ioane, te uiti la canalele tale favorite sau te dai pe net....baietii astia is demult prin poligoane, daca stii ce-s alea, nu-s laboratoare de doctori. Si sa-ti mai spun ceva....armata mai are si-un sistem piramidal de personal, un sistem in care nu incapi pana la adanci batraneti, apropos tot de doctorii care ies la pensie la 80 de ani(nu ca m-as lua de ei dar asta e realit). Asta e unul din motivele pt care un stat civilizat isi plateste ca lumea tinerii (20-48ani)sa vina in armata.
          Si pt linistea ta si a altora....am iesit din armata...nu-mi apar nici un salariu, insa ma oftica incultura unora ca tine.
          • -1 (1 vot)    
            coruptie (Joi, 23 aprilie 2009, 9:08)

            ion [anonim] i-a raspuns lui novarom

            spui sistem piramidal!?
            ma rog, cred ca esti din afara sistemului. stai ca-ti spun eu cum se pleaca in afganistan, bosnia si alte locatii de genul acesta. cu spaga sau pile.
            intreaba pe oricine care a ajuns acolo si are sa-ti confirme ca exista un procent de militari care ajung pe baza de profesionalism si un alt procent mai mare care ajung pe baza de relatii si spaga. regret dar acesta este adevarul si astia sunt cei pe care ii echivalam cu doctorii si profesorii.
            apropos exista o gramada de doctori si profesori care au facut scoala de subofiteri in timpul armatei si acum au grad de locotenent, deci practic ei ar putea sa fie angajati ai armatei (unora chiar li s-a propus la finalizarea studiilor).
            ce diferenta exista intre ei si un locotenent activ? bineinteles salariul.
            dar sa nu uitam ca doctorul sau profesorul ori cand ar putea sa treaca in cadru activ (bineinteles pana la o anumita varsta) dat ofiterul care a intrat in armata pentru ca nu a vrut sa faca scolala veci nu va fi doctor sau profesor.
            si in alta ordine de idei franta cauta 9000 de medici deoarece are deficit in spitale, anglia, germania, olanda, sua etc. hai sa ne batem joc si de cei care au mai ramas si atunci o sa mergem sa ne trateze domnii ofiteri si militieni cand o sa ne imbolnavim. si o sa ne trateze cu un glont!
            • +1 (1 vot)    
              (Joi, 23 aprilie 2009, 10:56)

              novarom [utilizator] i-a raspuns lui ion

              de ce?
              pentru ca:
              -eu iti spun una....tu te faci ori ca ploua, ori ca nu intelegi si-i dai inainte cu ale tale discutii de dupa bloc sau de la bere
              -vezi ca sunt multi fraieri si de nivel extrem de mic (soldat) care se dau ei cunoscatori ai sistemului militar....aia iti vand tie gogosi si tu le inghiti
              -de ce se propune finalizarea studiilor celor cu termen redus......e o alta capcana in care ai cazut si nu-mi incape spatiu sa te la lamuresc, mergi la orice birou informare-recrutare...
              -tot pt mintea ta creata iti mai dau un exemplu: io ca si artilerist am echivalare a diplomei in constructii de masini si f. multi colegi sunt in mom de fata cadastri in toata tara. Asa ca merge si viceversa pe care mi-o bagi tu in fata cu doctori si profesori. In plus, tot pt tine stupid man, am si o diploma in istorie.....iar la cariera de ofiter am renuntat doar de un an, de aceea cunosc multe probl....nu doar banuiesc cum faci tu.Eu am sa ma duc sa predau istoria la la o scoala....sa-mi spui tu cand va trage cu obuzieru vreun doctor.....
              -pe alocuri compari mere cu pere.....daca eu mergeam iarna in poligoane si altcineva in laborator la caldurica, eu zic ca si recompensa tre sa difere
              -daca ai posibilitatea sa judeci mai mult decat un "ultras" citeste mai jos ce spune un ofiter care n-a fost acasa cand i s-au nascut copiii, are si probleme de sanatate, cata naveta a facut, s.a.
              Poate sunt prea dur........dar asa sunt militarii....nu?!
              • -1 (1 vot)    
                Fiind baiet cu obuze eu trageam (Joi, 23 aprilie 2009, 12:54)

                Obuz Vasile [anonim] i-a raspuns lui novarom

                M-am spart pe jos de ras de comparatia dumitale. Adica iarna trageai cu obuzierul, in timp ce un doctor ce salva vieti trantorea prin spitale. Cica ai mai terminat si istoria. Medicina nu ai terminat-o? Ca la Spiru poti face 10 facultati. Am o colega ce acum termina limbi straine, italiana si spaniola. Nu stie o boaba, dar va fi licentiata.
                Am deviat de la subiect. Am o intrebare: dupa ce trageati cu obuzele ce faceati? Tuica, berea si muierile erau bune?
                Am facut armata la TR. Capitanul ne lasa acasa daca ii aduceam tuica, hartie xerox, sau daca il plimbam cu masina de la un bar la altul.
                Asa ca termina cu prostiile. Stie toata lumea cum sunt ofiterii. De politisti ce sa mai spun.
                • 0 (0 voturi)    
                  alt cap sec (Joi, 23 aprilie 2009, 15:35)

                  novarom [utilizator] i-a raspuns lui Obuz Vasile

                  nici nu stiu de ce am intrat in polemica cu unii care nu numai ca nu merita, dar se pare ca sunt nascuti din relatiile avute de ofiterii ce se distrau dupa ce trageau cu tunu.....va las cu teoriile voastre sa va spargeti pe jos de ras.....vorba ta vasile, cauta-l si pe ion caci cred ca aveti multe in comun
  • -5 (7 voturi)    
    O intrebare (Miercuri, 22 aprilie 2009, 8:40)

    O intrebare [anonim]

    Stie cineva ca acest Guvern vrea sa initieze o lege unica in lume dupa un model al anilor 70 ?? In care medicul e comparat cu politistul, functionarul public sau profesorul fara diferentiarea clara a naturii muncii fiecarei categorii profesionale??
    Nicaieri in Europa nu exista o asa aberatie, fiecare categorie profesionala isi are sistemul sau de salarizare si recompensare si cred ca si in Romania ar terbui fiecare sistem de salarizare sa fie reformat separat.
    Stiti ca acest proiect de lege nu exista intr-o forma macar de proiect ? Pina acum s-a discutat doua luni pe niste principii si vrem ca pina in octombrie sa avem legea.
    • -3 (5 voturi)    
      "Scheletii" (sic!) din sertare... (Miercuri, 22 aprilie 2009, 9:50)

      Margelatu [anonim] i-a raspuns lui O intrebare

      In timpul campaniei electorale de anul trecut "competentii" si "responsabilii" ajunsi azi la guvernare sustineau ca legea era deja pregatita inca din 2007:

      ****************************************************
      (...) În aprilie 2007, premierul avea pe masă de la Vasile Blaga legea sistemului unic de salarizare a funcţiei publice, iar Gheorghe Barbu i-a lăsat legea sistemului unic de salarizare în domeniul bugetar şi a personalului contractual. (...)
      El spune că pentru programul naţional de autostrăzi şi legea sistemului unic de salarizare PDL îşi va asuma răspunderea guvernamentală în primele 30 de zile ale guvernării.(...)
      ****************************************************
      http://www.mediafax.ro/politic/videanu-pdl-isi-va-asuma-raspunderea-guvernamentala-pentru-legea-sistemului-unic-de-salarizare.html?1687;3397072

      PS: Da, este vorba de acelasi "competent" domn Videanu-Bordureanu ajuns (spre nefericirea Romaniei) de 5 (cinci!) luni ministru al Economiei, care insa in tot acest interval de timp nu l-a auzit nimeni sa deschida gura si sa elaboreze sau sa propuna vreo masura concreta anti-criza (chipurile, "prioritate" a guvernului Boc) sau de sprijinire a economiei nationale. Singurele lucruri care mi-a ramas in minte privind "activitatea" lui Videanu in tot acest timp sunt declararea "starii de urgenta" (sic!) in timpul crizei gazelor rusesti din iarna (pentru ca achizitiile guvernamentale de pacura pentru centrale sa se poata face FARA LICITATIE...) iar mai recent:
      http://www.catavencu.ro/boc_i_a_scazut_impozitele_lui_videanu_cu_doua_milioane_de_euro-7414.html
  • +1 (1 vot)    
    no way (Miercuri, 22 aprilie 2009, 9:35)

    contribuabilu' [anonim]

    Punem pariu ca nu o sa avem o asfel de lege nici pana in mai nici pana in 2009 si nici pana in 2015?!
    Ca sa faci asa lege tb sa ai wowo ceea ce nu are nici dl. Pogea nici Boc. E mai usor sa mai bagi un forfetar ceva sau o marire de TVA dacat sa tai niste cheltuieli aberant de mari cu salariile bugetarior sau sa mai scada nr. lor.
    • +2 (6 voturi)    
      lege (Miercuri, 22 aprilie 2009, 10:53)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui contribuabilu'

      Ii obliga FMI, ca ei n-ar vrea sa o dea. Oricum, e limpede, zic eu, ca ei se gandesc doar cum sa faca in asa fel incat salariile grase din servicii, armata, agentii, ministere, nu numai sa nu scada (ca nu vor scadea), dar sa nu apara atat de mari cum sunt pana acum.

      E bine sa existe o asemenea lege din doua motive:
      1. transparenta
      2. eliminarea argumentului "criza" (oricat de mic ar fi bugetul, el trebuie impartit echitabil)

      In rest, echivalarea conferentiar-capitan nu ma face decat sa rad. (si nu ma refer la conferentiarii facuti prin plagiat sau la capitanii promovati pe pile)
  • -2 (6 voturi)    
    absurd (Miercuri, 22 aprilie 2009, 10:59)

    Constantin [anonim]

    Legea salarizarii unice nu va putea fi aplicata fiindca este o aberatie. Nu este logic sa bagi la gramada toate functiile din sistemul bugetar, deoarece e aproape imposibil de gasit termene de comparatie comune.

    O cale mai usoara de a rezolva aceasta problema, este cea actuala. Impartirea bugetului pe ministere, iar fiecare minister sa fie responsabile cu gestionarea banilor. Acesta impatire trebuie sa se faca dupa legi clare si cu totala transparenta.

    De ce nu se aplica conform legii si transparent
    actualul sistem bugetar, inainte de schimbarea lui?
    • +4 (6 voturi)    
      Nu e absurd deloc (Miercuri, 22 aprilie 2009, 12:08)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

      E raul cel mai mic. Si o lege mai clara decat atat nu se poate.
    • +2 (2 voturi)    
      absurd este ce se intampla deja (Miercuri, 22 aprilie 2009, 12:11)

      pehash [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      pai tocmai pentru fiecare minister isi gestioneaza singur banii am ajuns la concluzia ca e nevoie de o lege unica de salarizare.
      de-aia au toti secretarii de stat si directorii de prin ministere salarii de zeci de ori mai mari decat ale amaratilor de functionari care intr-adevar muncesc (cel putin o parte din ei).

      intr-adevar, nu prea poti sa compari mere cu pere, doctori cu capitani de armata, dar nici nu poti sa lasi lucrurile sa mearga prost pe motiv ca nu ai gasit inca solutia perfecta.

      cea mai serioasa varianta ar fi remunerarea pe criterii de performanta si auditarea activitatii. dar cine sa-i auditeze cu vacaroiu la curtea de conturi.. pui lupul paznic la oi?
      • 0 (4 voturi)    
        cauza si efect (Miercuri, 22 aprilie 2009, 12:39)

        constantin [anonim] i-a raspuns lui pehash

        Impartirea banilor pe ministere nu are ca efect salarii disproportionate.

        Alta e cauza pentru acest lucru. Care?
        Trebuie identificata si inlaurata aceasta cauza astfel incat sistemul actual sa functioneze corect, atat tot. Asta e calea cea mai usoara pentru rezolvarea aceastei probleme.

        Vei vedea cat se va intinde cu legea asta de salarizare unica, care cred ca e numai de fatada si nu va avea nici o finalitate.
  • 0 (2 voturi)    
    as dori... (Miercuri, 22 aprilie 2009, 11:09)

    liviu_ [utilizator]

    exemple concrete...
    at va castiga un profesor, un medic, un jurist, un militian etc...

    o sa se pastreze salariile alea "imense de 7-8 milioane bugetar cu facultate???? sau chiar o sa se micsoreze... sau o sa revenim cat de cat la normal?
  • -6 (8 voturi)    
    Legea lui peste ! (Miercuri, 22 aprilie 2009, 11:19)

    Alex [anonim]

    Capitan de armata cu cadru universitar - tare comparatia. Amindoi niste mediocrii. Nici unul nu produce plus valoare in domeniul lui.
    Tare de tot.
    • +2 (2 voturi)    
      RE: Legea lui peste ! (Miercuri, 22 aprilie 2009, 11:42)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Pai chiar din ce spui tu reiese ca legea e buna! Daca un capitan si un conferentiar universtar "produc" fix acelasi lucru cu acelasi efort, nu inseamna ca trebuie sa aiba fix acelasi salariu?
    • 0 (0 voturi)    
      nu abera.... (Vineri, 24 aprilie 2009, 11:18)

      conf [anonim] i-a raspuns lui Alex

      tu ai auzit de proiecte de cercetare stiintifica?....
  • +3 (5 voturi)    
    sa vedem ce o iesi (Miercuri, 22 aprilie 2009, 11:38)

    cetateanul turmentat [anonim]

    pana nu stim sigur ce va iesi aici se mananca kkt gratis.
    ce dorim noi e alta problema. una peste alta, pentru cei neavizati, in vest au o salarizare destul de uniforma diferenta facand-o sporurile care sunt chiar mai mici de 30%.
    mie mi se pare o masura buna care nu v-a fi perfecta, asta e sigur. stie cineva o tara unde totul este perfect? bineinteles vor fi multi nemultumiti dar le va trece. cei mai nemultumiti vor fi cei care nu fac nimic pe bani multi si cei care vin la serviciu doar ptr vechime.
    macar cineva a luat taurul de coarne.
    apropo, nu sunt fan basescu & co.
  • -6 (6 voturi)    
    Bugetari din toate tarile... iertati-ne! (Miercuri, 22 aprilie 2009, 11:53)

    bugetar [anonim]

    Toti spun ca trebuie sa fim ca occidentalii care au sporuri doar pana in 30 %.
    Pai 30 % din 1800-2000 euro inseamna mai mult decat salariul meu actual cu tot cu sporuri.
    Vorbiti ca sa nu dormiti!
    Sa-mi fie rusine ca m-am nascut aici in RRomania!
    • +4 (4 voturi)    
      Spor (Miercuri, 22 aprilie 2009, 12:28)

      G [anonim] i-a raspuns lui bugetar

      Deci eu n-am auzit pe nimeni sa aiba sporuri de 30%. Poate aia care baga uraniul in reactor.
    • +8 (8 voturi)    
      @ bugetar (Miercuri, 22 aprilie 2009, 12:53)

      cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui bugetar

      1. Romania are un salariu mediu calculat in functie de performanta, productivitate, etc.
      2. deci esti bugetar! vrei tu , ala care esti platit din banii mei, sporuri 2-3000 % ca sa egalezi salariul occidentalilor?
      3. pentru a ajunge la salariile astea , occidentalii au pornit tot de la salarii mici cu ani in urma si cum noi suntem cu cel putin 50 de ani in urma....
      4. mie nu-mi este rusine ca m-am nascut in Romania, imi e rusine de cei ca tine si de cei care ne conduc aiurea de atatia ani.
  • +8 (10 voturi)    
    corect (Miercuri, 22 aprilie 2009, 12:23)

    Radu [anonim]

    In sfarsit o lege cu iz european, prea se luau sporuri peste tot. Nu cred ca ii loveste pe bugetarii corecti, ci doar pe cei pilosi care erau mereu in lista de bonificatii.
  • 0 (2 voturi)    
    comentariu (Miercuri, 22 aprilie 2009, 12:55)

    acadea [anonim]

    Sunt profesor universitar la o facultate de stat si am un salariu de incadrare de 31 mil lei vechi de incadrare, la care se adauga sporul de vechime si de doctorat.
    Fata de sumele care se vehiculeaza in presa cu privire la salariile profesorilor universitari cred ca este o mare diferenta.
  • 0 (4 voturi)    
    asa si asa (Miercuri, 22 aprilie 2009, 12:58)

    vreau un loc de munca [anonim]

    Este interesant de inteles, ca ratiune a bunului simt, cum poate un profesor care munceste pana la 4 ore pe zi sa pretinda acelasi salariu cu o alta categorie de personal pentru care programul zilnic depaseste cu usurinta timpul normal de lucru de 8 ore stabilit prin prevederile Codului muncii. Cred ca fiecare persoana isi alege locul de munca dupa interesul si placerea personala. Nu cred insa ca egalitatea salariilor poate aduce vreun aspect pozitiv in mersul lucrurilor. Sunt de acord cu salariile mai mari pentru toate acele categorii de bugetari in locul carora nu mi-as dori sa aflu (judecatorii cei blamati, militarii incapabili sau militienii corupti). Oricum nu cred ca se pune in acest moment problema maririi salariilor ci mai degraba se cauta un motiv pentru scaderea lor. Asa ca toti cei angajati in sistemele defavorizate nu ar avea de ce sa-si faca griji. Acum grija fata de ceilalti e o alta problema, legata mai mult de capra vecinului. Cei ce se plang de prea putini bani de la stat sunt asteptati in sectorul privat cu bratele deschise.
    • +4 (6 voturi)    
      comentariu (Miercuri, 22 aprilie 2009, 13:25)

      acadea [anonim] i-a raspuns lui vreau un loc de munca

      referitor la numarul de ore pe care il are un profesor tin sa precizez urmatoarele:
      - pe langa aceste ore didactice trebuie sa se tina seama de celelalte pe care le consumi pt a-ti pregati materialele pe care urmeaza sa le sustii ,
      - de ce nimeni nu se gandeste la timpul suplimentar pe care-l folosesti pt studiu, pt lucrari pe care le publici, pt. articole si participari la diverse simpozioane,
      - daca ar fi sa plecam in mediul privat asa cum sustineti pt cei care sunt nemultumiti de salariile de la buget, cine ar mai pregati copiii si studentii,
      - este foarte usor sa judeci fara sa cunosti toate aspectele.
      • -2 (4 voturi)    
        Pt d-l profesor (Miercuri, 22 aprilie 2009, 14:04)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui acadea

        D-le Profesor (Profesoara) tin sa va anunt ca bugetul e limitat de cat producem astia putini de la privat, un profesor castiga cat mine care muncesc 8 ore cu raspunderea mea pentru actele pe care le pregatesc.
        Un profesor nu raspunde material si penal dupa cati elevi trec la examen, daca s-ar introduce asa un barem as fi de acord cu tine.
        Imi cer scuze ca imi permit sa iti spun asa pentru ca am pregatire de profesor, am predat 1 an la gimnaziu si am renuntat din cauza lui Cati cea debila.
        Daca veti raspunde penal si material pentru procentajul de trecere al copiilor in examene atunci va voi da dreptate si voi cere chiar eu sa vi se mareasca salariile.
        Iar daca nu stii ce inseamna munca la privat incearca sa nu explici altora ce inseamna pregatirea orelor ce urmeaza.
        Sa inteleg ca va pregatiti orele citind in wikipedia materiale pentru orele urmatoare.
        hai sictir!
        • +2 (4 voturi)    
          h (Miercuri, 22 aprilie 2009, 14:29)

          Anais [anonim] i-a raspuns lui adrian

          Am avut un oarecare contact cu sistemul de invatamant, si nu mi-am pregatit materialele pentru ore dupe wikipedia, si au fost muuuultee ore de pregatire pentru materiale, proiecte, pentru a le colora ora cat mai frumos, pentru a-i face si pe cei cu mai putina inclinatie spre studiu sa obtina macar bagajul minim de cunostinte cu care ar trebui sa plece din clasa....Si reactia lor a fost ca si a ta: hai sictir! Vine nebuna si se agita in fata clasei...
          • -1 (3 voturi)    
            nu e chiar asa.. (Miercuri, 22 aprilie 2009, 15:29)

            marlene [anonim] i-a raspuns lui Anais

            si eu am avut contact cu sistemul de invatamant din Romania atat cel preuniversitar cat si universitar (nu ma refer la elev ci ca profesor respectiv asistent universitar)..bani multi si munca zero in prop. de 90% dintre profesori. De aceea suntem unde suntem cu sistemul de invatamant..un singur profesor nu am intalnit sa tipe ca vrea criterii clare de evaluare cat mai dese si eventual marirea normei de lucru..18 ore pe saptamana e o rusine in schimb salarii mari..domnule prof...si alte prof. au nevoie de documentare, de studiu individual (ba ..la privat daca nu esti la curent cu ultimele noutati in domeniul risti sa te dea afara si sa iti ia altul locul) si nimeni nu te plateste in plus..Dar asa s-a invatat..mai ales profesorii..rusine.
            • +1 (1 vot)    
              nu-sh ce fel de cadru didactic ai fost.... (Vineri, 24 aprilie 2009, 11:34)

              conf [anonim] i-a raspuns lui marlene

              da' bine ca ai plecat..
              Uite care-i treaba...ca informatie generala: exista norma didactica si norma de munca conf. c.i.m. exista o diferenta clara. (mai cauta si te mai informeaza) tot 8 ore pe zi se lucreaza (conf contractului de munca -cu norma intreaga si aici nu ma refer la exceptiile stabilite de angajator/sindicate) indif unde lucrezi - invatamant sau nu. Ciocu' mai mic ca e clar ca e o frustrare de-a ta. Nu te impiedica nimeni sa evoluezi in domeniu, sa publici lucrari stiintifice etc. - sa "cresti" si intr-un final sa ajungi profesor univ. E clar ca nu oricine poate excela...si uite ce usor se face selectia ;)
          • +1 (1 vot)    
            procentajul (Joi, 23 aprilie 2009, 8:51)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui Anais

            Draga Anais, se poate sa fii unul din profesorii afectati care chiar pun suflet in ceea ce fac, dar banii in invatamant nu ii castigi tu, ci profesorii gradul I, care habar nu au ce sunt alea calculatoare, limbaje de operare, nu cunosc nici macar o suita Office, nu stiu sa faca o expunere in Powerpoint, nu stiu sa foloseasca un laptop etc.
            Cand vei castiga banii pe care ii castiga ei, vei vedea diferenta intre ce sustin eu, adica calitate in invatamant si ceea ce vor acesti dinozauri, adica numai marirea salariilor.
            Eu sunt de acord sa trebuie sa primiti mariri de salariu, dar asta daca sunt bani in bugetul invatamantului, in primul rand si doi banii sa fie dati celor care chiar ii merita. Tinerii trebuiesc sa primeasca cele mai consistente mariri salariale in domeniul invatamantului si nu dinozaurii.
        • +1 (1 vot)    
          ce produce privatul????? (Joi, 23 aprilie 2009, 10:14)

          io [anonim] i-a raspuns lui adrian

          ca io nu mai vad nimic made in romania...totul e importat...

          in afara de evaziune fiscala, ce se mai intampla? tot privatul e platit pe PFA sau drepturi de autor...

          cum ramane cu impozitele platite catre stat??

          pentru ca nu suntem corecti cu noi insine, de-aia suntem aici...

          Privatul NU produce nimic, mai oameni buni, majoritatea dintre cei privati activeaza in servicii (la fel de neproductive ca invatamantul, protectia sociala, sanatate).

          Diferenta e ca bugetarii sunt singurii platitori corecti de taxe si impozite.

          asa ca, sa nu o mai dam cu privatul, ca nu merge.

          P.S. Lucrez in privat. Dar hai sa fim corecti...Daca tot blamam scoala, armata si bugetarii, nu mai bine i-am desfiinta? sa fim seriosi...nu strica...
          • 0 (0 voturi)    
            Pt IO (Joi, 23 aprilie 2009, 10:40)

            ADRIAN [anonim] i-a raspuns lui io

            Colegul meu de suferinta, spre marea ta surprindere, lucrez la o firma privata romaneasca, si care culmea este pt tine ca produce si spre surprinderea ta si mai mare exporta.
            Cand am fost la banca sa anunt ca am export si c astept sa vina banii s-au uitat functionarele mirate, pentru ca eram singurul care facea export in toata banca.
            Eu fac plus valoare, eu nu vand servicii, nu soft, nu altceva, productie.
            Si productie cu materii prime romanesti, ma bat cu furnizorii sa respecte calitatea, pentru ca nu ei merg cu produsele la export ci eu si eu am obrazul in saramura daca ceva merge prost.
            Asa ca imi pot da cu parerea despre economia reala, si inka ceva, greu de inteles pt tine, noi chiar platim salariile la real, iar daca vrem sa dam prime nu avem voie, ca noi nu ne putem face lege speciala ca primariile care fac ce vor pe banii nostri, ai celor care muncim.
      • 0 (2 voturi)    
        Intrebare (Miercuri, 22 aprilie 2009, 15:10)

        tsuranami [anonim] i-a raspuns lui acadea

        Domnule profesor, ce e ala spor de doctorat ?

        Cu stima,
      • +1 (3 voturi)    
        studiu (Miercuri, 22 aprilie 2009, 15:12)

        alfa [anonim] i-a raspuns lui acadea

        Doar profesorii isi pregatesc materiale? Doar profesorii trebuie sa studieze permanent pt a face fata cerintelor?
        Sa inteleg ca pentru un doctor, judecator, functionar public, politist, aviator s.a.m.d. care si-ar dori sa profeseze performant, nu este necesar, nu? Au ei reducere de program in contul orelor alocate pt studiu sau pt pregatirea materialelor pe care ureaza sa le prezinte/redacteze?
        • 0 (0 voturi)    
          ma doaaare capul! (Vineri, 24 aprilie 2009, 11:40)

          conf [anonim] i-a raspuns lui alfa

          cine are reducere de program?...zau ca e jale. sunt 8 ore pe zi! helau!
    • +1 (3 voturi)    
      valoare (Miercuri, 22 aprilie 2009, 13:32)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui vreau un loc de munca

      Corect este ca salariul sa fie in concordanata cu valoare adaugata la servici si nu cu timpul petrecut la servici.

      Cat priveste profesorii, ei au un rol determinanat in evolutia societatii. Vom apuca oare vremurile cand pozitia si importanta fotbalistilor in societate va fi luat de profesori, cum este si normal? Sa vezi cum sa bat si se depasesc recorduri ale sumelor de transfer intre diferite institutii de invatament pentru profesori renumiti?
  • -2 (2 voturi)    
    dreptate (Miercuri, 22 aprilie 2009, 13:26)

    ion [anonim]

    Singurii care isi riscau viata in fiecare zi au fost minerii ,restul este poveste,nesimtire .Azi nu mai exista bunsimt,toti sunt robii banului si nimic nu mai conteaza. sSuntem o socitate a lui Barabas ,fara orientare ,care se bucura de fiecare majorare a castigurilor bugetare .I as pune sa stea in camera cu un silicotic in ultima faza sa vada cine risca mai mult: politistul ,soldatul ,magistratul sau diplomatul ? De ce nu luam modelul german de ierarhizare pentru ca acolo functioneaza legea si nu au loc smecherii ?
  • -3 (3 voturi)    
    Stire pt prosti (Miercuri, 22 aprilie 2009, 14:20)

    Mama Omida [anonim]

    Voi chiar credeti ca nu vor mai fii venituri mai mari de 6000 lei in sistemul bugetar???
    HAHAHA
    E o lege care face parte programul pentru campania electorala bai pasaricilor. Nu ati inteles ca a inceput campania electorala???
    HAHAHA
    Voi chiar credeti ca porcii zboara???
    Legea asta nu va fi adoptata niciodata.
    HAHAHA
    Cat mai viseaza romanul, saracu...
    Falimentul ne asteapta... nu mai visati...
  • +1 (5 voturi)    
    nu sunt bugetar (Miercuri, 22 aprilie 2009, 14:29)

    ovidiu [anonim]

    Dar ce am inteles eu este ca se doreste micsorarea salariilor mari si nu marirea celor mici pentru a se ajunge la un raport de 1:15.
    Practic si celor care sunt buni si performanti in sistemul bugetar li se sugereze sa lucreze in cel privat.
    Trist.
    Normal era o ajustare in sus, dar guvernantii se bazeaza pe povestea "capra vecinului" si de aceea aceasta masura comunista va avea mare priza la mase.
    Sa va dau un exemplu: La Cadastru la TM exista un baiat care receptioneaza cererile de tot felul (te ajuta la completat), incaseaza banii, etc. Este asa de bun in ceea ce face incat lucreaza cu 2 persoane deodata si rezolva aprox 100 de persoane in o singura ora. Daca ar fi dupa mine, unui astfel de om chiar fara facultate, i-as da un salar apropiat de al directorilor pentru ca aduce un plus deosebit acelei institutii. Mai degraba dai afara ceva directorasi decat asa un om.
    Eh, credeti ca legea asta il va avantaja pe omul nostru, il va mai motiva material sa faca aceeasi treaba? Daca nu are facultatea si coboara in punctaj?
    Ce vreau sa spun este ca acest sistem nu va incuraja calitatea muncii si competentele, ci exact invers.
  • 0 (4 voturi)    
    Bietii oameni mintitzi de PNL (Miercuri, 22 aprilie 2009, 14:37)

    1:72 [anonim]

    si-au facut credite pe care nu mai pot sa le duca din salarii
    De unde se vede ca teoriile despre eliberarea banilor pt. consum pe timp de criza n-ar functiona in romania

    16 APRILIE 2009

    Un sfert dintre români ar fi luat credite mai mici, dacă ar fi ştiut de criză

    BUCUREŞTI / 13:50, 16.04.2009

    Un sfert dintre români ar fi contractat credite mai puţine sau de o valoare mai mică dacă ar fi ştiut că va exista o criză economică, în timp ce aproape jumătate din populaţie, respectiv 49%, ar fi economisit mai mult, reiese dintr-un studiu realizat de Aviva.

    Peste jumătate dintre români consideră că propria situaţie financiară actuală se datorează în totalitate deciziilor din urmă cu 1-2 ani şi că ar începe un plan de economii pentru a avea acces la o rezervă de bani în momente de criză economică, dacă ar putea da timpul înapoi, se arată în studiu.

    http://www.mediafax.ro/economic/un-sfert-dintre-romani-ar-fi-luat-credite-mai-mici-daca-ar-fi-stiut-de-criza.html?1686;4218811
  • 0 (0 voturi)    
    Nu-s bani la buget ? (Miercuri, 22 aprilie 2009, 16:25)

    Ardelean [anonim]

    Dar de ce ? Nu-s bani la buget ?

    Daca tinem cont ca statul niciodata nu pierde ar trebui sa fie bani.
    Spre exemplu, in urma unei datorii de cca-20 milioane, dupa majorari am de plata cca 90 milioane. Desigur ca din salariu voi plati ca daca le mai las o sa am de plata casa.
    Ma intreb daca achit o suma, achit majorarea sau datoria propriu-zisa. Nici contabilii nu stiu prea bine asta.
    Deci..nu va mai plangeti de bani, are balta peste !
  • -1 (1 vot)    
    Salarii-guvernanti (Miercuri, 22 aprilie 2009, 17:32)

    A.B [anonim]

    Dupa cate realizez din comentariile romanilor de mai sus, unii mai avizati altii mai pe langa subiect, imi dau seama ca acest guvern de incapabili care ne-a mai indatorat cu inca 25 miliarde euro, dupa ce multi dintre ei si rudele lor(parinti, unchi, matusi, veri, socrii, copii etc.) au furat si indatorat Romania si implicit romanii de 20 de ani incoace, au REUSIT prin noile lor initiative sa bage zanzanie intre romani. De fapt guvernantii vor sa reduca salariile, insa nu pe ale lor(inclusiv parlamentarii). De ce nu cresc salariile cele mici ca sa ajunga la raportul 1-15 prin marire si nu prin reducere. Vor spune ca nu mai sunt resurse. Am eu o propunere; sa nationalizam toate averile celor care s-au imbogatit dupa 1989 si nu le pot justifica. Sa-i obligam pe imbogatitii acestor timpuri sa-si repatrieze valuta din bancile straine. Sunt numai doua masuri care pot rezolva toate problemele financiare ale Romaniei de azi. Daca guvernul ar emite asemenea initiative sunt sigur ca foarte multi dintre imbogatitii acestori timpuri ar face un scandal monstruos ca se se auda la Bruxelles si Washington sau cei mai multi se vor refugia in strainatate alaturi de conturile grase transferate in diferite tari bogate. Sigur ca guvernantii nu vor face asemenea propuneri, deoarece vor lovi in neamurile si prietenii lor care jefuiesc Romania si pe romani de 20 de ani. Trebuie sa ne unim si sa-i schimbam cu reprezentantii celor 60% dintre romanii care nu ies la vot.
  • 0 (0 voturi)    
    Bietii de noi! (Miercuri, 22 aprilie 2009, 17:58)

    bugetaru` de serviciu [anonim]

    oameni buni, e clar ca trebuie facute restructurari. se vehiculeaza in invatamant eliminarea a 50 % din cadre (oricum sunt multi !). in sanatate o sa mai dea afara 10 %, in mae, in mai, in mapn vor avea loc alte restructurari, asa ca nu va bucurati prea mult de legea asta care mai mult va scoate din sarite.
    "va rog sa stati la locurile voastre!!!... alo, alo, va rog sa stati la locurile voastre!..." traiasca "scumpa" noastra patrie, traiasca "scumpul" nostru conducator! mai traiti bine ???
  • 0 (0 voturi)    
    curaj (Miercuri, 22 aprilie 2009, 18:08)

    nutu [anonim]

    Politicienii nostrii ,iar o sa gaseaca ceva original,struto-camila care o sa tulbure societatea si mai mult .De ce nu copiem un sistem reusit cum ar fi cel din Germania si sa terminam cu povestile.Nu am fost in stare sa mentinem ce am mostenit de la Ceausescu ,Timp de 20 ani am vandut uzinele la fier vechi,petrolul,mineralele,padurile,si nu s a ales nimic din munca atator generatii.Hotia ,minciuna,lichelismul este la nivel inalt ,iar societatea argintilor,a celor de tip Barabas,nu da semne ca s a trezit si i matura stiind ce vrea.Asteptam sa vina altii sa ne rezolve problemele.Rusinos !
  • 0 (0 voturi)    
    statul este angajator sau lider de sindicat? (Miercuri, 22 aprilie 2009, 19:57)

    salariat la privat [anonim]

    daca se lasa pe seama ministerelor si se platesc in continuare toate sporurile aberante,ore suplimentare,al 13lea salariu,salariu de merit,bonuri de vacanta,sa la salariatii de la stat,desi se asteapta la cresteri negative de venituri la buget pe trimestrul I((au crescut cheltuielile cu salariile cu 11%-a inebunit lupul!),II 2009,rezulta, in continuare,creste deficitul bugetar,cresc: cursul valutar,inflatia,preturile,in trim IV o sa vina sa zica ca nu mai au bani si o sa ia iar de la investitii sau fmi.inseamna ca ne meritam soarta si conducatorii neprofesionisti ai statului,care nu se pot impune in fata salariatilor de stat.
    cica:responsabilitate,austeritate,solidaritate...
    intr-un caz similar, angajatorul privat, ar trece imediat la restructurare de salarii(sporuri) si de personal.
    asadar,ne intrebam: statul este angajator sau lider de sindicat?sau mai e un deal dublu: atit sa ne coste anestezia anului acesta electoral?
  • 0 (0 voturi)    
    normalitate (Miercuri, 22 aprilie 2009, 21:06)

    Codruta N [anonim]

    In sfarsit ne apropiem de normalitate. Asa e si in tarile UE, asa a fost si pe timpul lui Ceasca.
    A fost o mare porcarie sa mareasca salariile la clientela politica ce huruzea pe banet fara sa faca decat ciubucuri si ilegalitati.
    Bravo PSD ca ai cedat. Parca nici nu-mi vine sa cred !?
  • +2 (2 voturi)    
    Misto!!! (Miercuri, 22 aprilie 2009, 22:07)

    Nea Merin [utilizator]

    Ba fratilor, pana si spiritul de haita a disparut in voi, doctori tipa la profesori, militarii la poitisti, politistii la administratia publica si uite asa in harababura generala, voi va tiganiti ca chiorii si baietii destepti fura ce-a mai ramas. Pana nici chestia cu capra vecinului nu mai este de actualitate la voi, acum vreti sa moara vecinul sa-i luati capra. Degeaba fratilor ca si capra lui tot raioasa este si nu mai traieste mult, asa ca nu va mai burzuliti unii la altii ca tot in strada ajungeti. Acum depinde din ce motive veti ajunge acolo si in ce calitate. Puteti ajunge someri sau grevisti ai foamei (cam tot aia de fapt) dar pana la urma tot acolo. Si de ce zic asta! Findca nu mai aveti ce fura puilor, a trecut vremea locurilor de munca la STAT degeaba si primit lefuri frumoase pentru baut cafele si discutat despre ala cu care sa incurcat curva aia de la patru, de unde o fi avut bani de masina nenorocita de la doi, si ce toale si-a tras parasuta aia de la parter.
    GATA ati papat tot si acu faceti scandal ca trebuie sa mergeti la munca. Dar cine va trimite bre? Nu aveti decat sa faceti ce stiti mai bine, sa stati si sa tipati ca nu deranjati pa nimeni, dar nici pe voi nu o sa va deranjeze nimeni asa ca atunci cand o sa vi se lipesca burta de sira spinarii, iar puradeii or sa va puna chilotii la prajit in untura scoasa de sub burdihanele inca unflate da atata lehuzie si de pe cururile mari de la stat pe scaun, o sa inghititi in sec, o sa mergeti cu coada intre picioare si o sa faceti ce am facut si noi pana acum: O SA MUNCITI.
    Ptiu drace, urat suna cuvantul asta nu, Nu aveti de unde sa-l stiti nu era pana acum in vocabularul vostru.

    V-am pupat pe portofelul gol!
    Fara pic de respect pentru toti bugetarii
    NEA MERIN
  • +2 (2 voturi)    
    salarizarea (Miercuri, 22 aprilie 2009, 22:49)

    militarul [anonim]

    Domnilor ce ne face Basescu si boc nu a facut si nu va face nimeni. Adica pur si simplu ne face sa ne taiem gatul.
    Adevarul este ca peste tot sunt uscaciuni. fie in armata fie in invatamant.
    parintii mei sunt profesori. Si au insistat sa fiu militar. Eu nu prea am vrut dar ei ma indrumat tocmai ca pe vremuri militarul inspira respect. Asta se intampla inainte de revolutie. Ma refer la intrarea mea in armata. Acum ce sa fac ?
    Nu ma apuc sa spun cat am pierdut in viata din cauza armatei Nu aduc aminte de studiile mele. As vrea sa ma credeti ca as pleca oricand din armata si sa las salariul meu de nimic la oricare profesor. Numai sa pot sa fiu din nou pus in situatia sa aleg meseria.
    Toti avem responsabilitati dar ce ma doare cel mai mult este ca suntem si am ajuns o masa de manevra pentru adevaratii analfabeti.
    Daca in invatamant vor fi salarii mai mari o sa vin sa ma angajaez in invatamant. Dar niciodata armata nu-mi va da inapoi tot ce am pierdut. Familie Sanatate, cariera, prieteni. Am fost numai prin gazde si plimbat prin toata tara. Nu am ajuns niciodata la copii cand trebuia. Nu am participat la nasterea niciunuia chiar daca au fost nascuti prin cezariana. Adica stiam data nasterii. In concluzie imi urasc parintii nu ca as fi vrut sa fiu profesor cu toate ca acesta meserie am facut o chiar poate mai mult ca un profesor, la cati militari mi-au trecut prin mana. Si MTR am avut destui si nu mai spun. Ce puteau face dascali de la inceput trebuia sa modelez eu acum. Dragi profesori noi militarii fie el plutonier sau general nu putem sa fim mai buni decat societatea in care traim. Toti suntem importanti. Asa le spuneam la toti recrutii. Si credeam in asta. Un singur lucru ne diferentiaza Eu cu mana pe inima as putea oricand sa fiu profesor de liceu chiar la multe materii. Ma tem ca nu multi profesori poate sa guste viata de militar Dar nu numai sa guste sa o practice.
    Stiti ce mi-a spus un prieten profesor care l-am invitat sa vina in armata sa castige
  • +2 (2 voturi)    
    salarizarea (Miercuri, 22 aprilie 2009, 23:13)

    militarul [anonim]

    CONTINUARE
    Stiti ce mi-a spus un prieten profesor care l-am invitat sa vina in armata sa castige mai bine. A spus ca mai bine 5 lei la umbra decat 10 la soare.

    Am zambit si pe undeva i am dat dreptate. Obosisem si eu. Cu sanatatea pe chituci cu nervii la glezne si ce este mai rau fara casa. 20 de ani nu am plecat in CO Sa strang bani sa cumpar o casa stiti cati bani am strans. Atatia cat pot sa cumpar o garsoniera confort IV la marginea BUC.
    Poate ca altii au fost mai isteti dar cand va vad asa porniti pe un amarat de plutonier iertatima imi aduc aminte cand eram pe magheru in 89. Nu mai spun nimic. Ba da atunci mi am dat seama prima data cat suntem de manipulati ......Important oameni buni este ca in aceasta tara sa fie promovate valorile si oamenii care muncesc. Sa nu ne fie rusine ce suntem ci de cat de mult putem sau nu fi de folos societatii acum s-au mai tarziu. Responsabilitati. Imi aduc aminte cant ma stresa gandul ca recrutul care vine la poarta unitatii intreg si sanatos iar eu trebuia sa l redau parintilor cel putin la fel. Ma stresa ca putea sa pateasca ceva. Sunt multe spus si tare as vrea sa vi le spun dar ma simt ca as da si in parintii mei care sunt profesori de moda veche totusi. Oricum nu pot sa nu-i iert pentru tot ce mi se intampla. Sper sa plec din armata chiar daca armata ma stors de seva. Credetima la 40 de ani ma simt batran ca la 60. Poate ca am fost si prost si m-am implicat. Am vrut sa fiu cel mai bun asa cum am fost la scoala. Asa cum am dorit sa multumesc dascalii mei intodeauna. Va iert pe toti asa cum imi iert si parintii Dar sa stiti ca nu aveti dreptate.
    Credetima intro zi veneam de la munca tarziu si cu o gramada de ganduri. M-am urcat intr-un autobuz gol caci era o ora destul de tarzie. M-am asezat in fata pe primul loc din dreapta. Privirea mi-a picat in interiorul soferului. Ce meserie frumoasa mi am spus. Un program regulat cu salariu cu mult mai mare ca al meu. Am inceput sa-l invidiez. Il vedeam cum isi termina tura
  • 0 (0 voturi)    
    degeaba (Miercuri, 22 aprilie 2009, 23:13)

    jee [utilizator]

    am citit comentariile si o singura concluzie pot sa trag: suntem foarte frustrati si asta numai din cauza coruptiei si hotiei majore care ne inconjoara. astea ne-au schimbat cu totul valorile (in caz ca le-am avut)...toti isi raporteaza pretentiile la protejatii/capusatorii statului. daca ei au/pot X atunci eu de ce nu merit Y?

    dupa cum putem vedea (si criza ne-o arata), acest tip de mentalitate s-a dezvoltat la nivel mondial, doar ca noi fiind 'emergenti' toate lucrurile sunt mai accentuate, mai contrastante.

    pana nu ne vom da seama ca totul porneste de la noi (nu asteptand de la altul) si ca doar cu anumita rabdare putem merge spre calea mai buna....pana atunci nimic nu se va schimba!
  • +2 (2 voturi)    
    salariu (Miercuri, 22 aprilie 2009, 23:29)

    MILITARUL [anonim]

    CONTINUARE
    Am inceput sa-l invidiez. Il vedeam cum isi termina tura merge acasa la copii la nevasta Relaxat multumit chiar daca obosit. Credeti ma l-am invidiat atat de mult. Nu mai conta ca facusem o facultate un masterat. Vroiam sa traiesc armonia lui. Dar sa stiti ca niciodata nu l-am condamnat pe el. Intodeauna mi-am asumat vina cea mai mare a tot ce mi se intampla. Poate ca unii o duc bine in armata nu stiu eu as pleca oricand. Oricum am muncit mereu, mai greu nu se poate. In concluzie dragi concetateni toti trebuie sa ne schimbam si sa avem o alta atitudine. Mai greu cu acesti guvernanti. ORICUM SUNTEM IN FATA LOR O MASA DE MANEVRA.
    SI ADEVARAT VA SPUN LA CAT MA STORS ARMATA SI ACUM SUNT PE DRUMURI DUPA UN EFORT ENORM CHIAR CA NU MAI SUNT DISPUS DECAT SA PLEC DRACU SI SA MA FAC ORICE NUMAI SA PLEC.
    Sindicate nu avem, alt servici nu putem sa luam, cand stateam in cazarma si poligoane dupa 89 altii faceau bani. Iar acum suntem doar niste plutonieri. O spune si unul la TV cu subinteles.
    Daca ma bag cu el in banca s-ar putea sa nu stie mai nimic. Dar asta este. O sa scap eu si de asta.
    Eu va doresc bafta. Poate ca vin sa ma angajez profesor. dar sa stiti ca sunt foarte militaros si o sa va scot la inviorare. Am glumit cu inviorarea bineinteles restul ramane valabil.
    • 0 (0 voturi)    
      valoare adaugata (Joi, 23 aprilie 2009, 9:36)

      ion [anonim] i-a raspuns lui MILITARUL

      In Romania putin probabil sa-ti schimbi profesia dupa o anumita varsta.
      Dar hai sa vedem care este valoarea adaugata a fiecarei meserii.
      Profesorul primeste in clasa 1-a un copil care nu stie aproape nimic, la finalul a 12 clase sau facultate el stie sa scrie, sa citeasca, etc, mai stie o meserie cu care el intra in societate si produce la randul lui valoare adaugata.
      Militarul, primeste un recrut care la finalul armatei stie instructie, sa traga cu arma etc. La ce foloseste? Cam la nimic. Eu am facut armata si pot sa spun ca este un an pierdut din viata.
      Multi ar spune ... in caz de razboi tara are armata. Hai sa fim seriosi acum razboaiele se fac cu tehnologie inventata de oameni instruiti, care au trecut printr-un sistem de invatamant, nu cu pas de defilare si lustruit dusumele.
      Fiecare isi vede partea muncii lui dar trebuie sa se vada si valoarea adaugata.
      Nu pentru ca as tine partea dascalilor deoarece si acolo sunt multe loaze care taie frunze la caini dar sa fim constienti ca sistemul de invatamant se va prabusii daca persoanele talentate nu vor fi motivate sa intre in invatamant.
      Intrebati in licee cati copii vor sa se faca profesori sau doctori si o sa fiti uimiti ca nu prea sunt doritori. In schimb e ingesuiala la politie, jandarmi, pompieri, armata. Si stiti care e raspunsul lor? Avem prieteni care lucreaza in sistem si se lucreaza 12 cu 24, se doarme bine se castiga bine si nu se face nimic.
      Stiu persoane care au plecat din mediul privat in sistemul mentionat mai sus si spuneau ca nu si-au imaginat vreodata ca se pot castiga bani asa de usor si asa de multi. Ei pe astia noi ii comparam cu doctorii la care mergem dispetrati cand suntem bolnavi si asteptam sa faca minuni sa ne trateze? Nu zic ca cei mentionati mai sus nu-si fact datoria dar chiar sa faci comparatie intre capitan di doctor nu mi se pare normal (vezi ce scoala au absolvit ambele categorii pana cand au ajuns sa profeseze).
  • 0 (0 voturi)    
    salarizare (Joi, 23 aprilie 2009, 9:14)

    nelus [anonim]

    oameni buni, nu vreau sa intru in polemica cu nici unul din dvs., dar vreau sa va dau un ex. In administratia publica locala , un angajat cu studii superioare, la o universitate de stat si nu o facultate usoara ci medicina veterinara, are salariu de 865 lei, dupa o vechime in munca de 5 ani. vi se pare normal, in conditiile in care are si o familie cu un copil de 5 ani? mie nu mi se pare absolut deloc.
  • 0 (0 voturi)    
    acelasi (Joi, 23 aprilie 2009, 9:23)

    tot nelus [anonim]

    daca un individ are salariul minim de 500 euro, iar altul de 2500 euro, salariul mediu este de 1500 euro. cu ce ma incalzeste pe mine salariul mediu cand se ia ca nivel de referinta, atata timp cand eu nu castig nici macar 300 de euro?
  • 0 (0 voturi)    
    salarizare (Joi, 23 aprilie 2009, 10:47)

    tibi [anonim]

    Mai oameni buni
    Voi nu va dati seama ca deocamdata va certati pe pielea ursului din padure?
    Inca nu a venit nici un ministru sa zica "v-am dat",toti vin si zic "o sa va dam"
    Pai asta cu " o sa va dam" e degeaba.O sa ne dea din parti.Nu au de unde sa dea.Si o lege ca asta ca sa fie eficienta trebuie sa aiba un termen scurt de aplicare,maxim un an,nu 3 ani,ani in care se poate schimba guvernul,iar cel care vine poate zice: noi nu v-am promis asa ceva,ailalti au facut-o.
    Asta pe de o parte
    In alta ordine de idei,cred ca sunteti constienti ca in toate sectoarele bugetare sunt 2 categorii mari de angajati:
    1cei competenti,care stiu ce trebuie sa faca si care duc greul responsabilitatii(astia de regula au cele mai mici salarii din institutii)
    2cei incompetenti,care labaresc toata ziua si care emit doar pretentii,dau din gura si asteapta ziua de salar(astia de regula au salariile cele mai mari)
    Toata tevatura asta cu legea asta de rahat e doar pentru a distrage atentia de la alte chestii mult mai importante pentru tara,pentru a face galagie,pentru a creea discordie intre oameni,etc.
    O sa vedeti
    Se va ajunge la situatii in care se vor certa sindicatele intre ele,angajatii intre ei,iar cei din guvern vor sta bine-mersi si se vor uita cum ne certam noi
    E simplu
    Dezbina si cucereste!
    Poate va spune ceva asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Aberatie (Joi, 23 aprilie 2009, 18:47)

    DENIS [anonim]

    Se tot vorbeste daca este echitabil salariul sublocotenetului cu cel al profesorului cu 10 ani vechime. Este inechitabil, intradevar pentru ca profesorul munceste 4 ore pe zi timp de 8 luni pe an si nu are o pregatire superioara sublocotenentului care "beneficiaza" de tot felul de privatiuni:nu are sindicat, nu poate face politica, nu se poate privatiza, etc..In plus participa la tot felul de activitati cu grad ridicat de risc:trageri, distrugeri, participa la misiuni externe unde ....se mai si moare, din pacate...Si in afara de toate acestea haideti sa comparam 4-5 ani de academie militara cu o facultate de genul “Spiru Haret” unde important e sa-ti platesti taxele, in rest oricine poate da examenele in locul tau…

    Denis
    • +1 (1 vot)    
      Sa traiesti! Bine! (Joi, 23 aprilie 2009, 20:21)

      Symbol [utilizator] i-a raspuns lui DENIS

      Sa fim seriosi,sublocotenent Denis!Ignori faptul ca multi dintre noi, dascalii,am intrat la facultate in alte vremuri, cand exista concurenta si un nivel de cerinte si chiar am facut carte serioasa.La fel cum treci cu vederea ca nu TOATE cadrele militare isi duc traiul 'in the line of fire', participand la distrugeri(!!),misiuni externe...etc, cu gandul la ceilalti bugetari(profesori!) care stau-rasfatatii soartei- la loc caldut, cu gandul la privatizare(!), politica, sindicat si alte invarteli meschine...Eventual ocupandu-se nu numai de instruirea odraslelor voastre, dar si de educatia lor, aceea pe care o sariti ,din pricina de misiuni periculoase, aplicatii de noapte, lupta cu dusmanul vizili si invizibil, etc etc.
  • +1 (1 vot)    
    Sarbatori Pascale! (Vineri, 24 aprilie 2009, 13:47)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    Sanatate la toti de fata! Nu uitati un lucru toti suntem egali in fata lui Dzeu.Diferenta o face constiinta! Unii stau cu fata la meserie si ca sa folosesc un eufemism constiinta si deontologia il obliga sa faca meseria de nota zece! Ceea e si corect.Acestia "normali" cinstiti muncitori,corecti devin s u s p e c t i ! Si nu vor fi promovati fiinca mai au um 'minus"vor dreptate si adevar.Constiinta lor nu poate avea alta viziune asupra lumii reale.Lumea reala este virusata de coruptie clientelism politic etc.fiind promovati nulitatile,pupin ,yesmenii.Restul explica si Mircea Eliade in Metamorfoze devin un pericol aprioric in toate domeniile de la promovare la reproductie si intervine spiritul de haita sa-l elimine pe cel de valoare; ca intre Ei o dau la intors.De asta oamenii valorosi nu ies in evidenta constienti de valoarea lor si in general aleg profesii liberale individuale.Marea masa aleg tergiversarea lucrului,las ca ei se facura ca ne platira noi ca munciram.Inainte de 89 spuneam: ca se duce dracului productia socialista cu sistemul cand in 8 ore de munca 2 fumeaza,2 lucreaza,2 injura 2 fura sau ciubucaresc ca tot aia e .Realitate e ca de unde nu pui nu ai ce lua C.autati sa va "ziditi" sa va smeriti.Iertati si cautati sa fiti buni crestini daca nu puteti iubi aproapele macar sa-l tolerati.Renascentistii au pus omul pe soclu ! Si Sfanta familie din casa fiecaruia.Stefan V.c.m.s.Sfant spunea: Daca familia e bogata,sanatoasa si puternica si tara e la fel.Daca e saraca,bolnava,\slaba si tara e la fel.Avem noi Romanii traditia tocmelii a targuirii ca in piata de zicea un taran caruia am platit pretul cerut ca nu am nici un haz fara targuiala.(Si asa el dadea marfa sub pretul muncii lui!)Dar ca sa traim bine nu trebuie sa stam cu mana intinsa,cuiul inca nu e prea ascutit si profesorul nevoie someaza.In capitalism inseamna ori risc ori 2-3 joburi!DDD
  • 0 (0 voturi)    
    nu inteleg,,, (Joi, 7 mai 2009, 12:34)

    diana [anonim]

    poate sunt eu grea de cap...un profesor de liceu, cu 10 ani experienta, are acelasi salariu cu un ofiter( subinspector) MAI, absolvent de academie, fara experienta? n.am nevoie de raspunsuri din partea rautaciosilor( ca profesorii primesc atentii si "militienii" spaga).
  • 0 (0 voturi)    
    sa traiti bine! (Miercuri, 3 iunie 2009, 14:13)

    C I [anonim]

    cum va inchipuiti ca un familist traieste cu 600 de lei pe lunala cat sunt de scumpe toate,este strigator la cer! ar trebui sa iasa oamenii in strada ca pe timpul lui Ceausescu ,cu ce munceste altu mai mult ca mine sa ia de 10 ori mai mult.Trebue facut ceva ca nu se mai poate,traim in mizerie si nu le pasa la nimeni de noi ,mai bine vand tot ce am si plec in alta tara definitiv ca m-am saturat de atatea promisiuni.
  • 0 (0 voturi)    
    hi (Joi, 8 februarie 2018, 22:32)

    louay [anonim]

    "Recent, am văzut un documentar la televizor despre paraziți, în care s-a menționat acest medicament. Spuneau că este cea mai bună soluție anti-paraziți din lume.

    http://frostpanel.net/c97a884f-8cb5-43f5-ad2a-62c1c6a1d508?url={url}"