Premiera in lumea ortodoxa: Slujba de Inviere - transmisa online, din Baia Mare
"Suntem la inceput, dar deja am avut numerosi spectatori din afara. Aceasta transmisiune in direct nu se adreseaza atat de mult romanilor, cat mai ales celor aflati dincolo de granite, in diaspora, si care nu au cum sa ajunga la o biserica romaneasca", a declarat unul dintre baimarenii care s-a ocupat de partea tehnica a proiectului, Oliviu Matei.
Ideea unei transmisii live din catedrala episcopala – cea mai mare biserica din Maramures – este ceva mai veche. "Mihai Patrascu, de la fundatia CDIMM, a avut initiativa. Ea s-a materializat insa abia acum, prin asocierea mai multor firme de comunicatii si IT, care, benevol, au pus la punct sistemul de transmisie. Deocamdata avem doar o camera mobila cu care luam imagini, insa in timp speram sa ajungem la mai multe".
Oliviu Matei a aratat ca imaginile in direct pot fi urmarite pe www.catedrala-baia-mare.ro si ca in cursul zilei de vineri este transmis si Prohodul, incepand cu ora 16,00. Intentia organizatorilor si a preotilor de la catedrala este ca de acum incolo sa puna online imagini live din timpul tuturor slujbelor care au loc in acest lacas de cult.
"Din cate stiu eu, la nivel national a mai fost o initiativa asemanatoare la Iasi, insa ea a apartinut Bisericii Catolice. Biserica Ortodoxa din Romania nu a mai facut astfel de transmisiuni. In afara tarii am mai vazut astfel de initiative in Statele Unite", a mai spus Oliviu Matei.

România și trenurile internaționale - O istorie de 130 de ani, de la trenurile ce parcurgeau peste 3.000 de km până la rutele mult mai scurte din prezent
Walker, Texas Ranger, se întoarce! / Vești bune pentru fanii Indiana Jones / Noi dovezi despre formarea găurilor negre supermasive
VIDEO Rusia, o viață în exil: Copiii Gulagului se luptă de 30 de ani pentru a reveni acasă
Sorin Cîmpeanu, invitat în studioul HotNews.ro de la ora 18,00. Realizator - Mona Hera
VIDEOINTERVIU/ Beneficiile pe care le pot acorda firmele angajaților anul acesta, dacă au posibilitatea, explicate de Cristian Rapcencu. De la cei 400 lei din telemuncă, la decontarea concediilor și cei 1.500 lei pentru creșă sau gradiniță/ Cum se poate deduce întregul cost cu casele de marcat
Se poate si cu sunet cumva?
dar e bine ca se mai transmite si de la Baia Mare. unul din doua tot va merge.
sa fie bine !!!
Daca eu as da muzica la fel de tare, ar veni politia sa ma aresteze direct. Genul asta de slujba gen live rock concert, nu are nimic a face cu traditia care presupune ca te duci la biserica si nu ca iti intra liturghia in casa si prin termopane.
Cat despre slujba online, mi se pare utila mai ales pentru cei ce nu se pot deplasa sau care sunt peste mari si tari. Daca poti facee 2 pasi pana la urmatoarea biserica, mi se pare caraghios sa stai pe net sa o vezi.
Astept si prima impartire de lumina virtuala. Pe net.