Expertii rusi despre protestele din Moldova: Incendiul de la Chisinau, provocat de Obama

de Olga Popescu     HotNews.ro
Miercuri, 8 aprilie 2009, 11:23 Actualitate | Esenţial


Din datele de care dispun, ceea ce se intampla in Moldova este o revolutie portocalie, planificata de administratia Obama, a declarat  politologul Aleksandr Dughin intr-un interviu acordat cotidianului Komsomolskaia pravda. Asta demonstreaza ca sperantele ca linia americana in spatiul post-sovietic si in relatia cu Rusia se vor schimba, nu este decat o simpla iluzie a liberalilor rusi, crede expertul.

Ce cred expertii rusi:

Aleksandr Dughin
:

Exista un consens de forte la Washington vizavi de interesele SUA in lume. Iar una din principalele prioritati ale politicii americane, atat democrate, cat si republicane, il constituie inabusirea Rusiei si inconjurarea ei cu regimuri proamericane. Voronin a mers prea departe in raporturile lui cu Kremlinul. Drept raspuns a primit ocuparea Parlamentului de catre fortele nationaliste pro-romane. Iar in mare parte, acel calm care a domnit in ultimul an, un an si jumatate, la nivelul elitelor rusesti, a fost, dupa parerea mea, sinucidere curata. Americanii nu au stat cu mainile in san si au pregatit atacuri asupra intereselor rusesti din spatiul postsovietic... In Moldova asistam la o lovitura de stat, orgnizata de fortele Consiliului american pentru politica externa. Este principalul stat major intelectual al administratiei americane. Acolo au fost de nenumarate ori Saakasvili si Iuscenko. Din consiliu fac parte Soros, Brzezinski, Kisinger. O organizatie extrem de influenta! Cu fortele ei a fost realizata aceasta lovitura. Ea va fi inabusita, dar nu va mai fi niciodata cum a fost. Voronin va fi dat jos, opozitia va primi un puternic sprijin financiar din afara si totul va continua dupa scenariul georgian si ucrainean".

 
Serghei Markov, directorul Institutului pentru studii politice:

Evenimentele de la Chisinau seamana foarte mult cu o tentativa de a impune o „revolutie colorata”, o tentativa de acaparare a puterii. Dupa toate probabilitatile, ea a fost inspirata de organizatiile nationaliste romane, cu scopul alipirii Moldovei la Romania. Cred ca multi din acesti „revolutionari” au pasapoarte romanesti. Cum se va termina totul, greu de spus. Dar presedintele-comunist Voronin se bucura de un larg sprijin popular si nu are neprieteni in Occident. E un fel de „eurocomunist”. In plus, legitimitatea si caracterul democratic al alegerilor nu a generat indoieli printre europeni. Ca atare, cred ca Occidentul nu va sustine dorinta de inlaturare a puterii in Moldova.

In pofia actiunilor de protest de la Chisinau, comunistii moldoveni au toate sansele sa pastreze puterea in tara. Comunistii pot pastra puterea. In primul rand, partidul lui Voronin a obtinut, in mod evident, sprijinul majoritatii populatiei, iar observatorii internationali nu au constatat niciun fel de incalcari majore. In plus, Voronin nu are relatii tensionate cu Occidentul, de aceea este putin probabil ca Vestul va trece de partea opozitiei, asa cum
s-a intamplat in Ucraina, in 2004, in timpul revolutiei portocalii.


Vitali Kulik
, directorul Centrului pentru problemele societatii civile

„Opozantii inteleg ca au pierdut si ceea ce vedem este un gest de disperare... Trebuie luat in calcul ca sunt forte de opozitie proromane. Daca ele vor invinge, trebuie sa ne asteptam la o subordonare prin forta a Transnistriei.


Aleksei Muhin, directorul general al Centrului pentru informatii politice:

Scenariul unei revolutii colorate este putin probabil la Chisinau. Totul depinde de cat de strans va controla Voronin structurile de forta. Ceea ce s-a intamplat este rezultatul direct al unei presiuni administrative directe asupra electoratului. Intr-o mare masura, este rezultatul acelor manevre, angajate pana acum de Vladimir Voronin. Presedintele moldovean a manevrat intre Moscova si Bruxelles, fapt care a permis aparitia pe teritoriul tarii a unor organizatii neguvernamentale, care au servit acum drept fundament pentru organizarea actiunilor de nesupunere civila, chiar intr-o forma atat de radicala.

In Moldova, totul va depinde de masura in care structurile de forta se vor subordona presedintelui, de gradul de loialitate a acestora fata de seful statului. „In privinta perspectivelor, eu ii acord 70% sanse lui Voronin de a pastra puterea si numai 30% ca acest lucru sa nu se intample”, a prognozat Muhin.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5026 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    hahahahaha !! (Miercuri, 8 aprilie 2009, 11:29)

    Emma Heart [utilizator]

    Nu aveti un sentiment de DEJA-VU ?!!!

    Parca ar fi fratii mai mari a ciupalacilor de la Bucuresti:
    Basescu e de vina de arestarea lui Becali sa acopere scandalul Popoviciu-EBaa-Luxten.

    Obama e de vina pentru situatia din Georgia, Scutul Anti-Racheta, scumpirea patrunjelului si Revolutia de la Chisinau !!!
    • +14 (14 voturi)    
      au omis ceva (Miercuri, 8 aprilie 2009, 11:53)

      MirceaA [anonim] i-a raspuns lui Emma Heart

      Obama insusi executa ordinele unor extraterestri din Orion, care se hranesc cu usturoi moldovenesc. Dupa cum se stie, Voronin a scumpit usturoiul la bursa Intergalactica si Orionistii vor sa destabilizeze Moldova, cea mai importanta tara vecina cu SUA.
    • +4 (4 voturi)    
      jurnalism de 2 bani (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:01)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Emma Heart

      Si la rusi se practica datul cu parerea.. "Eu in calitate de megapolitolog, cred cu putere, fara a avea vreo informatie concreta"
      Sunt satul de destepti care isi dau cu parerea!
  • +8 (8 voturi)    
    Ce prostie (Miercuri, 8 aprilie 2009, 11:36)

    Claude [anonim]

    "observatorii international nu au constatat nici un fel de incalcari majore". Cine, OSCE care e presul Moscovei de ani buni?
  • +3 (7 voturi)    
    cum adica? (Miercuri, 8 aprilie 2009, 11:37)

    2DU [anonim]

    ... nu s-a concluzionat ca Base a pus la cale revolta din Moldova ca sa acopere scandalul mediatic legat de Becali pe care tot el l-a creat ca sa acopere scandalul mediatic legat de Popoviciu ?

    cred ca cineva doarme...
  • +5 (5 voturi)    
    expertii astia... (Miercuri, 8 aprilie 2009, 11:42)

    Observator OSCE [anonim]

    Expertii lui peste au vorbit..... Prostia ruseasca face analize si scenarii...

    Acesta este de fapt reversul medaliei la criza mondiala mondiala: cad regimuri si se refac granite. Dupa accea se va iesi din criza.

    Mai baieti, jocurile sunt facute demult, iar singura necunoscuta in momentul de fata este Transnistria. Acum este momentul potrivit pentru ca Rusia s-a incurcat in propriile jocuri si nu stie cum poate sa mai gestioneze situatia din Est.
  • +9 (9 voturi)    
    Astia mereu dau vina pe americani (Miercuri, 8 aprilie 2009, 11:43)

    Alex S [utilizator]

    Vad ca politica la rusi se face dupa principiul trupei romanesti Vama Veche: "Americanii-s de vinaaaaaa, f**u-i in gura sai f*t". Nu cred ca e declansata de Obama sau de americani. E declansata de moldoveni care s-au prins ca le-au fost furate voturile si ca regimul asta comunist ii tine izolati de lume.
  • +4 (4 voturi)    
    Dumnezeule... (Miercuri, 8 aprilie 2009, 11:44)

    Rhadoo [utilizator]

    Astia abereaza mai rau ca Voronin...
  • +4 (4 voturi)    
    ha ha ha ha ha (Miercuri, 8 aprilie 2009, 11:46)

    frei_korps [anonim]

    obama o fi el anticristu dar nu vad de ce ar organiza revolutii anticomuniste. doar nu e masochist? :))
    delireaza si rusii cum vad ca mama rusia se mai micsoreaza cu cateva sute de km.
  • +4 (4 voturi)    
    !!! (Miercuri, 8 aprilie 2009, 11:47)

    ... [anonim]

    Mda, binenteles gurile sceptice mereu dau vina pe formatiuni cand vine vorba de un protest de amploare.. si niciodata nu recunosc ca o mana de tineri chiar vor sa traiasca mai bine, si nu-si vopsesc fetele in albastru galben rosu de dragul a niste bani sau interese.
  • +6 (6 voturi)    
    INCREDIBIL ... (Miercuri, 8 aprilie 2009, 11:49)

    Costin [anonim]

    se pare ca "expertii" rusi nu au luat in considerare si opinia publica, cetateanul moldovean siderat de atata jeg mizerie coruptie si cenzura ...

    parca sunt expertii nostri ...
  • +2 (2 voturi)    
    Auzi...Voronin e un fel de „eurocomunist” (Miercuri, 8 aprilie 2009, 11:58)

    flix [anonim]

    Comunistul tot comunist ramane, indiferent de cum ii zici.
    Si daca tot are sprijinul majoritatii populatie de ce nu a lasat televizunea sa transmita ce se intampla ieri? De ce nu a lasat site-urile de stiri moldovene sa informeze? De ce nu a lasat autocarele cu cetateni MOLDOVENI sa intre in propria tara?
  • +1 (1 vot)    
    Istoia vorbeste! (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:00)

    Cris [anonim]

    Daca va aminititi, talibanii in Afganistan au fost sustinuti si finantati de americani impotriva trupelor rusesti, in anii 80
  • +1 (1 vot)    
    Tembelii... (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:03)

    suki [anonim]

    ... ei refuza sa vada evidenta.
  • 0 (0 voturi)    
    penibil... (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:24)

    liviu_ [utilizator]

    rusii si presedintele moldovei nu mai stiu pe cine sa dea vina... ii iau pe toti la rand: UE, americani, romani....

    pai daca ar fi cum zic ei inseamna ca chiar s-a reusit globalizarea... ar fi un mare succes sa se uneasca UE, sua si romania si sa lupte pentru o singura cauza...

    ce sa mai zic... nu stiu cum sa dea vina pe altu... incompetenta si prostia lor nu este niciodata de vina !!!
  • 0 (0 voturi)    
    minciuna (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:33)

    viorel [anonim]

    usile arse a fost scenariu aranjat chiar de voronin. In strada erau 2 grupuri, cei care au iesit la protest, si care s-au transformat in martori (se vede pe imagini, majoritatea faceau poze si priveau pasiv). Cei care aruncau cu pietre au special pusi sa arunce cu pietre, iar politia s-a dat la oparte, parlamentul si presidintia erau goale (special lasate sa fie devastate). si totul cu un scop - deteriorarea relatiilor cu Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      Interesant coment (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:41)

      Cris [anonim] i-a raspuns lui viorel

      de unde ai informatiile?
  • 0 (0 voturi)    
    Nu-i mai citati (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:39)

    bogdan [anonim]

    Nu inteleg obstinatia de a tot cita "celebrii" politologi rusi, reclame ambulate la efectele devastatoare ale consumului prelungit de vodka, care nu spun nimic altceva decat sa repete tezele anilor 40 - SUA sunt cauza tuturor relelor, Romania este fascista, toate descoperirile apartin numai savantilor sovietici, cele mai grozave lucruri din lume sunt in Rusia.
    Mai trebuie lasati in legea lor ca oricum nimeni nu-i asculta. Mai bine citati analize de substanta ale unor oameni care fac analizele cu mintea limpede (de vodka si ideologie) si care arata substanta evenimentelor. Vezi reviste Franta, UK, SUA. Este de unde.
  • 0 (0 voturi)    
    Revolutie in Moldova (Miercuri, 8 aprilie 2009, 19:39)

    Nightwolf [anonim]

    http://www.youtube.com/watch?v=daamlUAkc44 aici video cu revolutia din Moldova.

    Eu sunt pt unire cu Rep Moldova, acum e momentul.
  • 0 (0 voturi)    
    revolutie (Joi, 9 aprilie 2009, 12:25)

    caterinne [anonim]

    fratilor! treziti-va! nu renuntati! sa luptam in constinuare pentru libertate si drepturi! pentru o tara libera si prospera!
    da-ti zvon in toata tara! sa se revolte toti! sa fie revolutie! sa schimbam prezentul pentru a avea un viitor mai bun ...noi, fratii nostri, parintii nostri, copii nostri si nepotii nostri!