Stolojan: In perioada '90-'92 contractele cu firmele petroliere prevedeau explorarea, si nu exploatarea

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 6 februarie 2009, 20:55 Actualitate | Esenţial


Theodor Stolojan a anuntat, printr-un comunicat de presa ca intre 1990 si 1992, cat s-a aflat la putere, contractele incheiate pentru zacamintele din Marea Neagra si Ardeal prevedeau doar explorarea spatiilor, si nu exploaterea lor, urmand sa se discute noi contracte in acest sens.

Stolojan declara, in comunicatul citat, ca interventia sa are la origine interesul din ultimele zile pentru exploatarile de petrol si gaze din Marea Neagra, cat si clarificarea si demontarea "diferitelor insinuari", relateaza NewsIn.

Stolojan, care intre 1990 si 1992 a fost ministru si apoi premier, precizeaza ca au fost negociate si aprobate, in perioada celor trei ani mentionati, "contracte de explorare si impartire a productiei de titei si gaze naturale ce ar fi urmat sa se descopere prin explorare pentru perimetre din Transilvania si Marea Neagra". El afirma ca acele contracte se refereau la perimetre sau portiuni de perimetre unde existau indicii ca ar fi zacaminte de titei si gaze naturale, "dar la adancimi terestre de 8.000 m si peste (Transilvania) sau la o adancime a apei de peste 90 m (unde nu puteau actiona platformele maritime pentru foraj de explorare).

Romania nu avea atunci tehnologiile necesare si echipamentele pentru forari la astfel de adancimi, dupa cum nu avea nici resursele financiare pentru a sustine astfel de lucrari".

Actualul prim-vicepresedinte al PDL mai spune ca acele contracte incheiate "erau pe contul si riscul investitorilor, respectiv acestia veneau cu echipamentele, tehnologiile necesare si suportau costul explorarii", in conditiile in care "contractele nu prevedeau si dreptul de exploatare, acest lucru facand obiectul unor noi acorduri, in urma carora beneficiul statului roman era legat de impartirea productiei cu investitorul intr-o proportie de 55% - 45%".







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1638 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Tara baietilor destepti ! (Vineri, 6 februarie 2009, 22:05)

    Stefan A. [anonim]

    in 20 de ani , in tara asta , au furat toti care aveau posibilitate sa fure
    Au facut si legi ca sa poate fura legal.
    Interesele a 20 de milioane de cetateni sint neglijabile, mai putin o data la 4 ani cind
    cu pomeni in punga, promisiuni demagogice, au cumparat si votul cetatenilor.
    Sa traiti bine !
    • 0 (2 voturi)    
      totusi (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 12:51)

      oschy [anonim] i-a raspuns lui Stefan A.

      Trebuie discernamant pentru a alege graul de neghina. Nu trebuiesc bagati cu totii intr-o oala.
      In primul rand este vorba de mafia oligarhica inceputa de cei care s-au infruptat din mostenirea lui Ceasca (Felix Voiculescu, Catarama, Trita Fanita, Familia Paunescu, general Stanculescu), apoi trupa lui Ilici bolsevicul cu comisioanele lor de miliarde (Tamara Nastase, Miki Spaga, DIP, Nicolicea, Mitrea, Dragnea, baronii locali de Vrancea, Constanta, Brasov) si apoi trupa Iuda Finkelstein Tariceanu cu Patriciu Rompetrol si pretinii lor.
      Talharia si nesimtirea au mers in progresie geometrica. Capra sare masa, iada sare casa. Bolsevicii lui Ilici s-au multumit la sperturi cu pastrarea bogatiei la romani, trupa liberala ne-au vandut la straini Rompetrol si acum marea Neagra.
      In 4 ani de guvernare Iuda Tariceanu si-a marit averea de 50 de ori iar Patriciu de 500 de ori. Iar noi am devenita mai saraci de 10 ori.
  • +1 (11 voturi)    
    Asta ne crede prosti?!? (Vineri, 6 februarie 2009, 22:13)

    Misu [anonim]

    Frankestein asta ne ia de prosti? Sau cum?
    Cine naiba face in lumea asta pe riscul si pe cheltuiala sa, explorari petroliere si daca gaseste ceva, sa faca un alt acord?

    Stolo asta crede ca toti sunt ca el ''dau vrabia din mina, cu cioara vopsita de pe gard''...ca cam asa ne spune el mai sus.
    • 0 (10 voturi)    
      De-ati citi articolul (Vineri, 6 februarie 2009, 23:01)

      ha [anonim] i-a raspuns lui Misu

      "contracte de explorare si impartire a productiei de titei si gaze naturale ce ar fi urmat sa se descopere prin explorare pentru perimetre din Transilvania si Marea Neagra"

      Cu alte cuvinte: tu cauti pe unde nu pot eu (vezi motivele in articol), iar ce gasesti face jumi-juma. Sau ma rog, cat o fi fost stipulat in contract. Astfel incat si tu iti recuperezi banii investiti in explorare, si eu imi iau partea, ca doar e pamantul meu, adica al statului. Nu? Dar fiecare intelege ce vrea, citeste ce vrea, eventual judeca cum vrea altcineva. Nu?
      • -2 (4 voturi)    
        citeste inca o data! (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 8:13)

        johnny [anonim] i-a raspuns lui ha

        Acordul intradevar prevede impartirea productiei dar cum sa imparti daca nu exploatezi?! Tu ai citit partea cu impartitul dar partea in care Staolojan sustine ca acordul nu prevede si exploatarea n-ai mai citit-o? Cand minte Stolo: cand sustine ca se imparte productia sau cand spune ca nu se exploateaza?
    • -2 (4 voturi)    
      nu ne crede, suntem (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 6:04)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Misu

      altfel nu se mai alegea un shutz de flota presedinte! cand a furat flota? ooooops!!!! cam in aceeasi perioada in care s-a incheiat contractul cu sterling! unu-i presedinte, altu... iese in fata ca nus' ce expert finantzist, dupa ce ani de zile a facut deconturile securitatii.
      • 0 (2 voturi)    
        nu (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 12:57)

        tttuuuu [anonim] i-a raspuns lui eeeuuuu

        Nu generaliza. Nu suntem toti ca tine. Si mai ales nu mai grohai cu diversiuni mincinoase.
        Pacat ca nu ti-ai gasit si tu o slujba mai cinstita in loc de slugoi ai talharilor de mafioti. Nu ti-e teama de judecata lui Dumnezeu, de copiii tai sau de nepoti cand or sa arunce cu rahat peste nasul tau de tradator ?
  • +3 (5 voturi)    
    stolojan se discrediteaza.... (Vineri, 6 februarie 2009, 23:51)

    dorinteodor [anonim]

    el zice corect ca explorarea o face firma pe banii ei si pe riscul ei. dar pe urma imparteala nu este asa usor de stabilit. pretul petrolului este variabil, zacamintul poate fi mai bogat sau mai sarac decit estimarile, multe se pot schimba iar cel care incepe explorarea face asta ca sa cistige....orice firma de explorari risca mult si vrea sa se asigure....nu apar pe nimeni dar ma uit la harta si vad ca peste doua treimi din marea neagra "apartine" omv. inteleg ca aceste contracte sint perfecte si foarte avantajoase pentru statul roman si ca probleme sint numai la cei care sint la mijlocul marii, departe de insula serpilor...
  • 0 (10 voturi)    
    misto contracte (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 0:16)

    kllaus [anonim]

    Robocop asta al politicii romanesti ne crede tare prosti. Pe undeva si suntem, doar noi l-am ales pe el, si pe prietenii sai. Cum au gasit fraieri care sa mearga la vot tot asa au gasit si firme care foreaza pe gratis. Si eu credeam ca astia nu fac acte de caritate. Ce-i drept, daca au vazut ce conducatori avem, cred ca li s-a facut mila de noi.
    • +3 (7 voturi)    
      Unde sai si unde crapa! (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 6:57)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui kllaus

      Asta ai inteles tu din articolul asta? Pai tu sti sa citesti si sa faci niste rationamente logice elementare? Cineva trebuie sa faca explorarile si sa isi asume riscul. De ce ar trebui sa isi asume riscul statul si nu si-l poate asuma o firma? Ceea ce spune stolo e ca te duci, cauti, daca gasesti iei jumate! Daca nu, asta e! Ce nu iti e clar? Sau ai impresia ca firmele nu isi asigura riscuri? Bai desteptule, daca investesti 10 milioane de euro intr-un produs si nu se vinde? Of of...deasa e padurea!
  • 0 (6 voturi)    
    pentru cei tantalaii care se fac ca nu inteleg (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 2:11)

    Dan D. [utilizator]

    Cind tu ca firma ai tehnologia necesara, iar statul roman nu o are, bagi bani in explorare ca sa iti dai seama daca ai ce sa exploatezi. Zacamintele care le gasesti oricum nu si le poate exploata statul roman singur pentru ca nu are tehnologia necesara, iar o alta firma nu poate folosi informatiile tale pentru ca alea inseamna harti de explorare, nu doar un rind pe hirtie, cica da, am gasit potential 500 de litri de petrol la stinga stejarului ala inalt.
    • +8 (8 voturi)    
      Negativisti (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 7:41)

      Trifid [anonim] i-a raspuns lui Dan D.

      Nu stiu care idioti se ocupa cu datul de voturi negative , dar explicatiile tehnice sunt corecte . Exista doua metode de a implica o firma atunci cand tu ca stat nu ai suficienta tehnologie : explorare cu impartirea productiei si concesiune . Concesiuni se fac in Zambia si alte tari africane unde statul nu e in stare sa sape nici macar un put de apa . La noi concesiunea este LEGE ! . Vedeti cine a dat legea petrolului , cine a votat-o si o sa stiti vinovatii . Este strigator la cer sa iti vinzi resursele pe doar 10-15% din valoarea lor asa cum reiese din legea petrolului de la noi . Ce se faceau arabii daca erau asa destepti ca noi ?
  • +6 (6 voturi)    
    Bai desteptilor de mai jos ! (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 8:12)

    Luigi V [anonim]

    Nominalizati si voi o alta tara care si-a dat petrolul din subteran pe gratis cum a facut-o Romania,prin guvernantii sai corupti.
    Nu mai cautati nod in papura altora,uitati-va numai la guvernul de corupti Tariceanu,cu ce marete realizari au predat stafeta incluzand si o visterie goala la minus.
    Cat despre imparteala petrolului cu statul,ea trebuie facuta 50/50 ,asa e corect,statul trebuie sa aiba ´halca´ lui !.
  • +5 (5 voturi)    
    Nu mai faceti contracte pe sest pe banii nostri ! (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 9:31)

    radcatmih [utilizator]

    " impartirea productiei cu investitorul intr-o proportie de 55% - 45%" spunea Stolojan.Redeventa situata intre 3,5 si 13,5% mi se pare mult prea mica.Dar ce este cel mai defavorabil este ca statul roman pierde posibilitatea de a gestiona cum doreste exploatarea resurselor.Poate ca mai bine ar fi sa se exploateze peste 20 de ani, cand alte surse de zacamant ar scadea, or in urma acestui contract,nu se poate asta.Daca ministrul justitiei nu a semnat contractul, poate se poate rezilia.Cred ca ar trebui ca sa se dea o lege prin care contractele mai mari de un miliard de dolari sa fie supuse dezbaterii publice !
  • +4 (4 voturi)    
    patriotism (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 9:40)

    iona [anonim]

    Politicienii nostri lupta pentru o societate tip sudamericana unde o minoritate profita de pe urma majoritatii fara urma de remuscari, Prefera sa fie bogati intr o tara saraca.Sa nu uite ca n America de sud sunt si miscari de lupta armata si nu stiu daca le ar conveni ca saracii sa si faca dreptate.Lenesi ,demagogi si lipsiti de patriotism uita ca au fost alesi de cei multi ca sa faca sa fie bine si la noi in tara,sa nu mai emigreze pentru o viata mai buna.SA le fie rusine!
  • +1 (1 vot)    
    saclii (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 12:24)

    tepes [anonim]

    daca de-la prim ministru incepe furtul tarii,cum se numeste asta?acum sint sanse mari ca acesti banditi sa fie trasi la raspundere,in frunte cu acest nemernic numit gabudean care pur si simplu se bucura ca sa incheiat acest acord banditesc pt.tara,oare acest om nu reprezenta rominia?el trebuia sa anunte sri ca ceva nu este in regula cu legea petroluluietc.acum justitia ii are in mina,si orice justitie din lumea asta cu probele existente ii poate condamna pt.subminarea economiei nationale.
  • 0 (0 voturi)    
    Despre contractul dintre statul român şi SC Steali (Duminică, 8 februarie 2009, 23:00)

    Dan D. [utilizator]

    Despre contractul dintre statul român şi SC Stealing Resources SRL (Doc)
    http://doc.hotnews.ro/despre-contractul-dintre-statul-roman-si-sc-stealing-resources-srl.html