T. Basescu: La 19 ani de la Revolutie mai sunt multe nedreptati carora trebuie sa li se puna capat

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Luni, 22 decembrie 2008, 14:20 Actualitate | Esenţial


La 19 ani de la Revolutie, presedintele Traian Basescu sustine ca perioada de tranzitie s-a incheiat iar aderarea la Uniunea Europeana a reprezentat semnul intrarii intr-o noua etapa de dezvoltare si modernizare pentru Romania, chiar daca mai sunt nedreptati si neimpliniri.

"La 19 ani de la Revolutia romana din decembrie 1989 putem spune ca in aceasta perioada traiectoria tarii noastre a fost una corecta, dar mai sunt multe progrese de facut, mai raman multe promisiuni de implinit, mai sunt multe nedreptati carora trebuie sa li se puna capat", se arata intr-un mesaj transmis de seful statului la aniversarea a 19 ani de cand regimul totalitar comunist a fost inlaturat din Romania.

Presedintele spune ca in astfel de momente trebuie sa ne amintim de ce s-au revoltat romanii cu 19 ani in urma: "Pe ruinele regimului comunist nu a fost usor sa apara un regim democratic, cu o societate civila puternica, un stat de drept si o economie libera. Sperantele nascute de Revolutia anticomunista din 1989 nu au fost implinite imediat. Au trecut 17 ani pana cand visul integrarii Romaniei printre tarile Uniunii Europene s-a realizat", se arata in mesajul presedintelui Basescu.

"Dragi romani,
In fiecare an trebuie sa ne intoarcem catre momentele din 1989 pentru a ne aminti cat de mare poate fi pretul libertatii si cat de important este sa stim sa apreciem aceasta libertate.

In decembrie 1989 ne-am recastigat dreptul de a fi noi insine, drept pe care nu trebuie sa-l mai pierdem niciodata", se arata in mesajul  sefului statului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1362 vizualizari

  • -1 (13 voturi)    
    DAA DAA .. ASA ESTE !! (Luni, 22 decembrie 2008, 14:37)

    jkl [anonim]

    Si TU esti una dintre cele mai marei nedreptati pe care le-am capatat si care trebuie sa se termine.
    • +2 (8 voturi)    
      tu lipseai... (Luni, 22 decembrie 2008, 14:51)

      starchaser [utilizator] i-a raspuns lui jkl

      Te ai folosit de noi sa ajungi acolo.. de mana noastra o sa cobori. TU mai lipseai sa ne dai lectii si sa ti discursuri acum, dupa ce i-ai ajutat pe pcr-isti sa ajunga sus.
      • +2 (6 voturi)    
        "mana ta" a LIPSIT DE LA VOT (Luni, 22 decembrie 2008, 15:12)

        mana ta si votul meu [anonim] i-a raspuns lui starchaser

        cand putea sa-i "dea jos" pe tariceanu si Voiculescu
        asa ca, spala-te cu ei pe cap
    • -2 (2 voturi)    
      jkl (Luni, 22 decembrie 2008, 14:56)

      zcd [anonim] i-a raspuns lui jkl

      domnule,numele dumitale este cu j la inceput sau cu f,imi pari cunoscut!
    • -1 (5 voturi)    
      Si JLK este tot o nedreptate (Luni, 22 decembrie 2008, 14:59)

      Radu Sinescu [anonim] i-a raspuns lui jkl

      Asta nu o hatarasti TU. O hotaram prin vot NOI. Asta tot ca o nedreptate castigata.
  • +2 (8 voturi)    
    Zise comunistul... (Luni, 22 decembrie 2008, 14:44)

    FLORIN [anonim]

    Bai nene acu 2-3 saptamani te-ai aliat cu partidul lui Iliescu. Taci din gura si stai jos. Batranelul ala care a aruncat cu oua in Iliescu are voie sa vorbeasca tu sa ne lasi...
    • -2 (4 voturi)    
      Traiesti in trecut!!!!!!! (Luni, 22 decembrie 2008, 15:06)

      enache [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

      Care partitd a lui Iliescu?! Ilici nu mai are partid, nu mai are nika. Are doar o batranete izolata! PSD-ul nu mai e al lui! E al altor jegosi...dar asta e alta poveste. Prefer PSD-ul decat curva de UDMR!!! Nici Triceanu nu e corect! Cu cine sa se alieze? Nu intelegi politica deloc....PSD-ul e la guvernare doar de umplutura.....o sa vezi ca in max 1 an dispare de la guvernare si o sa fie PD-L + UDMR(din pacate)
      • -1 (1 vot)    
        In schimb tu traiesti in aer... (Luni, 22 decembrie 2008, 15:19)

        FLORIN [anonim] i-a raspuns lui enache

        Nu inteleg politica deloc... Ce sa inteleg domnule ca v-a tapuit Basescu la nici 2 saptamani de la alegeri si voi ii cautati disperati scuze? Basescu poate sa renunte la cetatenia romana si sa devina cetatean rus dar sa nu-si dea demisia din functia de presedinte si tot se gaseste un looser ca tine sa justifice gestul. Asta nu inteleg? Ca la orice marlanie se gaseste o explicatie?
        • +1 (1 vot)    
          intelegi politica ? (Luni, 22 decembrie 2008, 17:14)

          directia 5 [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

          foarte bine ,dar d-v nu intelege ti in schimb nimic din 'democratie' ,nu base a votat 35% psd asa ca nu avea decat o singura solutie impusa de regurile democratiei- s a asculte de vocea poporului- ,si asta a si facut dupa refuzul 'liberarilor', cat priveste la 'metafora'- s a renunte la cetatenia romana si s a devina cetatean rus- eu in locu' d-v m as feri s a vorbesc de funie in casa lui conu dinu si tariceanu
          • 0 (0 voturi)    
            prietene.. DA-TI DOUA PALME (Marţi, 23 decembrie 2008, 0:21)

            Ozzy [anonim] i-a raspuns lui directia 5

            ce garantie avea Tarcieanu ca daca facea guvern cu Base, nu-i belea Boc sau Stolo pe toti ministrii PNL in 3 luni din functia lor de prim ministru, i-a reusit cu succes din opozitie in ultimii 4 ani.. aaaa, ai ghicit singur.. bravo, singura conditie era sa fie Tariceanu prim ministru. vezi ce frumos e cand incepi sa gandesti?
    • -3 (7 voturi)    
      ce rau imi pare (Luni, 22 decembrie 2008, 15:06)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui FLORIN

      ca nu te pot vota cu + de 5, 10, 50... ori... !

      Apropo: plateam cu SI mai mare placere amenda, daca nimerea un ou stricat, din greseala, si pe chelia lui Basescu...
    • +1 (1 vot)    
      Cu partidul lui ILIESCU e Aliat PNL (Luni, 22 decembrie 2008, 15:17)

      VOTUL TAU [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

      ● Ion Iliescu: PSD ramine in opozitie daca se reface Alianta DA. Cum sa faci Guvern cu 40%?
      de Dan Tapalaga HotNews.ro
      Duminică, 30 noiembrie 2008, 21:33 Actualitate | Politic

      Iliescu nu exclude posibilitatea ca PSD sa ramina in opozitie, dar spune ca va fi "o opozitie solida". Iliescu a mai spus ca PSD ramine in opozitie daca se reface Alianta DA.



      ● Nastase si Iliescu au votat pentru PSD-PNL

      Ion Iliescu, Adrian Nastase si Viorel Hrebenciuc au votat luni in favoarea unei guvernari PSD-PNL, in timp ce Mircea Geoana a mers pe curentul general si a votat cu PD-L, au declarat pentru NewsIn surse din PSD.


      ● Iliescu anunta o alianta postelectorala PSD-PNL
      Vineri, 16 Mai 2008
      • 0 (0 voturi)    
        lasa-i (Luni, 22 decembrie 2008, 16:31)

        suca [anonim] i-a raspuns lui VOTUL TAU

        ca psd-ul nu era/a fost rau daca se/s-a aliat cu PNL-ul. PSD-ul in combinatie cu PNL-ul era curat, in combinatie cu PDl-ul sunt comunisti.

        Ipocrizia nu mai are limite...
        Patriciu a primit rompetrolul de la psd si pnl-ul l-a distrus drept mutumire :)
  • +5 (5 voturi)    
    aceleasi vorbe la infinit (Luni, 22 decembrie 2008, 14:45)

    dan [anonim]

    Blah, blah, blah, blah, blah, blah.....
  • 0 (4 voturi)    
    carmaciul fara flota (Luni, 22 decembrie 2008, 15:01)

    unu [anonim]

    citat : "In decembrie 1989 ne-am recastigat dreptul de a fi noi insine, drept pe care nu trebuie sa-l mai pierdem niciodata"

    da si ca urmare v-ati arata asa cum sunteti cu lipsa totala de principii si caracter iar dreptul ala sigur o sa-l pierdeti.

    Dupa ce ati latrat ca PSD asa si pe dincolo, pana la urma cand a fost vorba de ciolan v-ati inteles perfect, ati apucat fiecare de un capat, in curand o sa maraiti in surdina si sa vedem apoi ce iese ...
  • +2 (2 voturi)    
    ce "regim democratic"??? (Luni, 22 decembrie 2008, 15:03)

    Codruta N [utilizator]

    FSN-ul vechi??? Pe care partidul TAU (ajutat de tine, de altfel) l-a adus iar la putere???

    Nu cumva ai sa tii discursul asta si atunci cand ti se va prezenta guvernul?!! >:
    • +1 (1 vot)    
      Iliescu si Fiii: Patriciu, Nastase, Tariceanu (Luni, 22 decembrie 2008, 15:19)

      PDL+PNL+UDMR = 58% [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Traim in "regimul democratic" in care PNL a refuzat

      CEA MAI MARE SANSA A DREPTEI DIN ULTIMII 18 ANI:

      PDL+PNL+UDMR = 58%


      ● Ion Iliescu: PSD ramine in opozitie daca se reface Alianta DA. Cum sa faci Guvern cu 40%?
      de Dan Tapalaga HotNews.ro
      Duminică, 30 noiembrie 2008, 21:33 Actualitate | Politic

      Iliescu nu exclude posibilitatea ca PSD sa ramina in opozitie, dar spune ca va fi "o opozitie solida". Iliescu a mai spus ca PSD ramine in opozitie daca se reface Alianta DA.
      • 0 (0 voturi)    
        Ai uitat de basescu... (Luni, 22 decembrie 2008, 15:37)

        FLORIN [anonim] i-a raspuns lui PDL+PNL+UDMR = 58%

        La fiii lu' Iliescu poti sa-l treci linistit de acum incolo si pe Basescu
        • 0 (0 voturi)    
          Iliescu si Fiii il urasc pe basescu (Luni, 22 decembrie 2008, 15:48)

          PDL+PNL+UDMR = 58% [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

          ► Nastase:

          "PNL a avut un prim ministru in conditiile in care PSD a sprijinit acest premier si acest guvern", a punctat Adrian Nastase.

          07 Decembrie 2008
          http://www.ziare.com/index.php?module=news&news_id=525679

          ► Geoana: PNL ar fi disparut din Parlament fara PSD Sambata, 06 Decembrie 2008, ora 10:36
          http://www.ziare.com/Geoana__PNL_ar_fi_disparut_din_Parlament_fara_PSD-523786.html
          Intrebat daca este adevarata afirmatia lui Viorel Hrebenciuc potrivit careia a existat o intelegere cu PNL ce trebuia anuntata in noaptea alegerilor, Geoana a spus ca a exista un anumit tip de dialog cu liberalii, dar a refuzat sa dea detalii.

          "A existat un anumit tip de dialog cu PNL in ultimii doi ani, a fost evident. Dar cred ca trebuie sa spunem lucrurile dupa consultarile de duminica si dupa o decizie finala". Totodata, presedintele PSD a anuntat ca duminica vor avea loc discutii cu PNL, PD-L si UDMR.
  • +2 (4 voturi)    
    s-a aliat cu geoana (Luni, 22 decembrie 2008, 15:10)

    cucu [anonim]

    s-a aliat cu geoana in loc sa se alieze cu orban,vai vai vai.

    toti cei care latrati acu impotriva lui base ati uitat cum intre 2000-2004 nu misca nimeni in front,nici liberalii,nici presa nici nimeni,cu exceptia lui base; era unica voce a opozitiei.

    faptul ca acum psd are 30% si nu 50% i se datoreaza tot lui.

    da asa e in viata: uitam usor.
    • 0 (0 voturi)    
      Esti prost? (Luni, 22 decembrie 2008, 16:36)

      FLORIN [anonim] i-a raspuns lui cucu

      Pai acum PSD are 70% in parlament nene... daca aveau 50% poate mai aveam o sansa... Multumeste-i lu Basescu pentru cele 70%. A furat voturi si le-a daruit PSDului.
  • +1 (1 vot)    
    procesul comunismului (Luni, 22 decembrie 2008, 15:17)

    mariana onea [anonim]

    domnule basescu,

    ce ar fi trebuit sa spuneti poporului roman pe perioada procesului am facut-o eu ureche la ureche .de ce am ajuns eu in reactor ?
    pentru ce trebuie sa fiu o antena ?
    negut gheorhe este varul meu si a condus marele proect europa cobai.
    de unde si pana unde am ajuns ca eu sa fiu cobai /
    mai bine ma chemati la pala t asa cum a facut papa ioan paul cand a venit in bucuresti.
    sigur stiti ,dar va mai transmit eu rugamintea cerului ,lasati-ma libera ,bautura daca va face rau nu mai beti.
    am aflat la telefonul fara fir ca nu va mai place tratamentul cu frecventele mele,iata efectul de bumerang.
    basescule ,romanii adevarati au chef de sarbatori si nu de mitocani.

    semneaza secretul lumii,pentru ca eu asta sunt.
  • 0 (0 voturi)    
    Iliescu anunta o alianta postelectorala PSD-PNL (Luni, 22 decembrie 2008, 15:21)

    cine n-a castigat ? [anonim]

    ● Iliescu anunta o alianta postelectorala PSD-PNL
    Vineri, 16 Mai 2008
    Presedintele onorific al PSD, Ion Iliescu, a declarat ieri la Brasov ca nu este eliminata posibilitatea unei colaborari postelectorale PSD-PNL, insa este exclusa orice intelegere cu PD-L, partid "fara fizionomie".
    http://stiri.rol.ro/content/view/124980/2/


    Cine a pierdut - Iliescu sau Basescu ?
    • 0 (0 voturi)    
      Noi am pierdut (Luni, 22 decembrie 2008, 15:37)

      FLORIN [anonim] i-a raspuns lui cine n-a castigat ?

      Ei au castigat ca de obicei...
      • 0 (0 voturi)    
        Iliescu si Fiii: PSDPNL au castigat ca de obicei (Luni, 22 decembrie 2008, 15:51)

        Iliescu si Fiii: Patriciu, Nastase, Tariceanu [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

        Ei au castigat ca de obicei...

        Guvernul asta nu va rezista niic pana la toamna si PSD+PNL vor castiga anticipate
  • 0 (0 voturi)    
    Cine a pierdut - Iliescu sau Basescu ? (Luni, 22 decembrie 2008, 15:22)

    votul tau [anonim]

    Dreapta a pierdut CEA MAI MARE SANSA DIN ULTIMII 18 ANI:

    PNL+PDL+UDMR = 58%

    Cine a pierdut?

    Noi?
    Iliescu ?
    Basescu ?


    ● Iliescu, Nastase si Hrebenciuc au votat pentru o alianta PSD-PNL
    Sursa: 9am, 9 Decembrie 2008

    Ion Iliescu, Adrian Nastase si Viorel Hrebenciuc au votat luni in favoarea unei guvernari PSD-PNL, in timp ce Mircea Geoana a mers pe curentul general si a votat cu PD-L, au declarat pentru NewsIn surse din PSD.
    Organizatiile care au votat impotriva PD-L au fost: Bucuresti, Constanta, Buzau, Sibiu, Calarasi, Arges, Tulcea si Prahova, au mai spus sursele citate.

    Potrivit unor participanti la discutie, procedura de vot a fost urmatoarea, fiecare mebmbru al CExN se ridica si isi spunea optiunea: fie pentru a intra la putere alaturi de PD-L, fie pentru o coalitie cu PNL.
    http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Politica/113672/Iliescu-Nastase-si-Hrebenciuc-au-votat-pentru-o-alianta-PSD-PNL.html
  • 0 (0 voturi)    
    CORECT COANE! (Luni, 22 decembrie 2008, 15:23)

    Tuti Fruti [anonim]

    Da e bine ca ai sesizat ca la 19 ani de la revolutie dreptul de proprietate este calcat in picioare.
    Nu ati retrocedat casele si pamanturile !
    Cand au venit la putere comunistii in 1948 au luat rapid casele,pamanturile si uzinele de la"bogati" si au dat la "saraci".
    ADS-ul are si acum pamant ce trebuie dat la cei care au acte si dreptate.Ce Dumnezeu,daca nici legea nu se respecta de catre guvern ce sa mai asteptam de la oamenii simpii?
    • -1 (1 vot)    
      CONU GUVERNOIU PNL face retrocedari (Luni, 22 decembrie 2008, 15:32)

      votul tau [anonim] i-a raspuns lui Tuti Fruti

      in ultimii 4 ani, domnu

      pdl a fost dat afara de conu guvernoi pnl care azi se ascunde in opozitie
  • 0 (0 voturi)    
    PNL + PDL + UDMR = 58 % (Luni, 22 decembrie 2008, 15:30)

    Iliescu si Fiii: Patriciu, Nastase, Tariceanu [anonim]

    PNL A RATAT PENTRU ULTIMA OARA DREAPTA

    PNL A ASCULTAT DE ILIESCU SI A RAMAS IN OPOZITIE:

    ● Ion Iliescu: PSD ramine in opozitie daca se reface Alianta DA.

    HotNews.ro
    Duminică, 30 noiembrie 2008, 21:33 Actualitate | Politic

    Iliescu nu exclude posibilitatea ca PSD sa ramina in opozitie, dar spune ca va fi "o opozitie solida". Iliescu a mai spus ca PSD ramine in opozitie daca se reface Alianta DA.
  • 0 (0 voturi)    
    frumos discurs (Luni, 22 decembrie 2008, 16:31)

    amidona [anonim]

    imi plac discursurile presedintelui basescu . sunt cele mai bune discursuri care s-au auzit in romania dupa 1989. imi plac si planurile comisiilor prezidentiale , imi plac si proiectele politice ale lui basescu. cred ca el este un politician care a facut schimbarea interioara , de la functionar de stat cu interese inguste , la barbat de stat cu planuri pentru comunitate .
    pacat ca sunt atat de putini politicieni pe care se poate baza.
  • 0 (0 voturi)    
    vad ca-s multi aplaudaci (Luni, 22 decembrie 2008, 16:35)

    Dulceata [anonim]

    de-ai lui Basescu si PDL pe-aici...
    fratilor, recunoaste-ti c-ati fost cei mai flamanzi de ciolan dintre toti ...
  • 0 (0 voturi)    
    Istorie? Care istorie.? (Luni, 22 decembrie 2008, 16:57)

    lupu' singuratic [anonim]

    "In fiecare an trebuie sa ne intoarcem catre momentele din 1989 pentru a ne aminti cat de mare poate fi pretul libertatii si cat de important este sa stim sa apreciem aceasta libertate. "

    Pentru parlamentari as completa ca in fiecare ZI ar trebui sa va aduceti aminte. Nedreptati se intampla mereu. Judecatori care-s lasati de Dumnezeu sa imparta dreptatea o impart neegal. Procurori, judecatori, avocati mituiti si manjiti si pe deasupra marii spagari.

    Istorie? Care istorie.? Aia pe care vor ei sa ne-o dea?

    In ceea ce priveste istoria cel putin din '89 nu cred absolut nimic. Sunt foarte multe lucruri care nu sau spus. Nici acum nu stim ceea ce sa intamplat. Un alt ex. rapirea celor trei jurnalisti din Irak si multe altele.

    La scoala mi sa predat istoria dar sincer sa fiu refuz sa o cred. Asa sunt eu cand ma trezec cu-o falca-n cer si una-n pamant.
    Nu cred. Istoria este scrisa de anuti... Si cred ca sunt multe lucruri care nu sau spus prin cartile de istorie.
  • 0 (0 voturi)    
    BASESCU,TISMANEANU.CATUSE. (Marţi, 23 decembrie 2008, 5:51)

    ROBERT HORVATH [anonim]

    DEPORTAREA LUI TISMANEANU DIN STATELE UNITE                            ( VIZITA IN CUBA, FOTOGRAFII CU RAUL CASTRO SI MULTI PIONERI )         
    Serviciul de Informatii Externe
                                                Domnule Razvan Ungureanu
                                                Avand bunavointa domnului L.Pavoni consulul general din New York, acum noua luni' v-am trimis o scrisoare. In ea am cerut o audienta cu dumneavoastra, sau o convorbire cu o persoana delegata. Cu aceasta oceasta ocazie am vrut sa va prezint documente confidentiale despre Vladimir Tismaneanu.Documentele clarifica materialele aparute in presa, care califica pe V.T. ca agent al securitatii.  Am vrut sa prezint deasemenea acordul meu, la opinia comunitatii romane americane, cu privire la necesitatea deportarii lui V.T.  din Statele Unite. Dinsul a a ascuns serviciului de emigratie, faptul ca a fost membru al partidului comunist si a scris articole in care cerea rasturnarea capitalismului si a sistemului politic american prin forta. Faptul ca a mintit sub juramant, va duce la automat la deportare .Mentionez ca in dosarul lui sunt sunt si alte fapte agravante.Anexez  doua materiale pertinente in acest caz,
    Motivul incercarii de a va contacta este extrem de serios. Dumneavoastra sunteti printre putinele  persoane competente, care puteti spune adevarul presedintelui inainte de a fi prea tarziu, pentru dansul si imaginea tariii. Presedintela Traian Basescu trebue sa aiba acces la toate documentele si faptele acestui caz.Dinsul va avea posibilitata de a se distanta
    de clanul care care il minte ,manipuleaza si a cere  scuze Romaniei. In caz contrariu isi va semna singur, sinuciderea politica.
    De si a trecut mult timp nu am primit nici in un raspuns. Acest lucru este grav si impotriva legii, care va obliga sa raspundeti oricarei scrisori oficiale. Am avut  nu demult o audienta cu Simona Miculescu ambasador  la ONU
    (Au participat deasemenea consulul adjunct A.Berechet si adjunctul misiunii T.