Bucuresti punkt Bonn

AUDIO VIDEO Medicul Cristian Sever Oana: Campania de informare privind vaccinul anti-cancer e sublima, dar lipseste cu desavarsire

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 28 noiembrie 2008, 17:00 Actualitate | Esenţial


DW -HotNews.ro despre vaccinarea anti-HPV
Ministrul Sanatatii a esuat in incercarea de a informa cetatenii cu privire la vaccinul anti-cancer, a declarat medicul Cristian Sever Oana, membru in Consiliul Director al Asociatiei Medicilor de Familie, in cadrul emisiunii Bucuresti punkt Bonn, realizata de HotNews.ro si Deustche Welle. Importanta unei campanii de informare a fost subliniata si de jurnalistul Robert Schwartz, care a afirmat ca, in Germania, desi au fost deja vaccinate aproximativ 700.000 de tinere, campania continua.

Asculta emisiunea Bucuresti punkt Bonn



Cristian Sever Oana
  • Vreau sa ii linistesc pe cititori, noi nu am fost cobai, cobai au fost americanii insisi
  • Pana sa lanseze vaccinul, l-au testat pe 20.000 de fete, cu varste intre 9 si 26 de ani, timp de cativa ani
  • Rezultatele au fost net favorabile, pana acum in SUA au fost vaccinate peste 20 de milioane de fetite si femei, practic intreaga Romanie
  • Ministerul Sanatatii a reusit sa achizitioneze vaccinul la un pret mult mai mic decat cel existent pe piata si este, totusi, o economie
  • Marea drama este ca avem la indemana un vaccin cu care sa protejam acesti copii si nu il aplicam
  • Este neetic sa amanani o astfel de procedura
  • Ideea e ca fetita sa fie vaccinata pana la primul ciclu menstrual
  • Nu dorim ca acesti copii sa fie supusi unui risc inutil, din cauza ignorantei parintilor
  • Parintii se uita pe site-uri care dezinformeaza prin omisiune
  • S-au raportat 20 decese, dar nimeni nu spune ca s-au facut 20 de milioane de vaccinari
  • Nu s-a stabilit o legatura cauzala intre vaccin si aceste decese
  • Campania de informare e sublima, dar lipseste cu desavarsire
  • Majoritatea parintilor au refuzat si acest lucru este dramatic
  • Propunem sa rechemam aceste fetite peste un timp, cand lucrurile se mai linistesc
  • Vom continua sa urmarim efectele adverse. Ele sunt blande
  • S-a compromis un vaccin de foarte buna calitate, pentru ca Ministerul s-a grabit
  • Campania a fost nepregatita, presiunea alegerilor i-a facut probabil (n.r.pe reprezentantii Ministerului Sanatatii) sa se grabeasca

Robert Schwartz

  • Vaccinarea a starnit si in Germania numeroase dezbateri privind efectele secundare ale vaccinului, mai ales dupa ce au fost inregistrate decesele in SUA
  • Exista o recomadare generala, pentru un grup tinta definit: fetele cu varste intre 12 si 17 ani
  • In Germania si Autria au fost vaccinate peste 700.000 de fete si femei
  • In Germania este o campanie ampla de informare, care exista si acum. Campania are un impact puternic asupra grupului tinta.
  • Exista un procentaj de parinti care au refuzat, dar nu prea ridicat
  • Peste 60% dintre fetele de 15-17 ani au fost vaccinate
  • In Romania, Ministerul Sanatatii din Romania a dormit. Pentru a implementa o campanie de vaccinare, este nevoie de o campanie de informare
  • Facem campanii electorale de cateva luni pentru candidati mai multi sau mai putin cunoscuti si nu putem sa facem o campanie de informare (n.r. referitor la situatia din Romania)
  • Cu o campanie corecta in Romania, nu se ajungea aici
  • Este important ca acest vaccin sa fie recomandat, si nu impus
  • Si in Germania, si in Austria s-a inregistrat cate un deces, dar nu s-a dovedit ca exista o legatura directa cu vaccinul
  • Este foarte important ca responsabilii din Romania sa fie in stare sa elaboreze un plan pentru derularea campaniei de informare
Despre refuzul parintilor de a-si vaccina copiii



Despre varsta optima pentru vaccinare



Despre efectele adverse si scopul campaniei




















1151 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    suntem cobai sau nu? asta-i intrebarea (Vineri, 28 noiembrie 2008, 18:57)

    Mihai [anonim]

    Care este sensul introducerii unui vaccin atat timp cat chiar producatorul declara ca isi va incheia oficial testarea peste 1 an?

    Chiar si asa ce rost are toata graba asta cand cancerul se face la 10-15 ani de la o infectie puternica cu virusul HPV? Infectia poate fi depistata f simplu prin testul Babes-Papanicolau si dupa aceea este tratabila 100% cu medicamente clasice (ajustarea aportului de acid folic si licopen, vitamine, efectuarea de controale periodice, respectarea conditiilor de igiena si o nutritie
    corecta).

    Pana la urma NIMENI nu a demonstrat va HPV este cel care .... provoaca cancerul. este cu siguranta un co-factor alaturi de cel al relatiilor sexuale cu multi parteneri, fumatul, alimentatia nesanatoasa, stresul, scaderea imunitatii etc.

    Nu s-au facut teste despre influenta asupra fertilitatii. (doar un singur test pe .... SOARECI si pe alte tulpini decat cele susceptibile de cancer la om)

    s.a.m.d.

    http://gardasil.wordpress.com/

    am certitudinea ca o femeie nu va avea niciodata cancer de col din cauza HPV daca va respecta cateva reguli elementare de igiena si va merge anual la control dar nu am certitudinea ca vaccinul anti HPV o va ajuta si, mai grav, nu am nici certitudinea ca nu o va afecta.

    Cine raspunde daca, din cauza acestui vaccin, o fetita care este vaccinata acum la varsta de 10 ani nu va putea face copii sau va naste monstri atunci cand va implini 30 de ani? Si toate acestea ca sa evitam ce? 2 tulpini ale unui virus?

    Dar daca vaccinul ii destabilizeaza intregul echilibru imunologic?

    Cand producatorul va garanta ca nu sunt efecte adverse, cand initiatorii vaccinarii din Romania vor garanta de asemenea securitatea vaccinului si cand o sa-i vad pe medicii informati facand vaccinul copiilor lor atunci vom putea discuta.

    Deocamdata eu nu vad interese cu multe zerouri dar cel mai grav este ca se pot nenorici f multi oameni.
    • 0 (0 voturi)    
      nu mai e loc de intrebare, suntem (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 16:00)

      Ionel [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      De cand domnule tocmai de aceste boli sufera romanii ca sa fie atata mobilizare pentru un vaccin ??????
      Nu e lucru curat aici!
      De ce implicit e obligatoriu si doar daca nu vrei sa il faci e nevoie de declaratie (exact cel care este poate foarte sarac, saracul de el nici nu stie sa scrie poate - oare nu este o asemanare cu cei din Africa aici)?
      De ce nu a fost optional pur si simplu domnule? Daca vrei as il faci bine, daca nu, nu; fara nici un fel de alte comentarii.
      Doctorul asta este un ipocrit care se joaca cu statisticile cam mult.
      Discutiile sunt foarte generale si fara detalii de continutul vaccinului; parca ar fi vitamina C pe care o poti lua oricand si are numai efecte benefice.
  • 0 (0 voturi)    
    de la Fane, pentru Ministru Nicolaescu, fara numar (Vineri, 28 noiembrie 2008, 23:20)

    Fane [anonim]

    Au promis americanilor ca vor cumpara vaccinul asa cum au promis ca vor cumpara avioanele. Cancerul de col este foarte rar... si pentru cativa care fac cancer nu merita sa vaccinezi toata polulatia. Mai mult neffind transmisibil eu zic ca poti refuza acest vaccin pe propria raspundere.
    Inca ceva.. pentru cei care incearca sa il bage pe gat la oameni... o vorba am sa le spun.. lumanarea cui v-a facut!
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns pentru Fane si cei ca el (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 1:57)

      De Raket [anonim] i-a raspuns lui Fane

      Cancerul nu este transmisibil, HPV-ul este ! Vaccinul este contra HPV nu contra cancerului, pentru ca acel cancer este provocat intr-un procent foarte mare de HPV ! clar ? cobai sunt intotdeauna copiii saraci din Africa.... acolo se testeaza tot.....pana moare unul din noi, mor 100/1000 de copii din africa..... ipocritilor
  • 0 (0 voturi)    
    nedumerire (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 1:56)

    cristina [anonim]

    cum isi permite cucoana asta, oana, sa ma faca pe mine ignoranta? daca acceptam cu naivitate vaccinul ma mangaia pe crestet si imi spunea ce mareata sint. ei bine, in ignoranta mea am decis ca nu voi face un vaccin copilului meu care are risc de deces, oricat de infim ar fi acest risc.
    daca "Ideea e ca fetita sa fie vaccinata pana la primul ciclu menstrual" atunci de ce americanii "l-au testat pe 20.000 de fete, cu varste intre 9 si 26 de ani"??? cumva in state ciclul apare dupa 26 de ani?

    de ce trebuie io, care nu am pregatire medicala, sa imi asum raspunderea pentru ca nu vreau ca fetita mea sa fie cobai pentru un vaccin controversat chiar de medici? mie cine imi da in scris ca este eficient si fara riscuri. domnu' ministru trebuie sa stie ca acest santaj de doi bani, de genul "lasa ca vezi tu dupa aia cum platesti tot, ca noi nu decontam" nu ma intimideaza, ma scarbeste. de parca in spital ai ce cauta daca nu iti cumperi singur pansament, vata, calciu injectabil si mai stiu io ce prostii.

    mai bine in analizele obligatorii care s-au facut bagau si un test papanicolau.
    • 0 (0 voturi)    
      este vorba de un barbat, nu de o femeie (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 12:04)

      popa [anonim] i-a raspuns lui cristina

      Nu e "cucuana Oana", ci "dististinsul medic Cristian Sever Oana"...
  • 0 (0 voturi)    
    Despre interviu (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 4:30)

    Hurezan Cristian [anonim]

    Acest interviu a fost realizat pentru a se discuta pe marginea vaccinarii,sau mai bine spus,pe mariginea nepopularitatii si a refuzului de care se"bucura" aceasta campanie de vaccinare.De ce s-a ajuns aici?Ideea invechita si expirata a mai marilor natiei noastre cum ca mamligarii de rand ar fi o turma de prosti infometati care inghite tot ce li se arunca sta la baza acestei probleme.Astfel s-a ajuns la concluzia de geniu:avem nevoie de campanie de informare! Inseamna ca pana acum nu a fost nevoie de campanii de informare:se administra vaccinul si gata!lumea era salvata!Problema ,in realitate este cu totul alta:de cand am intrat in Uniunea Europeana,au crescut drepturile dar si obligatiile parintilor.Astfel parintii au dreptul sa aleaga pentru copiii lor acest vaccin sau sa-l refuze.Insa administratorul acestui vaccin are obligatia! de a obtine acordul scris al parintelui.Aci e buba!Campania de informare este doar o modalitate de a convinge parintele sa semneze.Asa ca e mai bine s-o numim campanie de convingere ,care in binecunoscutul mers al rezolvarilor dambovitzene se va transforma in campanie de obligare.Intai trebui identificat inamicul:diferite articole si articolase care spun ca vaccinul este nociv.Dar" inamicul" principal este acest acord scris al parintelui.In acest interviu ma asteptam sa aflu mai multe informatii despre boala si despre vaccin.Insa,nimic.Nu stiu nimic despre vaccin,atunci cum pot eu ca om care traiesc intr-o tara in care,in orice contract este important tocmai ce se scrie cu litere mici sa semnez ceva ce nici macar nu vad?
    Intr-o tara careia ii pasa de oamenii ei ,intr-o democratie veritabila acea campanie de informare trebuia inceputa cu muuult muult inainte de a se achizitiona vaccinul.Si trebuia insotita de un sondaj pentru a se observa cati dintre parinti si-ar da acordul pentru vaccinare,dupa ce au fost informati corect,abia apoi se putea achizitiona vaccinul.
    • 0 (0 voturi)    
      pai... (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 11:50)

      dana [anonim] i-a raspuns lui Hurezan Cristian

      va contraziceti un pic...daca nu stiti nimic despre vaccin, inseamna ca aceasta campanie de informare nu a existat, nu? e logic...
      Spuneti ca vroiati sa aflati detalii despre vaccin. Asta ar trebui facuta in scoli, la sedinta cu parintii, prin spoturi video sau tv...asa cum s-a facut si in Germania. La noi se pune problema daca e bine sau nu sa facem vaccinul. Toata presa vuieste pe marginea acestui subiect. In fond, parintii trebuie sa decida ce si cum. Si hotararea trebuie luata dupa ce parintii sunt foarte bine informati.
      Da, sunt de acord! Nu trebuie sa existe acea semnatura, ca parintele nu e de acord cu vaccinul. Aici este mai mult o chestie psihologica.
  • 0 (0 voturi)    
    Solutie echitabila. (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 8:36)

    AlinN [anonim]

    Statul roman a constatat ca se consuma mai multi bani incercand sa se trateze cancerul de col uterin decat ar costa prevenirea aparitiei acestuia. Prin urmare, ar trebui sa informeze inca o luna despre vaccin, apoi sa faca vaccinarea. Cine nu vrea sa faca vaccinul sa nu-l faca, dar casa de asigurari sa nu deconteze medicamentele si operatia de cancer de col uterin ulterior.
    • 0 (0 voturi)    
      Alin N=iresponsabilul (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 11:47)

      Doctissimo [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Iresponsabil esti iresponsabil vei murii!
      Si nu te lega ca eu sunt iresponsabil. Un doctor depune Jurământul lui Hippocrate. Nici o lege nu poate sa abroge acest juramant, aceasta tine de moralitate. Deci casa de asigurari care este data de mana Diavolului faca ce o vrea. Eu Doctor imi voi face datoria si pe gratis pentru a salva viata omului respectiv, indiferent ca omul si-a cauzat neajunsul fizic (boala) cu stiinta sau nestiinta sau ca i-a fost cauzata de alta persoana cu stiinta sau nestiinta, datoria mea ca medic este sa-l salvez chiar pentru o secunda pt. a mai trai.
      In cazul de fata pot sa detectez si sa previn cancerul precoce prin testul Papanicolau (frotis).
      Ca doctor sunt obligat sa ma interesez indeaproape de noile descoperiri in domeniu care sunt valabile, fiabile, testate deja si nu superfloues precum aceste doua vaccinuri controversate GARDASIL si CERVARIX. Daca fetele care azi nu au fost vaccinate cu aceste vaccinuri maine vor face cancer si nu au trecut in timp pe la ginecolog ca sa descopere in faza incipienta cancerul, cu toate ca voi sti ca ele vor murii in scurt timp, datoria mea ca medic este sa fac orice imi sta in putinta pentru a trata pana in momentul final si nici o Casa de Economii nu imi va sta de-a curmezisul chit ca nu voi avea ce sa mai mananc eu si familia mea.
  • 0 (0 voturi)    
    De ce mamele se informeaza? (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 11:25)

    Justitiarul [anonim]

    Cititi site-urile care urmeaza:
    http://pharmacritique.20minutes-blogs.fr/archive/2008/10/13/gardasil-cervarix-merck-et-gsk-ont-un-reseau-colossal-de-dep.html
    si o parte din acest text spune ca:
    "Le Gardasil a été traité en priorité par la FDA [Food and Drug Administration : agence états-unienne du médicament], et à peine six mois se sont écoulés entre la demande de la firme et l’autorisation de mise sur le marché ; puis quelques semaines ont suffi pour que le CDC le recommande pour une administration universelle aux jeunes filles. A comparer avec les délais habituels auxquels sont soumis les vaccins : trois ans pour avoir l’autorisation et encore 5 à 10 ans avant que la firme obtienne une acceptation universelle, dit la Dre Harper, qui ajoute : "Ce délai n’est pas sans raison, puisqu’il permet d’apprendre beaucoup de choses sur l’innocuité et les effets secondaires, tout comme sur la meilleure manière d’utiliser les vaccins. On ne devrait vacciner rapidement que les personnes qui en font explicitement la demande et sont donc disposées à accepter les risques inhérents"
    Pe romaneste : Gardasil a fost tratat de FOOD and DRUG Administr. (din USA) si de la depunerea dosarului pana la acceptul punerii pe piata s-au scurs doar 6 luni apoi inca cateva saptamani au fost suficiente pt ca CDC sa il recomande pentru utilizarea universala la tinere fete. A se compara cu termenii obisnuiti la care sunt supuse vaccinurile: 3 ani pentru a avea autorizatia si inca 5 la 10 ani inainte ca firma sa obtina o acceptare universala spune Dr. Harper care aduga: "Acest termen nu este fara un rezon, pentru ca permite de a lua in considerare (invata) despre inoculare si efecte secundare....Nu ar trebui sa vaccinam rapid decat persoanele care fac explicit cererea si sunt dispuse sa accepte riscurile inerente".
    Vedeti video de la sfarsitul reportajului de pe siteul: http://pharmacritique.20minutes-blogs.fr/archive/2008/07/10/nouveau-rapport-de-judicial-watch-sur-les-effets-secondaires.htm
  • 0 (0 voturi)    
    Porcaria HPV (Duminică, 30 noiembrie 2008, 10:36)

    Geronimo [anonim]

    Numarul 1
    În Austria, Gardasil este interzis. În S.U.A. şi Canada nu este obligatoriu, în unele state din Europa vaccinul este gratuit, dar la dispoziţia cui îl cere.

    Numarul 2
    Vaccinarea se face fără a verifica în prealabil dacă fetiţele nu sunt deja infectate. Vaccinarea celor care au deja infecţia creşte riscul de cancer cu 44% după cum se menţionează chiar în documentele de la FDA. Din păcate, producătorii vaccinurilor nu menţionează acest lucru în prospect, omisiune ce poate fi fatală. (HPV se transmite şi de la mamă la copil, indiferent de tipul de naştere).

    Numarul 3
    Prezenţa lui Madaline Albright a fost decisivă pentru adoptarea hotărârii de vaccinare. Ce legatură poate exista între un om politic şi o problemă medicală ? Mai ales când este vorba despre o femeie recunoscută pentru “dragostea sa pentru oameni”. În urmă cu câţiva ani, ea afirma că a meritat să moară peste o jumătate de million de copii irakieni pentru salvarea democraţiei. De asemenea, în 1998, conducea misiunea diplomatică care susţinea bombardarea populaţiei civile a Serbiei chiar şi în noaptea Sfintelor Paşti.