Edilii avertizeaza: Capitala nu va scapa niciodata de cainii vagabonzi

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 2 noiembrie 2008, 17:08 Actualitate | Esenţial


Capitala nu va scapa niciodata de cainii vagabonzi, in conditiile legislative actuale, dar si a faptului ca populatia abandoneaza patrupedele in strada. In ultimele patru luni au fost sterilizati doar 2.800 dintre cei peste 30.000 de caini vagabonzi din Bucuresti, avertizeaza edilii, relateaza NewsIn.

Potrivit primarului general Sorin Oprescu, marea problema ramane adoptia cainilor fara stapan. La inceputul lunii octombrie, bucurestenii au luat acasa doar cativa dintre cainii comunitari adusi de edili, in parcul Tineretului, la un eveniment de adoptii publice organizat de municipalitate si de asociatiile neguvernamentale, cu ocazia Zilei Internationale a Animalelor.

"Putem steriliza circa 50 de caini pe zi, costul unei sterilizari fiind de 40 lei", a precizat directorul Administratiei pentru Supravegherea Animalelor (ASA), Simona Panaitescu. Directorul ASA spune ca problema adoptiilor este rezolvata doar in aparenta. "Acum, practic, toti cainii sunt adoptati, insa, in realitate, organizatiile neguvernametale care fac acest lucru arunca ulterior cainii inapoi pe strada", afirma Panaitescu.

"Oricat de multi caini am steriliza, in conditiile actuale legislative, nu vom scapa niciodata de cainii fara stapan. Mereu sunt aruncati pe strada alti caini care vin de la populatie. Practic, ar trebui o lege care sa identifice si sa ne permita sa sterilizam cainii de la populatie. Prin identificare, ii vom putea amenda apoi pe cei care arunca puii pe strada", mai spune directorul ASA.

Potrivit Simonei Panaitescu, pe langa cainii existenti si cei care sunt aruncati de populatie, in Bucuresti mai vin si patrupede din judetul Ilfov, astfel ca numarul de animale nu are cum sa scada.

Conform datelor organizatiilor neguvernamentale, in Bucuresti sunt peste 30.000 de caini fara stapan, concentrati in special in zona pietelor si a aglomerarilor de blocuri din cartiere. Zilnic, peste 100 de bucuresteni ajung la medic muscati de caini, potrivit datelor statistice ale spitalelor din Capitala.

"Numarul cainilor vagabonzi a crescut foarte mult anul acesta, dupa ce a fost adoptata Legea nr. 9 din 2008, care ne permite sa eutanasiem doar cainii bolnavi incurabil. Pana la intrarea in vigoare a acestei legi era permisa eutanasierea tuturor patrupedele care nu erau adoptate. In prezent, insa, rolul ASA se rezuma, teroretic, la strangerea cainilor, sterilizarea si oferirea lor pentru adoptie.



















1239 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    30.000 (Duminică, 2 noiembrie 2008, 17:22)

    Florin [anonim]

    Se vede ca e campanie electorala. Cum sa spui ca sunt 30.000 de caini? Ii vezi la tot pasul si sunt doar atati? Nici macar o estimare reala a numarului lor nu aveti, d-apoi sa luati masuri adecvate.
  • 0 (4 voturi)    
    tzara prostilor (Duminică, 2 noiembrie 2008, 17:36)

    patlagica [anonim]

    dezmatz total !
  • +7 (7 voturi)    
    Sa ajunga cu miile muscati la spital (Duminică, 2 noiembrie 2008, 17:37)

    Je [anonim]

    ca nu face nimeni nimic si toti se complac sa traiasca cu cainii. Fost si eu prin zona si am vazut ca babele ii pupa mai rau ca pe copii. Is ciurda peste tot, se tin dupa tine daca mananci ceva, stau la semafor cu oamenii....is perfect integrati...ce mai...is negrii nostri!
  • +11 (11 voturi)    
    Legea Marinescu (Duminică, 2 noiembrie 2008, 17:37)

    Liviu [anonim]

    Acel nesimtit pe numele lui Marinescu a facut cadou bucurestenilor 100 de muscaturi/zi. Solutia, oricat de dura ar parea, este doar eutanasia! Atata timp cat "iubitorii" de animale adopta caini numai ca sa le dea drumul in strada - si asta pe bani de la buget - numarul cainilor va creste exponential. Spalati-va pe cap cu Oprescu, desteptilor!
  • -8 (8 voturi)    
    sunteti toti niste idioti si niste iresponsabili (Duminică, 2 noiembrie 2008, 19:59)

    calin [anonim]

    Care din cei de mai sus au facut ceva pt caini?; tara de idioti si de ingalati nenorociti!
    • +4 (4 voturi)    
      i-ai tu... (Duminică, 2 noiembrie 2008, 20:28)

      Psycon [utilizator] i-a raspuns lui calin

      I-ai tu in casa pe toti 30000 daca iti plac asa mult. Eu m-am saturat sa tot fiu fugarit de haite de caini, de zici ca traim in codru, nu in oras.
    • +4 (4 voturi)    
      Te rog frumos, ia totzi ciini vagabonzi la tine (Duminică, 2 noiembrie 2008, 20:29)

      Anti Calin [anonim] i-a raspuns lui calin

      Te rog frumos, ia totzi ciini vagabonzi la tine acasa. Singurul demn de epitetele care le-ai enumerat esti chiar tu.
    • +2 (4 voturi)    
      ham-ham! (Duminică, 2 noiembrie 2008, 20:35)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui calin

      Pai cu ce ocazie sa fac ceva pentru ciini? Si de ce numai pentru ciini si nu si pentru pisici, ciori, porumbei cacatori, vite si scroafe?
      Eu ca sa ma duc sa-mi iau tigari trebuie sa ocolesc prin spatele blocului.
      Am avut ciine si a murit fiindca a mincat ceva otravit de pe jos. Ia ghici, a cui a fost vina? Iti spun eu: a mea, fiindca trebuia sa-i pun botnita, ca asa scrie la lege.
    • +3 (3 voturi)    
      linisteste-te! (Duminică, 2 noiembrie 2008, 23:54)

      caline fibrilatule, [anonim] i-a raspuns lui calin

      ia-o mai incet ca te scapi pe tine..
      tare as fi vrut sa fac cevapt cainii tarii mele insa a venit prietenul tau marinescu cu legea lui si ma da la penal daca incerca sa le fac ceva

      si cum se zicea mai sus, iti faci un autoportret perfect proiectandu-ti "calitatile" proprii asupra altora
    • +4 (4 voturi)    
      m-am saturat de ipocrizie (Luni, 3 noiembrie 2008, 7:38)

      calin file de poveste [anonim] i-a raspuns lui calin

      Cu dedicatie lui Calin ci celor ipocriti ca el:nu vreau sa fac ceva pt caini.Nu doresc caini vagabonzi in orasul in care traiesc.In nici o capitala a Europei nu exista asa ceva!Marinescu ala ar trebui dat in judecata de toti cei muscati!Am curajul sa spun lucrurilor pe nume:cainii vagabonzi trebuiesc stransi de pe strazi si daca intre-o perioada x de zile nu ii adopta nimeni, concret cu acte si cip, poate Calin si cei ca el, sa fie eutanasiati ca in alte tari.Si pt cei ce au caini si isi fac nevoile pe strada: strange-ti-le mizeria!Daca ii iubiti, iubiti-i si cand isi fac nevoile!Noi, restul nu suntem obligati sa suportam.
    • +4 (4 voturi)    
      Orase de caini sau de oameni (Luni, 3 noiembrie 2008, 8:53)

      Eutanasius Nepriceputeanu [anonim] i-a raspuns lui calin

      Pai vezi tu, Calinashule, intrebarea nu e ce faci pentru caini, ci ce faci pentru oameni. Orasul este o asezare de oameni, nu de caini. Si cainii sunt doar efectul, cauza sunt tot oamenii. Oameni duplicitari care fac mai mult rau cu intentiile lor benefice. Vor sa ajute cainii dar mai mult rau fac. Macar de i-ar lua in case, dar nici asta nu fac.

      Imi pare rau, singura solutie adoptata cu succes este eutanasierea. Organizatiile neguvernamentale care se ocupa de adoptii nu fac decat sa multiplice problema si sa toace banii de pomana.
  • +5 (5 voturi)    
    Daca ei nu pot.... (Duminică, 2 noiembrie 2008, 20:09)

    Danny the dog [anonim]

    Daca edilii nostri nu sunt in stare sa faca ceva legat de cainii vagabonzi nu inseamna ca nu se poate scapa de caini niciodata.
    In loc sa adoptam solutia care se practica in America stam si ne vaitam ca nu putem face nimic. In America cainii sunt pastrati cateva zile si daca nu-i adopta nimeni sunt eutanasiati, fara discutii. Asa trebuie facut, nu-i adopta nimeni? atunci pa!. Noi nu avem bani pentru bolnavi sa li se dea de mancare in spitale si cheltuim o gramada bani ci intretinerea animalelor.
    Si ar trebui verificati cei care adopta caini si sanctionati daca ii elibereaza pe strazi, ca legi exista, dar edilii nostrii se vaita in loc sa actioneze.
    Mai mare ipocrizie ca-n tara asta nu am vazut.
    • +1 (1 vot)    
      nu ca nu pot, nu au voie (Duminică, 2 noiembrie 2008, 20:32)

      Psycon [utilizator] i-a raspuns lui Danny the dog

      S-a trezit nush ce destept sa dea lege ca nu pot fi eutanasiati cainii... scrie si in articol. Sterilizarea e doar o solutie scumpa si ineficienta.
      • +2 (2 voturi)    
        Insa pot fi vanati (Luni, 3 noiembrie 2008, 12:58)

        soferul [utilizator] i-a raspuns lui Psycon

        Trebuie doar sa-i mutam intr-o zona unde este permisa vanatoarea!
    • -4 (4 voturi)    
      o solutie umana (Duminică, 2 noiembrie 2008, 21:20)

      Nu conteaza [anonim] i-a raspuns lui Danny the dog

      Decizia cu eutanasierea, ca orice decizie radicala in orice problema, e cea mai "comoda". Dar de ce sa nu adoptam o solutie demna si umana?
      E greu, dar cu o modificare legislativa poate fi inceput un proces de identificare a tuturor cainilor, cu stapan sau fara, in paralel cu sterilizarea celor fara stapan. Daca se opreste inmultirea acestora si tinand cont de mortalitatea ridicata cauzata de accidentele de circulatie, in cativa ani numarul se va reduce considerabil. Din pacate, cainii vagabonzi mor singuri in atatea circumstante nefericite, a.i. nu e nevoie sa ne transformam singuri in criminali. Dar intotdeauna impulsul este sa adopti solutia cea mai radicala.
      • +2 (2 voturi)    
        o solutie umana! (Luni, 3 noiembrie 2008, 0:02)

        pm [anonim] i-a raspuns lui Nu conteaza

        Am inteles solutia propusa de tine - umana si legala - sa-i rareasca astia cu masinile care merg ca dementii. Singura problema e ca in Bucuresti sunt (inca) mai multi oameni decat caini, asa ca dupa cum se poate observa astia cu masinile raresc mai tare pietonii decat cainii...
    • +3 (3 voturi)    
      hingheria romano-americana (Duminică, 2 noiembrie 2008, 23:49)

      eutanasia salveaza romania [anonim] i-a raspuns lui Danny the dog

      o avea societatea americana multe bube dar din punctul asta de vedere e foarte sanatoasa la cap

      in tara noastra suntem sufocati de o patura isterica de indivizi (nu numai babe atentie) care a nascut exemplare precum marinescu mai sus amintit si care is impun viziunile bolnave creand o stare incredibila de anormalitate: sa treci seara printr-o zona necirculata nu ti-e atat de teama de golani cat de javre.

      eu nu am o problema ca abia astept sa-mi lustruiesc pantofii in blana lor grasa in caz ca javrele dau semne de neliniste, e problema insa cu copii si persoanele care nu au putere sa se apere.

      mecanismul e simplu; inconstientul si iresponsabilul haneste cainele in strada, care caine dobnadeste sentimentul ca are un stapan si o zona si ca atare face ceea ce stie mai bine, haleste pe oricine care trece pe acolo si se pare suspect.

      in constanta un copil a murit mancat de caini

      sunt atat de aproape sa le urez "iubitorilor de animale" din romania (in frunte cu marinescu) un destin similar cu cel de mai sus, nu pentru ei ci pentru copii si familiile lor. atat de aproape... ma stapanesc cu greu...
      • +2 (2 voturi)    
        n-ai sa vezi! (Marţi, 4 noiembrie 2008, 6:43)

        eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui eutanasia salveaza romania

        il vezi pe marinescu dandu-si curu' jos din limuzina, din paoarta casei panana-ntr-a (s)parlamentului sau viceversa? or fi sarind javrele la masini, da' ce sansa au sa ciuruiuasca-n colti o piele groasa de parlamentar roman, protejata-n plus de tabla sau chiar blindajul masinii de serviciu?
    • +3 (3 voturi)    
      Mai bine... (Luni, 3 noiembrie 2008, 10:22)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui Danny the dog

      Decat verificarea si eventuala sanctionare a celor care adopta caini, mult mai simplu ar fi ca cei care vor sa adopte caini de la ecarisaj sa achite costurile capturarii lor. Asa vom fi siguri ca nu aruncam bani pe fereastra. Sunt suta la suta de acord cu eutanasierea cainilor. Daca vrem sa ajungem ca americanii trebuie sa facem ca ei, daca procedam ca ugandezii ca ei vom ajunge. Peste tot in lumea civilizata cainii vagabonzi sunt eutanasiati.
  • 0 (0 voturi)    
    Poate in 2500 (Duminică, 2 noiembrie 2008, 20:59)

    Horia [anonim]

    In orice oras din Romania se va scapa de caini si alte animale "comunitare", cand ne va pasa cu adevarat de guboiul pe care il aruncam.
  • +3 (3 voturi)    
    eutanasierea = singura solutie (Duminică, 2 noiembrie 2008, 21:43)

    tudor [anonim]

    M-am saturat sa fac reclamatii la Primarie (care ajung apoi la Politia Animalelor) pe tema cainilor, zecilor, sutelor de caini vagabonzi care latra noaptea si nu ma lasa sa dorm si care iti dau un sentiment de nesiguranta de fiecare data cand ii vezi. Este trist ca intr-o capitala europeana problema cainilor vagabonzi nu poate fi rezolvata. De fapt, asta nici n-ar trebui sa fie o problema (de vreme ce exista solutia = eutanasierea), dar Romania stie atat de usor sa-si faca singura probleme... trist dat adevarat!
  • +3 (3 voturi)    
    Caline... (Duminică, 2 noiembrie 2008, 21:59)

    Caline... [anonim]

    ONG-urile care "adopta" caini si ii elibereaza in strada dupa aceea primesc de la bugetul statului 750RON/luna de animal "gazduit" - a se citi luat doar pe acte de la ecarisaj si dus in strada. Lucrurile astea nu le spune nimeni.... pentru ca acei ONG-isti nu vor sa se afle sumele absorbite fara niciun efort... Intrebarea e: n-am putea da o hrana calda cersetorilor din strada de banii astia?
  • +2 (2 voturi)    
    eu am solutia (Duminică, 2 noiembrie 2008, 23:05)

    guguloi [anonim]

    pentru o recompensa de 30 de lei pe cap de potaie salbatica ar scapa orasele de salbaticiuni in cateva saptamani.
  • +4 (4 voturi)    
    solutia e eutanasierea (Luni, 3 noiembrie 2008, 1:23)

    solutia e eutanasierea [anonim]

    pe iubitorii de animale i as deporta in baragan
    impreuna cu javrele
    Sa stea sa doarma cu ele in bordei.
    PE IUBITORII DE ANIMALE SA-I "IUBEASCA" CAINI!!
  • 0 (2 voturi)    
    nu profita nici un politician? (Luni, 3 noiembrie 2008, 8:09)

    ovidiu [anonim]

    Acum in campania electorala ar trebui sa profite de aceasta problema candidatii la Parlament. Cred ca in fiecare oras mare ar castiga cu urale candidatul care promite curatarea metropolei de javre prin modificarea legii orbetului ala de M...scu.
  • -1 (1 vot)    
    Oprescu si Marinescu,caraghiosi,dar le merge ! (Luni, 3 noiembrie 2008, 12:31)

    martin [anonim]

    In sfarsit,constat cu placere ca si alti oameni devin constienti de dezastrul adus de primarele botit Catavencu de Oprescu si de senatorul grotesc al cainilor Marius Marinescu.
    Desi nu e subiectul articolului, recent Oprescu a comunicat ca marea sa nerozie, autostrada suspendata, va costa 20 de miliarde de euro si va dura minim 10 ani, asa ca se ofera sa ne mai fericeasca inca 2 mandate sau pe viata !
  • +1 (1 vot)    
    halal primar! (Luni, 3 noiembrie 2008, 15:32)

    eeeuuuu [utilizator]

    ce-ar fi sa le dea si drept de vot? ca sunt mai multi decat noi, nu cum pretind astia, numai 30.000. si uite-asa o sa fie recunoscut oficial electoratul domnului op(a)rescu: javrele si zoofilii.
  • +1 (1 vot)    
    maidanezi (Luni, 3 noiembrie 2008, 15:51)

    viorica [anonim]

    Solutiile sunt simple, numai sa se vrea sa se aplice:
    1. toti cainii luati de pe strazi si eutanasiati
    2. iubitorii care au caini la bloc,sa fie trecuti cainii la intretinere, sa se plateasca impozit ptr caini, politia sa-si faca treaba si sa dea amenzi cand sunt pe strada stapani cu cainii fara lesa si fara botnita, si sa vedeti ce se vor imputina si cainii si iubitorii de caini.
  • +1 (1 vot)    
    trebuie adusi daunatori naturali (Luni, 3 noiembrie 2008, 18:55)

    gugulea [anonim]

    pentru a scapa de caini trebuie adusi daunatori naturali. eu zic ca daca aducem 10 familii de chinezi, asta se inmultesc foarte rapid si atunci sa vedeti daca va mai fi pe strada picior de caine.
  • 0 (0 voturi)    
    cine a produs acesti caini? (Miercuri, 17 decembrie 2008, 10:29)

    ioan [anonim]

    cainii exista datorita abandonului, si chiar daca iubitorii i-ar lua pe toti si i-ar duce in Baragan in 2 ani in bucuresti ar fi mai multi caini decat inainte de capturarea lor. De vina nu sunt iubitorii de animale, de vina sunt cei care le urasc si le abandoneaza. Daca nu ar exista abandon populatia existenta ar scadea rapid cu masuri minime. Dar degeaba bate saua sa priceapa calul daca calaretul nu are cap.
  • 0 (0 voturi)    
    caini la bloc (Joi, 19 martie 2009, 18:59)

    IONESCU [anonim]

    solutia este eutanasierea, chiar daca pare o solutie dura. dati atributii politiei sa aplice amenzi usturatoare si chiar deschiderea de dosare penale in cazul in care insista celor care aduc si cresc maidanezi in scara sau la bloc.
    am in bloc 2 nesimtit de vecini care terorizeaza o scara intreaga cu maidanezi pe care ii aduc si ii intretin in scara blocului.
    trebuie facut ceva de urgenta
    nu am vazut nicaieri in europa, prostia asta fenomenala cu cainii maidanezi!