Bucurestiul, pe locul al 5-lea in clasamentul celor mai nesigure orase din Europa. Sectorul 1 al Capitalei, considerat cea mai periculoasa zona

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 16:21 Actualitate | Esenţial


Bucurestiul figureaza pe locul 5 intr-un clasament al celor mai nesigure orase din Europa, dat publicitatii de organismul Comisiei Europene care se ocupa cu statistica, EUROSTAT si citat de Rador. Studiul, legat de perceptia locuitorilor fata de siguranta, constata ca cele mai nesigure zone ale Capitalei Romaniei nu sunt Rahova sau Pantelimonul, asa cum s-ar putea crede, ci tocmai sectorul 1.

Pe primul loc in topul oraselor nesigure se afla Istanbul, urmat de Napoli, Sofia si Atena.  Potrivit Eurostat, cele mai sigure orase sunt in tarile nordice: Copenhaga, Amsterdam si Helsinki.

Desi acum cativa ani capitala Romaniei era data drept exemplu de siguranta in fata unor capitale ca Londra sau Amsterdam, Bucurestiul apare acum in topul oraselor nesigure. In Bucuresti, unul din trei locuitori sustine ca nu se simte niciodata sau foarte rar in siguranta. Sectorul 1 este indicat drept cea mai nesigura zona a Capitalei, unde se gasesc cartiere luxoase ca Floreasca sau Primaverii si unde au fost comise in acest an cele mai multe infractiuni stradale, potrivit rapoartelor politiei.

Purtatorul de cuvant al Politiei Capitalei, Christian Ciocan, a declarat, insa, pentru Radio Romania Actualitati, ca, statistic, numarul infractiunilor a scazut si ca Bucurestiul nu poate fi catalogat drept un oras nesigur: "Bucurestiul nu are infractiuni de mare criminalitate cu pericol social deosebit - si anume, omoruri la comanda, hold-up-uri, jafuri armate. Acestea exista in alte capitale europene, iar din fericire, Bucurestiul nu a inregistrat astfel de cazuri si la numarul total de infractiuni stam cu mult mai bine fata de ceea ce se intampla in celelalte capitale europene."

"Perceptia oamenilor este data si de ceea ce vad pe strada. Pana si cainii comunitari, prostituatele, pentru care legea este insuficienta, cersetorii, creaza un sentiment de nesiguranta. Mai mult decat atat, si modul de prezentare al acestor genuri de fapte prin intermediul mass-media creaza un sentiment de nesiguranta."



















4560 vizualizari

  • +2 (14 voturi)    
    nu cred... (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 16:34)

    m [anonim]

    ca Bucurestiul e atat de nesigur. Pacat ca bucurestenii au o parere atat de proasta despre orasul lor.
    • -2 (12 voturi)    
      . (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 18:18)

      Mda [utilizator] i-a raspuns lui m

      e o porcarie de oras!!
    • +2 (8 voturi)    
      BUCURESTI ORAS SIGUR (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 20:26)

      Manole [anonim] i-a raspuns lui m

      Acst stop 5 e de rahat! Scuzati expresia! Bucurestenii nu stiu ce vorbesc! Sunt Foarte Opinienati!

      Vorbiti cu ori ce Englez.. si veti vadea ca in opinia lor Bucurestiul e mai sigur ca LONDRA!!! DA!!! Ca sa nu mai vorbesc de paris... unde daca te prinde umbra.. cu greu scapi nevamuit de vre-un magrebian! Bucurestiul nu e manastire.. dar in nici un caz nu e top 5 capitala nesigura in europa.. NICDECUM!
      • +2 (6 voturi)    
        . (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 21:29)

        Mda [utilizator] i-a raspuns lui Manole

        si mie cum de mi-au furat ziua la 12 in centru telefonul si m-au amenintat cu cutitul? ca e sigur!? nu stii ce vorbesti!
        • +2 (8 voturi)    
          Asa (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 23:18)

          soferul [utilizator] i-a raspuns lui Mda

          si daca ti s-a intamplat asta, gata ai si tras concluzia ca Bucurestiul e cel mai periculos oras.

          De unde stii ca nu se intampla acelasi lucru in Paris, Londra, Dublin? Nu zice nimeni ca Bucurestiul este un oras de maicute, iar eventualii hoti te ataca cu un buchet de flori, ci doar ca sunt destule orase si mai nasoale. Ai exemple in comentarii.
        • 0 (0 voturi)    
          fiindca esti fricos ca o musca (Luni, 3 noiembrie 2008, 3:08)

          nicu cutitaru [anonim] i-a raspuns lui Mda

          de aia ti l-a luat,pe orice bulevard vezi masina politie.doar putin curaj si vin ei sa te scape,pune mana pe infractor.asta este,esti FRICOS.
        • +2 (2 voturi)    
          @Mda (Luni, 3 noiembrie 2008, 12:18)

          AnneC [utilizator] i-a raspuns lui Mda

          Imi pare rau pentru tine, ca a trebui sa suporti asa ceva, dar ii dau dreptate si lui Manole, pentru ca moua ni s-a intimplat o chestie ca asta: in mojlocul Londrei, linga una din statiile de metrou, cumnatul meu a fost amenintat cu cutitul si somat sa dea tot, nu doar telefonul! asa ca intr-adevar, Londra mi se pare mai nesigura decit Bucurestiul - si mai mult, cred ca un londonez ar spune acelasi lucru
      • +4 (6 voturi)    
        da (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 23:24)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Manole

        Eu locuiesc in Londra de cativa ani. Bucurestiul este mai sigur decat Londra in privinta infractionalitatii cu violenta (e drept ca Londra este mult mai mare si mai cosmopolit). In Londra o data pe saptamana citesti despre crime (unele odioase sau comise cu arme de foc), in Bucuresti nu am mai auzit de mult de vreun caz desi citesc presa romaneasca zilnic.

        Unde "exceleaza" Bucurestiul (si pare sa se "afirme" si Londra dupa 1 ian 2007- ca sa fiu un pic ironic) este infractionalitatea fara violenta (furturi, inselaciuni etc.).

        In plus de asta nesiguranta inseamna nu numai infractionalitate....inseama si dezorganizarea si haosul cotidian....inseamna si frica de a te sui la volan ca sa intri intr-un trafic infernal.... sau frica de a fi pieton pentur ca oricand se poate sui unul cu masina peste tine nevinovat...frica sa intri intr-un bar sa bei o bere si sa te simti bine iar dupa aia sa se ia cineva de tine din senin...toate astea nu se intampla in Londra.

        Plus de asta nu pot sa nu remarc in Bucuresti privirile suspicioase, invidioase, rautacioase (oriunde, pe strada, in restaurant, in magazine etc)... asta mie nu imi creaza nesiguranta pentru ca sunt nascut si crescut in Bucuresti si stiu ca nu exprima chiar modul de a fi al oamenilor (e doar un mod al bucuresteanului de a refuza spatiul public si a-l aborda cu superioritate si dispret, incluzand in el si pe toti ceilalti cu care are contact vizual), dar sunt sigur ca pe altii ii deranjeaza si ii afecteaza destul de mult.
      • +2 (2 voturi)    
        vorbesti ca sa nu dormi (Duminică, 2 noiembrie 2008, 10:55)

        burebista [anonim] i-a raspuns lui Manole

        Am mers cativa kilometri prin paris dupa miezul noptii si nu s-a luat niciun magrebian de mine.
        Poate ar trebui sa mai studiezi putin limba romana inainte de a scrie mesaje.
      • +1 (1 vot)    
        paris vs bucuresti (Luni, 3 noiembrie 2008, 0:22)

        alis [anonim] i-a raspuns lui Manole

        si eu am mers seara tarziu prin paris si a fost ok. totusi, cand am revenit in bucuresti am avut senzatia ca e mult mai sigur.... si magrebinii nu sunt chiar asa rai.
      • -1 (1 vot)    
        Da' cu cati englezi ai vb tu (Luni, 3 noiembrie 2008, 8:02)

        Brit [anonim] i-a raspuns lui Manole

        despre faptul ca Londra ar fi nesigura? In Londra se bat aia pentru treburile lor legate de teritoriu si alte chestii, nu te ataca nimeni degeaba pe strada, chiar daca asa cred toti astia care "vorbesc cu englezii".
        • 0 (0 voturi)    
          cu mai multi (Luni, 3 noiembrie 2008, 12:22)

          AnneC [utilizator] i-a raspuns lui Brit

          Te contrazic: se iau de tine drogatii, care sint in stare sa-ti dea in cap pentru o lira. Sora mea traieste in UK de 11 ani - si cam patru ani si-a petrecut in Londra - cred ca eu una cel putin stiu ce vorbesc.
    • 0 (4 voturi)    
      haha (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 22:54)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui m

      in sectorul 1 e nesigur ca te poate calca vreun Ferrari sau Bentley in Dorobanti. Iar pe domnii de la Eurostat, ii trimit pe la ora 11pm in Pantelimon, unde zic ei ca e bine si eu stau in Dorobanti, la o cafea. Si ne vedem a doua zi... la morga.
      • +1 (3 voturi)    
        Pantelimon (Duminică, 2 noiembrie 2008, 11:24)

        alex [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        Ai o viziune destul de deplasata asupra acestui cartier. Ai fost in ultimii ani pe acolo? Citeste comentariile de mai jos si o sa vezi ca te sperii degeaba. Cunosc zeci de oameni care si-au cumparat apartamente acolo (deci nu oameni nascuti-crescuti acolo) si li se pare foarte sigur.
    • +1 (7 voturi)    
      Nu bucurestenii... (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 23:06)

      H_B [anonim] i-a raspuns lui m

      Nu bucurestenii au o parere proasta despre orasul lor, ci toparlanii care s-au tot mutat in Bucuresti de ani de zile. Ei (barbati si femei) l-au infectat cu manierele lor de mitocani, ei scuipa seminte pe strada ca mama-sa pe ulita copilariei lor, arunca gunoiul de pe balcon ca bunica-sa de pe pridvor, injura in stanga si-n dreapta ca frate-su de la stana, isi inghesuie masinile in intersectii ca "numai fraierii de la tara opresc pe galben"si nici prin cap nu le trece sa cedeze locul in tramvai ca doar ei sunt obositi, da-o dracu' pe femeia aia gravida, sa stea la cratita nu sa umble sa nasca prin RATB. In plus fata de femeile lor, toparlanii isi sufla mucii cu bolta "ca asa facea si tata", urineaza pe ziduri fara jena fata de trecatori de parc-ar fi singuri cu vacile pe tarla, claxoneaza dupa fetele care au ghinionul sa traverseze prin fata lor strada de parc-ar fi gainile de pe drumurile lor comunale si le striga "Faaa, asta calca, nu f...". Si - dupa ce isi bat joc in fel si chip de orasul care i-a primit si le-a oferit un loc de munca si unde isi castiga o paine pe masa - tot ei se plang la rubedeniile ramase acasa, in comuna, ca e groaznic aici si ca toti sunt niste animale. Ei sunt cei care catalogheaza acest oras, in care sunt doar niste venetici, drept "o porcarie", "un jeg", "o mizerie".
      In plus, interesati-va, de curiozitate: cati dintre cersetori sunt bucuresteni, cate dintre curvele de pe strada sunt nascute in acest oras, cati dintre mitocanii din trafic sunt nascuti si crescuti pe strazile Bucurestiului.
      Toparlani, decat sa va obositi sa-mi dati replica, mai bine carati-va acasa! Doar asa, Bucurestiul isi va recapata stralucirea.
      • -1 (1 vot)    
        Sunt de 7 ani in Buc (Duminică, 2 noiembrie 2008, 12:24)

        Provincial [anonim] i-a raspuns lui H_B

        Mai da parere buna mai ai despre Bucuresteni, pot sa iti spun ca NU AI DREPTATE. Am cunoscut bucuresteni "sadea" care faceau exact ce spui tu. Sa te uiti in tramvai la cei de 10-15 ani cand scuipa seminte pe jos, si nu cred ca poti sa zici ca cei de 10-15 ani sunt veniti din provincie.
        Si am cunoscut bucuresteni care ii numeau pe toti ceilalti "tarani" dar ei faceau exact ce spui tu, si mai mult, traiau intr-o lume proprie, fara legaturi cu realitatea, o lume in care ei se credeau buricul pamantul, iar ceea ce faceau ei singurul mod de a trai (e suficient sa-i vezi vara in parc la 45 grade celsius cu fesuri pe cap si blugi rupti pe ei, ca vezi Doamne, asa e moda, si urmand moda ei sunt "destepti", si sa-i vezi cum se inseala unul pe altul, si cum abereaza cu patima, parca ar fi intr-un film SF) Deci nu generaliza te rog, ca nu ai dreptate.
      • +1 (1 vot)    
        din pacate... (Duminică, 2 noiembrie 2008, 21:47)

        muky [anonim] i-a raspuns lui H_B

        ...mitocania pe care o scoti in evidenta in Bucuresti,este prezenta si in celelalte orase mari din Romania(in marea majoritate);nu stiu ce se intampla cu o parte din tineretul de azi,dar ii vezi catarati cu picioarele pe banci si cu fundul pe spatarele bancilor,vorbind in public intr-un limbaj murdar,uneori trivial(sugi p...,iti dau m.... etc etc.)si ma intreb -unde au deprins acest limbaj?-caci ma gandesc ca acasa sau la scoala nu cred ca l-i se permite sa-l foloseasca(cel putin nu in prezenta parintilor sau al cadrelor didactice)si ceea ce ma intriga mai tare este faptul ca sunt si pustani sub 10-12 ani.nu stiu ce se intampla ,dar cred ca au fost scapati din "frau"si pt. ai readuce la normalitate va fi foarte greu,sau aproape imposibil.
        bineinteles ca nu putem generaliza,dar se simte lipsa unor valori morale,dupa care sa se ghideze tineretul in special si desigur si ceilati mai varstnici. teoria ar fi frumoasa,mai greu e cu practica;nimic nu e imposibil,numai ca trebuie timp si mult,f. mult "investit" in generatiile tinere(fiindca pe cei mai in varsta nu-i mai poti schimba).putem deveni mai buni numai daca ne pasa de ceea ce se intampla in jurul nostru,si daca putem sa luam masuri,spre a se indrepta lucrurile ce nu se incadreaza in normalitate(banalul ambalaj,sau chistocul de tigara aruncate la voia intamplarii si altele)ar fi multe inca de insirat,dar pana nu se va trezi constiinta fiecarui cetatean roman ,vom trai asa cum ne vom "asterne"din toate punctele de vedere;si atunci nu are rost sa ne plangem ,ci sa luam masuri fiecare dupa puterile lui.sa auzim de bine
  • 0 (8 voturi)    
    Hai Cristi David, inca putina indiferenta (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 16:42)

    Ovidiu [anonim]

    si ajungem in top 3.
  • 0 (8 voturi)    
    Nici Bucurestiul nu mai "bubuie" ? :)))) (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 16:45)

    Pacalici_Oprescu_PNL [anonim]

    vai, nu se poateee dom' Oprescu...
  • +1 (7 voturi)    
    normal (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 16:45)

    alpha [utilizator]

    ma mir ca nu e mai sus in clasamentul rusinii.
  • +2 (8 voturi)    
    PERCEPTIA (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 16:49)

    soferul [utilizator]

    poate fi diferita de realitate. Sincer, ma indoiesc de faptul ca Londra e mai sigura decat Bucurestiul (sau decat oricare alt oras mare din Europa).
    • -2 (6 voturi)    
      experienta (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 18:14)

      men [utilizator] i-a raspuns lui soferul

      prietene - se vede ca nu ai iesit din tara, sau de la tara
      • +3 (3 voturi)    
        prietene... (Duminică, 2 noiembrie 2008, 0:05)

        prietenu [anonim] i-a raspuns lui men

        prietene...ai fost sa vezi cum e de revelion la londra? e mai penal decat iti imaginezi si de cat se intampla in tara...femei bete..fete tinere care arata ca niste prostituate mizerie pe jos tot felul de fetze dubioase de zici ca nu mai apuci ziua de maine....destrabalare....primul contact cu "infractionalitatea" din londra l-am avut cu afisele din geamuri.. f numeroase de genu ... cutare a fost omorat in noaptea de...si poza cu mortu...cine are relatii sa sune la politie ...alta chestie ciudata e ca englezi sunt firi violente mai ales la betie le place bataia asa ca poti sa fii luat in balon rapid de vre-un dement... pe de alta parte sunt zone si zone in londra ...unde poti sa traiesti relaxat o viata linistita si altele unde abia astepti sa te muti si incui usa bine inainte sa te culci... in rest e un oras minunat unde cultura e la ea acasa...unde exista progres..progress care atrage si oameni de calitate si lichele...
    • -2 (10 voturi)    
      . (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 18:21)

      Mda [utilizator] i-a raspuns lui soferul

      ar trebui sa mai iesi din granitele imputitului oras numit bucuresti si sa mai vezi si alte capitale, care sunt mult mai sigure, chiar si noaptea ;)
      • +4 (6 voturi)    
        Mda (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 18:48)

        soferul [utilizator] i-a raspuns lui Mda

        Am zis eu ca Bucurestiul e cel mai sigur oras? Doar am spus (si imi mentin afirmatia) ca Londra e mult mai nesigura. Perceptia oamenilor e distorsionata rau.

        Merg pe jos in orice cartier din Bucuresti (cat timp am cu ce le da in cap la cainii vagabonzi), la orice ora vrei, daca tu faci acelasi lucru in Londra. Sa vedem care ajunge intreg dupa plimbare ;)
        • +1 (1 vot)    
          de acord (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 23:29)

          alex [anonim] i-a raspuns lui soferul

          Eu as merge prin Rahova sau Pantelimon la orice ora din zi sau noapte... insa in Barking sau Edmonton (unele zone mai cu probleme din Londra) sa ma fereasca sfantul...
        • +2 (2 voturi)    
          mai usor cu Londra (Duminică, 2 noiembrie 2008, 11:09)

          clujean [anonim] i-a raspuns lui soferul

          acum 10 ani am vazut in Londra, zona White City, la miezul noptii, cum 3 politisti (chemati de cetateni prin telefon) au lichidat, in 2 minute, un scandal facut de o banda de asiatici care incepusera sa terorizeze un cartier linistit de casute; pur si simpli i-au zdrobit cu bastoanele (desi aia aveau cutite si nunchakuri), apoi i-au incatusat si, ca pe sacii de cartofi, i-au aruncat in duba! asa se face ordine, nu cu drepturi si alte sule-maturi! acolo ajunge sa chemi Politia metropolitana si totul se linisteste, la noi ti se raspunde cel mult "trimitem un echipaj", dupa care totul ramane cum era, fiindca politaii nu-si risca pielea (si nici nu sunt pregatiti pt. confruntari fizice cu infractorii), basca ideea lor de militieni ca un scandal sau o tulburare a linistii publice nu sunt chestii grave, iar cine reclama asa ceva e un bolnav psihic! exageram deja de mult timp cu drepturile celor care incalca legile si bunul simt, iar asta e calea sigura spre disolutie sociala; poate ne trezim, totusi!
          • +2 (2 voturi)    
            Fii atent aici (Duminică, 2 noiembrie 2008, 13:04)

            soferul [utilizator] i-a raspuns lui clujean

            Bucuresti: aprox 2 mil locuitori
            Londra (zona urbana): aprox 8 mil

            Statistici de la pol. metropolitana londoneza, pt ultimele 12 luni:
            - Theft of and from vehicles: 114.880
            - Robbery: 33.831
            - Burglary: 92.429
            - Rape: 2.271
            - Homicide: 152

            Acum, pastrand proportile, au avut oare loc in Bucuresti in ultimele 12 luni:
            - 38 de omucideri
            - 8.457 de talharii (aprox 23 pe zi)
            - 23.107 spargeri (aprox 60 pe zi)
            - 550 violuri (aprox 10 pe saptamana)
            - 28720 furturi din si de autoturisme (aprox 80 pe zi)
            ??
            • -1 (1 vot)    
              Amice, esti nebun! (Duminică, 2 noiembrie 2008, 21:08)

              razvan [anonim] i-a raspuns lui soferul

              In 2007, conform site-ului politiei romane, au avut loc in Romania 1048 de violuri (tu zici 550 in Bucuresti - deci 50% au fost aici - ma indoiesc!), 2496 de tilharii (in toata tara!!!! tu zici 8457 in bucuresti!!!), 6877 de furturi din si de autoturisme (unde dracu's int alea 28720!?!), 10929 de spargeri (repet, in toata ROMANIA!!!)
              Ori esti nebun, ori esti rau intentionat!!!
              • +1 (1 vot)    
                made in china punea o intrebare (Luni, 3 noiembrie 2008, 0:32)

                alis [anonim] i-a raspuns lui razvan

                pentru ca bucurestiul sa fie egal cu londra la criminalitate, ar trebui sa aiba cifrele spuse de made in china. si acum, noi ar trebui sa comparam cifrele lui cu cifrele de pe site-ul politiei romane: prin urmare, in Bucureste au loc de 2 ori mai multe violuri, muult mai putine talharii, de 3 ori mai putine furturi de masini si se 2 ori mai putine spargeri. Practic in Bucuresti doar se violeaza mult peste medie, in rest suntem in siguranta. ganditiva insa ca aceste cifre reprezinta doar cazurile semnalate politiei: nu toata lumea face reclamatie!
              • +2 (2 voturi)    
                RE: Amice, esti nebun! (Luni, 3 noiembrie 2008, 12:52)

                soferul [utilizator] i-a raspuns lui razvan

                Tocmai. Nu-s :) Citeste atent ce am scris si ai sa ajungi la aceeasi concluzie ca mine. Nebuni sunt aia care cred ca Londra e MAI SIGURA decat Bucurestiul.
                • +1 (1 vot)    
                  Fii atent aici. (Joi, 6 noiembrie 2008, 15:09)

                  cetateanul suspendat [utilizator] i-a raspuns lui soferul

                  Asta pentru ca in Romnania lumea nu mai are incredere in Politie. Sunt foarte putini cei care mai aleg sa mearga la Politie. Am fost calcat de o masina pe trecerea de pietoni. Soferul a fugit. Am sunat la Politie, le-am spus ca am fost calcat de o masina pe trecerea de pietoni si o cucoana mi-a dat o adresa unde sa merg. Desi schiopatam ajung la destinatie si acolo mi se spune ca ei se ocupa cu accidente usoare masini vs. masini ca pentru pietoni vine politia sau salvarea direc la locul accidentului. Ma duc la spital. Stau 7 ore. Si vin doi politai sa-mi ia declaratia. Incep sa-mi explice ca poate ala nu a fugit de la locul accidentului. Ca e mai complicat. Ca poate el a vazut ca sunt ok si de aia a plecat. Adica eu eram in fund si schiopatam, el nu a coborat din masina si a fugit si poate ca nu a fist rau intentionat. Dupa care au plecat si au rezolvat un cacat cu toate ca le-am dat si numarul masinii. Politia Romana e de cacat.
      • +3 (3 voturi)    
        ehe (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 22:59)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Mda

        de cate banci talharite intr-un an ai auzit in Bucuresti, cati copii rapiti, cate crime pe talharie? Pai numai in Pigalle mor mai multi intr-o saptamana decat intr-un an in Bucuresti.
  • +3 (7 voturi)    
    nu cred (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 16:54)

    marco [anonim]

    Nu cred in aceasta statistica. Dar fiind deja "pe val" aceasta campanie de denigrare a Romaniei, de ce sa nu intre si aceasta ? Mare porcarie.
    • -4 (6 voturi)    
      nici eu nu cred (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 17:59)

      eu [anonim] i-a raspuns lui marco

      sunt convins ca stam pe ULTIMUL LOC!!!
      noi suntem romani, noi suntem romani... slalalila, slalalala
    • 0 (4 voturi)    
      . (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 18:21)

      Mda [utilizator] i-a raspuns lui marco

      e nasol atunci cand e adevarat
  • +2 (2 voturi)    
    Marseille (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 17:31)

    doprea [anonim]

    astia n-au fost la Marseille .... nu-l bate nimeni.
  • +4 (6 voturi)    
    o dovada clara ca romanii habar nu au .... (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 17:41)

    gigi [anonim]

    ce e aia oras nesigur..........o statistica numarului de crima raportat la numarul de locuitori ar face pe roman sa intzeleaga ca "tare" e occidentul la chestia asta.......perceptzia romanilor despre ei e groaznica..........."ca noi nu putem....ca la noi e rau...."......asta vine dintr o ignorantza extrema.........bazata pe principiul : "la noi e rau .....afara e bine..........eu meritam ce e mai bun si ticalosii ashtia nu mi au dat mie ce merit "...............
  • +7 (9 voturi)    
    DENIGRARE (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 18:43)

    Gigi Putere [anonim]

    Exact, exista o campanie de denigrare la adresa Romaniei venita din vest pe fondul crizei.
    Anul asta am stat destul de mult in Paris. La un moment dat, le-am si spus partenerilor mei francezi ca in Bucuresti ma simt de 100 de ori mai in siguranta decat in Paris.

    Prima data cand am ajuns acolo, am luat RER-ul de la Charles de Gaulle (era cam 11-12 noaptea)pana in Paris. In aproape toate statiile erau negrii ciudati care nu urcau, doar se uitau la tine pe geam sau vegetau pur si simplu.

    Pana la urma am coborat, deja batea inspre 1 dimineata, si am inceput sa-mi caut hotelul. Pana sa-l gasesc, am dat peste o benzinarie si m-am dus sa-i intreb pe cei de acolo daca au habar une sa gasesc respectivul hotel. Baietii erau baricadati in spatele unui geam gros si ma intrebau EXTREM de mirati de ce sunt pe jos.

    Personal locuiesc pe b-dul Chisinau si nu o data m-am dus pe jos, in puterea noptii, pana la farmacia non-stop de pe Pantelimon, aproape de spital.

    Cum incepe sa ne mearga bine, cum incep sa vina niste investitori la noi, cum incepe vestul sa ne dea la gioale de nu ne vedem. Ei vor doar sa vanda aici.

    Ei bine, sa ma pupe!
    • +2 (2 voturi)    
      Totusi (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 18:57)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Putere

      N-as spune "denigrare". Pur si simplu asta e perceptia locuitorilor (se vede si in ce raspunsuri am primit mai sus de la diversi indivizi).
      Sa-i vad eu pe stimabilii cum merg prin suburbiile Londrei sau Parisului noaptea :))
      • 0 (0 voturi)    
        e si denigrare, un pic (Duminică, 2 noiembrie 2008, 12:09)

        emilper [utilizator] i-a raspuns lui soferul

        De cate ori al nostru guv. discuta de la cine sa cumparam gaze si petrol, adica de la rusi sau de la cine cumparam acum (niste germani, cred), atunci apar articole de genul asta prin presa afiliata la dreapta europeana si americana. E verificat ... vezi Gardian-ul englezilor, Washington Post si altele ...

        De ex.: ultima treaba comisa de Guardian e cea cu IMF care cica nu va da bani Romaniei sa o salveze de efectele crizei ... pe cand IMF spune ca nu e nevoie sa se dea bani Romaniei, pentru ca nu are nevoie sa fie salvata.

        Alte statistici privind siguranta: http://www.osservatoriobalcani.org/article/articleview/9777/1/216/ , citand un raport ONU
    • 0 (4 voturi)    
      definitie (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 20:32)

      bucuresti [anonim] i-a raspuns lui Gigi Putere

      oameni imputiti, jeg pe strazi, oameni imputiti, aglomeratie, oameni imputiti, caini vagabonzi, oameni imputiti, cea mai murdara gara ce am vazut-o, oameni imputiti, lipsa spatiilor verzi, oameni imputiti
      si putem continua la nesfarsit.
      nu numai cei din vest considera bucuresti un oras mizerabil ci si cei din romania. capitala ar trebui mutata in alta parte. asta e la un popor de ciobani, capitala o fasta stana (cacareaza)
      • +3 (3 voturi)    
        RE: definitie (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 21:30)

        soferul [utilizator] i-a raspuns lui bucuresti

        Nu te contrazic, dar totusi aici este vorba despre (ne)siguranta oraselor, nu despre frumusetea lor.
    • -1 (3 voturi)    
      pastila, pastila ai luat-o? (Duminică, 2 noiembrie 2008, 11:07)

      burebista [anonim] i-a raspuns lui Gigi Putere

      esti sigur ca nu e rasismul de vina? sunt convins ca orice negru ti se pare suspect, iar daca se mai si uita la tine e cu siguranta infractor...
      dar pentru fraza cu denigrarea meriti o pastila... asadar europenii au hotarat sa denigreze si in acest scop au modificat datele oferite de bucuresteni, pentru ca 'au vazut ei europenii dracului ca noi suntem mai tari ca iei si sunt invidiosi.'
  • 0 (0 voturi)    
    nedumerire (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 19:23)

    bolka [anonim]

    ma intreb de ce lui nenea Ciocan prostituatele ii provoaca un sentiment de nesiguranta
  • +5 (5 voturi)    
    Culmea clasamentului (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 19:28)

    gabriel [anonim]

    Corect, si eu stau pe Chisinau, deci in zona Pantelimonului, si eu vin noaptea acasa, dar e liniste si pace, rareori vezi oameni dubiosi sau pusi pe harta in toiul noptii. Eu ma simt foarte in siguranta - am avut un coleg englez, londonez get beget, a plecat acum doua luni, imi spunea ca se simte foarte bine aici, ca se poate plimba noaptea fara sa se simta in nesiguranta, ce sa mai vorbim de zi, asa ca sa ma lase ei cu clasamentele lor. Strainii vin la noi in tara cu capul impuiat de prostiile si minciunile care le citesc despre noi, si apoi spun ca este incredibil ce diferenta este intre ce se asteapta sa gaseasca - eventual o tara de primitivi - si ceea ce gasesc.
    Iar forumistii care nu stiu decat sa injure, si sa faca acest oras imputit, sa ne lase. Sa plece ei la Londra, ca noi ne simtim bine aici.
  • +5 (5 voturi)    
    Unde-s cifrele reale ? (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 20:04)

    AdrianS [utilizator]

    Pe cine intereseaza "perceptia" ? De ce nu se publica cifrele de criminalitate ? Cate jafuri armate au loc anual in Bucuresti ? Dar la Paris, Londra sau Bruxelles - aveti macar cea mai vaga idee ?

    Sa va plimbati noaptea pe Boulevard de La Chapelle va urez ... exista si chestii mai "nesigure" decat 3 caini vagabonzi si un cersetor puradel care-ti toarna apa pe parbriz.
  • +2 (2 voturi)    
    Top aberant (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 20:18)

    diana [anonim]

    Nu stiu ce s-a luat in considerare atunci cand a fost intocmit acest top. Si unde se claseaza atunci orase ca Barcelona sau Londra unde au loc din cand in cand si atacuri teroriste...?
  • +4 (4 voturi)    
    Bucuresti vs. Amsterdam - pe dos ! (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 22:58)

    A [anonim]

    Am stat multi ani in Bucuresti si ma intorc destul de des. In restul timpului stau in Amsterdam.
    Amsterdam e de 100 de ori mai nesigur, plin de marocani cocalari care se iau de tine pe strada si toti drogatii din Europa se aduna acolo. Bucurestiul e un oras *super-sigur*, comparat cu multe orase europene, inclusiv Amsterdam, Paris etc. Credeti-ma, ma simt mult mai in siguranta in Bucuresti decat in alte locuri prin vest ...
    Diferenta e facuta de perceptia oamenilor: romanii cred ca sunt cei mai plangaciosi de pe Pamantul asta, totul e nasol, totul se duce de rapa, toti sunt hoti si excroci etc. Olandezii, ungurii si altii au ca prima preocupare sa se "vanda bine". Nu sunt obiectivi. Au o coeziune sociala fantastica. Chiar daca se simt in nesiguranta, n-o sa spuna niciodata asta si n-o sa se planga prea mult. De asta sondajele facute pe perceptie sunt total irelevante din punctul meu de vedere...
  • +1 (1 vot)    
    Topul meu (Duminică, 2 noiembrie 2008, 18:25)

    vlad [anonim]

    topul meu : 1. Bordeaux 2. Londra 3. Paris
  • -3 (3 voturi)    
    E clar (Duminică, 2 noiembrie 2008, 18:57)

    Alex [anonim]

    Numai mitici pe site-ul asta care nu accepta alte pareri . Bucurestiul sigur, hai ca mor de ras.
    • +2 (2 voturi)    
      RE: E clar (Duminică, 2 noiembrie 2008, 20:10)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Cine a spus ca Bucurestiul este sigur? Ce e clar este faptul ca tu nu faci diferenta intre "sigur" si "mai sigur decat".
  • 0 (0 voturi)    
    parerile depind in functie de experiente (Duminică, 2 noiembrie 2008, 22:17)

    alexa [anonim]

    personal nu am avut probleme nici in Paris nici in Londra, dar nici nu am locuit in orasele respective mai mult de 2saptamani. Ca turist, plimbandu-ma atat ziua,cat si noaptea in cartiere turistice sau mai putin turistice, nu am avut probleme. In Bucuresti am fost ziua agresata pe strada. desi locuiesc in centrul Bucurestiul, aproape de Cismigiu, mi-au fost furate pubelele pline cu gunoi seara in jurul orei 19. Din punctul meu de vedere, Bucurestiul este mai nesigur decat alte orase.
  • -1 (1 vot)    
    eu zic ca locul 5 e prea putin (Luni, 3 noiembrie 2008, 8:11)

    dxro [utilizator]

    Cit am stat in Bucuresti nu plecam din casa fara spray-ul paralizant la mine.Si nu de frica infractorilor ci a haitelor de caini(In padure esti mult mult mai in siguranta)Asta pt ca avem parlamentari cretini care voteaza legi de protectie a cainilor in loc sa protejeze cetatenii.Zilnic peste 100 de bucuresteni ajung la spital muscati de caini si au fost chiar cazuri de decese.Chiar un atasat japonez a fos ucis de caini la cateva sute de metrii de palatul Victoria...halal capitala