Corespondenta din Irlanda

Studiu de caz (II): Politica de urbanism in Dublin – solutii pentru Bucuresti?

de Cristian Roman     HotNews.ro
Joi, 29 mai 2008, 23:23 Actualitate | Esenţial


Mai sint doar citeva zile pina la alegerile pentru postul de primar al Bucurestiului. Daca acum doua saptamini, Hotnews.ro v-a prezentat solutiile (bune sau mai putin inspirate) implementate de administratia capitalei Irlandei, Dublin, pentru aglomeratia din traficul auto, iata astazi o scurta prezentare a politicilor de urbanism din Dublin, si cu bune, si cu rele.
Constructiile:
  • S-a construit mult in ultimii 15 ani in Dublin; cel mai mult s-au construit cartiere rezidentiale, 85-90% din populatie locuind la case;
  • Constructiile noi, de tip birouri, sint comasate in diferite puncte ale Dublinului, cele mai multe fiind in zona docurilor riului Liffey;
  • De curind s-a decis obligativitatea existentei retelei de infrastructura (sosele, canalizare, transport public) in zonele in care urmeaza sa se construiasca;
  • Conditii stricte de urbanism: de curind, celebrei trupe U2, simbol al Dublinului,  i-a fost respins un proiect de modernizare futurista a propriului hotel din centrul Dublinului, pe motiv de “neincadrare in arhitectura zonei”.
  • Fiecare proprietar de casa este obligat sa posteze timp de o luna un anunt vizibil, in fata casei, prin care anunta modificarile pe care doreste sa le faca in curtea proprie, sau in casa proprie.
Parcurile publice:
  • Pline de flori multicolore;
  • Gazon impecabil;
  • Acces liber pe gazon pentru public;
  • Banci de lemn, elegante, nu de tabla, ca in multe parcuri din Bucuresti;
  • Nu exista nici cea mai mica ghereta sau constructie comerciala.
  • Sint inchise pe timp de noapte.
Centrul istoric:
  • Centrul istoric si pietonal cel mai important il reprezinta zona Temple Bar, foarte bine conservata, plina de restaurante, magazine si puburi; vinerea si simbata seara/noaptea insa, Temple Bar devine probabil aria cu cel mai mare consum de alcool din lume;
  • Mai exista doua strazi pietonale/comerciale extreme de circulate, Grafton Street (cu magazine de lux) si Henry Street.
  • Casele de tip Georgian reprezinta o alta atractie a centrului Dublinului.
  • In prezent se discuta despre inchiderea pentru transportul auto a altor strazi din centru;
Turism/puncte de vizitat:
  • Sint indicatoare turistice la tot pasul spre punctele de interes;
  • Placutele de identificare ale strazilor sint insa destul de vechi, iar unele lipsesc;
  • Zeci de muzee, unele tematice (Muzeul Guinness, cel mai vizitat muzeu din toata Irlanda, 900.000 de turisti anual);
  • Riul Liffey, care taie centrul Dublinului in doua, poate fi strabatut in ambarcatiuni turistice;
  • Extrem de multe restaurante, dintre care 5 aflate in Ghidul Michelin;
  • Exista autobuze descoperite pentru turistii care doresc sa faca turul Dublinului;
  • Magazinele de suveniruri sint extrem de bogate si prezente in zonele cele mai circulate din centru;
  • Parcul Phoenix, unde se plimba la liber sute de caprioare.
Centrele comerciale:
  • Nu exista in centru hipermarketuri separate, ci doar supermarketuri in incinta mall-urilor;
  • Marile parcuri comeciale au sute de locuri de parcare la suprafata;
  • Mall-urile de mica amploare din centru au locuri subterane de parcare;
  • Mobilier urban:
  • Cosurile de gunoi au acelasi aspect in toate punctele orasului;
  • Acelasi lucru si cu cabinele telefonice sau cu statiile de autobus;
  • De curind a fost introdusa obligativitatea instalarii unor mici cosuri pentru mucurile de tigari, in fata puburilor;
Infrastructura:
  • Nu exista cabluri cocotate pe stilpi;
  • Nu exista drumuri pietruite;
  • Nu exista gospodarii care sa nu aiba utilitatile de baza (canalizare, apa curenta, drum asfaltat);
  • Nu exista deloc notiunea de noroi, in ciuda vremii ploioase;
  • Nu exista notiunea de pamint uscat, peste tot fiind intinse covoare de gazon (avantajat si de vremea ploioasa);
  • Se afla in plin proces de modernizare, ceea ce creeaza disconfort temporar.
Colectarea deseurilor:
  • Fiecare gospodarie este dotata cu doua tipuri de tomberoane: unul pentru colectarea plasticului si a hirtiei (se ridica gratuit de catre Primarie, o data la doua saptamini) si unul pentru gunoiul general menajer (8 euro costa golirea unui tomberon plin: se aplica un sticker in valoare de 8 euro pe tomberon, altfel gunoiul ramine neridicat in fata casei);
  • Exista bancuri mari de colectare a sticlei, pe diferite culori, dar si bancuri pentru colectarea hainelor vechi;
  • Exista indicatoare pentru stapinii ai caror catei produc mizerie; amenzile pentru neridicarea excrementelor pot ajunge si la 500 de euro;
  • In cazul minisantierelor de casa sau de apartament este obligatorie instalarea unui container special pentru reziduri;
  • Exista destule zone in care curatenia este realizata deficitar, in special in zonele de la periferie; deasemenea, exista multi tineri cu comportament antisocial care produc mizerie (in special, sticle si cutii de bere aruncate sau sparte, in noptile de vineri si de simbata).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5394 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    da asa e (Joi, 29 mai 2008, 23:54)

    poppesc ionel [anonim]

    si la noi o sa fie asa in 457 de ani.
    • +1 (1 vot)    
      Esti un pic cam prea optimist (Vineri, 30 mai 2008, 6:02)

      Un Trecator Grabit [anonim] i-a raspuns lui poppesc ionel

      In tzara lui Jiji, Guta, Vijelie si alte "Minune", unde fiecare face "ce vrea muschii lui", unde batrinii sint escrocatii si aruncati in strada, unde lumea moare datorita muscaturilor de ciinii vagabonzi?

      Esti un pic cam prea optimist.
  • 0 (0 voturi)    
    mda... (Vineri, 30 mai 2008, 2:04)

    ionut [anonim]

    cred ca ma mut la dublin :)
  • 0 (0 voturi)    
    =||= (Vineri, 30 mai 2008, 3:32)

    Doru [anonim]

    457*10³

    In primul rand romaniii nu sunt obisnuti cu convietuirea civica, nici macar nu sunt in stare sa-si separe/recicleze gunoaiele.
    Probabil ca, pe deasupra, in orice situatie descrisa mai sus, in RO ar interveni micile afaceri ale edililor: firma de gunoi e a lu' tata, firma de de transport e lu matusa etc. Nici nu are rost sa-ti bati capul, ca mentalitatea de 50 de ani de comunism si 1000 de turcism i-si spune cuvantul. Personal cred ca ducem lipsa totala de bun simt civic. De la Conducere pana la simplul cetatean. Suntem toti la fel.

    Am o singura intrebare: de ce nu avem "voie" (in romania) sa calcam pe iarba din parcuri, sau sa ne plimbam cu bicicleta? Pai ce s-ar face saracii de niuiorchezi daca si la ei (in Central Park) ar fi la fel ?
    • 0 (0 voturi)    
      iarba cu excremente (Vineri, 30 mai 2008, 7:57)

      eliberator [anonim] i-a raspuns lui Doru

      Daca tu vei calca pe iarba, vei calca automat si in excrementele cainilor proprietarilor ce se plimba cu ei prin parc. Asa ca regula asta e mai buna asa :)
    • 0 (0 voturi)    
      Ai voie (Vineri, 30 mai 2008, 10:22)

      Horia [anonim] i-a raspuns lui Doru

      Ai voie sa calci iarba in Romania. Reglementarile europene sunt deasupra celor nationale. Asa ca Politia Comunitara nu are ce sa iti faca.
  • +1 (1 vot)    
    de ce sa alegem Dublin-ul? (Vineri, 30 mai 2008, 7:00)

    judex [anonim]

    Pentru noi, mari iubitori de manele pe care le asculatm cu volumul la maxim, care scuipam pe strada, putim in mijloacele transport in comun, apa si sapunul sunt obiecte de lux, suntem mereu pusi pe harta , iar, in vocabularul nostru, cuvintele din limba romanes se inmultesc in progresie geometrica, cel mai potrivit exemplu ar fi vreun oras din India sau Pakistan.
  • +1 (1 vot)    
    Been there... (Vineri, 30 mai 2008, 7:50)

    Dan [anonim]

    acum 3 ani, pentru 1 an si 9 luni am stat in Dublin cu jobul, nu ma intrebati de ce m-am intors :( Este exact cum se scrie in articol :) ce mai, civilizatie, nu gluma. Si totul cu cap. Nu mai zic de cum te trateaza oamenii in magazine, super-marketuri, si in locatiile administratiei publice. Cu stat la cozi cu bilete de ordine, cu sala de asteptare cu 200 de scaune, cu 10-20 de minute timp de raspuns pentru obtinerea PPS-ului (Personal Public Service) Number, sau a legitimatiei de imigrant. Pe cand si la noi ?
  • +1 (1 vot)    
    Diferenta imensa! (Vineri, 30 mai 2008, 8:14)

    BEDE [anonim]

    In Dublin spuneti ca majoritatea locuitorilor au cas, nu blocuri de 8-10 etaje. Iar cei care locuiesc intr-o casa au, hai, sa zicem, 2 automobile, maxim 3. Pe cand, intr-un bloc cu 10 etaje si cu 3 apartamente pe etaj se ajunge la peste 15 automobile. Ori, regretatul Ceausescu a gandit ca 1 familie din 10 are o masina, pe cand realitatea e ca unele familii au 2 masini, si, in medie ar fi cam o masina la 2 familii, ba, in unele zone chiar mai mult... Unde sa se faca locuri de parcare pt atatea masini? Pt ca, intre blocuri nu este suficient sapatiu, pt ca nu s-a prevazut asaceva.
    Iata de ce nu se pot aplica solutii de gen Dublin. Doar de s-ar demola iarasi cate ceva pt ca sa se faca, din loc in loc, garaje mari, unde oamenii sa fie obligati sa-si bage automobilele si sa se interzica parcarea pe trotuare si pe banda I de circulatie... Si, la cat ar costa parcarea, poate multi ar ajunge sa renunte la autoturism personal...
  • 0 (0 voturi)    
    de aia (Vineri, 30 mai 2008, 8:37)

    mda [anonim]

    pt ca la noi nu are nimeni grija de iarba aia ( ca pana la gazon e cale lunga ) sa o ude, sa o coseasca ... Central Park se inchide pe durata noptii iar gazonul este udat automat.

    asa ca singura sansa de supravietuire a "spatiului verde" e sa nu il calcam.

    plus ca majoritatea romanilor sunt inca in epoca de piatra. am vizitat de vreo 3 ori lacul Bicaz (jud Neamt) dupa diferite serbari organizate pe malul lacului. de fiecare data am vazut, dupa eveniment, SUTE DE MII de peturi in apa lacului. iar padurea din jur era o adevarata groapa de gunoi.

    in presa se scrie mereu ca se ridica cateva zeci de tone de gunoi dupa ziua marinei.
  • 0 (0 voturi)    
    pai... (Vineri, 30 mai 2008, 9:46)

    Vladutz [anonim]

    de ce e asa la noi? simplu... pentru ca nu exista sanctiuni... decat pe hartie poate, dar nu se aplica!
    in dublin, daca nu stergi dupa terminatul de caine pe care-l scoti afara, iei amenda de pana la 500E. la noi, iti face ditamai "tortul" in mijlocul trotuarului si... nimic...

    si asta e doar un exemplu. la noi nimeni nu stie de frica si deci, toti actioneaza dupa vorba... "fac ce vrea muschii mei". in londra de ex., iti poti lua amenda daca scrumezi din masina afara... asa ca...

    daca si la noi s-ar da amenzi in disperare, eu zic ca formula de mai sus (457*10³) s-ar mai diminua :)

    pana atunci cand or sa se dea amenzi, fiecare "face ce vrea muschii lui" :(
  • 0 (0 voturi)    
    niciodata (Vineri, 30 mai 2008, 9:48)

    foaie verde [anonim]

    iarna nu e ca vara - bucurestiul nu e dublin si nici nu v-a fi vre-o data.....pt. ca romania nu e irlanda si asa mai departe.....
  • 0 (0 voturi)    
    posibil si la noi in 20 ani (Vineri, 30 mai 2008, 9:53)

    Daniel [anonim]

    daca vom deveni vreo anexa la o alta tara civilizata :)
  • 0 (0 voturi)    
    dublin vs ...? (Vineri, 30 mai 2008, 9:58)

    cristian [anonim]

    nush de ce trebuie sa mearga lumea pana in dublin sa vada un oras civilizat si curat. orasul in care m-am nascut eu in bihor a evoluat mult in privinta curateniei si a aspectului in general.
    sunt convins ca mai sunt multe orase in Romania unde s-au facut eforturi pentru a inbunatati viata cetatenilor. de asemenea si la sate am vazut ca se fac progrese in a introduce necesatile pentru a viata decenta (apa, canalizare, salubrizare etc.)
    sa comparam de cat timp e irlanda in UE si cate fonduri au accesat de la UE. in acelasi timp, sa nu uitam ca in anumite zone in Irlanda (cel putin din informatiile care le am de la irlandezii de pe aici ... si ei au lacune in infrastructura ).
    e bine sa te uiti in ograda vecinului pentru inspiratie, dar cea mai buna solutie e cea pe care o gandesti tu , pentru situatia ta.cum zicea si BEDE mai sus, Bucurestiul se confrunta cu alte probleme decat dublinul, asta evident cere solutii diferite.
  • 0 (0 voturi)    
    La Timisoara si in toata tara (Vineri, 30 mai 2008, 10:11)

    tineretea [anonim]

    Noi cei din Timisoara ne-am gandit cum sa ne usuram de nevoile care ne apasa ...

    Mergem la VOT!

    Sunt hartiile de vot gratis si cabina de votare este privata ... putem sa ne spunem optiunea tare si hotarat, pe foaia care este la indemana tuturor.
    In sfarsit avem toalete publice gratis odata la 4 ani! Este o adevarata realizare pentru toata lumea.

    Big Brother watch US ! We vote!
  • 0 (0 voturi)    
    urbanism (Vineri, 30 mai 2008, 10:35)

    damocca [anonim]

    va rog vizitati: http://www.cnu.org/
    http://www.urbed.co.uk/ si alte linkuri de pe aceste pagini ca sa va dati seama ca si in domeniul urbanismului suntem manipulati la greu si se urmareste doar cheltuire cu orice pret a banilor de la ue si nu rezolvarea urbana, se aduc si se imprumuta in romania tot ce a dat chix in lumea civilizata. in timp cre americanii renunta la conceptul clasic de oras revenind la idei gen "eco-friendly"
    "eco-urbanism" mergand la densitati de locuire pe hectar de 50-150 de persoane, noi mergem cu pasi repezi spre 400 locuitori la hectar. noi si chinezii preluam tot ce e mai prost din occident, in timp ce oamenii de stiinta occidentali vorbesc tot mai des de crack-ul civilizatiei petrolului cu implicatii in urbanism cum ar fi disparitia suburbiilor, renuntarea la a mai dimensiona orasele avand ca etalon automobilul. se revine la ideea ca atunci cand arhitectul se aseaza la planseta trebuie sa se gandeasca in primul rand la om, ecologie, surse alternative solare, eoliene etc., traficul zonal auto nu trebuie exagerat dezvoltat deoarece conduce in final la cresterea consumului de carburanti, pierderea timpului in trafic si depersonalizarea comunitatilor umane. strada trebuie sa fie la scara umana, totul da fie "walkability; mixed use&diversity; sustainability" cum zix americanii. se revine concepte de pe vremea impuscatului : cresa, gradinita scoala generala amplasate la max 10 minute de mers pedestru.
    • 0 (0 voturi)    
      corect, dar... (Sâmbătă, 31 mai 2008, 14:00)

      aurelia [anonim] i-a raspuns lui damocca

      De acord cu tine, Damocca. Este idea ce spui tu, ne-ar imbunatati tuturor viata. Dar imagineaza-ti ca punerea in practica a scenariului tau presupune desfasurarea pe orizontala, pe pamant, a celor care acum traiesc pe verticala, in blocuri. Blocurile ocupa o anumita suprafata la sol si permit multor sa locuiasca - in conditiile cunoscute, e drept. Daca ii disloci in 44 de case cu putina curte pe cei ce locuiesc in blocuri de 10 etaje, cu 44 de apartamente... iti dai seama unde ajungi. Idealul de a vea gradinita la 10 minute de mers pedestru devine complet utopic, ca trebuie sa ii "ocolesti" pe toti care locuiau inainte in 10-12 blocuri - cam cat e acum distanta pana la cea mai apropiata gradinita. Apoi, de unde sa iei aceasta suprafata pe Pamantul care deja se lupta cu defrisari, cu lipsa din ce in ce mai acuta de terenuri agricole. Iti dai seama ca am extinde enorm zonele locuite, ca in Occident, unde nu mai exista nici o distanta cu teren extravilan intre localitati dar unde - iti spun in caz concret, locuiesc la Bordeaux in Franta si cunosc acest lucru - cine vrea sa lucreze pe un teren agricol face un drum de 130km pana la el, din Bordeaux... E drept ca localitatile sunt superbe, casele sunt magnifice, viata franceza nu are nici in clin nici in maneca cu cea romaneasca, dar...
  • 0 (0 voturi)    
    Dublinul nu este o capitala exemplu! (Vineri, 30 mai 2008, 10:56)

    Simona [anonim]

    Capitala aleasa pentru studiul de caz nu este cea mai potrivita alegere. Am fost la Dublin, sotul meu a locuit si a lucrat ca si inginer acolo si nu este nicidecum un loc care sa impresioneze prin disciplina si curatenie.
    In spatele fiecarui gard viu erau mormane de hartii, cutii de bere si alte deseuri aruncate...
    La fel era si pe Grafton si O'connel street -> foarte murdar... In plus era o aglomeratie si o imbranceala generala pe strazi.
    Oameni sunt destul de indisciplinati si poate ca si datorita faptului ca sunt extrem de multi straini care locuiesc sau sunt doar in tranzit acolo.

    Sincer am ramas dezamagita de Dublin si nu as putea locui acolo.
    O capitala din Scandinavia ar fi fost un obiect mai bun pentru acest studiu. Acolo "sistemul" functioneaza cu adevarat, iar corputia este foarte scazuta. Finlanda este singura tara din lume cu coruptia care tinde spre 0!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu mai e nimic de facut (Vineri, 30 mai 2008, 11:07)

    Mircea [anonim]

    Eu cred ca Bucurestiul este deja condamnat de multi ani sa fie ceea ce este. Fiecare a construit ce a vrut unde a vrut fara sa se tina cont de vreun plan urbanistic, fiecare face ce vrea, nu exista nici un pic de bun simt. De daramat nu o sa se darame nimic in insteria imobiliara care exista aici. Infrastructura este la pamant iar ce se construieste se face intr-un ritm mult prea lent (cel putin pentru mine).

    Mai nou vad ca vor sa desfiinteze si parcurile existente pentru proiecte imobiliare (vezi parcul Tineretului si alte cateva). Sa o tinem tot asa si vom ajunge sa traim numai printre betoane care mai sunt si inestetice.

    Vad ca romanul (bucuresteanul) este foarte rezistent. Poti sa-ti bati joc de el cat vrei (ii vinzi cutii de chibrituri la preturi uriase, il lasi sa stea in trafic ore intregi, ii iei spatiile verzi, etc.) si nu zice nimic :(
    Ma intreb daca o sa ne saturam vreodata de ceea ce se intampla aici si sa facem ceva in acest sens?
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e adevarat (Vineri, 30 mai 2008, 11:36)

      Andra [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      Romanii chiar nu duc lipsa de minte si vointa
      problema este ca cei care vor sa faca - n-au pile la televiziuni ca OrbanOprescuGusaDiaconescu

      Citeste in Studiul SAR despre bucuresti, pe care nu l-ai vazut NICIODATA discutat la televizor, pt. ca televiziunile au treaba sa puna jegurile ca vadim sa latre, prefacandu-se ca de fapt vor sa le opreasca

      În toate celelalte capitale din regiune, sectoarele (districtele, etc) au fost create şi funcţionează după o cu totul altă logică decât în Bucureşti:
      • Sunt mai mici şi mai numeroase (Budapesta are 23, Praga 10, Varşovia 18, Belgrad 29), existând sectoare "de centru" şi "de periferie", astfel încât ele se pot profila pe problemele lor specifice;
      • Funcţiile nu se suprapun cu cele ale municipalităţii, ci ţin cu precădere de zona serviciilor sociale şi asigurării de prestaţii directe populaţiei; partajarea de funcţii, unde apare, este foarte precis definită, fără ambiguităţi legislative care să ducă la blocaje;
      • Deşi nu sunt subordonate prin lege municipalităţilor (cum nici Sectoarele Bucureştiului nu sunt), există sisteme de coordonare directă între ele şi Capitala ca întreg, care duc la coerenţa planurilor strategice ale oraşului.

      http://www.sar.org.ro/index.php?page=articol&id=271
      • 0 (0 voturi)    
        Rezultatul conteaza (Vineri, 30 mai 2008, 11:58)

        Mircea [anonim] i-a raspuns lui Andra

        Nu am zis ca nu sunt romani cu minte si vointa. Dar din pacate acestia sunt putini la numar si fara suport politic si/sau financiar. Deci nu o sa se schimbe absolut nimic in viitor.
    • 0 (0 voturi)    
      ce ar fi...? (Sâmbătă, 31 mai 2008, 14:03)

      aurelia [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      Ce ar fi daca, pe nepusa masa, s-ar muta capitala Romaniei intr-un oras mai civilizat. Tot in Romania, sa zicem... ca sa nu fim rai... Nu dau sugestii, dar imi imaginez crahul imobiliar si financiar al orasului! Ce-as mai rade! Ce-am mai rade!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Studiul SAR despre Bucuresti -1 (Vineri, 30 mai 2008, 11:29)

    Andra [anonim]

    Cititi si studiul SAR cu o comparatie intre Bucuresti si nu capitale atat de vechi, ci cele din estul europei:
    Bratislava, Praga, Varsovia, etc.

    http://www.sar.org.ro/index.php?page=articol&id=271

    DE CE SUFERA BCURESTIUL ?

    ● Din cauza acestei organizari de tip feudal - de tipul: eu sunt "STAPAN" aici", care a creat feudele-sectoare pe care primarul de sector poate da peste cap Planul Strategic general de dezv. a bucurestiului, fara sa aiba nicio responsabilitate pt. asta.
    Un tip de organizare care duce la ZERO inteligenta in administratie > adica enorm de multe puncte de conflict şi veto în sistem.
    ● Din cauza interventiei guvernului in administratia primariilor, lucru care nu se intampla nicaieri in capitalele europene care ne inconjoara.
    ● Din cauza absentei unui sistem unificat de transport in comun, de care dispun insa TOATE capitalele din regiune.
    ● Bucureştiul este de asemenea singura capitală europeană unde Metroul nu face
    parte din sistemul local de transport în comun, ci aparţine exclusiv unui minister (Transporturi).
    ● Bucureştiul e singura capitală din regiune fără un buget unificat
    ● Ruptura instituţională se vede şi mai clar în partea de resurse: 80% din veniturile proprii ale Bucureştiului merg direct la Sectoare, nivelul central trăind mai mult pe seama transferurilor realizate de Trezorerie, din impozitele naţionale (vezi figura mai jos).
    ● Nu există nici măcar o bază de date unificată a contribuabililor pentru principalele tipuri de impozite locale pe care cetăţenii le plătesc direct (pe clădiri, terenuri şi vehicule), ci şase, una la fiecare sector.
  • 0 (0 voturi)    
    urbanism (Vineri, 30 mai 2008, 12:18)

    damocca [anonim]

    in afara de tehnica urbana ma exista si estetica urbana, urbanismul militar etc. o alta moda recenta este generata de situatia terorismului mondial...conducand la studii precum urbanismul si gerila urbana. problema militara nu trebuie privita ca o moda....in trecut in romania exista un curs la academia militara si politehnica despre urbanismul militar. privitor la spatiul verde pe cap de locuitor urban, recent a fost emisa o norma legala de cca 26 mp /loc si cada in obligatia primariei sa gestioneze aceasta cifra. sa vedeti ca in final, in ipocrizenia generala primarii vor emite autorizatii de constructie diminuand zonele verzi ale oreselor si vor sta la panda sa prinda papagali carora l-i se va cere ca din suprafata ce o detin sa rezerve aceasta suprafata ca spatiu verde...desi cei 26 mp se refera la o arie globala de persoana, inclusiv o cota aferenta de spatiu verde din domeniul public. asa ca legea emisa de parlamentari platiti cu cca 23000ron/luna nu i-a dus capul sa stabileasca procentual cat spatiu aloca primaria si cat spatiu aloca privatul. oricum in curand, gratie votului individual structurile securiste organizate vor pune mana pe primarii pe care, ce vor ajunge ca niste agentii imobiliare.

    in franta nici nu indraznesti sa modifici indicatori precum pot sau cut, sau zonificare urbana prin puz-uri sau pud-uri locale. acolo urbanismul este o chestiune cat se poate de serioasa si este privit ca o extensie a codului civil capitolul_servituti. pentru ca urbanismul in primul rand genereaza raporturi umane, deci se apropie de stiinta dreptului care studiaza aceleasi raporturi dar din punct de vedere juridic. cum la noi balanta sibiu a dat faliment de mult si urbanismul a dat chix, iar cand urbanismul da chix nu mai e nimic de facut, raporturile umane devin tulburate si atunci ne miram de ce atata hotie?.
  • 0 (0 voturi)    
    Vasile Blaga si Legea Europeana a Administratiei (Vineri, 30 mai 2008, 13:31)

    Vasile Blaga [anonim]

    Putina lume stie ca un primar poate fi REVOCAT din functie chiar de catre cetatenii care l-au ales.
    In 2006, in calitate de Ministru de Interne, VASILE BLAGA a initiat modificari la legea Administratiei locale – care este legea de "Guvernamant" a primariilor tuturor comunelor, oraselor si municipiilor din Romania

    Modificarile aduse fac de acum inainte posibila RETRAGEREA mandatului unui primar - prin referendum Local.
    Procedura a fost initiata anul trecut intr-un oras din ardeal.

    Nu e nevoie sa adaug faptul ca o astfel de procedura e imposibil de aplicat Parlamentarilor, senatori si deputati.
    MOTIVUL ?
    Legea aceasta creata si impusa de PSD si PNL - a votului uninominal mixt - face imposibila aceasta procedura, pentru ca jumatate dintre parlamentari vor ateriza in judetul vostru prin manutza "repartizarii de la centru” adica, veti avea drept parlamentari oameni pe care nu i-ati ales in mod direct, voi.
    Vi i-au facut cadou unii ca Iliescu, Hrebenciuc, Cozmanca, Mitrea, Patriciu, Fenechiu.

    Deci, Curaj, mergeti la vot, caci exista the way back, adica puteti sa retrageti oricand PUTEREA pe care ati dat-o - de la voi - catre unul singur: primarul.
    Cum poate fi retras mandatul unui primar :

    ART. 73
    (1) MANDATUL PRIMARULUI INCETEAZA ca urmare a rezultatului unui referendum local avand ca obiect demiterea acestuia, organizat in conditiile legii, conform procedurii prevazute la art. 58 alin. (3)-(7).
    (2) Referendumul pentru incetarea mandatului primarului se organizeaza ca urmare a cererii adresate in acest sens prefectului de LOCUITORII COMUNEI, ORASULUI SAU MUNICIPIULUI, ca urmare a nesocotirii de catre acesta a intereselor generale ale colectivitatii locale sau a neexercitarii atributiilor ce ii revin, potrivit legii, inclusiv a celor pe care le exercita ca reprezentant al statului.

    Alin. (1), (2) si (4) ale art. 73 au fost modificate de pct. 65 al art. I din LEGEA nr. 286 din 6 iulie 2006, http://www4.pmb.ro/wwwt/downld/L286_2006.pdf
  • 0 (0 voturi)    
    Legea Administratiei : DIZOLVAREA CONSILIULUI (Vineri, 30 mai 2008, 14:58)

    Vasile Blaga [anonim]

    ART. 58
    (1) Consiliul local se dizolva de drept sau prin referendum local. Consiliul local se dizolva de drept:

    (3) Consiliul local poate fi dizolvat prin referendum local, organizat in conditiile legii. Referendumul se organizeaza ca urmare a cererii adresate in acest sens prefectului de cel putin 25% din numarul cetatenilor cu drept de vot inscrisi pe listele electorale ale unitatii administrativ-teritoriale.

    (6) Referendumul este valabil daca s-au prezentat la urne cel putin jumatate plus unu din numarul total al locuitorilor cu drept de vot. Activitatea consiliului local inceteaza inainte de termen daca s-au pronuntat in acest sens cel putin jumatate plus unu din numarul total al voturilor valabil exprimate.
    Art. 58 a fost modificat de pct. 51 al art. I din LEGEA nr. 286 din 6 iulie 2006, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 621 din 18 iulie 2006.

    Legea 286 din 6 iulie 2006 (care modifica LEGEA nr. 215 din 23 aprilie 2001 data de PSD)

    http://www4.pmb.ro/wwwt/downld/L286_2006.pdf
  • 0 (0 voturi)    
    ce tampenie (Sâmbătă, 31 mai 2008, 10:07)

    nicoresa [anonim]

    A existat un concurs de urbanism numit "Bucuresti 2000" la care au participat arhitecti mari, ca sa-l amintim doar pe Richard Rogers, concurs care s-a finalizat cu castigatori !!!!!!!!!! Exista proiecte de urbanism clare, si, daca noi habar nu avem, se mai pot organiza altele !!!!!!!!!!!!! Nu e nevoie ca handicapatii astia sa isi dea cu parerea despere urbanism, ca habar nu au !!!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      rezultatele? (Sâmbătă, 31 mai 2008, 14:07)

      aurelia [anonim] i-a raspuns lui nicoresa

      Bun, concurs a existat in 2000. Sunt 8 ani de atunci... Ce s-a ales de castigator si de proiectul lui? Uite ca handicapatii si-au dat cu parerea, am impresia ca l-au ingropat, ca nu se simte nimic, nu?
  • 0 (0 voturi)    
    l-au ingropat intr-adevar (Duminică, 1 iunie 2008, 11:22)

    nicoresa [anonim]

    Asa e, s-a dus pe apa sambetei totul, a inceput de atunci epoca mitocanilor, si cand o sa se opreasca tavalugul asta de neputinciosi o sa vedem ce-a mai ramas din Bucuresti. Sau orice alt oras din tara.