A murit actorul Colea Rautu

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 13 mai 2008, 20:08 Actualitate | Esenţial


Colea Rautu
Foto: Rompres
Doliu in lumea artistica romaneasca. Actorul Colea Rautu a incetat din viata astazi, la varsta de 95 de ani, la Spitalul Municipal din Bucuresti, anunta Antena 3. Colea Rautu fusese internat in urma cu o saptamana si suferea de mai mult timp de ciroza. Colea Rautu a jucat in peste 70 de filme, atat romanesti, cat si straine.

Pe numele sau adevarat Colea Rutkovschi, celebrul actor de teatru si film s-a nascut la 28 noiembrie 1912, la Limbenii Noi, in Republica Moldova, dintr-un tata polonez si o mama moldoveanca, si a urmat Conservatorul de Arta Dramatica din Bucuresti. 

Marele artist a fost, initial, corist la Opera din Cluj, iar debutul in teatru si l-a facut pe scena Teatrului de Revistă „Cărăbuş”, condus de Constantin Tănase, unde a interpretat mai ales cuplete social-satirice.

La initiativa lui Sica Alexandrescu, Colea Rautu a ajuns pe scena Teatrului National din Bucuresti, iar intre anii 1952 si 1968 a jucat la Teatrul Giulesti. Pentru o perioada scurta, marele actor a jucat si la Teatrul din Pitesti.

Pe marele ecran, Colea Rautu a debutat cu rolul din filmul „Desfasurarea”, in regia lui Paul Calinescu, prima ecranizare dupa Marin Preda.

Marele actor avea sa, faca, insa, roluri memorabile in filme ca "Moara cu noroc", "Mihai Viteazul", "Fratii Jderi", "Nemuritorii", "Pintea", "Duelul", "Cel mai iubit dintre pamanteni", "Rapirea Fecioarelor", "Haiucii lui Saptecai", "Explozia", "Stefan cel Mare", "Mastodontul", "Ultima noapte de dragoste", "Cautatorii de Aur", "Saptamana nebunilor", dar si in serialul de televiziune "Toate panzele sus!".

Vezi aici imagini din filmul "Saptamana nebunilor":




In anul 1988, Colea Rautu a fost rasplatit cu premiul ACIN pentru intreaga activitate, iar in anul 2001, s-a numarat printre laureatii Galei "Varsta de Aur" a Premiilor Nationale in Domeniul Teatrului si Galei Premiilor in Cinematografie.

Sursa: Wikipedia






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11398 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    rip (Marţi, 13 mai 2008, 20:20)

    alex91 [anonim]

    Dumnezeu sa-l ierte !




    ///
    • 0 (0 voturi)    
      AM PIERDUT UN MARE ARTIST (Marţi, 13 mai 2008, 21:39)

      axa [anonim] i-a raspuns lui alex91

      Cu el m-am nascut,cu el am trait si cu el o sa mor in suflet.DUMNEZEU sa-l odihneasca ca merita dupa atata munca.
  • 0 (0 voturi)    
    DUMNEZEU SA IL ODIHNEASCA! (Marţi, 13 mai 2008, 20:23)

    Bogdan [anonim]

    inca un talent incredibil a plecat dintre noi. as fi ipocrit daca as spune prea devreme, dar totusi, inca o valoare a filmului si teatrului romanesc s_a stins.
    mie imi pare sincer rau
  • 0 (0 voturi)    
    colea (Marţi, 13 mai 2008, 20:56)

    cristian [anonim]

    Dumnezeu sa-L dihneasca ca a fost un mare actor
  • 0 (0 voturi)    
    colea (Marţi, 13 mai 2008, 20:56)

    cristian [anonim]

    Dumnezeu sa-L dihneasca ca a fost un mare actor
  • 0 (0 voturi)    
    Pe ... (Marţi, 13 mai 2008, 21:00)

    Vlad [anonim]

    ... toti cei talentati, buni, odata si odata Dumnezeu ii cheama la El.
    Fie-i tarana usoara !
    O sa fie imposibil sa te uitam !
    • 0 (0 voturi)    
      dumnezeu sa il odihneasca (Marţi, 13 mai 2008, 23:40)

      doru [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Un mare actor cu care am crescut in suflet!sa ii fie tarana usoara
    • 0 (0 voturi)    
      Rai (Sâmbătă, 6 septembrie 2008, 18:13)

      M.V [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Cit de mult te inseli spund astfel,ai citi vreodata Biblia,sa vezi ce scrie in cuvintul Domnului.
      Cauta in Cuvintul Domnului si vei vedea si tu cei care cred ca tine,cit de mult va va contrazice Scriptura.
      Nu cei talentati ajung in Imparatia Cerurilor,ci aceia care L-au primit pe Isus Hristos in inima lor,traieste in legea lui Dumnezeu,cine traieste pentru Hristos, cine traieste in curatie,si sfintire, aceeia vor mosteni Imparatia Cerurilor.
      Tot ceea ce va conteaza in acesta viata este sa te intorci la Hristos,la Credinta.
      Daca nu-L ai pe Hristos,nu ai nimic
  • 0 (0 voturi)    
    Trist (Marţi, 13 mai 2008, 21:01)

    Eu [anonim]

    Moartea vine si pe pat de spital, nu numai "[..] pe banda de magnetofon".
    Dupa cat s-a vorbit in ultima vreme despre dumnealului (adeca mai mult nu) am crezut in mod eronat ca s-a dus sa moara nitzel © cu veva vreme in urma
    RIP !
  • 0 (0 voturi)    
    DUMNEZEU SA-L IERTE SI SA-L ODIHNEASCA IN PACE! (Marţi, 13 mai 2008, 21:01)

    Luca [anonim]

    Ne mor valorile autentice si odata cu ele moare si o parte din sufletul nostru, al celor care au avut marele privilegiu sa le fie contemporani si sa se bucure de talentul si maiestria lor.
    Dumnezeu sa-i ofere drept rasplata PACEA,LUMINA SI ODIHNA VESNICA!
  • +1 (1 vot)    
    Un mare actor (Marţi, 13 mai 2008, 21:15)

    alin [anonim]

    Ca Marele Colea era internat in spital nu am aflat decat acum, cand viata l-a parasit. Dar cand vreun politruc trecator (a carui singura calitate este ca are prefixul "ministru)", trage o besina, toata presa e prezenta.
    E trist ca tara asta nu isi mai gaseste in elite, modele!
    Dzeu sa odihneasca in pace sufletul bunului nostru comedian, Colea Rautu!
  • 0 (0 voturi)    
    mare actor (Marţi, 13 mai 2008, 21:17)

    andrei d. [anonim]

    mare actor a fost. il asociez in special cu filmele, caci acolo l-am vazut. Cind era vorba de roluri de turc el era ales mai mereu. 1912? C. Tanase? ce vremuri a prins omul asta!!
  • +1 (1 vot)    
    Sa-i fie tarana usoara (Marţi, 13 mai 2008, 21:30)

    a_claudiu [utilizator]

    Il iert ca m-a inspaimpantat ca Baiazid cand eram copil.
    Un alt erou din copilarie a murit.
  • 0 (0 voturi)    
    colea rautu (Marţi, 13 mai 2008, 21:33)

    ana [anonim]

    a cazut inca o stea din cinematografia romaneasca.d-zeu sa-l ierte.
  • 0 (0 voturi)    
    colea rautu (Marţi, 13 mai 2008, 21:33)

    ana [anonim]

    a cazut inca o stea din cinematografia romaneasca.d-zeu sa-l ierte.
    • 0 (0 voturi)    
      Iertare? (Sâmbătă, 6 septembrie 2008, 18:26)

      M.V. [anonim] i-a raspuns lui ana

      Iertarea nu se mai poate primi dupa moarte,indiferent de succesul cuiva,de statul sau social,indiferent de cit a fost cunoscut de catre public,si el a fost un doar un simplu om,caruia Hristos i-a dat multi ani de viata pe pamint,ca se intoarca din intuneric la Lumina.
  • 0 (0 voturi)    
    Mare actor .. (Marţi, 13 mai 2008, 21:50)

    Radu [anonim]

    i urez bafta oriunde s-ar duce si orice s-ar intampla dupa moarte . Inca un mare roman care a trecut in nefiinta . Si ca sa trec si in spirit crestin spun : Dumnezeu sa-l ierte si sa-l aseze alaturi de celalalte mari personalitati a neamului .
  • 0 (0 voturi)    
    Colea Rautu (Marţi, 13 mai 2008, 21:58)

    puiu [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca pe Mamulos ,un actor genial care a marcat Teatrul Romanesc ,amintire eterna pentru astfel de OAMENII.
  • 0 (0 voturi)    
    colea (Marţi, 13 mai 2008, 22:00)

    sorin [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca si sa-l ierte... si sa ne ajute si pe noi sa ne regasim valorile morale.
    • 0 (0 voturi)    
      Adevarata Valoare (Sâmbătă, 6 septembrie 2008, 18:35)

      M.V. [anonim] i-a raspuns lui sorin

      Adevarata Valoare este Sfinta Treime
  • 0 (0 voturi)    
    Of Doamne ... (Marţi, 13 mai 2008, 22:03)

    Bigubax [anonim]

    ... oare chiar a venit timpul ca toti cei buni, toti cei cu un suflet mare, toti marii artistii ai neamului sa ne paraseasca? Un gand bun familiei si celor apropiati. Ne pierdem valorile, raman doar amintirile. Sunt mandru ca pot spune: ''am fost contemporan cu Pittis, cu Calugareanu, cu Rautu, cu ...'' Of Doamne, Of.
  • -1 (3 voturi)    
    A murit actorul Colea Rautu (Marţi, 13 mai 2008, 22:40)

    Florin [anonim]

    Pacat, un mare actor.

    Pacat ca nu mor cei din pd, psd, pnl,prm, jandarmii si bozgorii
  • 0 (0 voturi)    
    colea rautu (Marţi, 13 mai 2008, 22:56)

    dygger [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca!
  • 0 (0 voturi)    
    Adio Sultane (Marţi, 13 mai 2008, 23:13)

    Emil N [anonim]

    ....mi-ai facut vacantele frumoase, n-am sa te uit niciodata. Dumnezeu sa aiba grija de tine.
  • 0 (0 voturi)    
    Plecaciune (Marţi, 13 mai 2008, 23:41)

    Sergiu [anonim]

    Ma inchin in fata ta Colea Rutkovschi (Rautu). Sa te odihneasca dumnezeu.
  • 0 (0 voturi)    
    inca o stea a prasit bolta... (Marţi, 13 mai 2008, 23:49)

    p.ilie [anonim]

    o copilarie minunata am avut cu toti cei ce ne-au parasit.bunul dzeu sa-l ierte,odihneascase in pace.
  • 0 (0 voturi)    
    la buna vedere (Marţi, 13 mai 2008, 23:58)

    ilie [anonim]

    frumoase zile ale copilariei n-ai daruit.
    la buna vedere ii spun,stelei care a parasit
    constelatia pentru o lume mai buna si mai dreapta.
    doamne ai grija de ei daca tot au plecat in ceruri!
  • 0 (0 voturi)    
    Colea (Miercuri, 14 mai 2008, 0:30)

    Dan [anonim]

    Nu doar un mare actor, talent nativ şi autodidact, ci şi un om de caracter, fără compromisuri, de o mare modestie şi înţelepciune, pe care n-au reuşit să-l mânjească vremurile şi regimurile prin care a trecut... Dumnezeu să-l odihnească !
  • 0 (0 voturi)    
    Odihna Usoara (Miercuri, 14 mai 2008, 0:35)

    Lazar [anonim]

    Caut sa revad pe youtube momente cu mari actori romani.Trebuie sa-i respectam,nu stiu cand vom mai aveat atatea talente,de 18 ani numai kitch,surogate comercial.
  • -6 (6 voturi)    
    Colea (Miercuri, 14 mai 2008, 1:45)

    Big [anonim]

    Imi pare rau s-o spun, dar din moment ce teatrul si cinematografia romaneasca nu au reprezentat niciodata mare lucru, nu vad cum ar putea s-o faca exponentii acestora.

    Cel mult au putut sa tina de urat unor generatii inerte ale caror limite au dus la ceea ce azi numim Romania.La 25 de ani, nu am nici un respect pentru voi.
    • 0 (0 voturi)    
      Da, mai bine taceai.. (Miercuri, 14 mai 2008, 2:54)

      Sinan [anonim] i-a raspuns lui Big

      Mai bine n-o spuneai de loc. Se pare ca -"la 25 de ani"- inca nu realizezi ca valoarea e data de emotii, de indulcirea acelor clipe de demult, de istoria contemporaneitatii cu un om talentat.... si nu de profitul si faima unei cinematografii "nationale", care de multe ori cuibareste si ne-talente in mijlocul ei.

      Mult succes la ascultat Britney Spears :)
      Si lui Colea Rautu, fie-i tzarana usoara...
      Numai bine.
    • 0 (0 voturi)    
      esti un simplu incult fudul si ostil (Miercuri, 14 mai 2008, 5:49)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui Big

      cinematografia si teatrul romanesti au facut, in vremuri incredibil de grele, adevarate miracole, retardatule!
    • 0 (0 voturi)    
      Baiete... (Miercuri, 14 mai 2008, 8:29)

      Cristi.S [utilizator] i-a raspuns lui Big

      si pentru cine ai respect, ma rog? sau poate nu sti ce inseamna RESPECT, ceea ce este mult mai probabil.
    • 0 (0 voturi)    
      Lehamite (Miercuri, 14 mai 2008, 8:34)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Big

      Nici nu trebuie sa-ti irosesti respectul pe actorii care au tinut de urat unor "generatii inerte". Consuma-ti respectul pe manelistii tai, cu ei si cu restul bisnitarilor o sa arate mult mai frumos Romania de maine !
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns pentru big (Miercuri, 14 mai 2008, 10:00)

      la 26 de ani [anonim] i-a raspuns lui Big

      poate daca citeai o carte in plus pe an erai mai castigat, invatai si tu ca tara asta nu e facuta numai din politichiile puse pe tapet azi de mass media
  • 0 (0 voturi)    
    colea rautu (Miercuri, 14 mai 2008, 5:47)

    ddo [anonim]

    Mare actor , Dumnezeu sa'l odihneasca !
    Ne mor valorile una cate una, ramanem cu manelistii.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 14 mai 2008, 8:48)

    cleopatra [anonim]

    Sa-i fie tarana usoara!
    " "
  • 0 (0 voturi)    
    Mare este Dumnezeu... (Miercuri, 14 mai 2008, 9:47)

    vasile [anonim]

    ... si la El ne primeste dupa ce ispravim viata asta vremelnica, sa ne judece dupa faptele noastre. Daca am crezut in El si i-am pazit poruncile Lui, ne va invita de-a dreapta Sa. Daca nu, ne va trimite in focul vesnic pregatit diavolilor.

    Colea a fost un mare artist. Dar nu conteaza ce suntem in viata asta, conteaza cum ne-am pregatit pentru viata de apoi. Putem sa fim anonimi acum, dar cetateni ai Raiului. Si depinde de noi, indiferent ca talantul pe care l-am capatat. Colea a primit un talant mare pentru arta dramatica, altii au primit un talant si mai mare la constructia de avioane, in fine, altii au primit un talant foarte mic. Dar toti au sansa lor la mantuire si pentru asta trebuie sa ne concentram cu totii.

    Mai putin tv si mai multa rugaciune. Doamne ajuta!
  • +1 (1 vot)    
    Ecouri minime la moartea unui mare artist (Miercuri, 14 mai 2008, 9:58)

    Un admirator [anonim]

    Cand in 2001 a fost premiat pentru "Varsta de aur", toti cei prezenti s-au ridicat in picioare si au aplaudat minute in sir. A fost impresionant sa-l vezi pe omul dur din majoritatea filmelor realizate cu lacrimi in ochi care a declarat. A fost pentru prima data in viata cand am simtit ca insemn ceva pentru public si colegi - la 88 de ani. A fost un domn al teatrului si filmului romanesc, nimeni nu a stiut prea multe despre viata sa. A murit cu amaraciune in suflet ca in ultimii 20 de ani nu a mai primit nici o oferta macar pentru un serial. Ramasesera doar doi titani veterani ai teatrului si cinematografiei noastre. Colica-cum il alintau prietenii si marea Dina Cocea. Dna Dina a ramas singura. Colica, a fost chemat de ingeri. Dar poate ca Cel de Sus ii va asigura odihna pe masura sufletului sau mare si calitatilor desavarsite de actor.
    Adio maestre, ai incantat publicul vreme de mai bine de 60 de ani. Ai lasat un gol in sufletele noastre. Dumnezeu sa te pomeneasca intru mare mila sa!
  • 0 (0 voturi)    
    DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA!!! (Miercuri, 14 mai 2008, 14:01)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    MARE OM, MARE ACTOR!
  • 0 (0 voturi)    
    Iertarea lui Hristos (Sâmbătă, 6 septembrie 2008, 17:24)

    M.V [anonim]

    Voua v-a pare rau ca a murit acest om ca ''actor'' dar lui Dumnezeu ii pare si mai mult rau ca a murit ca pacatos,si Dumnezeu i-a dat aitita ani de viata,in care sa-r fi putut intoarce la Hristos

    Credeti ca la Judecata lui Hristos,mai conteaza cit de mult succes ai avut in viata?
    As dori foarte mult sa-L ierte Dumnezeu si pe acest om, dar asta nu se mai poate.
    Trebuie sa te intorci la Hristos atita timp cit esti in viata,sa traieti in Hristos,sa faci voia lui Hristos,ca sa fi mintuit.
  • 0 (0 voturi)    
    Iertarea lui Hristos (Sâmbătă, 6 septembrie 2008, 17:57)

    M.V [anonim]

    Daca L-ar fi primit pe Hristos Isus in inima lui,inainte de moarte,daca ar fi facut voia Lui Dumnezeu,ar fi fost mintuit,ar fi primit viata vesnica,a pierdut ''Darul cel mai Mare'' care este viata vesnica, Isus Hristos este Viata,Lumina,si Adevarul

    Iertarea o primesti atita timp cit esti in viata,numai daca te in intorci la Hristos.