Summit NATO: Romania va solicita instalarea unui scut antiracheta suplimentar

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 28 martie 2008, 17:13 Actualitate | Esenţial


Romania doreste ca NATO sa ii asigure o securitate egala cu cea a altor state membre. In acest sens, la Summitului de saptamana viitoare se va discuta si despre un scut antiracheta complementar. Ministrul Apararii, Teodor Melescanu, a declarat pentru BBC ca Romania va pleda, la reuniunea NATO de la Bucuresti, pentru ajungerea la un acord legat de nevoia instalarii unui scut antiracheta complementar celui pe care SUA intentioneaza sa il amplaseze in Polonia si Cehia. Ministrul Apararii a explicat ca Romania, Bulgaria, Turcia, Grecia nu se afla in raza de actiune a sistemului antiracheta.

"Initiativa SUA de a amplasa sisteme antiracheta in Polonia si in Cehia are efectul de a asigura intr-o proportie de aproape 80% teritoriile tuturor tarilor membre ale NATO impotriva unui atac cu rachete. Intre cei 20% care nu se regasesc in raza de actiune a sistemului se afla mai multe state din sudul Aliantei Nord-Atlantice printre care, evident, si Romania, Bulgaria, Turcia, Grecia si cam astea sunt cele care nu sunt acoperite. In opinia noastra, principiul solidaritatii tarilor membre ale Aliantei Nord-Atlantice si principiul indivizibilitatii securitatii impun ca la nivelul NATO sa completam aceasta initiativa a SUA printr-un sistem care sa permita acoperirea integrala a teritoriilor tuturor tarilor din Alianta Nord-Atlantica", a declarat ministrul roman al Apararii.

Intrebat daca aceasta propunerea va inrautati relatiile Romaniei cu Rusia care se opune amplasarii scutului antiracheta, ministrul Apararii a raspuns: "Sigur, Rusia, cel putin ca pozitie oficiala, eu inteleg aceasta pozitie, insa in mod clar discutiile si negocierile care au loc urmaresc tocmai prin transparenta deciziilor, prin implicarea si a Federatiei Ruse, intr-o anumita masura, sigur, in informatiile respective sa demonstreze faptul ca nu este indreptat impotriva Rusiei", a explicat Teodor Melescanu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1210 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    care rachete? (Vineri, 28 martie 2008, 18:14)

    zvezda [anonim]

    De cine vrem noi sa ne aparam? Eu mi-as dori un scut anti prostie instalat in jurul guvernului.
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Vineri, 28 martie 2008, 18:51)

    silviu [anonim]

    N-ar trebui sa aducem inca un argument rusilor sa ne scumpeasca gazul.Oricum este cel mai scump din europa.Din cate se vede,din intentia americanilor de a nu amplasa un scut antiracheta pe teritoriul Romaniei,iar vom fi lasati 'prada rusilor'.
    • 0 (0 voturi)    
      evident (Vineri, 28 martie 2008, 19:01)

      gg [anonim] i-a raspuns lui silviu

      dar cine plateste gazu'? fraierii, multimea, prostimea... noi. si in cazul unui atac 'inamic', 'inamic' atras de acest scut, cine va fi tinta? tot noi, fraerii, multimea, prostimea. cineva isi baga banuti buni in buzunar pentru acest scut.
      scutul asta blestemat nu-l vrea nimeni, ne-am trezit noi(adica ei, politicienii care ne reprezinta) ca-l vrem.
    • 0 (0 voturi)    
      Zice lumea... (Vineri, 28 martie 2008, 20:02)

      Observatie [anonim] i-a raspuns lui silviu

      Pai parca scutul nu era impotriva rusilor... din cate am auzit.
  • 0 (0 voturi)    
    Politicieni zero (Vineri, 28 martie 2008, 18:57)

    Toma Hawk [anonim]

    Oameni buni, stie cineva, cum ajung astia in politica?

    Deja platim cele mai mari preturi la mia de metri cubi de gaz, iar astia vin sa mai toarne un pic de gaz pe focul rusilor. Ori sint nebuni de legat, ori au interese personale.
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Vineri, 28 martie 2008, 19:31)

    zippo [anonim]

    pai avem rusi in coasta, suntem in balcani, linga rusi gasim oleaca mai jos marele orient plin de arabi.. eu zic ca ar fi suficente motive ca sa nu ne plingem de proiectul asta. poate fi un punct in negocierea 'scumpului' de gaz. iar idea ca " 'inamic' atras de acest scut" ce sa spun...
    • 0 (0 voturi)    
      Ei na! (Vineri, 28 martie 2008, 19:40)

      Max [anonim] i-a raspuns lui zippo

      Si cam ce motiv ar avea "marele orient plin de arabi" sa ne atace? In afara de faptul ca ne-am apucat si noi sa amestecam cu lingura in butoiul cu rahat creat de americani in Orientul Mijlociu?
    • 0 (0 voturi)    
      Sperietoarea (Vineri, 28 martie 2008, 20:06)

      Toma Hawk [anonim] i-a raspuns lui zippo

      Bai nene, ce aveti cu arabii, a venit islamu' peste voi? Zippo ai fost in vreo tara araba si ai avut probleme?
  • 0 (0 voturi)    
    summit NATO (Vineri, 28 martie 2008, 20:10)

    victor [anonim]

    cred ca tre sa fim mai optimisti si faptul ca suntem in pozitia de a nu ne lua nimeni in seama este tocmai pt ca nu avem vana, sa zic asa mai pe sleau. scut antiracheta, stie cineva cat costa o astfel de tehnologie? cat costa pana la urma romania acest summit?
    sper ca aceasta alianta sa ne aduca si ceva pozitiv nu numai cheltuieli exorbitante!?
  • 0 (0 voturi)    
    "pulimea" nu ar trebui intrebata? (Vineri, 28 martie 2008, 22:35)

    M4 [anonim]

    pentru o astfel de decizie nu ar trebui sa fim si noi intrebati, daca vrem sa fim "aparati" de scut?
  • 0 (0 voturi)    
    eu vreau scut (Sâmbătă, 29 martie 2008, 18:00)

    eu [anonim]

    Da vreau sa fiu aparat de scut! Acum totul pare in ordine, dar sistemul functioneaza doar atata vreme cat securitatea este egal distribuita pentru toate statele nato. A face un scut care sa acopere doar "pe cine trebuie" imparte nato in tari de categoria 1 si 2 si uite ca eu nu vreau ca romania sa fie tara de categoria 2. Iar am fi "tara second hand"? Cine vrea asta? EU NU