Presedintele Basescu s-a intalnit cu membrii Consiliului de Administratie al BNR

de D.M.     HotNews.ro
Miercuri, 19 martie 2008, 8:13 Actualitate | Esenţial


Situatia economica a Romaniei precum si tintele macroeconomice pentru 2008 si 2009 sunt principalele subiecte ce au fost abordate, astazi, la discutiile dintre presedintele Traian Basescu si membrii Consiliului de Administratiei al BNR. Potrivit Romania Actualitati, seful statului a vizitat, dupa discutii, Sala Tezaurului, unde este depozitata rezerva de aur.

Administratia prezidentiala a precizat ca seful statului si membrii Consiliului de Administratie al BNR au avut "un schimb de opinii cu privire la nevoia de intarire a capacitatii institutionale a tarii noastre de programare si implementare a unor politici economice coerente, precum si referitor la perspectiva Romaniei de a se integra in Uniunea Economica si Monetara".

Vizita sefului statului la BNR a durat doua ore si 40 de minute, el plecand fara a face declaratii presei.

Saptamana trecuta, in timp ce efectua o vizita de stat in Suedia, presedintele Basescu declara ca Romania a modificat rata inflatiei de la 4,5% la 5,5%, din cauza evolutiei mediului de afaceri international. Pentru anul viitor, se anticipeaza un nivel al inflatiei de 3,8%.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1225 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    cascatzi ochii..... (Miercuri, 19 martie 2008, 9:10)

    belamy [anonim]

    Isarescule....casca ochii la tezaur(cat o mai fi din el),sa nu ia calea Flotei....si tot fara existentza prejudiciului....
  • +1 (1 vot)    
    Belamy ! (Miercuri, 19 martie 2008, 9:36)

    Alex [anonim]

    Mai sapa si o sa afli ca vapoarele din flota sunt la firme ale unor pesedisti ca Hrebenciuc, Vacaroiu sau ale altor mafioti ! Sa vezi ce surpriza placuta o sa ai cand o sa fie prezentate TOATE vaporasele impreuna cu fotografiile actionarilor !
  • 0 (0 voturi)    
    Vizita (Miercuri, 19 martie 2008, 10:03)

    Stoewer [anonim]

    Cifrele referitoare la tinta inflatiei se modifica mai des decat isi schimba altii sosetele. Iar daca E.ON se tine de promisiuni si majoreaza pretul gazului pe tot parcursul anuli 2008 cu 30% (si de aici tot lantul slabiciunilor, pana la majorarea pretului la frizerie), atunci la revedere 5,5%

    In alta ordine de idei, ce naiba ar putea face Base in Sala Tezaurului? Ma gandesc ca poate o fi curios sa vada un morman de aur (gold....)
  • 0 (0 voturi)    
    Plictiseala... (Miercuri, 19 martie 2008, 10:26)

    gaga [anonim]

    Mai alunga plictiseala....tot nu are nici o treaba.De altfel nici pricepere nici obligatii de serviciu...
    • 0 (0 voturi)    
      fiara (Miercuri, 19 martie 2008, 17:15)

      dan [anonim] i-a raspuns lui gaga

      Ce cauta aceasta fiara la BNR? E mult prea simplu de aflat: Isarescu este un individ puternic ,cu o mare sustinere in afara.El si sprijinitorii lui din afara pot inclina o balanta intr-o confruntare electorala.
      Speram totusi ca Isarescu sa primeasca instructiuni bune, pentru ca, in caz contrar vom avea inca ani buni de cosmar..
      Fereasca Dumnezeu de poporul condus de oameni insemnati...,chinul si mizeria vor domni generatii intregi!
  • 0 (0 voturi)    
    base stie tot (Miercuri, 19 martie 2008, 10:58)

    ion14 [utilizator]

    dl.presedinte basescu se comporta ca si un conducator unic(vezi Ceausescu),pericol ! cine ne poate salva ?! vrem contra-candidat !
  • 0 (0 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 19 martie 2008, 11:25)

    [anonim]

  • 0 (0 voturi)    
    prostii (Miercuri, 19 martie 2008, 16:31)

    Gun [anonim]

    Sunt multi imbecili pe acest pamant! Sa faci afirmatia ca acest Belamy saTembelamy , ca flota Romaniei se gaseste la PSD-isti sau alte partide sau gasti, pentru ca e necesar sa fie aparat NERO de Romania,cel mai mare farseor roman al toturor timpurilor, trebuie sa ai o doza de nebunie!