Inflația a urcat la 8,2%, după ce gazele s-au scumpit cu peste 50%, facturile la curent au crescut cu aproape 30%, la fel ca uleiul

de DP     HotNews.ro
Vineri, 14 ianuarie 2022, 9:07 Actualitate | Esenţial


Inflatia
Foto: Piqsels.com
Prețurile au crescut cu 8,2% luna trecută (față de nivelul lor din decembrie 2020), a transmis vineri INS, cele mai mari scumpiri fiind la gaz (peste 50%), energie electrică (28%), ulei (27%) și cartofi (25%). Un asemenea nivel al inflației n-a mai fost văzut din 2005, când prețurile urcaseră cu 9%, cu precizarea că atunci tendința era de scădere, iar acum e de creștere.






Având în vedere modificările legislative privind liberalizarea tarífelor la energía electrică și gazele naturale furnizate consumatorilor casnici, începând din luna ianuarie 2021, energia electrică și gazele naturale nu vor mai fi incluse in grupa produselor cu prețuri reglementate.

Pentru a comensura evoluția prețurilor privind energía electrică pentru consumatorii casnici, începând din luna ianuarie 2021, se calculează o medie ponderată a tarifelor pentru ofertele concurențiale și cele pentru serviciul universal. La stabilirea structurii pieței de energie electrică s-au utilizat datele furnizate de A.N.R.E și de furnizorii de ultimă instanță.

Astfel, din luna noiembrie 2021, ținând seama de prevederile Legii nr. 259/2021, pe perioada sezonului rece 2021-2022 (1 noiembrie 2021 - 31 martie 2022), la calculul indicilor prețurilor de consum pentru energie electrică și gaze naturale, se parcurg următoarele etape:
  • a) calcularea tarifelor lunare compensate și plafonate pentru energie electrică și gaze naturale, pentru eșantionul de contracte reprezentative din nomenclatorul IPC;
  • b) determinarea proporției consumului cumulat aferent consumatorilor casnici ce se încadrează în tranșele de consum lunar, în conformitate cu prevederile Legii nr. 259/2021, pentru energie electrică și gaze naturale, pe baza informațiilor transmise de ANRE și de furnizorii de ultimă instanță;
  • c) calcularea mediei tarifelor compensate/plafonate și necompensate, ponderate cu proporția consumului compensat, respectiv necompensat, în total consum casnic aferent lunii de calcul, pentru energie electrică și gaze naturale
Ce spune Banca Centrală:

  • Rata anuală a inflației a urcat la 7,94 la sută în octombrie 2021, de la 6,29 la sută în septembrie, iar în noiembrie a scăzut la 7,80 la sută (sub impactul plafonării și compensării prețurilor la energia electrică și gazele naturale pentru populație) depășind ușor la finele celor două luni din trimestrul IV nivelul prognozat. Creșterea ei a continuat să fie determinată în principal de componente exogene ale IPC, influențele majore venind, în acest interval, mai cu seamă din scumpirea consistentă a combustibililor, pe seama categoriei non-benzină și motorină, și într-o mai mică măsură din majorarea prețurilor LFO.
  • Rata anuală a inflației CORE2 ajustat a continuat să crească ceva mai alert decât s-a anticipat, mărindu-se de la 3,6 la sută în septembrie, la 4,0 la sută în octombrie și la 4,3 la sută în noiembrie. Evoluția reflectă efectele creșterii ample a cotațiilor mărfurilor agroalimentare și a costurilor cu energia și transportul, precum și influențele blocajelor persistente în lanțurile de producție și aprovizionare, alături de cele venind din măsuri de protecție contra infecției cu coronavirus, toate potențate de așteptările inflaționiste pe termen scurt tot mai ridicate.
  • Activitatea economică și-a încetinit considerabil creșterea în trimestrul III 2021 – la 0,4 la sută, de la 1,5 la sută în trimestrul II –, contrar așteptărilor. Evoluția face probabilă restrângerea excedentului de cerere agregată în acest interval la o valoare mult inferioară celei prognozate, dată fiind inclusiv recenta revizuire notabilă în sens descendent a datelor statistice privind ritmul creșterii economiei în semestrul I 2021, implicând și o depășire relativ mai modestă în trimestrul II a nivelului PIB pre-pandemie.
  • În același timp, dinamica anuală a PIB a consemnat o scădere vizibil mai pronunțată în trimestrul III decât cea anticipată, la 7,4 la sută, de la 13,9 la sută în trimestrul II. Ea a rămas totuși înaltă din perspectivă istorică, cu aportul majoritar al consumului privat, precum și cu cel neobișnuit de mare adus, și în acest interval, de variația stocurilor. Contribuția formării brute de capital fix a devenit însă, în mod neașteptat, marginal negativă, în premieră pentru ultimele 11 trimestre, în principal ca efect al accentuării contracției lucrărilor de reparații capitale, ce a devansat, ca impact, creșterile ușoare în termeni anuali ale construcțiilor noi și ale investițiilor nete în utilaje (inclusiv mijloace de transport).










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4723 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    La ce afirmă INS,puternic politizat,trebuie (Vineri, 14 ianuarie 2022, 9:17)

    Rescator [utilizator]

    să adăugăm la cei 8,2% țncă 4-5%,deci inflația reală
    este mult mai mare!
    • +2 (2 voturi)    
      probabil 15% (Vineri, 14 ianuarie 2022, 9:52)

      ovi84 [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      cel mai probabil peste 15%, fabule de la INS si BNR
  • +10 (10 voturi)    
    Gazele ... (Vineri, 14 ianuarie 2022, 9:22)

    Gh. Vasile [utilizator]

    s-au scumpit cu 50%? Ce gluma buna.

    Inainte de scumpiri m3 era intre 1.4 si 2 RON, acum pretul ofertelor de pe ANRE incepe la 5 lei si ceva, unii furnizori ajungand pana la peste 10lei.

    Deci gazele NU s-au scumpit cu 50%, s-au scumpit de la 2-3 ori pana la aproape de 10 ori. Dupa care guvernul are grija de noi si reduce TVAul de la 19 la 5 %. Pare mai degraba bataie de joc decat ajutor.

    nu stiu cine si cum face calculele astea, insa facturile trimise la consumatorul de rand spun cu totul altceva.
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Vineri, 14 ianuarie 2022, 9:25)

    sentenced [utilizator]

    Mi-a zis un amic care urmeaza sa se mute in bloc nou ca a semnat contract la gaze cu 10 lei / mc.
    Nu mi-a venit sa cred, asa ca am intrat pe site-ul Engie si este real. Cum e posibil asa ceva? Asta ne asteapta si pe noi dupa ce ne expira contractele.

    Pare ireal, asa ca ma tot gandesc ca am gresit ceva la calculare (corectati-ma daca gresesc): 0,80200 lei/kWh + 19% TVA = 0.95438 lei/kWh * 10.55 (1 mc = 10.55 kWh) = 10.068 lei / mc (oferta Engie Thermo Smart).
    • +2 (2 voturi)    
      Da, exact ... (Vineri, 14 ianuarie 2022, 9:41)

      Gh. Vasile [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      ... 10 lei / mc

      Eu ma uit din 2 in 2 zile pe ANRE si de fiecare data nu imi vine sa cred.
      Insa partea cu adevarat de necrezut este cum ii dau toti inainte cu scumpirile la gaze de "peste 50%".
      Da, o scumpire a pretului de 7 ori poate insemna si "peste 50%".
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Vineri, 14 ianuarie 2022, 9:49)

      dani_77 [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Pretul a mai crescut. Acum a depasit 1 Leu /Kwh. Poti reface calculele. Este aprx. 14 lei/m cub
  • +8 (8 voturi)    
    "bubuie economia" (Vineri, 14 ianuarie 2022, 9:26)

    poiuy [utilizator]

    .
    • +3 (3 voturi)    
      Bubuie doar în capul sec al Super-Cîțului (Vineri, 14 ianuarie 2022, 9:52)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui poiuy

      individul care a liberalizat jaful,în defavoarea
      consumatorilor români și în favoarea tâlharilor din
      Energie.Culmea că și acum o ține gaia-mațu că ce
      a comis el este un lucru foarte bun.
  • +3 (3 voturi)    
    Puterea de cumparare (Vineri, 14 ianuarie 2022, 9:35)

    tontu [utilizator]

    Inflatia e interesanta pentru bancheri, finantisti, econmisti pentru populatie conteaza puterea de cumparare. Si uitandu-ne doar asa ochiometric putem aprecia ca puterea de cumparare la noi a scazut cu cel putin 30% din ianuarie 2021 pana acum. Ce e si mai rau e ca scaderea va continua cel putin pana in primavara...
  • +4 (4 voturi)    
    inflatia a crescut (Vineri, 14 ianuarie 2022, 9:46)

    ovi84 [utilizator]

    pentru ca au tiparit bani in prostie, nu pentru ca au marit altii pretul la energie. In piata sunt mai multi bani decat sunt nevoie de unde si prostia bancilor centrale de a nu reactiona la nebunia asta. auzi la ei inflatie 'tranzitorie'
    • +2 (2 voturi)    
      este tranzitorie (Vineri, 14 ianuarie 2022, 13:56)

      Tessian [utilizator] i-a raspuns lui ovi84

      In sensul ca anul asta vor baga mai putini bani in circulatie, adica preturile vor creste mai incet anul asta. Cel putin asa se laudau astia de la FED. La noi e tranzitorie in sensul ca anul asta vor baga si mai multi bani in economie cu imprumutul lor de 150 de miliarde de lei si ne apropiem de hiperinflatie, daca nu anul asta, atunci anul viitor.
  • +4 (4 voturi)    
    Wau, ce mica zise Superman! (Vineri, 14 ianuarie 2022, 9:53)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Iar mai marii cu prognozele ce ziceau?
    4%!
    5%!
    Nu vreau sa-mi pierd timpul cautand link-uri.
    Cu marile judecati de valoare.
    Si asa cea aratata nu e reala!
    E politizata ca sa-i mai tina pe post.
    Pe oficialii cu minciuna statistica!

    Ce se retine din 2021?
    Inflatia reala a fost pe undeva pe la 14 -5%!
    Depozitele rezidentilor au primit o dobanda de max. 2,5% / an.
    Si cand va bubui aceasta minciuna si celelalte minciuni?
    Ce va fi?
    Sau cum va fi?

    Retineti ca in 2022 inflatia va de depasi mult inflatia de anul trecut!
    La multi an tuturor analistilor de minciuni statistice si guvernamentale!
  • +5 (7 voturi)    
    Noroc cu Djokovic (Vineri, 14 ianuarie 2022, 10:15)

    Fu Leng [utilizator]

    si bataia de joc din Australia, ca ii tine pe romani ocupati, experti in toate, mai putin in a-si alege liderii!!!
  • +4 (6 voturi)    
    Lucrul bine făcut! (Vineri, 14 ianuarie 2022, 10:19)

    mr_mojo [utilizator]

    Dacă vi se pare că nici inflația nu a fost făcută cum trebuie, sunteți cârcotași.