O știre face turul Europei: Zimbrii revin în România după 200 de ani

de A.Th.C.     HotNews.ro
Joi, 2 decembrie 2021, 23:01 Actualitate | Esenţial


Zimbri la Vinatori Neamt
Foto: Romsilva
Cei mai noi locuitori din Carpații României preferă să stea retrași de vizitatori, dar urmele prezenței lor sunt vizibile. Urme de copite în pământ. Coajă jupuită de pe copaci. Sunt semnele succesului unui proiect de readucere a zimbrilor (bizonilor europeni/ Bison bonasus) în regiune, după o absență de sute de ani, sună a treia cea mai citită știre de azi de pe Euronews.green.

Ultimul bizon sălbatic din Europa a fost vânat de braconieri în 1927, dar reapariția lor în România este cheia menținerii lor în afara listei de specii aflate în pericol de dispariție.

„Era o necesitate urgentă de a da din nou o șansă zimbrilor de a trăi în libertate și de a-și mixa genele cu cei aflați în captivitate”, spune Matei Miculescu, pădurarul responsabil de turma carpatică.

Sub soarele tomnatic de la marginea unei păduri străvechi, Miculescu pândește cei mai noi ocupanți ai pădurii. Animalele sunt greu de zărit. În ultimii ani au fost momiți înspre interiorul pădurii de vegetația abundentă și de posibilitatea extinderii habitatului.

Miculescu spune că animalele prosperă aici, spre deosebire de captivitatea care „creează riscul de consangvinitate” și le diminuează șansele de supraviețuire.

Tot mai departe de oameni


Zimbrii au fost bineveniți în sălbăticie în 2014, la mai bine de 200 de ani de când au fost ultima oară văzuți aici. „În jur de 105 zimbri trăiesc acum liberi în munții Țarcului și o duc bine aici”, spune Marina Drugă, șefa proiectului comun al WWF și Rewilding Europe. „Obiectivul este de a ajunge la 250 de exemplare în cinci ani”.

După ce animalele au ajuns în țară au petrecut mai multe săptămâni în aclimatizare în România, înainte să fie eliberate și lăsate să supraviețuiască singure. Ele au acum la dispoziție o arie protejată de peste 8.000 de hectare. Din 2014 s-au născut 38 de viței în regiune.

„Fără [viței], proiectul n-ar fi avut niciun viitor”, spune Miculescu, care recunoaște fiecare exemplar după coarne. Dar cei care conduc proiectul s-au abținut de a la a da nume vițeilor.

Din moment ce s-au născut în sălbăticie, toate legăturile cu oamenii trebuie tăiate, explică Drugă.

Arhitecții pădurii


În aceste zile, 6.000 de zimbri sălbatici trăiesc în Europa.

WWF spune că pasul următor în asigurarea unei populații sustenabile în România este introducerea bizonilor în alte zone din Carpați. Pe lângă beneficiile aduse bizonilor, susținătorii proiectului spun că ar fi o binefacere și pentru întregul ecosistem, avantajând peste 600 de specii – de la microorganisme până la marile carnivore.

„Ei modifică peisajul și arhitectura pădurii prin frânarea extinderii speciilor invazive de arbori, răspândirea semințelor a sute de plante și crearea de poteci pentru accesul la hrană al animalelor mici”, explică Drugă. Exemplarele slăbite sau bolnave ale turmei constituie prăzi pentru lupi și urși, care astfel vor fi mai puțin atrase de așezările umane în căutarea hranei.

Chiar și cei care-i observă îndeaproape sunt surprinși de efectele pe care le are prezența bizonilor. „Păsările adună bucăți de blană desprinse pentru a-și izola cuiburile, iar broaștele pot folosi urmele lăsate de copitele bizonilor pentru a sări de la un iaz la altul”, spune Miculescu.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















30234 vizualizari

  • +17 (21 voturi)    
    Bizon? Nu zimbru? (Vineri, 3 decembrie 2021, 0:35)

    finutza [utilizator]

    La noi e încetățenit termenul de zimbru. Americanii îi numesc bizoni, poate și europenii din vest. Dar la noi, în toate scrierile medievale, istorice, li s-au spus mereu zimbri.
    Și nu-s doar în Munții Țarcului, ci și in Rarău, tot în libertate. Rezervații sunt mai multe în țara.
    • +25 (27 voturi)    
      corect (Vineri, 3 decembrie 2021, 5:44)

      tofu [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Bizonul in Romania are doua picioare si umbla in beemfeu.
    • +8 (8 voturi)    
      este aceiasi specie, dar clase diferite. (Vineri, 3 decembrie 2021, 9:08)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Bizonul este zimbrul american, nu are treaba cu Europa. Au mai existat zimbrul carpatin, disparut ca specie in 1927, zimbrul polonez si zimbrul unguresc (care cred ca tot cel romanesc este, de fapt). Ce avem noi in tara sunt de fapt zimbrii polonezi adusi in tara din Polonia prin anii 2010...din pacate zimbrul carpatin, in forma in care exista pe timul lui Stefan cel Mare, nu mai exista.
  • -5 (11 voturi)    
    Zimbrii au fost bineveniți în sălbăticie (Vineri, 3 decembrie 2021, 1:54)

    BjornTuroque [utilizator]

    Zimbrii in drum spre tara: serios, WWF?! munții fkin Țarcului???
  • -4 (8 voturi)    
    BIZON SAU BICHON? (Vineri, 3 decembrie 2021, 2:37)

    msd [utilizator]

    Bine ca n-a fost articolul mai lung ca ieseau zebre, tot cu "Z". Sau viezure, manz etc. Mai gaseai mata niste vietati :) Pana la urma ce sunt?
  • -4 (8 voturi)    
    Probabil se reîntorc (Vineri, 3 decembrie 2021, 3:24)

    Timonierul [utilizator]

    din vacante ?!?
  • -10 (12 voturi)    
    Ce va urma oare? (Vineri, 3 decembrie 2021, 7:07)

    BEDE [utilizator]

    După oameni sfâșiați de urși, nu vom asista oare la oameni împunși de zimbri? Dacă se înmulțesc mult se va ajunge și la asemenea cazuri. E drept că vor fi mai rare decât cele cu urși pentru că zimbrii sunt ierbivori, pe când urșii mănâncă aproape orice și își dau seama că acolo unde sunt oameni e rost să găsească ceva de mâncare.
    • +4 (6 voturi)    
      sa iti fie frica ... (Vineri, 3 decembrie 2021, 9:55)

      GNG [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      ... mai mult de oameni, animalele salbatice nu ucid doar din pura placere. Daca sunt satule poti sa dormi linistit pe un leu, cu conditia sa nu iti fie frica, ele simt adrenalina si stiu ca orice fiinta cu adrenalina la maxim este un pericol si se apara. Am vazut la Predeal o faza in care un bucurestean din masina se agita si avertiza 3-4 elevi de liceu sau studenti ca au in spate un urs. Ursul mergea dupa grupul tinerilor, la vreo 10 m, bucuresteanul mai avea putin si devenea isteric ptr ca tinerii nu se sinchiseau. La un moment dat, unul dintre tineri s-a intors spre cel din masina si l-a intrebat ce a patit, cand a aflat de ce se agita i-a spus sa-si vada de drum ca sperie ursul si abia atunci poate sa devina agresiv, a spus ca ursul este un cunoscut al localnicilor, are chiar si un nume. In zone cu animale salbatice ar trebui interzis accesul celor care au vazut astfel de animale doar in manuale sau la gradina zoologica, le sperie si le agita cu agitatia lor.
  • +3 (3 voturi)    
    Semantica (Vineri, 3 decembrie 2021, 14:31)

    Dramniceanu [utilizator]

    Cuvinte... "Au fost vazuti", "se intorc", "readusi".

    Cuvinte care de fapt evita sa spuna faptul ca emblema de pe stema Moldovei a fost un animal vanat pana la extinctie.

    Ma intreb cum a fost cand si-au dat seama acum 200 de ani ca nu mai au zimbri? Au incercat sa vaneze de cateva ori nu au gasit nimic si au vanat o caprioara?
    • +2 (2 voturi)    
      mie mi-a placut... (Vineri, 3 decembrie 2021, 17:53)

      dekar [utilizator] i-a raspuns lui Dramniceanu

      chestia de bine,intre altele, c-au venit si umbla zimbrii p-acilea, astfel ajutand si ca broscutele sa sara dintr-o urma de copita in alta, spre iazul lor.Unde ,desigur,sa oracaie voioase.Spre fericitul echilibru ecologic ,ca asa vor veni si mai multe berze.
  • 0 (0 voturi)    
    Se intorc zimbrii (Vineri, 3 decembrie 2021, 21:08)

    unins [utilizator]

    si zic: "V-am lasat cu muntii plini de paduri si suflete vii si va gasim cu muntii goi si suflete moarte!"
    Zimbrii nu sunt asa duri ca Brancusi.

    Asteptam printii sa-i impuste!