UPDATE Un comandant român de navă care a murit acum 2 luni nu poate fi adus în România din China / Ce spune Cîțu

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 iunie 2021, 17:04 Actualitate | Esenţial


marinar mort pe o nava
Foto: Sindicatul Liber al Navigatorilor
Un comandant român de navă decedat în urmă cu două luni pe o navă nu poate fi repatriat din China, potrivit Sindicatului Liber al Navigatorilor. Întrebat sâmbătă despre această sițuație, premierul Florin Cîțu a spus că este sigur că Ministerul Apărării face tot în acest caz.

Sindicatul Liber al Navigatorilor (SLN) a anunţat că un comandant român, decedat în urmă cu două luni pe o navă, nu poate fi repatriat deoarece autorităţile chineze nu au lăsat vasul să intre la operare şi au refuzat orice interacţiune cu acesta.

Trupul comandantului se află în camera frigorifică a navei din 19 aprilie. SLN îi solicită preşedintelui Klaus Iohannis să se implice şi să deblocheze această situaţie.

Conform sursei citate, comandantul Sandu Dan a decedat pe nava Vantage Wave sub pavilion Liberia în 19 aprilie 2021, la 4 zile după ce nava a părăsit un port de încărcare din India. S-a simțit rău și cel mai probabil a suferit un infarct miocardic pe un fond de îmbolnăvire încă necunoscut. Armatorii navei au încercat sa trimită corpul neinsuflețit către țară, dar fara succes. deși a tranzitat mai multe porturi special pentru aceast lucru: Singapore, Taiwan, S.Korea, Malaysia, Vietnam, chiar și Japonia. Nava a ajuns pe 7 mai 2021 la destinație în China, dar autoritățile încă nu au lăsat nava să intre la operare nici pâna astăzi.

Sindicatul spune că până acum a făcut toate demersurile posibile: "Până acum lucrurile nu au putut fi rezolvate și, ce e și mai rău, echipajul a început să raționalizeze alimentele și apa pentru că autoritățile chineze refuză orice interacțiune cu această navă. Trupul neînsufletit al comandantului Sandu Dan se afla in camera frigorifică a navei din 19 aprilie și toate organizațiile internaționale și naționale au fost alertate până în acest moment".

Ce spune Florin Cîțu

Premierul Florin Cîţu a fost întrebat sâmbătă, într-o conferinţă de presă susţinută la Sibiu, ce face statul român pentru repatrierea din China a trupului comandantului de navă decedat în urmă cu două luni.

“Sunt sigur că Ministerul Apărării face tot, dar nu ştiu exact situaţia şi trebuie să îi cer domnului ministru”, a susținut Cîţu, conform Agerpres.

De asemenea, întrebat de jurnalist despre informaţia că autorităţile chineze ar intenţiona să arunce în mare cadavrul comandantului de navă român pentru că se tem că acesta ar fi infectat cu tulpina indiană, premierul a răspuns că va discuta cu ministrul Ciucă pentru a se asigura că nu se întâmplă acest lucru.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8170 vizualizari

  • -11 (31 voturi)    
    Vasul (Sâmbătă, 12 iunie 2021, 17:08)

    mitg [utilizator]

    Iarasi era inregistrat in Liberia sau ceva non-stat al carui aparat politico-diplomatic nu poate deschide dialog cu china?

    Daca da, cu toata parerea de rau, cei care lucreaza pe astfel de vase si-o cauta cu lumanarea in orice fel de disputa, de la salarii la situatii grave.
    • +11 (27 voturi)    
      Da, mortul e de vina (Sâmbătă, 12 iunie 2021, 17:37)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      La fel ca cei care se duc prin Africa sau Congo si sunt rapiti, nu? Si-o cauta cu lumanarea, e vina lor, da-i incolo ca merita, corect?

      Deci, daca nu muncesc si stau pe ajutor social ca niste paraziti, atunci sunt niste nenorociti, dar daca se duc sa munceasca pe unde pot si gasesc, ca doar nu se duce nimeni prin tari dubioase de placere, ci de nevoie, atunci isi merita soarta.

      Bravo. Lasa-ma sa ghicesc. Si fetele cu decolteu si fusta scurta o cauta cu lumanarea, nu? Nu e violatorul de vina. E bine ca tii in viata cea mai reprezentativa fraza pentru un roman, una plina de dispret si ura: mortul e de vina.
      • -5 (19 voturi)    
        Ce tampenii spui tu aici, coane? (Sâmbătă, 12 iunie 2021, 19:16)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Ce tampenii spui tu aici, coane?

        De unde si pana unde legatura intre cazul acelui nefericit si "violatori"? Esti constient de aberatiile tale, sau sunt efectul ceaiurilor/liniutelor?
        • +5 (13 voturi)    
          Stiu ca e greu de inteles (Sâmbătă, 12 iunie 2021, 20:14)

          imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Dar uite: https://dexonline.ro/definitie/analogie

          Cu placere! Ma intorc la ceaiuri si liniute acum.
          • 0 (2 voturi)    
            analogia dintre tantar si piciorul scaunului. (Duminică, 13 iunie 2021, 2:57)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

            Daaa, analogia dintre tantar si piciorul scaunului. Asta ai facut.
            Intoarce-te la botanice; te relaxezi. De atata "pasat de Romania" ti-ai surmenat de tot neuronasul.
              #showComment()
    • +5 (13 voturi)    
      //// (Sâmbătă, 12 iunie 2021, 19:20)

      GemstonesPig [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Se numesc pavilioane de complezenta, asa este inregistrata aproape 60% flota comerciala mondiala pentru ca taxele sunt mai mici. Ce este trist sau exceptional de fericit este ca omul a navigat pana a murit pe vapor. O viata intreaga (de la 23 de ani cand a terminat IMC minim jumatate a fost pe balta) traita intr-o cabina pe un vapor cu 20-25-30 de alti nebuni ca si tine, vanturi furtuni nopti pierdute la incarcat descarcat , betii ocazionale la bord duminica , fete vesele in Asia indonezia thailanda malaezia , Africa si gata viata s-a terminat. O fi bine o fi rau?
      • +11 (15 voturi)    
        Bine sau rau (Sâmbătă, 12 iunie 2021, 20:18)

        TheRealGicaContra [utilizator] i-a raspuns lui GemstonesPig

        Pe de alta parte, putea sa lucreze acasa pe un salariu care sa-i permita sa mearga o data pe an in concediu la bulgari, sa-si cumpere televizor in rate si sa conduca cu mandrie un Logan. E dreptul fiecaruia sa aleaga nivelul de sacrificiu la care e dispus sa se angajeze. Doar cateva procente dintre romani traiesc la nivelul de confort al unui comandant de nava. Merita, nu merita, nu stiu. Dar stiu ca multa lume se uita cu invidie... Treaba romaneasca!
    • 0 (12 voturi)    
      Aberezi (Sâmbătă, 12 iunie 2021, 19:38)

      TheRealGicaContra [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      N-ai nici cea mai mica de idee despre subiect dar ai pareri. Cea mai mare parte a flotei americane naviga sub pavilion liberian. Toti actorii importanti de pe piata au navele inregistrate pe pavilioane de complezenta din motive fiscale.
      • +1 (9 voturi)    
        Atunci (Sâmbătă, 12 iunie 2021, 20:59)

        mitg [utilizator] i-a raspuns lui TheRealGicaContra

        Sa mearga cu cerseala acolo unde platesc impozite mici "din motive fiscale". Care, iata, cat dai, atata fac.
  • +11 (21 voturi)    
    Asta e China, (Sâmbătă, 12 iunie 2021, 17:34)

    Cripto [utilizator]

    acest tip de situatii arata adevarata fata a unei natii/conduceri politice .
    • +7 (17 voturi)    
      ....... China, China, dar celelalte ...... (Sâmbătă, 12 iunie 2021, 18:59)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Cripto

      La China nu avem pretentii dar Japonia si celelalte nu au putut sa-l repatrieze ? Prin reciprocitate daca moare un marinar strain in Romania ar trebui sa-l aruncam la pesti ? Omenire ticaloasa peste tot.
    • +2 (12 voturi)    
      Comuniști. (Sâmbătă, 12 iunie 2021, 19:12)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Cripto

      Asta-i grija față de om la comuniști.
  • -4 (18 voturi)    
    Cacîțu (Sâmbătă, 12 iunie 2021, 19:08)

    gibon47 [utilizator]

    Cacîțule comandantul făcea parte din marina civilă comercială. Nu are nici-o legătură cu MFA. Vai mama ta.
    • +7 (13 voturi)    
      Ciudat ca massmedia nu semnaleaza eroarea lui Citu (Sâmbătă, 12 iunie 2021, 19:45)

      TheRealGicaContra [utilizator] i-a raspuns lui gibon47

      Ce treaba are sula cu prefectura? Ce treaba sa aiba Ciuca? Problema este la nivelul Min Transporturilor si MAE! Citu isi demonstreaza inca o data nivelul de competenta!
  • +5 (9 voturi)    
    eu daca mor in china (Sâmbătă, 12 iunie 2021, 20:18)

    Francisc 1 [utilizator]

    statul roman are vreo datorie sa ma aduca? daca nu am vreo asigurare ceva?
    • +1 (9 voturi)    
      Sigur ca nu (Sâmbătă, 12 iunie 2021, 21:07)

      TheRealGicaContra [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Doar ca in acest caz este vorba de un om plecat cu contract de munca, cu asigurare de accident si de viata. Este datoria statului sa se asigure ca angajatorul extern respecta drepturile CETATEANULUI ROMAN. Daca ti se intampla ceva in strainatate, este datoria statului roman sa-ti asigure asistenta prin ambasada sau consulatul romanesc. Daca nu exista ambasada sau consulat romanesc, exista intotdeauna o alta ambasada straina desemnata sa reprezinte interesele cetatenilor romani.
    • +2 (2 voturi)    
      Interesantă și la obiect (Duminică, 13 iunie 2021, 2:56)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      întrebarea .
      Răspunsul este simplu : dacă sunteți in interes de serviciu, absolut, in vizita de plăcere este cu totul alta poveste
    • +1 (1 vot)    
      pai... (Duminică, 13 iunie 2021, 8:56)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      navigatorii sunt asigurati prin P&I pe durata contractului ...nu de asta e vorba aici...
  • +3 (5 voturi)    
    Ca fost marinar…. (Sâmbătă, 12 iunie 2021, 21:09)

    Observatory [utilizator]

    este o adevarata tragedie cu acest comandant.
    O meserie dificila, plină de riscuri și nici măcar bine plătită .
    La mizerabilul NAVROM se murea, de la marinar la comandant , dar tovarășii mușamaliza situație și rămânea cunoscuta numai de echipajul respectiv.
    Eh așa ca o paralela la “viața” marinarilor comuniști …..
    PS Totuși , mulțumesc pentru transportul pana l la destinația visata !
  • +2 (2 voturi)    
    De ce MAPN? (Duminică, 13 iunie 2021, 9:10)

    mdalacu [utilizator]

    De ceeste bagat la mijloc MAPN-ul in toata treaba asta trista? MAE inteleg, dar MAPN?
    Angajatorul prin contract trebuie sa suporte cheltuielile.
  • 0 (0 voturi)    
    Rezolvare românească ! (Duminică, 13 iunie 2021, 16:03)

    Radu3945 [utilizator]

    Inseamna că vasul are alte probleme......Dau mortul trebuia trimis in tară ....Nu avem ambasadă ? Ce fac diplomații români ?