Dosarul accidentului în care au murit două fete, trimis azi Parchetului, care va decide când o va reaudia pe șoferiță / Detalii din declarația dată de femeie anchetatorilor

de I.H.     HotNews.ro
Luni, 1 martie 2021, 10:26 Actualitate | Esenţial


accident in sectorul 2
Foto: Captura
Dosarul accidentului produs în Capitală după ce o femeie a intrat cu mașina pe trotuar, iar două fete au murit, este trimis Parchetului de către Brigada Rutieră, iar procurorii vor decide când va fi reaudiată șoferița, în cazul căreia nu a fost luată nicio măsură preventivă.

Purtătorul de cuvânt al Parchetului Judecătoriei Sectorului 2, procurorul Rodica Nițescu, a declarat luni pentru HotNews.ro că acest dosar este așteptat la Parchet în cursul zilei, după care procurorul de caz va decide când va fi reaudiată femeia și dacă va fi luată vreo măsură împotriva acesteia.

Tot luni, sunt așteptate și rezultatele analizelor de sânge care vor arăta dacă femeia băuse alcool înainte de a se urca la volan.

Surse judiciare au declarat luni pentru HotNews.ro că în declarația dată la Brigada Rutieră, sâmbătă, femeia a scris că se urcă foarte rar la volan. Ea a mai susținut că își amintește că ar fi strănutat de două ori, că i-a văzut pe copii pe trotuar, apoi s-a panicat și a încurcat pedalele mașinii automate.

Femeia în vârstă de 57 de ani a fost audiată trei ore, sâmbătă seară, la Brigada Rutieră, unde s-a prezentat alături de fiul său.

Imediat după accident, șoferița a ajuns la spital, după ce a fost agresată de mulțimea strânsă la fața locului, fiind lovită atât ea, cât și soțul său, aflat pe scaunul din dreapta al mașinii.

Potrivit surselor judiciare citate, femeia are permis de conducere pentru categoria B din anul 2006, însă le-a spus anchetatorilor că nu conduce în mod constant. Ea a mai susținut că sâmbătă s-a urcat la volanul mașinii Mercedes în locul soțului său, care era băut. Mai mult, ea le-ar fi spus anchetatorilor că nu are deloc experiență pe mașină automată, astfel că a încurcat pedalele, apăsând pe accelerație, în loc de frână, au mai precizat pentru HotNews.ro sursele citate.

Femeia a fost lăsată să plece, după audieri, fără a fi luată vreo măsură preventivă împotriva sa. "Nu s-a luat nicio măsură preventivă împotriva ei. Era foarte lovită, inclusiv la față. A fost bătută, era într-o stare foarte proastă, era și în stare de șoc. Nu s-a considerat că este oportună luarea vreunei măsuri", a declarat duminică, pentru HotNews.ro, purtătorul de cuvânt al Parchetului Judecătoriei Sectorului 2, procurorul Rodica Nițescu.

Cele două fete care și-au pierdut viața aveau 6 și 21 de ani.

Accidentul s-a petrecut sâmbătă după-amiază pe strada Mențiunii din Sectorul 2, unde femeia de 57 de ani a pierdut controlul volanului și a lovit cu mașina un stâlp care s-a prăbușit. Din impact, autovehiculul a fost proiectat în gardul unui imobil, unde le-a accidentat pe cele două fete care se aflau pe trotuar.

Fetița de 6 ani și-a pierdut viața înainte de a ajunge la Spitalul Floreasca, iar fata de 21 de ani a fost transportată la Spitalul Grigore Alexandrescu, însă nu a mai putut fi salvată, având răni extrem de grave.

În acest caz a fost deschis dosar penal pentru ucidere din culpă.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16514 vizualizari

  • +9 (19 voturi)    
    nu are nici-un sens ce spune duduia asta (Luni, 1 martie 2021, 10:34)

    cristi_an [utilizator]

    "ar fi strănutat de două ori, că i-a văzut pe copii pe trotuar, apoi s-a panicat și a încurcat pedalele mașinii automate"...ca si cum ar fi perfect normal sa circule cu masina pe troutouar si dintr-o data apar doi copii acolo.
  • +15 (23 voturi)    
    are sanse (Luni, 1 martie 2021, 10:40)

    tusnami [utilizator]

    daca ii da in judecata pe oamenii care pe buna dreptate au fost la un pas sa o linseze cred ca poate sa iasa si cu ceva bani din asta.

    sa inteleg ca procedura este ca daca dublu criminalul are doua vanatai pleaca linistit acasa? am inteles ne vedem in clinica din austria/ italia pana se linistesc lucrurile, in rest p.....a ca de obicei ciocul mic.
    • -3 (3 voturi)    
      are drepturi (Luni, 1 martie 2021, 11:51)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui tusnami

      Da, si ea are drepturi, si poate sa-i dea in judecata pe cei care au agresat-o. Cand lovesti o persoana care are nevoie de ingrijiri medicale se poate considera tentativa de omor. E chiar obligatie sa acorzi ingrijiri medicale daca ajungi la un accident.

      In al doilea rand si politia a procedat gresit. Doamna respectiva, nu trebuia audiata, dupa lovitura din accident(a rupt totusi un stalp de beton cu o masina mica) si dupa agresiunea fizica trebuie sa fie luata de ambulanta si sa stea internata. In cel mai rau caz, politia ar fi putut sa-i puna intrebari pe patul de spital, daca doctorii permiteau.

      Ce pedeapsa va primi doamna respectiva e alta poveste.
      • +5 (7 voturi)    
        Dar cand omori (Luni, 1 martie 2021, 12:23)

        Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui jescu

        Nu o persoana ci doua persoane care sunt perfect sanatoase, dar cand te urci la volan si mergi cu viteza dupa 15 ani de ne-condus, aia cum e?

        JUSTITIA are in primul rand scopul de a-i apara pe cei NEVINOVATI. Cum insa cei nevinovati erau deja morti si justitia a dovedit (Huidu, Paunescu si multi altii) ca nu se ocupa de protectia lor ci ii apara pe faptasi, atunci justitia si in acest caz sa faca bine si sa procedeze la fel: agresorii cel mult cu suspendare.
      • +1 (3 voturi)    
        nu trebuia sa o audieze.. (Luni, 1 martie 2021, 13:52)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui jescu

        .. trebuia s-o trimita la somn, ca era beata moarta.
  • -6 (26 voturi)    
    Un chestionar public (Luni, 1 martie 2021, 10:41)

    Victtor [utilizator]

    Sa de decida pe baza un chestionar postat pe Facebook. Tot omul sa voteze pedeapsa dorita si sa aleaga cea mai dorita.
    • +1 (3 voturi)    
      Dar precedentul Huidu (Luni, 1 martie 2021, 12:04)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui Victtor

      Ti se pare normal?
  • +8 (28 voturi)    
    Cum este posibil?! (Luni, 1 martie 2021, 10:43)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    "a fost deschis dosar penal pentru ucidere din culpă."

    1. Ce sens are dosarul penal, daca pedeserista ucigasa este libere precum pasarea cerului, poate oricand sa plece din tara, incotro doreste?

    2. Ce sens are dosarul penal, daca Precedentul Huidu a stabilit cum nu se poate mai clar regula:
    "ucizi din culpa trei persoane, nu patesti nimic!" ?
    • +5 (5 voturi)    
      ii face Mario Iorgulescu chemare.. (Luni, 1 martie 2021, 11:31)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      ... la spitalu ala in Italea, sa isi linga ranile acolo.
    • -4 (8 voturi)    
      Spalatoria pe creier (Luni, 1 martie 2021, 12:05)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      A rezist-USR vede doar pedesere in accidentele cu morti.

      Gandire macabra, cinica si foarte toxica este prin USR-ul ala plin de bolnavi mintal.
      • +2 (4 voturi)    
        OK, noi suntem bolnavi mintal (Marţi, 2 martie 2021, 10:11)

        Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        Dar socrul lui Huidu, ce era, regalist?!
        Nu era senator pedesere?

        Iar soferita beata de acum , de la ce partid credeti dumneavastra ca este?
  • +15 (23 voturi)    
    ... (Luni, 1 martie 2021, 10:46)

    sentenced [utilizator]

    Nu inteleg cum poti incurca pedalele, acceleratia si frana fiind pe aceleasi pozitii la o masina cu transmisie automata ca la o masina cu transmisie manuala, minus ambreiajul.
    Apoi, daca de regula conduci o manuala, in cazul unei automate cat de greu poate fi sa pui schimbatorul in "D", "R" si sa apesi doua pedale, una care misca masina in fata/spate, una care opreste masina.

    Ma rog, poate sunt eu subiectiv, dar chiar nu inteleg cum poti pierde controlul in halul asta daca nu esti drogat, beat sau vrei sa omori cu intentie pe cineva (cum a facut plodul lui Gino).
    • +2 (2 voturi)    
      Duduia nu stie cum sa o intoarca (Luni, 1 martie 2021, 11:05)

      MPavel [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      In plus la masina cu cutie automata pedala de frana e foarte lata. E greu sa o ratezi. Ce e clar e f ciudata povestea duduii.
      • +3 (3 voturi)    
        s-a aflat.. (Luni, 1 martie 2021, 13:01)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui MPavel

        avea Alcoolemie 0,67 g/l în sânge, la trei ore după accident
    • +2 (4 voturi)    
      E ceva ciudat. (Luni, 1 martie 2021, 11:09)

      TurmentatuTheThird [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Mai e ceva de adăugat: pedala de frână la cele automate e în general mai mare. Sunt oameni care nu au condus în viața lor decât automate, și folosesc ambele picioare: unul pentru frână, unul pentru accelerație. Nu e ceva sănătos din punctul meu de vedere, dar mă rog, fiecare cu propriile obiceiuri. În cel mai rău caz, dacă încurci pedalele, apeși frâna, nu accelerația.

      Și încă ceva: când am condus o automată prima dată, singurul inconvenient a fost că de vreo 2 ori am apăsat pedala de frână cu piciorul stâng, eu de fapt inconștient voiam să apăs ambreiajul. Ceea ce era să mă dea cu capul de parbriz, noroc cu centura, și noroc că nu era nimeni în spatele meu. În nici un caz să accelerez necontrolat.

      Până la urmă de asta avem parchet și justiție: trebuie să investigheze ce s-a întâmplat.
    • 0 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 1 martie 2021, 11:14)

      [anonim] i-a raspuns lui sentenced

    • +5 (5 voturi)    
      Am vazut pe pielea mea babe la volan (Luni, 1 martie 2021, 11:31)

      WaffenSS [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      am o prietena de familie tot de 60 de ani, s-a speriat si a apasat pedala de acceleratie in loc de frana. A rupt doua banci cu masina si s-a oprit la 1 m de trei pietoni, era sa-i loveasca. Anti-talent!

      Autorul moral este porcu' de barba-su care a baut si a pus-o sa conduca, stiind ca nu are experienta cu astfel de masina.

      Tipic romanesc, isi mananca din c@r, are mertzan dar nu da 20 lei la un Uber.
    • +4 (4 voturi)    
      nu are nicio scuza mai buna.. (Luni, 1 martie 2021, 11:32)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      .. si a bagat-o pe asta cu pedalele. ar trebui astia sa puna pedala fake de ambreiaj pentru idioti.
    • +3 (3 voturi)    
      din pacate... (Luni, 1 martie 2021, 11:36)

      VasileVoicu [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      in afara de posibilitatea sa fi fost substante la mijloc (alco, drugs, etc), raspunsul la acele intrebari retorice, poate fi simplu dar trist... in Bucuresti, multi conduc ca dementii (scuzat sa-mi fie epitetul): impulsiv, agresiv, cu viteza inutila, pentru ca de cele mai multe ori dai in urmatorul semafor sau cedeaza trecerea, si cu manevre stupide (din prostie, poate si din frustrarea traficului - "majoritatea au ajuns sa faca asa, eu de ce sa fiu mai prejos..."). Cine conduce prin Bucuresti, si in Romania in generala. poate observa ca s-a cam ajuns la legea junglei - fiecare face ce-l taie capul, cand vrea si cum vrea, fara a mai tine cont de orice reguli de ciruculatie (legale sau morale). Nu legislatie suplimentara trebuie - reducerea vitezei admise, etc - ci INASPRIREA si APLICAREA pedepselor in cazul incalcarii legilor actuale. Oamenii (ca si germanii), nu evita sa faca bine din cinste si corectitudine, ci datorita pedepsei posibile - amenda, confiscare, inchisoare fara suspendari sau reduceri nejustificate. Problema este insa ca intreg sistemul judiciar, precum si intreg sistemul statal romanesc, s-au cam drus si mai dreaqului in ultimii 20 de ani
    • +3 (3 voturi)    
      Pai ea numara pedalele (Luni, 1 martie 2021, 11:58)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      De la stânga spre dreapta nu invers ca restul lumii. Evident ca orice om normal știe ca dreapta e accelerația , ca stai 99 % din timp pe ea. Trebuie sa muti piciorul drept pe frână si sa pui stângul pe ambreiaj. Oricum moare motorul daca nu debreiezi. Dar ea a pus picioarele invers. Evident ca are carnet luat pe bani multi si circula doar când barba-su e beat manga și n-are experienta . Dar in astfel de cazuri mergi cu 30-40 la ora. Dar când ai mertan si SUV mergi cu 100 la ora.
    • +4 (4 voturi)    
      Explicatie plauzibila (Luni, 1 martie 2021, 12:03)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Masinile, indiferent daca sunt cu cutie de viteze automata sau manuala au fost gandite pentru a fi conduse de persoane cu doua picioare (cu exceptia masinilor special concepute sau adaptate pentru persoanele cu handicap). Cand la volan insa se afla o fiinta cu mai mult de doua picioare, lucrurile devin confuze. In cazul de fata eu postulez ca aceasta e cauza principala.
    • -1 (1 vot)    
      aha (Luni, 1 martie 2021, 12:07)

      real didi [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      departe de mine ideea de a-i lua apararea, dar nu poti schimba vitezele pur si simplu din d in r la automata. daca esti in mers, nu poti scoate din d oricum, trebuie sa franezi. si daca apesi pe acceleratie, evident ca nu o sa franezi...
    • +2 (2 voturi)    
      Doamne fereste! (Luni, 1 martie 2021, 12:20)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Aluzia la "plodul lui Gino" este de rau-augur pentru acest caz: "Femeia în vârstă de 57 de ani" are tate sansele sa plece si dumneaei din tara pentru tratamente, si sa revina peste vre-o cativa ani, cand se mai potolesc lucrurile sau s-a prescris fapta ...
    • 0 (0 voturi)    
      "There's an estimate ... (Luni, 1 martie 2021, 12:23)

      mynickname [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      that every other day in this country [USA - n.m.] one of us pushes the gas instead of the brake .... " - https://www.youtube.com/watch?v=fmedY2XmJcA
      Pe YT sunt sanse sa fie mai multe filme cu accidente de acest fel decat clipuri cu Michael Jackson, din pacate. Iaca un exemplu: https://www.youtube.com/watch?v=KXlb7DA0mAY
  • +2 (2 voturi)    
    In Romania nu exista dreptate (Luni, 1 martie 2021, 10:56)

    emil bobu [utilizator]

    Trebuie sa faca ani grei de puscarie, a omorat un copil si o femeie din prostie crasa, eventual si din betie, trebuie sa vedem rezultatele.

    Dar se vede ca daca esti bogat esti tratat altfel in Romania, legea e optionala.
  • +1 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 1 martie 2021, 10:58)

    [anonim]

  • 0 (0 voturi)    
    Și o filmare (Luni, 1 martie 2021, 11:05)

    middle_brick [utilizator]

    Exista înregistrare video cu accidentul, se vede cum masina iese de pe străduță cu viteza și fără nicio alta reacție întra puternic în stâlp și în gard, lângă stâlp sunt adunati un grupa de copii și adolescenți, mare lucru ca au fost doar doua victime. Ceva s-a întâmplat cu șoferița pentru ca nu exista niciun gest de frânare, evitare.
    • +2 (2 voturi)    
      Doamna (Luni, 1 martie 2021, 12:28)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui middle_brick

      Probabil cauta pe Google pedalele.
  • 0 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 1 martie 2021, 11:11)

    [anonim]

    • +2 (2 voturi)    
      uite ca nu e chiar asa naspa faza in definitiv... (Luni, 1 martie 2021, 13:02)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui

      ..era beata moarta, avea Alcoolemie 0,67 g/l în sânge, la trei ore după accident.
  • +1 (3 voturi)    
    legislatia e clara (Luni, 1 martie 2021, 11:14)

    relax1 [utilizator]

    Din pacate ori cat ati vrea sa fie cu inchisoare pedeapsa, legislatia este clara atat in UE cat si in alte state...in cazul unui accident auto iei cu inchisoare doar daca:
    1) fugi de la locul accidentului
    2) consumi droguri sau alcool
    3) permis suspendat sau fara permis
    In orice alt caz se da inchisoare cu suspendare...a se vedea cazul Huidu.
    Da, este poate strigator la cer pentru unii dar aceasta este legea peste tot...oricat de dureros ar fi pentru familiile victimelor.
    Cel mai probabil va lua 4 ani cu suspendare, asta daca nu a incalcat una din cele 3 conditii de mai sus
    • +2 (2 voturi)    
      In mod normal (Luni, 1 martie 2021, 12:26)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui relax1

      Legislatia trebuia sa mentioneze "INAPT PENTRU A CONDUCE". Acoperea si drogurile si alte cauze. Daca ai hipoxie (si stii) si te urci la volan, e acelasi lucru ca si consumul de alcool. Deci orice conditie medicala sau fizica ce te face INAPT, daca o cunosti, ar trebui tratata echivalent. Sunt medicamente care te pot face ametit. De ce nu sunt incriminate la fel ca drogurile?!?!?

      PS: cand mi s-a facut anestezie la dentist prima grija inainte de a ma intepa a fost sa intreb daca pot sofa. Daca medicul imi spunea ca nu, nu ma urcan la volan.
    • +2 (2 voturi)    
      Cine nu conduce 15 ani (Luni, 1 martie 2021, 12:28)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui relax1

      Este INAPT PENTRU A CONDUCE pe drum public. Chiar daca stie legislatia, nu are coordonarea, miscarie. Un pilot daca nu zboara 3 luni este reexaminat inainte de a putea pilota (zboara cu un instructor evaluator). 3 luni! Nu 15 ani!
  • -3 (3 voturi)    
    Din pacate... (Luni, 1 martie 2021, 11:39)

    Mrrr [utilizator]

    ...acel moment de”nebunie temporara” a celui care i-a agresat pe faptasi va atenua mult din pedeapsa pe care soferita ar trebuit sa o primeasca!
    Mare pacat....
  • +2 (4 voturi)    
    mi-e foarte (Luni, 1 martie 2021, 12:07)

    nahir [utilizator]

    greu sa cred ca un sofer, indiferent cat de rar conduce, ramane ca prostul cu piciorul blocat pe frana attia zeci de metri. De obicei, tocmai daca conduci mai rar, fiind un pic mai temator tocmai pt. ca condusul este rar, in cazul in care apesi pe acceleratie in loc de frana, iti iei piciorul automat de pe pedala. Mai mult de 10 metri nu cred ca rulezi accelerat, ori in imaginile de pe net se vede cum Mercedesul trece cu viteza foarte mare printr-o intersectie, ceea ce numai greseala nu pare a fi.
    Sunt curios daca autorurismul era cu cutie de viteze automata sau cu cutie de viteze manuala. Nai greu confunzi pedalele la cea cu cutie automata. Nu-s decat 2. Ce-o zice inspectia tehnica?
    Sunt tentat sa cred ca cucoana s-a asezat la volan dupa ce l-a rugat pe barbat (pasagerul din autoturism) sa o lase sa conduca si ea un pic Mercedesul (deh, masina de masina) pe strada respectiva, in general cu o circulatie foarte lejera. A apasat entuziasta pedala de acceleratie si a pierdut controlul volanului din cauza vitezei, cand a vazut oameni pe strada (zona unde s-a intamplat accidentul).
    • +4 (4 voturi)    
      s-a dovedit ca erau scuze inventate.... (Luni, 1 martie 2021, 13:02)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      avea Alcoolemie 0,67 g/l în sânge, la trei ore după accident