Irina Alexe, o fostă polițistă, pensionată la 42 de ani, a fost numită, până la urmă, secretar de stat în Ministerul de Interne

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Vineri, 26 februarie 2021, 8:35 Actualitate | Esenţial


Irina Alexe cu Vasile Blaga
Foto: AGERPRES
​Premierul Florin Cîțu a acceptat propunerea USR-PLUS de a o numi pe Irina Alexe secretar de stat la Ministerul de Interne. Aceasta a intrat în atenția presei în urmă cu câțiva ani după ce s-a aflat că în 2016 s-a pensionat la doar 42 de ani, pensia ei fiind de 13.000 de lei în acea perioadă. Potrivit surselor HotNews.ro, între timp pensia sa a crescut și mai mult. Era considerată ca fiind protejata lui Vasile Blaga.

Irina Alexe a mai ocupat funcţia de secretar de stat în Ministerul Afacerilor Interne în guvernarea Cioloș.

USR PLUS se laudă cu propunerea lor, spunând că Alexe este membru PLUS şi are o "experienţă îndelungată juridică şi administrativă", fiind ofiţer timp de 20 de ani în structura centrală a Ministerului Afacerilor Interne, din care ultimii zece ani făcând parte din conducerea ministerului.

În februarie 2016 a fost numită secretar de stat în cadrul Secretariatului General al Guvernului. În momentul numirii era secretar general adjunct in Ministerul Afacerilor Interne. În septembrie 2016 s-a întors la Ministerul de Interne, dar pe funcție de secretar de stat.

În 2019 a ajuns în conducerea PLUS. La doar 35 de ani, Irina Alexe a devenit cel mai tânăr chestor din Poliția Română, echivalentul funcției de general cu o stea, potrivit B1. Ascensiunea ei în această funcție a fost pusă sub semnul întrebării în condițiile în care era vorba despre un grad profesional care se obține extrem de greu. Numirile sale pe funcții înalte au fost puse pe seama apropierii sale de Vasile Blaga.

HotNews.ro a mai scris despre posibilitatea numirii Irinei Alexe aici: O fostă polițistă, pensionată la 42 de ani, va fi readusă la Ministerul de Interne de către USR-PLUS






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















28296 vizualizari

  • +61 (63 voturi)    
    Se ține bine (Vineri, 26 februarie 2021, 8:38)

    Tescovin [utilizator]

    Se ține bine băbuța pensionară, nu-i dai mai mult de 42 de ani !
    • +47 (51 voturi)    
      s-a pensionat ca sa ia si pensie si salariu (Vineri, 26 februarie 2021, 8:55)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      tipic pt orice bugetar
      • +7 (13 voturi)    
        nu zau? (Vineri, 26 februarie 2021, 10:33)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        orice contabila de la Finante se poate pensiona la 42 de ani si apoi sa se reangajeze? vezi ca bagi laolalta pulimea de partid cu oamenii cinstiti
        • +8 (8 voturi)    
          Oh, da! (Vineri, 26 februarie 2021, 15:02)

          marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          Nu stiu cum e la MAI, dar am un exemplu clasic.

          Sa va spun eu cum se face totul legal si corect pentru functionarii "competenti": la implinirea frumoasei varste de 65 de ani (varsta de pensionare normala), omul iese la pensie daaaar.... se angajeaza imediat la o firma SRL-cvasi-fantoma (numai buna de luat la puricat) care nu are alt obiect de activitate decat sa furnizeze oameni "competenti" catre aceeasi structura bugetara de unde omul nostru a iesit la pensie.

          Legal, omul e pensionar dar angajat la SRL care il trimite sa presteze fix la fostul loc de munca.

          Schema e cunoscuta si aplicata de multi ani. Doar ca unii se fac ca "ploua" si aduc in discutia publica numai "fumigene" bune de manipulat politic.

          In timp ce noi "dezbatem" aici de la tastatura, ei cumuleaza linistit si legal pensia cu salariul. Superb!
          • -2 (2 voturi)    
            in acest caz (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 1:22)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

            daca femeia poate munci, de ce s-o pensionezi?
      • +8 (10 voturi)    
        sunt curios (Vineri, 26 februarie 2021, 10:46)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        daca renunta la pensie, ca asa striga din toti bojocii guvernantii ca or sa faca, or sa puna pensionarii sa aleaga.
      • +6 (14 voturi)    
        Tipic pentru (Vineri, 26 februarie 2021, 11:04)

        Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        orice bugetar securisto-comunist.Bugetarii obisnuiti,pe contributivitate,sunt scosi imediat la pensie,fara posibilitatea de a se angaja dupa tot la stat.
        • +9 (13 voturi)    
          Ea nu-i „secusristo-comunistă”. E USRee (Vineri, 26 februarie 2021, 11:57)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Zache58

          Trebuie că e o persoamnă super competentă care e promovată pentru abilitățile ei extraordinare tocmai de dl. Cioloș. De unde știuu tu la ce se pricepe ea și dacă de fapt nu merită chiar două pensii specuale + cumul de lefuri la stat? :) Eventual și un locșor călduț într-un consiliu de administrație al unei companii de stat ce are astfel șasa de a fi redresată.:)
        • +9 (11 voturi)    
          stop cenzura! (Vineri, 26 februarie 2021, 12:03)

          wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui Zache58

          Catzu nu va face nimic, aceste declaratii sunt pt amagirea 'sclavilor' productivi! nu vor fi reforme adevarate ci doar se fac ca vor sa faca reforme! ne vor indatora cat de mult vor putea, cat de a mult li se va da! ei se comporta iresponsabil, sunt ca betivii care beau pe datorie atat cat le da barmanul, ei nu se vor vor opri sa se gandeasca la familie la ce o sa puna pemasa familiei/poporului, vor bea si alocatia copiilor etc ! nu vor face reforme si nu vor taia pensiile speciale(mai ales a institutiilor de forta unde este grosul pensiilor speciale) vor lua imprumut (in numele nostru si al copiilor)atat cat li se va da voie de la banci si de la bruxelles! dar poporul cu gena de sluga nu va iesi in strada sa se dezrobeasca! va tacea si va plati speciali la 45 de ani (cu pensii de minim 5000, triplu cat primesc ei) si vor plati salarii la bugetari cu 70% in medie mai mult decat primesc ei cei care le produc! (eventual vor migra cu capul plecat in alte tari) popor cu gena de sluga!
    • +10 (14 voturi)    
      explicatie foarte buna (Vineri, 26 februarie 2021, 13:18)

      sauvage [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      “Ca sa intelegeti ce se întâmpla intr-o ţară, şi de ce NU se iau decizii care par absolut logice şi care sunt cerute de întreaga societate - trebuie sa intelegeti structura de putere. Cine e important şi cine nu e? Cine este “elita” care până la urmă decide?

      In România - puterea nu e la voi, nu e la multinaţionale sau mediul de business. Nu e nici măcar la Presedinte, Prim Ministru sau partide. Puterea o au funcţionarii publici şi structurile de forţă interne (MAI, servicii, magistrati). Se vede clar la cum sunt alocaţii banii : pensii speciale, salarii uriaşe şi sporuri acolo merg şi doar acolo. NIMENI nu le poate tăia, oricât de mult ar încerca. Putem vota pe oricine, face oricât scandal - e degeaba. Pentru că ei ţin puterea în mână. Şi atenţie - nu partidele îi controlează ci e invers - ei controlează partidele. Mediul de business nu e relevant (pot urla oricât multinaţionalele ca e degeaba; Daniel Dines cel mai bogat român de departe nu are absolut nici o influenţă). Singura şansa pentru reformă este presiunea EXTERNĂ de la centre de putere mai mari - SUA, UE şi pieţele financiare (ca dacă nu mai primesti bani dai faliment şi e mai rău). Atât. Noi putem urla oricât pe aici, Citu poate spune orice, e degeaba.

      In SUA e total diferit. Puterea o au marile business-uri. Care sunt multe şi nu sunt osificate ca in Europa - acum 20 de ani cele mai mari firme erau in industrie şi petrol/gaze. Acum ăştia nu mai contează, contează big tech. Şi ei decid - rapid şi brutal, ce trebuie făcut. De asta SUA e cel mai de succes model economic, de fapt. De asta SUA e bazată pe un capitalism dur de tot. Pentru ca decizia e la business-uri de fapt, care constant trebuie sa inoveze şi sa se bată între ele pentru Supremaţie şi care se asigura ca regulile jocului şi puterea SUA sunt suficiente.

      In Europa de Vest e total diferit - puterea sta intr-o combinaţie dintre birocraţia de stat şi câteva firme mari dar vechi, fondate undeva între 1900 şi 1950. De asta nu cresc firme noi in Eur
      • -1 (1 vot)    
        aha (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 1:24)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui sauvage

        deci tu zici ca ne trebuie un capitalism si mai dur, iar tara sa fie condusa de afaceristi? bravo, Marghioalo, hai c-o zasasi
    • +10 (12 voturi)    
      Si-a bagat SRI coada (Vineri, 26 februarie 2021, 13:39)

      matali [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Sa nu ziceti ca nu si-a bagat pe aici serviciile secrete coada, pentru ca nu va cred. Tipa asta are un spate puternic care o propulseaza in cariera ca un tsunami, ca un uragan, ceva incredibil si nu pare a fi un geniu, un Einstein. Ceva e putred pe acolo. E clar ca are legaturi foarte stranse cu SRI.
      • 0 (2 voturi)    
        cu cineeee? (Vineri, 26 februarie 2021, 21:36)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui matali

        cu u$ri?
      • +1 (1 vot)    
        Ba da.. (Vineri, 26 februarie 2021, 23:01)

        POMPIERUL [utilizator] i-a raspuns lui matali

        Chiar tot SRI-ul ???? E suficient doar un sef sa o impinga pe la spate, si poate deveni si ..."udrea" daca se doreste.
  • +60 (60 voturi)    
    Mda (Vineri, 26 februarie 2021, 8:39)

    TheFaime [utilizator]

    Absolut superb. E tot ce mi-am dorit, ca din banii mei sa ii platesc unui astfel de personaj atat o pensie cat si un salar de bugetar..Romania lucrului bine facut!
  • +33 (41 voturi)    
    bun (Vineri, 26 februarie 2021, 8:44)

    cucuveauamov [utilizator]

    pensie (speciala) de la stat si salariu (special) de la stat. si mai zic unii ca n-are statul grija de noi ...
    • +31 (33 voturi)    
      Mda (Vineri, 26 februarie 2021, 9:13)

      TheFaime [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Am o curiozitate, cum a ajuns sa aiba o pensie de 13.000 RON? Adica, ce venituri au stat la baza calcului pensiei, cate ore suplimentare ainregistrat in ultimele luni, ce sporuri avea madam?
      • +14 (14 voturi)    
        Dragul nostru, (Vineri, 26 februarie 2021, 13:51)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

        *Distinsa* Domniță a ieșit la pensie ,la frageda
        vârstă de 42 de ani,în 2016,cu o sumă frumușică,13.000 lei pe lună.Acum în 2021 are
        undeva la 15.000 lei,la care se adaugă salariul
        userist de vreo 21.000 lei plus sporuri și prime de
        *performanță*,la valoarea de 80% din salariu.
        Valoroasă femeie dacă la 35 de ani a devenit
        chestoriță(echivalentul gradului de general de brigadă din armată,general care nu poate obține acest grad înainte de 43 ani) este super tare.
        Apropo,în atenția guvernanților abulici ,ipocriți ,
        mincinoși și cinici,dar și a actualului ministru al apărării:cunosc un caz în care un general cu trei stele din Armată,ieșit la pensie în 2004,
        are 7100 lei ,după 43 de ani de serviciu,iar cucoana cu doar 15 ani de serviciu are mai mult decât dublu.Rog să judecați singuri de ce se
        intâmplă aceste măgării de partid și de stat.
        Cîțu,Orban,Turcanca&friends să facă ciocul
        mic!
        • +1 (1 vot)    
          Stii care-i diferenta?? (Vineri, 26 februarie 2021, 23:44)

          POMPIERUL [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

          Generalul 'cunostinta' a dat cu racanii de pamant, ca erau prosti si nu prindeau repede schema cu instructia, pe cand domnita s-a .... orientat direct.... la ofiteri superiori si...
  • +34 (40 voturi)    
    Sa ne spună Vasile Bleaga cum (Vineri, 26 februarie 2021, 8:45)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Si ce o recomanda pentru acest post?

    Ca e traseista e clar pentru ca e asta e model brevetat in partidul care o pro pune.

    Îmi imaginez ce performante profesionale are acest politruc!
    • +25 (31 voturi)    
      Cine mai are incredere in Politia? (Vineri, 26 februarie 2021, 9:06)

      DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Daca aceasta instituție de forta a statului a încăput pe mana politrucilor?

      Deja ne intrebam:
      - siguranta cetățeanului unde este?
      - ne ajuta babuța asta sa ne protejăm vietile?
      De interlopi, tâlhari, hoti si alți nemernici ai neamului.
      - conferă încredere acest personaj sinistru concetățenilor sai?
      Dar usr plus va dă încredere?

      Daca o trimeteati sa păzească grădină zoo era mai înțelept!
    • +11 (17 voturi)    
      Nu Vasile Bleaga a numit-o, ci Cioloș (Vineri, 26 februarie 2021, 11:06)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Până una alta în ultimii cel puțin 5-6 ani a fost mereu protejata lui Cioloș. Pe el să-l întrebi ce anume o recomandă pe individa asta pentru poziția de secretar de stat.

      Nu poți să știi niciodată. O fi arătând ca o pațachină dar poate să știe meserie de-l stoarce pe om ca pe o lămâie:)
  • +35 (37 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 26 februarie 2021, 8:52)

    [anonim]

    • +4 (12 voturi)    
      Adica? (Vineri, 26 februarie 2021, 11:01)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui

      Ce putem face?
      Cine are fi "urmatorii la vot"?

      Liberalii si USR au certitudinea ca pot sa faca orice doresc: daca ne suparam, daca zicem "dar nu pt asta v-am votat!", ce putem FACE, la urmatoarele alegeri??

      Ca doar nu o sa votam cu pedesereul!
      • +2 (10 voturi)    
        Mai bine votăm cu partidul crescătorilor (Vineri, 26 februarie 2021, 13:56)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

        de viermi de mătase sau cu cel al iubitorilor de bere decăt cu ipocriții și mazetele care au intrat în actualui *șparlament*.Apropo,în bugetul
        celor doua camere a fost inclusă suma pentru
        pensile speciale,abia *desființate* pentru liniștirea fraierilor.Ce dracu de stat este ăsta!?
        • +1 (3 voturi)    
          Chiar as vota! (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 8:21)

          Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

          Daca ar apare partidul crescătorilor de viermi de matase, chiar i-as vota!
          Este o activitate productiva, utila.

          Dar tot nu o sa votez partidul lui Ilcii si al lui Daddy ...
  • +27 (31 voturi)    
    USR (Vineri, 26 februarie 2021, 8:53)

    fanetractor [utilizator]

    Ce se intimpla? Nu spuneti nimic?
    • -10 (22 voturi)    
      MAI e la PNL (Vineri, 26 februarie 2021, 10:12)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui fanetractor

      Deci sa raspunda Bode.
      • +11 (19 voturi)    
        Puiuț, mai încearcă (Vineri, 26 februarie 2021, 11:10)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        O fi ministrul la PNL dar conform algoritmului de guvernare secretarii de stat vin de la diverse partide. În acest caz „talentata” asta e împinsă înainte de USR-Plus.

        Ar fi bine să-i întrebi pe Cioloș și pe Barna ce naiba o face pe asta „indispensabilă actului de guvernare”?
        • +4 (4 voturi)    
          Impinsa (Vineri, 26 februarie 2021, 15:25)

          POMPIERUL [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          pe la spate, poate ai vrut sa spui.
  • +37 (39 voturi)    
    Rusinos. (Vineri, 26 februarie 2021, 8:54)

    AndreiSo [utilizator]

    Eu muncesc deja in plus fata de acest fost ofiter de 21 de ani. Mi-am calculat pensia si o sa ies, probabil cu 4000 de lei pe luna dupa 25 de ani pe post de director , plus cercetator stiintific si inginer.
    O tara ca o floare.
    Macar de ar fi facut fapte de vitejie, ar fi venit cu Rechinu-n dinti din Mexic, sau ar desfiintat traficul de carne vie din Tecuci...
    • -3 (23 voturi)    
      poate a facut (Vineri, 26 februarie 2021, 9:26)

      Dodel540 [utilizator] i-a raspuns lui AndreiSo

      Ce stii tu? E secret de stat daca a facut. Nu toti civilii "parliti" trebuie sa stie asa ceva.
      • +2 (4 voturi)    
        il stii (Vineri, 26 februarie 2021, 10:51)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

        pe nea Costel de la TNR? El nu ar putea decat sa zica "Mai da-o-n lupa mea de meseriasa, ca d-aia e in pozitia aia in care e acuma, nu?"
    • +3 (3 voturi)    
      depinde (Vineri, 26 februarie 2021, 10:50)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui AndreiSo

      de ce anume iti imaginezi cand te gandesti la rechinul ala din mexic.
  • +19 (27 voturi)    
    Nu-i bai (Vineri, 26 februarie 2021, 8:56)

    Koczka [utilizator]

    Daca a fost reactivata trebuie sa renunte la pensie, in spiritul partidului care a propulsat--o, PLUS.
    • +13 (15 voturi)    
      Din puț în lac (Vineri, 26 februarie 2021, 10:21)

      Trexman [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Îmi închipui că după ce termină rodajul, va ieși cu mai mult decât 13,000 RON pensie.

      Așa se va întâmpla, mark my words.
    • +5 (13 voturi)    
      Asta-i pentru ăilalți! (Vineri, 26 februarie 2021, 11:12)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Valorile de la USR + merită pe deplin cumulul de pensie specială și leafă de stat
  • +33 (33 voturi)    
    Neputinta nationala ! (Vineri, 26 februarie 2021, 8:58)

    sauvage [utilizator]

    De citeva zile, agenda zilei e ocupata de subiecte care frizeaza cele mai minime elemente de bun simt. Un brancardier sau o asistenta medicala, un profesor sau un directoras la o societate de utilitati a primariei si multe altele, au salarii mai mari decit un ministru sau presedintele Romaniei !!!! Sau pensiile speciale de valori naucitoare. O muiere care si-a plimbat talpile dintr-un birou in altul, dupa 15 ani de munca are pensie cit Bill Clinton, fost presedinte SAU. Fratilor, intelegeti ca traim intr-o tara nebuna ?? Uitati-va la declaratiile sefilor de institutiile publice si intrebati-va cite perechi de...au sau cit de mare le este capul de aduna aceste averi sume sin conturi sau proprietati pe care le declara. In care tara din lumea civilizata mai exista aceasta nebunie ? Politicienii ne-au prostit in ultimele luni : mai intii PNL, apoi USR. Pina si PSD a facut circ inainte de alegeri ca isi dau demisia ca sa nu mai aiba pensie speciala. Si intr-un final unde sintem ? Au abrogat pensiile pt parlamentari, dar au lasat banii in buget (ca sa poata reveni), dupa o gramada de zgomot sporurile nu au fost nici macar atinse, salariile in sistemul bugetar sint cit casa, iar mediul privat e calrit cu executari si altele. E atit de greu ca in loc sa ne scremem, mai bine sa cautam solutii ca sa vedem cum e in Franta, Germania, Norvegia, Spania, Italia, Belgia, Canada etc ? Cum naiba fac aia cu militarii ? Dar cu magistratii ? Dar cu directorii de institutii publice tot asa ii baga in 3-4 consilii de administratii de te miri cum naiba in 8h de munca sa faca atitea ? Mai exista undeva pensionari la 42 de ani ? Ce salarii au magistratii in Canada sau in Australia ori Germania ? Cind ies acolo astia la pensie ? Chiar nu exista nimeni in guvernul actual, sau in parlamentul de astazi, sau ziarist, consultant ori formator de opinie care sa vina cu exemple de cu fac aia ? N-o fi domnule un cod genetic imposibil de desfacut pentru cum ar trebui facut ? Sintem o natie atit proast
    • +8 (12 voturi)    
      Tara lucrului bine facut! (Vineri, 26 februarie 2021, 9:49)

      DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui sauvage

      Aveti dreptate!
      Va sugerez o cercetare despre nr. de Amante per Director la Curtea fe Conturi a Romaniei!
      Pe posturi de consilier de conturi!
      Si care consilier ar trebui sa verifice cheltuite banilor la instituții publice!
      Si miliarde se risipesc!
      Amantele pe pozitii !
    • -2 (4 voturi)    
      „Sintem o natie atit proast” (Vineri, 26 februarie 2021, 10:22)

      Trexman [utilizator] i-a raspuns lui sauvage

      Da.

      Scriem cu „î” în loc de „â”, ne văităm pe internet...
    • +2 (6 voturi)    
      Nu e vorba de neputinta (Vineri, 26 februarie 2021, 10:51)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui sauvage

      sau exemple de la state civilizate......E vorba de putere, de voturi,de polarizarea societatii, de egoism si nepasare maxima .....din partea "castigatoare" ...... bugetarii. Parte care is va apara drepturile si daca datoria publica va ajunge la 200%. Am spus-o si o voi mai spune .....Pana nu vom lovi pragul de jos estimativ 20 ani asa .....nu se va intampla nimic in Romania....Sau o alta sansa ar fi federalizarea UE .... Altfel ....nici o sansa. Descurcarismul nascut in comunism isi va pune amprenta pe tot.
      • +4 (6 voturi)    
        raspuns (Vineri, 26 februarie 2021, 12:23)

        sauvage [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

        nu cred ca e vorba de putere sau de voturi etc. Si nici sa dam vina pe bugetari. Ei vor lua si cu ambele miini daca li se da. Ce nu inteleg eu este ca nimeni nu are putere sa inteleaga anomalia, ca e necesara o actiune, sa o initieze, sa mobilizeze societatea (ceilalti - privatii, liderii de opinie etc) si sa duca un discurs si o actiune coerenta pina la capat. Nicaieri in lume nu mai exista asa ceva. la 42 de ani sa te pensionezi cu 3000 de euro si dupa citeva luni sa angajezi la stat si cumulezi cele 2 venituri. Cita egalitate de sanse e intre mine, care tb sa muncesc pina la 65 de ani si voi minca din pensie doar citiva ani dupa aceea si muierea asta care maninca 23 de ani pensie pina la virsta mea de pensionara ? Asta nu e principiu european transpuns in legislatia romaneasca ? Nu e discriminare ? Sintem o natie slaba si prost pregatiti. Asta e realitatea ? Cred ca doar cu parul mai poti rezolva ceva. Daca in fiecare oras, din cei ca mine am iesi zilnic macar cite 50-100 li s-ar fce putin frica sau ar actiona. Altfel, avem circ (dezbateri la TV) si comentarii in online.
        • +2 (2 voturi)    
          Despre ce alteva sa fie vorba? (Vineri, 26 februarie 2021, 13:36)

          ABBV [utilizator] i-a raspuns lui sauvage

          Daca nu despre putere ..... Chiar credeti ca politicieni (in marea majoritate ...nu toti) se inghesuie la functii pe motive ideologice sau sa schimbe ceva ? Cand scopul e puterea, ...polarizarea e o metoda extraordinara de ajunge in parlament ....Cat despre vina data pe bugetari .....da ...adevarat nu toti sunt vinovati .... Dar cei cu putere de decizie ....cam toti ....(A fost cu ceva vreme in urma o stire cu o primarie la care sau marit salariile ....pentru ca legea permitea ....dar nu mai aveau un leu sa dea drumu la nici un proiect) Vi se pare normal ? si sunt mii de exemple .....
          Pe de alta parte ....ceea ce ar putea sa ne scoate din groapa asta se numeste educatie....Care este tot pe fundul gropi si ea ......SI vorba aia nici educatia aia nu functioneaza peste noapte ....Daca de maine ar porni sa se faca ce este necesar in educatie am avea de asteptat 20 25 de ani ...
          Oameni care stiu si pot si vor a face ceva pentru tara sunt extrem de putini ....si sunt dati deoparte sau daca nu se poate sunt "temperati" de sistem.
          Momentan in rromania este asa un fel de feudalism ....in care 3 4 grupuri de baieti desteti concureaza pentru ciolan. Ciolan care efectiv ne este furat/jefuit din buzunar.
  • +19 (23 voturi)    
    Ce oameni rai (Vineri, 26 februarie 2021, 8:58)

    Costi888 [utilizator]

    Lasati ma omul sa si traiasca fericit pensia si batranetile pe un salar baban la stat.. ce oameni..
  • +21 (23 voturi)    
    Pentru toate lichelele de politicieni din Romania: (Vineri, 26 februarie 2021, 8:58)

    Sade [utilizator]

    -Sa va manance tribunalele linistea si Covidul sanatatea de nemernici !
    • +5 (19 voturi)    
      Ai votat USR? Excelent! Acum ei te răsplătesc... (Vineri, 26 februarie 2021, 11:16)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Sade

      Ei, aici nu-i vorba de orice fel de politicieni. Tipa asta e împinsă la ciolan de politicenii pe stil nou de la USR-PLUS. Sper că ai înțeles că ășltia nu-s totuna cu ăia din partidldele vechi... :)
      • +3 (9 voturi)    
        Nu i-am votat pe niciunul (Vineri, 26 februarie 2021, 15:19)

        Sade [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Din partea mea sa-i ia dracu, am constiinta impacata, anularea votului.
        • +1 (3 voturi)    
          Aha! (Vineri, 26 februarie 2021, 21:45)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Sade

          Dacă ți-ai anulat votul înseamnă că ai votat PSD. N-aș putea spune că e o opțiune mai deșteaptă ca USR...
          • +1 (1 vot)    
            Prost obicei (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 10:14)

            Sade [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

            De a-ti da cu parerea despre un necunoscut domnul meu, dar probabil de aceea esti popular.Nu am votat PSD, niciodata, am fost liberal, dar mi-am dat demisia de 10 ani din functia de secretar si din partid, pentru ca AM VAZUT. Ce? Las loc liber imaginatiei.
  • +25 (25 voturi)    
    Prin fiecare primarie de la comune... (Vineri, 26 februarie 2021, 9:04)

    dancila.docila [utilizator]

    ...gasesti cate un consilier personal al primarului cate un fost “militian” pensionat la 40 de ani. Super, pensie + salariu de la stat. Sa tot traiesti in Romanistan !
  • +26 (28 voturi)    
    Si ne mai miram (Vineri, 26 februarie 2021, 9:07)

    123qwe [utilizator]

    Sa nu ne miram ca suntem saraci. Saracia e neam cu prostia. Pentru unii muma pentru altii ciuma.
    Ce a facut doamna sa merite o astfel de pensie, ca eu sunt director adjunct si nu am salariu azi cat avea ea pensie in momentul iesirii la pensie.
    Jos pensiile nesimtite , afara cu specialii indiferent unde sunt.
  • +35 (35 voturi)    
    Pe zi ce trece,dezamagirea.... (Vineri, 26 februarie 2021, 9:08)

    gigiN [utilizator]

    ... pe care mi- o produce USR-ul este tot
    mai mare. Probabil ca vor sa ne convinga ca nu mai are rost sa mai votam, intrucat toate partidele
    sunt la fel de.... mici!!!
    • +7 (11 voturi)    
      Triumful talentului! După cum zicea Caragiale... (Vineri, 26 februarie 2021, 11:25)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Nu mai fi și tu așa de pesimist!

      N-ai de unde să știi ce abilități latente are doamna din poveste. :) Unele care arată așa de nu dai doi bani pe ele știu de fapt meserie de nu-ți vine să crezi că-i adevărat ce-ți fac. :)

      P.S.: Și nu-i vorba doar la ce se pricep damele. Uite că la Arad același USR + alb ca neaua și plin de specialiști competenți îl împinge cu furie înainte pe PSDistul de tristă amintire Vasile Cătană îm poziția de suprefect...
  • +23 (25 voturi)    
    ///// (Vineri, 26 februarie 2021, 9:11)

    GemstonePig [utilizator]

    ”Hai domle ca na dat in cap la nimeni, facem atata scandal, ia si fata o pensie de vro16 mii de lei si un salar de 10 mii. ce o parea asa exagerat la cata munca face?”
  • +13 (33 voturi)    
    V-au dat teapa tefelistii (Vineri, 26 februarie 2021, 9:14)

    Klima [utilizator]

    Ati votat USR? Credeati ca sunt altfel? Teapa!
    • +1 (7 voturi)    
      #aceiasimizerie$$ (Vineri, 26 februarie 2021, 12:25)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Klima

      ... eu v-am zis.
  • +25 (27 voturi)    
    Dl Ciolos (Vineri, 26 februarie 2021, 9:27)

    Dodel540 [utilizator]

    Tocmai s-a lins pe bot de candidatura la presedintie in 2024. I se va arunca mereu in fata aceasta inechitate.
    • +2 (8 voturi)    
      Nu-l plângeți pe numitul ipochimen (Vineri, 26 februarie 2021, 14:08)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      Julien Csolocs Bacs,va prinde un post de ministru
      în Guvernul Franței.Fraierii tot noi suntem!
  • +21 (21 voturi)    
    Asta e motivul ! (Vineri, 26 februarie 2021, 9:28)

    Telemacara [utilizator]

    De ce Politia actioneaza ca Militia din anii '60 . NU se schimba nimi acolo. Prviti cum actioneaza Politia Rutiera de exemplu. se activeaza doar cand trece coloana oficiala si sta cu radarul in boscheti in zone linistite ignorand zonele unde se intampla un accident pe zi din cauza vitezei.
  • +27 (27 voturi)    
    Ce a facut respectiva (Vineri, 26 februarie 2021, 9:29)

    ACP [utilizator]

    in 20 de ani sa merite o pensie de 7 ori mai mare decat un profesor care a muncit 40 de ani? Ca sa nu mai adaugam salariul de la stat primit acum? Sa vina dom profesor daianu sa ne mai vorbeasca de echitate prin impozitare si nu prin reducerea de cheltuieli bugetare mai ales cu salariile si pensiile speciale.
  • +24 (28 voturi)    
    Saracutza... (Vineri, 26 februarie 2021, 9:36)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... cum o fi, ba, sa iti serbezi pensionarea inaintea majoratului?
    eu stau si postez pentru rusi pe 2 lei de dimineata pana seara, venit impozabil, si astia stau pe pensii babane.
  • +8 (22 voturi)    
    despre (Vineri, 26 februarie 2021, 10:13)

    costelo999 [utilizator]

    ciuma rosie a fost inlocuita cu holera gaalbena si gripa albastra, dar tot peeseedeee si dragnia e de vina aveti ce ati votat adica aceeasi mizerie
  • +20 (22 voturi)    
    Probabil are alte calități (Vineri, 26 februarie 2021, 10:20)

    ploiesteanu [utilizator]

    pe care, la prima vedere, nu i le percepem noi. De exemplu, dă bine cu curul!
  • +11 (15 voturi)    
    De aia platesc impozit/taxa de pensie ... (Vineri, 26 februarie 2021, 10:43)

    mmagic [utilizator]

    Ca sa hranesc capuse ca fufa asta care au nesimtirea sa se pensioneze la 42 de ani.

    Hai sa revenim la origini fratilor!!
    Care este rolul pensiei?
    Sa ajute persoanele nevoiase aflate la ananghie in mari dificultati financiare !!

    Si noi toti ca un popor socialist ce suntem ajutam persoanele sarace pentru ca acestea sa nu ajunga la disperare, flamande, infigurate, falite, nenorocite, bolnave pentru ca in final atunci cand oamenii ajung astfel incep sa se produca cele mai mari si oribile crime si situatia scapa de sub orice control.

    Pensia este un ajutor dat acestor persoane dar acum vine un impostor si spune ca el are nevoie de o pensie de 13000 ron la 42 de ani Ca ce? Ca moare de foame si nu isi poate duce zilele? si in plus de asta mai si lucreaza in structurile inalte ale statului. Sigur e muritor de foame si merita sa-l ajutam saraca !

    Imi vine sa-i tai pe loc pensia si la fel pentru toti ceilalti care au pe langa pensie si venituri salariale!

    Altfel as vrea si eu sa imi primesc pensia anticipat pentru ca nu stiu daca o sa prind 65 de ani sa pap si eu ceva bani din pensie si toata lumea ar trebui sa primeasca pensia la alegere la 42 de ani sau sa poate decide ca nu mai doresc plata pensiei.

    Inca o data pensia este un ajutor injust in conditiile date!
    Si noi hranim capusele statului care se hranesc cu nesimtire din munca palmasilor o data ca pensie nesimtit de mare si inca o data ca salariu nesimtit de mare de bugetar.
  • +4 (10 voturi)    
    Ce ciuda si oftica pe voi,parlitilor (Vineri, 26 februarie 2021, 10:50)

    persuasiv [utilizator]

    si sarakilor.Ce ba,daca s-a ajuns gheneral???De ce n-ati ajuns voi,sarakilor???Hai,ciocu' mic si puneti mana pe sapa,ca painea nu se castiga batand din gura.Uite ba la ei...asa ceva...
    • +2 (8 voturi)    
      voiam si eu.. (Vineri, 26 februarie 2021, 12:27)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      .. dar ce sa fac, daca n-am votat usereu...
  • -4 (22 voturi)    
    Tinta falsa. (Vineri, 26 februarie 2021, 11:06)

    Cataleya [utilizator]

    Pt pensionarea la 42 de ani si pensia speciala sunt raspunzatori parlamentarii si CCR, iar - in cazul in care femeia nu merita functia de secretar de stat - vina e a USR-Plus pt propunere si a lui Catu pt numire.
    Deci, practic femeia e batjocorita si injurata pt ceva ce nu are nicio vina.
    Daca statul prin legislatia in vigoare permite asa ceva, e absurd sa injuri persoanele care pur si simplu profita de oportunitatile oferite de lege.

    Oare cati dintre revoltatii de aici nu ar iesi la pensie la 42 de ani cu 13.000 de lei pe luna, daca legislatia le-ar permite asa ceva?
    Este vreunul/una care ar refuza o asemenea oportunitate pe motiv ca vrea sa lucreze pana la 65 de ani si dupa aceea nu accepta niciun leu in plus la pensie peste suma calculata dupa contributie?

    In acest context, nu are absolut nicio importanta ca individa este un geniu sau o semianalfabeta functionala. Nu ea si-a fixat varsta de pensionare, nici pensia si nici numirea in functia de secretar de stat.
    E ca si cum ai injura carpa de vase sau matura ca in bucatarie e mizerie.
    • +2 (6 voturi)    
      corect. (Vineri, 26 februarie 2021, 11:56)

      cristian a [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Foarte probabil individa respectivă nci nu stie ce are de facut daca nu primeste foile trasate si desenate, dar oportunistă din fire a mirosit că se poate și a cazut de fraiera in fata că voia mai mult, na.
      Focul trebuie pus la parlament si ccr, două institutii cu personaje fara sens in romania de cand cu asa-zisa democratie.
    • +7 (7 voturi)    
      Nu i-a pus nimeni pistolul la cap sa accepte (Vineri, 26 februarie 2021, 12:09)

      Deja [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      numirea ca secretar de stat. Poate sa refuze, daca are bun simt. Sau poate renunta la pensie, avand in vedere ca inca e apta de munca. Constat ca nu are bun simt. "Carpa de vase", bine zis.
  • +11 (13 voturi)    
    USR cu oameni noi (Vineri, 26 februarie 2021, 11:11)

    iondelaafumati [utilizator]

    multumiri USR pentru aceasta frumoasă realizare ! ati recuperat un cadru de nadejde in schimb pleca din partid idealistii naivi !
  • -8 (20 voturi)    
    pensionarea la 42 de ani (Vineri, 26 februarie 2021, 11:15)

    TrickyWicky [utilizator]

    In romania vartsa de pensionare ar trebui sa scada la 42 de ani. Si va explic de ce.
    In Romania oamenii traiesc max 50 de ani. si sa va xplic de ce.
    Avem iod in toata mancare . zi de zi , chemtrails, vaccinuri , apa otravita. Cine mai crede ca va ajunge la 80 de ani?
    • +5 (7 voturi)    
      iod? (Vineri, 26 februarie 2021, 12:27)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

      .. la cata sare mananca romanu, iodul e ultima problema.
      • -3 (5 voturi)    
        iodul pus in mancare (Vineri, 26 februarie 2021, 13:40)

        TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        obligatoriu priin lege. dar stie romanul cat iod este bun pt sanatate? Si de ce este pus obligatoriu in mancare?
  • +7 (17 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 26 februarie 2021, 11:15)

    [anonim]

  • +6 (8 voturi)    
    dacă (Vineri, 26 februarie 2021, 11:44)

    cristian a [utilizator]

    nu aveti prieteni la locul potrivit ...
    credeati că vine usr plus si viata mai bună, cand de fapt baietii de politica si fetele pensionare la 40 de ani fac numai rotatia cadrelor. se mai sacrifica unu altul din cand in cand la parnaie daca nu are chef de fugă/panarama prin alte țari. Între timp se analizeaza la tv sporul de antena si niste desene 3d cu autostrazi, ce tara de oameni tampiti.
  • +9 (9 voturi)    
    Chestor la 35 de ani?????!!!!! (Vineri, 26 februarie 2021, 12:50)

    hahahihi [utilizator]

    La 35 de ani putea fi maxim subcomisar. Militarii din armata cu misiuni in Afganistan sau Irak sau alte zone unde își risca viața ajung la vârsta asta maiori și asta numai cei mai buni, ce-a făcut topesc asta sa ajungă chestor?!( adică echivalentul unui general?). Pai pe baza care-i legi s-a pensionat la 42 de ani când ea trebuia sa aibă minim 47?(si asta dacă avea condiții speciale)
    • +3 (5 voturi)    
      Chestor SRI (Vineri, 26 februarie 2021, 13:35)

      matali [utilizator] i-a raspuns lui hahahihi

      Poate e chestor SRI , de aceea are atat de multe beneficii si facilitati.
    • +7 (7 voturi)    
      Avansarile in grad - pensii speciale mai mari (Vineri, 26 februarie 2021, 14:27)

      Klima [utilizator] i-a raspuns lui hahahihi

      M-am adresat ministrului apararii nationale Ciuca sa ma avanseze in grad , fiind ofiter cu stagiu militar efectuat. A fost prompt mi-a raspuns ca nu indeplinesc cele trei conditii din legea nr.80/1995:
      a) nu sunteti cuprins in lucrari de mobilizare ale unei militati militare
      b)nu ati fost propus prin apreciere de serviciu sa fiti inaintat grad
      c)art.5 ,,inaintarea in grad a ofiterilor, subofiterilor, in activitate si in rezerva se face in ordinea ierarhica a gradelor

      Il intreb pe Ciuca ministrul MapN si pe Bode ministrul MAI cum a ajuns atunci Irina Alexe general de brigada?

      Cum au ajuns Valeriu Gheorghiţă, colonel, fara sa aiba stagiul militar efectuat, cum a ajuns Turcescu locotenet colonel fara stagiu militar, cum a ajuns ziarista Anca Alexandrescu locotenet colonel fara stagiu militar si multi altii? O ancheta a DNA trebuie facuta in aceste ministere.
      • +5 (5 voturi)    
        Dom'le tu chiar n-ai înțeles nimic (Vineri, 26 februarie 2021, 22:07)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Klima

        Păi ce Napoleon a avut stagiu complet?! A făcut școala de cadeți unde toți râdeau de el și-i ziceau „Paille au nez”. Ssună oarecum ca „Napoleone” dar însemnă de fapt „paie în nas” - din cauza accnetului italian cumplit cu care vorbea franceza.

        Apoi la 24 de ani aflăm că ajunsese nu se știe cum căpitan de artilerie la asediul Toulonului. Unui șef de acolo tare i-a mai plăcut cum trăgea bateria lui Napoleon în englezi și l-a făcut pe loc general, Da' numa' cu juma' de leafă că n-avea nicioo divizie pe care s-o comande.

        Asta la nici 25 de an, nu la 35 ca pe M-me Alexe :) După cium vezi telentul nu mai stă să vadă care e treaba cu vârsta și stagiile . O fi și asta ceva Napoleoneasă... Cine știe ce merite nepereche o fi avâdn cucoana? Or fi așa de secrete că nici ea nu are voie să le știe. :)
      • 0 (0 voturi)    
        Paragraful b (Duminică, 28 februarie 2021, 11:46)

        POMPIERUL [utilizator] i-a raspuns lui Klima

        Ala-i cu pricina...
    • 0 (0 voturi)    
      Pe baza... (Duminică, 28 februarie 2021, 11:45)

      POMPIERUL [utilizator] i-a raspuns lui hahahihi

      Uzurii...La 42 anisori s-a cam uzat si ar trebui resapata, sunt alte tinere "sperante, talente, profesionisti in devenire..." care nu au loc de .... cei cu varsta de pensionare.
  • -7 (9 voturi)    
    Urat! (Vineri, 26 februarie 2021, 12:57)

    yol [utilizator]

    E de amendat, asa e.... Mai sunt si alte prostii pr care le au facut astia de la usr si pe care le vor face in continuare. Cu toate astea, daca as avea de ales intre usl si ei, i-as alege cu ochii inchisi.
    Sa pui la egalitate greselile usr-ului cu crimele psd-ului e noaptea mintii....
    • -1 (1 vot)    
      care crime, nefericitule? (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 1:35)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui yol

      tradarea de tara e o greseala, iar sustinerea interesului national e o crima?
      • 0 (0 voturi)    
        Stai bre snpc ule, (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 15:12)

        yol [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Ca dosarul revolutiei e inca pe rol. Toti aia care au dat ordine sa impuste oameni atunci sunt cu prisosinta in psd? Seful mafiei este anchetat pentru crime impotriva umanitatii, Ilici, il stii cred.
        Care din mineriade ti s-a parut tie ca urmareste interesul national?!:))
        Si da, e adevarat, voi sunteti fericiti!
  • +7 (7 voturi)    
    Acoperiti in Ministerele Romanesti. (Vineri, 26 februarie 2021, 13:42)

    matali [utilizator]

    Nu va e clar ca fata asta e si ofiter acoperit al serviciilor secrete. Nu trebuie sa fii prea tolomac sa iti dai seama. A terminat doar si colegiul de aparare sau mai stiu eu ce scoli de securisti. Este imposibil pentru cineva sa beneficieze de asemenea favoruri super speciale, fara a fi ajutata de cineva din umbra.
  • +10 (10 voturi)    
    Vai de stampila mea (Vineri, 26 februarie 2021, 13:46)

    Ro_Land [utilizator]

    Pana acum se emigra din cauza saraciei, de acum urmeaza emigrarea din cauza hotiei si nedreptatii. Cum sa stai la privat si sa contribui cand sunt mii de pensionari privilegiati intre noi, si culmea ei cred ca ne fac un bine. Sistemul nu are rost sustinut, sa ramana ei intre ei si sa isi dea unui altuia pensii/beneficii/sporuri.
  • +6 (6 voturi)    
    Romania e un Stat Captiv (Vineri, 26 februarie 2021, 15:29)

    Parzivall [utilizator]

    Si asta e unul din zecile de mii de cazuri in care o Clica minora e mai egala decatt restul tarii.
  • +4 (4 voturi)    
    stat securistic (Vineri, 26 februarie 2021, 16:44)

    Coresponedntu [utilizator]

    Caz unic in lume pensionarea la 42 de ani. Nu mai exista asa ceva, cel putin in tarile democrate, prospere, membre OECD, cu sisteme de pensii si asigurari sociale moderne. Poate doar in Egiptul antic mai exitsa asa ceva si in Evul Mediu.
    • +3 (5 voturi)    
      Acum înțelegeți de ce SRI-ul nu a prins niciun (Vineri, 26 februarie 2021, 18:26)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      spion în ultimii 31 de ani.El săracul are alte treburi,
      să-și planteze fetele în Guvern și în alte instituții
      importante ale abulicului Stat Român.Când se va publica Bugetul pe 2021,probabil că prin Noiembrie,notați pe o foaie cît primesc băieții ca să
      facă nimic.
  • +3 (3 voturi)    
    ! (Vineri, 26 februarie 2021, 17:41)

    tudorr [utilizator]

    Bravo! Bugetari adevarati in Rromania, suntem unici pe planeta!
  • +2 (4 voturi)    
    alooo (Vineri, 26 februarie 2021, 21:45)

    miculescu-rucar [utilizator]

    #reezistentiii?!!?
    un protest, ceva niste telefoane, niste rucsacele cu sticluta de apa, niste copilasi, in fata la u$ere. se poate?
    ceva un onegheu, o societate civila, ceva sa ia atitudine?
    ce dreaqu toate sunt controlate de seku?