O fostă polițistă, pensionată la 42 de ani, va fi readusă la Ministerul de Interne de către USR-PLUS

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 28 ianuarie 2021, 15:29 Actualitate | Esenţial


Irina Alexe cu Vasile Blaga
Foto: AGERPRES
USR-PLUS o propune pe Irina Alexe pentru funcţia de secretar de stat în Ministerul Afacerilor Interne, funcție pe care a mai ocupat-o și în 2016, în guvernarea Cioloș. Aceasta a intrat în atenția presei în urmă cu câțiva ani după ce s-a aflat că în 2016 s-a pensionat la doar 42 de ani, pensia ei fiind de 13.000 de lei în acea perioadă. Era considerată ca fiind protejata lui Vasile Blaga. Nu este singurul caz de tânăr pensionar care va ocupa o funcție în Guvernul Cîțu.

USR PLUS se laudă cu propunerea lor, spunând că Alexe este membru PLUS şi are o "experienţă îndelungată juridică şi administrativă", fiind ofiţer timp de 20 de ani în structura centrală a Ministerului Afacerilor Interne, din care ultimii zece ani făcând parte din conducerea ministerului.

În februarie 2016 a fost numită secretar de stat în cadrul Secretariatului General al Guvernului. În momentul numirii era secretar general adjunct in Ministerul Afacerilor Interne. În septembrie 2016 s-a întors la Ministerul de Interne, dar pe funcție de secretar de stat.

În 2019 a ajuns în conducerea PLUS. La doar 35 de ani, Irina Alexe a devenit cel mai tânăr chestor din Poliția Română, echivalentul funcției de general cu o stea, potrivit B1. Ascensiunea ei în această funcție a fost pusă sub semnul întrebării în condițiile în care era vorba despre un grad profesional care se obține extrem de greu. Numirile sale pe funcții înalte au fost puse pe seama apropierii sale de Vasile Blaga.

Nu este singurul caz de tânăr pensionar care va ocupa o funcție în Guvernul Cîțu. Silviu Gabriel Barbu, fost judecător la Curtea de Apel București, pensionat anul trecut, la 50 de ani, tocmai a fost numit șef al Corpului de Control al prim-ministrului. Acesta este absolvent al Colegiului Național de Informații din cadrul Academiei Naționale de Informații Bucuresti, în 2015, și unul la Colegiul Naţional de Apărare Bucureşti în 2007.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


35482 vizualizari

  • +57 (59 voturi)    
    asta business in viata (Joi, 28 ianuarie 2021, 15:31)

    comentacu [utilizator]

    Trebuie doar sa te duci la scoala de militie, sa pupi ce trebuie 10-15 ani daca ai prins ocazia, si ai garantat 40 minunati de viata!
    • +18 (22 voturi)    
      la 42 ani 13000 pensie plus 10000 salariu (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:50)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      hai cu legea aia de interzicere a cumulariii pensiei cu salariul

      ca asta mai sunt MII
      • +6 (12 voturi)    
        Hai să-ți spun una faină (Joi, 28 ianuarie 2021, 22:22)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Orice lege care încearcă interzicerea cumulării pensiei cu salariul va cădea la CCR. Motivele?

        Motivul oficial pe hârtie:

        1. Pensia e drept dobândit ce nu poate fi anulat și nici restrâns conform a nenumărate decizii precedente ale CCR.

        2. Salariul decurge din munca omului. Conform Constituției României niciunui cetățean nu i se poate retrânge dreptul la muncă.

        Motivul real: Mai mulți judecători ai CCR cumulează bine merci o pensie nesimțită cu o leafă grăsulie și degeaba la stat.

        Cine a susținut că va interzice prin lege cumulul lefii de stat cu pensia de stat în campania electorală a mințit premeditat și cu nerușinare. La fel ca și în cazul promisiunii anulării pensiilor speciale știau că e practic imposibil să o faci legal..
        • +6 (10 voturi)    
          Bă, tu ești normal? (Joi, 28 ianuarie 2021, 22:28)

          Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          Pensiile speciale sunt ilegale? Nici-o țară nu are așa ceva.
          NU SE VREA DESFIINȚAREA LOR, ASTA-I DEJA ALTCEVA!
          • +6 (10 voturi)    
            <br> (Joi, 28 ianuarie 2021, 22:36)

            Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

            Eu îți spun doar ce zice Constituția României (pe care probabil că ai validat-o la referendum ca oaia) și jurisprudența CCR de până acum.

            Asta e. Majoritatea oamenilor votează porcării și după ce nu se mai poate face mare lucru fac crize de nervi...
          • -3 (3 voturi)    
            pt stiinta ta (Vineri, 29 ianuarie 2021, 8:41)

            Mihalav [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

            in toata lumea civilizata exista pensii speciale. Pentru judecatori, pentru militari, pentru politisti, pentru cei din servicii. Mai citeste... Problema e cuantumul fata de sistemul public care la noi e disproportionat. Dar asta pentru ca pensiile sunt mici.
            • +3 (5 voturi)    
              Toate minciunile incep asa: (Vineri, 29 ianuarie 2021, 13:24)

              Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Mihalav

              "in toata lumea civilizata exista..."
              Intr-un documentar pe CNN, un politist pensionat (retired) spunea ca se apucase de alt job (bodyguard) pt ca pensia pe care i-o platea statul nu-i ajungea sa traiasca!
              La noi, cu 13000 de lei pensie pe care, cel mai probabil o va manca inca 40 de ani, domnitaza respectiva traieste in huzur!
              Mai pe romaneste ii se cam rupe'n 14 si de noul job si de restul lumii. Doar va trage cu dintii si cu toate ghiarele sa-si pastreze privilegile, pentru ea si implicit pt ceilalti, la fel ca CCR-ul.
              Astia nu mai reprezinta interesele omului de rand, ci doar interesele castei privilegiatilor.
              Ne-am creat singuri (democratic?) o patura de asupritori, care iau bani de la cei care creaza cu adevarat plusvaloare, in primul rand pt ei. Nu le pasa de spitale, drumuri, scoli..., alea mai la urma.
              Noi trebuie doar sa-i imbuibam!
            • +5 (5 voturi)    
              in toata lumea ,da (Vineri, 29 ianuarie 2021, 13:31)

              mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui Mihalav

              dar in toata lumea pensia speciala medie nu este mai mare de 1,1 ori decat cele pe baza de contributie asta din cauza ca personajele nu au contribuit la fondul de pensii,iar activitatea lor cu exceptia a 2% dintre ei este total lipsita de pericole,accidente de munca,imbolnaviri profesionale,mortalitate si alte riscuri.Pentru cei 2% si numai pentru ei se plateste ceva in plus dar nu de ordinul pensiilor speciale aberante de la noi.
        • 0 (2 voturi)    
          Boc a dat (Vineri, 29 ianuarie 2021, 10:25)

          ACP [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          asa o lege care interzicea cumulul de pensie si salariu pentru cei care lucreaza in administratie.
    • +14 (20 voturi)    
      cand iesim in stradda?! cat mai induram?! (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:46)

      wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      chiar nu se gaseste nimeni sa organizeze impotriva pesniilor speciale, un protest in strada, gen 10 august sau chiar ca la revolutia din 89?! chiar nu vrea nimeni sa organizeze?! acum e clar pt toata lumea ca desfiintarea TUTUROR pensiilor speciale nu o vom obtine decat prin in strada ca la anularea ordonantei 13 sau chiar ca la revolutie! ce facem iesim in strada sau ramnaem sclavi si noi si copii nostrii pe viata?! hai mamaligilor ce facem?!
      • +8 (12 voturi)    
        Vorba Conului Leonida (Joi, 28 ianuarie 2021, 20:45)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

        Ce revoluție dom-le când sunt ai noștrii la putere?!

        Gata nene, nu te mai fă că nu pricepi. USReaua a pus batista în țambal. Pensiile speciale sunt câh cât le iau numai ăilalți. Acum dacă le primesc și „oamenii meritorii” arată mai degrabă ca un rău necesar :)
    • 0 (2 voturi)    
      Stai linistit (Vineri, 29 ianuarie 2021, 9:00)

      BuzzBuzzard [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      Ca are si alte scoli !
    • +3 (3 voturi)    
      USR+ nu au (Vineri, 29 ianuarie 2021, 14:42)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      oameni profesionisti, altfel nu ar fi apelat la astia cu probleme. Sau poate USR+ s-au imbolnavit de coruptionita?
  • -8 (42 voturi)    
    off (Joi, 28 ianuarie 2021, 15:34)

    cucuveauamov [utilizator]

    nu se mai satura Dragniiiia sa fure de la copiii saraci ... ne vedem la girafa!
    • -7 (29 voturi)    
      N-a pensionat-o USR PLUS ! (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:43)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Si nici pensia nu i-a dat-o USR PLUS. Asa ca terminati cu PSD-ismele astea. Brusc s-a umplut site-ul de PSD-isti si PNL-isti care sa injure USR-ul. Asta e culmea, creatorii sistemului sunt foarte indignati, de ceea ce au creat.
      • +12 (16 voturi)    
        Într-adevăr n-a pensionat-o USRul (Joi, 28 ianuarie 2021, 20:48)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

        USRul vrea doar să-i mai dea și leafă de stat pe lângă pensioara aia amărâtă care se duce în 5 minute la ruletă la Monte Carlo
      • +10 (12 voturi)    
        Nuuu, USR+ o aduce inapoi. O pierduse! (Joi, 28 ianuarie 2021, 20:49)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

        Nuuu, USR+ o aduce inapoi. O pierduse!
      • +6 (6 voturi)    
        Dar putea sa nu o promoveze (Joi, 28 ianuarie 2021, 23:21)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

        Ca doar nu o fi vreo mare capabilitate.
        altfel isi gasea slujba platita dublu la privat
        • -1 (3 voturi)    
          hotarati-va (Vineri, 29 ianuarie 2021, 8:42)

          Mihalav [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

          parca la bugetari era salariul mai mare.
  • +50 (54 voturi)    
    13.000 de lei (Joi, 28 ianuarie 2021, 15:35)

    VOX. [utilizator]

    Nu-i mult, doar vreo 10 salarii minime.

    Oare ce-o fi retinut-o pana la 42 de ani, de ce nu s-a pensionat la 30?
    • +17 (21 voturi)    
      cum ar zice NASUI: "SI ?". E 'esentiala' (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:05)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui VOX.

      de aia se vaccineaza esentialii prioritar si sarakii aai cu salarii minime si care se pensioneaza la 70 ani sunt ultiumii


      nu ati inteles care e locul dvs in statul roman?
    • +8 (10 voturi)    
      probabil... (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:13)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui VOX.

      ..astepta menopauza.
    • +22 (24 voturi)    
      nu terminase studiile! (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:30)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui VOX.

      asta ar fi visul de aur, sa te pensionezi direct din facultate !
    • +10 (12 voturi)    
      Păi chiar înainte de pensionare (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:42)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui VOX.

      și-o fi dat vreun masterat și vreun doctorat, ca să se adune la ultimul an sau ultima lună, mai mult la brut pt pensie.
    • +9 (15 voturi)    
      cat mai induram noi si copii nostri?! (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:46)

      wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui VOX.

      chiar nu se gaseste nimeni sa organizeze impotriva pesniilor speciale, un protest in strada, gen 10 august sau chiar ca la revolutia din 89?! chiar nu vrea nimeni sa organizeze?! acum e clar pt toata lumea ca desfiintarea TUTUROR pensiilor speciale nu o vom obtine decat prin in strada ca la anularea ordonantei 13 sau chiar ca la revolutie! ce facem iesim in strada sau ramnaem sclavi si noi si copii nostrii pe viata?! hai mamaligilor ce facem?!
      • +8 (14 voturi)    
        10 august (Joi, 28 ianuarie 2021, 19:07)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

        1. Pai aia de organizara 10 august tocmai ce-o numira pe cucoana cu "experienţă îndelungată juridică şi administrativă", fiind ofiţer timp de 20 de ani în structura centrală a Ministerului Afacerilor Interne, din care ultimii zece ani făcând parte din conducerea ministerului.
        2. Evident e vorba de o minune de doamna ofiter care, de pe bancile scolii a ajuns direct in " structura centrala a MAI" .
  • +5 (41 voturi)    
    Mda...nothing new! (Joi, 28 ianuarie 2021, 15:40)

    mike123 [utilizator]

    Nimic nu se schimba cu PNL-USR!
    Guvernul Werner isi da arama pe fata, in tara "pilelor" bine facute!
  • +38 (42 voturi)    
    renunta la pensie? (Joi, 28 ianuarie 2021, 15:41)

    PrivireCritica [utilizator]

    sau o cumuleaza cu salariul? Am vrea si noi sa stim... pensionar la 42 de ani ! ar trebui interzisa posibilitatea asta
    • +12 (14 voturi)    
      e o inventie romaneasca (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:47)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      si e foarte bine pusa la punct incat e imposibil de atacat la CCR si foarte greu de modificat pentru ca nici partid nu vrea de fapt asta...Din cand in cand, urla unii sau altii, dar doar asa, pentru circ.
      • +2 (4 voturi)    
        cel care trebuie sa atace la CCR (Vineri, 29 ianuarie 2021, 13:35)

        mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

        este avocatul poporului dar...ce sa mai vorbim...mai bine cautam alte solutii de rezolvare a situatiei...
    • +11 (15 voturi)    
      A mai auzit cineva ca acesta coalitie sa... (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:25)

      Olyx [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      sustina IMPOSIBILTATEA cumulului pensiei cu salariul de la stat ??? Doar in campania electorala il sustineau, doar "VRAJELI" de politicieni...Cred ca de la asteptari mari o sa revenim rapid cu picioarele pe pamant si vom fi nevoiti sa ne "recalibram" : asteptarile vor fi MICI si FOARTE MICI !...
  • +39 (47 voturi)    
    Deci? (Joi, 28 ianuarie 2021, 15:42)

    vodatepes [utilizator]

    Deci ? S-a schimbat ceva? Madam are 13000 lei pensie. Asta nu e pensie speciala? De aia nu au fost la vot 70 % din romani. Nu au avut pe cine sa voteze.
  • +23 (53 voturi)    
    E jale cu USR (Joi, 28 ianuarie 2021, 15:42)

    floriniulian [utilizator]

    E clar ca oamenii sunt marionetele statului securisto mafiot.

    Numai e nici un dubiu.

    Ne-am luat teapa.

    Nu va fi nici o reforma,doar o rotire de cadre ale statului mafiot.

    Votul este inutil in aceasta tara.
    • -6 (10 voturi)    
      Tovarasul PSD-ist, ia o pauza! (Joi, 28 ianuarie 2021, 19:31)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui floriniulian

      Ca sa-i faci mafioti pe cei din USR care sunt de o luna la palatul Victoria si n-au furat un leu in timp ce PSD, PNL si celelalte gasti gen ALDE sau ProRomania au facut tara praf de 30 de ani, e o prostie mai mare decat a fi trumpist.
      Vorbim dupa 4 ani, cand PSD va fi pe la 15% iar PNL gata sa nu treaca pragul electoral.
      • +7 (9 voturi)    
        Până una alta (Joi, 28 ianuarie 2021, 20:54)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        E adevărat că abia au început. Însă își dovedesc pe deplin capacitatea. USReaua pare mult mai flămândă ca PNL și chiar ca și PSD.

        Când vorbești de pragul electroal ar fi bine să nu o faci în casa USRilor. Cu miniștrii ca Năsui și Voiculescu e mare minune dacă la următoarele alegeri trece pragl electoral.
        • -6 (8 voturi)    
          Ia zi tu, amerlocule, cu ce-au gresit? (Joi, 28 ianuarie 2021, 21:56)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          Ca nu sunt prosti ca pesedistii si liberalii? Ca nu fura ca ei? Faptul ca a vrut sa numeasca pe cineva care era numit deja in guvernarile Ponta, Dancila si Orban, doar ca la ei se poate, ca ei sunt de-ai nostri, care ne lasa sa furam si noi, iar USR n-are voie ca nu ne da voie sa furam? Mars de aici comunistule! USR va lua locul PNL, care se va stinge, PSD se duce catre 20%. Iar tu la puscarie probabil, caci furi de rupi, sunt sigur de asta!
          • +3 (5 voturi)    
            Ei și tu acum! (Joi, 28 ianuarie 2021, 23:33)

            Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            Dar cine azi că n-ar fi proști?! Vrei să vezi întruchiparea prostiei te uiți la jupân Barna :)

            După viteza și insistența cu care încep să planteze tot soiul de creaturi fetide prin aparatul de stat par să aibă o mâînă la furat ce o depășește binișor pe cea a partidelor vechi. Mde, ăștia săracii vin cu burțile lipte de spate :)
  • +15 (35 voturi)    
    Practic... (Joi, 28 ianuarie 2021, 15:43)

    CetateanulRoman [utilizator]

    usr-plus se straduie din rasputeri ca e vorba de o camarila ce capuseaza "la ordin" o miscare cetateneasca. Si odata ajunsi la putere practic nu mai pot fi indepartati; mijloacele folosite de ei pt a-l indeparta pe Nicusor Dan au devenit ilegale in partid!!!

    Oare cum s-ar fi manifestat daca oricare dintre ceilalti jucatori politici ar fi facut scamatoriile lor din ultima vreme?
  • +21 (31 voturi)    
    Tipic pentru Statul de drept(i) din Romanika (Joi, 28 ianuarie 2021, 15:43)

    newlook [utilizator]

    Tipic pentru Statul de drept(i) din Romanika. Cand a putut, pentru asta a cheltuit o multime de resurse pentru "pregatire profesionala", resurse la care cei de rand NU aveau acces.
    Apoi, cu sprijinul lui Blaga, cu "pregatirea" de necombatut, asta ajunge cm tanar kk-mk din Politie. Sigur, doar primea sprijin, nu dadea nimic inapoi formatiunii politice care o propulsase...hahahaha, o credeti, nu?
    Dupa care, evident, dupa schimbarea politica, cand era cazul sa returneze societatii investitiile si banul public cheltuit, prin prestatie superioara ca kk-mk politista...
    ...subit, se pensioneaza la 42 de anisori.
    Cand ai ei se intorc la Guvernare, o cupride deodata zelul si se reintoarce, alaturi de salariul nesintit pastrand si pensia nesimtita obtinuta anterior.

    Pentru ea, pentru astia, se poate!
    Ca si pentru acel "Banescu" din alt articol, absolvent al kk-mk kAkademia SRI.

    Dar hey, nu exista stat paralel! Asa va spun si Dulapu' , si OrGanu si CiolaNU si alti turnatori!
  • +29 (31 voturi)    
    Interesant... (Joi, 28 ianuarie 2021, 15:45)

    TheFreeOne [utilizator]

    13k lei (pensie!) la 42 de ani!
    • +9 (11 voturi)    
      Sfidător (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:08)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      aș zice...
    • +8 (14 voturi)    
      Alegeti: idei sau munca (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:19)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      Un tanar a avut niste idei, a facut un start-up si a devenit miliardar. Bravo lui.
      O tanara a avut ideea sa se faca politista, si acum are o pensie de 13.000 de lei. Bravo ei.
      Ceilalti, fara idei, sa nu-si faca idei ca vor castiga cu o idee mai mult. Munca e doar pentru subzistenta.
    • +9 (11 voturi)    
      Principiul contributivitatii (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:43)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      Principiul contributivitatii, cum a zis Turcan.
      Asta e, bai baieti, trebuie sa va reprofilati sau sa emigrati.
      Ori aveti limba lunga, ori muriti de foame ca fraierii in tara asta.
      Sa traiti, cu respect!
  • -12 (32 voturi)    
    hai sa (Joi, 28 ianuarie 2021, 15:50)

    Mihalav [utilizator]

    ne hotaram. A iesit ilegal la pensie? Luati-i pensia. A iesit legal, modificati legea. In rest cancan pentru prosti. Prilej pt postaci si bani pt accesari. Nimeni nu discuta despre ce stie sa faca omul.
    • +8 (12 voturi)    
      Principii aici (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:11)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui Mihalav

      E vorba de principiile pe care le promovează usr și plus. Nu există pedeapsă pentru ieșirea anticipata la pensie. Dar nu poți veni să fluturi oameni (indiferent cat de pricepuți sunt) și să sfidezi principiile și temele din campanie.
      Mai sunt și alți oameni pricepuți cu care chiar merită să discute.
    • +6 (10 voturi)    
      Ce știe ea știe orice centuristă. (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:17)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Mihalav

      Doar că ălea nu au uniforme.
    • +2 (4 voturi)    
      O fi iesit legal la pensie (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:33)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui Mihalav

      Si trebuie schimbata legea.
      Dar nimeni nu isi asuma, nimeni nu risca.
    • +3 (5 voturi)    
      Tatiku, (Joi, 28 ianuarie 2021, 19:15)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Mihalav

      Tatiku, ca sa ajunga cea mai tanara kk-mk in Politie, asta a primit investitii si pregatire de la societate, GRATUITE pentru ea dar de milioane de lei pentru comunitate, investitii/pregatire la care unii nu au curaj nici macar sa viseze.
      Si DA, cand facea "pregatire" NU producea nimic pentru societate.
      Momentul in care "pregatirea", "investitia" societatii incepeau sa fie returnate, incepe EXACT cand si-a dat tras pensionarea la 42 de ani...
      Daca era si ramanea o tamajoara de cand termina scoala de militieni si muncea efectiv 20 de ani, ar fi produs de 50x mai multa valoare pentru societate...si poate ca pensionarea la varsta aia s-ar fi justificat.
      Nu mai spun ca, evident facea politica intr-o institutie declarata "apolitica"...hahaha si ca politica a propulsat-o, nu calitatile ei. Nici pe asta nu o vezi din articol? Sau esti si tu vreun tanar pensionarel care iei jobul altuia ca sa ai al doilea venit de la stat?
      Cum dreaq se face ca astia numai de pe la SRI si Militie sunt, daca nu exista stat paralel?
  • +33 (35 voturi)    
    ... (Joi, 28 ianuarie 2021, 15:53)

    mihai_mi [utilizator]

    Pensionata la 42 de ani cu 13.000 RON!!!


    Ce ziceti, s-au intors vremurile cu iobagii si nobilii?
    • 0 (10 voturi)    
      epoca sclavagista s-a intors cu prin PSDUDMRPNL (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:35)

      hopsinoi [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      in complicitate cu CCR
    • +6 (10 voturi)    
      Nici nu au disparut (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:53)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      Sistemele de pensii adevarate se bazeaza exclusiv pe principiul contributivitatii si al echitabilitatii. In Romania, astea nu se aplica si nu se vor aplica decat atunci cand toate partidele parlamentare se vor pune de acord. Pensiile trebuie data exclusiv in functie decat a contribuit fiecare. Varsta de pensionare trebuie sa fie aceeasi pentru toata lumea, cu exceptia unor categorii care au lucrat in medii periculoase pentru sanatate si sau care au ajuns in incapacitate permanenta de munca.
      • +6 (6 voturi)    
        contributivitate (Joi, 28 ianuarie 2021, 19:17)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

        Cred ca te-nseli: ce "contributivitate" mai tare decat cea a magistratilor, serviciilor, s.a. la binele exact a politicienilor care s-au pus de acord mai vrei?
  • +21 (25 voturi)    
    vor plati pt ca nu taie TOATE specialele si reform (Joi, 28 ianuarie 2021, 15:54)

    wweesstt [utilizator]

    se pare ca nici usr nu este deranjat de pensiile speciale/de serviciu, inseamna ca in campanie a fost o mascarada cu 'toti pe contributivitate" am fost mintiti la fel cum ne-a mintit si vuvuzela rares bogdan! dar spre deosebire de electoratul psd si pnl, electoratul usr nu uita si nu iarta, minciunile legate de 'toti pe contibutivitate' si 'reforma aparatului bugetar', practic acestea au fost doua din principalele motive pt care usr a fost votat. au minti si vor plati foarte scump! repet, electoratul lor nu uita si nu iarta! vrajeli de genul noi vrem sa taiaem sppecialele si vrem sa facem reforma dar nu putem nu ne lasa ccr, etc nu tin!
    • +7 (7 voturi)    
      Exact (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:55)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      Fac mereu gargara la televizor, dar in practica sunt exact ca PSD si PNL. Cine are contra-argumente, sa le spuna, nu doar sa dea minusuri...Hahaha...
    • 0 (4 voturi)    
      asa si (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:05)

      Mihalav [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      ce va face electoratul USR? Cu cine va vota? De ce crezi ca vorbesti in numele celor care i-au votat? Dintotdeauna cei de la mijloc vor sa fie sus. Cei de sus vor sa ramana acolo. Cei de jos vor sa fie egali cu totii(salarii egale, pensii egale etc) Asa ceva va fi posibil doar daca vin extraterestrii-si sunt comunisti. In rest Dumnezeu cu mila
    • +1 (11 voturi)    
      cand iesim in strada? cand? (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:43)

      wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      chiar nu se gaseste nimeni sa organizeze impotriva pesniilor speciale, un protest in strada, gen 10 august sau chiar ca la revolutia din 89?! chiar nu vrea nimeni sa organizeze?! acum e clar pt toata lumea ca desfiintarea TUTUROR pensiilor speciale nu o vom obtine decat prin in strada ca la anularea ordonantei 13 sau chiar ca la revolutie! ce facem iesim in strada sau ramnaem sclavi si noi si copii nostrii pe viata?! hai mamaligilor ce facem?!
  • +27 (29 voturi)    
    Politista pensionata la 42 ani? (Joi, 28 ianuarie 2021, 15:54)

    Mircea Marinescu [utilizator]

    Te ia cu ras sau cu plans?
  • +22 (26 voturi)    
    La vremuri noi (Joi, 28 ianuarie 2021, 15:54)

    JijiKent [utilizator]

    Tot noi, de fapt ei
  • +23 (27 voturi)    
    no (Joi, 28 ianuarie 2021, 15:56)

    srpc [utilizator]

    deci jos pensiile speciale si pensionarile la 40 de ani, cu exceptia cazurilor cand beneficiarii sunt d'ai nostri, nu-i asa? :)))
  • +14 (30 voturi)    
    USR plus-PSD (Joi, 28 ianuarie 2021, 15:57)

    raulito [utilizator]

    Aceiași mizerie se pare.
    Bravo!
  • +25 (27 voturi)    
    saracutza... (Joi, 28 ianuarie 2021, 15:58)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. nu-i mai ajungea pensioara? sau se plictisise de crosetat?
  • +19 (29 voturi)    
    usr-plus (Joi, 28 ianuarie 2021, 15:59)

    tkd [utilizator]

    si astia par mai fripturisti decat ceilalti...de pe margine ziceai ca ca sunt cei mai mari luptatori cu coruptia pana au ajuns la ciolan si si-au dat arama pe fata
  • +26 (30 voturi)    
    Ce zice Ciols si Barna ? (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:01)

    iondero [utilizator]

    Fara penali a fost o data un slogan pentru popor .Acum chiar se cauta proaspeti pensionari sa reinnoade cu abilitate legaturile cu sistemul ce nu va disparea in veci vecilor amin !
    • -7 (7 voturi)    
      Ce este penal in asta, ca eu nu inteleg? (Joi, 28 ianuarie 2021, 19:35)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui iondero

      Faptul ca o ia de la pensie si o pune sa munceasca? Voi ati innebunit de tot pentru ca oamenii isi fac treaba cum trebuie, iar ceilalti se bat pe functii? E femeia din USR cumva, cum fac cei de la PSD si PNL, cele doua gasti care au facut posibila pensionarea la 40 de ani? ...
  • +20 (22 voturi)    
    targul fierbe (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:03)

    zot [utilizator]

    ca toti acesti pensionari "precoce" renunta la pensie - se
    simt odihniti deja- astfel ca sunt dispusi sa renunte
    imediat la pensie.
    este adevarat, domnilor de la usr+?
    ar fi un inceput de guvernare, de invidiat!
  • +24 (28 voturi)    
    Da măi tovarăși! (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:04)

    Amerlocu [utilizator]

    Parcă era vorba de un partid nou care vine cu oameni noi :) Presupun că valoroasa cașchetară USR-ee va face cumul de pensie specială și leafă acum dacă USR luptă cu atâta aprindere împotriva pensiilor speciale...
    • +8 (10 voturi)    
      oameni noi.. (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:15)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      .. adica oameni care n-au apucat sa fure. si vor si ei.
  • +18 (18 voturi)    
    Chestor.... (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:07)

    persuasiv [utilizator]

    echivaleaza cu gradul de general in armata....
    • +9 (11 voturi)    
      Da măi! Îi muncă cât China! (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:29)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      Cât o fi avut de supt biata femeie până să ajungă acolo... Crezi că-i chiar așa de ușor ?:)
  • +21 (25 voturi)    
    Cum era cu "oamenii noi din politica"? (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:08)

    Miky60 [utilizator]

    Intreb pentru un prieten...
    • +5 (7 voturi)    
      aia e doar de fatada (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:56)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      propaganda politica clasica...Avea dreptate Caragiale..
    • +5 (7 voturi)    
      oameni noi (Joi, 28 ianuarie 2021, 19:21)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Dac-o speli, e ca noua.
  • +16 (22 voturi)    
    USR-PLUSpute deja .... (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:08)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    putin...mai mult, a metehne si oameni vechi.
    Pare ca pe timp ce trece se descopera din ce in ce mai mult afinitati ale acestui partid cu persoane din structurile de securitate, pensionari speciali (chiar, cum o fi sa "promiti" taierea pensiilor speciale dar sa ai in conducere si sa promovezi pensionari speciali in pozitii publice...?!?! decat maxima impocrizie), apoi persoane care au legatura cu securitatea veche si noua, cu afaceristi imbogatiti de tranzitie (vezi cazul Nasui etc).

    Concluzia amara e ca au si lucreaza tot cu acelasi tip de personaje ca si celelalte partide. Resapate, cu un pic de spoiala corporatista si bruxellleza, dar sub coaja subtire respectiva razbate un damf de oportunisti de tranzitie, sulfurosi, identici cu cei ai PSD, PNL, etc.

    In plus, incepe sa se dovedeasca reala alegatia lui Dragnea & co ca USRPLUS e "partid de securisti". Pai deja in luna curenta avem destule exemple.
  • +37 (41 voturi)    
    Fara suparare (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:12)

    luptator_din_munti [utilizator]

    Dar PLUS isi bate joc de noi. Acum vreo cativa ani i-am pus o intrebare personal d-lui Ciolos despre aceasta doamna, pentru ca la acea vrem dl. Ciolos promova intens ca partidul dumnealui se va lupta cu pensiile speciale. Si l-am intrebat daca el crede ca va putea lupta impotriv pensiilor speciale cu oameni care beneficiaza de pensie speciala inca de la 42 de ani, mai ales ca aceasta doamna era prezentata pe site-ul initiativei politice (la acea vreme nu era inca partid) chiar langa dl. Ciolos. Mi-a raspuns dl. Ciolos ca el nu raspunde de actiunile fiecarui membru de partid. I-am replicat ca nu raspunde de asta dar raspunde de cine intra la el in partid si ocupa functii de conducere. Acum vad ca dna nu numai ca a ramas in conducerea partidului dar i se ofera si o sinecura. Se pare ca pensia de 13000 de lei de la 42 (patruzecisidoi) de ani nu mai este suficienta. Cat de sfidator sa pleci la 42 de ani la pensie pt ca nu mai poti sa faci fata la ministerul de interne si sa te intorci apoi tot in ministerul de interne secretar de stat, propus de un partid care proclama ca va lupta cu abuzurile si cu coruptia, cum ar fi pensiile speciale nemeritate. 42 de ani fraticaa, 42!
    • +8 (8 voturi)    
      Romania, HALUCINANTA..... (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:31)

      Olyx [utilizator] i-a raspuns lui luptator_din_munti

      sau, fara cuvinte...
    • +5 (5 voturi)    
      Cu suparare... (Joi, 28 ianuarie 2021, 19:27)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui luptator_din_munti

      ... pentru ca nu tii cont cat de stresant e sa lucrezi, de la absolvire, " fiind ofiţer timp de 20 de ani în structura centrală a Ministerului Afacerilor Interne, din care ultimii zece ani făcând parte din conducerea ministerului.".Si asta pana la 42 de ani!
  • +23 (27 voturi)    
    probabil (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:15)

    anginsan [utilizator]

    nu-i ajunge pensial
    • -8 (10 voturi)    
      de ce nu? (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:59)

      MARIA- [utilizator] i-a raspuns lui anginsan

      e o persoană activă, vrea să lucreze nu doar să lâncezească, are competențe... șansa de a se pensiona la 42 de ani nu a creat-o ea.
      • +1 (1 vot)    
        corect (Vineri, 29 ianuarie 2021, 8:10)

        anginsan [utilizator] i-a raspuns lui MARIA-

        ma gandesc c-o fi activat anii astia si pe la privat da acu ca tara are nevoie lasa totu si pune umaru
  • +12 (18 voturi)    
    aiureala USR PLUS (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:26)

    lambda [utilizator]

    USR PLUS e in stare sa puna peste tot numai tineret, de la 20 la 45 de ani. Incepand cu Bulai, continuand cu Nasui etc. Ar pune si la CCR, daca s-ar putea.
    Iar aia de 45 au 20 ani experienta, din care 10 in management. Va dati seama? Oameni buni, cunoasterea si intelepciunea nu sunt aceleasi lucruri.
  • -19 (27 voturi)    
    Vina (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:32)

    MARIA- [utilizator]

    Ce vină au oamenii aștia cu pensii mari că au pensii mari?
    Cu ce e vinovată această persoana, polițista?!
    • +12 (14 voturi)    
      Lumea nu e revoltata (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:02)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui MARIA-

      impotriva persoanei in sine, ci impotriva faptului ca aceste pensii uriase nu se bazeaze pe contributivitate si pe varsta de pensionare pentru restul "muritorilor", ceea ce inseamna ca noi, prostii, o platim pe duduia asta...E legal, dar imoral. Mai mult, USR PLUS si-a dat arama pe fata prin numirea in functii banoase a unor personaje controversate. Vin si urla la televizor ca vor desfintarea pensiilor speciale, dar au destul "pensionari speciali" in partid si se mai si lauda cu asta.Deci, sunt multi oameni revoltati si satui de mascaricii astia politici....
    • +7 (7 voturi)    
      Poftim? (Joi, 28 ianuarie 2021, 20:56)

      karryne [utilizator] i-a raspuns lui MARIA-

      Adica daca eu iti creez un cadru legal sa furi si plec, iar tu decizi pe urma sa furi cu trei maini pentru ca stii ca poti, te mai si vezi complet nevinovata pe deasupra?
      Ce minte bolnava gandeste asa?
    • +8 (8 voturi)    
      Mai e o chestie (Joi, 28 ianuarie 2021, 21:06)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui MARIA-

      Chiar și în poliția e dificil să te pensionezi la 40 de ani în lipsa unei infirmități. Tipa a trebuit să facă o grămadă de mânăreli ca să se poată pensiona așa de devreme și cu atât de mult. Asta deja spune enorm despre carcaterul ei și ne mai spune enorm despre partidul care îi oferă acum un os de ros...
  • +31 (33 voturi)    
    Pensie la 42 de ani? (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:33)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Si inca 20+ ani, pana atinge varsta la care un om normal s-ar pensiona, care sunt planurile dansei? Sa nu mai spun de alte tari, unde varsta de pensionare este 67 de ani!

    Nici in mina sa fi lucrat, ori pe front sa fi luptat, nu imi inchipui cum ar putea cineva sa se pensioneze la 42 de ani decat de boala. Ii doresc sa nu fie cazul, sa fie sanatoasa si sa munceasca pana la atingerea unei varste decente de pensionare.

    Ma intreb, cati ani de munca are respectiva d-na de a ajuns la pensie de 13mii de lei? Sunt unii care au muncit o viata (... de om normal) si nu primesc suma aceasta nici in 4 luni.

    Daca tot facem revizuirea sistemului de pensii, ar fi bine ca acestea sa fie proportionale cu contributia de-a lungul unei perioade ce nu scade sub un numar rezonabil de ani.
  • +37 (39 voturi)    
    La vremuri noi aceleași lichele (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:33)

    middle_brick [utilizator]

    Pensionata la 42 de ani și 13000 lei pensie în 2016 ca de atunci au mai fost câteva mariri. Înțeleg ca doamna este specială in privința pensiei, dar probabil e specială si in alte privințe de este readusa in sistem. Cert este ca noi ca tara se pare ca nu ne mai facem bine vreodată.
    • +10 (10 voturi)    
      Fii sigur ca a fost apreciata la justa ei (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:39)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui middle_brick

      valoare. Sunt convins ca doamna are multe si felurite talente, foarte apreciate de domnii din conducerea tarii.
  • +8 (10 voturi)    
    cu cine cu Nasui fiu de securist? (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:38)

    hopsinoi [utilizator]

    Acum Nasui-USR are niste datori fata de securistii care l-au bagat si pe el in fata in USR.
    Datoria e datoriea, nu asa Nasui
  • +9 (9 voturi)    
    uau (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:55)

    c2 [utilizator]

    in ce xxx de tara traiesc! :(
  • +5 (5 voturi)    
    Uauuuu, ce tara!!!! (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:55)

    Parzivall [utilizator]

    Te si miri de ce pleaca unii, cand poti sa fii militzai, scolit in fuga si din mers, si sa fii si tanar la pensionare.
    13000 de lei? Voi sunteti normali la cap? Pe cei care au condus tara ultimii 30 de ani ii intreb!
  • +8 (10 voturi)    
    Puneti Super valori in functii! (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:07)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    BRAVO!!!!
    Unde merge Romania?
    Cand hoțul striga hotii!
    Cand Aripa Securității Tinere pune in functii multe tinere sperante a Aripii Securității Bătrâne!
    Acolo unde zicea un clasic in viata:
    " m-au învins structurile"?
    Lipsa de cadre USR?
    Incompetenta?
    Prostia?
    Demagogia?
    Cine mai are incredere in USR după atâtea monumente de prostie si imbecilitate!
  • +7 (11 voturi)    
    felicitari mass media! (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:13)

    miculescu-rucar [utilizator]

    aratati adevarata fata a "oamenilor noi" promovati de partidul securistilor!
  • +4 (12 voturi)    
    Eu cred ca este unul din 15.000 de... (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:19)

    Olyx [utilizator]

    "specialisti" pe care ni-i propune (!) PNL si USR !...
  • +11 (11 voturi)    
    hai USR (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:42)

    Pacala se intoarce [utilizator]

    hai USR ca se poate. Dupa ce a trecut naivitatea asta adolescentina (daca a fost si aia), v-ati maturizat si voi si ati inceput sa faceti treaba dupa manualul partidelor romanesti.

    Bine fratilor!
  • -7 (15 voturi)    
    Sa spunem lucrurilor pe nume (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:42)

    Brezan [utilizator]

    Putem discuta de moralitate ori altele insa in fapt, doamna x are o pensie foarte buna plecand cu 20 de ani vechime x 1.6 coeficient de grupa, din pozitia de chestor de politie in Minister.

    Faptul ca a ajuns chestor la 35 de ani este o alta discutie.

    Eu nu inteleg de ce, atata timp cat femeia a iesit Legal la pensie, lumea se leaga de cuantum. Pai n-a furat si nici nu a facut FALS, probabil a avut un salariu foarte mare ocupand functie mare.

    Comparatii cu nivelul salariului minim este absolut hilara, pai, noi comparam un muncitor la saiba cu functia de chestor de politie?
    Aici am ajuns?
    Daca da, hai sa punem muncitorul sa faca pe chestorul, sa vedem ce iese?! Nu?!
    Schimbam si un instalator cu directoru de la nuclearelectrica si gata, am rezolvat?!

    Legile trebuiesc foarte clar reasezate, regandite astfel incat sa fie prevenite cazurile de specula cu pensiile, insa nu poti sa platesti un chestor cu salariul de muncitor si nici sa beneficieze de pensie de instalator.
    Sa fim cerebrali totusi, sa lasam emotionalul, haideti sa ne raportam la complexitatea unui job, riscurile asociate, restrictiile care vin la pachet.

    Daca ar fi sa cerem rasturnarea probelor, cu toate ca e un exemplu foarte simplist, haideti sa nu mai pensionam mineri la 40 de ani, sa nu le mai dam nici sporuri, nici nimic si sa le calculam vechime normala nu an la an cum e in prezent, ar mai face cineva munca aia? Nu cred.
    • +9 (9 voturi)    
      pensionare (Joi, 28 ianuarie 2021, 19:46)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Brezan

      Ia fii tu cerebral si mai citeste odata ce-ai scris:"haideti sa ne raportam la complexitatea unui job, riscurile asociate, restrictiile care vin la pachet."
      Si mai citeste-odata si articolul: "...fiind ofiţer timp de 20 de ani în structura centrală a Ministerului Afacerilor Interne, din care ultimii zece ani făcând parte din conducerea ministerului."( adica, de pe bancile scolii direct in minister, pana la modesta pensie)
      Si-acuma povesteste-ne despre complexitati, riscuri, restrictii, si ce-or mai fi!
  • +8 (8 voturi)    
    Oricum România e țară specialilor (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:48)

    nick24 [utilizator]

    Specialii muncesc ceva, mai fac o academie de informații, vreun doctorat și ies la pensie din facultate.
    Corectă țară avem!
    Model pt UE!
  • +14 (14 voturi)    
    ce mi doresc sa visez la noapte ? (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:55)

    Coresponedntu [utilizator]

    As vrea sa visez ca ies la pensie la 42 de ani.
    Incredibil, nu se poate, nu cred sa mai exista un sistem similar in lumea asta? atat de favorabil persoanelor din institutiile de forta (justitie, servicii secrete, interne ) cum exista in Romania.
    Suntem unici ! Stat SECURISTIC .
    Gata cu presa, hai la munca sclavilor ca trebuie sa le platim pensiile speciale trantorilor care se pensioneaza la 40 de ani, dupa care se reangajeaza tot la stat. Macar securistii lui Ceausescu lucrau pana la 60 de ani. Huuuuuooooooo pomanagiilor!
  • +12 (12 voturi)    
    misto viata (Joi, 28 ianuarie 2021, 18:45)

    liviu_ [utilizator]

    deci eu daca nu eram prost sa ma fac ITst si ma faceam politist sau magistrat ieseam in 3 ani la pensie?! fraier am fost...
  • +10 (10 voturi)    
    Opa lupul iese fara jena (Joi, 28 ianuarie 2021, 18:55)

    Coco Whistle [utilizator]

    Din pielea de oaie. Ba, dar e normal? Ce e aia pensionar la 42 ani? Sinteti siguri ca ptr asta va votat electoratul vostru? Iar e proasta comunicare, ei fac ce vor... va amintiti AC, CDR, emil? Lol...nu ati vrut regat, avem ciorba de premianti.asa se nasc dictaturile.
  • +3 (7 voturi)    
    In ritmul asta (Joi, 28 ianuarie 2021, 19:36)

    yol [utilizator]

    o sa i ajunga pe pnl-isti la racolari psd-iste
  • +11 (11 voturi)    
    O fostă polițistă, pensionată la 42 de ani, va fi (Joi, 28 ianuarie 2021, 20:36)

    tbVest [utilizator]

    Eterna si Fascinanta Romanie!