A zecea tranșă de vaccin Pfizer, cu peste 200.000 de doze, a ajuns în România

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 22 februarie 2021, 8:10 Actualitate | Esenţial


Vaccin Pfizer - BioNTech
Foto: Facebook
A sosit în România, pe cale aeriană, cea de a zecea tranșă de vaccin de la Pfizer BioNTech care constă în 201.240 doze, potrivit Digi 24. Transportul către centrele de stocare din țară este asigurat de firma producătoare, inclusiv pe cale terestră.

Astfel, procesul de vaccinare continuă atât în centrele din București, cât și din țară, dozele fiind distribuite, după cum urmează:
  • Centrul Național de Stocare București: 59.670 doze;
  • Centrul Regional de Depozitare Brașov: 23.400 doze;
  • Centrul Regional de Depozitare Cluj: 23.400 doze;
  • Centrul Regional de Depozitare Constanța: 23.400 doze;
  • Centrul Regional de Depozitare Craiova: 24.570 doze;
  • Centrul Regional de Depozitare Iași: 23.400 doze;
  • Centrul Regional de Depozitare Timișoara: 23.400 doze.
În centrele de vaccinare se vor utiliza atât doze recepționate de România în tranșa curentă, cât și în tranșele anterioare, pe baza solicitărilor transmise la Centrul Național și centrele regionale de depozitare, prin direcțiile de sănătate publică județene și cea a municipiului București.

Conform calendarului de livrare, următoarea tranșă de vaccin ar urma sa fie adusă în România luni, 01 martie, iar la acest moment se așteaptă confirmarea oficială în acest sens din partea firmei producătoare.

Vineri, autoritățile au spus că dozele livrate în perioada următoare României de companiile Pfizer-BioNTech și Moderna sunt destinate imunizării persoanelor care au deja progrămari în platformă, atât pentru prima, cât și pentru a doua doză de vaccin.

Persoanele de peste 55 de ani, eligibile pentru etapa a II-a, se vor putea programa pentru imunizarea cu vaccinurile de la Pfizer-BioNTech și Moderna începând cu prima parte a lunii martie, odată cu deschiderea unor noi centre de vaccinare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


4864 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    Haideti sa ne vaccinam! Si eu ma vaccinez! (Luni, 22 februarie 2021, 8:32)

    Miky60 [utilizator]

    Haideti sa ne convingem bunicii, parintii, vecinii in varsta sa se vaccineze sa scapam de coronavirus! Asta este sansa! Si eu ma vaccinez! Sustin!
    • -1 (11 voturi)    
      da, cu Biontech/Pfizer (Luni, 22 februarie 2021, 9:42)

      cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      si nu cu apa aia de la Astrazeneca!
      • +3 (9 voturi)    
        Cu orice sa ne vaccinam! Toate sunt 100% bune! (Luni, 22 februarie 2021, 10:24)

        Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

        Toate, absolut toate previn formele grave, spitalizarea și decesul în proporție de 100%, și asta e cel mai important.
        Hai sa ne vaccinam!
    • +1 (5 voturi)    
      Unde ii inscriem? (Luni, 22 februarie 2021, 11:05)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Eu am icnercat sa-l inscriu pe taica-meu de 70 ani care VREA si nu am nici o sansa. La cine ajung zecile de mii de doze despr ecare se scrie?
      • +2 (6 voturi)    
        Se poate, lasa vrajeala postac rus pesedist! (Luni, 22 februarie 2021, 12:40)

        Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        Uita-te pe statistici, sunt atitia deja vaccinati si anca multi programati, deci daca vrei, se poate.
        Stiu ca tu ai odin de zi pe unitate sa propagi stiri false antivacciniste, dar cifrele nu lucreaza pentru voi!
        Puteti sa plingeti an pumni, rusnacilor, campania de vaccinare este un succes!
  • 0 (2 voturi)    
    Ptr micky60... (Luni, 22 februarie 2021, 13:45)

    dancila.docila [utilizator]

    ...ce nu stii tu “esentialule” ca pe platforma “saracilor” NU exista nici un loc disponibil de o luna de zile. In schimb pe platforma celor cu cod de institutie e totul ok, adica sunt locuri disponibile la vaccinul AstraFass (nu e rau nici asta pana la urma). Asa ca ordinul pe unitate e dat la tine sa dezinformezi. Pnl-Psd aceeasi mizerie !
    • 0 (2 voturi)    
      Da, nu te lasa 5G-ul si CIP-ul, nu? (Luni, 22 februarie 2021, 14:30)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui dancila.docila

      Nu mai stiti ce sa mai inventati, antivaccinistilor! Se poate si trebuie sa ne vaccinam ca sa ne putem ambratisa din nou parintii, bunicii, batrinii, sa ne bucuram din nou de calatorii ne-esentiale de care am renuntat de un an de zile si sa mergem la concerte cu mii de oameni, sa avem bucuria eliberarii!
      • 0 (0 voturi)    
        Tu nu o sa fii liber niciodata! (Luni, 22 februarie 2021, 17:57)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Esti prizonierul propriei stupizenii si limitari!!!