Mitropolitul Moldovei îl citează pe Trump: Locurile de închinare asigură servicii esenţiale. Un om cu sufletul împăcat devine mai rezistent în fața bolii

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 14 octombrie 2020, 13:25 Actualitate | Esenţial


Mitropolitul Teofan
Foto: Facebook
Mitropolitul Moldovei Teofan l-a citat pe președintele american, Donald Trump, vorbind despre locurile de închinare care asigură servicii esenţiale. Citatul a fost folosit în contextul epidemiei de Covid 19, în discursul ținut de Teofan la ceremoniile de la Iași dedicate Sfintei Cuvioase Parascheva.

”În faţa epidemiei care ne atinge, medicamentele, spitalizarea, protecţia în diferitele ei forme sunt esenţiale. Ele fac parte din componenţa materială a tratării bolii şi sunt absolut necesare. Dar aşa cum spunea Preşedintele SUA acum câteva zile, şi locurile de închinare sunt locuri esenţiale care asigură servicii esenţiale.... Un om cu sufletul împăcat, cu mulţumirea sufletească pe care o oferă participarea la un act de credinţă, devine mai rezistent în faţa bolii sau odată cuprins de boală are mai multă tărie de a lupta împotriva ei. Creştinul adevărat ştie că încredinţarea vieţii unui Dumnezeu iubitor, care a biruit suferinţa şi boala pentru el, reprezintă un izvor nepreţuit de tărie în faţa încercărilor vieţii”, a spus mitropolitul Moldovei și Bucovinei, citat de Mediafax.

Mitropolitul Teofan a vorbit și măsurile de restricție care au afectat pelerinajul din acest an de la sfintele moaște.

”Distanța fizică pe care suntem astăzi chemaţi să o adoptăm nu reflectă cumva, în plan spiritual, îndepărtarea, înstrăinarea noastră, a unora de ceilalți - copii de părinți, soți de soții, dascăli de elevi, politicieni de alegători, preoți de credincioşi, arhierei de preoţi? Între noi s-a instalat de multe ori duplicitatea care afectează grav relaţia dintre noi”, a spus Teofan.

La finalul discursului, mitropolitul a vorbit despre iertare pentru slujitorii bisericii și demnitari. „Nădăjduim, ca prin rugăciunile Cuvioasei, să primim iertare de la Dumnezeu pentru tot ce am greşit ca neam, ca slujitori ai Bisericii, ca demnitari şi dregători”, a concluzionat Teofan.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2726 vizualizari

  • -7 (17 voturi)    
    Este adevarat (Miercuri, 14 octombrie 2020, 13:33)

    RobertoX [utilizator]

    Starea emotionala iti afecteaza sistemul imunitar, in conformitate cu ultimele descoperiri din domeniu, acesta fiind controlat de creier.

    https://www.npr.org/sections/health-shots/2017/10/03/555353033/brains-link-to-immune-system-might-help-explain-alzheimers
    • -4 (8 voturi)    
      We believe science (Miercuri, 14 octombrie 2020, 15:15)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui RobertoX

      Fanii stiintei ti-au dat minus.
      • +2 (6 voturi)    
        Afecteaza (Miercuri, 14 octombrie 2020, 18:00)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        Distributia greutatii afecteaza comportamentul masinii in mers prin urmare trebuie sa ai grija ca tantarii de pe usi sa fie distribuiti egal .
        La fel cu "might" . "Might" or "might not" , pana nu dispare "might" nu e stiinta , e cercetare stiintifica , o nava mergand spre V s-ar putea sa descopere Azorele , s-ar putea sa descopere America s-ar putea sa descopere Romania ca tot n-am precizat de unde a plecat :) si tot asa ca sa am ce tipari zi de zi tot anul .
  • -6 (20 voturi)    
    pacat ca sunt multi (Miercuri, 14 octombrie 2020, 13:36)

    mmmircea [utilizator]

    incapabili sa primeasca acest mesaj, deficitari din punct de vedere intelectual, dar mai ales profund defecti din punct de vedere uman. Pe multi dintre ei ii veti repera mai jos in sectiunea de comentarii, infierand cu manie proletara tot ce tine de biserica si spiritualitate.
    • +9 (15 voturi)    
      Ha,Ha,Ha! (Miercuri, 14 octombrie 2020, 14:16)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Daca acel Rasputin al Tomisului are ceva cu adevarata spiritualitate crestina, ma faci sa rad.
      Prelatii BOR par a se pricepe la toate, la un singur lucru nu: la reforma BOR.
    • +6 (12 voturi)    
      Mda (Miercuri, 14 octombrie 2020, 14:22)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Din păcate BOR nu are nicio legătura cu Biserica și spiritualitatea, zic eu cu mânie proletară.
  • +2 (16 voturi)    
    complet absurd (Miercuri, 14 octombrie 2020, 13:38)

    cont_nou [utilizator]

    sa spui ca biserica este la fel de esentiala ca spitalul in timpul unei pandemii.

    ”Distanța fizică pe care suntem astăzi chemaţi să o adoptăm nu reflectă cumva, în plan spiritual, îndepărtarea, înstrăinarea noastră, a unora de ceilalți - ............... preoți de credincioşi...........

    Aici va doare pe voi pt ca daca sta lumea acasa, nu mai cotizeaza la biserica.
    • -2 (6 voturi)    
      spitalul sufletului (Miercuri, 14 octombrie 2020, 18:36)

      Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui cont_nou

      este cel putin la fel de important ca si spitalul trupului
  • +9 (15 voturi)    
    Curat duplicitar (Miercuri, 14 octombrie 2020, 13:39)

    CezarN [utilizator]

    Plangem de mila credinciosior care nu se pot imbulzi la moaste cand de fapt sunteti ingrijorati de ratele la Mertzane si de evolutia contului de profit si pierderi a BOR.
  • +3 (9 voturi)    
    Cum vine cu rugăciunile cuvioasei? (Miercuri, 14 octombrie 2020, 13:40)

    BEDE [utilizator]

    Apostolul Pavel îi scria lui Timotei: "Este un singur Dumnezeu şi un singur Mijlocitor între Dumnezeu
    şi oameni: Omul Hristos Isus, care S-a dat pe Sine Însuşi preţ de răscumpărare pentru toţi". Atunci, ce rol mai are cuvioasa care a murit cu multe secole în urmă? Sau, cumva, apostolul Pavel, care și-a dat viața pentru credința lui greșește și au dreptate acești clerici care trăiesc de pe urma credinței altora?
    Mă rog, pentru cine vrea să cugete, nu să ia de bun tot ce spun unii.
    • +6 (10 voturi)    
      Pentru BOR este aproape un joc win-win (Miercuri, 14 octombrie 2020, 14:18)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Daca lumea moare, ei taxeaza, deci castiga, daca traieste si vin la biserica, ei castiga.
      Intr-o singura situatie nu le convine si impotriva acestui lucru ei lupta: lumea sa traiasca dar sa nu vina la biserica.. :))
    • -4 (4 voturi)    
      Comuniunea sfintilor (Miercuri, 14 octombrie 2020, 15:34)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Protestantii nu se obosesc sa repete la nesfarsit aceleasi argumente demontate de cinci sute de ani.
      "Rugati-va unii pentru altii, ca sa fiti vindecati. Mare putere are rugaciunea fierbinte a celui neprihanit." Il contrazice Iacov pe Pavel?

      https://www.youtube.com/watch?v=O9Iw5yHM6aY&t=21m20s
      • +2 (2 voturi)    
        Ce treaba au moastele cu rugaciunea (Miercuri, 14 octombrie 2020, 21:09)

        RobertoX [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        Doar cel viu se poate ruga, cel mort nu stie nimic:

        Eclesiastul 9:5-6
        5 Cei vii ştiu măcar că vor muri,
        pe când cei morţi nu mai ştiu nimic;
        nu mai au parte de nici o plată;
        până şi pomenirea le este dată uitării,
        6 la fel cum şi dragostea lor, ura lor şi
        gelozia lor au pierit demult!
        Ei nu vor mai avea parte niciodată de nimic
        din tot ceea ce se face sub soare.
      • -1 (1 vot)    
        Rugăciunea celor vii de pe pământ (Vineri, 16 octombrie 2020, 7:28)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        Iacov spune de rugăciunea celor vii de pe pământ, nicidecum a celor care nu mai sunt vii pe pământ. Iar oasele uscate sunt numai niște oase uscate, indiferent ce credincios remarcabil va fi avut odată acele oase când erau vii.
        Credincioșii morți nu mai au treabă cu ceea ce este pe pământ. Dacă ar fi fost să mai abă vreo treabă cu pământul, atunci Dumnezeu i-ar mai fi ținut pe pământ.
        Da, Dumnezeu face minuni, dar niște obiecte, fie ele cruci sau lumânări sau oase uscate nu au nici un efect în domeniul spiritual și nu pot face minuni.
  • +4 (12 voturi)    
    sa inteleg ca preamaritul (Miercuri, 14 octombrie 2020, 13:43)

    cristi_an [utilizator]

    care a dat ortul acum cateva saptamani nu avea sufletul impacat?
    ipocritilor
  • +10 (14 voturi)    
    Zeu (Miercuri, 14 octombrie 2020, 13:45)

    _Un stelist_ [utilizator]

    Pentru mine, un zeu iubitor ar fi unul care te’ar feri de boală, nu unul care te’ar îmbolnăvi și vindeca doar după rugăciune...
    Dar eu nu știu ce gândesc și scriu, spre deosebire de habotnici.
    • -4 (14 voturi)    
      Cand o duce prea bine, omul uita de Dumnezeu :) (Miercuri, 14 octombrie 2020, 14:12)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

      Era un banc despre ce este ateismul: este ceva ce dispare de la 7 grade pe scara Richter in sus.
      :))
  • +6 (12 voturi)    
    Sa-l citeze pe patron (Miercuri, 14 octombrie 2020, 13:48)

    Kornell [utilizator]

    "Dati Cezarului ce-i al Cezarului si lui Dumnezeu ce-i a lui Dumnezeu". Afara cu popimea din zona politicului - biserica ortodoxa in general si BOR in particular au forst INTOTDEAUNA mana in mana cu puterea politica. E greu acum sa se descurce cu ratele la BMW
    • -2 (2 voturi)    
      problema e (Miercuri, 14 octombrie 2020, 18:38)

      Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

      ca cezarul a confiscat si ce este al lui Dumnezeu
  • +5 (11 voturi)    
    Popi iresponsabili (Miercuri, 14 octombrie 2020, 13:49)

    Cataleya [utilizator]

    ...
  • +4 (10 voturi)    
    prostie si nesimtire pe fata (Miercuri, 14 octombrie 2020, 13:53)

    tkd [utilizator]

    nu stiu cum isi permit personajele astea sa faca asa declaratii.....BOR de la inceput parca s-a pus de-a curmezisul impotriva oricarui masuri de stopare a bolii
    cred ca nu le mai vin bani de acolo sau Dumnezeu stie
    sau ce vreti mai oligofrenilor sa vedeti cati mai multi morti ca sa luati taxa?
  • +4 (10 voturi)    
    si acasa nu poti sa te inchini? (Miercuri, 14 octombrie 2020, 14:04)

    revo [utilizator]

    nu ziceati voi ca rugaciunea nu are bariere de niciun fel?

    Va inteleg perfect, aveti o afacere de familie, si va este teama ca se duce de rapa.
    Dar, incurajand aglomerarile de tipul pelerinajelor, favorizati si imbolnavirea participantilor, care, in anii viitori, se vor abtine sa mai iasa aiurea, din casa. Si ei, si familiile lor, vecinii lor, dupa ce vor trece prin chinuri, cu: stabilirea diagnosticului, investigatiile, internarea in spital, spitalizarea, boala insasi, externarea, obtinerea tuturor documentelor necesare pentru a-si relua activitatea si, din nefericire, uneori, si moartea.

    Iasiul este si asa fruntas la numarul de cazuri, voi ce vreti? Sa-l decimati?
  • +6 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 14 octombrie 2020, 14:05)

    [anonim]

    • -4 (14 voturi)    
      Au aparut covidiotii ! (Miercuri, 14 octombrie 2020, 14:29)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui

      Bai, nea, oricine plateste asigurari trebuie sa beneficieze de tratament.
      Vezi mai curand tot felul de Astronomi si Portocale care nu au platit in viata lor asigurari si beneficiaza de spitalizare(las la o parte ca distrug spitalele).
      Nu-mi dai tu inapoi sutele de mii de RON pe care le-am platit eu la asigurari si nu mai am treaba cu asigurarile de stat?
      Dar tu, cand te duci la ski, dai in scris ca daca iti rupi piciorul nu calci la usa spitalului, sau toti drogatii care beneficiaza gratuuit de tratamente(in loc sa infunde puscariile) doar pentru a se apuca din nou de droguri de cum ies din spital daca nu chiar in timpul spitalizarii?
  • +1 (1 vot)    
    He, he (Miercuri, 14 octombrie 2020, 15:02)

    Florinache01 [utilizator]

    Serviciile esențiale plătesc taxe și asigura transparenta totala a activității financiare si pe deasupra mai taie si chitanța:)!
  • 0 (0 voturi)    
    as fi vrut sa-i zic (Miercuri, 14 octombrie 2020, 15:39)

    mbembe [utilizator]

    “sa mori tu” dar cred ca as fi fost interpretat gresit, ca nu vreau moartea la nici mai cea senila leguma!
  • 0 (0 voturi)    
    as fi tins sa ii dau dreptate (Miercuri, 14 octombrie 2020, 16:10)

    cont_nou [utilizator]

    daca nu era vorba despre o boala transmisibila
  • +2 (4 voturi)    
    Adevarat a grait! (Miercuri, 14 octombrie 2020, 17:19)

    Amariei [utilizator]

    ...Teflon gura de aur. Enoriasii is mult mai impacati sufleteste dupa ce vin la biserica si marca banul la cuviosul parinte, stiu ca dupa moarte ii asteapta raiul. Ce conteaza cum traiesti, cum mori si pe cine imbolnavesti, conteaza sa ajungi in rai dupa ce mori.
  • 0 (0 voturi)    
    dar teofan de ce nu linge racla in rand cu lumea?! (Joi, 15 octombrie 2020, 13:42)

    Antenistontel [utilizator]

    ?