VIDEO Noul arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, IPS Calinic, întronizat: "Aranjamentele nu merg" / A cerut presei să critice mai puțin Biserica

de I.H.     HotNews.ro
Duminică, 26 iulie 2020, 14:27 Actualitate | Esenţial


IPS Calinic Botosaneanul
Foto: basilica.ro
Noul arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, IPS Calinic Botoșăneanul, le-a transmis credincioşilor şi preoţilor, duminică, după slujba de întronizare de la Mănăstirea Sf. Ioan cel Nou, că ''aranjamentele nu merg'', susținând că va dovedi seriozitate în decizii şi bună-credinţă. De asemenea, el a cerut reprezentanților presei "să critice mai puţin" Biserica și să o ajute mai mult, pentru că "şi ei slujesc interesele acestui popor".

"Dincolo de temerile pe care le-aţi avut şi probabil le aveţi, veţi găsi în persoana mea un episcop cu care veţi putea lucra, respectând întru totul canoanele Sfinţilor Părinţi, legiuirile Bisericii. Aranjamentele nu merg. Totodată, vă asigur de seriozitate, promptitudine în decizie, de respect, evlavie şi bună cuviinţă şi aştept de la lucrătorii din ogorul Domnului răspuns la toate acestea prin oglinda sufletului. Faptele vor prima", a afirmat IPS Calinic, citat de Agerpres.

Arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor a spus că îşi va prezenta priorităţile "după o analiză pertinentă a stării de fapt" şi a dat asigurări că este deschis la nou, dacă nu este "lezată" mântuirea credincioşilor.

"Aţi aşteptat probabil să mă prindeţi în cuvânt, dar după cuvântul Mântuitorului dat apostolilor, am prudenţă (...). Dincolo de prezicerile unora din campania electorală, sunt deschis la nou numai dacă acel nou nu lezează mântuirea credincioşilor. Şi plec la drum având încrustată în suflet deviza Patriarhului Nicodim - <<Nimic pentru mine, totul pentru Biserică>>, dar şi cuvintele istoricului literar Constantin Loghin - <<Numai atunci când cu toţii ne vom simţi trup din trupul Bucovinei, durere din durerea ei, suflet din sufletul ei, suferinţă din suferinţa ei, numai atunci ne vom arăta vrednici de Bucovina>>", a transmis înaltul ierarh.

IPS Calinic a ţinut să mulţumească presei, solicitând în acelaşi timp reprezentanţilor acesteia "să ne critice mai puţin, dar să ne ajute mai mult, pentru că şi ei slujesc interesele acestui popor".



El a fost ales arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor în şedinţa din 21 iulie 2020 a Sfântului Sinod al BOR, după decesul Arhiepiscopului Pimen, infectat cu coronavirus.

IPS Calinic s-a născut pe 18 noiembrie 1957, în oraşul Iaşi. El s-a închinoviat la Mănăstirea Putna în martie 1980, iar în anul 1984 a fost tuns în monahism cu numele de Calinic.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9606 vizualizari

  • +22 (44 voturi)    
    Eu credeam .... (Duminică, 26 iulie 2020, 14:49)

    fdaniel [utilizator]

    Sau speram că va cere bisericii să se comporte astfel încât să nu dea motive pentru a fi criticată în presă ....
    (Da, am scris intenționat biserică cu “b” mic)
    • -5 (9 voturi)    
      Muste sau albine... (Luni, 27 iulie 2020, 10:34)

      luciannn [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Oricine greseste, dar daca din bune si rele iti sunt transformate in stiri doar greselile, poate este ceva de imbunatatit la directia editoriala...

      Jurnalistii sunt ca mustele, si intr-un camp de flori tot gasesc ei un rahat pe care sa se aseze, si ii vestesc apoi existenta in toata tara...

      Nu zic sa fie doar ca albinele, sa vada doar "florile", dar macar pe undeva pe la mijloc...
    • -2 (2 voturi)    
      nu te fa ca nu intelegi (Luni, 27 iulie 2020, 14:06)

      exis [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      azi, orice gest e interpretat si manipulat si imbracat in povestea pe care vrea sa o zica ziarul/televiziunea/trustul de presa. una e sa critici si alta sa asmuti!
  • +19 (43 voturi)    
    Extraordinar (Duminică, 26 iulie 2020, 14:52)

    Akylas [utilizator]

    Povesti de adormit copiii !
    Acesti paraziti platiti de noi toti au si pretentii, "presa sa critice mai putin biserica", nu le place critica.... In loc sa invete ceva din critica, se zbat s-o eradicheze.
  • +16 (26 voturi)    
    Interesele proprii first (Duminică, 26 iulie 2020, 16:07)

    Karnaval [utilizator]

    Asta e ceva nou: Interese poporului? Prostii!. Biserica nu le-a servit niciodata de la creearea ei, fie biserica ortodoxa sau catolica sau orica alte denominare. Biserica servest NUMAI interesele proprii. Ne puneti destul la culcare cu povestile inceputului, pastrati decenta si macar taceti din gura.
    • 0 (8 voturi)    
      La Intai Dembre 17 Interesele Narodului (Duminică, 26 iulie 2020, 18:38)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Karnaval

      Din URSS s au Unit cu “interesele” poporului din Romania ?

      https://basilica.ro/patriarhul-daniel-vizita-istorica-in-rusia-invitatia-a-fost-adresata-la-bucuresti-de-patriarhul-kirill/
  • +16 (22 voturi)    
    Deci (Duminică, 26 iulie 2020, 16:17)

    Tony_K [utilizator]

    Comunisti pana la moarte.
    • +2 (14 voturi)    
      Si (Duminică, 26 iulie 2020, 16:42)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      Inainte de comunisti, Legionari ai Garzi de Fier!
  • +7 (15 voturi)    
    Lumea va trăi bine prin reprezentanții ei. (Duminică, 26 iulie 2020, 17:07)

    asavreau [utilizator]

    Așa a fost comunismul și biserica continuă tradiția.
  • -3 (9 voturi)    
    califatul ortodox (Duminică, 26 iulie 2020, 17:12)

    Coresponedntu [utilizator]

    Sarlatanii barbosi sunt adevarati conducatori ai Romaniei inapoiate. Oamenii politici asculta de ei si 30 de ani de obscurantism religios au cheltuit miliarde de euro ce trebuiau dirijati spre constructia de spitale, finantarea R and D,i, autostrazi, scoli, asezaminte sociale . in schimb au luat calea templelor kitsch cu turle aurite ale puterii hotodoaxe....o armata de 15 mii trantori sarlatani platiti de la buget si nu din contributiile naivilor imprastie fake news ul vechi de 2000 de ani privind transformarea ape in vin, mersul pe apa si invierea decedatului dupa 3 zile de zacut in caldura Orientului mijlociu... nu trebuie desfintati pentru ca se transforma in victime ca pe vremea comunismului, dar ar trebui deconectati de la bugetul tarii si al primariilor...
  • -1 (7 voturi)    
    Biserica este a lui Hristos (Duminică, 26 iulie 2020, 20:13)

    Mag@ [utilizator]

    Biserica este a lui Hristos, vremelnic este administrata de catre oameni. Acei oameni, unii preoti, altii popi, au si ei pacatele lor. Sa nu ne asteptam ca acei preoti vor fi altfel decat societatea romaneasca. Intr-o tara in care aproape nimic nu functioneaza (invatamant, spitale, justitie etc) cum vreti sa fie preotimea altfel? Acei preoti nu sunt din popor? Nu noi ii corupem? Nu noi ii ispitim? Nu vor fi altfel decat oglinda societatii in care traim. E bine sa le amintim ca gresesc, ca ar trebui sa fie imaculati, dar atata timp cat noi ii corupem si ispitim nu vor fi. Daca din 100 de medici sau 100 de judecatori gasim 2-3 care pun suflet in ceea ce fac, tot atatea preoti vom gasi. Asta-i realitatea.
  • +2 (8 voturi)    
    Nu (Duminică, 26 iulie 2020, 22:43)

    My50cents [utilizator]

    Stiti ce a declarat cand a fost ales ?
    CiteZ:
    Vă asigur de toată dăruirea mea în slujirea eparhiei pentru care am fost ales şi unde împreună cu PS Damaschin, cu preoţii şi credincioşii de acolo, vom încerca să reparăm legăturile ortodoxiei care au fost rupte de schismele şi dezbinările consumate ca rezultat al libertăţii de ex­pri­­mare de după 1989 respectând totodată cu toată seriozitatea canoanele rânduite de sfinţii părinţi, legiuirile bisericii, precum şi hotărârile Sfântului Sinod

    Ca rezultat al libertatii e exprimare ����������