Consiliul Secuiesc organizeaza miercuri un miting pro-Kosovo in Sfantu Gheorghe

de M.Z.     HotNews.ro
Luni, 18 februarie 2008, 14:44 Actualitate | Esenţial


Conducerea Consiliului Secuiesc - Scaunul Sfantu Gheorghe va organiza miercuri dupa-amiaza un miting de simpatie fata de decizia Kosovo de proclamare a independentei, scrie Gandul, citand agentia Mediafax. Potrivit sursei citate, mitingul va avea loc in Parcul Central Elisabeta din Sfantu Gheorghe, la statuia Libertatii.

Potrivit Mediafax, preluata de Gandul, Consiliul Secuiesc a depus luni o cerere catre autoritatile competente pentru ca miercuri, la orele 17.00, sa poata fi organizat acest miting.

Ferencz Csaba, vicepresedintele Consiliului Secuiesc, a declarat pentru HotNews.ro ca, pe langa mitingul de miercuri, Consiliul le cere localnicilor sa aprinda cate o lumanare in semn de simpatie cu Kosovo.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1863 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    E dreptul lor (Luni, 18 februarie 2008, 14:58)

    Un roman anonim [anonim]

    Dar sunt tare curios sa aflu numarul participantilor. Iar daca intreprind mai mult decat un miting pasnic asunt motive pentru a dizolva acea formatie politica pentru actiuni anticonstitutionale.
  • +4 (4 voturi)    
    Le trebuie o lectie (Luni, 18 februarie 2008, 15:01)

    ictin [anonim]

    Ma gandesc de ce nu le da statul roman la ungurii astia idioti (si nu ma refer la toti unguri, ci doar la cei idioti, ca sunt si multi unguri care nu au treaba cu dobitocii astia). Sa le dea 1 an de zile autonomie. Dar in timpul anului asta sa ii si izoleze complet. Adica daca tot vor autonimie, sa isi produca singuri energie electrica, termica, mancare si alte chestii, iar pe tot ce intra si tot ce iese din regiunea lor sa plateasca taxe serioase statului roman. Ca daca sunt asa de destepti or sa se descurce ei, si nici liderii UDMR nu or sa obtina ce vor cu adevarat din autonomie si anume taierea masiva a padurilor si vinderea bustenilor ca sa isi umfle ei buzunarele. Plus, invatamantul in scolile romanesti va fi obligatoriu cu plata pt. toti ungurii din regiunea autonoma si tot asa. Sa ii vedem atunci, le mai arde de autonomie, independenta si alte tampenii, sau or sa prefere sa aiba burtile pline si curent la bec?
    • +1 (1 vot)    
      RE: Le trebuie.... (Luni, 18 februarie 2008, 15:12)

      Unul [anonim] i-a raspuns lui ictin

      100% CORECT !
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Luni, 18 februarie 2008, 15:14)

      serban [anonim] i-a raspuns lui ictin

      e ca si cum rusia n-ar mai da gaze romaniei pentru ca suntem independenti fata de ei.
    • 0 (0 voturi)    
      Autonomie si nu independenta totala (Luni, 18 februarie 2008, 15:32)

      iancu [anonim] i-a raspuns lui ictin

      A mai fost autonomie pe acolo si nu era problema pentru unitatea tarii! Mai sunt si alte autonomii in UE (vezi Spania, Italia, Belgia etc.) si cei de acolo traiesc bine mersi.
      De ce ar fi o problema din nou o autonomie locala, economica in secuime daca o sa functioneze ca persoana juridica, deci o sa plateasca pentru tot ce cumpara si o sa fie platiti pentru tot ce reusesc sa vanda.
      Ministerele de exterene, aparare tot la Bucuresti ar fi. Iar moneda nationala tot Euro va fi peste cativa ani :-)
  • -2 (2 voturi)    
    Cati primitivi or mai fi in Romania ? (Luni, 18 februarie 2008, 15:14)

    Vinetou [anonim]

    Ei nu au aflat ca Romania a fost primita in UE si NATO...

    Ei inca traiesc visand la bastionul dela rasarit si la derbedeii sarbi (similari cu securistii romanai) care au distrus o tara care acum 20 ani era inca OK si mersi destul de bine...
  • 0 (0 voturi)    
    Asa si (Luni, 18 februarie 2008, 15:16)

    Panik [anonim]

    Asa si ? De ce tocmai minoritatea maghiara vrea un astfel de meeting? Eu nu inteleg..
  • 0 (0 voturi)    
    Proasta inspiratie (Luni, 18 februarie 2008, 15:16)

    Radu [anonim]

    in tot teatrul asta, baietii din scaun au uitat ca de obicei, lumanarea se aprinde la inmormantari,.,,
    • 0 (0 voturi)    
      Sarbatoare (Luni, 18 februarie 2008, 16:08)

      iancu [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Si de Craciun, care este o sarbatoare sfanta ce aduce lumina in sufletele noastre.
      Deci se sarbatoreste Nasterea Sfanta.
  • +1 (1 vot)    
    Furtuna intr-un pahar cu apa (Luni, 18 februarie 2008, 15:33)

    Razvan007 [utilizator]

    Ne-am descurcat cu ungurii mai demult si ne vom descurca si in viitor.

    Daca ungurii fac prostia sa se radicalizeze atunci la fel vor face si romanii. Cel mai bine este sa traim in buna pace, dar daca nu se poate, cei care se opun convieturii impreuna vor fi exterminati (la fel cu trebuie procedat cu orice fel de radical - indiferent de natie)
  • +1 (1 vot)    
    dar, romanii sunt multumiti? (Luni, 18 februarie 2008, 15:45)

    judex [anonim]

    Dar, guvernantii....sunt multumiti de cum o duc romanii si ungurii?
  • -1 (1 vot)    
    Dar, dragi cetnici & matelotzi, (Luni, 18 februarie 2008, 16:11)

    Paralaxa [anonim]

    Ce facem cu Axa??? Axa Bucurreshti-Londra-Uashinton... Unde-i Axa? Ne pierdem de Axa!
  • +1 (1 vot)    
    Ce treaba au (Luni, 18 februarie 2008, 16:36)

    Bozo [anonim]

    secuii cu albanezii sau sarbii? Acum daca altii fac un lucru trebuie sa-l imite si ei? Pai e o diferenta ca de la cer la pamant intre situatiile lor. Ei n-or sa fie niciodata o alta tara.
  • 0 (0 voturi)    
    Scaunul secuiesc (Luni, 18 februarie 2008, 19:06)

    Autonom [anonim]

    Conducerea Consiliului Secuiesc - Scaunu' Sfantu Gheorghe sa nu uite sa ia scaunul cu ei la plecare...

    ...oricum e buna ideea cu lumanarea pentru Kosovo.
  • +1 (1 vot)    
    consiliul secuiesc (Luni, 18 februarie 2008, 19:31)

    vichi [anonim]

    consiliul secuiesc se va intruni in curand la Budapesta sa in Ural (de unde au venit) pt ca Romania va retrage cetatenia celor doritori de autonomie si ulterior ii va expulza pt a rezolva curat definitiv problema asta
  • 0 (0 voturi)    
    ungurii (Luni, 18 februarie 2008, 20:56)

    Popescu Victor [anonim]

    Lasaisa viseze caci cu visele raman
  • 0 (0 voturi)    
    scaun (Marţi, 19 februarie 2008, 10:26)

    x [anonim]

    Cat despre scaun, sa traga apa ca pute...
  • 0 (0 voturi)    
    O problema ELUDATA nu insemna ca NU EXISTA! (Miercuri, 20 februarie 2008, 17:33)

    Mirciuc [utilizator]

    De dupa '89 o problema mai veche a organizarii administrativ teritoriale NU S-A REZOLVAT.
    A fost pusa pe tapet odata cu NOVAIA CONSTITUTZIA, dar dupa aceea iute sub pres.

    De ce?

    NOVAIA KLASSA POLITIKA nu si-a insusit tot ce dorea si structurili serviciilor nu trebuiau zdruncinate ca altfel nu puteau sa lucreze spre ADORMIREA NEAMULUI, ca de de aia s-a decretat drept imn national DESTEAPTATE ROMANE!.

    Si cu atit mai mult se stia ca frictiunile interetnice se vor pernanentiza astfel, de unde si ascendenta a doua partide etnice - UDMR si PRM.

    Si mai sunt multe de spus, dar stiu eu le va intelege cineva, si le va lua in serios?