Rm. Vâlcea: 18.000 de candele aprinse în cimitir din dispoziția primarului. Poliția anchetează cazul

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 19 aprilie 2020, 15:46 Actualitate | Esenţial


Lumanari Ramnicu Valcea
Foto: Facebook
Cimitirele din Râmnicu Vâlcea au fost deosebit de luminate în Noaptea de Înviere. 18.000 de candele au fost aprinse, deşi, potrivit ordonanţelor militare, accesul în cimitire este permis doar pentru oficiarea slujbelor de înmormântare, iar numărul participanţilor este de maximum opt persoane, notează Mediafax.

Primarul oraşului, Mircia Gutău, a cumpărat din banii lui lumânările, iar acestea au fost aprinse de angajaţii cimitirelor.

„Am făcut noi un efort pentru ei şi am pus noi lumină pentru ei”, a spus un angajat al cimitirului.

Primarul oraşului Râmnicu Vâlcea spune că a vrut să-i ajute pe oameni să respecte o tradiţie veche de sute de ani.

„Cred că e şi un semn de respect pentru înaintaşii noştri pentru că, dacă nu ne respectăm înaintaşii, nu avem niciun viitor”, a explicat primarul oraşului Râmnicu Vâlcea, Mircia Gutău.

Poliţia verifică acum dacă gestul primarului a încălcat legea.

„Poliţiştii efectuează verificări pentru stabilirea cu exactitate a celor întâmplate, urmând să fie luate măsurile legale care se impun. Din informaţiile pe care le avem la momentul de faţă, se pare că lumânările ar fi fost aprinse de personalul administrativ din cadrul cimitirelor, persoane care se aflau la locul de muncă”, explică purtătorul de cuvânt IPJ Vâlcea, Cătălin Udrea.

Localnicii nu au voie în cimitire, iar forţele de ordine supraveghează şi cele 11 cimitire din oraş.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7270 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    primarul din valcea (Duminică, 19 aprilie 2020, 16:12)

    tcvl [utilizator]

    de aia nu mai poate Gutau, de amenda ... Uite cum face campanie si prin faptul ca scrieti voi aici ce e posibil sa pățească. Poate se supără și se duce iarăși la CEDO
  • -3 (9 voturi)    
    o tara plina de prosti si idioti... (Duminică, 19 aprilie 2020, 16:13)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    o tara plina de prosti si idioti...
    • +1 (1 vot)    
      Care imediat îți dau cu „-”! (Duminică, 19 aprilie 2020, 17:43)

      Raoke [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Pentru că nu suportă adevărul. Unii trimit sateliți pe orbită iar rrrumânii descoperă focul.
    • -2 (4 voturi)    
      Mare noroc! (Duminică, 19 aprilie 2020, 17:47)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Că ești tu genial.

      Pdntru cultura ta generală idioți sunt ăia care trăiesc ascunși în hrubele lor ca șobolanii, fără nico umbră de spiritualitate. Al căror unic ideal în viață e să trăiască asemeni animalelor satisfăcându-și exclusiv necesitățile primare, pentru că altele oroicum nu au.
  • +1 (7 voturi)    
    cam astea sint prioritatile la romani (Duminică, 19 aprilie 2020, 16:35)

    stupidu [utilizator]

    bine ca pentru medici trebuie sa donam bani ca sa-si cumpere echipamente de protectie si ventilatoare si voi aruncati banii pe lumanari? ce naiba, le ramasesesra pe stoc la popi, n-au avut vinzari in ultima luna si cineva trebuia sa le cumpere?
    • -3 (5 voturi)    
      Da, evident (Duminică, 19 aprilie 2020, 17:44)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui stupidu

      Tu cât ai donat pentru echparea medicilor din România? Nu-i greu de ghicit: Răspunsul corect e NIMIC.

      Te freacă însă grija donațiilor altora...
    • +1 (3 voturi)    
      Ți-e clar că toata armata de asistați burtoși (Duminică, 19 aprilie 2020, 17:45)

      Raoke [utilizator] i-a raspuns lui stupidu

      și cu bărbi îi vor face campanie premarelui care este!!
    • 0 (0 voturi)    
      ai citit (Luni, 20 aprilie 2020, 9:13)

      Loyola [utilizator] i-a raspuns lui stupidu

      dar nu ai inteles nimic .
      Omul a cumparat din banii lui lumanarile. Trebuie sa-ti dea tie socoteala cum isi cheltuie banii?