UPDATE Adunările Generale al judecătorilor şi procurorilor din CSM, convocate pentru puncte de vedere privind pensia de serviciu

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 16 ianuarie 2020, 17:30 Actualitate | Esenţial


Sediul CSM
Foto: Agerpres
Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) anunţă că Adunările Generale al judecătorilor şi procurorilor au fost convocate în 21 ianuarie pentru formularea unor puncte de vedere privind "iminenta abrogare" a pensiei de serviciu.

Potrivit CSM, Secția pentru judecători a hotărât joi convocarea Adunărilor Generale ale judecătorilor de la judecătorii, tribunale și curți de apel în 21 ianuarie, la ora 12.00, pentru a formula un punct de vedere motivat privind "iminenta abrogare a dispozițiilor legale care consacră pensia de serviciu, din perspectiva încălcării independenței și afectării statutului constituțional al judecătorilor".

​De asemenea, Secția pentru judecători a hotărât sesizarea Rețelei Europene a Consiliilor Judiciare și a Consiliului consultativ al Judecătorilor Europeni "din perspectiva afectării statutului judecătorilor ca efect al potențialei abrogări a dispozițiilor legale privind pensia de serviciu, în vederea transmiterii unui punct de vedere".

Și Secția pentru procurori a hotărât convocarea Adunărilor generale ale procurorilor, tot în 21 ianuarie, la ora 12.00, pentru a formula un punct de vedere pe aceeași temă.

De asemenea, Secţia pentru procurori a hotărât sesizarea Reţelei Europene a Consiliilor Judiciare şi a Consiliului Consultativ al Procurorilor Europeni din perspectiva afectării statutului procurorilor ca efect al potenţialei abrogări a dispoziţiilor legale privind pensia de serviciu, în vederea transmiterii unui punct de vedere.

Proiectul de lege al PNL, care a primit avizul favorabil în Comisia de Muncă, propune eliminarea pensiilor de serviciu pentru deputaţi şi senatori, judecători şi procurori, personalul auxiliar de specialitate al instanţelor judecătoreşti şi al parchetelor, poliţişti, funcţionari publici cu statut special, funcţionari publici parlamentari, pentru membri ai corpului diplomatic şi consular al României, membri ai Curţii Constituţionale şi personalul aeronautic civil navigant profesionist din aviaţia civilă din România, cu excepţia pensiilor militare. Liberalii susțin menținerea pensiilor speciale doar pentru militari deși, inițial, aceștia au pledat și pentru păstrarea beneficiilor și pentru magistrați.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1868 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    :) (Joi, 16 ianuarie 2020, 17:36)

    /./ [utilizator]

    Pot ei sa sesizeze ce vor, poporul roman e suveran si el stabileste daca o categorie merita sau nu.Mizeriile astea de magistrati sunt niste JEGURI de oameni.
  • +13 (13 voturi)    
    Banul...masura tuturor lucrurilor... (Joi, 16 ianuarie 2020, 17:38)

    morometu [utilizator]

    Dar cand justitia a fost terfelita, schingiuita, calcata pe principiile fundamentale, nu s-au putut sesiza???
    Nu pensia de serviciu deranjeaza ci ...modul ei de calcul. Cele mai mari sporuri adunate, calculate si impartite la o scurta perioada. Si se mai si indexeaza...
    Adica nu dreptul ci modul smecheresc de calcul...
    • +5 (5 voturi)    
      Asti sunt (Joi, 16 ianuarie 2020, 17:54)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui morometu

      Adeptii lui Savonea, niste corupti ca ea, inhaitati cu hotii si criminalii. NU MERITA NICI MACAR UN SCUIPAT. CSM este o RUSINE NATIONALA.
    • +1 (1 vot)    
      Perfect (Joi, 16 ianuarie 2020, 20:01)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui morometu

      Asta e - hotia la ea acasa - asta e CSM asta e Justitia romaneasca.
      Pai sa calculam la toti asa pensiile ultimul an - ca toti patronii si-ar face pensii dupa bunul plac.
      Jos mana de pe banii nostrii ‚d-lor‘ procurori.
      • 0 (0 voturi)    
        Macar un minim de rationament economic (Joi, 16 ianuarie 2020, 20:42)

        morometu [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

        Modul de calcul nu este deloc justificat din punct de vedere economic. De ce pensia minima de intretinere este plafonata? De ce nu este mereu indexata? Cat ai fost in serviciu ai fost platit regeste , ai acceptat salariul, ai contribuit si primesti o pensie ca toti angajatii. De rest, daca vrei o recompensa(?) se pot gasi probabil niste motivatii pentru niste bareme, sume fixe plafonate, pe categorii dar nu...japca! Dupa ce ca este platita din bugetul national mai este si anacronica: mult mai mare decat un salariu! DE CE?
  • +5 (5 voturi)    
    Niste nesimtiti (Joi, 16 ianuarie 2020, 17:53)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Procurorii corupti din CSM, complici ai hotilor, sesizeaza ca vor penii speciale NESIMTITE, pensionari anticipate, salarii uriase platite de prostime in vreme ce ei au fost s sunt cei care au distrus JUSTITIA in favoarea criminalilor si infractorilor pe care ii apara. RUSINE gunoaielor!
  • +6 (6 voturi)    
    Putregaii (Joi, 16 ianuarie 2020, 18:23)

    Tony_K [utilizator]

    Gandacii tot gandaci.
  • +4 (4 voturi)    
    de ce (Joi, 16 ianuarie 2020, 19:02)

    zigot [utilizator]

    nu incercati un sondaj al romanilor privind acest
    aspect decat sa va plangeti "inaltei porti"
    cine plateste(suporta costurile) ar trebui sa fie
    intrebat mai inainte.
  • +2 (2 voturi)    
    ce derbedei, in loc sa-i incrimineze pe cei care (Joi, 16 ianuarie 2020, 19:59)

    hopsinoi [utilizator]

    au permis jaful national pensii speciale, astea vor sa ciordeasca in continuare.

    toti suntem egali, sa se aplice principiul contributitivatatii.

    ce derbedei!!
  • 0 (0 voturi)    
    Pe vremea lui Boc cand s-au taiat salariile si au (Joi, 16 ianuarie 2020, 20:49)

    ty [utilizator]

    fost desfintate pensiile speciale singuri care ai scapat au fost magistratii printr-o hotarare CCR. Halal solidaritate.

    Mai de carand cand s-au intalnit la Sibiu liderii UE au emis o Declaratie in care unul dintre puncte zicea asa:
    "Vom respecta întotdeauna principiul echității, nu doar pe piața muncii, ci și în serviciile sociale, în economie sau în transformarea digitală. Vom reduce într-o mai mare măsură diferențele dintre noi și îi vom ajuta întotdeauna pe cei mai vulnerabili din Europa, punând oamenii pe primul loc, și nu politica."
    Evident asta nu-i pentru speciali . . .
  • 0 (0 voturi)    
    Judecătorii șpăgari (Joi, 16 ianuarie 2020, 22:58)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    spun ce este just și ce nu.

    S-a dovedit și am judecat.