Interzicerea cumulului pensie-salariu: Excepțiile propuse de ministrul Muncii - cei cu pensii mici, aleșii și judecătorii CCR

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 13 decembrie 2019, 22:05 Actualitate | Esenţial


Salariu
Foto: Pro TV
Ministrul Muncii, Violeta Alexandru, le-a prezentat membrilor Executivului, vineri seara, propunerile sale privind interzicerea cumulului pensiei cu salariul în sistemul public, excepție făcând cei cu pensie mai mică decât salariul minim brut, aleșii locali și naționali, precum și judecătorii CCR, informează Mediafax.

„Am propus Cabinetului să analizăm oportunitatea prevederilor legate de interzicerea cumulului pensiei cu salariul în sistemul public, în sensul în care am propus un mecanism pentru stabilirea modului în care, în mod obiectiv, o persoană să poată alege între pensie și salariu în condițiile în care salariul este din sistemul public”, a declarat Violeta Alexandru.

Ea a precizat că opțiunea ar urma să se facă în 15 zile, fiind la latitudinea persoanei să opteze între pensie și salariu.

De asemenea, a prezentat excepțiile acestei interziceri.

„Am propus ca cei a căror pensie nu depășește salariul minim brut pe țară să poată realiza acest cumul, astfel încât să nu afectăm categorii care au un nivel de venit redus. Am stabilit faptul că aceste prevederi nu vor fi aplicate astfel încât să fie afectat un drept, cum este dreptul de a fi ales, așa cum spun și hotărâri ale CCR. Cu alte cuvinte am ținut cont de hotărârile Curții și am explicat că ele nu se pot aplica aleșilor din plan centra și local, respectiv judecătorilor CCR”, a mai spus ministrul Muncii.


Ministrul Muncii Violeta Alexandru a anunțat în urmă cu o săptămână că lucrează la un proiect de lege prin care să fie interzis cumulul pensiei cu salariul la stat, ea precizând că în foarte scurt timp va prezenta în guvern o „propunere coerentă în acest sens”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















9005 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    am ajuns sa ne fie frica de CCR (Vineri, 13 decembrie 2019, 22:13)

    omul.rau [utilizator]

    7 din cele 9 jeguri au si salariu si pensie -> cumuland circa 10 mii euro !!! pe luna

    Hotnews, de ce nu publicati salariile + pensiile trantorilor?
    • +11 (11 voturi)    
      tocmai de ce judecatorii ccr????? (Vineri, 13 decembrie 2019, 23:56)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui omul.rau

      au patru perechi de .... ??

      nu se mai satura pur si simplu, imi este scarba de ce privilegii isi dau si NU fac nimic pt RO.

      jeguri in forma continuata
  • +13 (13 voturi)    
    . (Vineri, 13 decembrie 2019, 22:14)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    "Cu alte cuvinte am ținut cont de hotărârile Curții și am explicat că ele nu se pot aplica aleșilor din plan central și local, respectiv judecătorilor CCR"

    :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
    • +15 (15 voturi)    
      . (Vineri, 13 decembrie 2019, 22:37)

      Alexos [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

      Judecatorii CCR nu sunt nici macar alesi. Sunt numiti pe criterii politice.
    • +9 (9 voturi)    
      Alesii si CCR (Vineri, 13 decembrie 2019, 23:18)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

      "Am propus ca cei a căror pensie nu depășește salariul minim brut pe țară să poată realiza acest cumul, astfel încât să nu afectăm categorii care au un nivel de venit redus"

      Saracii alesi si CCRisti comunisti. Au venit redus, probabil 900 lei pe luna la juma' de norma.

      Eu zic sa le triplam salariul si pensia. Ca sa se comepnseze. Merita si ei tinand cont ca 30 de ani au avut numai binele nostru in prim plan.
  • +11 (11 voturi)    
    Poftim? (Vineri, 13 decembrie 2019, 22:27)

    Alexos [utilizator]

    Adica unii sunt mai egali decat altii? Adica mituim CCR? Adica politicienii, judecatorii politicieni, parlamentarii, primarii si alte gajganii din politica pot cumula pensia cu salariu pentru ca sunt mai egali decat altii? Astia sunt mai rai decat pesedeii.....
  • +10 (10 voturi)    
    cumulare pensie cu salariu (Vineri, 13 decembrie 2019, 22:34)

    Rodco [utilizator]

    Judecatorii CCR nu sunt alesi, ei sunt numiti. De ce sa aiba drept la cumul? Poate dna.ministru mai analizeaza aceasta problema.
  • +11 (11 voturi)    
    P.N.L. = P.S.D. !!!! SAU MAI RĂU!!! (Vineri, 13 decembrie 2019, 22:41)

    Tayen [utilizator]

    Tare mă tem că ăștia vor fi mai ticăloși ca pesedeii!
    Nu mai interziceți nimic, atunci, nenorociților!!!
    PRĂPĂDIȚI „POLITICIENI”!!!!
  • +8 (8 voturi)    
    PUNGASIE Marca CCR ! (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 0:37)

    danmarian [utilizator]

    Salarii Uriase ! Pensii NESIMTITE ! Le mai si cumuleaza PUNGASII ! Si lepadaturile astea - care fura parale cu nesimtire au pretentia sa fie "cei mai cei mai" judecatori ! Rahati politici !
  • +9 (9 voturi)    
    Aceste exceptii pot fi evitate (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 6:56)

    tontu [utilizator]

    E foarte simplu: pe listele partidelor sa numai apara pensionari sau persoane care se vor pensiona in timpul mandatului. Aceasi treaba si la CCR. Mai mult decat atat faptul ca suntem in situatia de azi se datoreaza in mare parte pensionarilor, fie ca sunt alegatori fie ca sunt alesi.
  • +10 (10 voturi)    
    Singurul (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 8:05)

    Mihai Duculet [anonim]

    lucru bun e schimbarea constitutiei,legi mai putine si mai clare,desfiintarea CCR ,totul printr-un referendum. Am avut si eu un proces pe care l-am pierdut si cand am citit sentinta (vreo 6 pagini) abia pe ultima am inteles verdictul...Restul o vorbarie goala, de neinteles si care ne costa prea scump!
  • +6 (6 voturi)    
    Cei aleși pot alege să nu fie aleși (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 12:57)

    hic sunt leones [utilizator]

    A spune că este afectat dreptul aleșilor de a cumula pensia cu salariul/indemnizația este ca și cum ai spune că este afectat dreptul celui care are autoturism de a conduce, dacă-l pui să aibă permis auto.
    Orice om poate să aleagă să nu fie ales; odată ce alege să ocupe o funcție de demnitate publică, trebuie să respecte anumite obligații: să nu aibă altă funcție, să-și exercite funcția în interesul cetățenilor etc la care adăugăm obligația de a-și suspenda pensia.
    Dacă nu-i convin condițiile, n-are decât să rămână pensionar; e atât de simplu.
  • +6 (6 voturi)    
    rusinea lor (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 12:59)

    anion [utilizator]

    Atitudinea doamnei ministru de a excepta judecatorii CCR de la cumulul pensiilor cu salariul o gasesc justificata. Cu aceasta ocazie magistratii trebuie sa le fie rusine in situatia in care se afla, cand majoritatea cu venituri mici este acceptata si tocmai ei, nababii tarii, cu venituri de peste 40000 lei/luna sunt exceptati! ma astept deci ca CCR sa reactioneze si sa-i includa in legea cumulului pensiei cu salariul si pe ei.
  • +3 (3 voturi)    
    Dragi CCR-isti (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 23:08)

    dincannes [utilizator]

    … cit de jalnici sunteti ! Va mariti veniturile fara acordul romanilor.
    Faceti sondaje, referendum, daca chiar nu credeti ca lumea nu mai are incredere in deciziile dumneavoastra.
    .