Ministerul Justiției vrea ca BOR să se implice în reintegrarea socială a foștilor deținuți / De ce n-a reușit statul să-i recupereze pe condamnați - noua strategie a lui Predoiu DOCUMENT

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Joi, 12 decembrie 2019, 18:39 Actualitate | Esenţial


Închisoare
Foto: Pixabay
 documente
(12 Dec 2019) DOC, 466KB
Nici unul dintre cei peste 20.000 de deținuți nu au urmat în 2017 și 2018 un curs de calificare profesională în cadrul proiectelor cu finanțare europeană, în vreme ce în programele agențiilor de ocupare a forței de muncă au fost incluse mai puțin de 700. În 2014 numărul acestora depășea 2.000. Asta în condițiile în care calificarea profesională reprezintă una dintre condițiile de bază care contribuie la reintegrarea foștilor deținuți, contribuind la scăderea gradului de recidivă.

Concluziile sunt cuprinse în Strategia națională de reintegrare socială a persoanelor private de libertate 2020-2024, lansată în dezbatere publică de Ministerul Justiției.

Potrivit documentului, la nivelul primului semestru al lui 2019, 65,23% dintre deținuți au declarat că nu dețineau o meserie/profesie, iar 74,77% au declarat că nu aveau o ocupație.

„Calificarea/recalificarea profesională reprezintă una dintre condițiile de bază care contribuie la reintegrarea post-detenție, asigurând foștilor deținuți oportunitatea identificării unui loc de muncă, implicit și a unei surse de venit, în măsură să susțină independența individuală. Pentru concretizarea acestui obiectiv, este necesară asigurarea unei orientări profesionale și vocaționale mai bune a deținuților, astfel încât oferta de formare profesională să fie în acord cu cerințele pieței muncii și cu nivelul de studii al persoanelor private de libertate. În acest sens, se impune elaborarea, anual, la nivelul sistemului penitenciar, a unui plan de formare pentru persoanele private de libertate, care să fie analizat și inclus în planul de formare profesională al Agenției Naționale de Ocupare a Forței de Muncă”, se arată în strategie.

Ministerul Justiției atrage atenția că pentru depășirea perioadei critice post-detenție, care prezintă un risc ridicat de recidivă, este necesară existența unor structuri care să aibă în atribuții preluarea persoanelor care se liberează, să ofere servicii integrate, specializate și să monitorizeze cazurile preluate. În afară de autoritățile locale, în rețeaua de suport ar trebui incluse pe lângă serviciile sociale, voluntari, poliția comunitară, organizații neguvernamentale, agenți economici, dar și reprezentanți ai Bisericii.

„Având în vedere procentul crescut al populației de rit ortodox (89,57% din persoanele custodiate), implicarea Bisericii Ortodoxe Române, alături de reprezentanții altor culte religioase recunoscute la nivel național, este relevantă și din perspectiva acţiunilor de diminuare a marginalizării sociale și de sprijinire a persoanelor care au executat pedepse privative de libertate, la întoarcerea în mediul de provenienţă. Colaborarea preotului capelan de penitenciar cu parohiile, centrele social-filantropice și mănăstirile ortodoxe, prin valorificarea reţelei de suport social-filantropic a BOR, ar putea contribui semnificativ la susţinerea persoanelor aflate în detenţie, care urmează să revină în comunităţile de provenienţă”, se arată în Strategie.

Printre problemele identificate la ieșirea din penitenciar sunt: lipsa actelor de identitate, dificultăți privind revenirea în familie și comunitate, lipsa unei locuințe/unui adăpost, lipsa resurselor financiare/lipsa hranei sau a îmbrăcămintei, dificultăți privind accesul pe piața muncii, în contextul existenței cazierului judiciar și lipsa de suport din partea comunității.

Foștii deținuți au la dispoziție, după părăsirea penitenciarului, două săptămâni să reușească, susțin autorii unui studiu citat în strategie.

Criminalitatea și recidiva pe un trend descendent

Potrivit documentului Ministerul Justiției, 2018 a fost al șaptelea an consecutiv în care criminalitatea sesizată a scăzut la nivel național (-2,4% față de anul 2017), înregistrând cea mai mică valoare din ultimii 11 ani.

Referitor la tipul faptelor săvârșite, în perioada 2014 – 2018, un trend descrescător a fost înregistrat pentru infracțiunile de tâlhărie și furt, în anul 2018 fiind înregistrată cea mai mică valoare din ultimii 11 ani, în scădere pentru al șaselea an consecutiv (-11,7%, în primul caz, respectiv -4,8% în al doilea caz, față de anul 2017).

Conform datelor înregistrate în statistica judiciară, din totalul de 32.304 persoane condamnate definitiv în anul 2018, în cazul a 1.374 s-a reținut starea de recidivă. Cele mai multe infracțiuni săvârșite de recidiviști sunt: furtul calificat (319), conducerea unui vehicul fără permis (184), furtul (153), tâlhăria calificată (76) și lovirea sau alte violențe (59).

Din perspectiva ratei de recidivă, în țara noastră, în prezent, nu există evidențe specifice – din cauza absenței unui cadru formal de reglementare a obligațiilor de monitorizare a persoanelor care părăsesc sistemul penitenciar. Raportat la datele gestionate de Administrația Națională a Penitenciarelor, analiza statistică a informațiilor privind ponderea deținuților recidiviști, din populația carcerală generală, a indicat, în ultimii 10 ani, un trend relativ descendent, astfel: 44,82% (2009), 44,93% (2010), 45,87% (2011), 45,78% (2012), 45,78% (2013), 43,00% (2014), 40,33% (2015), 38,27% (2016), 38,37% (2017), 38,44% (2018), se mai arată în document.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3897 vizualizari

  • +9 (29 voturi)    
    Care „stat” vrea asta??? (Joi, 12 decembrie 2019, 18:44)

    prec [utilizator]

    Eu aș vrea, mai degrabă”, ca toate cultele să fie decuplate de la buget, popii să plătească impozite și religia să fie scoasă din școli.
    Ăștia sunt normali la cap? Ce să facă o instituție anacronică și parazitară?
    • +2 (10 voturi)    
      Daca ai citi (Vineri, 13 decembrie 2019, 7:30)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Codul fiscal si nu opinii pe FB ai vedea ca BOR plateste impozit.
      • -2 (8 voturi)    
        tipic (Vineri, 13 decembrie 2019, 11:38)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Anges

        "“clădirile care, prin destinație, constituie lăcașuri de cult, aparținând cultelor religioase recunoscute oficial și asociațiilor religioase, precum și componentelor locale ale acestora, cu excepția încăperilor folosite pentru activități economice”, potrivit Legii nr. 227/2015."

        Verifica si tu minciunile care le citesti pe basilica.ro, faptul ca minciunile vin de la unii care cred cu tarie ca serpii vorbesc ar trebui sa iti dea de gandit!
        • +2 (2 voturi)    
          N-are logica citatul (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 2:07)

          Iomen [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

          Ai uitat predicatul...
  • +1 (15 voturi)    
    excelent ! (Joi, 12 decembrie 2019, 18:47)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    Carnatii astia numa de bairam se ocupa !
  • 0 (20 voturi)    
    brava popor inovator (Joi, 12 decembrie 2019, 19:24)

    moka [utilizator]

    daca e asa bine la BOR, pai eu zic sa incepem direct din clasa 1 cu educatie in spirit religios si gata. Nu mai facem altceva.
    Daca BOR e cheia, asta e!
    • -9 (9 voturi)    
      adica (Joi, 12 decembrie 2019, 20:17)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui moka

      macar sa ne educe bine de la inceput, sa nu mai ajunga oameni la puscarie.
  • +1 (15 voturi)    
    Tov. Predoiu!!! (Joi, 12 decembrie 2019, 19:47)

    ABBV [utilizator]

    Nu nu nu, e total gresit !!! Parazitii nu au ce cauta in politica ! Nu le scrie cartea "Daţi cezarului cele ce sunt ale cezarului, şi lui Dumnezeu, cele ale lui Dumnezeu”. ? Sau e doar pe hartie pentru fraieri?
    Asta inseamna politica de drepta la voi ? Bataie de joc de banul public ! Sau trebuie intarita institutia eventual sa aiba si un brat radical, care nu are nici un fel de frica sa actioneze impotriva celor de alta parere?
  • +3 (19 voturi)    
    predescu asta e noul orlando... (Joi, 12 decembrie 2019, 20:32)

    qwerasdf [utilizator]

    biserica nu are ce cauta in administrarea unui stat modern, astia de la bor trebuie aruncati intr-un coltisor si uitati acolo pana vor incepe sa plateasca taxe asa cum facem toti!
  • -2 (12 voturi)    
    Calugarie (Joi, 12 decembrie 2019, 21:13)

    Nicolae Florin Pasca [anonim]

    Poate se calugaresc
  • +3 (15 voturi)    
    BOR se ..implica..... (Vineri, 13 decembrie 2019, 6:25)

    gigiN [utilizator]

    ....exclusiv acolo unde mai poate...ciuguli niste milioane de euroi pentru "pre-smeritii "sai sefi.
  • -2 (12 voturi)    
    “ BOR, ar putea contribui” (Vineri, 13 decembrie 2019, 7:23)

    Alui [utilizator]

    1. Statul nu poate da ordine BOR, desi din punctul meu de vedere trebui din moment ce statul plateste salariile BOR.
    2. BOR nu poate fi pusa pe picior de egalitate cu institutiile statului, e institutie privata.
    3. In document i se cere BOR sa furnizeze informatii statului despre detinuti. Aberant!

    “ Activități
    III.1.3. Furnizarea informațiilor necesare instituțiilor și autorităților administrațiilor publice locale, pentru continuarea acordării de asistență persoanelor care au executat pedepse sau măsuri privative de libertate

    Responsabil

    ANP
    (inclusiv colaborare cu DNP, MEC, MAI, MS, ANOFM,
    BOR, alte instituții cu atribuții în asistarea post- penală)”

    Predoiu, demisia!
    • 0 (12 voturi)    
      Gresit (Vineri, 13 decembrie 2019, 7:35)

      Anarb [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Citeaza pana la capat, ca altfel induci in eroare; BOR e institutie privata de utlitate publica si urmeaza o legislatie aparte.
      • 0 (12 voturi)    
        Utilitate? (Vineri, 13 decembrie 2019, 8:11)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

        Care e utilitatea publica a BOR?
        • +2 (2 voturi)    
          Vindeca si intareste spiritul (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 1:56)

          Anarb [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          Dar e drept, marxistii n-au inteles niciodata aceasta utilitate.
        • +2 (2 voturi)    
          Daca tot ai citat din lege (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 2:00)

          ids [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          ...cat ti-a convenit, se presupune ca stii si esti de acord sau retracteaza postarea.
  • 0 (12 voturi)    
    ce idee ???? (Vineri, 13 decembrie 2019, 8:33)

    Coresponedntu [utilizator]

    sa implici sarlatanismul in locul stiintei in problemele sociale ale statului.... mai bine ar decupla BOR de la buget ca ne costa jumatate de miliard de Euro salariile popilor, ar fi recomandabil ca acesti vanzatori de iluzii sa plateasca taxe si impozite si in al treilea rand, sa se nationalizeze din nou averile lor, paduri, unitati economice, imobile, cum a facut Cuza ... Si daca totusi vor sa fie platiti pentru propagarea obscurantismului religios sa ii plateasca (salarii) cei care cred in basme, credinciosii, parohiile, asa cum este in toata Europa luminata , prospera si avansata...
    • +2 (2 voturi)    
      Stai linistit (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 2:04)

      ids [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      Ei si platesc (99,8% din romani), tinand cont ca doar 0,2% din romani s-au declarat fara religie la ultimul recensamant.
  • +1 (13 voturi)    
    ce maaaa? (Vineri, 13 decembrie 2019, 8:59)

    codyrocco [utilizator]

    BOR sa faca ceva util MOKA?
  • +1 (11 voturi)    
    Hmm (Vineri, 13 decembrie 2019, 11:42)

    tudor74 [utilizator]

    O idee buna!
    Hai sa mergem mai departe si desfintam si politia, spitalele si tribunalele ! Popimea sa se ocupe de tot! Sa nu mai avem discutii pe seama bugetului, toti banii sa mearga la BOR, stiu ei ce e mai bine pt Romanistan.