Dăncilă: Puterea de a nominaliza un comisar aparține premierului interimar. Comisia Europeană să țină cont

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 18 octombrie 2019, 17:30 Actualitate | Esenţial


Dancila
Foto: Captura video
Viorica Dăncilă a declarat, vineri, că va discuta cu reprezentanții Comisiei Europene să țină cont de nominalizarea pentru funcția de comisar european, respectiv Dan Nica, deoarece puterea de a desemna comisarul îi aparține premierului interimar, nu celui desemnat, scrie Mediafax.

„Am făcut două nominalizări, Rovana Plumb și Dan Nica. A fost respinsă Rovana Plumb de către Comisia Juridică a PE, a rămas cealaltă nominalizare. Dacă nu va fi un guvern investit, vom discuta cu Comisia Europeană. Noi sperăm să țină cont de nominalizarea pe care am făcut-o, pentru că între un premier interimar și un premier desemnat, puterea de a nominaliza un comisar aparține unui premier interimar”, a declarat Viorica Dăncilă, la Săcele, în județul Brașov.

Liderul PSD a susținut că nu e corect ca României să i se impună nominalizarea unei femei pentru funcția de comisar european, deoarece nici celelalte state membre ale UE nu au avut această condiție impusă.

„Eu am susținut întotdeauna femeile, dar aș vrea să fie o abordare echidistantă și cu celelalte state membre. Am subliniat mereu că România trebuie să fie tratată în mod egal cu celelalte state membre. Dacă nu a cerut altor state membre o femeie, eu cred că nici României nu trebuie să îi fie aplicată o altă măsură. Asta nu înseamnă că nu avem femei competente care pot face față acestei funcții la nivel european”, a subliniat Dăncilă.

Președintele Klaus Iohannis a afirmat, joi, că îi va spune Ursulei von der Leyen că nu acceptă ca Guvernul Dăncilă, fiind demis, să facă propunerea de comisar european și aceasta să fie acceptată. Șeful statului a adăugat că îi va propune președintelui CE să aștepte până la învestirea noului guvern.

Procedurile desemnării comisarilor europeni de către România, Ungaria şi Franţa sunt încă deschise, a transmis Ursula von der Leyen, preşedintele-ales al Comisiei Europene.

Surse europene au precizat pentru Mediafax că reprezentanții Comisiei Europene vor continua contactele cu autoritățile române, la fel cum vor continua și cele cu Ungaria și Franța privind nominalizarea pentru funcția de comisar european, având în vedere toate echilibrele care trebuie realizate, precum competențele necesare, aspectele ce țin de integritate și inclusiv paritatea femei și bărbați în noua Comisie.

Președintele Klaus Iohannis a declarat, într-o discuție informală cu jurnaliștii, că se va implica la nivelul UE pentru a nu fi acceptat un comisar european propus de un Guvern demis, respectiv europarlamentarul PSD Dan Nica.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3167 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    Bubuie! (Vineri, 18 octombrie 2019, 17:55)

    Paleopterix [utilizator]

    Bubuie prostia! Nu sunt meteoriti, nu sunt rachete, e veorica dancila!
    • +1 (3 voturi)    
      bubuie; noroc ca Barna o prefera inca 3 luni (Vineri, 18 octombrie 2019, 22:59)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Paleopterix

      Barna, Ghinea, antisistemi de antisistemi
  • -5 (9 voturi)    
    Barna + Viorica = Love for ever; sau macar 3 luni (Vineri, 18 octombrie 2019, 17:58)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    USR, eterna reinoire la fel. Traditionala tzafna si superficialitate balcanica.
    • +1 (5 voturi)    
      Mananci rahat aiurea (Vineri, 18 octombrie 2019, 21:13)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

      Be brave macar acum, ati pierdut si nu veti mai reveni, niciodata, pt ca nici prostia nu poate cobora mai jos de nivelul la care a ajuns PSD.
    • +1 (5 voturi)    
      :-) (Vineri, 18 octombrie 2019, 21:43)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

      Ma, da' va e frica de Barna ca de dracu' :-) V-ati pus cu tunurile pe el non-stop.
      Tocmai de aia o sa il votez!
      • -2 (4 voturi)    
        Eheeeee...... (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 12:23)

        asada [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        .....daca are votul matale cred ca nu isi mai face griji !!!!
        • +1 (1 vot)    
          :-) (Luni, 21 octombrie 2019, 12:38)

          Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui asada

          "...daca are votul matale, cred ca nu isi mai face griji!!!!"

          Ti-am corectat eu postarea. Dai o bere cand primesti banii de la partid. ;-)
  • +7 (11 voturi)    
    Tata se rasteste la UE (Vineri, 18 octombrie 2019, 18:03)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Te-ai gasit si tu sa te ratioiesti la Comisia Europeana. Daca nu va tine seama de nominalizarea ta, ce se va intampla?

    De ce un premier demis are "puterea" (as zice dreptul, poate) sa faca nominalizarea, iar cel desemnat nu?

    Ce de zbateri electorale...
  • -8 (14 voturi)    
    interimar (Vineri, 18 octombrie 2019, 18:12)

    gpavel [utilizator]

    belgia a avut "guvern interimar"aproape un an!,deci daca nu apare noul guvern,cel interimar, prin prim ministru,poate sa nominalizeze!
    • +2 (4 voturi)    
      Tu esti Veorika? (Vineri, 18 octombrie 2019, 21:13)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      Ca vad ca nu stii sa pui pause dupa virgule!!!
  • +13 (15 voturi)    
    incredibil (Vineri, 18 octombrie 2019, 18:21)

    Contrache [utilizator]

    tuta asta chiar crede ca o mai baga cineva in seama in UE si ii accepta nica pica aia de 2 bani. Vorbeste intr-o punga fa proasta tarii, ca ne e rusine cu tine pe strada.
  • +3 (7 voturi)    
    Priviti in plan secund (Vineri, 18 octombrie 2019, 18:22)

    Martinezu [utilizator]

    In spatele figurii de ceara data cu faina se afla un individ periculos, probabil beat.
  • +8 (8 voturi)    
    nu uita veorica (Vineri, 18 octombrie 2019, 18:29)

    rov [utilizator]

    ca si puscaria pentru abuz e ca un drept al poporului asupra ta.
    Stapanul tau e deja acolo...
  • +8 (8 voturi)    
    hehe (Vineri, 18 octombrie 2019, 19:18)

    transpenibilus [utilizator]

    #ve0rik0 vezi ca ti s-a asezat ceva pe umarul stang. Sa fie un semn?
  • +1 (1 vot)    
    Credeam că România are această putere (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 10:09)

    hic sunt leones [utilizator]

    ...
  • +2 (2 voturi)    
    golanca.... (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 12:19)

    asada [utilizator]

    ......asta stie ca nu va mai insemna nimic in politica tarii si mai ales in politica europeana !!!!Nu va mai ajunge pe la Bruxelles nici macar ca femeie de servici cu matura in mana !!!! Umbla de colo colo cu poalele si manecile suflecate aratandu-si muschi flescaiti !!! Vai de capul ei de tampita !!!!!