Mircea Geoană a preluat oficial funcția de secretar general adjunct al NATO

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 17 octombrie 2019, 19:24 Actualitate | Esenţial


Stoltenberg si Geoana
Foto: Captura Twitter
Fostul ministru de Externe Mircea Geoană a preluat oficial funcția de secretar adjunct al NATO, potrivit unei postări pe Twitter a secretarului general al Alianței Nord-Atlantice, Jens Stoltenberg.

”Un călduros bun venit noului meu secretar general adjunct, Mircea Geoană! Aștept cu nerăbdare să lucrez cu tine pentru a întări puterea NATO. Vei construi pe puternica moștenire a lui Rose Gottemoeller”, a scris Jens Stoltenber.




Jens Stoltenberg, secretarul general al Alianței Nord -Atlantice, a anunțat pe 17 iulie că l-a numit pe Mircea Geoană secretar general adjunct.

„Sunt bucuros să anunț numirea lui Mircea Geoană ca viitor secretar general adjunct al NATO. Este un susținător ferm al relaţiilor transatlantice şi va aduce experienţa sa îndelungată de politician şi diplomat. Va fi primul român care deţine această poziţie înaltă”, a spus Jens Stoltenberg, secretarul general al Alianței Nord -Atlantice.

Mircea Geoană a candidat la alegerile prezidențiale în 2009 și a pierdut în fața lui Traian Băsescu.

Geoană a fost președinte al PSD din aprilie 2005 și până în februarie 2010, când în locul lui a fost ales Victor Ponta. Mircea Geoană a fost exclus de Ponta din PSD în noiembrie 2014, după alegerile prezidenţiale pierdute de Victor Ponta, pe vremea când fostul premier era şef al PSD. Geoană a înfiinţat apoi PSRO.
El a fost ambasador al României în SUA și ministru de Externe (2000-2004) în Guvernul Năstase.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















12286 vizualizari

  • -4 (26 voturi)    
    Vai, dar ce freză! (Joi, 17 octombrie 2019, 19:37)

    Nyk1 [utilizator]

    Mihaela dragostea lui oare e de acord?
    • 0 (6 voturi)    
      Acum nu mai e prostanac, ci NATOt. (Vineri, 18 octombrie 2019, 0:35)

      newIook [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Taica-su a fost printre primii covertiti ai Masoneriei in Romania. Aia adevaratii, nu diversiunea care se da pe la TV.
      A facilitat multe contracte ale firmelor afiliate, mai ales suveici cu fonduri americane de ajutorare care au fost deturnate spre aceste companii private.
      Omul o fi prost asa cum se spune, dar ii are pe multi la mana. Iar Masoneria e o fratie, are grija de tine.
      • -3 (5 voturi)    
        Asa, si? Ai vrut sa spui ceva? Ai stranutat? (Vineri, 18 octombrie 2019, 12:09)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui newIook

        Asa, si? Ai vrut sa spui ceva? Ai stranutat pe ecran?

        PS: Vad ca tot o tii cu furaciunea chinezeasca (newiook vs adevaratul, unicul, irepetabilul newlook); iti place sa-mi fii epigon, este?
        Poate te baga si pe tine cineva in seama, ca de spus, spui nimic fonflat pe nas.
  • +8 (18 voturi)    
    ! (Joi, 17 octombrie 2019, 19:37)

    jaoju [utilizator]

    romanika a dat lumii o multime de oameni capabili
  • -2 (28 voturi)    
    Eh, ne era nasol cu Geoană (Joi, 17 octombrie 2019, 19:39)

    Lovercraft [utilizator]

    președinte în 2009, mai bine am stat cu un turnător ordinar la Securitate încă 5 ani, să ne iasă pe nas.
  • -4 (18 voturi)    
    alo usr ! se aude ? Nato vorbeste cu psd-istii (Joi, 17 octombrie 2019, 19:58)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    Cand invatati si voi sa va comportati civilizat ?
    Lasati mesianismul mistico-oriental.
  • +9 (25 voturi)    
    In Campania din 2009, pe Basescu il consideram... (Joi, 17 octombrie 2019, 20:18)

    Miky60 [utilizator]

    Ce paradox, in campania din 2009, pe Basescu il condiream pro-american si anti-comunist, iar pe Geoana anti-american si pro-rus. Intre timp, Basescu este dovedit ca a fost informator al securitatii comuniste, iar Geoana este secretarul general adjunct al NATO.
    Ce inseamna propaganda si ce intelegem din ce ni se petrece....
    • +7 (11 voturi)    
      odrasle de generali comunisti: (Joi, 17 octombrie 2019, 21:46)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Mircea Geoană s-a născut în București, pe 14 iulie 1958. Tatăl său, Ioan Geoană, a fost general în armata RSR și șef al Comandamentului Apărării Civile, învinuit în dosarul Revoluția română din 1989. Traian Băsescu s-a născut la data de 4 noiembrie 1951 in Basarabi,Constanta.Tatăl său, Dumitru Băsescu a terminat în 1949 cursurile Școlii de Ofițeri de la Sibiu, unde a fost coleg cu Victor Stănculescu și Vasile Milea, avansați în timpul regimului comunist la gradul de general, cu funcții cheie în guvernul Constantin Dăscălescu(Wikipedia).
      • +1 (7 voturi)    
        Asa....si? (Vineri, 18 octombrie 2019, 0:33)

        paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        ?
    • 0 (0 voturi)    
      Macar (Vineri, 18 octombrie 2019, 19:58)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui Miky60

      sa nu ne mai injuram de pomana. Sa incercam sa-l intelegem si pe celalalt, ca poate si el vrea binele.
  • +3 (11 voturi)    
    :D (Joi, 17 octombrie 2019, 20:53)

    ampersand [utilizator]

    Să-l prevină cineva pe Stoltenberg ăla că dom' Geoană e predispus la a face vizite pe șestache la Moscova, să-mbunătățească relațiile reci dintre NATO și Rusia - are experiența din 2009, doar că nu mai are avionul lu' SOV :D
  • +9 (15 voturi)    
    praful se alege de NATO daca a ajuns (Joi, 17 octombrie 2019, 21:33)

    __alex__ [utilizator]

    sa numeasca papagalul lui Vantu ca secretar general.
    Turmp la Casa Alba, Geaona la NATO, mai lipseste Vanghelie sa raspunda de laserul de la Magurele si lucrurile sunt limpezi.
    • +1 (1 vot)    
      Da, (Vineri, 18 octombrie 2019, 20:02)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui __alex__

      dar stam linistiti, la comisariatul european s-a rezolvat.
  • -1 (11 voturi)    
    Asa e cand pleci cu dreptul in viata (Joi, 17 octombrie 2019, 22:32)

    ww [utilizator]

    Ce putea sa ajunga un fiu de general comunist dintr-o tara membra a Pactului de la Varsovia, daca nu secretar adjunct al NATO? Sa fie oare aici o cheita pentru intelegerea istoriei postrevolutionare a României?
    Caci multi slugoi (sau copiii lor) au fost rasplatiti de stapani cu functii babane atat in tara cat si in afara: unii pe la Banca Mondiala, altii ambasadori, altii judecatori CC sau pe la Venetia, mari procurori europeni sau comisari sclipitori. Iata a venit si randul acestei tinere sperante sa fie rasplatite. Mai tineti minte ca inainte de alegerile din 2009 s-a dus acasa la Vantu pentru directive si ca in seara alegerilor avea in jurul sau toata crema lumii interlope (cred ca totusi lipseau Camatarii, sa nu fi fost pe la bulau)?
    Oare cum naiba de au devenit fostii nomenclaturisti comunisti elemente foarte utile si docile in mana "noilor" stapani? Oare indivizii astia au schimbat cu adevarat vreodata stapanul? Cum se explica eterna intangibilitate a unora ca Iliescu, Brucan, Roman, Gelu Voican, generali si tortionari de Securitate?
    Durerea e ca nu stim niciodata ce servicii au adus stapanilor din afara si mai ales nu le stim interpreta corect deciziile si conduita. Ceea ce pare la un moment dat util tarii (privatizari, "integrari" miracol, inarmare, "reforme" aberante care au lovit direct in populatie etc) s-ar putea sa realizam peste ani ca a fost de fapt dezastruos sau ca scopul urmarit a fost cu totul altul decat cel comunicat opiniei publice (vezi "lupta anticoruptie" prin care Occidentul si SUA au curatat terenul de capuse si sugative autohtone pentru a si le instala pe ale lor). Tot ceea ce putem constata e ca, incepand chiar cu 1918, o ducem rau ca popor si ca aici se sting generatii dupa generatii fara speranta, in vreme ce satrapii (pamanteni sau straini) sunt indragiti si bine primiti peste tot.

    PS: abia astept sa vad ce oscior de ros va primi marele trantor de la Cotroceni, ctitorul României bananiere.
  • +1 (7 voturi)    
    marioneta infecta si sluga ordinara (Vineri, 18 octombrie 2019, 1:30)

    matematics89 [utilizator]

    marioneta infecta si sluga ordinara, un lesinat dupa functii, disperat si este genul de persoana care chiar nu stie nimic, un fel de Dancila masculin. Este incredibil, ce marionete gretoase se pun la nato, bine acolo oricum nu conteaza cine e la conducere...conducerea e oricum in spate si nu se schimba...se simuleaza o alegere democratica de forma...dar 1000/100 nu va spune geoana ce e de facut...este trist si periculos in aceasta lume de marionete...
    • 0 (2 voturi)    
      sa nu uitam de mihaela (Vineri, 18 octombrie 2019, 5:07)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui matematics89

      la crucea rosie chiar nu se ajunge orisicum, oricum se pare ca redirectioneaza aia fondurile la greu...functie de interese.
  • 0 (6 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Vineri, 18 octombrie 2019, 4:56)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    doar inca un caz de "interesu' poarta fesu' "... adica de-acum ar trebui sa consideram ca s-a convins nato scurt si brusc de valoarea nationalitatii romane ... eheee, popii de la tara sunt chiar ceva mai transparenti ... evident, si cu tanti kovesi la fel, s-a calificat dumneaei rapid, da' totusi numai prin valoare absoluta ... fiti convinsi c-o sa ne iasa prin cap numirile astea ... sub aspect financiar, la nivel national suntem in pivnita resurselor, iar dependenta de-aici vine ... zilele astea ne-am gasit stapani noi, nu e nimic altceva ...
  • +1 (1 vot)    
    program (Vineri, 18 octombrie 2019, 12:14)

    ber [utilizator]

    Acuma o sa-si puna Mircea cizmele de cauciuc si salopeta cu care a fost in campania pentru primaria Bucurestiului si o sa viziteze trupele.
  • -1 (1 vot)    
    concluzia? (Luni, 21 octombrie 2019, 1:32)

    srpc [utilizator]

    PSD este o sluga a intereselor occidentale, la fel ca PNL, PDL si USR; mai nou, si UDMR se leapada de Ungaria, prin vocea lui Hunor, si jura credinta Americii
    • +1 (1 vot)    
      Si ai vrea sa fie sluga rusilor? (Luni, 21 octombrie 2019, 8:52)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Hai ca esti culmea, ai vrea sa fie sluga rusilor? Mai bine sa apere interesele occidentale, catre Vest, UE, America, NATO decat sa fie sluga rusilor!