Prima reacție a Rovanei Plumb după ce a fost respinsă definitiv de JURI: O decizie profund incorectă

de MH     HotNews.ro
Luni, 30 septembrie 2019, 15:13 Actualitate | Esenţial


Rovana Plumb
Foto: Facebook/ Rovana Plumb
Rovana Plumb are o primă reacție la decizia de luni a Comisiei juridice a Parlamentului European, care i-a respins definitiv candidatura pentru postul de comisar european pentru transporturi. Ea susține că hotărârea este una "profund incorectă, contrară Regulamentului de Procedură a Parlamentului European și eminamente politică". De asemenea, ea îi acuză pe președintele Klaus Iohannis și pe liderii opoziției că i-au blocat candidatura și invocă "lobby-ul negativ agresiv exercitat împotriva României de către liderul grupului europarlamentar Renew Europe, Dacian Cioloș”.
Rovana Plumb susține, într-un comunicat de presă, că decizia Comisiei JURI este incorectă pentru că potențialul conflict de interese, avut în vedere de Comisie în prima fază a evaluărilor, a fost stins definitiv, prin angajamentul său de a achita creditul.

"Comisia a fost informată cu privire la acest aspect, ca urmare a scrisorii trimise de mine către președinta Comisiei JURI, coordonatorilor fiecărui grup politic din Comisia JURI și tuturor membrilor acestei Comisii. Este de precizat că stingerea conflictului de interese a fost o acțiune proactivă. Am considerat necesar să intervin pentru a elimina orice dubiu din partea Comisiei JURI, chiar dacă aceasta nu a făcut recomandări, așa cum îi cerea Regulamentul și chiar dacă posibilul conflict de interese era, în esență, o finanțare în acord cu legislația electorală din România", afirmă Rovana Plumb.

Ea susține că decizia Comisiei JURI s-ar situa și în afara Regulamentului de Procedură deoarece conform articolului 2, paragraf c), "Comisia Juridică ar fi trebuit să ofere o serie de recomandări care să ajute candidatul să rezolve eventualele neclarități". "Recomandările pot merge până la a i se indica respectivului candidat să renunțe la bunurile sau acțiunile care ar crea posibile conflicte de interese sau să găsească soluții financiare pentru a stinge un posibil conflict - așa cum a procedat în cazul altor comisari desemnați de către guvernele lor din Austria și Spania. În ultimă instanță, Comisia JURI poate să sugereze chiar schimbarea portofoliului. Niciunul dintre acești pași nu a fost respectat".

Rovana Plumb susține că, în aceste condiții, este evident că decizia Comisiei JURI a fost una politică și că "majoritatea Comisiei a urmărit doar să incrimineze și să discrimineze, nu să sprijine procesul de audiere și să ofere soluții, așa cum îi cerea Regulamentul. Este acum clar că interesul Comisiei nu a fost să clarifice, ci să blocheze candidatura României".

Ea mai spune că va prezenta această situație președintelui Parlamentului European și președintei desemnate a Comisiei Europene.

Rovana Plumb marșează din nou pe discursul potrivit căruia "atitudinea incorectă a Comisiei JURI a fost încurajată de opoziția din România, în frunte cu președintele Iohannis, care anunța cu o oră înaintea deciziei că dorește consultări pe tema nominalizării unui nou comisar european". Ea vorbește și despre "lobby-ul negativ agresiv exercitat de liderul Grupului Europarlamentar Renew Europe, Dacian Cioloș, împotriva României" și susține că președinta Comisiei JURI, membră a Grupului Renew Europe, "s-a conformat pur și simplu unei linii politice ostile candidaturii românești pentru funcția de comisar european". Rovana Plumb îl face responsabil și pe europarlamentarul Siegfried Mureșan, căruia susține că "i s-a propus, ca și altora", funcția de comisar european, în cazul respingerii candidaturii sale.

"Din păcate, se dovedește, din nou, că forțele politice de dreapta acționează chiar și împotriva României pentru a-și satisface interesele politice și electorale", concluzionează Plumb.

Comisia juridică a Parlamentului European (JURI) i-a respins definitiv pe Rovana Plumb și pe Laszlo Trocsanyi, propuși de România și Ungaria drept comisari europeni. Decizia în cazul Rovanei Plumb a fost luată cu 13 voturi pentru la 7 împotrivă, iar în cazul lui Laszlo Trocsanyi cu 12-9.

Înaintea ședinței de luni comisiei juridice a Parlamentului European, Rovana Plumb a transmis o scrisoare acestui for în care anunță că împrumutul de 800.000 de lei a fost achitat cu două apartamente deținute în România, astfel că datoria care a generat îngrijorări în cadrul audierii sale în comisie nu mai există.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















15281 vizualizari

  • +80 (84 voturi)    
    simpatico! (Luni, 30 septembrie 2019, 15:15)

    gigiduru_ [utilizator]

    Corupta dracului
    • +29 (31 voturi)    
      seamana cu un Mirel Palada cu peruca (Luni, 30 septembrie 2019, 16:02)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui gigiduru_

      o versiune masculina a lui Mirel Palada.
      La fel de onesta si manierata.
    • +6 (6 voturi)    
      Da, are dreptate (Luni, 30 septembrie 2019, 18:42)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui gigiduru_

      Si-a achitat datoria de 800.000 de lei vanzand apartamentele din Bucuresti. Totusi ar trebui acum sa explice cum a putut sa vanda un apartament in care are 0% parte. Cum a putut sa cumpere, si pe cati bani, un astfel de apartament? Cum poate sa vanda o proprietate pe care nu o are? Asta, cred ca e o problema mai mare decat un imprumut de 800 de mii.
  • +63 (67 voturi)    
    Da.Politic nu are ce căuta acolo. (Luni, 30 septembrie 2019, 15:17)

    asavreau [utilizator]

    Rovana Plumb vrea să spună că minciuna și hoția este politica PSD și cei de la UE nu acceptă o astfel de politică.
    • +9 (9 voturi)    
      numai politic? profesionalism ceva ? (Luni, 30 septembrie 2019, 17:24)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      e profi doar la adunat bani cu sacosa

      eu o vad facind parte din clanul mestesugarilor ...
  • +60 (64 voturi)    
    :-) (Luni, 30 septembrie 2019, 15:21)

    Soljenitin [utilizator]

    Decizie eminamente politica, incorecta, contrara regulamentului de procedura etc.

    Cucoana trebuie sa indice exact articolele incalcate si, daca se considera nedreptatita, sa incerce sa isi faca dreptate.

    In schimb, daca minte (cum cred ca o si face), atunci Parlamentul European ar trebui sa o dea in judecata si sa ii mai subtieze un pic portofelul.
  • +53 (57 voturi)    
    Serios? (Luni, 30 septembrie 2019, 15:21)

    omezu [utilizator]

    Baga, Rovano, o sesiseare la CCRu' poate te rezolva Valer, Mona si cu Giani. Trebuie sa recunosc, asta e cea mai scumpa placuta suedeza luata de P$D...800.000 de lei e ceva :))
  • +43 (49 voturi)    
    Plumb nu mai are ce reactie sa aiba. (Luni, 30 septembrie 2019, 15:22)

    Habermas [utilizator]

    Valea! Sa se duca se planga lui Putin si Erdogan ca nu-i merg in UE manarelile ei "corecte".
  • +48 (52 voturi)    
    eminamente politica (Luni, 30 septembrie 2019, 15:24)

    Pacala se intoarce [utilizator]

    NORMAL ca e politica... daca era pe baza de competenta nu ajungeai nici macar pana la comisie...
    • +28 (32 voturi)    
      Pai cum sa nu fie politica?? (Luni, 30 septembrie 2019, 16:00)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

      Nu partidul a numit-o acolo, Nu sunt reprezentanti ai partidelor acolo? Deci e normal sa fie politica. Nu s-a inscris la un concurs bazat pe competente (stie ea de ce...) ci la o numire politica. Evident ca totul e politic, deci si respingerea. E la mintea cocosului! Dar acum le e ciuda ca lumea se gandeste la Kovesi. Ea a fost la concurs, a castigat concursul si a fost numita pe baza concursului, nu politic (din contra psd-ul a facut tot ce a putut ca sa impiedica numirea). Asa ca psd-ul moare de ciuda acum!
  • +46 (48 voturi)    
    Este absolut incredibil..... (Luni, 30 septembrie 2019, 15:24)

    gigiN [utilizator]

    ....nivelul "intelectual"al gastii numite psd.Orice li s-ar spune,de catre oricine,raspunsul lor este acelasi sablon comunist !!~!
    • +25 (25 voturi)    
      Ai dreptate dar este normal (Luni, 30 septembrie 2019, 15:48)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      pentru ca asa sunt educati, asa stiu ei sa faca politica. Mai bine zis politica de clan unde toti isi impart functii grase din care trag la maxim si totodata se protejaza unii pe altii datorita pozitiilor cheie ocupate in sistemul de stat.
  • +26 (26 voturi)    
    Sa ... tu . (Luni, 30 septembrie 2019, 15:26)

    falcoind [utilizator]

    Si faptul ca nici un parchet, nu te-a întrebat încă de justificări, legate de cei 800 000, asta e o decizie corecta și politicul nu are nici un amestec in ea.

    Sper ca primele 100 dosare instrumentate de noul parchet european sa fie din Romania. Ca DNA-ul l-ati omorât jigodiilor.
  • +26 (26 voturi)    
    iar ne certam pe detalii (Luni, 30 septembrie 2019, 15:29)

    Withdrawal [utilizator]

    PSD-ul spera sa inchida gura tuturor rapid cu explicatii penibile, invarteli de apartamente si sute de mii de EUR, RON , de pe o zi pe alta in weekend.


    Apoi incep sa promovarea si discutiile eterne ale monstruozitatilor logice :


    *PARLAMENTUL a dat o decizie POLITICA
    *Interpretarea regulilor definitiilor si prevederilor
    *Promovarea eternului complex de inferioritate si persecutie a RO in fata universului
    *Concluzia ca strainii, paralelii, culisele alte forte oculte si nedefinite vor sa va scada pensiile.
  • +25 (25 voturi)    
    recomandari (Luni, 30 septembrie 2019, 15:30)

    Ademordna [utilizator]

    Ea se astepta sa i se spuna ce are de facut, cui si cat sa dea...
    Ca n-ar fi fost o problema, mai facea un imprumut, il mai platea cu apartamentele altora, se rezolva.
    Dar astia e de-ai lui Soros, agenturili etc.
    Las' ca se pune Comisareasa pe transporturi in Dambovita.
  • +28 (28 voturi)    
    O decizie profund incorecta (Luni, 30 septembrie 2019, 15:31)

    Jolly Roger [utilizator]

    Este neanchetarea acestor situații în România, lucru care demonstrează, încă o dată, cât de profundă este corupția în această țară!
  • +24 (26 voturi)    
    Plangem (Luni, 30 septembrie 2019, 15:32)

    Alexa.99. [utilizator]

    de durere pentru ea.
  • +23 (23 voturi)    
    declaratiile neschimbate de trei ani (Luni, 30 septembrie 2019, 15:34)

    Dizidentul [utilizator]

    pentru ca putem ,mai aruncam cu putin noroi acum in ceasul 25 trecut, nu pot accepta ca vremurile s-au schimbat, tot in mitocania si prostia care i-au caracterizat atitia ani
  • +22 (24 voturi)    
    Direct la cosul de gunoi al istoriei.. (Luni, 30 septembrie 2019, 15:36)

    Keiiil [utilizator]

    ..si ea si reactia ei.
  • +17 (19 voturi)    
    cat de nesimporci sunt pesedeiii (Luni, 30 septembrie 2019, 15:49)

    liviu_ [utilizator]

    astia care modifica legea dupa bunul plac au tuoeu sa se ia de o institutie care a respins-o pe una din cauza suspiciunilor de coruptie...
    hai sictir!
  • +18 (22 voturi)    
    make a photo! (Luni, 30 septembrie 2019, 15:53)

    Francisc 1 [utilizator]

    hihi hehe , atat va duce mintea de gaini cu capul taiat , soros , soros !
  • +20 (20 voturi)    
    rp (Luni, 30 septembrie 2019, 15:56)

    ------ [utilizator]

    este o problema de educatie,doamna in cauza face confuzii de comportament si intelegere a valorilor Europene,asa ca mai bine stai acasa de pe unde esti .Cred ca ar fi bine s-o invite si pe colega prim ministru.
  • +24 (24 voturi)    
    ceva dreptate are coana .. (Luni, 30 septembrie 2019, 16:00)

    sareta [utilizator]

    Comisia trebuia sa-i recomande sa renunte la imunitate si sa lase Justitia sa-si faca datoria in privinta smecheriei cu insula Belina !
  • -6 (14 voturi)    
    Usuratica de ANI si-a aratat si ea, in sfarsit, (Luni, 30 septembrie 2019, 16:09)

    Susufler0 [utilizator]

    interesul pt Rovana ! :)))) Adversarii LGBT care nu le au cu politica s-ar putea sa sara ca arsi ... in fund !

    PS. HN, acesta este un pamflet si te rog sa il tratezi ca atare ! Multamesc anticipat !
  • +11 (13 voturi)    
    sacrificiu inutil (Luni, 30 septembrie 2019, 16:11)

    rofed [utilizator]

    ce a uitat sa spuna rovana plumb, in apararea ei, a fost ca inca e virgina, adica similar cu pura. ea ar fi vrut dar dragnea nu-i facuse nimic.
    • +3 (5 voturi)    
      re rofed - Ce iaste gramatica! (Luni, 30 septembrie 2019, 18:31)

      Ilenuca1 [utilizator] i-a raspuns lui rofed

      Superbă concordanţa timpurilor din finalul frazei!
  • +7 (7 voturi)    
    Nesimtire (Luni, 30 septembrie 2019, 17:06)

    Mircea11 [utilizator]

    Nesimtirea intruchipata !
  • +7 (7 voturi)    
    Asta nu e sanatoasa la cap... (Luni, 30 septembrie 2019, 17:15)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    Adica vine si le spune europenilor ca iaca a dat 2 apartamente ca sa acopere 800000 lei pe care i-a dat spaga la partid? Exista vreun idiot pe tot mapamondul asta care sa puna botul la smecherii din astea? Bah, dar la astia de la PSD nu se impoziteaza nimic? Pe Macovei o luasera la tavaleala ca a facut un amarat de crowdfunding. Partidele sunt adevarate retele mafiote.
  • +6 (6 voturi)    
    muge vaca... (Luni, 30 septembrie 2019, 17:34)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    muge vaca...
  • +7 (7 voturi)    
    Fata Morgana de la Miraj,ce are cu transporturile? (Luni, 30 septembrie 2019, 17:49)

    Plagarus [utilizator]

    Le poate cel mult da cu pudra si alte smacuri. !!!
  • +7 (7 voturi)    
    Madama nu realizeaza, inca (Luni, 30 septembrie 2019, 17:49)

    Dalinar [utilizator]

    In UE nu merg matzocarelile romanashilor….cum merg pe la noi!!!
  • +7 (7 voturi)    
    Ce mai freamăt, ce mai zbucium (Luni, 30 septembrie 2019, 17:51)

    coseag [utilizator]

    Ce mai freamăt, ce mai zbucium
    in PSD. Acuza ca respingerea este o lucratura politica. Romanul s-o sprijine pe Plumb pentru ca, este prestigiul Romaniei in joc. Ei cand au sapat-o pe Kovesi nu a fost vorba tot despre tara ?
    Nu tot despre Romania, despre puterea sa de negociere (o componenta esentiala fiind o economie puternica) este discutia cand numesc in CA, CS si directoratele companiilor nationale numai sfertodocti incompetenti ?
    Despre puterea Romaniei este vorba cand in administratia cea mai inalta a statului gasesti tot sfertodocti si incompetenti.
    PSD cum vrei ca europenii sa nu faca discriminare cand - alaturi de ceilalti (PNL, ProRomania, ALDE, UDMR, Plus+USR, Minoritati) - ati dus tara aproape in prapastie ? Economie schioapa, infrastructura (rutiera, educationala, de sanatate) daramata, cinci milioane de romani in bejenie (ar fi tampiti sa se mai intoarca), societatea atomizata. De la CE au venit zeci de miliarde de euro pentru toate cele de mai sus. Unde sunt banii ?!

    PSD, ai si oameni de cea mai buna calitate. Cum dracu, de cincisprezece ani incoace promovezi doar lichele sfertodocte si ca urmare incompetente ? Ceea ce faci ti se intoarce in bot.
    Dumnezeu nu bate cu parul !
    Aviz si politiceilor opozitiei care acum isi freaca palmele si se cred Maica Tereza.

    Asa ca Romania - e trist - va fi privita ca o tara de mana a treia iar romanii ca milogi. Care dintre puternicii lumii sa acorde respect unui cersetor ?
    Americanii isi vad de ale lor, rusii sunt multumiti ca patriotii decidenti romani le fac treaba. Iar altii ne lauda ca asa e corect politic dar “off the record” ne categorisesc tot cersetori.
    Asta e Romania pe scurt.

    E una acum pe sticla, catindata la prezedintie, guresa, texte pregatite in limba de lemn a democratiei.
    Femeiusca asta imi cere s-o votez ! La fel se roaga de mine si restul de mangafale care vor sa ajunga in fruntea statului. Bah !

    De ce sa-mi pese mie de Romania cand nemernicilor care conduc le pasa doar de buzunar.
  • +7 (7 voturi)    
    ramane de actualitate hit-ul (Luni, 30 septembrie 2019, 18:05)

    razeshu [utilizator]

    ce bine-mi pare ca ai luat tzeapa, ce bine -mi pare ca ai pierdut ... :))))
    si fara numire si cu banii dati. desi astia din urma nu erau munciti oricum deci nu ar trebui trecuti la pierderi.
    Veorika faaai, ia baga mana n palarie si vezi ce loz tragi de data asta ca deocamdata ai avut noroc si ti-a iesit "mai numeste o data". vezi poate va iese la toti biletul cu "brutarie" ca la spalatoria auto cica s-a ocupat postul, e unul cu mustata care cica e foarte sarguincios si vrea sa faca o cariera frumoasa acolo in incinta.
  • +6 (6 voturi)    
    partidul tamara (Luni, 30 septembrie 2019, 18:24)

    Ilenuca1 [utilizator]

    Numai in Romania manariile si potlogariile au suport legal, in baza hargumentatiei juridice psd.
  • +7 (7 voturi)    
    tipic..... (Luni, 30 septembrie 2019, 18:26)

    asada [utilizator]

    ...borfasilor comunistoizi !!!! Curata ca lacrima este o biata victima iar dupa spusele ei constatam ca in afara tovarasilor ei de hotie nu a prea mai ramas nimeni ,de la vladica la opinca ,care sa nu fi complotat la respingerea celebrei ei candidaturi !!! Ce nu intelege Dancila ,ea si toata gasca lor de golani capatuiti este ca tarile europene nu mai sant dispuse la experimente paguboase si nu pot da destinele UE oricui si mai ales in numele unei democratii neinteleasa si nerespectata de borfasi !!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Zic: „Curat incorectă, da' cale bătută!” (Luni, 30 septembrie 2019, 20:08)

    hic sunt leones [utilizator]

    Acum aș vrea ca PE să declanșeze o procedură de intergritate și să o zboare inclusiv din funcția de parlamentar, pentru că o astfel de persoană n-are ce căuta acolo.

    D-nî Plumb, mătăluță nu ești „România”, bre!
    Normal că decizia a fost politică - funcția de comisar este politică, d-nî dragă, sau nu știai? - și PE nu te vrea, deci du-te învârtindu-te!
    Candidatura României nu este în niciun fel de pericol, dacă tăluță ești trimisă învârtindu-te înapoi în Teleorman (bine, încă nu te zboară i din PE, dar sperăm să vedem în curând și acest lucru); tot România propune candidatul pentru noua CE.

    Dacă Cioloș e așa de ciumeg în PE și Comisiile PE, poate că ar fi bine ca guvernul României să-i transfere sarcina nominalizării unui comisar care să primească aprobarea PE, dacă PSD nu are capacitatea să desemneze un astfel de candidat...
    Ce zici, d-nî Plumb, se sacrifică PSD pentru „interesul României”?
  • -1 (3 voturi)    
    Sa facem ceva ! (Luni, 30 septembrie 2019, 20:51)

    coseag [utilizator]

    1-In tarisoara nu misca nimic fara acordul catorva Bond, James Bond. Bonzii ascunsi au nevoie de mangafale santajabile sau rumegatoare supuse.
    Este hora mare intre ochiu’& timpanu’, executantii din politica, administratie statului inalta si locala, sistemul de impunere a legii calpe (procorori, judecatori, politisti, jandarmi), ziaristi, interlopi. Fratie mare, cumetrie nu alta.

    Boculet cu parul cret nu se consulta cu maharii PSD din Cluj ? Bleaga - mare europarlamentar - nu are fire rosii cu jmeckerii de la putere sau din institutii ? Bleaga a ajuns sa fie vames sef pe vremuri pentru ca era el bunu' care rupe curu' sau pentru ca era baiatul ochilor sinilii ? Basescu – turnator dovedit. Iliescu, Tariceanu – asculta ordinele in pozitie de drepti, Nastase, Mitrea, Hrebenciuc, Verestoy, mai noii Orban, Ponta, Tudose, Ciolos, Barna, altii puzderie au aparut din spuma marii ? Daca credeti asta dati-mi voie monsherilor sa va zic ca sunteti naivi !
    Cei din frunte de pana acu’ zece-cincisprezece ani – primele lichele - mai aveau scoala buna, erau mai spalati.
    Astia de acum ?
    Maharii (95 %) din politica sau din companii nationale sunt selectati conform urmatoarelor reguli :
    1 – patalama de la fabrica de diplome ;
    2 - cititor de Cancan ;
    3 - fara cariera profesionala ;
    4 - cu rude mari imparatesti si/sau colaborare stransa cu Bond, James Bond.
    Selectie meritocratica a cadrelor in politica si administratie a statului, OUG109 (in economie) sunt vorbe goale.
    Asa ca Plumb e inca o vorba de dansii inventata.
  • -1 (3 voturi)    
    Sa facem ceva ! (Luni, 30 septembrie 2019, 20:52)

    coseag [utilizator]

    2-Ce facem cu japitele care conduc tara asta ?
    Tovarasi postaci in loc sa ne dam cu curu’ de pamant postand acilishea sperand ca punem o aschie la temelia unei Romanii curate, mai bine punem de-o rivulutie, o rascoala, o lovitura de palat, o lovitura de stat, o lovitura de teatru, o lovitura de ceva ; evident cu voie de la baieti (a zis un destept ca o rivulutie se poate doar cu voie de la politie si neaparat trebe sa scrie la gazeta).
    Dupa aia pe toti cei care au diriguit Romania din '90 incoace sa-i punem sa faca canalul Siret-Dunare. Sa-l sape cu harletul, cazmaua si roaba. Sunt vreo cincizeci de mii de japitze. V-ar placea sa-i vedeti pe Iliescu, Nastase, Basescu, Orban, Tudose, Gorghiu, Tariceanu, Blaga, Vosganian, Barna, Caramitru, Chireac, Rosca-Stanescu, Cristoiu, Gadea si pe multi altii castigandu-si painea cu sudoarea fruntii la cazma si roaba ? Mie mi-ar place tare mult ! V-ar place ?
    Va bagati ?! Aud ?