Procurorul general: Olandezul suspect în cazul uciderii fetiței din Gura Șuții a fost de cel puțin 4 ori în România."Sunt suspiciuni că "activitatea infracțională s-a desfășurat pe mai multe județe" - UPDATE

de MH     HotNews.ro
Marţi, 24 septembrie 2019, 9:36 Actualitate | Esenţial


Bogdan Licu
Foto: Agerpres
Cetățeanul olandez suspect în cazul uciderii fetiței de 11 ani din Gura Șuții (Dâmbovița) mai fusese în România de cel puțin patru ori, a declarat, marți dimineață, procurorul general interimar Bogdan Licu. El a spus că "există suspiciuni că activitatea infracțională a individului s-a derulat pe mai multe județe", iar anchetatorii încearcă acum să identifice locurile în care a mai fost bărbatul și să stabilească dacă a mai avut complici. Procurorul general a mai spus că atunci când va fi primită "dovada oficială" că olandezul s-a sinucis, dosarul va fi clasat, având în vedere "decesul făptuitorului", dar aceasta nu înseamnă că ancheta se va închide.
Bogdan Licu a precizat că motivul pentru care acest dosar a fost preluat luni de către Parchetul General este că "există suspiciuni că activitatea infracțională a individului s-a derulat pe mai multe județe".

"În acest moment, nu ştim (dacă există şi alte victime - n.r.), dar trebuie să verificăm toate pistele. El a fost de cel puţin câteva ori în ţară. Noi ştim acum de patru, s-ar putea să fi fost de mai multe ori. (...) Nu ştim (dacă a avut complici - n.r.). Nu avem date la acest moment. El a fost în multe locuri din ţară. Noi desfăşurăm acum activităţi complexe. Ieri s-a emis un ordin european de anchetă", a declarat procurorul general interimar.

El a mai spus că au loc "verificări complexe", iar anchetatorii români au apelat la autoritățile judiciare din Olanda pentru a verifica toate pistele și a stabili exact ce traseu a avut bărbatul în România.

Bogdan Licu a confirmat că la momentul la care a fost semnalată dispariția fetiței aceasta era deja decedată. El a spus că în acest caz procurorii au fost în contact cu conducerea Poliției începând de sâmbătă dimineață. "În seara zilei de vineri s-a mobilizat Poliția și sâmbătă dimineață s-a constituit dosar. Sâmbătă dimineață, colegii de la poliție și-au dat seama că e ceva serios, au anuntat Parchetul și s-a constituit dosar penal".

În ceea ce privește sinuciderea olandezului, Licu a spus că anchetatorii români nu au încă "dovada oficială" în acest sens, ci doar informații de la autoritățile din Olanda că acest bărbat s-a sinucis.

"Nu avem dovada oficială că acest bărbat s-a sinucis, avem informații de la colegii din Olanda. În momentul în care vom avea o confirmare oficială că acest individ s-a sinucis, în ceea ce privește segmentul de activitate infracțională de la Dâmbovița, se va dispune clasarea cauzei prin moartea făptuitorului. Dar, repet, dosarul nu se închide aici, urmărim toate pistele, toate deplasările lui prin România, absolut tot ce putem să verificăm prin toate mijloacele".

"Nu s-a primit nicio alertă din Olanda privind acest individ"

Legat de faptul că bărbatul a mai fost cercetat în țara sa pentru alte infracțiuni de natură sexuală, procurorul general a spus că autoritățile din România nu au fost alertate de cele din Olanda cu privire la prezența acestuia în țara noastră.

"Nu am fost alertați și mi-au spus colegii de la poliție cu care am vorbit că nu s-a primit nicio alertă privind acest individ, faptul că el a venit în țară, că este cercetat în Olanda pentru alte infracțiuni similare sau oricum cu infracțiuni de natură sexuală”, a spus Bogdan Licu.

El a subliniat că nu există o bază de date comună cu alte state, care să cuprindă informații despre persoanele care au fost cercetate pentru infracțiuni de natură sexuală.

"Știți foarte bine că avem acum și o directivă de protecție a datelor personale, directivă europeană. Vă dați seama că dacă aveam confirmări... De multe ori ni se confirmă: Vedeți că vine în România individul cutare care se ocupă cu trafic de droguri, trafic de persoane. În general, măsuri grave și atunci se iau măsuri specifice. În acest caz nu am fost alertați, autoritățile statului român nu au luat la cunoștință de prezența pe teritoriul României a unui cetățean străin care are astfel de...", a mai spus Licu.

De asemenea, procurorul general a susținut că procurul de caz nu știa despre discuția pe care polițiștii au avut-o cu olandezul sâmbătă, când acesta ajunsese deja la Amsterdam.

Șeful Poliției Române, Liviu Vasilescu, a declarat luni, la Digi 24, că principalul suspect în cazul uciderii fetiței de 11 ani a mai fost anchetat pentru infracțiuni sexuale și cu violență.

"În momentul de față e în lucru un dosar penal. Vă confirm că am luat legătura chiar în seara zilei de sâmbătă spre duminică cu omologii, este cunoscut (cetățeanul olandez suspect în acest caz - n.r.) cu infracțiuni la viața sexuală, violență și conducere sub influența alcoolului. Este un cazier al lui, e o chestiune a colegilor olandezi, figurează cu astfel de fapte în cazier", a spus Vasilescu.

Șeful Poliției Române a vorbit și despre faptul că cetățeanul olandez a plecat sâmbătă din România fără să fie împiedicat de către autorități. De asemenea, el a precizat că anchetatorii au luat legătura cu olandezul în jurul orei 19.50, când acesta era la Amsterdam, iar în acel moment nu era considerat suspect.

"L-am întrebat, neavând nicio suspiciune asupra lui - așa am procedat și cu ceilalți - dacă a fost în acea zonă și a recunoscut”, a spus șeful Poliției, care a precizat că bărbatul a declarat că a fost în România ca turist.

Poliția Română a precizat oficial, luni, că olandezul suspectat că ar fi omorât-o pe Adriana, fetița de 11 ani din Dâmbovița, s-a sinucis, însă nu sunt cunoscute motivele care l-au făcut pe bărbat să recurgă la acest gest. Johannes Visscher a ajuns în România miercuri și a plecat sâmbătă, el petrecând în țara noastră 3 zile.

Fetița de 11 ani din localitatea Gura Șuții, județul Dâmbovița, a fost dată dispărută vineri, în condițiile în care nu a mai ajuns acasă de la școală. Ea a fost găsită moartă duminică, pe un câmp din comuna Produlești.

Potrivit anchetatorilor, fetița a fost ucisă la un interval de maxim 30-35 de minute de la momentul răpirii, care a avut loc vineri, la ora 17.16. Medicii legiști au stabilit că fetița a murit sugrumată cu pantalonii care erau pe ea, iar principalul suspect este cetățeanul olandez Johannes Visscher, în vârstă de 46 de ani, care a plecat sâmbătă din România.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















6484 vizualizari

  • +2 (10 voturi)    
    Extrem de ciudat (Marţi, 24 septembrie 2019, 9:47)

    tony-s [utilizator]

    cum olandezul in Romania n-a avut nici o intentie de a se sinucide, ba dimpotriva a facut totul ca sa scape fugind repede din tara, in schimb in olanda dintr-o data l-au apucat remuscarile si s-a sinucis moment in care dosarul se inchide - extrem de convenabil.
    • -3 (7 voturi)    
      Dar Olanda cum de il lasa liber? (Marţi, 24 septembrie 2019, 10:59)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      Adica, daca a fost "cunoscut cu infracțiuni la viața sexuală, violență" cum de era lasat liber? Adica, de ce nu a fost in puscarie? Sau a fost eliberat si lasat liber? Si Olanda mai vrea sa ne spuna ca noi suntem prosti, dar ei lasa liber infractorii. Cum era cu Shengen? De ce tocmai Olanda nu ne lasa? Ca se pare ca ei sunt mai slabi ca noi...
      • -2 (2 voturi)    
        este (Marţi, 24 septembrie 2019, 14:56)

        optiunea-2 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        exact ca si cu infractorii romani care au impinzit europa fara ca guvernul romaaniei sa anunte alte guverne: crime in italia, prostituate si pesti in toata lumea, traficanti de copii... ce am exportat noi in europa este cam olandezu inmultit cu 5000! noi suntem mai corecti ca papa de la roma; cind ni se intimpla noua sarim arsi cu coada in sus, cind noi exportam crima ne facem ca nu vedem... criminali, hoti, coruptie este peste tot... doar ca la noi e mafia in guvern/parlament... si olanda la ora actuala tot cea mai avansata tara din lume este, poate dupa japonia... (sau ce? daca in japonia a facut unu o crima inseamna ca'i mai bine in romaania?)
    • +3 (5 voturi)    
      probabil (Marţi, 24 septembrie 2019, 11:01)

      yyyxxx1981 [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      initial nu stia ca a fost filmat. A crezut ca pleaca din tara si gata. Ulterior a aflat ca a fost identificat (si daca tasta numele lui pe google si aparea ca a omorat o fata in Romania). A avut de ales intre sinucidere, inchisoare si incercarea de a fugii intr-o tara exotica. Avand in vedere ca mai fusese inchis probabil a considerat ca e mai preferabila moartea. Cei care au fugit in diverse tari (pe langa faptul ca oricum pana la urma au fost returnati) isi pregatisera de mult terenul acolo. Nu prea poti face asta de pe o zi pe alta.
    • -3 (7 voturi)    
      ce ue progresista (Marţi, 24 septembrie 2019, 11:13)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      luam de la Olanda

      zilnic....luati lectii mai baieti si fete
  • -8 (14 voturi)    
    oare (Marţi, 24 septembrie 2019, 9:47)

    cucuveauamov [utilizator]

    Johannes s-a intalnit cu ambasadoare #rezist?
  • -2 (10 voturi)    
    d-ale lui Licu (Marţi, 24 septembrie 2019, 9:53)

    Mazeta [utilizator]

    Dacă trăiește, este suspect. Dacă s-a sinucis, este făptuitor.
  • -3 (3 voturi)    
    Curios lucru! (Marţi, 24 septembrie 2019, 10:01)

    un_carnat [utilizator]

    .
  • -4 (12 voturi)    
    mai fratilor (Marţi, 24 septembrie 2019, 10:02)

    Point [utilizator]

    nu va mai chinuiti sa intelegeti.ce va da pulitia romana, e abureala pt ghertoi.daca ala e sinucis,eu sunt taica lui barna imparat.olanda si belgia sunt tarile in care pedofilia e acceptata tacit,acolo sunt retele majore,traficul e in floare.politia e mai murdara ca la noi.sunt cazuri cunoscute unde politia a musamalizat absolut tot.iar cand un tata si-a facut dreptate singur,a infundat puscaria.
    ar trebui sapat si vazut cu cine lucra mizerabilul.
  • +3 (3 voturi)    
    ADN ul de la locul faptei (Marţi, 24 septembrie 2019, 10:11)

    Traian2015 [utilizator]

    Se potrivește cu ADN ul celui din accidentul de camion?
  • +3 (9 voturi)    
    Aflăm după ce a fost și făcut. (Marţi, 24 septembrie 2019, 10:12)

    asavreau [utilizator]

    Ei tot așa află?PSD-ALDE au făcut din România raiul infractorilor și mai nou ne acuză pe noi de infracțiuni.Că reclamăm și se află.Așa au făcut cu Kovesi,au dat-=o afară pentru-că aflam noi de infracțiunile lor.Infractorii sunt fini,discreți.Nu le place publicitatea.
    • -3 (7 voturi)    
      Sunt convins ca daca era barna presedinte (Marţi, 24 septembrie 2019, 10:29)

      tony-s [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      nu se intampla asa ceva, din pacate hashtagistii fara creier nu se pot abtine nici in fata unor asemenea tragedii.
    • -1 (3 voturi)    
      Sunt convins ca daca era barna presedinte (Marţi, 24 septembrie 2019, 10:29)

      tony-s [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      nu se intampla asa ceva, din pacate hashtagistii fara creier nu se pot abtine nici in fata unor asemenea tragedii.
  • -1 (3 voturi)    
    recidiva (Marţi, 24 septembrie 2019, 10:46)

    Ionescu Raymond [utilizator]

    probabil are mai multe crime la activ si datile trecute nu i-au luat urma
  • +3 (5 voturi)    
    Mare fraier Dinca! (Marţi, 24 septembrie 2019, 10:49)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Gata, dosarul s-a inchis!

    Dl. DiInca a fost un mare fraier, daca si dumnealui pretindea ca "s-a sinucis", gata cu urmarirea penala, nu il mai deranja nimeni, putea sa isi vada in continuare de treaba!
  • -3 (5 voturi)    
    sigur e mort? (Marţi, 24 septembrie 2019, 10:51)

    Toni_Romania [utilizator]

    asta cu moartea olandezului nu o fi intoxicare de linistit poporul?
  • -1 (3 voturi)    
    Se stia deci ca a fost cu antecedente (Marţi, 24 septembrie 2019, 10:57)

    delavrancea [utilizator]

    A intrat in Romania si si-a facut "treaba", cel putin odata.
    Ai nostri stiau, ca doar a trecut pe la aeroport...
    Macar tras deoparte si atentionat la aeroport.
    ...
    Am mai zis...vine 1 decembrie...dulaii...nu mai iesiti la defilare.Masti,cotiere,barci,snururi la piept,caschete,masinute cu geamuri fumurii...etc in totala contradictie cu ...3 COPII UCISI IN TREI CAZURI DIFERITE.
    STATI DREAQU IN CAZARMI!
  • +1 (3 voturi)    
    Întrebare (Marţi, 24 septembrie 2019, 11:55)

    Azra [utilizator]

    Domnule Procuror sef- interimar, unde este activitatea preventivă desfăşurată de procuratură si poliţie în acest sector infracţional, socialmente deosebit de periculos, puteti să ne spuneţi ceva?Trebuie aşteptată comiterea unor crime pentru a se descoperi apoi alte antecedente infractionale periculoase ale criminalului?
    .
  • +2 (2 voturi)    
    supermarket (Marţi, 24 septembrie 2019, 15:02)

    revo [utilizator]

    asta a facut MAFIA PSD-ALDE-UDMR din Romania - un supermarket pentru criminali, violatori, pedofili, traficanti, hoti.
    Are cineva pofta de ceva, te ia de pe strada si-si face mendrele, te ucide si te arunca undeva sau te arde, la butoi.
    Orice criminal cat de cat informat despre starea de disolutie a Justitiei, despre coruptia si incompetenta generalizate din Ministerul de Interne, vine in Romanika PSD-ista si se serveste, dupa care pleaca.

    Este meritul incontestabil al MAFIEI PSD-ALDE-UDMR, care a distrus intreg sistemul juridic. Dragnea, cu slugile lui din Comisia Iordache, Tumorel, Nicolicea si boarfele lui blonde trebuie felicitati, au reusit. Deja se culeg primele roade.

    VOTATI PSD! Aceasta este calea catre ispasirea tuturor pacatelor. Veti pleca mantuiti pe cealalta lume.