Lider al studenților: Unul din 5 călători cu trenul este student. Nu noi blocăm trenurile țării, este deficit de vagoane

de MH     HotNews.ro
Joi, 25 iulie 2019, 13:46 Actualitate | Esenţial


Tren in Gara de Nord
Foto: Treehugger
O cincime dintre călătorii care circulă cu trenul sunt studenți și nu ei sunt cauza numărului insuficient de locuri în trenuri, ci deficitul de vagoane pe care îl are CFR, spune liderul Asociației Naționale a Organizațiilor Studențești din România (ANOSR), Petrișor Țucă. Ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, afirma că trenurile sunt aglomerate din cauza rezervărilor făcute de studenţi, aceeași idee fiind susținută și de ministrul Finanțelor, care vrea să condiționeze gratuitatea acestora la transportul feroviar de notele din facultate.

Potrivit acestuia, "studenții nu circulă foarte mult", iar datele transmise de CFR Călători arată că în 2018 numărul total de bilete vândute pentru studenți este 20% din numărul total, scrie Mediafax.

"O cincime din călătorii CFR sunt studenți. Nu cred că o cincime blochează trenurile țării. Aceeași societate ne spunea că în momentul de față circulă cu un deficit de vagoane de 50%, adică materialul rulant pe care-l pune la dispoziție CFR Călători este în momentul de față cu 50% mai mic decât ar trebui să fie", a declarat liderul ANOSR, înainte de întâlnirea de la Guvern cu premierul Viorica Dăncilă.

Dăncilă declara că se va întâlni cu reprezentanții studenților pentru a vedea care sunt problemele prioritare pentru ei.

Declarațiile liderului ANOSR au loc în contextul în care ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, a susținut marţi că trenurile sunt aglomerate din cauza rezervărilor făcute de studenţi. Aceeași idee este susținută și de ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici: "De ce să nu fie limitate la un număr aceste călătorii? Vedem dacă sunt 12. Ai un veteran de război şi merge la ghişeu. Şi vrea să ajungă unde vrea să ajungă omul ăla. Şi i se spune: <ne pare foarte rău, nu mai sunt locuri, au fost ocupate>. Este corect?”.

Teodorovici vrea să condiționeze această facilitate pentru studenți de performanța lor, adică să beneficieze de călătorii gratuite cu trenul doar studenţii fără restanţe. "De ce să nu fie încurajată situaţia la învăţătură? Să fie una foarte bună, fără restanţe, fără repetenţi”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














5245 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    Elevii nu au gratuități! Voi de ce aveți? (Joi, 25 iulie 2019, 13:51)

    Raoke [utilizator]

    Explicați-ne și nouă cum este de „dreapta” călătoria moka? Sau, dacă-i pentru voi, e bine, e de dreapta!?
    • +1 (5 voturi)    
      E de "dreapta" (Joi, 25 iulie 2019, 14:38)

      unsimpluom123 [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

      Intind mana "dreapta" sa le dea statul. Toti sunt smecheri si destepti, dar vor totul gratis.

      Hai cat mai repede cu o schimbare normala in politica, ca m-am saturat de pomenile PSD-iste. Sper ca urmatorii de la putere nu vor face la fel.

      N-avem autostrazi, spitale, scoli, infrastructura. N-avem nimic, dar aruncam cu bani stanga-dreapta. Hai cu taierile si finantarile unde trebuie.
  • +6 (10 voturi)    
    ... (Joi, 25 iulie 2019, 13:53)

    tirolez [utilizator]

    Pe anumite rute, la anumite ore, sunt mai mult de jumatate. Daca luati in considerare trenurile de navetisti muncitori normal ca scade procentul, ca acolo sunt zero.
    Tot n-au dat o explicatie de ce nelimitat, indiferent de varsta.
    Sa limiteze atunci nr. de locuri date gratuit la un tren, sa dea posibilitatea si altor oameni, care platesc, sa stea jos. Doar pentru ca au gura mare nu inseamna ca au si dreptate.
  • +6 (10 voturi)    
    ... (Joi, 25 iulie 2019, 13:58)

    tirolez [utilizator]

    PS Daca tot sunt 1 din 5 inseama ca nu-i afecteaza cu nimic daca doar 20% din locuri vor fi alocate pentru studenti. Si la IR Bucuresti-Constanta si la Regio Buzau-Marasesti.
    In plus, de ce si pe timpul vacantei de vara? Inteleg pe timpul anului universitar, dar vara? Elevii, care nu se pot intretine singuri, platesc, dar un student in varsta de 30 e ani merge gratis?
    Absurd.
  • +7 (11 voturi)    
    Hai sictir (Joi, 25 iulie 2019, 14:04)

    Marian G. [utilizator]

    Pana acum studentii faceau blatul si dadeau spaga nașului. Acum au calatorii gratis, pe cand toti minorii care sunt la scoala platesc 50%, chiar si cei care au sub 5 ani platesc 50% daca vor loc rezervat. Cu ce sunt mai prejos acesti copii față de studenți, care sunt majori, se pot angaja ca sa obtina bani cu care sa isi permita bilete la jumatate de pret? Le place pomana data de PSD, dar pe de alta parte ii injura pentru toate nenoricirile. Ori suntem de dreapta ori nu? Ne plac pomenile, dar sa se aplice doar pentru noi? La munca, daca nu aveti bani de plimbari cu trenul!
  • +1 (3 voturi)    
    Adevarul e la mijloc (Joi, 25 iulie 2019, 14:38)

    mr_mojo [utilizator]

    Nici nu sunt vagoane destule (de ex. Sibiu-București are 3) dar sunt și oameni care e plimbă cu trenul.
    Nu știu câți studenți, câți pensionari, câți scutiți, dar sunt momente când vrei să cumperi bilet și trenul e plin și nu se mai vând bilete.
  • 0 (4 voturi)    
    sa incerc sa concluzionez (Joi, 25 iulie 2019, 14:55)

    ..13 [utilizator]

    1. sunt putine vagoane - se vede limpede, cu ochiul liber, atat cat poate vedea...

    2. da, studentii au gratuitati - si unii au reduceri - masurile nu au fost armonizate - ghici cine este de vina??? Nu doar gubernul dar si CFR-ul care putea sa vina si sa spuna ca in baza analizei lor... dar pot ei???

    3. da, studentii faceau blatul dar acum isi iau un bilet gratuit si este cu totul si cu totul altceva...

    Nu am vazut pe nicaieri o structura a clientilor - cati au beneficiat de gratuitati, cati de reducere - ce fel de reducere - si cati au mers cu bilet integral platit...

    Acum stau si ma intreb daca astia de la CFR sunt si prosti - daca nu au bani suficienti cum de dau reduceri daca achiti in avans un belet??? si nu cumva reducerea aceea este prea mare??? Este binevenita pentru client dar pentru firma, sau nu are importanta, propaganda electorala sa mearga???

    deh, romanisme...
  • +2 (6 voturi)    
    Cfr (Joi, 25 iulie 2019, 15:09)

    GICOMANU [utilizator]

    Sa inteleg ca 20 de studenti merg gratis la 100 de pasageri si nu este o problema ? Cam asa este si cu munca la noi .
  • -1 (1 vot)    
    Ex blatistul ceausist (Joi, 25 iulie 2019, 16:17)

    Viv123 [utilizator]

    Pai nu mai au meltenii loc in trenurile cu cate 3 vagoane, basca ca nu-ti mau vine sa spargi o ceapa in timp ce tai canapeaua ca te vad domnisoarele alea dragute...
  • +2 (2 voturi)    
    alta-i esenta .. (Joi, 25 iulie 2019, 17:50)

    sareta [utilizator]

    Esenta a fost din start sa castige voturi ale studentilor la alegerile trecute , si au reusit.Urmeaza o noua pleasca ce va fi promisa fraierilor cu o luna doua inainte de alegerile locale si parlamentare ....La fel au procedat si cu pensionarii promitandu-le ptr.viitor pensii tot mai marite ! Si ce sa vezi ,astazi se lauda cu marirea pensiilor cu banii care trebuiau dati acum 3 ani .Surpriza mare insa ,iaca pensionarii s-au prins si s-a vazut asta la votul din 26 mai .Bravo lor.
  • 0 (0 voturi)    
    Propun gratuitate si pe avioane (Joi, 25 iulie 2019, 21:50)

    mihai2015 [utilizator]

    Dragnea inainte de alegerile Europarlamentare gasise niste studenti care cereau gratuitate si pe calatoriile cu avionul si propunea repede gratuitate si pe avioane.
    Cred ca atunci "liderii studentilor" ar fi cerut bineinteles mai multe avioane.
    Numai priponirea lui Dragnea ne-a salvat de o noua aberatie.